Nieuwe Voorstellingen Mutoscopen. J3ei*icliten over JEfcijriland's boezem, gedurende de week van 1420 Mei 1899. 8t&nd van den boezem te Leiden. Idem te Oade-Weteriag Werking der stoomgemalen Waterlooziog laDge Datnnrhjken weg. Waterinlating Log-:mal in mM. 14 Mei. 10 Mei. IC Mei. 17 Mei. 08 07 68 68 68 66 63 66 Spaarndam u.r Halfweg Spaarndam 22 u., Halfweg 13 Door de elnis to Goada 85 a. 13.8 18 Moi. 19 Mei. 20 M i. 67 69 19 cm.—A.P. 66 67 66 om.A.P. n., Gouda a., Katwijk n. o., Gouda ru, Katwijk 21 u rit de „Staatscourant." Kon. besluiten: Benoemd tot eersten klerk bij de topograpbische inrichting, do tijdelijk geëm ployeerde bij die inrichting C- Jenezon Up verzoek uit 's Rijks dienst ontslagen J. Broeckhoff, rijksontvanger te Sint-Oedenrode. Aan de commiezen bij bet departement van justitie, D. J. J. Royndors en L. F Carrière, de titulaire rang van hoofdcommies verleend. Aan J. Fugier, geboreD te Miribcl lez Echelles (Frankrijk), en A. F. Legeard, geboren to Parennos (Frankrijk), vergunning verleend tot het geven van "hooger onderwys aan eeno iurichtiDg van hooger onderwijs, genaamd „Apostolisch Collego van O. L. V. Van Lourdes", gevestigd te Keer, gemeente Cadier en Keer. Een jnarlijkscbe toelage van 100 verleend aan 3J. C. H. Hendrikx, weduwe van den broeder in de ordo van den Nedoilandschen Leeuw W. Kamerbeek. De minister van buitcnlandsche zaken brengt \n de aSts.-Ct." ter keunis van belanghebbenden. 4»at de beer F. J. Haver Droeze, consul generaal te Hongkong voor Zuid-L'bina en Macao, aan zijn departement te spreken zal zijn op Woensdag en Donderdag 24 en 25 Mei e.k., van 11 uren des v.m. tot 4 uren des n.m. Studenten, die vermeenen in de termen van art. 40 der wet op bet Hooger Onderwijs te verkeeron -*n voor eene vacante rijksbeurs te Groningen verlangen iD aanmerking te komen, worden uit- genoodigd daarvan te doen blijken bjj eeu op klein zegel geschreven request, gericht aan ZijDO Excel lentie den Minister van Binneniandscno Zaken, dat vóór den lsten Jaui a. 8. moet zijn ingediend Vi rar. B. Ten Bruggen Cate, secretaris bij bet college van curatoren Po aandacht wordt er op gevestigd dat de beurzen, bedoeld in bovengenoemd art. 50, uitsluitend be- ïtemd zijn voor studenten, dio een der getuig schriften, nader omschreven bij art 11 en 12 der wet op het Hooger Onderwijs, hebben verkregen en de Academische graden trachten te verkrijgen. Gemencl Nieuws. Ton,huizo van eon alleen wo nende dame aan den Nieuwen Rijn, alhier, werd haar dienstbode jl. Vrijdag morgen dood in haar ted gevonden. Z(j was sedert Woens dag te voron ongesteld en onder geneeskun dige behandeling van dr. T. Al spoedig ging liet gerucht, dat zjj zich wel het leven bad kunnen benomen hebben, omdat er blauwe vlekken op haarlichaam waargenomen werden. De commissaris van politie, als hulpoffici-.r van justitie, liet het Ijk in beslag nemen en verzegelen, waarna het naar het laboratorium van een der hoogleeraren aan het academisch ziekenhuis werd overgebracht. AlJaar werd eergisteren do sectie verricht, waaroy geblekon is, dat bedoelde di-.-nstbode ie overleden aan buikvliesontstckiog, waarna bovengemelde ambtenaar Jast tot begraven kon geven. Hoe bedroevend het overlijden ook voor de ouders is, het zal hun toch ten troost zijn, dat oor htt gerechtrlyk onderzoek aan alle misplaatste geruchten omtrent de oorzaak van den dool een einde is gemaakt. Het zoontje vanK.fuit de Lokhorst- straat, dat volgens zeggen van een anieren knaap verleden week aan de Korenbeurs te water was gevallen, werd gisternamiddag omstreeks zes uren drijvende gevonden in de jkalra. rkt tegenover de Waag. Eenige jongens waren er aan het