N°. 12047 Maandair 5 Juni. A0. 1899 geze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en geestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat nlt VIER Bladen. Eerste Blad Leiden, 3 Juni. Feuilleton. De twee gelbeden. LEIDSCH DAGBLAD. PEUS DEZEB COURANT» Voor Lelden por 8 cnaandeo- f l.lOi {I Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommer» 0.05. PRU3 DER ADVERTEHTIÊB t Van 1—6 regels t 1-06. Iedere regej meer 0.17^. Gfoclero lettere aaar plaatsruimte - Voor het tacaeseeroD bulten de stad wordt f 0.05 berekend De „Vrijzinnige Kiesvereeniging" alhier zal een algemeens vergadering houden op Vrijdag 9 Juni a.s. tot het kiezen van candidaten voor het vervullen van negen plaatsen in den gemeenteraad. Op de voorloopige lijst zijn geplaatst de heeren: Mr. S. J. Fockema Andreae (aftr), C. Christiaanse Jr., Mr. A. Engel, Dr. H. G. H.gen, Dr. Th. W. Van Lidth de Jeude (aftr.), Mr. J. C. Van der Lip, D. F. Mayer, J. Roem, F. Van Romburgb, Mr. E. De Vries (aftr.), A. J. Witmans Mzn. en Dr. T. Zaaytr (aftr.). Bij de op Zaterdag 10 Juni a. s.'8 avonds te acht uren in den Leidschen Schouwburg te geven militaire liefdadigheidsuitvoering ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van den overleden militairen ziekenoppaeser Van Deyl zal naast de eergisteren genoemde korporaalsvereeniging „Olympia" haar zuster vereniging „Voor Koningin en Vaderland" (korporaals-gymnastiek en schermvereeniging voor land- en zeemacht) haar medewerking verleenen, terwijl de onderofficiersvereeniging „Eensgezindheid" eveneens zal medewerken. Waar voor een dergelijk doel zulke flinke krachten zich beschikbaar hebben gestel twijfelen wy niet of een ruime inteekoning zal de pogingen der commissie, om het gezin Van Deyl voor ondergang te behoeden, be kronen. Reeds heden is met de circulatie der inteekenlij8ten aangevangen. Voor de akte lager onderwijs is te •s-Gravenbage geslaagd mej. K. Smid, van Leiden. De Fransche mail wordt morgen alhier -verwacht. De tentoonstelling der afgietsels van de Hindoe-monumenten, in bet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem gehouden, zal wegens de groote belangstelling, die deze tentoonstelling wekt, en het talrijke bezoek, dat dagelijks plaats heeft, nog gedurende eenigen tyd geopend blijven. Het plan bestaat om haar met andere elementen van Oostersche kunstuiting, die eveneens op de Wereld-ten toonstelling te Parijs zullen worden geëxpo seerd, aanzienlijk uit te breiden. Zondag 4 Juni zullen de gedelegeerden van h.t Vredescongres der tentoonstelling een bezoek brengm, en zal het Museum van Kunstnijverheid des namiddags na één uur gesloten zijn. De nieuwbenoemde secretaris der Per zische legatie, Samad-Kharo, is in den Ouden Doelen te 's-Gravenhage aangekomen. Gisteren werd voor den Hoogen Raad beëedigi als raadsheer in het gerechtshof te Arnhem mr. G. Wttewaall, laatstelijk rechter in de arrondlsssments rechtbank aldaar. De minister van binnenl. zaken heeft geen termen gevonden tot vernietiging van het besluit van den Raad der gemeente Ewijk, dd. 16 Febr., waarbij H. F. Van Koolwijk is benoemd tot secretaris dier gemeente. Aan den burgemeester is hiervan mede- doeling gedaan. Uit het pas verschenen Bijvoegsel van den Beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering van het Nederlandsch Onderwijzers genootschap blijkt, dat de heer H. C. Van der Heyde, te Leiden, het onderwerp zal inleiden: „Zedeiyk-achterlyke kindoren met betrekking