N°. 12024 Zaterdag; <3 Mei. A0. 1899 Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. STADSGEHOORZAAL c^> Het Nederlandscb Tooneel. Strijkorkest der d.d. Schutterij. LEIDSCl DAGBLAD PRIJS DEZER COURANTa Voor Lolden per 8 maanden. f t.HX Franco per post r 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DER ADVEBTENTIÊN a VaD 1-6 regois l 06. Iedere regel meer f 0.17J. - GrootM* letters naar plaatsruimte Voor het incasseer en buiten de wordt f 0.05 berekend Pit nomnier bestaat nit TWEE Bladen. KONINKLIJKE VEREENIGING- ÏIAASJDAG IA HEI, 's avonds te halfacht Tooneelspel in tfif bedrijen. Uit het DuitBch van GERHART HAUPTMANN, vertaald doer TACO H. DE BEER. Van zeven aren tot halfacht: No 1. Garibaldi Marsch L. W. Lburs. 2. Ouverture „Zampa" H. Herold. p 3. „Minuit Passé", Valse J. Bell. e 3. Fantaisie uit „Lucia dl Lammermoor" G. Donizetti. De plaatsen middenvak ad ©én dulden en zyplaatsen ad 75 Cents zjjn uitverkocht en dus niet meer ver krijgbaar. Leiden, 5 Mei. By beschikking van den minister van blnnenlandsche zaken is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. M. Rutgers, als assistent voor de heelkunde aan de Rijks-uni versiteit to Leiden, en in zjjn plaats benoemd, voor het tijdvak van 7 Mei tot en met 31 December 1899, do heer J. R. De Bruine Groeneveldt. Voor de zomerzitting der commissiën, belast met het afnemen van het practisch examen voor apotheker, hebben zich aan gemeld te Leiden 9, te Utrecht 3, te Groningen 4 cn te Amsterdam 9 candidaten. Aan *s Rijks kleedermagazijn te Amster dam werd aanbesteed de levering van 9000 bedzakken, 7000 kussenzakken, 15000 boven- lakens, 15000 onderlakens, 500 peluwsloopen, 2400 beddtlakens N. M., 8000 wollen dektn?, 200 iJz. bedkribben, 500 stroozakken, 3000 beddelakens, 500 dekens. Laagste inschrijvers d. Heyden Co., 1 perc. bedzakken 1.21, 2 perc. bovenlakens 0.67, 3 perc. onderlakens 2 a 0.67, 2 a 0.685/t, beddenlakens ƒ1.05; V. d. Les- donck 6c Co., Goorle, 1 perc. bedzakken ƒ1.19 97/100, 1 a 1.21, 1 perc. kussen- zakken 0.26, 1 perc. ^.68'/2,1 perc. 0 68l/2; G. v. Besauw, Goorlo, 1 perc. kussenzakken 0,26; C. Pijnenburg, Goorle, 2 perc. boven lakens ƒ0.68; Vissers en Eyken, Geldrop, peluwsloopen ƒ0 64 8/10, bedlakens ƒ0.83; G. v. Besauw, 6troozakken 1.69; DeLeidsche Dekenfabriek 1 perc. dekens 3.16'/2; Schel- tema, Leiden, 2 perc. dekens v. 3.14; Zaal berg Zn., Leiden, 1 perc. dekeoa a 3.15; Gebr. v. Wijk, Leiden, tweemansdekens ƒ4, alles per stuk; Buitink, Doesburg, yz. kribben 9 24'/, per stuk. Te Delft is in den ouderdom van 85 jaren overleden de heer J. Leertouwer, Broeder in dc trde van den Nederlandschen Leeuw. In de „Staats-Courant" zyn opgenomen de door de Gedeputeerde Staten der provinciën vastgestelde lijsten van hoogstaangeslagenen in do Rijks directe belastingen. Thans is vastgesteld, dat bö het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam 900 kinderen, tebooronde tot 20 scholen voor ge woon lager onderwijs lste, 2de en 3de klasse, zullen zingen op de tribune, die in boogvorm gebouwd zal worden op het Van Hogendorps- plein, juist vóór het kantoor van de firma Van Gend 6c Loos, met den rug naar de Groote Pauwensteeg. Een orkest zal den zang begeleiden. Gezongen zal worden een kleine cantate, samengesteld door de heeren G. C. Bunk en F. Blumentritt, en hoofdzakelijk bestaande uit liederen, die in September by de kroningsfeesten gezongen werden. Men besloot hiertoe in de eerste plaats ter herinnering aan die Septembor-feeetviering en ten tweede ter vergemakkelyking van bet instudeeren. De woorden zyn van den heer J. R. Arnold, hoofd eener school te Hillegersberg. Het geheel staat xÉAder leiding van den heer G. C. Bunk. Op de scholen zjjn roeds nu de repetition aangevangen; de gezamenlyke beginnen den lOden dezer, aanvankeiyk in „Odeon" en later in den circus in de Zomerbofstraat. Vermoe delijk zal ten slotte een generale