N°. 12026 JOinasdas: B£ei. A®. 1899 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. STADSGEHOORZAAL Het Nederlandsch Tooneel. Strijkorkest der d.d. Schutterij. Leiden, 8 Mei. Feuilleton, Tweeërlei Liefde. LEILSCH DA&BLAD. PBUB DEZEB COUBAUT» Voor lalden per 8 cnaanüeo. I.1CX Franco per post 1.40. AfeonderliJfce Nommors - 0.05. PBUS DEB. ADVKBTEfil TUBS i Van 1-6 regels 1.06. lottere naar plaatsruimte wordt f 0.05 berekend Iedere regel meer f O.l 7|. - Gfooter* Voor het IncasseeroD bulten de KONINKLIJKE VEREENIGING BfliSDAC 11» MEI, 's avonds te Halfacht Tooneelspel in vyf bedryven. Dit het Duitsch van GERHART HAUPTMANN, vertaald door TACO H. DE BEER. Van zeven uren tot halfacht: No. X. Garibaldi Marsch L. W. Lkdes. 2. Ouverture „Zarapa" H. Hbbold. 3. „Minuit Passé", Yalse J. Bkll. 4. Fantaisie uit .Lucia dl Lammermoor" G. Donizetti. ï[}3y Do plaatsen middenvak ad één dolden en züplaatsen ad Ï5 Cents zijn uitverkocht en dus niet meer ver krijgbaar; alleen kunnen nog plaatsen tegen BO en 23 Cents worden algegeven. Ofilolëele Kennlsgovdnffen* Burgemeester en Wethouders vau Loideo; Gezien het adres van A. CRAMA, houdende ver- Eoek om vergunning tot oprichting van een smederij in het perceel Noordemdo No. 21, kad. 8eotio F No. 171. Gelet op de artt. eu 7 der Hin erwet; Geven bjj deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek iret de bijlagen op de Secretarie dezer gemeonte ter visie gelegd ia; alsmede, dat op Zaterdag 20 Mei a. e.. 'e voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal -worden gegeven, Om bezwareo tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, Leidon, F. WAS, Burgemeester. 6 Mei 1899. VAN HEY8T. Secretaris. Da. C. Van Proosdfl, predikant alhier, zal Woensdag 21 Juni, dea avonds te acht uren, In de Keizeragrachtkerk z\jn intrede doen by de Geref. Gem. te Amsterdam, na op Zondag 18 Juni te zijn bevestigd. De volgende ingezetenen dezer gemeente zjjn gebracht op de door Gedep. Staten van Zuid-Holland vastgestelde ljjst van hoogst aangeslagenen in deze provincie: G. F. Alsche, C. Bonger, mr. C. Cock, mr. J. A. F. Coebergh, P. Van Cranenburgh, dr. M. C. Dekhuyzen, P. L. C. Driessen, mr. H. L. Drucker, C. Goekoop, D. A. J. Hoogenstraaten, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., H. C. Juta, A. E. Van Kempen, R. Koekoek, dr. A. W. Kroon, dr. M. Rutgers, A. W. SythoÊ^ T. P. Viruly en J. Zaalberg. Het laagste gezamenlijke bedrag van aan slagen, dat tot de plaatsing op de lyst heeft geleid, is 1041.45s. Het aantal hoogstaangeslagenen dezer pro vincie bedraagt 633. '8 Rjjks Ethnographisch Museum alhier heeft van den heer A. M. H. J. Stokvis, commies bü het Departement van Koloniën te 's-Gravenhage, ten geschenke ontvangen: een in een boek geplakte verzameling van dertig verschillende soorten Japansch papieren geld, vertegenwoordigende verschillende waar den en uitgegeven in de jaren 1730, 1760, 1863 en 1868. Behalve het opschrift zijn sommige soorten op de voorzijde ook van een afbeelding, o. a. van den god van den rjjkdom, voorzien. Geïnventariseerd als serie 1168. Aan den schenker is de dank der Regeering betuigd. Tot de Evangeliebediening in de Geref. Kerken is toegelaten de heer W. Van Es, van Rotterdam, die het beroep naar Oudshoorn heeft aangenomen. Benoemd is tot onderwijzer aan