varen in een schuitjj, waarmede het lijkje door een polltie-agent naar het drenkelingenhuis aan den Maresingel werd overgebracht, alwaar het door dm vadtr werd harkend voor dat van zijn vermist zeven jarig kind. Gelijk men weet, werd, zoodra het knaapje uit de school werd vermist, onder toezicht der palitie in de Botermarkt enz. gedregd. Wegens het ongunstige weder zijn de muziekuitvoeringen in „Muais Sacrum" en „Amicitia", den lsten Pinksterdag 's avonds niet doorgegaan. Een vtjf-en-twintigtal studenten uit Hannover bezochten de vorige week ook Lei Jen onder geleide van prof. Kohier, o,a. om er 6enigo voor Oudnederlsndsche bouwkunst merkwaardige gebouwen te bezichtigen. „Ajax 1" opende haar cricket- 8eizoeu, don eersten Pinksterdag, tegen „A. C.-C. I" uit Amsterdam. „A. C.-C." kwam met een slecht elftal, waaraan vier of vyf der beste spelers ontbraken. „A. C.-C.", wdke het eerst batte, werd voor 13 runs uitge worpen, dank zij het goede bowlen van A. Adam, die 6 wickets voor 4 runs nam. „Ajax" blijkt beter tegen het bowlen van „A. C. C." opgewassen te zjn c-n weot 171 runs by tlkaar te slaaD, waarvan A Adam en D. Betjerinck ieder 57, J. v. d. Made 18 en J. Beijerinck 11 runs. Voor de tweede maal gaan de Amsterdammers in en weten bet tot slechts 25 te brengen, zoodat „Ajax" met innings en 133 punten won. W. Eigeman nam in deze ionings 2 wickets voor 6 runs. Den 2den Pinksterdag was „H. C.-C. I" uit Den Haag de tegenpartij. De Leidenaars gaan het eerst in en Feifch on Coops lowlen zoo goed dat de innings voor 50 sluit, waarvan F. De Stoppelaar 12. De Leideche bowlers blijken het ook in hun armen to hebben en voor 42 zit de „H. C. C." aan den kant, waarvan K Beukema 13. „Ajax" is dus op de 1ste innings 8 runs voor. De 2de innings van „Ajax" levert slechts 34 op, zoodat de „H. C. C." weinig moeite had de benoodigdo 42 te maken, wat zij dan ook deed ten koste van 3 wickets. S.hröder «naakte 19 en Mr. C. Feith 13 not out. „Ajax" verloor dus dezen wedstrijd met 7 wickets. Op de beide Pinksterdagen worden door de Hollandsche Spoorweg- Maatschappijen van hier vervoerd 6020 per sonen, waarvan 2200 op tweeden Pinkster dag allien naar Den Haag. Een wielrijder, die gisteren met een vriend van Haarlem naar Den Haag laügs Endegeest reed, zag niet, dat daar een vier kante houten paal staat, als gevolg waarvan hy in volle vaart tegen cien paal reed, zoodat de machine geducht gehavend werd en by hals over kop een salto mortale maakte. Wonder genoog, bekwam by echter slechts geringe verwondingen, terwyl met behulp van andertn zijn rijwiel weer eenigszins ïq hit fatsoen werd gebracht, waarna de fietser naar Din Haag kon voortsukkelen. De vriend had beter uitgezien en kwam er zonder kleer scheuren af. Het gure weer was oorzaak dat er gisteren van Pinkster-d r u k t e in Den Haag geen sprake was. Wel brachten de verkeersmiddelen veeLmenschon van buiten, wel waren de straten voller dan op andere dagen, maar 't was niet aio enorme drukte van andere jaren. Do muziek in het Bosch was afgelast en op Schoveningen liepen eenige bonderden te rillen langs het strand. Harddraven en wedrennen. Op do baan aan de Crucquius 13 Haarlemmer meer, toobehoorendo aan den heer H. A. van Wicktvoort Crommelin, had gister de eerste der cirie courses plaats, oie de Nod. harddraverij en renvereeniging daar dit jaar geeft. By de weegplaats en op het middenterrein was vry veel publiek. Om en op de baan was zoo wat alles ver nieuwd. Een nieuwe perstribune, nieuwe af standtorden en ook een nu zeer juist geplaatste paal van het eindpunt, waardoor vergissingen van de opnemers niet mogelijk zijn. Een der nummers van het programma was: „Tulpenprijs". Verkoopswedrm op de vlakke baan door inlandsche paarden van 3 jaar en ouder, die te koop gesteld zyn voor 1200. De winner wordt by opbod verkocht. Afstand 1200 Meter. Ie prys ƒ300, 2e prys f 50, 3e prys f 25. Ingeschreven warm slechts „Patty" 1000). Eig. luit. H. H. M. Ten Kate, Leiden, 68 KG. „Malcadjick" ƒ800). Eigenaar luit. H. Meyners, Breda, 68 KG. Na een mooie race won „Patty" met twee lengten, hoewel „Malcadjick" favorriet was. Gisteren speelde de L. F.