N°. 12056 DonclcrdSj0' 15 Juni. A0. 1899 <§eze gourantwordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Dit nowiuer bestaat flit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 14 Juni. JAARVERSLAG o DAGBLAD. FEIJS DEZEH COtTRAHT» Voor Leiden per 8 maanden; j 1,10. Franco per post -**,.» «-%«>•» 1.40. afzonderlijke Nommers 0.05. PHUS DEB MSVEBTEimËïfe Van 1—0 regels f 1.06. Iedere regel meer 0.17|, letters naar plaatsruimte wordt f 0.06 berekend; Grostsrq Voor het incasseoren buiten de 6tad Bij het afscheid van prof. dr. J. H. Gunning als hoogleeraar in de godgeleerdheid aan do rijks universiteit alhier werd ook nog het woord gevoerd door mr. O. W. Star Naman, griffier der Eerste Kamer van de Stateu-Generaal, curator der Universiteit. Deze sprak eenlge woorden van waardeering als veeljarig vriend van den aftredenden professor en tevens uit naam van het college van curatoren voor hetgeen prof. Gunning voor den bloei der Leidsche Universiteit en in bet bijzonder voor de wetenschap by de theolo gische faculteit had helpen tot stand brengen. De heer H. J. E. Westerman Holstyn, candidaat tot den H. Dienst alhier, heeft voor hot beroep naar St.-Anthony polder bedankt. Door burgemeester en wethouders is aanbesteed het maken en leveren van een ijzeren ballastpraam, waarvoor was inge schreven door de stoomsmedery en bank- werkery „Maassluis", te Maassluis, voor f 2158, den heer F. Boot, te Alfen aan den Ryn, voor f 1140, de Kon. Ned. Grofsmedery, te Leiden, voor f 900, en den heer W. F. MaaB, te Leiden, voor f 728, aan wien de levering ie gegund. Do Nederlandache mail wordt morgen ochtend alhier verwacht. In een gisteravond te 's-Gravenhage gehouden druk bezochte vergadering werJ, nadat het huishoudelijk reglement, zooala dit door het voorlooplg bestuur was saamgesteld, met één enkele wyziging was goedgekeurd, de vereeniging „Oost ed-ÖJttst" geconstitueerd.. Het doel der vereeniging ia de bevordering der belangen van allerlei aard van hen, die □aar Nederlansch Oost- of West-Indiö ver trekken, daar verbiyf houden of, na er te hebben gewoond, zich tydeiyk, dan wel voor goed, in Europa vestigen. Het hoofdbestuur, tevens bestuur der af- deeling 's-Gravenhage, bestaande uit 9 per sonen, werd daarna als volgt gekozen; mevr. N. Van Zuylen-Tromp, presidente; P. Blok, secretaris; mevr. Ten Bosch Bosscher, pen- ningmeesteresse; de heeren Gongryp; Byning; mevr. Tersteeg-Pronk; mr. T. A. J. v. Asch van Wyck; mevr. Kunst-Heynneman en Elise Haighton. Uit de mededeelingen, door de presidente gedaan, bleek, dat de vereeniging reed6 200 leden telt, en de kas al 400 groot is. Voorts zyn correspondentschappen gevestigd te Amsterdam, Utrecht, Leiden, Apeldoorn, Nymegon en Breda. In een te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van do te Amsterdam gevestigde Eederlandsche Banketbakkersvereeoiging werd met nagenoeg algemeene stemmen besloten tot verzending van een adres aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt niet-toepassing van do arbeidswet op het banketbakkers- bedryf, en zoo dit niet gaat, dan door wyziging van de bezwarende bepalingen de schadelyke gevolgen der wet voor dit bedryf weg t. nemen. De vergadering was zeer talryk bezocht door patroons uit onderscheidene plaatsen des lande. Aan het ministerie van financiën is aanbesteed: het onderhouden en herstellen van de gebouwen op het Buitenhof te 's-Gra venhage, waarin onder meer gevestigd zy'n de kantoren van de hypotheken en van bet kadaster, tot en met 1 Maart 