NV 12030 Maandag 15 Mei. A°. 1899 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Pit ntfmmer bestaat uit YiüiB Bladen. Eerste Blad. STADSGEHOORZAAL. KONINKLIJKE VEREENIGING- Het Nederlandsch Tooneel. .Strijkorkest der d.d. Schutterij. Opening der deuren halfzeven. Leiden, 13 Mei. Vit de „Staatsconrant.- LEIDSCH M&BLAB PRIJS DEZEB COURANT 'Voor Lelden per 8 maanden. t.lR iFranco per post 1.40l 'Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DKR AnVRR'l'HW'l'l WM« Van 1-8 regels I 06. Iedere regoj meer f 0.17J. - Grootera letters naar plaatsruimte - Voor het IncasaeereD buiten de stad wordt f 0.05 berekend MA.AHÏDAG 1» MEI, 's avonds te halfacht: Tooneelspel in vijf bedreven. Uit het Duitsch van GERHART HAUPTMANN, vertaald door TACO H. DE BEER. Tan zeven uren tot halfacht No. 1. Garibal A Marsch L. W. Leubs. 2. Ouverture „Zampa" H. Herold. 3. „Minuit PassjJ", Valso J. Bell. 0 4. Fantaisie uit „Lucia di Lammermoor" G-. Donizetti. HT Enkele plaateen tegen M Cents en 25 Cents nog verkrijgbaar. Omoiëele Hennlegevlngen. Burgemeester en Wethouders van Leiden? Gezien het adm vap: de flrm\ A. W. 8LJTROF£, houdende verzoek ord vergunning lot uitbreiding van hare boekdrukkerij aan de Doozastraat No, 1, door plaatsibg én in-werking-lBtelling van een gas motor van 12 i aardekraoht Gelet op de artfc. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat go- noemd verzoek met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede, dat op Vrijdag 20 Mei a. s., 'e voormiddag* te elf aren, op het Raadhuis, gelegenheid za) worden gegeveD, om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Bnrgemeestor en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 12 Mei 1699. VAN HEYST, Seoretaris. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden broDgen ter algemeene kennis, dat door L. H. DE JONGH, alhier woopaebtig, oen verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kle'nhandel in eterken drank, ih hét perceel Hooge Rijodgk No. 60. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Bnrgomeester. 11 Mei 1899. VAN HEYST. 8ecretaris. Voor de akte lager onderwijs is te 's-Gravenhage geslaagd de hoer J. H. Otto, tan Leiden, Ds. C. Spoelstra, laatstelijk pred. te Pretorb, heeft een beroep ontvangen van de Ylaamsche afdeellng der Belgische Zendings kerk te Antwerpen, Men schrijft ons: In dezen ttJd, nu het uitgeven der gezameülyke werken tan ge zochte schryvers en der monographieën van beroemde schilders aan de orde van den dag is, en vooral nu de photographie dusdanige vorderingen heeft gemaakt, dat de reproductie der werken van kunstenaars even voortreffe lijk als zonder groote kosten kan geschieden, was een nieuwe uitgave der volledige werken van Alexander Ver Huell vroeg of laat te verwachten. Inderdaad heeft zijn overlijdon aanleiding gegeven tot de verschijning daar van, welke zich als een fraaie, nieuwe en goedkoops uitgaaf aankondigt. Het getal van hen, die zich de eerste uit gave van Zoo zijn erl en Zijn er zoo? nu 50 jaren geleden, herinneren, begint te dunnen. Schrijver dezes kan zich nog levendig de be langstelling voor den geest brengen, waarmede elke nieuwe aflevering ontvangen werd. Maar des te grooter is het getal van ben, die de eerste uitgave der gezamenlijke werken vóór 25 jaren hebben bijgewoond. Do gretigheid, waarmede deze uitgaaf gekocht werd, even aarde, ja overtrof wellicht nog die der eerste verschijning. Thans ligt het eerste deel der nieuwe uit gaaf, (?e ZUn er zoo? voltooid voor ons. Alleen reeds de