N°. 12054- Dinsdag 13 Juni. A0. 1899 $eze fëoarant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 Juni. B^euiilelon, Dc vrouw met de leeuwen. PRIJS DEZER COURANT I Voor Leidon per 8 maanden. franco per post Afzonderlijke Nommers t f 1.10. - 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTEKTIËN'i Van 1-0 regels 1.05. ledore regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte wordt ƒ0.05 berekend; Voor hok incasseeren buiten de stad Officiëele Kennisgevingen. Wijkverpleging. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden, Gelet op het door den Raad dier gemeente by do vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1899 genomen besluit in zake de beschikbaar stelling van gelden ter ondersteuning van wijk verpleging in die gemeente; Noodigeu de bestuurders van erkende verceni- gingen, welke zich wijkverpleging ten doel stellen, uit, om, bijaldien zij voor het jaar 1900 in aan merking wenachen te komen voor eone subsidie van gemeentewege in de kosten dier verpleging, hunne aanvrage daartoe vóór den lsten Juli a. s. b(j hun college in te zenden. Voorts vestigen zij de aandacht op den inhoud van het door hun college genomen besluit van den lOden April jl.f houdende vaststelling van de door van gemeentewege gesubsidiöerde wijkver- eenigingen bij de verpleging van stads armen in acht te nemen regelen en van do eischen, waaraan haar wijkgebouwen en do met do verpleging van stads-armen belaste wijkzusters behoorcn te vol doen, van welk besluit afdrukken ter Secretarie verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester, 10 Juni 1899. VAN ÜEYST, Secretaris. De Burgemeester der gemeento Leiden; Gelet op art. 3 van het Koninklijk Besluit van den 8sten Mei 1897, tot uitvoering van de artt. 51, 5-1, 55, 68, 69, 72, 81, 91, 96 en 132 der Kieswet, ten opzichte van do verkiezingen van ieden der Provinciale Staten en van den lemeenteraad; Brengt ter algemeene kennis, dat de verkiezing (candidaatatelling) van 9 leden van den Raad dezer gemeente zal plaats hebben op Dinsdag, 27 Juni a. s. als: 3 leden voor elk der kiesdistricten waarin de gemeente is verdeeld. Het eerste kiesdistiict bovat de wijken I, III, IV, VII en XI en de stemdistricten I, 111 en IV het tweede de wijken II, V, IX en XII en de atemdistricten II, V en VIII, en het derdo de wijken VI, VIII en X en de stemdistricten VI •n VII. Op den dag der verkiezing kunnen bij den Burgemeester ten Rnadhuize van des voormiddags negen uren tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden de namen, do voornamen en de woonplaatsen van do Candiclnten •n onderteekend zijn voor die voor het. lsto kies district door ten minste 34, voor die voor het 2de kiesdistrict door ton minste 3 1 en voor die voor het 3de kiesdistrict,, door ten minste 2 2 kiezers, bevoogd tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt. De inlevering der opgaven moet persoonlijk geschieden door een of meer personen, die deze hebben onderteekend, terwijl de tot invulling bestemde formulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie zijn verkrijgbaar gesteld tot en met den dag der verkiezing. Leldbn, De Burgemeester voornoemd, 10 Juni 1899.F. WAS. Aangezien B. en Ws. by onderzoek ge bleken is, dat Adolf Cahen de Boogere Burgerschool voor Jongena in het laatst van Mei heeft verlaten, ten einde verder in een andere richting te worden opgei, id, komt het hun voor, dat er wel termen bestaan om gunstig op het desbetreffend verzoek van zyn vader te beschikken. Zy geven mitsdien in overweging aan den heer M. Cahen vrijstel ling of restitutie te verleenen van het voor zijn zoon verschuldigd schoolgeld over het 4de kwartaal van den loopenden cureus. Ter vervulling der vacature, welke op 1 Juli a. s. ontstaan z-1 in het College van Commissarissen der Stadsbank-van-Leening ten gevolge van de pirioJeke aftreding van mr. H. Van der HoeveD, hebben B. en Ws. den gemeenteraad krachtens art. 1 van de Verordening, houdende reglement op de Bank- van Leening, de navolgende alphabetische voordracht aangeboden: lo. P. Esstrs; 2o. Mr. H. Van der Hooven; 3o. A. J. Den Hollander. Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een door den heer M. H. Van Waveren ingediend stratenplan voor de hem toebehco- rende terreinen aan den Maresingel, kadastraal bekend onder Sectie K. Nos. 138, 139, 919 en 141, gemeente Leiden. De ontworpen stra ten sluiten eenerzijd8 aan aan de van ge meentewege aan te leggen straat van den Maresingel naar de fabrieksterreinen van den heer Van Waveren, anderzijds aan de bestaande Groenoordstraat. Voorts blijkt uit het bege leidend verzoekschrift, dat het de bedoeling is van adressant om in het verlengde van de Groenoordstraat en van do door hem met den naam „Van Leeuwenhoekstraat" aange duide straat een strook gronds ter breecte van 10 Meter onbebouwd te laten, ten einde het doortrekken dier straten in de toekomst mogelijk te maken. Tegen do uitvoering van het ingediende plan bestaan noch bij de Commissie van Fabricage noch by B. en Ws. bezwaren. Do straten zijn ontworpen op een breedte van 10 meter en de hoogte zal worden gebracht cp 25 cM. H-N. A.P. Ook plaats on richting der straten geven geen aanleioiDg tot beden kingen. Het komt B. en Ws. dan ook voor, dat het plan kan worden goedgekeurd. In de tweede plaats biedt de heer Van Waveren de ontworpen strateD, ten genoegen van hot Stads Bestuur in orde gemaakt, aan de gemeente in eigendom aan. B. en Ws. zyn van oordeel, dat oit aanbod door de gemeente beboort te wordon aanvaard. Het is toch in het belang der gemeente, dat alle openbare wegen haar in eigendom toebehooren, en waar de heer Van Waveren de aan te leggen straten, geheel naar genoegen van het college Vc.n B. en Ws. bestraat en gerioleerd, aan de gemeento wensebt af te staan, zijn zy van meening, dat de overneming door de gemeente in eigendom en onderhoud zal kunnen ge schieden zonder daaraan eenige voor adressant bezwarende voorwaarde te vertinden. Op grond van een en ander geven zy in overweging te besluiten: lo. tot goedkeuring van het door den heer M. H. Van Waveren ingediend stratenplan voor de hem toebehoorende terreinen aan den Mare singel, kadastraal bekend onder Sectie K. Nos. 138, 139, 919 en 141, gemeente Leiden, met bepaling van de hoogte der straten op 25 cM. -f- N. A. P. en onder voorwaarde, dat een strook gronds ter treedte van 10 M. in htt verlengde van de ontworpen Groenoord- en Van Leeuwenhoekstraten, op de teekeDing aangegeven met de letter E, onbetouwd zal blijven, ten einde eventueel tot straat te kun nen worden ingericht; en 2o. tot overneming van de ontworpen straten in eigendom en onderhoud door de gemeente, zoodra de straten geheel ten genoegen van het college van B. en Ws. bestraat en gerio leerd zullen zijn opgeleverd. Ter vervulling der vacature van 2den onderwijzer aan de openbare lagere school der 4de kl. No. 1, ontstaan door de benoe ming van den heer J. J. Van Tertholen tot lsten onderwijzer aan de school aan de Heerenstraat, is de volgende voordracht op gemaakt: lo. P. Van der Hoeven, 3de onder- wyzer aan de school 4de kl. No. 1; 2o. J. Hugo, 3de onderwyzer aan de school 3de kl. No. 3; en 3o. J. Vroom, 3de onderwyzer aan de school 4de kl. No. 2. Naar aanleiding van het adres van