tot den leerplicht"; de heer J. Van Raven horst, te Ap-ldoom, „het herhalingsonderwijs in het gewijzigde ontwerp op den leerplicht", ea de heer L. C. T. Bigot, te Amsterdam, „splitsing van moeilijkheden bij het examen voor hoofdonderwijzer." Dr. W. H. Cox, geneesheer aan het krankzinnigengestlcnt „De Brinkgreve", te Deventer, is benoemd tot directeur geneesheer van het zenuwiy ersgestioht te Velp (by Arnhem). Naar de „N. R. Ct." verneemt, kan binnenkort een voorstel van de RegeeriDg tot herziening van de Drankwet worden te gemoefc gezien. By Koninkiyk besluit a°. 1 Juni is aan jhr. C. H. A. Van der Wyck, op zyn verzoek, met ingang van 3 October a. s., waarop zUn opvolger in functie treect, een eervol ontslag verleend als Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indië, en zulks met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in die betrekking aan den lande bewezen. Do minister van Linnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het in dit jaar te houien toelatingsexamen tot 's Ryks Veeartsenijschool te Utrecht zaI afgenomon worden op Maandag 10 Juli a. s. en volgende dagen in de lokalen van bedoelde inrichting. Te Arnhem is ia bet Diakonessonhuis overled.n de heer T. de Groot Hzn., ia leven directeur der Kweekschool voor Onder- wyzeressea te Nymegon. De heer Der Groot, Vroeger eigenaar van een Instituut te Voorst, vestigde zich na de opheffing daarvan te Nijmegen en stichtte in 1895 den twee-jarigen cursus voor de opleiding van OQderwyzeresstn, die in 1898 werd opge lost in de Kweekschool voor On lerwyzeressen, waarvan hem het oiracteurachap werd opge dragen. Wy vernemen, dat het ministerie van landbouw in Bucharest nog in den lcop van deze maand een tentoonstelling te Rotterdam zal houden van de meeiproducten van de grootste meelmolen8 in Rumenië. De Rumeensche regeering wenscht daar door de verschillende soort n meel, die in Rumenië worden gefabriceerd, in ons land inter bekend te doen maken. Deze tentoonstelling zal vermoedeiyk in de tweede helft van deze maand plaats hebben. (Tel.) De Sultan heeft aan mr. W. H. De Beaufort, minister van buitenlandsche zaken, het grootkruis van de Osmanié, on aan mr. T. M. C. Asser, gedelegeerde ter Vredes conferentie, het grootkruis van de Medzjidió verleend. De minister van justitie verleent in de volgende week geen audiëntie. Omtrent den nieuwen gouverneur-gene raal van Ned. Indië, geöeraal-majoor "W. Rooseboom, schryft het „Haagsche Dagblad": „De keuze, welke op hem gevallen is, wordt in verband gebracht, behalve met het Regeeringsbeleid van Atjch, met het ernstige vraagstuk van de-verdediging van Java tegen buitenlandsch geweld. „Deze laatste overweging verklaart mis schien de benoeming van een 'persoon zoo geheel en al vreemd aan Indische toestanden als generaal Roosefcoom. „In elk geval is de Regeering in dit opzicht consequent gebleven na de benoeming van den heer De Meester." Het „Handelsblad" teekent onder het be richt van de benoeming aan „Men kan verzekerd zyn, dat hy als gouver neur generaal de thans gevolgde Atjeh-politiek zal voortzetten". Uit de „Am8terdam8che Courant": „Het is try zeker, naar wy meenen, dat de Regeering zich hy deze keuze heeft laten leiien door de overweglog, dat do belangen van Indië met het oog op de thans gevolgde gedragsiyn in de Atjeh-politiek in den opvol ger van den gouverneur-generaal Yan der Wyck een krachtige persoonlijkheid noodig hebben, van wien men overtuigd if, dat hy