iDstammiog hebben betuigd, betuigt de minister zyn ingenomenhei i met de in die Nota voorkomende verklaring, dat de leden, van welke zy uitging, op het voorbeeld van Z. H. Paus Leo XIII met groote bewondering en iostemming het voorstel van Z. M. den Keizer van Rusland tot het houden der Vredesconferentie hebben vernomen. Met ben ziet ook de minister in de keuze van 's-Gravenhage als zetel der bijeenkomst een hulde aan de Noderlanösche natie. Wat aangaat de verantwoordelijkheid, die op de Nederlandsche Regeeriog rust ten opzichte der uitnoodigingen, heeft de minister by het beantwoorJtn der int.rpell itie-Kuyper mededeeling n gedaan, waaraan by voor het ©ogenblik Di ts kan toevoegen. Naar aanleiding van ce niet-oitnooiiging van den H. Stoel merkt hy op, dat sedert 1870 de H. Stoc-l nooit een uitncociging beeft ontvangen voor internationale conferenties, ook niet voor de, welke van de Nederlandsche Regeering uitgingen. De niet-uitnoodiging kon derhalve z. i. wel leedwezen, maar bezwaarlik verbazing wekken. Van mededeeling van stukken kan wegens den zeer vertrouwelyben aard daarvan op dit ©ogenblik althans geen sprake zyn. Arbeids- en rusttyden in fabrieken en werkplaatsen. By het afdeeling«ondcrzo k, in de Tweede Kamer, van het wetsontwerp betreffende de arbeids- en rusttyden in fabrieken en werk plaatsen voor personen, op wi^r arbeid de Ar beidswet niet van toepassing is, werd van ver schillende zyden geklaagd over de gsbrekkigo voorbereiding van dit ontwerp. Men betreurde, dat noch de Kamers van Arbeid, noch de Kamers van Koophandel en Fabrieken, noch belangheb benden daarover zun gehoor Dj Memorie van Toelichting zoo wordt gezegd geeft niet den indruk dut de Regeering voldoende op de hoogte is van de bestaande toestanden. Andere leden konden zich met deze beschouwingen niet ▼ereenigen. Algemeen werden vorm en redactie van het wetsontwerp onvoldoende geacht. De bepa lingen zün zoo ingewikkeld gesteld, dat zy voor industrteelen en werklieden zeer moeiiyk te verstaan zyn. Verschei .'ene leden achtten het verkeerd, dat de regeling van den weke- lykschen rustdag in het ontwerp is opgenomen. Naar hun meening had een afzonderiyke Zon dagswet de voorkeur verdieod en vooraf moeten gaan. Andere leden waren van oordeel, dat de regeling van den wekeiykschen rustdag geen onafscheidelijk deel van een regeling van arbeids- en rusttyden uitmaakt. Eenige leden waren van gevoelen, dat de regeling van de ^Zondagsrust niet by deze wet, maar by de Wetteiyke regeling van het arbeidscontract behoort te geschieden, met dien verstande, dat |e wet niet tot Zondagsrust behoort te dwingen. Tegen wettelijke regeling van den arbeids duur voor volwassen personon bestond by som mige leden in beginsel bedenking. Naar het inzien dezer leden beeft de Staat bet recht niet, de arbeiders als het ware onder curateele t9 stellen door hun te beletten over hun arbeidskracht naar welgevallen te be schikken. Wettelijke regeling van den arbeids duur is een ongeoorloofde beperking van de vrybeiü tot het sluiten van overeenkomsten. Veel beter is Let, dat aan de werklieden wordt overgelaten door eigrn kracht zoodanige regeling van den arbeidsduur te verkrygen als in hun belang wenscheiyk wordt geacht. Sommigen kwamen mot nadruk op tegen het beschouwen van de werklieden als „oecono- misch zwakken". De noo zakeiykheid eener wettelybe regeling achtte men voorts geenszins aangetoond in de Mem. v. Toelichting. Ook merkte men op, dat, behalve zooveel de bakkeryen betreft, het wetsontwerp juist niet toepasselyk is op den arbeid, over welks duur hier te lande