N°. 12041 Maandag; 29 Mei. A0. 1899 geze fëoarant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PBUB DEZEB COUBANTi Too r Lelden per 8 maanden. |.1(X tfYanco per poet1.40. Afzonderiyke Nommers t 0.05. PRUS DER ADVERTMM'l'l Ww- Van 1 6 regels I 06. Iedere regel meer f 0.17 - Groctera letters aaar plaatsruimte - Voor liet incaaaeeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend wPit nommcr bestaat uit DRIE Bladen. orttciëele Ken nlsjjeylngeia Borgemoeeter on Wethouders v»n Leiden, Gezien het adres van J. M. VAN VLIET, houdende verzoek om vergnnniog tot het houden m mesten van varkens - p het erf achter hot perceel AloélaaD No. 19 Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 6 November 1879; Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Jlaandag 29 Mei e., des voormiddags te elf uren, ten Raadbuize gelegenheid zal worden go^oven tot bet inbrengen von bezwaren tegen dat verzoek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, F. WA8, Burgemeester. 96 Mei 1899. VAN HEYST, Secretarie. W Leiden, 27 Mei. De heer F. A. Vc-rster van Wulverhorst, die In den loop van cit jaar moet aftreden $ls lid van den Leidschen gemeenteraad, w< nsilit voor een eventueelo herkiezing niet Vi aanmerking te komen. Heden ontvingen wy het verslag der Uommissie van beheer van het Gemeente- Museum alhier over 1898. De samenstelling der commissie onderging verandering door bet eervol ont6lag, aan den 'neer C. W. H. Verster op zijn vtrzork bij feaadabesluit van 26 Mei verleend. De door bom in de zaal Hartevelt georganiseerde ten toonstellingen hebben er veel toe bijgedragen Je aandacht op onze instelling te vestigen en jaar ook buiton LeiJen nog meer bekend te baken. De commissie verheugt zich, dat een /ere.eniging tot stand gekomen is, die het jouden van dergelijke exposition ten doel toeft. Al liggen deze buiten het kader van tet Museum, zy kunnen dit slechts ten goe'e '.omen. De commissie meent dan ook in het telang der inrichting te handelen door onder gepaalde voorwaarden het gebruik der Kunst aal voor cie exposition toe te zeggen. Een ander verlies dreigde, doordat dr. W. yieyte in het laatst van het jaar zijn voor nemen te kennen gaf met 1 Januari jl. de X>mmis6ie te verlaten. Vermeerderende bezig heden en de staat zijner gezondheil noopten tem, zijns ondanks, een werkkring vaarwel zeggen, die bem na aan bet hart lag en yaaraan hij gedurende zooveel jaren tijd en \rachten ten beste had gegeven. De commissie mocht er, tot haar groote jol doening, in slagen hem te bewegon op jyn besluit terug te komen; het secretariaat wenscht hy evenwel beslist neder te leggen. By zyn aftreden als secretaris mag de com missie niet nalaten haar dankbaarheid uit te 6preken voor hetgeen hy sinds 1885, toen hy jhr. Rammelman Elsevier als zoodanig ver ving, ia het belang van het Museum heeft verricht. Het Museum werd verrykt met de navol gende geschonken voorwerpen: Van den heer dr. P. J. Blok, een lakenprint. Van den beer P. L. C. üriessen, een stel van 19 photographieên van den brand der Katoenfabriek op 24 Juni 1897. Van den betr A. E. Van ICerkwyk, oen medaille op den hoogleeraar C. G. K. Rein- war.t. Van mevrouw de wed. Kneppelhout: de twee vensterkozynen in het huis Pieterskerk gracht 9, blykens teekeningen in het Gemeente archief hoogstwaarschyniyk van 1543 da- toerende. Van baron C. J. Leembruggen, een beurt schippershoorn uit de 17de esuw, met de wapens van Zwolle, Amsterdam, Haarlemen Ltilen daarop gesneden. Van den heer Tb. Molkenboer, het door hem getcekende portret van den deken J. Bots. Van het bestuur der