den, met zooveel succes op Atjeh, ingeslagen weg zal volgen en even krachtig zal voort zetten. „En van dat standpunt beschouwd achten wy de keuze van den heer Roosetoom een hoogst gelukkige." Heden bracht de nieuwbenoemde Gouver neur-Generaal een bezoek aan den minister van koloniën. Het gemeentebestuur van Arnhem is voornemens bet kasteel „Sonsbeek" op nader vaat te stellen voorwaarden en tydsfclp (voor jaar 19.00) te verpachten als hotel-pension met restauratie, terwyi tevens op nader vast te stellen voorwaarden het recht wordt aange boden tot het houden van een theeschenkery gedurende den zomer van 1899 op een der mooiste plekjes, by de voormalige tuinmans woning. Tot hoofdagent der Holland-Amerika-iyn te Nieuw-York is door directie en commissa rissen benoemd de hoer J. Rypperda Wierdsma, sedert enkele jaren op het bureel dier stoom vaartlijn aldaar werkzaam. Door wijlen mejuffrouw B. Kanis, over leden to Kampen, is aan de Vereeniging van Weesvaders, te Utrecht gevestigd, ten behoeve der onverzorgde weezen in de gestichten Lindelaan te Maarsen en de Carel van Wal reestichting te Dieren een legaat groot 500 vermaakt. Het stoomschip „Admiral," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 1 Juni te Lissabon; de „Amsterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 2 Juni Lizard; de „Oranje-Naasau" vertrok 2 Juni van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem V" arrivoerie 2 Juni van Amsterdam te Paramaribo; de „Koningin-Regentes," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 2 Juni te Padang. Boskoop. Hoedanig de schoepvaart door de Gouwe belemmerd wordt door de spoor wegbrug ty Gouda, sedert 1 Mei de zomer dienst der spoorwegen in werking is getreden, bl(jkt uit de gehouden aanteekeningen vanwege de stoomboot-maat8chappü „Boskoop-Wad dingsveen", gehouden gedurende de maand Mei, wier toot driemalen daags van Boskoop naar Gouda en terug vaart. Vóór dat de afvaart der boot geregeld was naar de brugopeningen, uitgegeven door het departement van waterstaat, handel en ny ver heid, tot *8 Mei, had de boot, wegens het geslot n zyn der brug, op 24 reizen een op onthoud van 120, 25, 27, 25, 130, 10, 35, 20, 65, 10, 35, 15, 90, 3, 20, 35, 10, 15, 10, 35, 10, 140, 90 en 10 minuten respectievelyk. Van 8 Mei af word de afvaart geregeld naar de officiëele openingen en was er op 33 rei zen een oponthoud van 10, 40, 10, 10, 25, 10, 55, 10, 10, 10, 15, 10, 10, 15, 33, 25, 15, 10, 15, 10, 15, 65, 40, 75, 95, 20, 25, 45, 55, 20, 60, 55 en 55 minuten respec tievelijk. Dat er in deze, voor de gemeenten Boskoop en Waddingsveen zoo belangrijke aangelegenheid, veel verbetering zal komen, daarvoor bestaat weinig hoop, daar de officiëele brugopeningen zijn, behalve 's nachts, van 7, 26,11, 5, 4, 8, 6, 7, 28, 21, 5,11 en 14 minuten, met de bepaling, dat „hetloopen van extra-treinen of werktreinen en vertragiDg in den loop der treinen het noo ig kunnen maken de genoemde tydstippen van opening en sluiting te wyzigen." Dat dit ook vaak gebeurt, toonen boven genoemde cyfers aan. Alleen het verhoogen der brug kan aan de scheepvaart teruggeven wat zy vroeger onbelemmerd bezat. Niouwkoop. By do gehouden verkiezing van een dykgraaf, voorzitter van het bestuur van den polder Nieuwkoop en Noorden, waarby werden uitgebracht 790 stemmen, is als zoo danig, met algemeene stemmen, herbenoemd de heer M. C. J. Yan der Weyden. Oudshoorn. Het vergunningsrecht tot ver koop van sterken drank in het