Woensdag- en Zaterdag-avond te gaan. Tot nog toe liet htf den tol ?oor het gemak der wielrijders overdag open. Hijzelf is ook wielrijder en zelfs Bondslid, Is thans ook het L'idsch Dagblad a 2 Cents verkrijgbaar bij: FLEUR Jr., Sigarenwinkel, Bakkerssteög 11 EN BIJ Wed. v. d, BraDde, Haverzaklaan. Joh. Hogervorst, Donkersteeg 13 (einde Mei Haarlemmerstraat 128). A. Kasteelen, Langegracht 112. H. Lamt oo)', Boogewo.rd 96. P. v. d. Meer Hz., Haarlemmerstraat 2. A. Somerwil Az., Hoogewoerd 24. P. J. Vervark, Gro.nesteeg 29. J. Zitman, Zuidsingtl 29. Alarktberichten* Lelden, 12 Mei. Ter markt werden heden aan geroerd: ötierea 26 etaka ƒ52 a f 192. Kalf- en Mt k- ioeien 411 stnka 103 a 253. V-ireloeien 284 etui e ƒ87 a 290. "Vette Ceeea eo Koeien 224 etukf. 116 a ƒ249. Graekalveren 16 etu'-e 23 a ƒ48 Kilreren (vette) 92 stake 34 a 79. Kalveren (magere) 116 stuks ƒ4.— a 13.-. Hamels (rctto 8tu'c8 a Hamels (magere) sta .t f a Bohapen (vo 1176 etnks ƒ16. a ƒ31.Schapen (weidt) 326 eiuks 11.a/23.— Lammeren (magere) 8C39 stuks ƒ6.— a ƒ12.-. Vdrkene (magere) 276 stnka 14.— a 33.—. Varkens (rotte) stuks a per KG. Varkens (biggen) 468 etaka ƒ4.—a 13.-. Paarden stuk VeuleDe stuks a Bokken cf Geiten 4 etuke ƒ2.50 a 7.50. Ter markt aangeroerd 961 runderen 208 kalveren, 1501 eohapen 3039 lammeren, 276 varkens. 468 ig- ten.paard, renloi e, 4 bokken ofjo ten. Ter wolcelij eoae Kaasmarktaange;oerd 64 partgen. Tes'.eed werd voor Goadach9 Kaas van 15.tot ƒ23. Dorby-kaae. ran tot Loidaoho Kaas de 150 K tot Edammor Kaas 2de qaa'. tot Aan de ö'adswaag gewogen 41 partjen, 1759 atak', rflï'-niic 90S1 EG. Utrecht, 12 Mei. Op de kaasmarkt waren heden aangevoerd 52 wagens, te zamon wegende 12 480 KG. Prijzen waron: löte qna). ƒ20.— a ƒ23.2do qual. ƒ17a ƒ19.—, zwaardere per 50 KG. Handel ving. liellt, 10 Mei. Aan de Stadswaag gewogen: 674 jchtsten en 74 zestienden vaten Boter, wegende te zamen 14,220 kilogrammen. Prga 36 a 48 het vierde, ƒ0.90 a ƒ1.20 het KG. Londen, 11 Mei. Ter veemarkt zijn aangevoerd: run leren schapen en lammeren 3000, kal veren 90, varkon3 Prijzen: beste runderen a uchapen en lammeren 3/4 a 5/9, kalvoren 8/8 a 5/3, varkens a eh. Sóhiedam, 10 Mei. NoteeriDg van do Make laars. Moutwijn ƒ9.25 Jenevor 13.25, idem Amet. proef ƒ14.76 per Ned. vat en zonder fast, zonder de belasting. Spooling-commieaia per ketel 0.50. Noteering van de Bearscommiea e. Moutwijn 9.25 per heet. ct„ zonder f jat en zonder belasting. Alfen, 10 Mei. Doordat de la&tsto vrije voorjaars- beeetenmarkt wegens don invallenden Pemelvaarladag heden n oest worden gehouden, was de aanvoer niet groo:; de handel wae tamelijk; lammeren waren nogal aangevoerd en gingen tot vorige prxjzen van de hand. Do zaak Dreyfns-Picqnart c.s. De „Figaro" van Donderdag-ochtend begint baar tweedo 8erie publicaties over do zaak- Dreyfus met een artikel, getiteldDe bureelen van den generalen staf en don inlichtingen dienst. Daaraan is het volgende ontleend: „Men weet, dat er by den generalen staf, behalve de verschillende directies van het ministerie van oorlog, als de directie van de artillerie of de genie, of de administratieve diensten, vier bureaux zijn, die zich bezig houden: Ten 1ste, met de overbrenging van den voet vaa vreie op voet van oorlog; ten 2de, de organisatie en de tactiek van de buitenlandsche legers; ten 3de, de eigeDlijke militaire operaties, manoeuvres, enz.; ten 4de, het vervoer der troepen per spoor weg of over zee. Het 2de bureau bevat twee afdeelingen, ■waarvan de eene genoemd wordt de afdeeling voor statisti k of