1902. Min6te inschryver: A. M. Biermasz, te 's-Gravenhage, voor f 6416. Do classis Woerden der Geref. Kerken heeft in zake de opleiding tot het predikambt de wenschelykheid uitgesproken, voorshands daarin nog geen verandering aan te brengen, maar opnieuw deputaten te benoemen, onder wie ook de hoogleeraren te Kampen en te Amsterdam, m dezen op te dragen, by de Kerken een voorstel tot eenheid van opleiding in te dienen. Generaal Vetter is opgetreden als eere voorzitter van de koninklyke vereeniging „Het Eereteeken voor belangryke krygsverrich- tingen." Te Breda is overleden de heer B. Lam berts, gep. kol. der art. O. I. leger. Hy be reikte den ouderdom van 64 jaren. De kapitein ter zee J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh wordt met 4 Juli a. s. in commissie gesteld te 's-Graven hage. Van wèl ingelichte zyde vernomen wy, dat de minister van binnenl. zaken te kennen heeft gegeven van elk der commissiên voor het akte-examen voor onderwyzc-r een ver slag van het door haar afgenomen examen te ontvangen. Naar men weet, was het opmaken van zulke verslagen tot nu toe wel by de examens voor de hoofdakte, maar niet by de onder- wyzersexamens regel en lieten verscheidene commissies van deze examens het na. Het doet ons genoegen, dat het voortaan anders zal zyn. Schoolblad Uit het jaarverslag van de Coöperatieve (algemeene) afdeeling der Vereeniging „Eigen Hulp" te 's-Hage kleeding, uitrusting en beheer van gelden (vroeger zee- en landmacht) over 1898 biykt, dat het dividend is vastgesteld op 5 pCt. van het bedrag, door do leden by de afdeeling besteed; dat besloten werd den ry wielhandel (omtrent welken de gunstige ver wachtingen niet verwezenlykt zyn) te ein digen; dat 42 leden zyn toegetreden, doch door overlyden en bedanken het ledental met 64 verminderde, waardoor het op 31 Dec. 11. 860 bedroeg; en dat het aandeelen kapitaal f 26,996 bedroeg. In de jaarvergadering bracht de voorzitter hulde aan den heer S. J. Van CoevorJen, die 1 Mei jl. gedurende 16 jaren directeur der afdeeling was. Curatoren van het gymnasium te Assen dragen voor ter benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde en aardrykskunde dr. K. Fol, te Visvliet; dr. B. P. B. Plomp, te Zuilen aan de Vecht, en dr. E. Wiersum, te Uithuizen. Voor de betrekking van leeraar aan het gymnasium en de H. B.-School te Delft wordt voorgedragen de heer U. H. E. Huber Noodt, leeraar aan de H. B. S. te Zieriksee. Te Eist is de heer Van Basten Batenburg wederom alB lid der Tweede Kamer gekozen. Te Vecbel is weder gekozen de heer B. K. F. Van Vlymen. Naar het „Volksdagblad" mededeelt hebben B. en Ws. van Amsterdam bezwaar gemaakt tegen de toelating van mej. B. Vos als lil der Kamer van Arbeid voor de con- fectievakken en wel op grond, dat zy geen zitting kan nemen in de Kamer voor arbeiders, daar zy, voor eigen rekening werkend en niet voor een patroon, niet gerekend kan worden tot de arbeiders. Mej. Vos is tegen deze beslissing in beroep gegaan by Gedeputeerde Staten. Volgens een bericht in „De Ind. Merkuur" zal de luitenant-generaal W. Rooseboom, de nieuwe gouverneur-generaal van Ned.