N°. 12029 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 12 Mei. Zaterdag 13 Nlei. fa |g99 LEIDSCH PRIJS DEZER COURANTJ Toor Lelden per 8 maandea I.JO* iFranco per po6t 1.40. Afzonderiyke Nommer9 - 0.05. PRUS DER ADVERTENTEÊN Van 1-6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. - Groctero letters oaar plaatsruimte - Voor het IncasseereD bulten de stad wordt f 0.05 berekend D» In een der zalen van het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", alhier, gehouden algemeene jaarvergadering van de Afd. Leiden der Ned. Yereeniging tot Bescherming van Bieren werd, behalve door vier bestuursleden, slechts door éón gewoon lid bijgewoond. Na opening door den voorzitter en lezing der notulen, bracht de secretaris verslag uit over het afgdoopen vereenigingsjaar. Daaruit bleek o. a., dat het ledental, hoewei weinig, was toegenomen; dat in het bestuur de heeren Braakenburg en Quant hun functiën van secretaris en penningmeester verwisseld zagen en dat de heeren Van der Lip en Gerlings, wegens drukko bezigheden, als bestuursleden hadden bedankt. Aan btide heeren werd dank en lof gebracht voor hetgeen zy in het belang der Afd. hadden medegewekt. Uitvoerig werd stilgestaan by de op 3 October 1898 gehouden hondenkeuring in de Universi- teits-manóge, terwyl verder nog vermeld werd, dat, op herhaald aandringen van het bestuur, de Rotterdamsche Tramweg-mi), tot de toepassing van zoogenaamde schokbrekers voor haar paarden was overgegaan en in de tramwagens biljetten waren aangeplakt om het publiek te wijzen op het afbeulen der paarden door het telkens noodeloos doen stopp.n der wagens. Eindelijk werd melding gemaakt van de plaatsing van de voedingstil voor vogels, welke in den afgeloopen winter aan die diertjes reeds goede diensten had bewezen. Uit het overzicht van den penningmeester bleek, dat, hoewel nog een goed 6aldo aan wezig is, de financiën der Afd. tóch een gevoeligen klap hadden gehad door de gehouden hondenkeuring, welke daarom dau ook niet jaariyks zal kunnen worden her haald. De vergadering besloot de opengevallen bestuursplaatsen niet te vervullen, doch het aantal bestuursleden te beperken tot vyf. De heeren De Jong en Quant, die aan de beurt van aftreding waren, zagen zich herkozen. Laatstgenoemde, ter vergadering aanwezig, nam deze herbenoeming aan, terwyi aan eerstgenoemde daarvan zal worden kennis gegeven. Na beantwoording van eenige door het eenige aanwezige lid tot het Bestuur gerichte vragen, werd do vergadering door den voor zitter gesloten. Prof. dr. C. P. Tiele, te Leiden, is be noemd tot buitenlandsch lid der Koninkiyke Academie van België, Klasse der Letteren. Mej. L Van Leussen, te Goes, heeft be dankt voor haar benoeming aan de Cbr. school, Middelstegracht te Leiden, doch de benoeming aan de Chr. school te Goes aangenomen. By de door de directie der marine te "Willemsoord gehouden aanbesteding was voor öe levering.van vlaggendoek het minst inge schreven door de firma J. en A. Le Poole, te Leiden, voor 2,472.50. 'sRyks Ethnographi8ch Museum, alhier, heeft ten geschenke ontvangen van dr. Th. Wilson, curator van het U. St. National Museum te Washington, D. C., Vereenigde Staten van Amerika: Een afgietsel van een steenen slagwapen (Patoe-Patoe), zooals in gebruik was op Nieuw- Zeeland, en waarvan het origineel werd ge vonden in een Mound ten zuiden van de Arkansas-rivier, in Zuid Oostdyk Colorado. (Zie Intern. Arcbiv für Ethnograpbie, Bd. XI (1898), blz. 165). Geïnventariseerd als serie 1166. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. „De Hervorming" schrijftMen herinnert zich, dat de Synode der Ned. Herv. Kerk aan wyien prof. Acquoy opdroeg, de psalm melodieën rhythmisch te bewerken, zooals de Gereformoerde vaderen ze zongen. Aan die opdracht heeft hy voldaan, en thans is de psalmbundel in het licht verschenen by de Bybelcompagnie. Hoezeer zal menige thans ongenietbare psalmmelodie een andere worden en, dood als ze scheen, thans leven ontvangen. De voorrede vermeldt uitdrukkc-iyk, dat de noten niet veranderd zyn; men kan de psalmen blyven zingen op de oude manier; op den ouden galm ook. Wy hopen echter, dat men ia veel gemeenten met de sleur zal breken, en tot do goede oude wyze van zingen zal terugkeeren. Wie weet, hoe velen er toe zullen getracht worden door de wetenschap, dat dit nu eens niet iets nieuws, maar iets ouds is, dat door een ingeslopen nieuwig heid in onbruik geraakte. De boekjes zijn geheel als kerkboeken ingericht, met den catechismus, en de liturgieën en de geloofs- beiydenissen. Wat de geschriften betreft, die achter de psalmboeken, in de Ned.-Herv. Kerk in ge bruik, plegen afgedrukt te worden, en die door prof. Gooszen bewerkt zyn, wordt nog bet volgende bericht: „Aan dezen druk zyn ten grondslag gelegd de uitgaven, die op last van de Synode van Zuid-Holland zyn uitgegeven: de eene in 1725, by M. De Vries, te Dordrecht, inhoudende de Nederlandsche geloofsbeiydenis, den HeHelbergschen catechismus; de andere in 1737, by Outman, te Dordrecht, inhoudende, met uitzondering van de leerregelen, de ge noemde gescbrifteD, en het korte begrip, de liturgie, den ziekentroost en den geloofsvorm van Athanasius. De tekst wordt gegeven in het tegenwoordig spraakgebruik en ontdaan van blykbare fouten. De Schriftuurplaatsen by den Heidelbergschon catechismus, in de uitgave van 1737 weggelaten, in die van 1725 met te groote vryheid uitgebreid, zyn overgenomen uit den eersten druk van het psalmboek van den Petrus Dathenus, dat in het jaar 1566 het licht zag, maar verbeterd en vermeerderd, naar den tekst in deLatyn- sche vertaling van den Held. Cat., die, in 1563 verschenen, door Dathenus zelf by zyn arbeid gebruikt is". De Nederlandsche Bond van Jongeliogs- vereenigiogen op Gereformeerden grondslag hield op Hemelvaartsdag zyn jaarvergadering op „Seinpost" to Scheveningen. Er waren 250 van de 350 aangesloten vereenigingen ver tegenwoordigd. Vastgesteld werd een voorstel aan het bestuur van den Ned. Militairen- Bond tot regeling van wederzydsche verhou ding. Voorts werd o. a. besloten ds. H. Pierson uit te noo igm op den volgenden Bondsdag oen referaat te houden. Ds. Landwehr, van Rotterdam, ds. Los, van De Lier, en prof. Bie8terveld, van Kampen, behandelden onder scheidene onderwerpen, alsvolksgezang, volkskarakter, enz. De Bondsdag van 1900 zal te Groningen plaats hebben. Van wélingelichte zyde wordt gemeld, dat de Turksche gezant in Den Haag, reeds sedert geruimen tyd de residentie verlaten heeft en in het buitenland verblyf houdt. Het tydeiyk beheer der legatie wordt waar genomen door Rechid Bey, secretaris der Ottoman8cbe legati9 te 's-Gravenhage. De nieuwbenoemde legatieraad van België by ons Hof, de heer Joostens, is te's Graven- hage in „Bótel des Indes" afgestapt. Heden vergaderde de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer omtrent de Boterwet, terwyi verschillende commissiën van rapportours