klein heeft in dit jaar opgebracht f 250. De op 15 Mei jl. van kracht geworden kiezerslyst bevat de namen van 387 personen. Hiervan zijn 387 bevoegd tot bet kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 386 voor leden van de Provinciale Staten en 293 van leden voor den gemeen teraad. Aan den milicien B. Van Zwieten, wiens vader eenigen tyd geleden gestorven is, is een buitengewoon verlof van 2 maanden verleend. Door den Commissaris der Koningin is e rvol ontslag verleend aan den onbezoldigd gemeente-veldwachter dez<r gemeente A. Kapteyn. Rynsburg. In een by den heer W. Van den Eykel gehouden vergadering is in de plaats van den heer A. Yan Egmond, van den Morscb, die bedankt heeft, gekozen tot polder meester van don Morsebeltpolder, de heer A. v. Egmond Pz., te Rynsburg. In de maand Mei zyn op het Ryks- telephoonkantoor alhier verzonden 27, ont vangen 37, totaal behandeld dus 64 tele grammen. In dezelfde maand van het vorig jaar be3ro9g dit aantal respectiev. 10,15 tn 25. Nauwelyks is de vischtyd geopend, of de heer A. De Mooy Jr. mag zich verheugen ia een goede en z ldzame vangst. Behalve toch een groote menigte andere visch ving hy dezo week met den schakel een paling van 94 c. M. lengte, wegende 41/, pond. Vooral met den schakel is dit ©en zeer zeldzame vang6t. De volgende manschappen van de lichting 1895 zyn opgero pen om op den 3den Juli a. s. onder de wapenen te komen: C. Molenkamp, C. v. d. Mey Pz., N. Noort, H. Hogewoning en B. Heemskerk. Roelof-Arondsvcen. Van hier zyn de eerste peulen van den kouden grond een dag vroeger verzonden dan van uit Ter-Aar, door den tuinder J. Hogenboom. Woubrugge. In het corp komt een geval voor van fobris typhoïJea. Wassenaar. Ten po6tkaDtor<j alhier werd gedurende de maand M i in oe Rijkspost spaarbank ingelegd ƒ2130.10, terugbetaald 1553.94. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummtr 766. Door htt Rykstelephoonkantoor aldaar wer den in die ma^nd behandeld 215 telegrammen, nl. verzanden 109 en ontvangen 106. Iq Mei 1898 werden e-r bebsndtld 172. Zoeterwoude. In de afgeloopen maand werden in deze gemeente geboren: 6jongens en 2 meisjes; ah overleden werden inga- schroven 8 personen, nl. 4 ongehuwde mannen, 3 ongehuwde vrouwen en 1 gehuwde vrouw. Er werjen 5 huwelijken voltrokken. Tot commandeur aan trandspuit No. 5# staande in de buurtschap Gelderswoude, is benoemd de heer A. Voorwinden, wonende aldaar. De Vredesconferentie. Ondanks de geheimhouding, waartoe de gedelegeerden ter Vredesconferentie ten deele verplicht zyn, is Ruslands voorstel tot be slechting van internationale geschillen miJdels oen 8cheidsrechteriyko tusschenkomst in extenso bekend geworden. Het ontwerp, doör Rusland ter tafel gebracht, stelt zich op het standpunt, dat over elk geschil een scheids gerecht zal worden byeengeroepen, speciaal belast met de berechting van een speciaal geval. Hierop heeft sir Julian Pauncefote na ryp overleg met den Amerikaanachen eersten gedelegeerde, den heer White en zyn rechts kundige mede-gedelegeerden, de heeren Sethw en Holls, eenige dagen geleden een voorstel tot arbitrago ingediend, waarby een permanent Hof voor internationale arbitrage zal worden ingesteld. In zooverre gaat het verder dan en wykt het af van het oorspronkeiyke ont werp van Rusland. Ten einde nu beide ontwerpen tot een ge heel te vereenigen, en daarby het Russische voorstel zooveel mogeiyk te behouden, is door baron Staal voorgesteld om art. 13 van Ruslands