-Indië, den 31sten Augustus te Genua scheep gaan aan boord van de „Koningin-Regentes" der Stoomvaart-maatschappy „Nederland". Het stoomschip „Bromo," van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 13 Juni te Marseille; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Juni van Southampton; de Koning Willom I," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 13 Juni te Genua; de „Sommerfeld," van Australië naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 12 Juni van Batavia; de „Spaarndam," van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 13 Juni Lizard. Bodegraven. Voor deze gemeente zullen de Ryks-premiekeuringen van merrién met veulen plaats hebben te Gouda, op Vrydag 7 Juli, des voormiddags te elf uren. By een koe van den veehouder K. v. d. V., alhier, is miltvuur geconstateerd. Het dier is op last van de politie begraven. Den 19den Juni en volgende dagen zal in deze gemeente de jaarlyksche collecte worden gehouden aan de huizen der ingezetenon, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Qewapenden Dienst in de Nederlanden. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben by publicatie de ingezetenen herinnerd aan den dankdag of de godsdien stige viering van de overwinning by Waterloo, die dit jaar, volgens de koninklyke bepalingen, behoort plaats te hebben op Zondag 18 Junia.s. Donderdag 15 Juni, des morgens te 10 uren, zal de brandspuit van de Wiericker- schans beproefd worden door de dienstplich tigen by de brandweer alhier, beboorende by spuit IV. Gisteren was de aanvoer op de kaas markt albier grooter dan ooit. 426 partyen waren er aangevoerd, waarvan door de firma Goehel Co. niet minder dan 150 gekocht werden. By zoo'n drukke markt doet zich vooral do behoefte gevoelen aan een ruimer marktplein. Den 27sten Juni a. s. zal alhier verkie zing plaats hebben van zes leden van den gemeenteraad. Vier raadsleden treden volgens rooster af, terwyi er twee zetels openvallen wegens het bedanken van de heeren dr. W. H. Kapteyn en D. Van Donk. Opgaven van candldaten kunnen worden ingeleverd en onderteekend door minstens elf kiezerB op genoemden dag van deB voorm. 9 tot des nam. 4 uren. Eenigo officieren en minderen van het corps pontonniers zyn alhier aangekomen tot het doen van opmetingen voor de aanstaande oefeningen in het slaan van bruggen over den Ryn. By het uitgaan van do bewaarschool alhier bad gisteren een driejarig meisje het ongeluk door een doktersrytuig aangereden te worden. Het kind viel op straat en werd door een poot van het paard aan de hand bezeerd. De dokter verliet onmiddellyk het rytuig en verbond de kleine. Boskoop. De gisteren gehouden vergade ring van ingelanden van den polder Laag- Boskoop heeft besloten aan de Maatschappy tot Exploitatie van Tramwegen voor de ont worpen lyn BoskoopWaddingsveenGouda gedurende 10 jaren de rente van f 10,000 tegen 3'/2 of f 350 by te dragen. Koudekerk. Do A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" stelde tot candidaten voor de a. s. gemeenteraadsverkiezing de heeren G. Van Egmocd, D. Reyneveld en A. Goomans. Lissc. De verkiezing van drie leden van den gemeenteraad, ten gevolge der periodieko aftreding van de heeren G. Blokhuis, D. J. Van Stockum en C. H. Wolff, zal plaats hebben op Dinsdag, 27 Juni a. s. Formulieren voor de opgaven van candidaten zyn van af heden tot en met den dag der verkiezing verkrggbaar ter gemeente secretarie en moeten door minsteps e 1 f kiezers onder- teekend worden. Leiderdorp. Jongelieden van 16- tot 24- jarigen leeftijd, die wenschen deel te nemen aan het voorbereidend militair onderricht, be- hooren zich daartoe aan te meiden ter secre tarie in den loop dezer maand. Door den veldwachter dezer gemeente J. Klein is tegen A. H. Z., wonende te Vinke- veen, proces verbaal opgemaakt wegens het plegen van straatschendery. Noordwijkcrliout. Ais het waschdag is of op