-C. „Thor" tegen „Victoria II", op diens terrein. „Thor" won met 3—1 goals. By de gisteren gehouden inter- nationale schermwedstryden in het „Gebouw van het Sportterrein" te 'a-Gravenhage be haalde de heer J. G. Groenewoud van de vereeniging Sparta" alhier den tweeden prys personeel degon. Bovendien was er aan de verschillende nummers ook een schoonheidswedstryd voor dogen vertonden, waaraan zy mochten deel nemen, die gedurende den wedstryd hadden uitgemunt door houding, stand enz. Van de 127 deelnemers kwamen daarvoor 16 in aanmerking, waarvan niet minder dan 4 van de Leidscho Gymnastiek- en Scherm- vereeniging „Sparta". Wtl een bowys, dat het schermen in genoemde vereeniging op degelijke wyze beoefend wordt. Voor de wielerwodstryden, Zon dag op het sportt-.rrein te 's-Gravenbage gobouden, bestond veel belangstelling. De inschryvingen waren talryk. De uitslag der verschillende nummers was: No. 1: Nieuwtlmgswedstryd voor amateurs over 1'Eng. myi1. D^rcy, Antwerpen, 2 min. 40 s.; 2. Smout, B;rgen-op Zoomderde prys niet uitgoreikt. Do Belg won met grooten voorsprong. No. 2: Halve Engelscho myl, voor beroeps- ryders. 1. Schilling, Amsterdam, 1. m. 18*/B; 2. Jansen, Rotterdam; 3. Vrouwes, Amster dam. By dezen wedstryd kwam Jaap Eden vlak voor de eindstreep in aanraking met een ryder, viel en sle.-pte Van der Tuyn mede. Deze kwam er goed af, maar Efen bezeerde zich zoo.anig, dat by van verdere mededinging moest afzien. Zyn ryden in een der afdeelingen deed een overwinning en de beslissing ver wachten. No. 3: 50-kilomoter-match tusschen Deckers, Amst.-rdam, en Pieter, Brussel. Eerstgenoemde won met 15 banen voorsprong in 1 uur 6 miD. 18'/5 sec. De Hollander bleek enorm veel sterker dan de Buig. Deckers reed in één uur 46 K.M. 27 M. No. 4: 1 Eng. myl handicap voor amateurs. 1 Trelb (van meet), Brussel, 2 min. 34J/5; 2 Darcy, Antwerpen; 3 Humel, Don Haag. No. 5 2000 meter handicap voor beroaps- ryders; 1. Schilling, Amsterdam, 2 min. 51; 2. Marco, Brussel, 3. Van der Knoop, Vlaar- aingen. No. 6: Multipltt-Race, handicap voor be- roepsryders over 3000 meter. 1. De Quint Mulder, Amsterdam, 3 min. 57%; 2. De Quint Andriesse, Amsterdam; 3. Do Quad van der Mark, Den Haag. In Diligentia te 's-Gravenhage werd Zaterdag de tweede voorstelling ge geven van „Hans Spring in 'fcVeld", het door kindere® vertoonde sprookje, waarvan de opvoering een vorige maal moest worden gestaakt, doordien de baarden van de aard mannetjes in brand geraakten. Ooggetuigen by 'tvoorvaIweerspreken.dat de lichte stof vlam heeft gevat dóór aanraking met het epen voetlicht, maar geven het vol gende verhaal: Een allerliefst meisje van 6 jaren droeg in de ban! een dwaallichtje, dat zy uit de hand liet vallen. Ten gevolge hitrvan steeg de spiritusvlam omhoog, dio de dunne kleeren aantastte van 3 andere kinderen. Van een meisje werd het oog verschroeid, een jongen Werd aan gelaat on oogen ver wond, nogal vry ernstig, zoodat hem een hoofaverband moest aangelegd worden, en een ander knaapjs werd licht gebrand. De hoofdoorzaak is du3, dat aan de handen van een zeer jong kind een brandend voor werp werd toevertrouwd. In bet lokaal was goen t rand wacht