alLruitmuntendste pbototypieën lokken tot koopen uit. Zeer gelukkig zijn de platen naar gelang der voorstellingen meer of miDder verkleind en daardoor hebben deze over het algemeen gewonnen, omdat zjj daar door fijner geteekend schijnen. Gelijk het zich vertoont in zijn resedakleurigen band, is bet een van binnen en van buiten even smaak vol als keurig verzorgd boek. En nu do inhoud van het verschenen deel. Niemand zal verwachten, dat we dien zullen schetsen of daarover de loftrompet steken. Slechts willen wij ln herinnering brengen zijn platen over den laster, de geschiedenis der twee meisjes, als knaap, als jongeling en daarna, een jagers hart, hondenzaken, het paard jong en oud, gladdigheid, boven en beneden, dubbeltjes-eerlijkheid, meneer Ui, voordat zo haar gevraagd hebben en na een blauwtje, de eclips, oor., enz. Immers, wie kent niet de Zjjn er zoo? en de Zoo zijn erl verbonden aan den naam van Alexander Ver Huell? Desa en de daarna volgende lange reeks van schetsen, zijn; De visch cn de menscb, Op het jjs, Is 't waar of niet? In den rook des tjjds, Vier boeken in het leven, zyn O. Veralbyplaten en zyn bundel-Jeugd, om elechts enkele te noemen, hebben zyn naam bekend en beroemd gemaakt als den Nederlandschen humoristischen teekenaar by uitnemendheid. Het komische element en bumor zyn daarin saamgeweven en vormen er den grondslag van. „Denker, dichter en teekenaar te geiyk te zyn en deze drie gaven te doen saamwerken tot één doel dit was zyn geheele ambitie," met deze woorden wordt zyn talent in het inleidend woord ge heel juist gekenschetst. Nederland heeft nooit veel humoristen onder zyn auteurs der pen of teekenatift geteld, maar des te meer op ben prys gesteld, wanneer zich er een ver toonde. Nog is Justus Van Effen niet vergeten, en evenmin de oude heer Smits. Ver Huell is thans overleden. Een saluut aan Hildebrand, dien wy nog behouden mochten. En ofschoon zich een andere richting in werken en denken baan breekt, zal de humor van Ver Huell biyven spreken tot bet gemoed en zyn naam als Nederlandsch kunstenaar en humorist in eere worden gehouden. Daartoe kan de nieuwe, door haar goedkoopen prys onder veler bereik gebrachte uitgave medewerken. De Commissaris der Koningin in Gel derland is gemachtigd tot het byeenroepen van de Staten dier provincie ia buitengewone vergadering op Woensdag 24 Mei 1899, ten einde dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer ter voor ziening in de vacature, ontstaan door bet over ly en van den heer jhr. F. X. J. Van Nispen tot Pannerden. Aan het ministerie van koloniën verga derde gisteren wederom,, onder voorzitterschap van generaal-majoor Rooseboom, de commissie "voor de samenstelling van het-officierscorps van het Nederlandacbe en Ned^'Indische-Uger. De Staatscommissie, belast met de her ziening van het Burgerlyk Wetboek, zou met het ontwerpen van het tweede boek gereed zyn en het ontwerp met toelichting aan H.M. de Koningin aangeboden hebben. Uit een te Amsterdam uit Nieuw-York ontvangen telegram blykt, dat tot president van de „Equitable" is benoemd de heer James W. Alexander, vice-president, in wiens plaats is gekozen do beer James H. Hyde, zoon van den overloden president. Wy vernemen, dat de heer M. A. Van Idsinga, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, als zoodanig zyn eervol ontslag heeft aangevraagd. ArnhCt.) De majoor L. Bolle, die onlangs van het 3de by het 2de reg. huz ren is overgeplaatst doch wegens ongesteldheid zyn bestemming niet volgde, wordt op