inlichtingen. Het 4de bureau bevat eveneens twee afdee lingen. Sjdert de zaak-Dreyfus verwart men dik wijls de inlichtingendienst met het 2de bureau. Het 2do bureau echter is geheel van den dienst onafhankelijk. Het bouct zich niet met geheime mededee- lingen bezig of met wederkeerige spionnage. Sedert 1870, het tijdperk, waarop het is gesticht, is het belast met de statistiek en de studie (niet verborgen) van vreemde legers ea de correspondentie met de militaire atta chés. Het centraliseert, bet rangschikt de rapporten van oe militaire attachés, die cp zending zijn uitgezonden, het brengt hun de officiëele rapporten over, de inlichtingen, door do buitenlandsche bureaux uitgebracht, de militaire publicaties, tnz Z\jn taak is over h=t algen een den generalen staf nauwkeurig op de hoogte van den toe stand der buitenlandsche legers te houden. Hoe was bet 2do bureau ia 1894 samen gesteld? Do „Annuaire" licht er ons over in. Er waren in 1894 gedurende het eerste semester zes stagiaire officieren aan het tweede bureau. Putz, off. v. d. art.; Focanne, off. v. d. inf.; Guillemin, off. v. d. att.Souriau, off. v. d. art.; Dreyfus, off. v. d. art.; Junck, off. v. de genie. TerzelfdertyJ, gedurende het eerste semester van 1894, waren de volgende zes stagiaire officieren by het derde bureau geplaatst: Janin, inf.; De Pouy-Draguin, inf.; Maumet, art.; De Fonds-Lamothe, art; Lemonüier, art.; Grossette, inf. Tydens het tweede semester gingen de stagiaire officieren van het derde bureau naar het tweede over en die van het tweede naar het derde, met uitzondering van Guillemin, die in Mei het ministerie verliet. De driedubbele aanduiding, die generaal Roget later zal doen, sprekende van den verrader: officier van tien generalen stafoffi cier van de artillerie en stagiüre, zyn dus niet alleen toepasselijk op kapitein Dreyfus, maar ook op Putz, Souriau, Maumet, De Fonds Lamothe en Lemoonier, die ook in 1894 in dezelfde technische en beroeps om standigheden als Dreyfus was. Dit wat het 2de bureau betreft. Geheel afzonderlek, zooals reeds is gezegd, en geheel afgesloten van het ministerie, be staat de speciale inlichtingen dienst, die zich met geheime mededeeling.n belast Het inlichtingen-bureau is in geen enkel jaarboek vermeld. Daar het niet officiéél be staat, wordt zyn samenstelling niet ter kennis van bet publiek gebracht. De officieren, die er üeol van uitmaken, moeten bijzondere kundigheden hebben, zyn aan het 2de bureau van den centralen gene ralen staf vermeld onder het hoofd: Organi satie en tactiek van de buitenlandsche legers. Studie van hun operatie-getijden. Militaire zendingen naar het buitenland. Zy behooren tot dit bureau, zonder er geheel aan verton den te zgn. Zy hebben hun eigen chef, ge- wooniyk een luitenant-kolonel, cie direct onder een der generaals, onder chef van den centralen generalen staf, staan. Deze cienst gebruikt voor haar inlichtingen Diet alleen bekwame agenten, deel uitmakend van het corps diplomatique, militaire attachés, enz., doch ook vrijwillige geheime agenten, hommes du monde, officieren, kooplieden, industriëelen, die naar het buitenland gaan en die tydens hun reizen zaken opmerken, die zy van eenig nut voor Frankryk achten en uit patriotisme mededeelen. De dictionnairo militaire van Berger-Li- vrault geeft een dergeiyke verklaring van de werking van den inlichtingendienst. Er is ook contre-espionnage, dat is het opsporen van de agenten van de andere landen en vaD de dubbele spionnen, die van twee landen te gelyk trekken. Er zyn thans verschillende