over belangryke ontwerpen deze week byeenkwamen. Onder leiding van den luik-generaal A. Kool, chef van den generalen staf, zal van 25 Mei tot 3 Juni tusschen Doorn tn Arnhem een stafoefeningsreis worden gehou den, waaraan zal worden deelgenomen door den kolonel M. H. J. Plantenga, sous chef van den generalen staf, de majoors J. De Waal en G. J. W. Koolemans Beynen, de kapts. D. L. Hoogkamer, J. T. Oosterman, C. D. Ü9 Roon, A. E. J. G. d'Hamecourt, W. F. Pop, W. Vosmaer en jhr. F. W. A baron Van Asbeck, allen van den generalen staf, zoomede door de by dien staf gedeta cheerde kapts. P. W. Weber, van bet 4de rog. inf., A. J. P. Pfeiffer, van het 4de reg. vest.-art., en de 1ste luits. A. J. W. Van der Grinten, van het 2de reg. inf., en F. Aron- stein van het 2de reg. void art. De reis zal gedurende enkele dagen worden bygewoond door den inspecteur van den ge neeskundigen dienst der landmacht. In de „N. R. C." komt weder een uit voerig stuk voor van de directie der Vereenigde Tooneelisten, om te betmgen, dat de heer Brondgeest zich wel degeiyk opnieuw aan het gezelschap verbonden heeft. In een afge drukt briefje is sprake van etn engagement by het Tivoli gezelschap. B. en Ws. van Amsterdam stellen voor, met ingang op 1 Juli a. s. aan dr. G. Bellaar Spruyt op diens daartoe gedaan verzoek eer vol ontslag te verleenen als gemeente-genees kundige. Naar de „N. R. Ct." meldt, zal de kapt. G. A. Pitlo, van het 8ste reg. inf. te Deventer, binnenkort den dienst met pensioen verlaten. Naar men ons van wèl ingelichte zyde mededeelt, heeft mr. Van Walchren zyn ont slag gevraagd als presiient van de arrondis- sements rechtbank te Haarlem. HC) De gemeenteraad van Alkmaar benoemde den heer H. Van der Hey, onderdirecteur van de Ambachtsschool te Leeuwarden, tot direc teur van de Burgeravondschool. Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Van Gogh", onder bevel van den luitenant ter zee der lste klasse W. D. H. baron Van Asbeck, is 10 dezer van Helievoetsluis naar zee ver trokken, ter opvolging van zyn bestemmiDg naar Oost-Indië. De heer J. H. Beltjens, gemeentesecretaris te Roermond, heeft zyn ontslagaanvrage inge trokken. De gezant van Frankryk by ons Hof, de heer Bihourd, zal morgen uit het buitenland in de resiJentie terugkeeren. De „Zuid-Limburger" spreekt het bericht tegen, als zou de heer Pyis voornemens zyn ontslag le nemen als burgemeester van Maastricht en als lid der Eerste Kamer. Het stoomschip „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 9 Mei te Marseille en zette denzelfden dag de reis voort; de „Prins Willem I" arriveerde 11 Mei van Para- marito te Amsterdam; de „Salak", van Rot terdam naar Java, passeerde 10 Mei Ouessant; do „Kaiser", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 10 Mei van Napels; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Mei van Genua; de „Mossel", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Mei te Port-Said; de „Spaarn- dam" arriveerde 11 Mei van Nieuw-York te Rotterdam; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Mei te Suez; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 9 Mei van Mombassa. Oudslioom. Het aantal kinderen koven de 6 en beneden de 12 jaar bedroeg op 1 Jan. alhier 170 jongens en 154 meisjes, als ge boren in 1892 31 j. en 28 m., ia 1891 28 j. en 25 min 1890 30 j. en 27 m., in 1889 32 j. en 19 m., in 1888 21 j. en 17 m., in 1887 28 j. en 18 m. Van dezen leeftyd ontvingen 133 j. en 108 m. onderwys