repetitie gehouden worden op de plaats van Den Doele en zoo mogeiyk ook een ter plaatse, waar de kinderea zich zullen doen hoeren ty Hr. Ma. komst. De jaariyk8che algemeen© vtrgadering van den „Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland" zal op 11 Mei a.s. gehouden worden te Utrecht, in bet lokaal „Buitenlust", Maliebaan, des morgens te halfelf. In de Gemeenteraadszitting van Amster dam vroeg mr. Van Nierop vergunning het woord tot B. en Ws. te richten naar aanleiding van de verhouding der gemeente tot de inge diende Ongevallenwet. Spr. is in het algemeen een voorstander van het ontwerp. Evenwel, de gomeente zal weldra tot een der grootste industriëelen behooren en zóó ver gaat de wet, dat zelfs de brandweer onder de bedryven wordt gerangschikt. De gemeente heeft haar werkliedenreglement, waarby wordt uitgekeerd het volle loon by ongevallen, en haar pen sioenverordening, die by voortdurende onge schiktheid pensioen verleent. Het is nu do vraag, of de gemeente eventueel ook nog zal moeten betalen aan de verzekeringsbank. De wethouder voor de financiën antwoordde, dat B. en Ws. de door mr. Van Nierop aan gestipte quaestie overwogen hebben en de Regeering gewezen op de bezwaren, die de ongewyzigde aanneming der wet voor de gemeente zal ten gevolge hebben. Nu echter biykt, dat de Regoering die bezwaren niet van groota betetkenis acht, want ze heeft aan de geopperde bedenkingen heel peen aandacht geschonken, zyn B. en Ws. gaarne bereid zich alsnog te richten tot de Tweede Kamer. De Raad benoemde tot directeur van den gemeentelyken tramdienst op een salaris van ƒ7000 en onder bepaling, dat dit salaris om de tweo jaren zal worden verhoogd met ƒ500, totdat het maximum van 8000 zal zyn be reikt, den heer J. H. Neiszen, adjunct directeur der gemeentewerken te Rotterdam. By gelegenheid van het 25-jarig pries terschap van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering, op 15 Augustus e. k., zal Zyn Doorl. een kapel als geschenk worden aangeboden. Dr. D. Da Costa Gomes de la Penha, te Amsterdam, wiens overiyden de vorige week werd gemeld, hoeft de volgende legaten vermaakt: ƒ10,000 aan de Port.-Israëlietische Gemeente aldaar, 10,000 aan het Ned Isr. Armbestuur; ƒ1500 aan het Port. Isr. Oude Mannenhuis; 2000 aan het Port.-l6r. jongens- weesbuis; ƒ1000 aan het PorL-Isr. meisjes weeshuis; 1000 aan de Port. Isr. Armen school; 1000 aan de Port. Isr. Bewaar school; ƒ500 aan de Toevlucht van de Port.- Isr. G meente; 1000 aan het Nederl.-Isr. jongens-weeshuis; 1000 aan het Nel.-Isr. meisjes we9shuis; ƒ1000 aan het Centraal- Isr. weesbuis te Utrecht; ƒ1000 aan het Centraal-Isr. Wees- en Doorgangshuis te Leiden; 1000 ann de commissie der Godsd.- Armenschool; 100 aan het college voor bebo ftige kraamvrouwen; 1000 aan het Port. Isr. Asyl, Muiderstraat; ƒ1000 aan het weldadigheidsfonds; ƒ500 aan de Bisschoffs- heimstichting; ƒ500 aan de Bisschoff6heim- vereeniging; 500 aan de Dr. Sam.-Mulder- stichting, alle te Amsterdam. Bovendien zyn volgens het „Nieuwe Isr. Weekblad" nog tal van niet Joodsche stich tingen ruim bedacht. Z. H. de Paus heeft den Hoogeerw. heer Severiens, deken van St.-Servaas, te Maastricht, benoemd tot Geheim-Kamerheer. De heer C. Hoepcke Jr., by koninkiyk besluit van 16 Febr. 1899 benoemd tot consul te Florianopolis, is in die hoedanigheid door de Braziliaansche regeering erkend. De luitenant ter zee der lste klasse C. E. Dittlinger wordt met 10 Mei a. s. in com missie gesteld te 's-Gravenhage. De luitenant ter zee der 2de klasse by de Koninklyke Nederlandsche Marine reserve G. Botje, dienende aan boord van Hr. Ms. pantser- schip „Evert8en", wordt met 16 dezer van zyn plaatsing aan boord van dien bodem ont heven en vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse by die reserve G. P. Baum. De officier van administratie der lste klasse K. A. De Josselin de Jong, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Door