groote inter nationale centra van spionnage, zooals Bazel, Freiburg en Brussel. De „Figaro" geeft nu een nadere omschry- ving van de rol der inlichtingen-boreaux, in hoofdzaak gelyk die reeds tydens de getuigen- verhooren voor het Hof van Cassatie zyn ge bleken. Van belang is oog deze mededeeling van de „Figaro:" „In geheime zitting van de vereenigde Kamers heeft het Hof van Cas satie stukken ontvangeD, waarvan men ge meend heeft het Hof, ondanks de waarborgen, die bet aanbood, niet den oorsprong te mogen zeggen. Het Hof weet den naam niet van den agent of de agenten, die ze hebben medegedeeld. Htt zal de verklaring van deze getuigen niet ontvangen. De meeting in de zaal in de rue Cadet, te Parfjs, ten voordeelo van de invryheidstelling van Picquart, werd door 3000 personen be zocht. De heeren Buisson, Vernes, Bourdon, Sebastian Faure en anderen hielden redevoe ringen, waarin zy protesteerden tegen de gevangenschap van Picquart. Men boorde kreten als: Leve de justitie, leve Picquart, leve het slachtoffer en leve „le soldat martyr." Ook eenige kreten „A baa lea juifs!" wer den gehoord en na afloop hadden er eenige onbeteekeneado schermutselingen tusschen voor- en tegenstanders van Picquart plaats. Mevrouw Eaterhazy heeft, gelyk men weet, tegen haar echtgenoot majoor Walsin-Ester- bazy een proces tot echtscheiding ingesteld. Dat proces is thans begonnen. De president van de civiele rechtbank heeft voorloopig do zorg voor de kinderen opgedragen aan de eischeresse en bepaald, dat Esterhazy gedu rende het proces aan zyn vrouw een uitkee- rlng van 600 fr. per maand heeft te doen. Esterhazy moet heel kwaad zyn geweest, toen hy veraam, dat zyn vrouw wilde schei den. Hy schreef haar een brief vol beleedi- gingen, waarin by o. m. zegt, dat zy omge kocht ia coor „het syndicaat." De majoor zal niet pereooniyk voor de rechtbank ver- scbynen, maar zich doen vertegenwoordigen door zyn advocaat, mr. Cabanes. Het proces van den senator Fabre tegen den hoofdredacteur en den directeur van de „Libre Parole," die hem beschuldigd hadden, zich dronkra in den Senaat vertoond te hebben, is Woensdag begonnen. Er was weinig belang stelling; nog geen dertig senatoren hadden aan de oproeping, om als getuige te verschynen, gehoor gegeven. De verderigor van de twee journalisten, mr. Ménard, heeft zyn conclusi e gesteld, daar toe strekkende, dat het Hof de getuigen, die zonder geldige verontschuldiging weggebleven zyn, alsnog zal oproepen. Terwyi het Hof beraadslaagde over deze conclusies, deelde de voorzitter mede, dat de gerechtszitting tot Yry^ag verdaagd werd. Charles Brunot had beweerd, dat hy reeds in 1893, te Pontarlier, als reserve officier had deelgenomen aan era oefening methet kanon „120 court", maar een nota van Havas had de mogeiykheid daarvan ontkend. Brunot erkent nu, zich vergist te hebben: het was een ander kanon. BUITENLAND. Frankryk. De minister van koophandel in Frankryk heeft, om den tegenstand te brekeD, die by nyverheid is gerezen tegen de Ongevallenwet, die op 1 Juni a. s. in werking zal treden, een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk de Staatsverzekeringskas, in 1868 ingesteld, haar werkkring zal uitbrei'en tot de gevallen, voorzien in de Ongevallenwet. De tarieven zullen vóór 1 Juni worden vastgesteld. Aldus tracht de Regeering te gemoet te komen aan de kleine industriöelen, die vooral bezwaar hadden tegen de hooge premión by particuliere maat8chappyen. De commissie van rapporteurs, door de Kamer benoemd, over de wetsvoorstellen van eenige leden tot het brengen