de byz. school te Lange-Ruigeweide de heer T. Spray, aldaar. Den lOden en lldeD Mei zal in de concertzaal der Sociëteit „Voreeniging", te Haarlem, de 46sto jaarlijksche algemeene vergadering gehouden worden van het Neder landsch Jongelingsverbond. Een uitvoerig programma met fraai gedrukt omslag geeft behalve den loop der werkzaamheden, den tekst der liederen, die gezongen zullen worden. De verslagen over de vier wetsontwerpen betreffende do verwaarloosde kinderen en het onderzoek op het vaderschap zijn, naar het BVad." verneemt, zoo goed als gereed. Naar wij vernemen, is by bet Dep. van Justitie een wetsontwerp gereed op de vicarie- goederen, dat weldra aan den Raad van State zal worden verzonden. (Vad) Door. wijlen mr. Josua Van Eik Jz., oud-vice-president der arrondissementsrecht bank te Amsterdam, is aan de Amstcrdamsche Universiteits-Vereeniging een legaat besproken van 500, vrü van rechten en kosten. Naar het „H. Dagbl." verneemt, is de minister van buitenlandsche zaken van Rus land, graaf MouraviefF, benoemd tot ridder- grootkruis la de orde van den Nederlandschen Leeuw. Generaal W. Rooseboom zal als leider optreden van de oefeningen, die van 11 tot 30 Sept. in de stelling van Amsterdam zullen worden gehouden. De 1ste luit. der inf. R. B. A. N. De Quay, leeraar bij de Kon. Mil. Academie te Breda, en de lste luit. S. C. Muller, van de inf., worden 1 Nov. voor 3 jaar bij de Hoogere Krijgsschool gedetacheerd. De bisschoppen der oud-katholieken in Nederland hebben een aanschrijving gericht tot alle geestelijken van dat kerkgenootschap, om op den zesden Zondag na Paschen in alle kerken onder den dienst te bidden voor de Ontwapeningsconferentie. In plaats van den hoer J. H. Neiszen, benoemd tot directeur van den gemeentelijken tramdienst te Amsterdam, komt als onder directeur der gemeentewerken te Rotterdam bij B. en Ws. zeer ernstig in aanmerking de heer A. C. Burgdorffer, lste luit. der genie te Haarlem. Genoemde officier was dezer dagen reeds daar ter stede en bezocht met den directeur, den heer De Jongh, verschillende gemeente werken. Aan dr. P. C. Van Wjjk Nz., prei. te NaardeD, is op zijn verzoek tegen 1 Augustus eervol emeritaat verleend. Naar w\j vernemen, worden door het bestuur van den R.-K. Volksbond pogingen aangewend in Sept. 1900 te Amsterdam een katholiek congres voor sociale aangelegenheden te doen houden. (N. R. Crt) Ter benoeming van een directeur aan de burgeravondschool te Alkmaar, in de vacature, ontstaan door het aan dcu heer H. J. De Groot, benoemd inspecteur M. O., verleend eervol ontslag, worden door B. en Ws. aanbevolen do heeren H. Van der Hey, te Leeuwarden, en F. A. W. Van Harderwijk, te Amsterdam. Morgen wordt in Den Haag een confe rentie gehouden van afgevaardigden van buiten en binnenlandsche spoorwegmaatschappijen. Naar hot „Hbl." verneemt, zal eerstdaags een wijziging worden gebracht in do positie van vaandrig by de verschillende corpsen. De wenschtiykheid is nl. gebleken, den tot vaandrig bevorderden reserve-sergeant niet meer een graad te geven overeenkomstig aan dien van een hoofdopzichter der fortificatiën, maar hem voortaan gelijk te 6tellen met een adjudant-onderofficier. Als gevolg hiervan zuilen waarschijnlijk de tot nog toe benoemde vaandrigs ïot dien graad' iij<78ten~ worden teruggesteld. Een