het Groningsch Studentencorps fVindicat atque Polit" is besloten in September van dit iaar ter gelegenheid van het 57ste lustrum der Alma Mater eon maskerade te houdeu, voorstellende den jaarlykschen Omme gang van het Schuttersgilde en het Rederykers- gille te Middelburg in de 15de eeuw, terwyl behalve de gewone concerten en bals op het voorloopige programma staat een tooneel- voorstelling, waarby zal worden opgevoerd een stuk uit do middeleeuwen. By gelegenheid van die lustrum-feesten, welke dea 18en September aanvangen, wenscht men wederom een algemeene reünie te houden van oud-student.n der Groningsche Universi teit, waarby men zich voorstelt een gemeen- scbappeiyken maaltyd te houden. Door een commissie is tot oud-studentin een uitnoodi- ging gericht om aan de reünie deel te nomen. Het stoomschip „König" arriveerde 3 Mei van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Maasdam" arriveerde 4 Mei van Nieuw- York te Rotterdam; do „Prins Maurits", van Amsterdam na .r Suriname, passeerde 3 Mei Ouessant; de „Telamon", van Amsterdam en Liverpool naar Batavia, passeerde 3 Mei Gibraltar; de „Cluden" (Holland-Amorika-iyn) vertrok 3 Mei van Nieuw-York naar Amster dam; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 5 Mei te IJmuiJen; de „Admiral," van Oost-Afrika naar Ylissingen en Hamburg, vertrok 3 Mei van Marseille; de „General," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arrive rde 3 Mei te Lisaaton. Haarlemmermeer. Gelyk reeds in het kort gemeld, had alhier Dinsdagavond een treurig ongeval plaats. De kastelein en winkelier D. Brasser, wonende aan den Sloterweg by den Spaamwouderweg, eenige oogenblikken zich ophouden ie in de herberg van de wed. Mienis aan den Hoofdweg, verliet die herberg in eenigszins beschonken toestand, om met paard en wagen huiswaarts te keeren. Kort by den Vyfhuizerweg geraakte byT zonder dat dit door iemand werd opgemerkt, met paard en kar te water, vermoedelyk omstreeks 9 uren, en schoen geen pogingen tot zelfbehoud te kunnen aanwenden. Eerst den volgenden morg n halfvier werd het ongeval ontdekt en de man uit het water opgehaald, doch men kon niet anders dan den dood constateeren. Hy had verscheidene wonden aan het hoofd, waarschyniyk door het worstelen van het paard, hetwelk nog leefde en misschien in het leven zal kunnen behouden worden. De overledene laat een weduwe met 3 jeugdige kinderen na. Leiderdorp. Aan het hulppostkantoor alhier werd gedurende de afgeloopen maand in 28 inlagen een bedrag gestort van 280.50, ter- wyi aan 6 inleggers een bedrag van 2123.06 werd terugbetaald. Drie nieuwe boekjes werden uitgereikt. De milicien dezer gemeento J. Van Hey- ningen is voor den militairen dienst afgekeurd; alsnu is in zyn plaats tegen 12 Juni a. s. ter iniyving opgeroepen de loteling E. Megchelse, lotingsnummer 8. Voorschoten. Donderdag was het feest aan den Ryndyk. Van alle woningen wap perden de vlaggen, nu het 25 jaar geleden was, dat het algemeen geachte hoofd der school, de heer C. v. d. Graaf, zyn betrekking aanvaardde. In het feesteiyk versierde school lokaal werd hy door de leden van den Raad gecomplimenteerd en hem by monde van den burgemeester een gratificatie overhandigd als biyk van hulde voor alles, wat hy in die 25 jaar in bet belang van het openbaar onderwys had gedaan. Ook lood de burgemeester hem namens een 60 tal ingezetenen uit het dorp Voorschoten een boekenkast aan met bege leidend album. De heer Bovenlander was de tolk der bewoners van den Rykdyk en hul digde eveneens de verdiensten van den be minden onderwyzer, hem een kamer-ameuble ment aanbiedende, waaraan door oud leerlingen een spiegel werd toegevoegd. Bewogen bedankte do heer v. d. Graaf voor deze bul Jebewyzen. Door zyn leerlingen werden hem eenige verzen toegezongen. Heden was het feest voor de schoolkinderen, hun door den jubilaris bereid. Moge de geachte man nog veel jaron zyn krachten kunnen besteden aan de opleiding van het jonge geslacht tot degelyke menschen en Duttige leden der maatschappy. Voorhout. Maandag is van hier voor een pelgrimstocht t a voet naar O. L. Vr. van Lourdos vertrokken de bloemistknecht A. W. Van Hemerfc. Het voornemen is dagelijks een afstand van tien uren af te leggen. Alhier had plaats de gewone jaarlyk3che veiling van te veld staande bloembollen. Als gewoonlyk was de veiling zeer goed bezocht en de pryzen waren als overal hoog. Do bloombollen van de R.