N®. 12048 Dinsdag -Timl. A°. 1839 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Juni. Feuilleton. Voor LeJden per •Franco per post Afzonderlijke Nommors PHIJS DEZEB COUBULNT: Goaandea 1.10» 1.40. 0.0Ö. PBUS DER ADlTERTEinTÉÏN VaD 1-0 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17- Grootere letters naar plaatsruimte - Voor tiet tncaaseereD buiten de stad wordt f 0.05 berekend Ofliciëele Kennlsgeylngfüii* Burgemeester en Wethouders van LeidoD, Gelet op het Raadsbe6luit van don 16den Maart }899 tot regeling van htt onderwrj-t aan de openbare Agere school in do Hecrenetreat alhier; Brengen ter algemecne kennis, dat tot het doen nsobrijven van nieuwe leerlingen voor boren genoemde School gclege.heid zal worden gegeven in het school gebouw in de Heirenslraat van den Eden Juni tot «n met den 17den Jani a. o., des voormiddags van Jia f. egen tot negen uren en des namiddags van ha fcwoe tot twee uren, behal.o des Za erdags en deB Zondags. Burgemoestor cn "Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 8 Juni 1899. VAN HEYST, Secretaris. Da heeren E. C. P. Nicola, van Leiden, en J. P. De Groot, van Alfen aan den Rijn, ztfn geslaagd voor het examen in de Handels wetenschap (boekhouden, handelsrekenen en handelsrecht) vanwege de „Ver.eniging van Leeraren in het Boekhouden," te Amsterdam. Ze zijn leerlingen van den heer A. H. Van den Oever. Geslaagd is voor het examen in to.khouden ©n handelsrekenen vanwege den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden, mejuffrouw J. Th. Van der Hoeven, leerlinge van mejuffrouw O. Parmentier, alhier. Geslaagd is vo^r het examen in boekhouden, handeLrekenen en administratieve kennis vanwege de „Vereeniging van Leeraren" to Amsterdam, dezelfde dame. Ook de firma J. M. Van Kempen Zoon, te Voorschoten, heeft zich weder met een nieuw adres gewend tot de Tweede Kamer In zake de Ongevallen-wet. Ook bjj haar heeft de Nota v^n Inlichtingen weinig in stemming gevonden, en baar conclusie is dan ook: „"Wanneer deze wet, voor slechts zoo geringe partiöele voorziening, een administratie in het leven roept, die zoo omslachtig is, dat in haar art. 85 alleen voor porto's een onkosten- be'rag wordt veronderstel! van f 4500 dat is, w(jl het meest gedrukte stukken zullen zjjn van gemiddeld hoogstens drie centen port per stuk, voor 150,000 stukken dan ge- looven wylo. dat de verwijzing naar een meer economisch stelsel volkomen gerecht vaardigd is; maar ook 2o. dat wjj na de lezing der Inlichtingen by de conclusie van ons adres moeten volharden om de „aanneming der voorgestelde wet te ontraden, opdat niet de draagkracht onzer Nijverheid uitgeput worde ter voorziening in etn gevaar, dat coor andere gevaren in den werkmansstand zeer verre wordt overtroffen." De Haagsche Tramwegmaatschappij heefc een schrijven gericht aan den gemeenteraad te 's-Gravenbage, naar aanleiding van het onlangs overgelegd en in de couranten mede gedeelde rapport van den heer Korthals Altes. In dat schrijven betoogt de Maatschappij, zich vereenigende met de berekeningon van het raadslid den beer B. Janse Jzn., dat de becijferingen van den accountant, den heer Korthals Altes, mank gaan en volslagen onkunde en gebrek aan kennis verraden ten aanzien van een boekhouding, welke ver- eischt wordt voor ondernemingen als die der Haagsche Tramwegmaatschappij. Met ver schillende cijfers geeft htt schrijven eenig denkbeeld van de dwaling, %waarin de heer Korthals Altes zou verkeeren. Voor den na overl g met den minister van buitenlandsche zaken vastgestelden