andere wyze druk voor moeder de vrouw, is 't een ware uitkomst als vader een paar van de kltinen meeneemt naar zyn werk. Zij kan zich niet voorstellen, dat hij, voor hoe kort ook, zyn spruiten uit het oog ver liest. Toch overkwam dit den arbeider Kors Van den Berg, toen hy een paar zyner kinderen had meegenomen naar het duin en een nog geen 6-jarig knaapje zich ongemerkt verwy- derde. Reeds waren eenige menschen zoe kende, een lastige taak in zoo'n wildernis - toen de jachtopziener G. J. Do Jong, in het jachtveld surveilleerende, het kind aantrof meer dan een half uur vcrwyderd van de plaats, waar zyn vader werkte, en de wel willendheid had het by de in angst verkeerende ouders terug te brengen. Oegstgocst. Jongelingen tusschen den 16- en 24-jarigen leeftyd, die in den a. s. winter wenschen deel te nemen aan de vry willige oefening in den wapenhandel, wordt herinnerd, dat zy zich vóór 1 Juli a. s. behooren aan te melden ter Secretarie der gemeente. De verkiezing van twee leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op 27 dezer. De opgaven van candidaten behooren op dien dag van 's voorm. negen tot 's nam. vier uren by- den burgemeester te worden ingeleverd, door minstens zes kiezers onderteekend, waar voor formulieren van af 12 dezer kosteloos ter Gemeente-Secretarie verkrygbaar zyn. Oudshoorn. Aan Marius Van Beusekom, loteling van de lichting 1899 dezer gemeente, is tot 1 Maart 1901 ontheffing verleend van den werkelyken dienst op grond van de 4de zinsnede in verband met de 3de zinsnede van art. 127 der Militiewet. In den loop der aanstaande week zal in deze gemeente aan de huizen der ingezetenen worden gehouden de gewone jaarlyksche collecte ten behoeve van het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden. Voorhout. Gisteren werd ter gemeente secretarie aangifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer onder het vee van den heer D. Hoogduyn. De ziekte, die sedert veertien dagen uit deze gemeente was geweken, schynt dus opnieuw te zullen optreden. De inspectio der verlofgangers uit deze gemeente zal plaats hebben te Sassenheim op Vrydag 16 Juni a. s., des voormiddag te tien uren. Aan deze inspectie moet door 9 verlof gangers worden deelgenomen. van de Vereeniging lot voortdurende onder steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reeder/jen te Katwijk aan-Zee en Noordwijkaan Zee. In het afgeloopen boekjaar 1898/99 zyn ontvangen: Aan contributiën van de reeders te Katwjjk- aan-Zee, die zulks gedeeltelijk van de inkom sten der visschers afhouden, van 87 bom schuiten en loggers a ƒ3. - 261.— Aan bijdragen van stuurlieden en bemanning van bomschuiten en loggers te Katwyk-aan-Zee Aan heffing van x/l pCt. over door de visschers te Noordwfik gemaakte besommingen Aan jaarlyksche bijdragen: te Leiden 363.40 Katwfik 259.00 Noordwyk 135.50 g Rotterdam 75.50 Gouda 25.50 en verschillende andere plaatsen. 116.50 117.13 107.50 Aan renten 975.40 1769.08 3230.11 Aan giften: Van de Erven den heer L. Van der Plas Bzn. te Katwyk-aan- Zee500. Van mevrouw L.L. 10.— Van N.N. ingekomen by den heer S. J. Le Poole g 1. - 511.