bet meest geklaagd wordt, met name niet op den arbeid by den dienst der ver voermiddelen en in winkels en in koffiehuizen. Ook kwamen eenige leden op voor de vryheid der patroons. Deze beschouwingen vonden tegenspraak by veel andere leden. Dat ten onzent de arbeids duur in veel fabrieken en werkplaatsen to lang is kon, naar men meonde, kwaiyk ontkend wor den. De bestaande toestand is niet enkel met het oog op de gezondheid der werklieden, maar ook uit zedeiyk en maatscbappeiyk oogpunt zeer onbevredigend. Kerlicbjlfo J3er*icïi ton. Hoogmade: Nod.-Herv. Gem. Zondag namiddag te twee uren, ds. R. Bennink Bolt, predikant te Zwammerdam. Valkenburg: Ned. Herv. Gem. Zondag morgen to halftion, ds. Van Wijngaarden, pred. te Katwyk aan Zee. Des avonds geen dienst. Gedurende het zomerhalfjaar (Mei October) vangen de voormiddagbeurten steeds te halftion aan. Woubrugge: Ger. Gem. Zondagvoorm. te tien uren en 's avonds te baRzevon, ds. G. Elshoven, pred. te Schipluiden. Burgerlijke Stand. SASSENHEIM. Geboren: Antonius, Z. van P, v. Eist en M. J. Noordertueer. Casper Jacobus. ZL van C. Scbrnma on 13. A. v. Diemen. Getrouwd: A. Elforink jni. 22 j. en E. M. Aartman jd. 25 j. WARMOND. Geboren: Hermanns Gerardus, Z. van G. W. Koppers en C. P. Van Wissen. Cornelia Maria, D. Van G. F. Van Grieken en E. JufTermans. Getrouwd: P. S. Van Rijn en A. C. Versluis. W. Hillenaar en J. Van der Zon. C. Heemskerk en J. C. Van der Geest. C. Van Rijn «o A.M. Onderwater. Wielrijders Hebt Gy het Gemeenteraadsverslag gelezen In 't BLeid8ch Dagblad" van gisteravond? Daarin wordt melding gemaakt van do bespreking, naar aanleiding van het adres aan Gedeputeerde Staten en bet adres, door U aan den Raad gericht. Maar tevens van het resultaat dier bespreking: dat de Paardensteeg voor U wordt opengesteld als proef om door ondervinding te komen tot de juiste beantwoording der vraag: Is het absoluut noodzakelijk, dat de Paardensteeg voor wielryders wordt afgesloten? Thans hebben we slechts óén verzoek aan U! De welwilUndheid van Burgemeester en Wethouders en van den Raad moet op prys geeteld worden; bedacht moet worden, dat B. en Ws. en de Raad geen wetten maken voor hun genoegen, waar ook zy geroepen zyn zorg te -dragen voor do veiligheid van de ingezetenen voor zooverre dit in hun ver mogen is, en daarom valt de meegaandheid t loven om te gemoet te komen aan do be zwaren der wielryders door een proef te willen nemen. Een gemeenteraad komt niet zoo spoecig terug op een eenmaal genomen be sluit, en terecht 1 Maar daarom ook, Wielryders! opgepast nul Wy kunnen U niet dringend genoeg verzoeken de Paardensteeg met voor zichtigheid te beryden. Toont nn, dat Ge het vertrouwen, hetwelk men in U stelt, waardig zyt. Moest het zoover komen, dat de tegenwoordige verordening weer gehand haafd liyft, bedenkt, dat dit een verbazende nederlaag voor U zou zyn. Mocht het noodig zyn, stapt dan liever even af, en vooral gy, "Wielryders, dio alléén des Zondags maar eens gaat toeren, weest voorzichtig! Omdat ook wy een steentje hebben byge- dragen tot het verkrygen van dit resultaat, meenden we, dat een hartig woordje op zyn plaats zou zyn. Moge bet ingang ty alle wielryders vinden! Het Orgelconcert. Ofschoon do redactie geen uitnoodiging heeft ontvaDgen tot bywoning van het orgelconcert van gisieravond, wil zy dit eer aan verzuim dan aan opzet toeschreven, en heeft my daarom toch uitgenodigd in deze kolommen getuigenis af te leggon v.m het genot, dat de heer Joh. Wagena3r ons beeft doen smaken. In aanmerking genomen, dat een orgel concert iet3 buitengewoons is en dat de