aanleiding tot bovenge- noemdon maatregel is geweest de scheeve verhouding, welke bestond tusschen de ondtr- adjudanten en de vaandrigs. Den löden en den 16den Augustus zal te Maastricht een katholiek congres worden gehouden, waaraan de Onderwijzersbond, do Boerenbond en het Kruisverbond zullen deel nemen. In den morgen van 16 Augustus zullen deze bonden hun sectie-vergadering houden, terwijl in den namiddag een alge meene vergadtring zal plaats hebben, waarop ook niet-bondsledeu kunnen verschijnen. In den avond van 15 Augustus zal voor de reeds aanwezigen een 60ort begroeting plaats hebben. De Bisschop van Haarlem, monsg. Botte- manne, arriveerde Zondagavond te acht uren met zijn secretaris aan het centraalstation te Rotterdam, alwaar Z.Ew. door pastoor Havekes werd afgehaald en zich naar de pastorie aan de Oldmbarneveldstraat begaf. Heden zou do Bisschop de nieuwe R.-K. Kerk wijden, die gebouwd is aan den Frove- nierssingel achter do Schiekade W. Z. Naar het „Hbld." verneemt, moet het ty het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele- graphie een punt van ernstige overweging zijn om van de 14 te Amsterdam bestaande By post- en telegraafkantoren voorloopig de meest belangryke, welke thans onier het hoofdkantoor ressorteeren, te doen optreden als zelfstandige Post- en Telegraafkantoren. B. en Ws. te Haarlem stollen voor, den tuinbouwleeraar J. G. Hazeloop, te Aalsmeer, kosteloos ia gebruik af te staan hst lokaal in het gebouw van het gymnasium, waar onderwijs wordt gegeven in de natuurkunde, met vergunniDg ook te beschikken over de daar aanwezige leermiddelen, en wel ten dienste van den ondervryzerscursus, dien de heer Hazeloop te Haarlem geeft. Naar aanleiding van het bericht van het „Hbl." in de „N. R. C.", dat tot gouverneur- generaal van Ned.-Indiê is of vermoedeiyk zal worden benoemd de heer B Reig r, burge meester van Utrecht, kan het BUtr. Dbl." met zekerheid mededeelen, dat de heer Reiger niet benoemd is en vermoedeiyk ook niet zal worden benoemd. Wat bovendien de mededeeling van de bN. R. Ct." betreft, dat de beer Reiger als officier in Indië zou hebben gediend, deze is onjuist. De heer Reiger is officier by de artillerie hier te lande geweest. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland heeft benoemd tot lid der Synode mr. J. M. Rens, te Dordrecht, en tot diens secundes den heer M. C. De Jong, te Sliedrecht. „De vraag, of een botsing van de aarde met een komeet voor do aarde noodlottige gevolgen zou kunnen hebben, is in het jaar 1899 een zeer actueel vraagpunt geworden. Immers, de gehoele wereld is in beroering gebracht door de voorspelling van Falb, wiens bekwaamheden als ernstig astronoom Diet kunnen geloochend worden, niettegenstaande zyn weervoorspellingen op volkomen oDjuis- ten grondslag berusten. Hy toch had het eerst de aandacht gevestigd op de meerdere of mindere waarschyniykheid van een bot sing der aarde met een komeet op 13 Novem ber 1899. „Prof. A. Nyland, hoogleeraar in de sterren kunde te Utrecht, hoeft io een verhandeling, gehouden in een der laatste dagen van het vorige jaar, de mogelijkheid oentr botsing niet kunnen ontkennen." Het bovenstaande lezen wg in het prospectus eener nieuwe gosdkoope uitgave van Flam- raarion, „Het vtrgaan der Werela", voor Nederland uit het Fransch bewerkt door dr. B. C. Goudsmit, directeur der H. B.