- Door den heer Prof. dr. R. J. Fruin, te Leiden, overleden 29 Januari 1899, werd aan de Vereeniging gelegateerd de som van 5000, vrij van het recht op de successie. By het einde van dit boekjaar genoten ondersteuning: te Katwyk-aan-Zee 26 weduwen 23 kinderen 0 Noordwyk-aan-Zee 8 2 0 0 Volendam 1 weduwe 3 82 weduwen 28 kinderen. In dit boekjaar is uitgekeerd: gedurende de zomermaanden: per week 1.25 voor elke weduwe, ƒ0.25 voor elk kind; gedurende de wintermaanden: per week ƒ1.50 voor elke weduwe, ƒ0.35 voor elk kind; te zamen ten bedrage van 2762.95. Evenals het voorgaande jaar, mochten ook gedurende het laatst afgeloopen jaar de Reede- rijen te Katwijk en Noordwyk voor zeerampen blijven gespaard, Onder dankbetuiging aan allen, die mede werkten tot ondersteuning van zoovele onge- lukkigen, bljjft de Vereeniging zich in de belangstelling bijzonder aanbevelen. Namens de Vereeniging voornoemd, Th. W. Van Lidtii de Jeude, Voorz. M. J. Eigeman, Secret.-Penningm. Uit de „Staatscourant.* Koninklijke besluiten. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Leeuwarden mr. A. Potma, rechter te Winschoten; tot kantonrechter te Alfen, mr. N. C. Van Daalen Wotters, kantonrechter te Heusden. Bevorderd tot hoofdcorrector der „Nederlandsche Staatscourant", de heer T. J. Kleijn, adjunct-com- mies-corrector. De heer T. W. Everts op zijn verzoek eervol ontslagen als burgemeester van Watergraafsmeer. Herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger: in het kanton Woerden, ET. Hengevold; Gouda, mr. M- M. Schim van der Loelï. Met ingang van 1 Juli bevorderd: tot commies dor posterijen van de 1ste klasse, J. H. De Witt, D. J. Bekaar en J. J. C,.Vnn Leeuwen van Dui- venbode, allen thans id. 2de klasse; tot commies der posterijen van de 2de klasse, II. P. J. Huiske9, B. Ten Cate, J. J, Gerlach Giunta d'Albaui, H, G. Van der Weerd en O. H. Windt, allen thans id. 3de klasse; tot commies van de 3de klasse, jhr. J. De Casemhroot, mej. G. W. A. A. Van der Ent, mej. L. C. Cochius, L. Witmaar en A. W. Ver meulen, allen thans id. 4de klasse. Adsp.-landmeter bij het kadaster. De minister van financiën maakt in de „Sts.-Ct." bekend, dat in de maand October a. s. een examen zal worden gehouden voor de betrekking: van adspirant-landmeter bij het kadaster, waarvoor teD hoogste 15 plaatsen kunnen vervuld worden; dal het programma voor dat examen en de eischen van toelating ztjn vastgesteld bij Koninklijk besluit, dd. 4 April 1891, No. 15, opgenomen in de „Staats-Courant" van 22 April 1891, No. 93; dat de belanghebbenden zich bij request en met overlegging der vereischte stukken vóór 1 Sept. a. s. tot den Minister hebben te wenden; dat vermoedelijk in de laatste helft van het volgende jaar wederom een examen voor de ge noemde betrekking zal worden gehouden. De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zij, die zich wenschen le onder werpen aan de in den aanstaanden zomer te houden examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid tot hot geven van lager onderwijs in de Fransche,Hoogduitsche en Eügelsche taal en middel baar onderwijs in de Hoogduitsche en Engelsche taal, die tot het geven van lager en middelbaar onder wijs in de gymnastiek, d+e tot het gevén van lager onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en hout teelt en die tot het geven van lager onderwijs in het handteekenen en middelbaar onderwijs ïd band- en rechtlijnig teekenen en perspectief en inhetboet- seeren, zich vóór 21 Juoi e.k. bij het Departement van Binnenlandsche Zaken moeten aanmelden bij Bchrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), Avoonplaats en adres en van de bo- geerde akte, en voor zooveel noodig, met overleg ging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelijke bevoegdheid om het examen af te leggen, of net recht op de bij do wet ver leende vrijstelling van eenig doel van hetoxamen moet- blijken. Zij, wier