tydens do voorstelling aanwezig. Van een laaghartigen streek werd Zondag do reqnisiteur A. Goekoop, in dienst by de Rotterdamscho Tooneelisten-directie Le Gras Haspels, de dupe. Toen Zondagavond het gezelschap te Gro ningen speelde, kreeg de tooneelbeambte Goekoop een telegram uit Botterdam, dat zyn vrouw ten gevolge van een beroerte overleden was. Het telegram was ondorr.ei-kend „Piet", de naam van een broer van G. Maandag morgen vroeg begaf G. zich onmi deliyk naar Botterdam na een zenuwachtigen nacht te Groningen te hebben doorgo racht. Gistermiddag te Rotter Jam in deechteiyko woning aangekomen, vond hy vrouw en kin deren in blakenden welstand, geheel onbewust van het valsche telegram. De justitie.is met de za3k in kennis gestel J en h:t origineel telegraphisch bericht aan het telegraafkantoor te Rotterdam opgeëischt. (Tel) Door de „Soc.-Dem. Arbeiders- party" was gisteravond in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam de grooto interna tionale demonstratie of vredes-metting, naar aanleiding van de vredesvoorstellen van den keizer van Rusland, belegJ. De groote zaal was door een dichte menigte bezet, gekomen om de sprekers uit het buitenland, oie volgens de verspreide strooibiljetten zouden komen, t. w. Tom Hann uit Engeland, August Bebel uit Duitschland, Jean Jaurès uit Frankryk en Ed. Anaeele uit België, te hooron. Evenwel, men Werd in zooverre teleur gesteld, dat enkelen hunner, hetzy door zirkte, hetzy door andere omstandigheden, verhin derd waren geworden, hun belofte gestand te doen. Immers, do voorzitter van het partybestuur, de heer W. H. Vliegen, cie de meeting leidde, deelde na zijn inleidend woord mede, dat Jaurös, Bebel en Mann verhinderd waren, doch cat nu als Bprekers zouden optreden de heeron Herm. Molktnbuhr, lid van den Duitschen Ryksdag; Ed. Anseele, lid van hot Belgische Parlement; mr. P. J. Troelstra en dr. Rondsni, uit Italië, die ten gevolge der Milaansche troebelen tot 16 jaren gevangenisstraf was veroordeeld en dientengevolge uit zyn land geweken was. Aan laatstgenoemde werd door de aan wezigen een langdurige ovatie gebracht. Nadat de sprekers het woord hadden ge voerd, stelde het bestuur een motii voor, waarin de vergadering verklaart gem ver trouwen to stellen in de samenkomst der Regeeringen ter bevordering van den wereld vrede en als haar overtuiging uitspreekt, dat het machtigste middel om tot vrede en broederschap te komen, is de organisatie van het arbeicienae volk tegen de kapitalistische klasse en het tot stand komen van do socia listische samenleving te bevorderen. Deze motie gaf tot een incident aanlei ding. Em kwajongen, die trots alle waak zaamheid van orde-commissarissen in de zaal was gekomen, schreeuwde om debat, ofschoon de voorzitter had verklaard, dat principieel debat bier zeker onmogeiyk was. Toen dit debat niet werd toegestaan, begon hy te schreeuwen, en het gevolg was een vecht- party tusschen hem en om hem heen staan- den. Politie kwam in de zaal en verwyderde den rustverstoorder. Maar dcor dit incident was de vergadering reads voor een groot deel verloopen en werd de bestuursmotie onder veel verwarring aangenomen. En hiermede eindigde de internationale meeting om den wereldvrede I (A. E.) Een waarschuwing. De directeur van den Nederlandschen Hotelhoudersbond verzoekt ons de volgende waarschuwing aan onze lezers mede te deelen: In bet begin van het nieuwe reisseizoen kan het nut hebben te waarschuwen tegen een leeiyk misbruik, dat in verschillende steden van ons land bestaat, zooals op do laatste jaarvergadering van den Nederlandschen Hotelhoudersbond is gebleken. De in vele steden zich aan bet station be vindende