Katoenmaatschappy, de windvaan en de torenklok der voormalige "Waard- of Oostcrkerk, do laatste in 1662 ge goten door F. Hemony. Van het bestuur van het „Volksbuis", de tympanvulling van den voorgevel van het afgebroken buis Haarlemmerstraat 73 en de houten gangafsluiting van datzelf:o perceel. Aangekocht werden, behalve enkele kleinig heden, het zilveren z gel der coor de stad in 1552 gekochte heeriykheid de Vennip en een scbildery loemstuk) van den Leidschen schilder J. Mortel. V:n da werkzaamheden in het afgeloopen jaar is te vermelden do inmetseliog d6r twee bovengenoemde kozynen in een dir twee ver trekken, aan de achterzyde op de eerste ver dieping gelegen. In verband daarmede wordt dit vertrek nieuw ingericht, meest met voor werpen tot bestuur en rechtspraak betrekking hebbende of uit de 16de eeuw afkomstig, 6n is de schoorsteen mot oude tegels bemetseld. De nieuwe timmorloods, tevens bergplaats in den tuin achter het gebouw, waarvoor op de Gemeentebegrootiug voor 1899 een post is uitgetrokken, zal reparaties vergemakke- lyken en bespoedigen en het mogeiyk maken de vroegere conciërgewoning tot museum lokaliteit in te richten. Reeds werd in het achterste vertrek daarmede een aanvang ge maakt. Het is de bedoeling aldaar een ouder- wetsche keuken tot 6tand te brengen. Aan mr. Ch. M. Dozy werd vergunning verleend, tydens de inhuldigingsfeesten in de zaal-Hartevelt een tentoonstelling te houden van portretten en historieprenten, tot het Huis Oranje-Nassau betrekking hebbende. De kosten daarvan nam de commissie voor haar rekening. Aan den heer Tb. Molkenboer werd in de eersto helft der maand October hetzelfde ver lof verleend ten opzichte van zyn eigen werk. Het aantal bezoekers van het Museum be droeg 20,359, waarvan op do werkdagen 5028 en op 3 October 850. Dit laatste getal is veel geringer dan andero jaren, daar de gedenkdag van Leidens Ontzet dien dag nitt officiéél ge vierd werd. Catalogussen werden er 42 ver kocht. Wy ontvingen een aandoenlyfc boekje: een jaarverslag van de Vereeniging tot opvoe ding van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin. Er bestaan in ons land ergeriyke toestanden in zake kiuderverwaarloozing het is door de Regeering erkend, die een wetsontwerp heeft ingediend om het tegengaan van deze verwaarloozing mogeiyk te maken. Onze Kamer heeft het druk, zooiat dit wetsontwerp nog niet in behan:eliDg is ge weest. Intusschen worden dageiyks duizenden kinderen op de ergerlykste wyze aan hun lot overgelaten. Een dronken stiefmoeder, een vercierlykte vader, een gedemoraliseerd gezin zyn de factoren, die tot deze verwaarloozing mee werken. De bovenbedoelde Vereeniging nu doet, wat in baar macht is, om eenigo van cie kinderen te redden. "Wanneer men het eentonig verslag leest, ziet men, hoe in voel gevallen die pogingen niet vruchteloos geweest zun. Er zyn blykbaar mfnschen, die zich het lot van die treurige schepseltjes hebben aange trokken, menschen, die er in geslaagd zyn eenige van die kinderen te redden. Hun ontbreekt geld. In Leiden zyn maar weinig leden, nl. één lid-beschermer (mr. H. L. Drucker) en één lil (prof. dr. H. Oort). Voor de akte lager onderwys zyn ge slaagd de heeren D. Kapteyn en H. W. Fostma, te Alfen aan den Ryn, de heer S. Hagen, te Reeuwyk, en de heer W. H. Spruit, te Gouda. De 's-Gravenhaagsche Ambachtsvereeni- ging heeft besloten om krachtig te st.