-S. te Zutfen. Het beeft der firma W. J. Thieme Cie., te Zutfen, doen besluiten tot deze uitgave van een werk, waarin do gevolgen van een botsing tusschen de aarde en een komeet in een wetenscbappelyken, maar populairen vorm,^ en in een romantisch kleed gehuld het verhaal speelt in het jaar 2500 wordeitj uiteengezet. Aan den uiterlyken vorm heeft, de genoemde uitgevers firma, biykens voor ons liggende eerste aflevering, veel zorg besteed. Het stoomschip „Kaiscr", van Oost^ Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok. 5 Mei van Port Said; de „Oranje-Nassau" ver trok 5 Mei van Nieuw-York naar West Indië; de „Reichstag" vertrok 4 Mei van Mozambique, naar Zanzioar; de „Rotterdam" vertrok 61 Mei van Nieuw-York naar Rotterdam; de, „Oer.garan", van Rotterdam naar Java, pas seerde 6 Mei Kaap del Armi; de „Print. Willem I", van West-Indië naar Havre on, Amsterdam, is 6 Mei Ouessant gepasseerd de „Indiaan", van Batavia naar Amsterdam,' vertrok 7 Moi van Port-Saïdde „Prins Hen drik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Mei van Perim. Wassenaar. Het dobbelen 6cbynt een ondeugd te zyn, die onafscheideiyk is van dt menscheiyke natuur. Gemeentebesturen mogen verordeningen maken tegen het spelen om geld, de politie moge streDg toezicht houden, wat baat dit alles, als ouders zelfs hun kinderen in dit kwaad styven en toestaan, dat de kinderen met hun makkers op hun erven 6pelen om geld, zooals hier wel eent gebeurt. Te Voorschoten schynt ook nogal streng toezicht te worden gehouden en daarom hadden eenige jongelui uit die gemeente den straatweg van Wassenaar naar Den Haag uitgekozen om daar hun lust bot te vieren. Ze waren al meermalen opgemerkt door onze politie. Gisteren evenwel komen ze niet ontsnappen aan het waakzaam oog van onzen veldwachter De J. Of ze na deze bekeuring weer een ander terrein zullen opzoeken? Warmond. Ook alhier is het mond- en klauwzeer weer uitgebroken by den vee houder J. Van Ryn. Hot is tor plaatse ken baar gemaakt door borden. Zoetermeor. Aan het hulpkantoor alhier werd gedurende de maand April ingelegd in de Rykspostspaarbank in 34 inlagen een be drag van ƒ3661.05, ttrwyi aan 18 inleggers de som van ƒ4908.91 werd betaald. Er wer den 5 niouwe boekjes afgegeven. Door het Rykstelephoonkantoor alhier wer den gedurende de maand April behandeld 110 telegrammen, waarvan 43 verzonden en 67 ontvangen. Zoctormeer-Zegwaard. De inschryving voor de schuttery van de mannelyko iqge- zettnon in deze gemeente, die geboren zyn in het jaar 1874, zal plaaU hebben op do secretarie te Zoetermeor op Vrijdag den 19den Mei a. s., des voormiJdags van 10 tot 12 uren, en te Zegwaard des namiddags van 3 tot 6 uren op de secretarie aldaar. Slot) ZU stond op, stak baar arm door den zvjnen en zoo gingen zij langzaam den weg af, tot eensklaps de bel van de stoomboot weerklonk. Nu rukte Erik, die als een droomende aan de zijde der schoons vrouw gewandeld had, zonder naar baar gebabbel te luisteren, zich onstuimig los en nam zóó kortaf en ruw afscheid van haar, dat Ellen staan bleef en hem verwonderd nakeek. Wat bad die man dan eigenlijk, en waarom ging hy zoo on- Xriendeiyk van haar? Zy volgde hem met de oogen, tot hy in het gedrang op het dek van de stoomboot verdwenen was, en