van eenige wijzigingen in de Grondwet, zyn nagenoeg allen vóór de herziening. De meerderheid wensebt echter overleg met den Senaat, omdat ook de rechten van dit collego by de voor stellen zyn betrokken. De gouverneur van Madagascar, generaal Gallieni, komt naar Frankrijk om te onder handelen over het sluiten van een leening van zestig millioen franken voor den aanleg van spoorwegen en andere op:nbare werken. Duitaohland. Het Duitsche keizerpaar gaat Zaterdag van het kasteel Urville naar Wiesbaden en blyft t'aar een week. De Keizer hield Woensdag by Metz een wapenschouwing. De Keizerin woonde het schouwspel in een rytuig by. De Koning van Zweden en Noorw-gen heeft in bet Zweedsch-Noorsch gezantschaps getouw te Beriyn een onderboui van twee uur met den rijksminister van buitenlandsche zaken Yon Bülow gehad. In het Pruisische Heerenhuis is door do afgevaardigden Von Rheden en Struckmann de volgende interpellatie gesteld: „Welke stappen denkt de staatsregeerlng te doen, om by de uitbreiding der industrie en in het byzonder der kali-industrie, de toenemende verontreiniging der wateren en de daardoor te vreezen schade, toe te brengen aan publieke en private belangen van stad en land, met kracht tegen te gaan?" België. De werkstaking in de Belgische myncis- tricten neemt nog altyd af. In de Boiinage is het aantal der arbeiders, die het werk hebben hervat, vry aanzienlyk; in het bekken iy Luik z(jn 2500 man weer in de mynen afgedaald. In het bekken van Charleroi en in het Centrum daarentegen is de toestand vrywel stationnair gebleven. De gemeenteraad van Seraing heeft een krediet van 500 fr. ter ondersteuning van de werklieden beschikbaar gesteld. De gou verneur van Henegouwen heeft der Regee ring verzocht dit besluit nietig te verklaren. De Noderland8che kolonie te Brussel heeft het verlies te betreuren van baron J. L. H. A. Gericke van Herwynen, minister van staat, oud-gezant by bet Belgische hof. Hy bereikte den leoftyd van ruim 85 jaar en was tot het jaar 1895 met de meeste yver en plichtsbetrachting in dirast van den lande werkzaam. By de diplomatie in dienst getre den in 1835, werd baron Gericke in 1853 be noemd tot gezant te Brussel, welke betrek king hy bekleedde tot het jaar 1870, waarna hy werd opgeroepen om zitting to nemen in het ministerie als minister van buitenlandsche zaken, op 18 Januari 1871, welke betrekking hy den 27en Augustus 1874nederlegde. Reeds in bet jaar 1875 werd by ten tweeden male gezant te Brussel en bleef dat tot 1895, toen hem onder de vleiendste bewoordingen pen sioen werd verleend, met geiyktydlge benoe ming tot minister van etaat. By de g8heele Nederlandsche kolonie in Belgiè's boofdstid was hy gezien en bemind, en het was daarom geen wonder, dat hem by gelegenheid van zyn tachtigsten verjaardag, in 1894, een feast werd aaogeboien, en dat het allerwegen instemming vond. Hy was grootkruis van den Nedorlandschen Leeuw, van den Gouden Leeuw van Nassau en van de Eikekroon. By gelegenheid van de teekening van het tractaat bi treffende den afkoop der Schelde, in 1885, schonk koning Leopold h8m het gróotkruis der Leopolds orde met plaque in tril janten; een onder schei Jing, die te meer op prys moet worden gesteld, omdat behalve de Koning zelf en de graaf van Vlaanderen, alleen wylen Frère- Orban haar bezat. De deelneming in het afsterven van baron Gericke is algemeen. De begrafenis zal plaats hebben Maandag. Na een plechtigen lykdienst in de kerk van St.