-unen de adressen door het Centraal-Bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond verzonden: lo. aan H. M. de Koningin in zake de pen- sionneering van werklieden, en 2o. aan de Tweede Kamer betreffende den leerplicht, de verzekering van werklieden tegen ongevallen en de arbeids- en rusttjjden in fabrieken en werkplaatsen. In de jongsto vergadering van het Hoofd bestuur eer Hollandsche Maatschappy van Lanabouw werd medegedeeld, dat de be- trekkeiyke commissie voor de Parysche ten toonstelling, ten gevolge van het bekende votum der Tweede Kamer, heeft moeten besluiten den Nederlandschen landbouw als zoo :anig niet te .doen vertegenwoordigen, maar tevens, dat men toch zal trachten door particuliere byöragen deel te nemen aan de tydelyke tentoonstellingen van vee en paarden. Hiervoor is met veel moeite 20 mille byeen- gebracht en ontbreken nog ruim ƒ6000. In de te Bloemendaal gehouden Raads zitting werden aan de orde gesteld de con cessie-aanvragen van de heeren Anderheggen en Neumeyer, te Amsterdam, voor het leggen van een electrische trambaan van Haarlem naar Bloemendaal tot de grens der gemeente Velzen, met gelyktydige levering van electrisch licht langs die baan en de aangrenzende huizen, en een andere van de Haarlemscbe paarden tram tot de kerk van Bloemendaal toe. Beide aanvragen werden aangehouden. Door „De Noderlandsche Boekdrukker" werd onlangs een prysvraag uitgeschreven voor een ontwerp voor een diploma in Oud- Hollandschen sty 1 in drie kleuren. Thans is de eerste prys toegekend aan het ontwerp, ingezonden door den heer J. J. Herzog, te Haarlem, werkzaam by de firma Joh. Enschedé en Zonen, aldaar. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heeren mr. W. H. J. Th. Van Basten Batenburg en B. R. F. Van Vlymen, ingevolge artikel 96 der Grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer hebben verloren en dat der halve ter vervulling van de opengevallen plaatsen een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer moet plaats hebben in do kiesdistricten Eist en Veehei; heeft bepaald, dat do verkiezing in do kies districten Eist en Vechel zal plaats hebben op Dinsdag 13 Juni a. s, dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juni a. s. en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 27 Juni d. a. v. Door het geïllustreerd vakblad voor de schoenmakery en den echoenhandel „Sint- Crispyn", uitgave W,. A. Eis au* Cz., te Leeuwarden, is volgende prysvraag uitge schreven: „Hoe dient een algemeene vakbond van schoenmakers ingericht te zyn? „Wat is de beste weg, om zulk een bond tot stand te brengen? „Wat kan er, met een algemeonen bond tot grondelag, voor hét vakonderwys gedaan worden?" Voor de drie beste oplossingen van deze prysvraag worden pryzen uitgeloofd, van twintig, tien en vyf gulden. Ieder, die verder een voldoende oplossiDg inzendt, ontvangt een fraai boekwerk. Naar wy vernemen, bestaat by de Re geering het voornemen, om een herdruk uit te. geven van het algemeen reglement voor hot vervoer op de spoorwegen, en daarin op te nemen die wyzigingen, welke geen uitstel kunnen ïyden tot c!e algeheele herziening, die na de vaststelling van den tekst zal worden t r hand genomen. NR. C) Te 's Qravenhage is het aantal Ryks- deurwaarders vermeerderd; aldaar zyn als zoodanig werkzaam gesteld E. J. Hardenberg, van Katwyk; W» VerboefT, van Voorourg; A. Glas-.r, van Zeist, en F. Venema, van 's-Gravenzande. Doof de rechtbank te Leeuwarden is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de volgende alpbabetische lyst van aanbeveling: mrs. N. Van Hasselt, rechter te Heerenveen; E. J. Dorbout Mees, substituut-griffier by do rechtbank te Leeu warden; A. Potaia, rechter te Winschoten. Het Pbilbarmonisch Orkest van Beriyn keerde gisteren van zyn kunstreis door Rus land to