in de gemeente; 30 j. en 27 meisjes ontvingen dit elders. Het presentiegeld over 1898 aan de leden voor het collego van zetters toegekend bedroeg 30. Rynsburg. Maandag en Dinsdag werden hier 2 veilingen van bloembollen, enz. ge houden onder directie van de heeren A. v. d. Eyktl Jz. en A. De Mooy Jr., het laatste gedeelte van den tweeden dag onder directie van de heeren G. Lubbe, van Oegstgcest, en A. De Mooy Jr., alhier. De pryzen waren buitengewoon hoog, voor de gezochte handels- soorten vooral. Van enkole soorten laten we hier de pryzen volgen, alles per bloembed: Wapen van Leiden 3 50, Grand due ruim 5, Thomas Moore ruim 7, Couleur Car dinal ruim 10, Proserpine 9, LaPrócieuse ruim 4, Verboom 2.50, Rosamundi H. ƒ4.50, Pottebakker (wit) 5.50; Gele Prins 6, E. T. Vermilion Brillant 28, D. T. Vermilion Brillant 8, Murillo 18.50, Cou- ronne d'Or 24, La Reine ƒ6.75 (ongeveer 70 regels). Voor degenen, die dit jaar volgens bun leeftyd zich voor de schuttery moeten aan geven, bestaat daartoe meer bepaald gelegen heid op Maandag 29 Mei, 's morgens te 11 uren, ter gemeente-secretarie alhier. Zoetorwoude. Door K. Wolff, wonende aan den Hoogen Ryniyk, was zon Jer vergunning van het Gemeentebestuur in zyn perceel aldaar een vildery opgericht. Overeenkomstig art. 21 der Hinderwet is aan den belanghebbende kennis gegeven, dat het voortzetten der werk zaamheden van af heden verboten wordt. Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot paardenarts der 3de klasse, do gediplomeerde vee arts W. Folmer. De kapitein B. A. Sanders, van het lste reg. veldartillerie, op pensioen gesteld, en bet pensioen bepaald op ƒ1251 'ajaars. Gemengd Nieuws. Tusschen balféén en één uur hedennamiddag ontstond in een perceel in de Leegewerf8toeg alhier een schoorsteenbrand, welke door middel van een paar kardoezen, door een politie-agent, werd gebluscht. Ter voorkoming van verkeerde veronderstellingen omtrent den persoon, die bedoel! wordt als verdacht van diefstal van water, ten nadeelo der Leidsche Duinwater- Maatschappy, wordt nog medegedeeld, dat de daarby bedoelde panden, waarvan er een door brand vernield is, gelegen zyn aan de Oostdwaragracht. Do gisteren tegenover het sta- tion alhier gehouden wedstryd tusschen „Victoria I" en „De Sportman I" had tot resultaat, dat de Leidenaars wonnen met 6—2 goals. Het Kurhaus te Scheveningen wordt 1 Juni a. s. heropend. Het Philharmo- nisch orkest geeft reeds in den avond van dien dag een muziekuitvoering en voorts dage- lyks twee concerten. De kantonrechter te 's-Graven- hage heeft den schipper van een Schevening- sche bom, die de netten kapte van een Belgisch trawlvischvaartuig, veroordeeld tot de gevor derde boete van 10. Op de Keizersgracht, te Amster dam, waar men bezig is een perceel af le breken, viel een werkman van het dak op de binnenplaats. Hy werd voor dood naar het gasthuis gebracht. De rechtbank te Breda heeft uitspraak gedaan in de zaak van J. W. Van Loon, J. A. Smits, J. Smits en A. W. Van Loon, beschuldigd van mishandeling met doodeiyken afloop op den persoon van A. C. Van Gestel, te Tilburg. Het vonnis luidde respectieveiyk 3, 3, 4 en 3 jaar gevangenisstraf. Op de graanmarkt te Amsterdam circuleerde eergisteren een adres aan de Regeering, waarin sympathie betuigd wordt aan het verzoek van meelfabrikanten om een inkomend recht op meel te heffen. De 41-jarige landbouwersknecht W. v. A. te Noordgouwe, die sedert eenigen tyd aan zwaarmoedigheid