kunst avond van den Haagschen Kunstkring op 10 Juni zijn de uitnoo Jgingen aan de le.en oer Vredesconferentie en booge autoriteiten te 's-Gravenhage verzonden. By de „Lente-idylle", dramatisch gedicht van mevrouw Snjjder van Wissenkerke, zal het orkest worden gedirigeerd door den com ponist zeiven der muziek, Gottfried Mann. Do koren wor:en ingestudeerd onder de wel willende leiding van Arnold Spoel. Vtrder levat het programma enkele korte orkestwerken en zangkoren van Nederland- sche componisten, benevens tableaux-vivants naar oad-Hollandsche meesters. De kans van slagen tot oprichting van een centraal-bureel voor sociale adviezen schijnt telkens grooter te worden. Een bij uitstek bekwaam man, prof. mr. M. W. F. Treub, heeft zich, daartoe uitgenoodigd door het voorloopig bestuur, beschikbaar gesteld als directeur van het bureel. Als lid kan men zich, liefst vóór 15 Juli a. s., aanmelden bij dr. J. C. Eringaard, te Delft. Uit Londen wordt gemeld, dat Alma Tadema door de Koningin van Engeland in den adelstand is verheven, met den titel ran Knight. Do gemeenteraad van Arnhem besloot tot de aanvaarding van het legaat van wjjLn don heer B. L. Hendriks, bestaande uit schil derijen, aquarellen, enz., ten behoeve van het museum Ver Huell. Bij de behandeling van dit voorstel werd dè vraag gedaan, wanneer dit museum zou geopend worden. B. en Ws. antwoordden hierop, dat z\j, vóór nadere beslissingen in dezo zaak te nemen, den uitslag der pro.edure over de betaling der successierechten van de talrijke legaten, die de gemeente als erfgename van den heer Yer-Huell moet ultkeeren, moeten afwachten. Heden wordt, ten behoeve en voor den duur van de Vredesconferentie een bijkantoor der Rijks telegraaf gevestigd in het koninklijk paleis „Huis ten Bosch", te 's-Gravenhage. Het zal op werkdagen open zijn van 9 u. 50 m. voor- tot 5 u. 20 m. namiddags of zooveel later als noodig mocht blijken, en op Zon- en feestdagen gesloten blijven. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging van Hoofden van scholen in Nederland hoeft een adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin aangedrongen wordt op ongewijzigde aanneming van het wetsontwerp op den leer plicht, met name wat betreft het daarin opge nomen verplicht herhalingsondtrwijs, en tevens hc-t verzoek, dat in de wet een artikel worde opgonomen, hetwelk den onderwijzers een behoorlijk» belooning waartorgt voor de meerdere diensten, die van hen zullen worden gevorderd. Naar de „Haarl. Ct." verneemt, heeft de heer F. W. Van Eoden ontslag gevraagd als algemeen secretaris-penningmeester van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, en is hem cit, in de Zaterdag gehouden vergadering van directeuren, verleend met ingang van 15 Juli. De heer Van Eeden blijft directeur van de beide Museums op het Paviljoen te Haarlem. De toestand van prof. A. Huet, te Delft, blijft, het ernstige van het geval in aan merking genomen, vrij gunstig; de spraak is teruggekeerd, terwijl het onmiddellijk gevaar, zoo al niet geheel geweken, toch gering is. Zeir groot is de deelneming, die prof. Huet allerwegen ondervindt. Te Zaandam is in verband met het door de Koninginnen aan die gemeente te brengen officiéél bezoek een vereeniging opgericht onder den naam „Oranje Boven". Z\j stelt zich ten doel by het aanstaande koninklijk bezoek de gemeente te versieren en zooveel mogelijk gedurende Hr. Ms. ver blijf feestelijkheden te organiseeren. Lid dier vereetöging is ieder, cie in de kosten bijdraagt. Do versiering zal alleen geschieden in die wijken, wtlke door de Koninginnen zullen bezocht worden. Het stoomschip „Spaarndam" vertrok 3 Juni van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Reichstag", van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, passeerde 2 Juni Gibraltar; ee „Admiral", van Antwerpen naar O.