kruiers (zoogenaamde losse kruiers, maar soms ook de vaste spoorkruiers of wit kielen) beginnen 2ich de gewoonte eigen te maken aan het reizend publiek een of ander hotel te recommandeeren, naarmate de fooi, die de hotelhouder den „aanbrengman" schenkt, grooter is. Het behoeft niet gezegd te worden, dat een hotel, waar zy geen fooi zouden ontvangen, in hun oog geheel niet aanbevelenswaardig is. Het natuurlyk gevolg is een nadeel voor den hotelhouder, maar een nog grooter nadeel voor het publiek. Geeft de eerste getn fooi, dan ziet hy sommige logó's naar concurrenten gebracht; geeft hy wel een fooi, dan moet deze natuurlyk op een of andere wyze door het publiek zelf terugbetaald worden. Ergo: het publiek betaalt eigenlijk een dubbele fooi en ziet zich voor belooning dan nog niet eens altijd op goede wyze terecht geholpen. Da Noderlandsche HoteJhoudtrsbond wenlt reeds alle pogingen aan om dit misbruik uit een weg te ruimen. Zy richtte onder anderen een schryven aan de betreffende spoorweg-directies, die dan ook haar steun toezegden. Maar do groote man, die bic-r helpen moet, is het pu'- liek zelf. Men informeere eerst alvorens I op reis te gaan naar de hotels, b\)v. door den reisgids van den Nederlandschen Hotel houdersbond in te zien, en men zal zich niet door een weinig-vertrouwbaren gids gebracht j zien in eon slecht hotel, voor veel geld. Een mailboot gestrand. Men seint uit Falmouth, dd. 21 Mti: Het Amerikaansche atoomschip „Paris" ia hedenmorgen gestrand ter hoogte van Manacles, waar in October van het vorig jaar de ramp van do „Mohegan" plaats had. Alle opvarenden zyn gered. De passagiers wc-rden in sieepbooten te Falmouth aan wal gebracht. Het schip was Zaterdagmiddag van South ampton vertrokken, had Cherbourg aange daan en '8 avonds weer zee gekozen. Te één uur 's nachts waarschuwde de uitkyk, dat er land voor den boeg was, de machines werden achteruit gezet, maar het hielp niet meer. De „Paris" liep op de rots en bleef daar rustig zitten. De zee was gelukkig kalm on er woei slechts een lichte bries. De orde werd aan boord niet verbroken; de beman ning deed snel en rustig haar plicht en de reizigers hielden zich bedaard. Een boot werd neergelaten en uitgezonden om hulp te halei. Toen het daglicht kwam, z .gen de reizigers tot hun geruststelling de kust naby. Op korten afstand staken de masten van de „Mohegan" boven water, het schip, by welks stranoing zoovelen het leven lieten. Een sleepboot bracht alle passagiers behouden aan wal. De mails worden met de „Kais r Wilhelm der Grosse" verder verzonden. Men hoopt de „Paris" weer vlot te krygen. Waarschijnlijk beeft het schip echter een scheur in den wand bekomen. Er is water in het ruim. RËCLA33E9, a 25 Cents per regel. IVo u.la.rel-Zij de 65 Cts. tot 3.35 per Meter, Japansche, Chineesche, enz., in do nieuwste dessins en kleuren, zooals zwart, wit en gekleurd. „Henneberg-Zyde" van 45 Cts. tot 14.65 per M.ter; - glad, ge streept, gekarteld, gespikkeld, Damast, gdz. (zt 240 verschil!, qual. en 2000 versch, kleuren, dessins, enzfranco tn vry van invoerrechten, in huis. Monsters omgaand. Dubb. briefporto naar Zwitserland. 4304 10 G. Ba&KXEBE&G'a Zlfdeafabrieken ca li. Boil.), Ztirlck. DER Van af heden nieuwe voorstellingen: 1. De Verliefde Chinees. 2. Een leuk heer. 3. Amerik. Fietsrydster aan 't strand. 4. Eene danseres. 5. Afvuren der kanonnen, 6. Weerspannige Kies. 7. Brand eener pachthoeve. 