baten zou en strekken tot ondersteuning van de veroeniging „Liefdefonds", had ik een veel talryker opkomst van het publiek verwacht. Niet, dat tut niet de moeite waard ls htt orgel te hooren, als het niet voor een lief dadig doel wordt bespeeldniet, dat men „Liefdofonds" niet zou mogen steunen ook al krygt men geen waar voor zyn geldmaar de combinatie van het een met bet ander had er meer toe moeten bydragen het publiek te (rekken. Het ligt niet op mün weg de redenen te beoordoelen, waarom de Gemeente-Commissie gedurende zooveel jaren weigerachtig is ge bleven het Pieterskerkorgel beschikbaar te steil d voor andere doeleinden dan door de cienst worden gevorderd. Laat ik liever mün groote ingenomenheid constateeren, dat de Commissie biykbaar van zicnswyze veranderd is en dat bet zoo schoone instrument weder eens de meesterwerken, die er voor gewrocht zyn, heeft mogen voortbrengen. Wil bet orgel echter geheel voldoen aan alle eischen, cie men er aan mag stellen, dan zal hot toch wel eerst eens grondig mogen worden nagezien. Gisteravond gewende men er langzamerhand aan, maar in het begin was h6t piepende en krakende geluid, dat door enkele toetsen of registers of door het pedaal werd teweeggebracht, bepaald hin- dcriyk. Ook scheen het trekken en sluiten van sommige registers zooveel krachtsinspan ning to kosten, dat men somtyds den indruk kreeg of er een deur werd dichtgeslagen. Do heer Wagenaar is lang geen onbekende üguur hier ter stede c-n reeds meermalen is men in de gelegenheid geweest zyn buiten gewone techniek op het klavier to bewonde ren. Een orgelklavier te beditnan is echter een heelwat zwaarder en vermoeiender taak, vooral op een orgel met een zoo zwaren aan slag als dat van de Pitterskerk. Bedenkt men daar nog by, dat het pedaal niet als by eeD piano een eenvoudig mechaniekje is, maar eveneens een ry toetseD, die met de voeten mosten wordeü aangeslagen, dan moet men werkelijk versteld staan over het gemak, waarmede de heer Wagenaar al het figuur- werk in Bach's fuga's tot zyn recht doet komen. Misschien heeft de Thomas kerk, te Leipzig, waar Each organist was, een andere bouw orde en leent zy zich dus goed voor vlugge passages. Voor de Pietorskerk ïykt meer ge dragen orgelmuziek, zooals Schumann's fuga, my het beste: vooral by het eerste nummer kreeg ik den indruk, dat de tonen dikwyis te veel ineenvloeiden. Erkennen most ik echter, dat ik in de latere stukken geen binder meer ondervond van gebreken in de acustiek. Het programma bevatte een toccata van Bach in de definitie van wat een toccata is zal Ik bier maar niet treden, een prelu dium en fuga en tot slot nog een toccata en fuga van Bach. Van de drie werken heeft het middelste my het meest getroffen en daarna bet laatste. Wat biyft Bach toch altyd jong! Het is moeiiyk van Mozart, ran Beet hoven, van Schumann, Wagner of Brahms genoeg te krügen, maar men zou het zich toch kunnen voorstellen. Van Bach echter is het onmogriyk ooit verzadigd te worden: zoo is er nooit e9n geweest en zal er ook wel nimmer meer een komen I Het overige programma wtrd ingenomen door de 3de sonate van Mendelssohn (niet de lste, zooals op het affiche vermeld stond), een fuga v. d Schumann en een eigen bewerking ▼an de melodie van Gezang 123: „Ib dat, is dat myn KoningI" of in het Hoogduitsch: „O Haupt, voll Blut und Wunden!" De groote geestdrift voor Bach mag er niet toe lei Jen eenigermate te kort te schieten in waardeering voor kunstwerken als de hi?r genoemde. Integendeel heb ik ook van deze buitenge woon genoten en lk kan er my best indenken, dat velen ze zullen