-Afrika, is 3 Juni Gibraltar gepasseerd; do „General" arriveerde 3 Mei van Antwerpen te Zanzibar; de „Koningin-Regentes" arriveerde 4 Juni van Amsterdam te Batavia; de „Laertes", van Amsterdam via Liverpool naar Batavia, is 3 Juni WigLt gepasseerd; de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 4 Juni te Suez; de „Rotterdam'', van Rotterdam naar Nieuw York, is 4 Juni té Nieuw-York aange komen; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Juni te Port-Said. Oudshoorn. By publicatie zjjn veehouders, wier vee van het mond- en klauwzeer hersteld is, uitgenoodigd hiervan zoo spoedig mogelyk aangifte te doen, ten einde na hot verstrijken van den b(J do wet gestelden termjjn de torden te kunnen wegnemen. Htt aantal ingeschrevenen dit jaar voor de rustende schutterij ia deze gemeente be draagt 17. De keur of verordening voor den Vrouw- geestpolder onder deze gemeente, vastgesteld in de vergadering van den 12den April 1899, is by besluit van Ged. Staten van 23 Mei d. a. v. goedgekeurd. Wassenaar. Het doei van het wandelend publiek was gisteren „Den Deyl" en meer in htt büzonder „Den Ouden Deyl". Het was algemeen bekend, dat „De Oude Deyl" van eigenaar was verwisseld en daar men wist, dat het er in den laatsten fcjjd zeer stil was, wilde men zich overtuigen, of hot nu c rukker zou zyn dan voorheen. Het viel tdtstond in het oog, dat alles een anJer aanzien badge- kregen en dat het er drukker waa dan ge- wooniyk. De zaal was zeer goed bezet en in den tuin was een groot aantal bezoekers aanwezig. Het doodsche café was weer leven dig geworden. Ais dit „sempre crescendo" gaat, dan zal de „Oude Deyl" spoedig zyn vroe ger aanzien hebben teruggekregen. Zoetermcer-Zogwaard. Door B. en Ws. alhier is ter openbare kennis gebracht, dat de beproeving der brandspuit der gemeente Zoe- termeer zal plaats hebben op Maandag 12 Juni a. s., des avonds te 7 uren, alsmede dat op 14 Juni a. s. schouw zal worden gedreven over de grasbermen, hekken, heinsels en heg gen langs de openbare wegen en voetpaden in beide gemeenten. De loting voor de schuttery alhier zal plaats hebben op Dinsdag den 20sten Juni a. s. ten raadhuize te Zegwaard des namiddags te 6 uren, en te Zoetermeer des namiddags te 7 uren ten raadhuize aldaar. Uit de „Staatscourant.* Koninkl. besluiten. Beuoemd tot notaris binnen het arrondissement Maastricht, ter stand plaats de gemeente Maastricht, J. Th. Quix, can- didaat-notaris te Valkenbuig; de heer J. Van Heel, arts bij hot personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indiö, benoemd en aan gesteld tot officier van gez. '2de klasse. Aan Ph. H. Themmen de Lang, od zijn verzoek, met ingang van 1 Juli o. k., eervol ontslag ver leend als notaris te Oldeboorn (gemeente Utin- geradeel). Aan Adolf Rosenzweig vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zee schepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepa lingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome; aan den heer J. E. Verbrugh, ingenieur 1ste klasse bij het Technisch Bureau van het Departement van Koloniën, ver gunning verleend tot het aannemen vanhetorde- teeken van ridder der orde van Leopold, hem door den Koning der Belgen geschonken. De gewone audièntiën van de ministers