ging toen op een bank by den oever zitten. Hier zat zy een wyle nadenkend te kyken op de in den zonsondergang glinsterende zee, liet haar parasol over haar voetje glyden, een voetje, zoo klein en sierlyk, als men in Denemarken maar zelden ziet. En toon bief zy eensklaps het hoofd op en zei half tuide met een stillen lach: „Ik geloof, dat de liefde toch dom ia. O zoo dom, zoo dom....l" Erik was by de boot op het oogenblik, dat men zou afvaren. Hy liep den kapitein voorby, zoDder op diens groet te letten, drong zich door de passagiers en toen by de barricade der teekenende Engelschen voorby was, zag hy Nisls Persen, die als sen standbeeld by den boeg stond en in zee staarde. Daarop landde men in Kopenhagen, hy zag Niels in het huis van mevrouw Skovgaard gaan en zat tot laat onder de oude linden, van de smartelijkste gedachten vervuld. Toen hy eindeiyk thuiskwam, vroeg by of er niemand geweest was. „Neen, niemand," antwoordde Krisje. „Waart gy den geheelen dag thuis?" „Zeker, ik zou het huis toch niet alleen laten." „Zyn er ook brieven gekomen?" „Ja een. Hy ligt op de schryftafel." Hy ging iD zyn kamer en vond een brief. Onwillig legde hy het blad ter zyde en toon zyn voet tegen het vernielde portret van Karen stiet, bukte by zich en raapte het op. En daarop zonk hy op een atoel en beschouwde het zachte madonnagelaat met de blauwe oogen zoo lang, als trachtte hy het geheim harer ziel te ontraadselen. Den volgenden morgen het wsb nog vroeg vrekte hem eensklaps een zware tred uit de dommeling, waariu hy ten laatste verzonken was. Hy stond op, opende de deur en Niels Persen stond vóór hem. „Gy zyt Diet slecht, Holstorv," zei Niels, nadat by hem eenigo oogenbiikken zwijgend had aangestaard. „Gy zyt niet slecht, bygevolg zyt gü een gek." Deze woorden, hoewel zy nu juist niet vriendeiyk waren, bewerkten tocb, dat Erik de heftige woorden, die by op de lippen had, onderdrukte. Hy antwoordde niets en zag Niels lippen met een somberen blik aan. „Zie eens in den spiegel," voer deze na eenige oogenbiikken voort, „zie eens hoe ver gy het reeds gebracht heb. En de arme Karan maakt gy krankzinnig. Zy ziet er uit ala een geeBt; zy heeft nog niets gebruikt, geen oog gelokeD. En waarom dat alles? Wyi gy gek zyt en niet weet, welk een schat gy bezit." „En zyt gy gekomen, om my dat duideiyk te maken?" viel Erik bitter in. „Ja, ik weet, hoe het met Karen staat. Het is ook waar, dat ik haar liefheb." „Gy zyt althans oprecht. Dat is altyd iets." „Maar Karen bemint my niet, gok, die gü zyt - wat wilt gy dan met uw dwaasheid? Of hebt gü u die geschiedenis slechts in het hoofd gehaald, ter wille van dat duivelsche wyf, dat u omstrikt heeft, en dat gü toch niet moogt iyden?" „Wat weet gü daarvan I" „Juist zooveel als noodig is. Mevrouw Skov gaard heeft myn hulp ingeroepen en my verteld wat zy van Karen vernomen heeft. Die Ellen Lundbye, die duivelin, heeft u dus uw verstand doen verliezen, u, die toch anders goed uit uw oogen ziet? En om harentwille beschimpt gü Karen en jaagt haar de deur uit. Het zy zoo! Maar ik zeg u, dat Karen daarmee ten gronde gaat, en dat gy dus met my moet gaan en haar om vergeving vragen." „En ala ik dat niet doe, dan wilt gy mis schien met my vechten?" „Dat zuilen wy dan zien. Misschien vindt Karen toch nog wel rast „Ahal En dan