gesteld hebben boven de niet zoo licht verteorbare fuga's van Bach. Met de afwisseling in registratie wisten de heer Wagenaar en zyn helpers meermalen zeer schoone klank-effecten teweeg te brengen. Byzonder opvallend was ce verbindiDg van do viola met de vox celestis in het werk van Wagenaar zelf. Men zal zich deze zachte, als uit de verte klinkende passage nog wel herinneren. Dit onderwerp laat ik echter verder onaangeroerd. Laat my eindigen met een woord van warmen dank aan den heer Wagenaar, die ons geheel belangloos een Hik heoft gegund ln meesterwerken, die anders een gesloten boek voor ons waren ge bleven. Moge goed voorbeeld goei doen volgen! d. G. Gemengd Nieuws. Hier ter stede had een vorga- dering plaats van belanghebbende patroons, om de middelen te bespreken tot verheffing van het spekslagersvak, en ter bestryding van de onedele concurrentie, welke in de laatste jaren daarin veelvuldig zich voordoet. Besloten werd tot oprichtiDg van een Var- kensslachtersbond, en in verband daarmede een assurantiefonds aan dien bond toe te voegen. Al de aanwezigen traden tot de vereeniging toe. Benoemd werd een commissie van vier leden tot het ontwerpen van reglementen en statuten voor de vereeniging, waarna, als die zullen zyn vastgesteld, tot de verkiezing van een definitief bestuur zal worden overgegaan. De Haagschemoordzaak-Vemer komt 15 Juni a. s. voor bet gerechtshof te 's-Gravenhage in behandeling. Een hevige brand brak gieter- avond plotseling te 's-Gravenbage uit in het pakhuis aan de Statenpoort gelegen achter den winkel van de firma in koloniale waren Gebr. Geenen. Het vuur, gevood door licht brandbare ar tikelen en oliën, die in groote hoeveelheid in het pakhuis en daarboven gelegen bergzolders waren opgeslagen, greep zeer spoedig om zich been, en wel ra sloegen d9 vlammen hoog uit het gebouw, dat io een ommezien in lich terlaaie stond. Toch was de brandweer het vuur in ruim een uur meester. De schade, door vuur en water aangericht, moet aanzieniyk zyn. E.n paard en wagen kon bytyds uit een aan het pakhuis grenzend gebouwtje in vei ligheid worden gebracht. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Een knecht, die tydens het ontstaan van den brand in het pakhuis werkzaam was, vertelde, dat hy eensklaps vlammen bespeurde, waarop by naar buiten is gevlucht. In verband met de bekend- making omtrent de verdwynlng van het zevenjarig knaapje in Den Haag, deelt de commissaris van politie in do lste afdeeling aldaar mede, dat Dinsdag tusschen halfvier en vier uren op den Trekweg naar Voorburg voorby de Hoornbrug is opgemerkt een als he.'r gekleed persoon met blauwe broek, zwarte overjas en flambard, ruim 30 jaren, middelmatig lang, donker uiteriyk en met dikken zwarten knevel. Hy bad by zich een jongetje, overeenkomende met den verdwenen knaap. Voor een raamgordyn, dat gister avond op een bovenwoning in de Van-der- Takstraat te Rotterdam vlam vatte, en dadeiyk gedoofd werd, bracht de politie met haar brandhorens de gekeelo stad in rep en roer. Een 26 jarige brandweerman, hard loopende, zeeg op de "Willemsbrug dood ineen. De politie te Delft heeft in be- slag genomen een valschen gulden, met het borstbeeld van Koningin Wilhelmina, zonder jaartal en zonder randschrift. De Amsterdam8cho rechtbank veroordeelde gisteren Jan Wagenaar, wegens diefstal van een groot aantal horloges uit oen winkel aan het Thorbeckeplein, tot 5 jaren ge vangenisstraf. Hierna eischte het O. M. tegen oude be kenden van justitie en politie 5 en 4 jaren ge vangenisstraf, wegens diefstal van een porte feuille met geldswaarde uit