van i'ustitie en van oorlog zullen deze week niet plaats tebben. Gemengd Nieuws. Te Utrecht werd gisteren onder een tropisch zonnetje de aangekondigde cricket match tusschen de lste-klasse-clubs „Ajax" van Leiden en „Hercules" van Utrecht ge speeld. De uitslag was, dat „Hercules" won met 3 wicket3 en 2 runs. De match, die te elf uren was aangevangen, eindigde om tien minuten over halfvyf. Met de voorstelling, in een paar vorige berichten gegeven, als zoude de Rotterdamsche Bank zyn opgelicht voor etn bedrag van f 15,000, stemt hetgeen wy dien aangaande nader vernemen, niet overeen. De eigenlijke toedracht van h-.t geval biykt deze te zyn: De Rotterdamsche Bank is te Rotterdam een vaste correspondente van een bankiershuis te Braïla en Boekarest. Worden door dat huis wissel3 op de Rotterdamsche Bank afgegeven, dan geschiodt dit door ftiiddel van chèques, cie vooraf worden geadviseerd door het bankiershuis, met vermelding van nummer, bedrag en order van de cbèque. Voor die adviesbrieven gebruikt het bankiershuis ge drukte formulieren, welke door de firma wor den geteekend en die zy verzendt in couverten, waarop het adres der Rotterdamsche Bank is gedrukt. Op volkomen regelmatige wyze was nu in de vorige week door het bankiershuis do Rott rdamsche Bank geadviseerd, dat het op de Bank een chèque van f 15,000 had afge geven, en deze chèque is Zaterdag don 27ston Mei aan de kas der Bank aangeboden door een Fransch sprekenden vreemdeling, aan wien het bedrag werd uitbetaald nadat by zich door ovtrlegging van een buitenlan sch paspoort had gelegitimeerd. Een viertal dagen later sein ie het bankiershuis, dat de chèqu0, waarvan het nummer hem bekend was, niet moest worden uitbetaald, omdat de advies brief vervalscht zou zyn. Op het telegraphisch verzo .k van de Bank om inlichting, waarin die v.rmeonde vervalsching zou bestaan, opd^t de justitie er mede in kennis kon worden gesteld, is nog slechts eveneens per tele graaf als antwoord bekomen, dat twee personen (wier signalement overeenstemt met dat v6n den persoon, aan wien de chèque by de Rotterdamsche Bank is uitbetaal-) chèques hadden geïncasseerd te Parys, LondeD, Antwtrpen en Rotterdam, waarvan de advios- trieven vervalscht waren. Dat de chèques zeiven valsch zouden zyn, is nog door niemand beweerd, en het bankiershuis te Braïla en Boekarest zelf wilde een premie uitloven voor het arresteerea van de beide bovenver melde personen. Derhalve beschouwt dat bankiershuis zichzdf als de benadeelde party. (N. R. G.) Voor ruim vier weken bizeorde de veehouder H. R,, in de gemeente Hasker- lanH, zich aan het koperdraad, waarmede hy een varken in den snuit „ringde", om dit dier het wroet.n af to leeren. Was dit eerst een onbeduidend wondjs, na veel lyden is R. aan bloedvergiftiging overleden. Den 29sten dezer hoopt de hoer Jochim De Graaf, te Enkhuizen, zyn lOOsten verjaardag té berdenkon. De krasse, oude man geniet nog een uitstekende gezondheid. Naar aanleiding van hetspoorweg- ongeluk te Nieuwerkerk aan den IJsel op Zaterdag 27 Mei, waardoor een gedeelte van trein 203 der Staatsspoor door nalatigheid van enkele beambten in do Ringvaart van den Zuldplaspolder reed, waren Zaterdag 3 Juni de rechter commissaris mr. H. R. A. Boonen en do substit. officier van justitie, mr. P. De Josselin de Jong, beiden uit Rotter dam, ter plaatse aanwezig en werden ver schillende spoorbeambten gehoord on nota genomen van de betreffende instruction in zake de bediening der seintoostellen in verband met het openen en sluiten der brug over do Ringvaart. Te Druton vond men Zaterdag een huzaar, die wegens dronkenschap ge arresteerd was, dool in zyn cel. Hy had zi h opgehangen. De Raad van's-Hertogenbosch heeft besloten, dat de kermis aldaar voortaan 9 in plaats van 11 dagen zal duren. By het spoorwegongeluk te Vlis singen blykt nog etn jonge dame te zyn omge komen. Het lyk is Zaterdagavond gevonden by het opruimen van het vertrfjzeld materieel. Nader meldt men aan het „Hbl.": De dame zat met verbryzelde beenen tus. De twee gebeden. 