-Jacob op Candenberg op de Kor.ingsplaats zal het lQk worden vervoerd naar het k rkhof van Laeken, om aldaar voorloopig to worden bewaard, tot de overbrenging naar Nederland. De overledene heeft zyn verlangen te kennen gegeven om In Den Haag begraven te wor den. (N. R. C.) Groot-Britannie. Aan het diner van de Civil Service Club te Londen zeide Lord Rosebery, dat het een vergissing was te meenen, dat Eogelands bewapeniog het gevolg was van de uitge strektheid van het ryk. De eenvoudige ver dediging der Engelsche kusten zou alleen reeds zulk een uitgebreide vloot als do be staande noodig maken. Een muitery van ernstige beteekonis is uitgebroken in een regiment infanterie, dat to Guernsey (Engeland) ligt. Een zeventig minderen weigerden do bevelen hunner chefs op te volgen en later weigerden een 150-tal de kazerne tinnen te gaaD, doch werden de officieren uitgejouwd. In bet Lagerhuis deelde gisteren de onder-minister Sir John Brodrick mede, dat door den Engelschen zaakgelastigde te Peking geen maatregelen genomen zyn in verband met do eischen van Italiö betreffende de Sanmoen-baai. Selert de mededeeling van dra minister in bot Lagtrhuis op 20 Maart, wacht de Engelsche regeering op de vorming van een nieuw ILliaansch ministerie. Eerst als de meeningen van de nieuwe ministers bekend zyn, kan de Engelsche regeering beslissen over de stappen, dia eventueel door den Britschen zaakgelastigde zullen worden gedaan. De minister Balfour deelde mede, dat de Noordzee-conferentie den 15den Jnni te Stock holm byeenkomt. Het programma bevat hoofdzakelyk onder werpen, betrekking hebbende op hit weten- 8chapp*lyk onderzoek en besprekingen over do verbetering van de internationale wetgeving voor de zeavisschery. By de behandeling der financiéele wetten, in de commissie vergadering van het Huis, werden de amendementen van Sir Howard Vincent, waarby word voorgesteld do kolo niale wynen vry te stellen van de verhoogde invoerrechten, verworpen met 192 tegen 37 stemmen. De minister van financiën, Sir Michael Hicks Bcach, erkende, dat de quaostie niet alleen kon behandeld worden uit een fiscaal oogpunt. Indien het in wording zynde fede ratief bestuur van Australië voorstellen doet voor het toestaan van meer vryheuen voor den handel met het moederland, zullen die voorstellen vriendschappeiyk worden over wogen door elke Engelsche regeering. Maar op dit oogenblik moeten de regeeringen rekraing houden met de feiten. De minister deelde voorts mede, dat hy berei-i was niet monsseerenden wyn, in flesscben iDgevoerd, ia hetzelfde tarief te plaatsen als wyo, op fust ingevoerd, doch met een surtaxe van 1 Bhilling per gallon voor wyn in llesschen, en eveneens de rechten voor wynen van minder dan 30° proef van 18 d. te brengeD op 15 d. per gallon, doch dat de surtaxe van 1 shilling ptr gallon op spiritualiën, in llesschen ingevoerd, zal ge handhaafd worden. Deze voorstellen werden aangenomen. De minister Hicks Beach deelde voorts mede, dat het voorgestelde zegelrecht op buitenlandsche aandeelen en obligation aan toonder van 5 shilling per 100 pd. st. zal worden teruggebracht tot 1 shilling. Vereenigde Staten. Do feesten, in Amerika gevierd, wegens het beëindigen van den oorlog op de Philippynen, zyn ietwat voorbarig geweest. Want sedert overste Arguelles, de gezant van den Tagalen- generaal Lura, het kamp der Amerikanen weder verlaten heeft, zyn de berichten over den toestand op de Philippynen minder ge ruststellend. De moed der Philippyners is schynbaar nog niet gebroken. Zoo hebben zy by San-Fernando een trein, waaraan voor en achter zich een locomotief bevond, tot aan de Amerikaansche voorpostenlinie