een tappery aan de Prinsengracht, gepaard gaande met geweld pleging. Gisterochtend te halfzes kregen te Rotterdam drie zeelieden twist in een tappery aan den Schiedamschendyk, omdat een hunner, de 30-jarige W. K., uit Groningen, beweerde dat men hem zyn portefeuille met twee bankbiljetten van f 40 er in had ontstolen. Er ontstond een verwoede veebtparty, waarby met stoelen, flesschen on andere voorwerpen er zoo lang op los werd geslagen, tot de Groninger eenige ernstige verwondingen op het hoofd bad bekomen. Do verwonde moest dadelyk naar htt zieken huis gebracht worden, de beide andere zeelieden, een Engelschman en een Duitscher, werden in arrest genomen. De portefeuille met de twee bankbiljetten werd, na afloop van het gevecht, ln do tapperij onder een stoel teruggevonden! Gisteravond had te Arnhem mejuffr. C. V., die een zieke vri ndin in de Pastoorstraat bezocht, het ongeluk van de trap te vallen, ten gevolge waarvan zy een hersenschudding bekwam. Dr. Van Bommel van Vloten verleende do eerste geneeskun dige hulp; de ongelukkige ljjderes was reeds om halfelf overleden. Het hof to Leeuwarden heeft het vonnis tegen mr. H. K., 40 j., griffier by hot kantongerecht to Emmen, die door de rechtbank te Assen is schuldig verklaard aan mishandeling en veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, omdat hy 19 December 1.1. Jennemio Scholten met een stok op bot hoofd heeft geslagen, bevestigd. Standjes te Stellendam. Men mel.t uit Goedereede vaD 3 dezer aan do ,N. R. Ct.": Gisteravond omstreeks negen uren is te Stellendam een oproerige beweging ontstaan, die zich openbaarde door het ingooien van ruiten en gedeelteiyke vernieling van de woning van den visscber J. Van der Hoofd, waarvoor een talryke menigte was saam geschoold. Tegen hedenavond is versterking van politie aangevraagd. Vermoedeiyk is de roden tot gisting onder de bevolking te zoeken in de loonon voor het vangen der garnalen; voor genoemden Van der Hoofd scbynen een dri-tal visschers uit het Toolsche land, tegen een lager loon dan hier werd uitbetaald, garnalen te vangen, nadat genoemde v. d. Hoofd tevergeefs eerst getracht had voor dat loon St-.llendamsche visscbers daarvoor te bekomen. Do bedoelde Toolsche visschers mo;ton reeds den dag te voren gemolesteerd zyn geworden, door hun te beletten, hun garnalen- vangst aan wal te brengen, en mo.ttn ook hun vaartuigen, cie aan den wal lagen vast- gemeerd, door kwaadwilligen zün losgemaakt. Een waarschuwing. In het .Politieblad" komt het volgende voor: Belanghebbenden worden gewaarschuwd voor de navolgende handelingen: Personen, dio, naar het scbynt, in Engeland wonen, doen in de dagbladen aankonoigen, dat zy op ze:-r voordeelige voorwaarden geld leenen op handteekening van handelaars en achtbare personen. Zy, die daarop ingaan, ontvangen een ge drukte circulaire, g6teekend Holt, King, Harris, Grafton of Burt, en een formulier tot aanvraag der leening. Tevens wor.t hun verzocht eerst een bedrag van omstreeks 2 fr. 50 c. te storten voor kosten van briefwisse ling en dergeiyko. "Wanneer men het eens geworden is omtrent het bedrag der geld- leening, dan wordt den leener bericht, dat, alvorens de overeengekomen som te ontvan gen, hy den geldletner 5 pCt. van dat bedrag moet overhandigen, tot waarborg van een jaar interest. Wordt door den leener aan dat verzoek voldaaD, dan is de oplichting gelukt, en er wordt geen antwoord moer gegeven op de reclames. Verscheidene personen werden aldus bedrogen voor bedragen van 50 tot 250 franken. Het is dus van belang zich eerst in te lichten omtrent degenen, met wie