mej. D. L. Springer, houdende verzoek om eervol ontslag als 3de ond6rwyzeres aan de openbare lagere school der 3 de kl. No. 3, omdat zy het onderwijs gaat verlaten, en het daaromtrent uitgebracht rapport van het hoofd der school, deelen B. en Ws. den gemeenteraad mede, dat by hen tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat. Zy geven mitsdien in overweging aan mej. Springer met ingang van 15 Augustus a. s. eervol ontslag uit haar betrekking te ver leenen. Ten aanzien van hot adres van A. M. San ders, vroeger wonende aan den Delftschen Vliet No. 31, thans gevestigd te Rotterdam aan de West Kruiskade No. 198, houdende verzoek om ontheffing van de betaling van schoolgeld voor zyn kinderen over het 3de kwartaal van den loopenden cursus, berichten B. en Ws., dat de kinderen van adressant de school tot 17 April hebben bezocht, zoodat er van een restitutie van het over die maand betaalde schoolgeld geen sprake kan zyn. Aangezien adressant evenwel de gemeente op het einde dier maand met zyn gezin heeft verlaten, geven zy in overweging hem vrystelling te verleenen van het schoolgeld over de maanden Mei en Juni ten bedrage van ƒ6. By akte van 22 September 1874 werd door B. en ws. -L,»» vomc, lUBO.vigu Raadsbesluit van 16 October 1873, aan Christiaan Dutilh, handelende onder de firma „de weduwe Van Haansberg<n on Dutilh", en aan Maria Henkes, weduwe van Dominicus Henricus Krc-ps, tot wederopzeggens toe ten gebruiko afgestaan een gedeelte van het Raamland, gelegen onder de gemeente Leider dorp, kadastraal bekend onder Sectie No. 1768, ter grootte van circa 80 cA., ten einde te worden bebouwd met een bergplaats voor petroleum, benevens een strook gronds ter breecte van 3 meter rondom het op te richten gebouw. Thans ls de heer Christiaan Dutilh, gehan deld hebbende onder de firma „de weduwe Van Haansbergen en Dutilh", overleden en bestaat het voornemen tot den verkoop van de bergplaats over te gaan. Aangezien evenwel de gemeente over het terrein, waarop de bergplaats staat, waar- scbyniyk binnen niet al te langen tyd vryelyk zal moeten kunnen beschikken, komt het B. en Ws. voor, dat van deze gelegenheid behoort te worden gebruik gemaakt, om het gebruik op te zeggen. Immers, op dit oogenblik mag de opzegging voor de andere party het minst bezwarend worden geacht. Zy geven den gemeenteraad daarom in overweging te besluiten tot de opzegging van het krachtens Raadsbesluit van 16 October 1873 aan Christiaan Dutilh en Maria Henkes verleend gabruik van tovengenoemd terrein aan den Maresingel, onder bepaling, dat de zich daarop bevindende bergplaats linnen 3 maanden, nadat de opzegging ter hunner kenni3 zal zyn gekomen, door de gebruikers moet zyn weggeruimd, en het terrein alsdan in den toestand, waarin het zich vóór het gebruik bevond, Zdl worden opgeleverd. De heer H. C. Klinkert, lector in de Maleiscbe taal aan de universiteit alhier, vroeger verbonden aan de sedert opgeheven Leidsche Indische instelling en die den Bybel in het Maleisch vertaalde, vierde gisteren zyn 70sten verjaardag. Te dezer gelegenheid vervoegde zich een commissie van leerlingen en vrienden t n zynent, welke hem een cadoau aanbood, waarby prof. dr. M. J. De Goeje het woord voerde. De burgemeester, mr. F. Was, had de eervolle koninklyke opcracht te vervullen den jubilaris medeieeling te doen van diens benoe ming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Naar aanleiding van art. 3 van het reglement van beheer der Stedelyke Werk inrichting dragen bestuurderen de volgende dubbeltallen voor van de leden van hun bestuur buiten den gemeenteraad, die jaarlyks op 1 Juli moeten aftreden, zynde