non-activiteit gesteld. (D.) Te Zutfen is op 80 jarigen leeftyd over leden de heer E. J. Van der Linden. Van 1861 1894 vervulde hy de betrekking van gemeente ontvanger dier gemeente. De hoer E. J. Seegers, prod, by de Geref. Gemeente te Lioessens, zal na 53 jarige evangeliebediening zyn eervol omeritaat aan vragen. Ds. Seegers is de oudste dienstdoende predikant by de Geref. Kerken. De uitslag van de aangekondigde con ferentie van vier hoofdambtenaron te Am sterdam, in zake de contróle op het ziek zyn van ambtenaren, is van dezen aard geweest, naar wordt gemeld, dat de hoofdambtenaren de hoop op een wyziging der regeling niet behoeven te laten varen. De hoofdambtenaren bedoelen geen afzonderlyke regeling voor henzelven, maar een andere dan de vastge stelde voor alle ambtenaren. Tot de offlei ren, die gisteren by den minister van marine ter audiëntie kwamen, behoorde de kapitein ter zee W. M. J. Visser, onder wiens bevel den 8sten dezer het fregat „De Ruyter" ter reede van Tessel aange komen is. Te 's-Gravenhage is, 77 jaar oud, over leden do heer A. S. Moesveld, oud-directeur van het geneeskundig gesticht voor iJioten. De overledene was ridder in de Orie van de Eikekroon. Maandag a. 8. zal zyn stoffelijk overschot op (Oud) „Eik-en-Duinen" worden ter aarde besteld. De commandant en eenige officieren van bet hier te lande zich bevindende Italiaansche oorlogsschip bezochten gisteren 'a Gravenhage en werden begeleid door den gezant van Italië, graaf Zannini, ten wiens huize zy het déjeuner gebruikten. Do minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vyf studenten in de medicynen aan een der NeJerlandache Universiteiten de gelegenheid bestaat, om tusschen 1 Augustus 1899 en ultimo Juli 1900 in opleiding te worden ge nomen voor de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse by het leger io Nederlandsch-Indië; oncjer genot van een subsidie van f 4000 (vier duizend gulden). Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de gevorderde bescheiden, vóór 1 Augustus a. s. by gezegeld request behooren te wenden tot het Departement van Koloniën, alwaar op aanvrage kosteloos exemplaren zyn te ver- krygen van het Reglement betreffende de opleiding. Sls-Ct De heer G. B. H. F. Alpherts, referen daris chef van het technisch bureau aan het departement van koloniën, is door den Koning der Belgen benoemd tot officier in de L o- poldsorde. De 2de-luitenant W. H L. Vogel, van het 4de regiment infanterie te Delft, wordt 25 Juni a. s. voor 2 maanden gedetacheerd by de normaal schietschool te 's-Gravenhage, tot het volgen van een-herhalingscursus in gymnastiek en schermen. De luitenant ter ?ee 2de klasse C. T. Steffelaar, gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. riviervaartuig „Merva" (rol wachtschip te HellevoetsluisV wordt met 1 Juni a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse F. H. baron Van DoJem. iSts.-Ct.) Van zeer vertrouwbare zyie verneemt „Het Centrum," dat de poging, van Utrecht uit aangewend, om in het aartsbisdom een algemeens adresbeweging tegen leerplicht op touw te zetten, een strikt particulier karakter draagt. Te Haarlem werd op Hemelvaartsdag onder presidium van den heer A. J. Hoogen- birk de 46ste algemeene vergadering vanhet Nedeilandsch Jongelingsverbond gehouden, die door circa 1200 personen en 130 afdeelingen word bygewoond- Nadat Psalm 1331 was gezongen en da. C. Veen, van Haarlem, in gebed was voorgegaan, hield de heer Hoogan- birk een openingsrede. Spr. legde er den nadruk op, dat men moest toonen, dat het woord broederschap niet is een ydele klank, dat er moet zyn onderling vertrouwen; maar bovenal op God vertrouwen. De Bond had achter zich een gewichtig jaar en zyn groei getuigde van krachtig leven. Besloten word aan H. M. de Koningin dit telegram te zenden: „Het Ned. Jongel.