Beriyn terug. Woensdag begeeft zich het orkest recht streeks naar Scbeveningen, om Donderdag avond weder in de Kurzaal op te treden. Als eerste violoncellist, is aan het orkest verbonden onze landgenoot de heer Anton Hekking, die echter eerst met 1 Juli in de Kurzaal optreedt. Het bestuur der Haagsche afdeeling van het Nederlandsch Tooneelverbond zal eerlang langs schriftelyken weg aan de leden een voorstel ter overweging aanbieden, dat be slissend kan zyn voor de toekomst van het Tooneelverbond en het bestaan der Haagsche afdeeling. By Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van Hr. Ms. Commissaris in Noord- Holland togen het tesluit van Gedep. Staten dier provincie, waarby is nietig verklaard de uitspraak van don Militieraad tot goedkeuring voor den militiedienst van den loteling J. H. Poppink, uit Haarlem, nadat deze een paar uur te voren door den Militieraad was afgekeurd. Hare Majesteit heeft zich nl. ver- eonigd met de beslissing van Ged. Staten, dat .een Militieraad na eenmaal uitspraak te hebben gedaan niet bevoegd is omtrent den zelfden loteling opnieuw uitspraak te doen. De algemeene jaariyksche vergadering der vereeniging „Tesselschade" is te Utrecht gehouden. Ze was oen opgewekte, druk be zochte vergadering, waarheen alle afdeelingen, op Gorkum en Zieriksee na, haar afgevaar digden zonden. Door de presi lente, jonkvrouwe De Bosch Kemper, werd meegedeeld, dat het H. M. Koningin Wilhelmina behaagd heeft Bescherm vrouwe van „Tesselschade" te worden, en dat Hare Majesteit de Koningin, evenals Hare Majesteit de Koningin Mooder, door groote bestellingen en inkoopen op den Bazaar blyken van belangstelling gaven in de Vereeniging. Het ledental is aanzienlyk toegenomen, ter wijl er een nieuwe afdeeling te 's-Hertogen- tosch en twee nieuwe correspondentschappen te Schagen en Hunsingoo werden opgericht. Hoe langer hoe meer is het 't streven der Vereeniging, door haar bemiddelings- en voor- lichtingsbureaux, onbemiddelde, beschaafde vrouwen aan een betrekking to helpen, of haar den weg tot goede opleiding te wyzen. Niet minder dan 293 personen werden er dit jaar geplaatst, terwyi er 57 personen voor het een of andere vak werden opgeleid, en hier voor /"4470 werd besteed. Enkele betrekkingen, zooals die van kinder juffrouw, werden door veel te veel personen begeerd, die er niet de bekwaamheden voor bezitten. Alle moeite wordt in het werk gesteld om goed onderhgde meisjes hiervoor te krygen, en om aan de werkelyk bekwamen een welverdienden voorsprong te geven, wordt er in principe besloten, voortaan een examen voor kinderjuffrouwen te houden, omvattende lo. gezondheidsleer en lichameiyke verzorging van het kind, 2o. Fröbel onderwys, 3o. kennis van naaien, mazen, breien en eenvoudig knip pen, 4o. zingen en beginselen van slöjd. De commissie, hiermee belast, onder voorzitter schap van mevr. Van der Laan—De JooJe, zal voorbereidende maatregelen nemen en aan meisjes, die zulks wonschen, den weg tot het VcrkrUgen der nooJige kennis wyzen. Aan stenographisten en haar, die met de schryfmachine bekend zyn, is nog steeds gebrek, terwyi ook herhaaldelyk zonder suc ces om een zwemonderwyzeres gevraagd werd; het Centraal-Bureau, Leeghwaterstraat 14, te Haarlem, geeft inlichtingen over vereisch- ten voor d ze en allerlei andere betrekkingen. Voor oude werksters van „Tesselscüade" en zoo mogelyk andere oude onvermogende vrouwen werd door het Zeegers-Veeckens- fonds gezorgd, en f 650 werd aan zulke weiksters besteed; Amsterdam gebruikte buit ndien f 250 om haar zlke werksters naar buiten te laten gaan. Aan óéne