de heeren dr. D. De Loos, dr. J. G. Van der Sluys en F. De Stoppolaar, die echter opnisuw be noembaar zyn: lo. Dr. D. Da Loos en W. F. Verhey van Wyk; 2o. Dr. J. G. Van der Sluys en dr. C. L. Rümke; 3o. F. De Stoppelaar en C. Bonger. De commissie van financiën heeft, tegen de in haar handen gestelde rekening van het en Vrouwenhuis, dieüst 1898, geen beden kingen. Zy adviseert derhalve tot goedkeuring van dis r< kening over to gaan. By dezelfde commissie bestaat geen bezwaar tegen de door het Bestuur tot bevordering van den touw van Werkmanswoningen inge diende rekening over 1S98. In de avondgodsdienstoefening in het kerkgetouw der Geref. Gem. A. aan de Hooi gracht alhier nam ds. C. Van Proosdy, die naar Amsterdam gaat, in een rede naar aan leiding van Hebr. 12 vers 28, gisteren afscheid van zyn Gemeente. Na de rede werd Zyneerw. door een der ouderlingen namens kerkeraad en loden der Gemeente bedankt voor wat hy als predikant voor de Gemeente is geweest. Daarna nam de heer J. H. Donner het woord en 6prak den vertrekkenden predikant namens de beide zustergemeenten toe, hem dankende voor wat c!oor hem in het belang van Leidens Gereformeerde Kerken werd gedaan, waarna Ps. 121 4 den geliefden leeraar staande door do schare werd toegezongen. Door zeer velen werd deze plechtigheid bygewoond, zoodat sommigen zelfs geen zit plaats kryg n en anderen in het geheel geen plaats bemachtigen konden. Gezongen werden: vóór den aanvang der eigenlyke godsdienstoefening Ps. 122 1, by den aanvang Ps. 485, 6, daarna Ps. 97 1, 7 terwyl by het einde het laatste vers van den Avondzang werd gezongen en door den ver trekkenden precikant werd besloten met dank gebed. Morgen zal in de Morschpoortkazerne alhier op het uur van middag appèl (twee uren) door den luitenant kolonel F. H. A. Sabron de bronzen medaille voor twaalf jaren trouwen dienst worden uitgereikt aan d<.n sergeant majoor-titulair F. M. Ermers, van de 2de comp. 2de bat. 4de rog. inf. By de gehouden aanbesteding van de verbouwing der Remonstrantsche kerk alhier waren 7 iaschryvingen. De hoogste was 29,055, de laagste van de heeren J. I. Planjer en I. Van der Kamp Az. 26,887. De benoeming van dr. Chantepie de la Saussaye als opvolger van prof. Gunning wordt door „De Hervorming" afgekeurd. Het blad bad stellig verwacht, dat dr. A Bruining, die reeds by Gunning's benoeming de aangewezen man werd geacht om RauwenhofTs zetel te bekleeden, zou zyn benoemd. Voordracht te Haarlem voor onder wyzer 2de kl. aan de Eerste Tusschtnschool: C. H. Jacques, to Haarlemmermeer; W. Van der Sluis, te Groede, en H. Zwart, te Haarlem. Te Voorburg circuleert een adres aan den Raad om de kermis af te schaffen en door een jaariykschen feestdag op den verjaardag der Koningin te vervangen. Naar de „Maasbode" verneemt, behooren van de 475 nog levende prie6ters, die op het feestvierend seminarie te Warmond gestudeerd hebben, er ongeveer 40 tot het aartstisdom, dat, geiyk men weet, van 1842 tot 1857 voor de boogere studién van z\jn geestelykheid ook van genoemde instelling gebruik maakte. Hfit Eeuwfeest van het Groot-Seminarie te Warmond, coor dr. A. l. nensen Maatschappij „Do Katholieke Illustratie", 's-Hertogentosch. Dit geschrift i3 een dankbare feestgave op het eeuw-jubileum, dat het Groot-Seminarie te Warmond den komenden 14den Juni vieren gaat. In hen, die met het Groot Seminarie dierbare betrekkingen onderhielden of nog onderhouden, zal het by lezing zeker een vlucht herinneringen opjagen. Want met alle warmte des gemoeds be werkt door een der nog levende professoren, dr. A. H. L. Hensen, bevat het allerlei merk waardigs over de groote