gevoerd. In het gezicht van een vyand vernielden zy een deel van de spooriyn en stoomden toen, luide lachend, terug. AguinalJo moet met een sterk leger naar het Westen trekken, vermoodeiyk om de af deeling van Mac Arthur, die by San-Fernando staat, te omsingelen. De voornaamste stryd- macht der Philippyners staat in het gebergte. Da Fhilippynsche regeering heeft zich daarin ook teruggetrokken en de Amerikanen kun nen haar daarheen hoogst bozwaariyk volgen. In de Vereenigde Staten haerschfc groote ontevredenheid wegens het mislukken van de onderhandelingen met do Philippyners en den voortduur van den oorlog, en de kansen van Mac Kinley, om by de aanstaande prosi- dents-verkiezing herkozen to worden, worden er zeer door verminderd. Schout by-nacht WatsoD, zegt de „N.-Y. Herald", gaat naar Manilla om bet commando over de Amerikaansche vloot van Dewey over te nemen. Dewey, die reeds langer dan een jaar bui ten zyn vaderland vertoeft, heeft op zyn ver vanging aangedrongen. Watson zal 16 Mei uit San-Francisco ver trekken. Hy is in 1842 te Frankfort (in Kentucky) geboren. Admiraal Dowey zal in hot begin van Juli met den kruiser „Olympia" Manilla verlaten en langs het Suez kanaal naar Nieuw-York terugkeeren. Daar worden reeds toebereidselen gemaakt voor een grootsche ontvangst van den overwinnaar van Cavite. BOAZ. De Vereeniging van Nsderlanischo Patroons „Boaz" hield beden in het gebouw „Zomerzorg" alhier haar jaarvergadering. Na opening met Psalmgezang, het lozen van een gedeelte van Gods Woord en gebed hield de heer A. E. Van Kempen, als voor zitter van het bestuur der Vereeniging, do oponingsrede. „Na een vyftal jaren", zoo ving spr. aan, „ontvangt de oude Sleutelstad u wecerom binnen haar vesten met eenzelfde hartelijk welkom als u vroeger ten deel viel. „Vyf jaren zyn we ouder geworden en we hebben do ondervinding opgedaan, dat het moeilyk, zeer moeilyk is, iets van beteekonis ten nutte der maatschappy tot stand te brengen; toch zyn we overtuigd, dat de invloed, dien de vereeniging van Nederlandsche patroons uitgeoefend beeft en by gunstiger omstandigheden nog uitoefenen kan. zegenryke vruchten voor de ontwikkeling der volks welvaart kan opleveren." Spr. zeide, dat het hom niet gemakkelyk was oen onderwerp te vinden, dat de aandacLt zou kunnen trekken doch toen hy zich de vraag stelde: Wat is ia het belang van de Nederlandsche industrie, van den patroon en van den werkman? meende hy een onderwerp gevonden te hebben, dat in den tegenwoorcigon tyd van zooveel werkloosheid plichtmatig is te behandelen. By de Nederlandsche Regeering is een wet in bewerking ter herziening der tarieven van in-, uit- en doorvoer. Deze wet, die zooveel invloed heeft op den bloei of de kwyning der Nederlandsche industrie en weldra in de Tweede Kamer der Staten- Generaal een ernstig punt van overwegiüg zal uitmaken, is voor oen vereeniging der Nederlandsche patroons een onderwerp van veelbeteekenend belang. De stryd, die thans met groote heftigheid gestreden wordt, is een stryd, die onze aan dacht zoo ten volle waardig is. Een nieuw tydperk is aangebroken. Men is niet lang;! tevreden met den tegenwoordigen toestand, men wenscht niet langer zich te klemmen in een gareel van doctrinaire begrippen, men wenscht tot vryheid te komen en een stelsel vaarwel te zeggen, dat ons zóóveel schade en achteruitgang heeft berokkend. De groote fout is, dat men de zaak te ingewikkeld maakt. De doctrinaire heeren zeggen: „Wy hebben de wysbeid in pacht, en ieder, die anders denkt, dwaalt." Een deel van het volk