7) „Hoe komt ga hier, Pierre?" vroeg ze ver wonderd, terwijl de blik harer oogen, als zicht ze nog iemand, langs hem heen in de donkere ruimte gleed. .Waar is Etienne?" .Dood," antwoordde Pierre somber. Babetta uitte oen kreet van smart. Zi) koeBterdo genegenheid voor hem, ondanks do vrees, welke zo voor hom had. ZIJo woesto aard, zijn avontuurlijk leven, zijn onverschrok kenheid haddon in de ziel van dit natuurkind, dit schepsel, nauwelijks bekend met de wereld daarboven en grootgebracht door een misda- digen grootvader en twee booswichten, een hartstochtelijke genegenheid voor Etienne doen ontstaan. Met een rauwen kreet, die Pierre deed sid deren, zóó akelig weergalmde het geluid door do gowolven, wierp ze zich op den grond. Geheel de neiging van haar dierlijken aan leg volgende, gaf ze zich ongedwongen aan haar smart over en rondom zich schoppende en luidkeels schreeuwende, uitte zi) haar droefheid. .Komaan, is het haast uit met dat gejank?" .Allo, vooruit; denk je, dat ik uren lang den tyd heb, om naar js gebulk te luisteren?" .Vooruit, overeind." En met één hand tilde Pierre haar als een jonge kat by haar schamel Jak van den grond op, en zotte haar vry onzacht neor. „Allo, vooruit, zeg ik jel Sta dau toch, nest," vervolgde by, toen ze weer eon poging deel om te gaan liggen. „Waar ia je vader?" vroeg hy, nu wat bedaarder, toen hy zag, dat by zóó niets vorderde. „Kom, wat geeft het je nu of je al zoo'n kabaal maakt; Etienne is er toch geweest. Kom, vooruit, zeg op, waar is ja vader?" „Vader is boven," antwoordde ze schier onhoorbaar en snikkend en langzaam opstaande uit haar geknielde houding, richtte ze haar oogen naar het grauwe gewelf, als wilde ze daardoor een blik werpen op die wereld daar boven, welke ze nauwelyks kende. Door do misdaad van een dronken vader, die zich genoodzaakt zag in dezo holen een schuilplaats te zoekeD, op driejarigen leeftyd naar beneden gebracht, had het arme kind, wier moeder reeds in het eerste jaar hunner ballingschap uit het land der zon langzaam weggekwyod en gestorven was, na dien tyd nooit weer het vriendelyke zonlicht aan schouwd. Met haar grootvader Marolet, de laatste werkman der groeve, en haar vader, leefde ze hier in somberheid voort. Geen geluid drong van boven tot haar door; en als vader zich 's nachts soms naar boven waagde, sloot hy haar oerst op, daar by bang was, dat zy hem volgen en zoodoende den uit weg naar boven vinden zou. Maar Babotte ver langde er niet naar, om die wereld te betreden. Volgens haar bevatte zy geen andere men- schen dan booswichten, zooals Etionne, Pierre en haar vader; want als de oude thuiskwam, waren het slechts verhalen van rooftochten, diefstallen en aanrandingen, die ze hoorde vertellen. Waarom zou ze dan verlangen boven to zyn? „Wanneer is vader uitgegaan?" „Toen grootvader sliep, zoowat een uur geleden I" „Dat treft goed," mompelde Ronchaud, „die verrader is dus uit den weg." Met een onbe zorgd gebaar richtte hy zyn schreden verder de gang in, tot aan het einde daarvan, waar hy een