8. Duel tusschen Rochefort en een jour nalist. Dagelijks te zien, ook Zondagmiddag van 12 4 uren. KOLONIËN. BATAVIA, 19-25 April. (Fransche Mail). De controleur der 1ste klasse J. R. Stuurman is eervol ontheven van de waarneming van bet bestuur der onderafdeeling Laboean Deli; naar genoemde afdeeling is de controleur der 2de klasse W. Doornik verplaatst. De burgerlyke ambtenaar by het binnen- landsch bestuur K. C. Barkey is van de af deeling Sampang overgeplaatst naar de afdee ling Soemenep en ter beschikking gesteld van den assistent resident aldaar. De controleur der 2de klasse D. Radersma is belast met het bestuur over de contróle- afdeeling Tjongeang der afdeeling Soemedang. De benoemde controleur der 2de klasse E. A. G. J. Van Delden is van de afdeeling Demak naar de contröle-afdeeling Wirosari, afd. Grobogan, verplaatst. De ad8pirant-controlour G. D. Van Ravens- waay is van Manondjaja, afdeeling Soekapoera, verplaatst naar Tasikmalaja. De adspirant-controleur N. H. Veenstra is b6last mtt het bestuur der onderafdeeling Ogan Oeloe, afdeeling Komering, en Ogan Oeloe, Enim en de Kenau-districten. De ambtenaar voor den burgerlyken dienst R. A. Kern is ter beschikking gesteld van den assistent resident van Demak. De luitenant kolonel der infanterie F. P. H. Roersch heeft eervol ontslag verzocht uit 'elands dienst; in Juli a. s. zal de luitenant- kolonel der genie C. W. Hoffmann dit ook doen. De luitenant-kolonel der artillerie M. B. Rost van Ttnningen, adjudant van H. M. de Koningin in buit-.ngewonon cimst, zal by zyn terugkeer uit Nederland benoemd worden tot commandant der veld- en bergbatteryen op Java, te Banjoebiroe. De uit Nederland by het Indische leger gedetacheerde isto luit-.nant dtr infanterie J. A. Leers zal wegens ziekte genoodzaakt zyn te repatriöeren. By het legerbestuur is het verzoek van den kolonel der infanterie G. H. R. Halewyn ingekomen om eervol ontslag uit 's lands dienst met ingang van den 24sten Juni a. s. AVJËff. Volgens door de regeering ontvangen be richt van den civielen en militairen gouver neur van Atjeh en Onderhoorigheden zyn de beido colonnes, welke uit Daja over den Tjot Empeo en door Lohong en Lepong terug keerden, den 18den April te Kotta-Radja aan gekomen zonder ergens een ontmoeting met den vyand te hebben gehad. De colonne Van der Wedden keerde van Tam8eh te Segli terug en werd alleen in het bivak Tjot Moerong licht beschoten. De dekking der geniewerkers aan den spoor weg van Segli naar Padang Tidji werd naby Langgi plotseling beschoten door een Atjebscho hinderlaag, waardoor de lste luitenant der infanterie D. Van der Keilen een schampschot bekwam en een inlandsch fuselier niet levens- gevaarlyk gewond werdde dekking attakeerde en verjoeg den vy'and, die één coode bekwam en een beaumont geweer, eeu achterlaad- karabyn, zoomede drie donderbussen en blanke wapens, achterliet. Toekoe Djohan Lampassec onderwierp zich, Panglima Polim en de pretendent sultan bevinden zich in de Oeloe Samalangan By een van uit Padang Tidji gestelde nachteiyke hinderlaag kreeg de Europeescbe fuselier Hemrica een bajonetsteek, waaraan hy overleed. Uit Kotta-Radja werd den 21sten April aan de „Locomotief" nog geseind, dat de onzen naby Padang Tidji op den 17den deier negen Atjahsche roovers overvielen, die bezig waren uit een smedery ipaterióel voor de Decauville-baan te stelen; vyf der dieven werden gevangengenomen, de overige ont vluchtten. Twee der laatsten waren gewond. Het slot der Nfsero*zaaIit Men leest in de „Java-Bode": Zooals wy onlangs mededeelden, is by ordonnantie van 14 April (Staatsblad No. 83) bepaald, dat Tenom en Panga niet meer be- hooren tot de voor den algemeenen handel opengesteldo havens ter Westkust van Atjoh. De eigenaardige beteekenis hiervan zal velen ontgaan zyn; men heeft hier eindejyk het slot der ongelukkige „Nisero" zaak voor zich,' Men zal zich herinneren dat de