men in betrekking treedt. Do boofdcommissariB van poli tie te Amsterdam vestigt de aandacht op P. B. Joppe, geb. te Zieriksee 20 Juli 1862, ontslagen teekenaar van het kadaster en laatst teekenaar bij de Htidemaatschappü te Utrecht, uit welke betrekking hy in November 1898 eveneens ontslagen is. Sedert dien tyd leidt hy een zwervend leven en tracht onder be- driegiyke voorgevens, nu eens, dat hy by de Heide maatschappy in betrekking is en zyn spoorkaartje verloren heeft, en dan weder, dat hy door den heer Ingenieur verificateur van het kadaster te Amsterdam een betrek king zal krygen en geon geld bezit om zyn reis te vervolgen, gelden machtig te worden. Enkele malen scbynt hy daarby ook van valsche namen gebruik gemaakt te hebben. Hy is middelmatig lang, haar en knevel zyn zwart, en hy draagt een bril. Indien zyn verclyf mocht worden ontdekt, wordt daarvan bericht verzocht, onder mededeeling of hy zich wellicht ter plaatse aan soortgelyk be drog schuldig gemaakt heeft en te dier zake vervolgd wordt. De gezworenen te Breslau hebben den schoenmaker Frans Hormann schuldig verklaard aan doodslag en do rechtbank heeft hem veroordeeld tot vyftien jaar tuchthuis en tien jaar verlies van oer. Hermann was be schuldigd, vóór veertien jaar zyn tweede vrouw te hebben vermoord en ingemetseld. Hy had nog veel andere leelyke dingen op zyn kerfstok, maar dia waren gedeelteiyk verjaard. Te Marseille hebben ^000 met selaars den arbeid gestaakt- Woensdag had er een botsiDg plaats tusschen de stakers en de gendarmen, waarby negen werklieden werden gewond. Uit Mühlhausen wordt melding gemaakt van een grooten brand, die gewoed heeft in de fabrieken van de „Société alsa- cienne de constructions mécaniques". Drie ge bouwen werden een prooi der vlammen. Drje werklieden werden gewond. Hamburg was Woensdagavond ten halve in duisternis gehuld ten gevolge van het verbranden van een kabel voor het electrische licht on de directie der electriscbe fabriek kon niet verzekeren, dat de storing gisteravond opgeheven zou zyn. De Spaansche provincie Ciudad Roal wordt door groote zwermen sprinkhanen geteisterJ. De dieren richten noodlottige ver woestingen aan. Een trein werd door een zwerm eenige uren opgehouden. Het vieren van den Meidag heeft, gelyk gemeld, eenige patroons to Berljjn on ta Lubeck aanleiding gegeven hun werklui te ontslaan. Te Berlyn werden van 2500 metaalbewerkers, dis dezen dag hadden feest gevierd, 350 ontslagen, voor het meerendee] onder by voeging, dat hot den patroon boven dien nog vrystond de wtrklui to vervolgen wegens arb£idsweig6ring. Eenige slotenmakers hebben hetzelfde lot ondergaan. De ontslagenen zyn voor een deel v\]f of acht dagen geschorst, maar velen h9bben aanzegging gekregen, dat zij li n n v ertig dagen niet zullen worJen aangenomen c'oor Benig 11 patroon, behoorende tot de vakveroeniging der fabrï kscigenaars. De werkliedon-vakveretniging heeft besloten slechts deu werklieden, di9 den gcheelen dag niet gewerkt hejten, ondersteuning te ver- loenen; zeer vtlen, cie tot den middag aan dtn ar'oeii zfln gebloveo, zyn door uit besluit van alle hulp verstok n. Te Lubeck heeft het geschil reeds dadelyk een scherperen vorm aangenomen, doordat do kameraden dor ontslagen werklieden, 700 in getal, het werk onmiJdellyk hebben neer gelegd. Zy maken van deze gelegenheid ge bruik om voor overwerk 50 pCt. hooger loon te bedingen. Door golventelegraphio gered. Naar aanleiding der lafste proeven met het Marconiscbe apparaat w^rd voorgesteld, do schepen en lichttorens met apparaten der telegraphie zonder craad te voorzien. Naar