ruwe, eikenhouten deur opentrok, en een soort gewelf, de woning der Marolets, binnentrad. Het was oen vierkante ruimte, van hoog stens vyf vierkante metera oppervlakte. De lage, gewelfde zoldering, waaraan een groen schimmel zich had vastgezet, de glibberige, van vuil geel water druipende mureD, gaven aan dit hol een onaangenamen indruk, welke nog verhoogd werd door de groota yzeren bouten en ringen, welke in den muur waren vastgeklonken. Er heerschte de grootst mogelyke wanorde. Do oude, op drie pooten waggelende tafel bevatte, behalve de walmende vetkaars, die alles spookachtig verlichtte, voorwerpen van den meost uiteenloopenden aard, doch die allo toch dadelyk do bezigheid van de be woners dezer vertrekken deden kenbaar wor den. Maskers, revolvers, breekyzers, riemeD, touwen, ryzweepen, bossen loopors, lantarens lagen of stonden op de tafel of waren overal over den grond verspreid. In den eenen hoek lagen eenige bosson etroo, welke biykbaar voor nachtleger dienst doder,; in den anderen zat, met de handen boven een pot smeulende houtskool, een stokoude grijsaard, die, toeu Pierre de deur openstiet, met een vreesachtigen blik, als vermoedde hy iets kwaads, omzag. Op eon geruststellend gebaar van den binnen tredende, plaatste hy zich weder in zyn vorige houding. Deze grysaard waa de oude Marolet, de „koning der groeve", zooals men hem boven noemde. Vroeger woonde hy in het bergwerk zelf; slechts weinige jaren geleden had by deslot- keldera tot verblyfplaats gekozen, wyi zyn zoon daar veiliger was. Weinigen wisten dus zyn ware woonplaats, en daar niemand hem ooit kwam bezoeken, was het niet moeilyk deze voor oningowyden to verbergen. Hoewel oen en negentig jaren zich over zyn nu geheel kalen schedel heen gespoed hadden, was by nog een flink grysaard. Marolet zou knap geweest zyn, zoo niet de dwalende, sluwe, onrustige blik zyner oogen zyn gelaat ont sierd had. Nogmaals zag hy achterom en bemerkende, dat Pierre alleen was, vroeg hy met oenige verwondering in zyn etem: „Waar ie Etienne?'' „Dood," gromde Piorre, do boweging van schieten nogmaals nabootsende. „Hebben ze hem...." vroeg de oude, terwyl by, een beweging van vaetgrypen makendo, naar boven wees. „Ja," antwoordde Ronchaud. „Er is niets aan te doon, my hadden ze ook byna beet gehad; ik kon nog net wegknypen; je begrypt me, oude." „Ja," hernam Marolet, terwyl een gryns- lach zyn gelaat spookachtig verwrong. „Dat gaatje in dien ouden muur heeft al meDigeeu geholpen." „Zoo," vervolgde hy; „dood, jammer voor den kerel I Maar hoe hebben ze hem dat gelapt?" „Wel, alles ging goed, en ik voelde de tweehonderd en vyftig franks van kapitein Dellecourt al in myn broekzak rammelen, toen de tentdeur geopend werd en men nog iemand binnenleidde. Men nam onze blinddoeken af; on weet je wie daar nu vóór ons stond? Kent ga dien femelaar, dion Duitscher, die eerverleden jaar Etienne de dochter van den boer uit de „Manholle" voor den neu8 weggekaapt heeft? August Wintzel heet hy. Van het najaar, met het uitbreken van den oorlog, ia hy ver dwenen, en einds dien tyd hoorde men niets moer van hem, zoodat Etienne al weder hoop op Nanette begon te krygen. Go begrypt, hos verwonderd wy waren, toen hy daar zoo eensklaps in Duitsche infanteris-UDiform vóór ons stond. Hy zag ons aan en aan zyn oogen bemerkten wy dadelyk, dat hy ons maar al to goed herkende; terwyl de blik daarvan my allo gemoedsrust ontnam, en Etienni eveneens; bet was hem aan te zien; dat ver zeker ik je." {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1