mannen, welke htt Seminarie heeft opgeleverd, over de leerar n, welke in zyn collegezalen de wetenschap doceerden, welke uit God is, en over de ver bouwingen, de ontwikkeling en den groei der voormalige „Fransche kostschool" tot het Grootseminarie, geiyk wy het thans kennen. Bladzyue op bladzjjde wordt de tekst verlucht door afbeeldingen en portretten, wel niet alle even gelukkig uitgevallen, maar toch tot opluistering van het geheel medewerkend. Het in lyst gezette portret van Mgr. C. J. M. Eottemanne, en een vloeiend en treffend gedicht van den zeereerw. heer P. M J. Lurasco op nt het gedenkschrift. Het gedicht 5) Hy beschouwde de sierlyke, slanke gestalte aan zyn zyde, welke byna een hoofd kleiner was dan de zyne, en er klonk zoowel be wondering als verwyt uit zyn woordeD, toen by zeide: „Verdryft gy dikwyls den tyd op zulk een manier, gravin? En laat uw vader het toe, dat zyn eenige dichter haar leven op deze wyze op het spel zet?" „Wel, markies," antwoordde zy glimlachend, „is dat alles, wat gy my tot begroeting weet te zeggen?" „Ik was van plan geweest u by onze eerste ontmoeting zeer veel en iets geheel anders te zeggen. Maar het moet u niet verwonderen, wanneer ik dat in myn angst omtrent u ver gat. Waariyk, gravin, gy moet my met woord en handslag beloven, deze afschuwelyke beesten niet weer uit hun kooi te laten, wolke goede meening gy ook van hun aanhankeiyk- heid moogt hebben." „Goed, zoo lang u bier is, zal ik het niet doen, myn hand er op, markies ofschoon gy omtrent my geheel onbezorgd kunt zyn. Een van onze ondergeschikten hoeft my deze wolven gebracht, toen zy nog niet grooter waren dan jonge hondjes. Ik heb Z9 met de melkflesch grootgebracht en geen van hen zou iry ooit eerig kwaad doen. "Wellicht be zit ik ook oen byzonder talent, om met rede looze creaturen op een goeden voet te komen, want hier op Tereszewicze is zeker geen vierbeenig of tweebeenig dier, dat my niet op myn woord zou gehoorzamen." „Gy zijt een toovenares men behoeft my dat niet eerst te verzekeren, om daarvan over tuigd te zyn! Maar gy moest geen gebruik van uw macht maken, welke van de zenuwen van gewone stervelingen meer vergt dan zy verdragen kunnen. En nu, nu ik u naar be hooren hob uitgescholden, kom ik er eindeiyk toe u te zeggen, hoezeer ik onder uw afwe zigheid heb geleden en hoe gelukkig ik ben, dat gy my niet langer tevergeefs op uw terugkomst hebt laten wachten." Terwyl zy tot dusver geheel onbevangen en opgewekt was geweest, vloog er nu een schaduw over Xenia's gezicht. „Wilt gy my eeriyk en oprecht op een vraag antwoorden, markies?" „Ik beloof het u, gravin." „Ds toestand en de geheele omgeving hier heeft u zeker in hooge mate teleurgesteld, nietwaar? En zoo gy niet beducht waart ge weest, u aan een onbeleefdheid schuldig te makeD, zoudt gy reeds weer den eersten dag vertrokken zyn. Is het niet zoo? Ik heb uw belofte, dat gy geheel oprecht zult zyD." Gaston draalde eenige minuten met het antwoord. Doch toen hy de mooie, donkere oogen vol gespannen verwachting op zich gevestigd zag, zeide by met al de innemende hartelykheid, welke hy in den klank zyner sympathieke stem wist te leggen: „Ik zal u het antwoord, dat gy verlangt, niet schuldig biyven, gravin! Maar niet hi9r en niet in dit oogenblik bad ik u dat willen geven. Ik beken, dat my hier ve6l vreemd is voorge komen, dat de neigingen van de andere gasten uw8 vaders niet de myno zyn, en dat ik menigmaal de vrees niet van my kan afzetten, dat gy myn aanwezigheid hier hinderlyk vindt. Maar dat alles beteekent nlots en ik zou nooit eerder vertrokken zyn dan eenmaal mijn plan was, zoolang ik nog op het geluk mocht hopen, u weer te zien - op het geluk, u Met een van die haastige, onstuimige be wegingen, welke haar in oogenblikken van opgewondenheid eigen waren, viel Xenia hem haastig in de rede: „Ga niet op deze wyze voort, markieal Wat my te St.