-Ver bond, ter 46ste Jaarvergadering met 130 afdeelingen en 1200 leden te Haarlem ver gaderd, schaart zich geestdriftvol om Uwer Majesteits troon met huldebetoon en betuiging van getrouwheid" en een aan den eere-voor- zitter, den beer Van Oosterwyk Bruyn, die in 't buitenland tydeiyk is en een telegram van gelükwensch had gezonden, om dezen een wedergroet en een zegenbede te zenden. Het jaarverslag van den secretaris getuigde, dat het Verhond in inneriyke kracht vooruit gaat en dat alle afdeelingen met grooten yver werkzaam zyn. Er zjjn nu 296 afdeelingen met circa 9000 leden. Het Verbond heeft 28 ringen, 135 knapenvereenigingen, 158 zondags scholen, 32 afdeelingen letterkunde, 57 zang- afdeelingen, 27 muziek-afdoelingen, en 9 muziekclubs. Voorts 2 Bonds agenten, 19 ring-agenten, 162 correspondenten, oen boeken fonds en een tondstureel. Wat aangaat de financiën, bleek, dat de kas sluit met een nadeelig saldo van f 795.40. Daarna werd bepaald, dat te Leeuwarden de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden en besloten: a. dat voortaan voor de algemeene vergadering twee achtereen volgende dagen zullen worden bestemd; b. dat zal worden getracht een maandblad ten be hoeve der knapenvereenigingen uit te geven; c. dat een maandblad zal worden uitgegeven tot bevordering der schoone letteren in het Verbond en dat de commissie voor de letter kunde zal worden uitgenoodigd daarvan de redactie op zich te nemen; d. dat het beheer van het bureau tot plaatsing in handen van het verbondsbestuur zal worden gesteld. Nadat d9 heeren A. J. Foogenbirk, J. L. Zegers en J. J. Visser als bestuursleden waren herkozen en in de plaats des heeren A. Harm- sen Jr. was gekozen de heer J.F. B rends, hield de heer J. J. Visser een referaat over „het bereiken van jongelieden uit hoogere standen." Spr. legde er den nadruk op, dat men buiten de Vereeniging het verschil in stand moest eerbiedigen en het den bozoeker uit den hoo- geren stand op de vergaderingen zoo aange naam mogeiyk moet maken. De heer A. L- J. Schmal Jz. behandelde bet onderwerp „Wat ons ontbreekt?" Men moet de waarheid en de oprechtheid betrachten, elkander door de liefde dienen en minder zichzelf zoeken. De heer G. Van Noort, die behandelde het onderwerp „Onze party", zette uiteen, dat er in het Verbond geen partyen moeten zyn, omdat daardoor zal verdwynen de broederiyko liefde. Verder brachten afgevaardigden van het Belgische Verbond en van het West Duitscbe Jongelingsverbond aan het Verbond heilgroeten over. Alvorens daarop de vergadering werd ge sloten, deelde de heer Barende mode de be noeming als bestuurslid niet te zullen aan vaarden. Daarop werd gezongen Gezang 96 en door den heer Marmelstein de vergadering gesloten met dankgebed. Op deze vergadering volgde - nadat een wandeltocht door Haarlem's schoone dreven was gemaakt - een gemeenschappelyke maaltyd, waaraan 201 p rsonen deelnamen en waar het er zeer gezellig naar toeging. Verschillende toespraken werden gehouien, ook een, aan H. M. de Koningin gewyd. Tot een waardig besluit van den dag werd des avonds in de Grooto Kerk een vergadering gehouden, die zeer druk was bezocht en waarin, na opening met gebed, da. C Veen, van Haarlem, een rede hield, aan Filippensen 3: 20 het 1ste gedeelte ontleend. Ds. J. J. Van Noort, van Amsterdam, die na een schoone orgelbespeling op het beroemd orgel der St.