aanvragen 4ip 21 Juni a.s. het Depar tement van Binnenlandsche Zaken niot hebben bereikt, kunnen met tot de oxamena worden toe gelaten. De Vredesconferentie. De sub-commissie van de Conventie van Genève vergaderde gisteren. Op voorstel n den voorzitter, mr. A6ser, werd dank ge bracht aan den heer Renault, die rapport uitbracht van de commissie van redactie. Aangenomen zyn de artikelen 1 tot en m&fc 9 met geriDge wijzigingen. De redactie van de artt. 1, 2 en 3 moet nader vastgesteld worJen in verband met een opmerking van den president, dat het noodzakelijk as, by den aanvang van den oorlog aan de tegen- party een volledige lyst van hospitaalschepen aan te bieden, die moet aangevuld worden naarmate er by komen. Op art. 6 zal de heer Mahan nog een aanvulling voorstellen, ten einde den toestand van schipbreukelingen en gewonden te be palen, die toevallig coor een neutraal schip opgevangen worden. Art. 10 is met amendementen van graat De Grelle aan do commissie van redactie teruggezonden. De Siameesche en Turksche gedelegeerden hebben de qua^stie aan de orde gesteld om de vlag van het Roode Kruis te veranderen in een vlag met een toeken zonder godsdienstige beteekenis. De aangenomen artikelen komen hierop neer, dat de bospitaalschepen, die mot hun eigen vlag de vlag van het Roode Krula moeten voeren en onderscheiden moeten worden door witte kleur met een groenen of rooien band, naarmate het schepen zyn, door de oorlogvoerende Staten uitgerust, of particuliere schepen, zich vry mogen bewegen en niet mogen genomen worden, als ze aan bepaalde voorwaarden voldoen. Do commissie van redactie van de derde afdeeling is Maandagnamiddag om halfdrio in de Trèveszaal byeengekomen. Zy heeft de beraadslagingen voortgezet, die in de verga dering van Vrydag 9 Juni waren aangevan gen, over de verschillende ontwerpen tot het instellen van een Permanent Bof van Arbitrage, nl.: lo. het voorstel van Z. E. Sir Julian Pauncefote; 2o. het Russische voorstel, bevattende 10 artikelen omtrent dezelfde aangelegenheid met het doel om art. 13 van het algemeen ont werp te vervangen; 3o. voorstel der commissie dor Vereenijde Staten van Amerika omtrent dezelfde aan gelegenheid. Er is geen enkel bepaald besluit genomen en de beraadslaging zal in de volg nde byeen- kom3t worden voortgezet, die op Vrydag 15 Juni te twee uren is bepaald. Men melJt uit Den Haag: Aan de gedelegeerden ter Conferentie was een ontvangst door de Maatschappy Zeebad Scheveningen bereid. Voor deze gelegenheid was de Kurzaal in een gehoorzaal oh feesthalle te gader herschapen. Een kleed van klimop was in het zachto lichte groen van die plant tegen de voorzyden der bovengaanderyen gespreid en dat vroolyke bekleeJsel liep ook in slingers tegen de pilasters af. Het groen was bezaaid mot donker- roode pioenrozen. Voor het podium van het orkest was een bloembed of liever een bloemenboscb aan gelegd. De zaal had een anderen dan den gewonen aanblik. Voor de gedelegeerden was de voorste helft der zaal als eereplaatsen gereserveerd, waar de stoelen In halvemaansvorm geschaard stonden. Een breede tusschenrulmto scheidde hun zetels van de zitplaatsen der verdere ge- nooöigden. Do gasten van dezen avond waren in hoofd zaak uit dezelfde kringen gevormd als by het concert, door het gemeentebestuur der Vredes conferentie aangeboden, behalve dat de invi taties uittoraard niet tot een groot gedeelte der gemeente-ambtenaren konden worden uit gestrekt.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1