werkster te Assen werd een rywiel verschaft op advies van den geneesheer; na een tyd van veel ontspanning en lichaamsbeweging is zy nu weer in staat haar betrekking waar te nemen. De presidente wees op de noodzakelykheid van overeenstemming van informaties door de verschillende bureaux; hoe langer hoe meer mo;ten deze voeling onderling houden. Zoo wordt het mogelyk het dool der Veree niging steeds meer naby te komen. De groote jaariyksche bazaar zal dit jaar in October te Leiden gehouden worden en als plaats van bijeenkomst voor hot aanstaande jaar Is wederom Utrecht gekozen. De heer F. \V. Eveits, sinds 1882 burge meester van Watergraafsmeer, heeft volgens h t „N. v. d. D." om gezondheidsredenen tegen 1 Juli eervol ontslag aangevraagd. Gisteren overleed op 54-jarigen leeftyd, na een langdurige ziekte, mr. W. A. Van Lidth de Jeude, kantonrechter te Tiel. Te Oostzaan is overleden de heer J. Katk Czwethouder dier gemeente. Tot bestuurslid van den polder Stein, by Haastrecht (Z.-H.), is met algemeene stom men gekozen do heer A. Streng. Naar de „Gelderl." verneemt, stelt de heer Van Basten Batenburg, lid van de Tweede Kamer voor het district Eist, by de ver kiezing, die wegens zyn benoeming tot rechter te 's-Hertogenbosch moet plaate hebben, zich weder herkiesbaar. De luitenant ter zee der 1ste klasse I. F. Van Slooten wordt met 1 Juni a. s. gede tacheerd by de Sterrenwacht te Utrecht. De luitenant ter zee der 2de klasse by de Koninklyke Nederlandsche marine-reserve A. Kotting en de adelborst der 1ste klasse by die reserve J. Veenhoven worden 1 Juni a.s., wegens het eindigen van den voorgeschreven oefeningstyd, van hun plaatsing aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Evertsen" ontheven. Met genoemden datum wordt de luitenant ter zee der 2de klasse J. Hofstede geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdekschip „Evert sen" en de adelborsten der 1ste klasse der reserve J. Jutte en N. Van Wyck Jurriaanse, van Hr. Ms. instructiescbip „Gier", overge plaatst aan boord van meergenoemd pantser- schip. Het „Tydschrift voor Veeartsenykunde en Veeteelt bevat een artikel van den heer K. Hoefnagel, directeur van het te Utrecht op te richten abattoir, waarin hy aan bet slot der studeorende jongelingschap aan de Ryks- veeart6enyscfcool aanraadt gozameniyk de moroele belofte af te leggen, dat geen hunner me&r zal mededingen naar de betrekking van paardenarts by het leger vóór de volgende verbeteringen zyn aangebracht: lo. aanst Hing by in-dienst treeing tot eersten luitenant (paar denarts der 2de klasse); 2o. bevordering tot paardenarts der 1st* klasse na 10 dienstjaren; 3o. uitbreioing van het aantal hoofdofficieren van 1 op 3; 4o. toestemming tot uitoefening der burgerpraktyk. Door het Raadslid Ch. R. Kouveld, te Amsterdam, wordt aan den Gemeenteraad aldaar voorgesteld het volgende besluit to nemen „De Gemeenteraad van Amsterdam, van ooneel, dat de gerezen bezwaren tegen het aanbevelen en benoemen van vrouwelijke ge- neeskundigen assistenten in de Gasthuizen uit d n weg moeten worden geruimd, noongt B. en Ws. uit, de daartoe nooJige maatregelen te nemen." Ter benoeming van een directeur der 2do Hoog6re Burgerschool met 5 jarigen cursu3 voor jongens, te Amsterdam, worden door B. en Ws. aanbevolen de heerenA. L. J. Bou ten, leeraar in de wis- en werktuigkunde en rechtlynig teekenen aan de 2de H. B.-S. met 5-j. cursus voor jongens aldaar; dr. H. W. C. E. Bückman, leeraar in ce wis- en natuurkunde aan het Gymnasium aldaar; W. H. L. Jans sen van Raay, on Jer-directeur der H. B.