leed, heeft door ophanging zich van het leven beroofd en daardoor zyn gezin in ellende gedompeld. In zijn woning in de IsaacHubert- straat te Rotterdam heeft zich een bootwerker door ophanging van het loven beroofd. Nadat hy tot tweemaal toe tevergeefs ge tracht had zich in de Rotte te verdrinken, (telkens werd hy er weer uitgehaald) heeft aldaar de 32-jarige schoenmaker J. A. S. zich Woensdagochtend in zyn woning in de Noordmolenstraafc met een mes den hals afge sneden. Door tusschenkomst der politie werd zyn lyk naar de begraafplaats in Crooswyk overgebracht. Het programma van het Hippisch feest en bloemencorso op Zondag 4 Juni a s. op het landgoed „Het Klooster", by Haarlem, is verschenen en omvat de volgende nummers: 1. Bloemencorso voor sportkarren, bokken- en ezelenwagen8. 2. Springconcours voor heeren officieren en gentlemanriders. 3. Ringryden in kostuums voor heer en dame in tweewielige rytuigen. 4. Kopsteken te paard voor heeren officieren en gentlemanriders (zoo mogeiyk in kostuum). 5. Bloemencorso voor equipages. In het logement „Borussia," aan de Wynstraat te Rotterdam, zyn gisternacht op bevel van den minister gearresteerd de Italianen Abriani en Baladini met een vrouw en een kind, van beroep artisten. Zy kwamen van Beriyn en wilden gisteren naar Amerika vertrekken. De aangehoudenen hadden pas sage-biljetten en een belangryke geldsom by zich. Vermoedelijk zyn zy deelger.ooten in een aoarchistische beweging. Op het landgoed Cru jjs-Bergen, by Bussum, werden gisteren de harddraveryen en wedrennen gehouden, uitgeschreven door de Algemeene Har idravery-Vereeniging. Hoe wel de regen gelukkig weglleef, was de lucht den geheelen dag bedekt. Toch was dit Diet van invloed op het bezoek, want de verschillende rangtn waren mooi bezet. Gisternacht te 1 uur is aan den Schulpweg teOud-Charlois afgebrand de boeren woning van de wed. Da Graaf. Het rieten dak gaf aan het vuur gretig voedsel en deed de woning in korten tyd in de asch leggen. Zy was niet verzekerd. Te Den Hoorn opTesse1is oen meisje in een put gevallen en verdronken. Van het Noorsche schip „Urania", 3 Jan. van Carrabella (Florida) naar Rotterdam vertrokken, heeft men sedert niets vernomen. De handelsreiziger J. S. der graanfirma B. te Tilburg is sedert eenige dagen verdwenen, zonder de door hem ten behoeve der firma geïncasseerde gelden ver antwoord te hebben. Omtrent een ontmoeting tusschen de veesmokkelaars en tolbeambten by de Nederlandsche gemeente Overslag (Zeeuwsch- Vlaand^ren) meldt men aan de „N. R. Ct." nader: De onderbrigadier Delanghe en de douanier Dhont waren 's nachts op post, toen zy een troepje van 10 12 man zagen aankomen, die een drietal koeien geleidden. Zonder zich te bedenken, sprongen do wakkere beambten uit hun schuilhoek en losten, om de smokkelaars te verschrikkon, een paar schoten in de lucht. De smokkela ra vuurden terug. Plotseling viel Delanghe door een geweerschot in de zyde getroffen ter) aarde. Door het rumoer waren een paar andere beambten, die in de nabyheid lagen, gewaar-, schuwd en dezen kwamen hun ambtgenooten ter hulp. De smokkelaars kozen nu het hazen pad; doch een hunner werd gegrepen en de drie koeien werden in beslag genomen. De onderbrigadier Delanghe, wiens toestand eerst bezorgdheid wekte, is thans wat beter. Toch zal hy by genezing voor den dienst onge schikt blyven. Do aangehouden smokkelaar heeft een scherp verhoor ondergaan en ten slotte de geheelo zaak bekend. De man, die