ontwerp in dien geest te wyzigen: 0) Pierre zag rond en, naar den ingang tredende, zocht hy iets onder den ouden rommel van planken en palen, die daar lag. Weldra kwam hy terug met een groot beroest stuk yzer, en begon daarmede op de hoogte van de dunne plek, met telkens heviger slagen op den muur te beuken. Het zweet gutste hem van het voorhoofduitgeput door de inspanning, nog grooter, daar hy alles in gebukte houding verrichten moest, bleef hy telkens staan rusten, om echter oogenblik- keiyk weder met vernieuwde kracht zyn vernielingswerk voort te zetten. Eindelyk bezweek do muur. De toch reeds vergane kalk scheurde en de eteenen vielen naar binnen met een rommelend geluid, dat door allerlei echo's weerkaatst werd in die donkere wereld, daar achter do bros, zooeven door Pierre gemaakt. Het was een gat, juist groot genoeg om een mensch door te laten, waaruit de dikste duisternis den breker aangaapte. Pierre huiverde onwillekeurig; het spookte daar in die oude groeve, zeide men. De geest van eon daarin verdwaalden landlooper, die er vóór ruim zestig jaar den hongerdood gestor ven was, sloop nog altyd rond in de oude gangen. En dan de groefgeest zelf, dat geheim zinnige wezen, dat iederen bergwerker, die het wagen durfde, 's nachts om twaalf uren aan de „Langumolle", een verlaten hoek der groeve, te komen, den nek omdraaide? Was het wonder, dat do booswicht, op gevoed in onwetendheid, bijgeloof en misdaad, onwillekeurig sidderende achteruit trad? Eindelyk vermande Ronchaud zich en nader tredende, zag hy eenige oogenblikken opmerk zaam in de dikke duisternis; daarna hurkte hy by het gat neder en betastte met zyn rechterhand opmerkzaam de binnenzyde van den muur. Met een kreet van vreugde haalde hy eenige oogenblikken later een donker pak te voor8chyn, dat by nader onderzoek kaarsen en eenige stukken touw, benevens tien bossen band, bevatte. „Ja, ik dacht het wel, de oude zondaar hoeft my niet vergeten. Nu, hy krygt ook wat mede van don buit", vervolgde hy grijns lachend. „Als ze daarboven by de Moffen te weten kómen, wie me zoo mooi geholpen heeft om weg te komen, krygt hy evengoed zyn deel als Etienne." En de ellendeling maakte een beweging van echieteD, terwyi hy luid keels lachte, welke lach akelig door do oude gangen weerklonk, als verheugden de geesten en spoken der groeve zich evenzeer als hun levende makker in het werk der duisternis. Snel bond hy het touw om zijn gordel en nadat hy een klinknagel met den yzeren bout in den muur gedreven had, bevestigde hy het eiade van een der stukken band daaraan. Dit langzaam afrollende, werkte Pierre zich door het gat naar binnen. Met do voeten vooruit rondtastende, liet hy zich langzaam zakken en bevond zich eeüige oogenblikken later in een byna volkomon^rond hol. Daariip stak by een der kaarsen aan en rondziende, bemerkte hy aan de achterzyde een steil afloopende gang, welke hy na eenig aarzelen intrad. Daar deze byna loodrecht naar beneden liep, was het afdalen daarin hoogst moeiiyk, en het zou onmogeiyk geweest zyn, als niet de etteiyke steenblokken, welke overal ver spreid lagen, het werk niet gemakkelyker gemaakt haddeD. Tegen den wand aangedrukt, zich met beide handen aan den ruwen steen- wand vastklemmende, daalde Pierre, van tyd tot tyd het band vierende of aanknoopende, af, de kaars op mynwerkerswyze met een nagel op de pet bevestigd hebbende. Halver wege gekomen, bemerkte by tot zyn schrik, dat hy zyn laatsten bos band