-S. to Haarlem. De beide laatstgenoemden zyn in alpbabetische volgorde geplaatst. Zonder stemming is verkozen tot lid der Staten van Drente in het kie3cistrict Emmen, de heer Van Gcnderen Stort, aldaar. Mej W. A. W. Deenik, te Haarlem, heeft ontslag gevraagd uit de betrekking van letrares in de Hoogduitsche taal en letter kunde aan de H. B.-S. voor meisjes aldaar. De heer D. H. Brondgeost en mej. Sophie De Vries zullen den 8sten Juni in het huwe- ïyk tredende heer Gottfried Mann en mevr. Theo Bouwmeester den lsten Juni. In welstand zyn met de „Prins Willem Ifl" van de K. W.-I. M. te Curasao aangekomen de weleerw. heeren L. Suermondt, F. Van den Donk en J. Gylswylr, alsmede vyf eerw. zusters, die zich aan de verpleging der zieken zullon wyjen. Tot opzichter der stedelyke gasfabriek te Gouda is benoemd do heer J. Gouda Jr. In het „Gemeenteblad" van Amsterdam is opgenomen de staat der schulden van de gemeente Amsterdam op 1 Jan. 1899. Zy bedragen do som van f 94,259,800. Het uedrag der aflossing in 1898 was ƒ881,600. Met de nachtboot „Koningin Regentes" van de Maatschappy „Zeeland" kwamen gister ochtend te Vlissingen ran Londtnaan H. K. H. Prinses Henry van Battenberg en Z. K. H. de Hertog van Connaught, dia met den aan- sluitenden sneltrein hun reis naar Mainz, resp. Caesel, voortzetten. Het stoomschip „Ancbises," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 26 Mei Gibraltar; de „König", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 26 Mei te Aden; de „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 26 Mei Prawlepoiot. Alkeniado. Ter te Rypwetering gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Akkersloot-, Hertogs- en Biy ver- Pol ier alhier zyn vastgesteld; de rekening ces Polders ever 1898 aan inkomsten op 1224.60, aan uitgaven op 1212.945, batig saldo ƒ11.655; de begrooting voor 1899 aan inkomsten op 1206.995, aan uitgaven op 1181.975, batig saldo 25.02; de omslag voor 1899 op 8.25 per hectare. Als leden des bestuurs zyn herkozen de heeren H. J. Straathof on J. J. Van Benten mot 67 en 92 van de 97 gelcig uitgebrachte stemmen. Het grasgewas bracht 85 op, de visschery 6.75. Aarlandcrvccn. De uitslag der door het gemeentebestuur van Aarlanderveen gehouden aanbesteding van het maken eoner algemoone begraafplaats is, dat de volgende inschryvingon waren ingeleverd: S. Bodegraven teNi;uwveen 4262, G. Van der Helm, B. Snel en J. Snol te Alfen 4339, A. Van Dam te Aarlanderveen 4399, H. Haak te Oudsboorn 4540, G. Van der Wal te Oudshoorn 4545.45, J. Van der Waal te Breukelen 4712, J. Tolk te Alfen ƒ4897, D. Van Essen en P. Boot te Woubrugge 4778, P. Stapp r ta Alfen 5065, L. Van der Wal en M. Soosma te Bakhuizen 6847. Aan eerstgenoemde gegund. Bodegraven. Ten gevolge van den in groote hoeveelheid gevallen regen is het water in den Ryn ten oosten van Bodegraven zoo go- wassen, dat enkele landeryen, tusschen den Ryn en den straatweg gelegen, ondergeloopen zyn en het water zelfs in enkele woningen één of twee voet boog staat. Deze hooge waterstand, die hier anders nooit voorkomt, is een gevolg van het afdammen van den Ryn by de sluis alhier. Tydens den bouw von de niouwe sluis kon hier nu niet gespuid worden. By het heien aan do sluis, alhier, had de werkman J. B. het ongeluk uit de hei st Hing, waarin hy geklommen was, door het losschieten van een ketting, naar beneden te vallen. Hoewel by van een nogal aanzienlyk® hoogte, half in bet water, half op een vlot terecht kwam, had hy zich gelukkig niet ernstig bezeerd, zoodat hy na eenigen tyd zyn werk weder kon hervatten.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1