het noodlottig schot gelost heeft, is daarop gevangengenomen, terwyl de anderen reeds door den rechter opgeroepon zyn. Te Halle stonden deze week de burgemeester van het stadje Delitsch mek nog zes personen terecht wegeos tal van bedrieglyke handelingen en valschheden. De burgemeester wordt beschuldigd gednrendi de vyf jaren van zyn beheer zich allerlei ongeoorloofde voordellen to hebben verschaft^ ten deele ten koste der gemeentekas, door rekeningen voor aan de gemeente geleverde zaken, o. a. by den bouw van een gasthuis^ hooger te hebben doen stellen dan de werkte ïykheid en zich bovendien allerlei voorwerpen en benoodigdheden te doen schenken door leveranciers, die bevreesd waren anders do gunning te verliezen. In deze zaak zyn 86 getuigen gedagvaard en eenige der feiten zyn, door den hoofddader reeds bekend. Op den Indian-Peninsular-spoor^ weg is in het begin dezer week oen werki staking onder de baanwachters uitgebrokwïj die een grooten omvang dreigt te nemen* Een bericht van Dinsdag uit Bombay meldt^ dat de dienst nog niet onderbroken is, doch' alle treinen met veel vertraging loopen. Do angst onder de reizigers moet vooral grook. zyn wat de veiligheid der nu onbewaakt* lynen betreft Het personeel van de gasfabriek te Madrid heeft het werk gestaakt Evenwel zit de stad niet zonder licht, daar een ploeg van buiten voorloopig aan het werk is gezet. Te Ferrol, in Spanje, heeft een veebtparty plaats gehad tusschen Fransche en Spaansche matrozen. Twee Franschen werden ernstig en twee Spanjaarden licht gewond. In een der voorsteden van Kon* stantinopel hebben twee Turksche officieren een Grieksche vlag verscheurd. DeGriek&ch* gezant heeft de bestraffing van de officieren en het ontslag van den commissaris van politie geëi8cht. Te Camargo, in de Spaansche provincie Santander, hebben de spoorweg» werkers en de mynwerkers gestaakt Beidt groepen van stakers, te zamen duizend in get.il, eischen hoogere loonen en korteren werktyd. Kerkelijke Berichten. Hoogmade: Ned.-Herv. Gom. Zondag» voormiddag te tien uren, ds. W. Klercq, pr<=»» dikant te Koudekerk aan den Rfin. Voorschoten: Zondag-voorm. te tien uren, de heer Westerman Holstein, candidaafe tot den H. D. Woubrugge: GereL Gem. Zondag-voorm* te tien uren en nam. te halfzeven, de heer Hangebroek, cand. te Kampen. CORRESPONDENTIE, - Hardeman, tol», gaarder onder Wassenaar (by duidt niet nader, aan waar, ofschoon Wassenaar nogal uitge strekt is en zich op het bezit van méér dan éón tol kan beroemen) deelt ons mede dal Zondag 30 April een wielryder, die eoo damt by zich had, omstreeks negen uren 's avoadi zelf den tol opende en weer dichtgooide, doch., dit zoo onhandig doed dat de tolboom weer terugsprong, half bleef openstaan en slot en grendel werden beschadigd. De slag was zó4 hevig dat de tolgaarder naar buiten ging en den bedoelden persoon op bescheiden toon vroeg voortaan wat voorzichtiger te zfio^ waarop by een beleediging tot antwoord kreeg, wat gevolgd werd door een wederkeerig bo* scheid. Genoemde persoon heeft daarna een klacht by den burgemeester ingediend. Daaren boven melJt de tolgaarder ons dat, als hQ weer la6t van wielryders mocht hebbeD, dan door hem de lol den geheelen dag zal voorden dicht gehoudenwaartoe hy volgens zyn regle^ ment het recht heeft, zoodat dan alle wiel» rydera zouden moeten afstappen en door de voor wielryders bestemde opening behoorden' DA&BL AD.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1