aanknoopte. Wat zou hy doen, nu alle verbinding met de buiten wereld was afgesloten Als hy nu eens ver dwaalde en geen enkelen draad had, waarlangs hy den rechten weg weder vinden kon Terug- keeren Nood, dat was onmogeiykeen wisse dood wachtte hem danl Niets anders schoot hem dus over dan vorder af te dalen. Na ongeveer vyf duizend meters afgedaald te zyn, eindigde de schacht in een groote ruimte. Pierre bevond zich in de oude groeve van Mont-Molun op slechts enkele myien af- stands van de plaats, waar Etienne en hy hun schuilhoek hadden. De schacht, zooeven door hem verlaten, was de eenige verbindings weg tus8chen het bergwerk en de mergel groeve, welke laatste, zich onder de vlskte ^yan Róseilles uitstrekkende, veel lager lag. Beide hohoorden eertyds aan een Maatschappy. Nadat Pierre even een vuil, met onduidelijke letters bekrabbeld stukje papier geraadpleegd had, volgde hy een dor zygangen van het hol. Langzaam voortgaande, bereikte hy na eenige minuten een houten kruis, daar aan gebracht voor de ziel van een aldaar eenmaal verpletterd werkman. Recht voor dit kruis beeld bevond zich een nauwe galery, van nauwelyks twee voet hoogte; deze ging hy in. Op handen en voeten voortkruipende, terwijl hy telkens het hoofd aan de puntige steenen van de zoldering stootte, bereikte hy het einde. Spiedend zag by rond. Zyn blik verhelderde; met een vluggen zysprong verdween hy in een der gangen, welke op den hoofdweg, nu door hem betreden, uitkwameD. Snel voortloopende, kwam hy eindelyk voor een afgrond, even steil, maar van nog schrik wekkender voorkomen dan die aan het begin zyner reis. Zonder aarzelen bond hy het touw aan een der palen van de beschieting der mijn vast, en liet zich toen in de diepte glijdeD. Behoedzaam daalde by af, do kaars boven zich houdende. Een geplons werd gehoord en Pierre stond op den bodem van een put, tot de borst toe in het water. De kaars boven zich houdende, schreed hy voort langs den wand, totdat by aan een getralied yzeren hek kwam, dat by zonder veel moeite opende, en de trap afging, die zich daarachter bevond. Thans bevond by zich in de gewelven van hot oude kasteel. De put, zoooven door hem verlaten, was de plaats, waar men vroeger de veroordeelden verdronk. Door een uitbreiding der groeve en een daarop gevolgde verzakking was haar gewelf ingestort en liep de vroeger daar boven liggende gang in haar uit. Nog enkele treden de trap op, en oen yzeren deur versperde hom den weg. Pierre greep den zwaren klopper. Hol galm den zeven forscho slagen door de ruimte; het slot knarste, grendels werden verschoven en de deur werd behoedzaam geopend. V. „Wie is daar?" vroeg een stem, die, naar haar klank te hooren, aan een kind van hoogstens zestien jaar moest toebehooren. „Ik, Babette, Pierre Ronchaud I" Met een kreet van verwondering wierp dé spreekster de deur open en staarde ontzet in de zwarte diepte, als had ze eeD spook gezien. Babette Marolet was niet mooi. De magere, kort ineengedrongen gestalte, het woeste, verwarde haar, de sluwe, onbohaaglyke trek ken van haar gelaat gaven haar iets kat achtigs, hetwelk nog door baar schelle stem verhoogd word. Zooals ze daar stond in de oude gang, slechts spookachtig verlicht door de beide walmende kaarsenterwyi de vleer muizen, opgeschrikt door hot ongewone rumoer, schuw langs baar heen fladderden; paste ze precies in haar omgeving van gewelvet^ spokeD, vloermuizen en misdadigers. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1