-Bavokerk - het woord verkreeg, bepaalde zjjn auditorium by Jesaja 40; 31, uiteenzettende den plicht van den Christen- jongeling. Met dankgebed werd daarop de ver gadering gesloten en was de goed geslaagde Bondsdag geëindigd. Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 12 Mei Prawlepoint; de „Oengaran", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 11 Mei van Suez; de „Soembing", van Batavia naar Rot terdam, vertrok 11 Mei van Perimde „Suma tra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Mei van Port-Said; de „Arojoeno" vertrok 12 Mei van Padang naar Rotterdam; de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 11 Mei Gibraltar; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 12 Mei te Port-Said; de „Buodesrath" arriveerde 11 Mei van Zanzibar te Mozambique; de „General", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 11 Mei van Napels; de „Prins Alexander" vertrok 13 Mei van Amsterdam naar Batavia. Aarlanderveen. Dezer dagen is een begin gemaakt met het maken van het telephoon- net der Maatschappy, aan Ryn en Gouwe. Reeds hebben zich een kleine 40 abonné's aangemeld en worden pogingi n aangewend voor spoedige intercommunale aansluiting. Door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd het besluit van den Gemeenteraad tot aankoop van een stuk grond, om daarvan een algemeene begraafplaats te doen maken. Den 24sten Mei a. s. zal de bouw daarvan publiek worden aanbesteed. Bodegraven. Naar wy vernemen, zal de nieuwe Gereformeerde kerk, alhier, op Don derdag 18 Mei a. s. worden ingewyd. De gewone jaariyksche inspectie van verlofgangers der militie te land zal voor deze gemeente, Zwammerdam en Nieuwkoop plaats hebben te Boiegraven op Woensdag 21 Juni, des voormiddags to halfnegen. Het winkelhuis met twee sóhuren, erf en tuin, in de Wilh lminastraat, alhier, vroeger bewoond door den heer L. Fischer, is ten overstaan van de notarissen Van der Lee en De Favauge publiek verkocht voor f 3505 aan den heer G. Bekker, alhier. Hoewel Dykgraaf en Hoogheemraden van het Groot-Waterschap Woerden gepubliceerd hadden, dat de scheepvaart van af 3 Mei voor ongeveer 5 maanden gestremd zou zyn in den Ryn to Bodegraven, wegens een belang- ryk werk aan de brug en sluis alhier, konden de schepen tot 12 Mei nog ongel&iderd door varen. Thans is de vaart echter afgesloten met het heiwerk voor een nieuw te leggen hulpbrug is men reeds begonnen. Deze komt te liggen b(jna aan het einde van 'tdorp. Veel neringdoenden in de Brug- en Van-Tol straat vretzen daarvan nadeelige gevolgen in hun bedr(jf. Ten huize van den secretaris van den Mey'epolder (Wilhelminaslraat) is tot 19 Mei a. 8. voor de ingelanden ter inzage de be grooting van ontvangsten en uitgaven van dien polder over bet dienstjaar 1899 en tevens de vast te stellen rekening over 1898. Voor de inschryving voor de schuttery dezer gemeente van alle manlyke ingez tenen, geboren in het jaar 1874, en van hod, ia vorige jaren geboren, die sedert de inschryving van het vorige jaar in deze gemeente 2yn komen wonen, zal meer bepaald zitting worden gehouden ter gemeente-secretarie alhier, op Donderdag 25 Mei a.s, van des< voormlddag3 10 tot des namiddags 1 uur. Haarlemmermeer. Van Rykswege is men in den Haarlemmermeerpolder druk bezig met het aanbrengen der meerdere draden voor de intercommunale