vindt het woord „vrybandel" zoo mooi, omdat vryheid van allen een zoo aantrekkeiyke leus is. Men zegt: „De zaak is my te ingewikkeld, ik laat het gaarne over aan de wetenschappelyke mannen om uit te maken wat het beste is." Welnu, ik, M. H., ik kom u verklaren, dat de zaak, zoo ingewikkeld voorgesteld, zoo eenvoudig mogeiyk is en dat alleen maar dient beantwoord deze vraag: Willen wy den buitenlander of ons Nederlandsche volk bevoor- deelra? Willen wy het eerste, dan moet de vrij handels vlag, die den lachlust van onze naburen opwekt, by ons blyven wapperen. Willen wy het tweede, dan moeten wy dit vlag ne rhalen, haar voorgoed en secuur weg bergen on van nu af niets anders willen bovorderen dan datgene, wat ons volk noodig heeft, nameiyk h t volgen van dat stelsel dat aan de ons omringende landen zooveel welvaart verschaft. Spr. gevoelt weinig voor een vryheid, die den buitenlandscben pro ucent in do gelegen- li id stelt zyn pro hut vry iu ons land te verkoopen en ons te vryhtii laat dit met leede oogen aan to zion, terwyi. onze producten van de buitenlan Jsclia markten worden go- weerd. Omtrent dit punt nu trad spr. vervolgens in uitvoerige beschouwingen, waaraan hy tal van voorbeelden en vergelykingen vast knoopte, ter weerlegging van hetgeen door ODzen tegenwoor Jigen minister van financiën wordt beweord, nameiyk dat door bescher ming geen werkverschaffing, maar het tegen overgestelde, werkloosheiJ, worat verkregen. „Wy willen werken, zeide 6pr. daarna, „aan aller geluk; wy willen niet langer gebukt gaan onder een slavenjuk, dat men ons heeft opgelegd; wy willen weer arbeiden en voort brengen; we willen wat beteekenon, en daarom most de arbeid in ons land niet onmogelijk gemaakt worden. „Want ik vraag u, hoe kan de Nederlandsche industrie bloeien, indien zy' geen werk heeft? Men klaagt, dat zy zich zoo weinig ontwik kelt, maar ik geef het u te doen om uw bekwaamheid te toonen als men u daartoe de gelegenheid ontneemt. „Ik geef het u te doen om onze industrie te verbeteren, als de buitenlanders ons dat beletten. „Ik geef het u eindelyk te doen om scboone producten te maken zonder werk en zonder geld." Had spr. nu aangetoond hoe noodzakeiyk de bescherming van de Dationale nyverheid is voor de industrie en den werkman, voor de schatkist is zy, ztido hy, era plicht matige eiscb. Men spreekt van verbetering der sociale toestanden, en ik vraag u, is niet de eerste verbetering, dat men den werklieden in Neder land werk geeft, waardoor ook de schatkist gevuld wordt? Is het niet belacheiyk als men sociale hervormingen wil daarstellen, die schatten gvlds kosten, wanneer de schatkist leeg is? Wanneer men een huis wil bouwen, is het immers noodig de daarvoor benoodigde geldei in gereedheid te hebben? Of kan men in du verlichte negentiende eeuw bouwen zonder geld? Ten slotte zeido spr. nog een enkel wooi 1 over het ernstige van een doorgaande werk loosheid. De werkloosheid, wie zal het ontkennen' is een der vele droevige verschynselen, dir de vaak besproken, maar altyd nog onopgeloste sociale quaestie deden ontstaan. Wat al ellende omvat dat ééno woor* werkloosheid 1" Werkloos zyn is voor den arbeider, dfa werken wil en kan, beroofd zQn van hat eenige middel om in zyn levensonderhoud op menschwaardige wyze te voorzien. Werkloos zyn ia voor hen, die kracht en vaardigheid voele tintelen in de handen, die om werk vragen, en willen zwoegen van het ochtendkrieken tot den laten avond, desge- vorderd voor karig loon, een dor grootste

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2