men thans uit loaden meldt, hoeft deze inrichting reeds een ernstig ongeval voorkomen. Dit was nameiyk hat volgende: Op 20 K. M. afstands van South Foreland verwy derd, waar zich het laboratorium van Marconi bevindt, ligt een zandbank: Goodwin Sand. Daar is des nachts een lichtschip by geposteerd. Aan don morgen van den 26sten April kwam gedurende een dichten nevel een van de Theems komende stoomboot „Matthews" met het lichtschip in aanvaring. Het lichtschip had ernstige schade bekomen en dreigde te kenteren, terwyi de „Matthews" haar koers voortzette. In dit kritische oogenbiik zette de kapitein van het lichtschip h(t aan boori zyn de Marc-onische apparaat ia werking. Onmiddellyk klonk een alarmschei in het laboratorium van South Foreland. De dienst doende beambte deed zich van den toestand op de hoogte brengen, telegrapbeerde naar Ram8gate en drie kwartier na het ongeval waron een sleepboot en drie sloepen ter plaatse en redden de manschap. Yoor reddingsdoeleinden in dienst der kast heeft de golven telegraphie zich gekenmsrkt aio uitmuntend te voldoen. UD.) De beroemde toreador Fabrilo, in Valencia, die, zooals wy gemeld hebben, op het oogonblik, dat hy den stier den doodsteek geven zou, door dezen gegropen, gespietst en in de lucht geslingerd werd, is aan zyn wonden bezweken. Ook in Bilbao is een dergeiyk geval voor gekomen. Daar werd champion Macbaquito door een stier gespietst. In Spanje is men daardoor een weinig bevreesd, want het be hoort tot de zeldzaamste gebeurtenissen, dat" by dezen gruwzamen en bloedigen stryd lx schen mensch en stier de stier overwinn&a» blyft. Het stiergevecht is in Spanje en Por tugal in die mate kunst geworden, dat hel tot een ongelukkig toeval gerekend wordt, wanneer den toreador een ongeluk overkomt. Fabrilo behoordo tot do sterkston en zekersten in zün „konst"; hy was de lieveling van het publiek en vooral van de dameswertld, die voor een flinken stierenvechter, zooals bekend is, zear warme sympathie gevoelt. BUITENLAND. Itallfc. Het aftreden van generaal Pelloux wordt om den vorm, waarïa het is geschied, zelfs dcor vrienden van het ministerie afgekeurd. De oppositiepers spreekt van een „vlucht"; van de regeeringsgezinde bladen kunnen vele het niet nalaten er op to *üzen, dat de regee ring in plaats van met stille trom heen te gaan, vooraf een program heeft ontwikkeld, dat feiteiyk tegen de Kamer is gericht. Men spreekt dan ook van een aanstaande Kamer ontbinding. Waarschyniyk zal aan generaal Pelloux de vorming van een nieuw ministerie worden opgedragen. De ministers van buitenlandsche zaken, van marine, van financiën en van de schatkist zullen in de nieuwe combinatie vermoedeiyk worden vervangen. Voor eerst genoemde portefeuille wordt de heer Donnino genoemd, die op financieël gebied zyn sporen heeft verdiend, doch aan buitenlandsche zaken nooit zyn byzoniere aandacht heeft gegeven. De „Figaro" wil weten, dat zün benoeming tot dezen post aan de regeeriDgen t9 Londen en te Berlyn wel aangenaam zou zyn. De oplossing der crisis zal niet zoo heel gemak- keiyk zyn en de ministerleele verklaring voof het aftreden heeft waariyk den koning deze taak niet lichter gemaakt. Z, H. do Paus heeft het eerstvolgend consistorie op 29 Mei vastgesteld. Onder de kardinalen by deze gelegenheid te benoemen, wordt genoemd de nuntius te Madrid, mgr. Francisca Nava, wiens bevordering het uit gangspunt zou worden van een belaDgryke verschuiving in de nunciaturen, waarby tevens een opvolger voor mgr. Clari te Parys zal worden benoemd.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2