-Petersburg in u beviel, was, dat gy u verstandiger toondet dan die laffe jongeheeren, die my byzonder meenden te amuseeren, door my allerlei com plimentjes en andere afgezaagde dingen te zeggen. Wilt gy de goede meening, die ik toen van u kreeg, nu weer op het spel zetten? Het zal geheel van u afhangen, of wy tydens uw verbiyf hier als twee goede kameraden met elkaar zullen omgaan, of dat „Of dat gy my in het vervolg ook uit den weg gaat, evenals den vrienden uws vaders," vulde by aan, toen zy plotseling zweeg. En toen zy geen poging deed om zyn veronder stelling tegen te spreken, vo6gdo hy er by: „Nu, goed, ik schik my naar uw bevel. Geen woord zal meer over myn lippen komen, dat uw misnoegen zou kunnen opwokken. M(jn goede kameraad zal ten allen tydo over my tevredon zyn. Is het zoo goed, gravin?" Hy stak haar do hand toe, maar zy aarzelde nog de hare er in te loggen. Gaston zag hoe het bloed haar naar do wangen steeg, toen zy op zachten, gesmoorden toon zeide: „En gy gy veracht myn vader niet wegens hetgeen gy hier gezien hebt?" „Neen, op myn eer, ik houd hem voorden besten, meest argloozen man van de wereld en wanneer, zooals ik vrees, van zyn goedgelo vigheid en goedhartigheid schandeiyk misbruik gemaakt wordt door hen, die hy voor zyn vrienden houdt, dan zou ik daarom wellicht medeiyden met hem hebben, maar hem nim mer verachten." Xenia dankte hem niet, maar hy voelde haar ferm handje in zyn rechterhand en ook vluchtig een warmen druk, welke voor hem wellicht welsprekender was en hem gelukkiger maakte dan woorden hadden kunnen doen. Een paar seconden bewaarden beiden het stilzwygen; toen streek do gravin met een haastig gebaar de krullende lokjes van haar voorhoofd en vroeg op een geheel anderen, vrooiyken toon: „Hebt gy nog altyd lustom op beren te jagen, markies?" „Zeker! Werd ik dan daarto9 niet door u uitgenoodigd, gravin?" „Het wa3 wel ietwat lichtvaardig, dat ik het deed, en ik geloofde toen niet, dat gy er toe besluiten zoudt ter wille van zulk een genoegen in onze onherbergzame wouden uw mooi St.-Petersburg te verlaten. Maar, daar ik nu eenmaal die belofte gedaan heb, moet ik die ook, zooveel in myn vermogen staat, trachten to houden. Wanneer g(j wilt, kunnen wy dadelyk den ouden Wasili Dimitrowitsch opzoeken, den beroemdsten berenvinder en berenjager in geheel Lithauon. Hy woont een klein uur van hier, en wanneer het u to koud mocht zyn, om te ryden, zal ik voor u een slede laten inspannen." „Dat zou de verkeerde wereld zyD," merkte hy op, „de dame to paard en de heer in de slede. Het zal, dunkt me, voor my niet kouder zyn dan voor u." „Goed, maak u dan klaar! Over een half uur kunnen wy gaan." Zy knikte hem vriondeiyk toe en verliet bem met luchtigen tred. Met verrukking keek Gaston haar bekoorlyke verschyning na, dio hem in dit coquette, korte kostuum nog bekooriyker voorkwam dan in de witte baljapon. „Neon, ik zie niet meer van je af," zeido by by zichzelven, „het zou immers een misdaad zyD, wanneer ik deze kostelyke bloem bier in dezen modderpoel liet ver kommeren Nooit had de markies een aangenamer dag beleefd dan deze, wolke met zooveel emoties bogonnen was. Xenia, die hier blykbaar niemand rekenschap van baar doen en laten behoefde te geven, had het niet noodig geoor deeld de toestemming van haar vader voor dezen rit te vragen. (WtrdX vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1