loslating der gevangen bemanning van de „Nisero", destyds werd verkregen tegen betaling van een ton gouds aan den radja van Tenom on de belofte om do havens van zyn landschap open te stellen. De in September 1884 ge sloten overeenkomst bevatte do bepaling dat de havens nimmer meer door het gouverne ment gesloten zouden worden zoolang do radja zynerzyds zyn verplichtingen nakwam; verder werd hem uitdrukkelijk het recht toe gekend zich by alle besprekingen met het bestuur door een gemachtigde te laten ver tegenwoordigen; nooit zou hy verplicht zyn zelf te verschyaen. Vyftien jaren heeft het geduurJ eer er gelegenheid kwam ons van deze vernederende en hinderlyke overeenkomst los te maken. To q de radja zich in het begin van December 11. door de bonden van Toekoe Oemar uit zyn land verjaagd zag, ging hy hulp zoiken by de Compagnie en verklaarde hy zich tevens bereid een nieuw contract te sluiten, waardoor de oude overeenkomst geheel zou vervallen. Dit geschiedde den léden December; de radja heeft zich thans verplicht alle hem door het bestuur te geven bevelen op te volgen, zoo dat hy nu in de juiste en behoorlyke ver houding tot het gouvernement is gekomen en het hinderlyke overblyfsel der Nisero- quaestieten langen leste voorgoed is opgeruimd. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-lndiÖ zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemde Tot griffier van den Landraad te Brebea (Tegal) de griffier van den Landraad te Krakaaifn G. E. Van Leeuwente Kraksaiin (Probolinggo), de ambtenaar ter beschikking van den Landraad te Probolinggo P. F. Bloem. Bij den burgerlyken geneeskundigen dienst. Ontheven: Op verzoolt, eervol van de waar neming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over de vaccine in de afdeeling Bangil [Pasoeroean], J F. Tulleners, Belast: Met de waarneming van den civielen geneeskundigen dienst en het opzicht over do vaccine m de afdeelmg Bangil [Pasoeroen] M. J. De Waard. By den Waterstaat en 's Lands B O. W. Benoemd. Tot opzichter 2de 1<1., de ambtenaar op wachtgeld H. Van der Sande. Overgeplaatst: Van de res. Pasoeroean naar de res Kediri de opzichter 2de kl C. J. Evers, van hot gouv. Celebes en Ond. naar do rcs. Rembang de opz, 3de kl. A. J. A. Engelkamp. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verlengd Meteen maand liet hem verleend verlof wegens ziekte naar Soekaboemi en Garoet, aan den militairen apotheker der 2de klasse te Batavia J. Petersen. Overgeplaatst: Bij het subsistonten-kader te Batavia en tor beschikking gesteld van den chef over den geneeskundigen dienst, de dirigeerend officier van gezondheid der 2de klasse in Atjeh en onderhoorigheden J. Haga. Geplaatst: Bij aankomst bij den gowestel ijken en plaatselijken geneeskundigen dienst van Atjeh en Onderhoorigheden, de dirigeerend officier van gezoudheid der 2de klasse van verlof uit Neder land terug verwacht wordende M. K. Enthoven. Ontslagen: Met ingang van 3 Mei 1899, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de dirig. offi. van gez, lsto kl. J. W. T E. Sikke9. Vergund: Aan den voor den tijd van vijf jaren bij bet Indische leger godetacheerden lsten luit. der artil. van het Nederl leger L. G. Schuurman, wegens ziekte naar Nederland terug te keereu. Overgeplaatst: Van do Zlste comp. artiL [éde veldbatterij]^ te Banjoebiroe naar bet detache ment der 8ste comp. artil. [comp. van Borneo] de luit. der artil. A. C. W. Jansen. Verleend: Wegens langdurigen diensteen jaar verlof naar Europa aan den officier van gezondheid der 1ste klasse J. C. O. Grün; wegens ziekte oen tweejarig verlof naar Europa, aan den

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2