telephoonverbindingon. Woensdag zal het oorspronkeiyke aantal, zynde tien, weder zyn bevestigd. Lisse. Voor de inschryving voor de schut tery zal speciaal zitting worden gebonden ter gemeente-secretarie op Woensdag, 24 Mei a. s., des voormiddags te olf uren. Noordwykorhout. |De heer C. Franken, stationschef te Pietgyzenbrug, is met iDgang van 15 dezer in dezelfde functie overgeplaatst naar Vogelenzang. Het vertrek van den hu- manen chef zal door velen uit deze en om liggende gemeenten met leedwezen worden vernomen. Onder koeien, loopende in denZwotter- polder, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. In de gemeente is gevonden een gouden ring, waaromtrent ter gemeente secretarie inlichtingen worden verstrekt. "Wttddingsveon. De heer C. A. Staal, hoofd der R. K. school, heeft Donderdag 1.1. een heeriyk feest gevierd. Reeds vroeg in den morgen wapperde van veel buizen de nationale driekleur en mocht do jubilaris den geheelen dag treffende biyken van belangstelÜDg onder vinden. Ook cadeaux werden hem overhandigd op zyn zilveren huwelyksfeest, dat juist samen viel met zyn 25-jarige werkzaamheid ale hoofd der school. Hét fanfarecorps „Concordia" bracht hem des middags een ovatie. Den dag d. a. v. werden de schoolkinderen onthaald. Naar wy vernemen, zullen pogingen aan gewend worden, om den verjaardag van onze Koningin feesteiyk te herdenken. Het plan is geopperd, alsdan een kinderfeest te organi- seeren, een iingrydery te houden en des avonds den geheelen Kerkweg te verlichten. Ter-Aar. Vrydag avond is door dtn Tuin- dersbond een algemeene vergadering gehouden. Nadat deze door den voorzitter was geopend, werden door den secretaris de notulen gelezea en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde werd gesteld: Herziening statuten. Da heer Van Briel Sassen las eenige gewyzigde arti kelen voor, die na volledige toelichting alge meen werden vastgesteld. Vervolgens werd op verlangen van de vergadering besloten om de pelerwten nog te behouden en vooralsnog niet te verkoopen. Naar aanleiding van onge steldheid van den penningmeester is met algemeene stemmen tot assistent benoemd Joh. Van Zwieten. Wegens de wenscheiykbeid, die zich in bet laatste jaar meer deed biyken, zyn voor de eerste en tweede binnenmarkten en de schippers instructies ontworpen, die, na voorlezing en voor zooveel noodig toegelicht, zyn goedgevonden. De adviseur van de vergadsring gaf inmiddels inlichtingen over verschillende bemerkingen, die uit den boezem der vergadering waren ingebrachtze werden zeer duidtiyk uitgolegd. Nadat verschillende punten werden besproken en in het belang van den Bood zullen worden uitgevoerd, kan verondersteld worden, dat hy zich een sterke constitutie voorstelt, en ten nutte van de gemeente tracht werkzaam te zyn. Nog werd bepaald, dat het stemmental, berekend naar de grootte van het land, zal worden verdeeld als volgt De eerste stem voor den halfteelder, de tweede voor den eigenaar, enz. De vergadering werd met een woord van tevredenheid voor de gosde opkomst en verleende aaadacht door den voorzitter gesloten. Warmond. Voor de inschryving der Schut terij van hen, die in 1874 geboron zyn, zal meer bepaald zitting worden gehouden op Donderdag 25 Mei a. 8., ter gemeentesecre tarie, des voorm. te elf uren. Koninklijke besluiten. Benoemd tot burgemeester: van Herten, C. B. Korsten, secre taris dier gemeente; van Borgharen, A. P. Schee pers; van Wognum, K. Commandeur Az., secretaris

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1