zult gy haar trouwen." „Als zy my wil, zal ik haar trouwen. Komt daar echter niets van, is deze ellendige ge schiedenis haar dood, zooals ik geloof, dan is het ook de uwe, Erik; dat zweer ik u. Oog om oog ik zal er Diet meer van zeggeD, maar gü kent my en weet, dat ik woord houd." Op hetzelfde oogenblik werd er gescheld en dadelyk daarop hoorde men een opgewon den vrouwenstem. „Dat is Barbara", zei Niels toonloos, „er moet een ongeluk gebeurd zün." Daarop opende hy de deur en trad naar buiten, waar hem reeds de oude moid van mevrouw Skovgaard met gevouwen banden en tranen in de oogen te gemoet kwam. „O meneer Niels", riep zy snikkend, „kom toch dadelyk 1" „Wat ie er dan?" riep Niels, zyn hoed op zettend en tot haar yiend, „Karen „Zy heeft de medicyn opgedronken, die ik gisteren voor mevrouw haalde. Het is mor phine, meneer Niels, en toen de oude mevrouw zooeven ia Karen's kamer ging, lag deze als dood." Niels was reedB op straat, door Erik en Barbara gevolgd. Zy haastten zich voort en al spoedig waren zy by het huis van mevrouw Skovgaard. Toen zy binnentraden, kwam de dokter hun te gonsoet en riep hun al dadelyk toe, dat alles in orde was. „De dosis, die ik voorgeschreven had", zeide hy daarop, „was niet groot. Ga naar binnen, meneer Holstorv, en genees gü het arme vrouwtje verder." Erik antwoordde niet, maar ging zwügend met Niela de trap op. Niels opende een deur; zy traden binnen en vernamen van uit oen zükamer de stem van mevrouw Skovgaard. „Kind, kind", zeide zy, „hoe kondet gü my dit aandoen?" En daarop hoorde men de zachte, snikkende stem van Karen. „Och, ik kan niet zonder Erik leven ik kan niet." „Hü zal terugkomen, Karen." „Hy heeft my niet meer lief by bemint Ellen. O, nu begrüp ik alles, ik was zoo verblind 1" Op hetzelfde oogenblik trad Erik in de kamer. „Karen!" riep hy bewogen en strekte de handen smeekend naar baar uit. Zy richtte zich op en koek hem aan met oogen, alsof zy een geest zag. „Ik bemin Ellen niet," zeide hy. „Ik heb nooit een andere vrouw lielgehad dan n alleen, Karen. Ik meende, dat Ellen my meer beminde dan gü, maar ik bedroog my. En ik dwaalde ook, toen ik aan uw liefde twyfelde. Gy heit my liof, Karen - gy bemint my, zooals ik u-u, myn lieve vrouwl" Hy lag op de kDieén vóór haar en over haar bleek gelaat kwam eensklaps als een heldere zonnescbyn. Haar wangen kleurden, haar oogen straalden en oen roerende lach van vreugde zweefde om den kleinen, sierlijken mond. Een poos zag zy hem zoo aan, en sloeg toen met heftigheid baar armen om zyn hals, drukte zyn hoofd aan hsar borst en kuste hem. „Dat is de eerete kus, dien gy my geeft," zei Erik lachend. En wederom boog zy zich tot hem, en, terwyl een vlammend rood over haar voorhoofd en wangen trok, kuste zy hem andermaal. Een paar dagen later reisde Ellen Lundbye, nadat zy nog een bez06k van mevrouw Skovgaard had ontvangen, naar Ostende at Daar mevrouw Skovgaard het aldus weneebto, zeide zy Karen noch Enk vaarwel, en beloofde zelfs, dat zy baar oogen niet zon opslaan, alt zy Erik mocht ontmoeten. „Daarmee zal Karen wel geruit gesteld zün," had zy gezegd, „en ik zal er pleizier in hebben. Och, de liefde is zoo dom, zoo dom.'', Erik zou het anders omscbry ven en zeggen y „Wat was ik dom, wat was ik doml" 1

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1