-K. Kerk te Voor bout besomden byna ƒ800 en die van de R.-K. Kerk van Sassenheim ruim ƒ1100. 25 Bicolor Victoria brachten 57 op. Uit de „Staatscourant*" Kon. besluiten. Benoemd tot ridder in do orde van den Nederlandschen Leeuw dr. W. M. Gunning, oud-hoogleeraar, geneesheer-directeur van het gesticht voor min vermogende ooglijders te Amsterdam; benoemd tot burgemeester der gemeente Philippine, A. J. Cammaert; tot iugo- nienr 2de kl. voor het stoomwezen, de adspirant- ingenieur A. C. Van do Stadt. Benoemd tot griffier aan het kantongerecht te Oosterhout jhr. mr. C. O. M. Van Niepen, advocaat te Nijmegen; tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie aan het kantongerecht te Dordrecht mr. J. P. Amshoff, advocaat te Assen; en idem te Alkmaar mr. A. Van der Eist, advocaat te Dordrecht. De tweede luitenant C. J. G. L. Van den Berg van Saparoea, van hot 2de reg. huzaren, op non activiteit gesteld. Hot Kon. Penningkabinet te 's-Gravenhage zal van 8 tot en met 24 Mei 1899 voor het publiek gesloten zjjn. Notariëele examens. De Staatscommissie, bela9t met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, zal haar zittingen houden in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, Zwarte- weg No. 7, te 's-Gravenhage, op Zaterdag 1 Juli a. s. en volgende dagen, des voorm. te tien uren. Ilun, die wenschen tot bet examen te worden toegelaten, wordt herinnerd, dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schrif telijk moeten aanmelden bij den voorzitter der commissie (te 's-Gravenhage, Nassaulaan No. 21), met opgaaf of zij zich aan het geheele examen dan wel slechts aan één of meer gedeelten wen schen te onderwerpen en onder overlegging van hun geboorte-akte. De verzoekschriften moeten op zegel gesteld zijn. Van de ontvangst zal aan de belanghebben den vóór den aanvang der zittingen worden kennis gegeven. Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen. Tegen de helft van September dezes jaars is or gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen to Amster dam en te Rotterdam. Die leerlingen-genieten van het Rijk huisvesting, voeding, verpleging en onderwys gedurende twee jareD, ten ware zij zich door wangedrag of door gebleken ongeschiktheid voor de betrekking van vroedvrouw een verder verblijf aan de school onwaardig toonen. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aau de lessen deelnemen. Alleen zij worden opgenomen of kunnen als uitwonende leerlingen worden toegelaten, die een verklaring overleggen van den voorzitter van den geneeskundigen raad, waaruit blijkt: lo. dat zij vau 20 tot 30 jaren oud zijn; 2o. dat haar gedrag eerlijk en onbesproken is; 3o. dat zij als leerlingen in de verloskunde zijn ingeschreven onder do voorwaarden, vastgesteld bij art. 11 van het Koninklijk besluit van 12 Februari 1879 (Staats blad No. 36). Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Juli a. s. schriftelijk kennis te geven aan den voor zitter van den geneeskundigen raad van den dienstkring, waarin zij haar woonplaats hebben: voor Zuid-Holland, J. Menno HuiziDga, te 's-Gra venhage. TWEEBE KA91EB. De heer Troelstraover zyn motie tot invoe ring van algemeen kiesrecht repliceerende, is toch benieuwd te weten hoe velen over het beginsel deDkon, maar erkent ook, dat de vooruitstrevenden zich by eerstvolgende kies- periode vry hebben gemaakt ten opzichte van Grondwetsherziening. Meent men, dat voor dezen het kiesrecht eerst nog in den geest van het ontwerp-Tak moet uitgebreid worden, dan moet elke ware democraat daartoe mede werken. Maar hy blyft met algemeen kiesrecht ver wachten: verbetering van de maatschappeiyke toestanden, ontwikkeling der arbeidersbewe ging om de arbeiders te doen worden een levende kracht. De principieels bestryding van dr. Kuyper strookt niet met zyn sympathie voor het algemeen kiesrecht, in het anti revolutionnaire program beleden. Wyzende op de Duitsche monarchie, kan hy niet inzien, dat algemeen kiesrecht tot de republiek moet voeren. Wel moet het leiden tot moreele verbetering der arbeiderstoestanden, waarnaar hun orga nisatie reeds thans streeft, zy het ook met te zwakke pogingen. Spr.'s motie bedoelt de liberale party met oen zweepslag te dryvon naar een beweging voor Grondwetsherziening ten gunste V3n het algemeen 6temrecht. De heer Ketelaar i9 als voorstander van algemeen kiesrecht vóór de motie en onder steunt ook den eisc-h van Grondwetsherziening. Hy hoopt, dat de Kamer aan het volk eindciyk zal laten blyken, hoe zy over dit beginsel denkt. By de repliek neemt de heer Kerdvjk de motie aan met de toelichting, 30 Nov. door den heer Troelstra gegeven, n.l. dat zy is een beginsel verklaring voor algemeen kiesrecht, zonder verbintenis omtrent de wyze van uitwerking. De motie wordt verworpen met 54 tegen 30 stemmen. Voor stemden de heeren Kerdyk, Troelstra, Veegens, Houwing, Drucker, v. d. Zwaag Nolting, Smeenge, Ketelaar, Van Kol, Van Gilse, Kool, Fokker, Hartogb, Pynacker Hor- dyk, Rink, Goeman Ëorgesius, L ly, Hesselink. v. Suchtelen, Lieftinck, Heldt, Tak, Zylma, Schaafsma, Pyttersen, Schepel, Knyff, Roes- singh, Schaper, De Boer. Adres Meelfabrikanten. De Commissie uit de Tweede Kamer, in wier handen zyn gesteld de nadere inlichtin gen op het adres van de Nederlandsche Ver eeniging van Meelfabrikanten, houdende ver zoek tot het heffen van een tydeiyk inkomend recht op tarwemeel, zegt in haar verslag, dat de gegrondheid der klacht van adressante, dat de meelindustrie ernstig benadeeld wordt door het bestaan van uitvoerpremién op tarwe meel in Frankryk en ook schade ïydt door verlaagde vrachttarieven voor den uitvoer van meel van Duitschland naar Nederland, door de Commissie erkend wordt, ook al meent haar meerderheid, dat de voorstelling, door adressante gegeven, van over ryving niet is vry t9 pleiten. De Commissie btreurt het ten zeerste, dat door bepalingen in buiten- lan^sche wetgevingen dergeiyke ongewenschte verhoudingen in het leven zyn geroepen. Over de vraag of ter wegneming dier bo- zwaren wettolyke maatregelen zouden behoo ren te worden genomen, is de Commissie echter niet tot overeenstemming kunnen ge raken. De meerderheid was meiden Minister vau gevoelen, dat de Regeering zich in deze van een ingrypen behoorde to onthouden en dat niet moest worden voldaan aan het verzoek van de Nederlandsche Vereeniging van Meel fabrikanten, een conclusie, voortvloeiende zoowel uit de door haar beleden beginselen omtrent de handelspolitiek voor ons land in bet algemeen als door toepassing tan die beginselen op dit byzonder geval. Dit wordt kortelyks toegelicht. Van cit algemeene, voor ons land proef houdend gebleken beginsel behoorde, naar htt oordeel der meerderheid, niet te worden afgeweken ten behoeve van de inlandscbe maalindustrie door het beffen van een invoer recht op het voornaamste en me?st gebruikte volksvoedsel. De prysverhooging per kilogram moge gering zyn, maar juist het groote verbruik maakt cie verhooging niet onbe- langryk. De meerderheid wees er o. a. nog op, dat er meer dan één punt van overeenkomst tusschen ce 6uiker- en de maalindustrie is; ty beide wordt op kunstmatige wyze do productie bevorderd, zonder rekening te houden met de bebo.ften. De minderheid der Commissie was van een ander gevoelen, en de door den Minister verstrekte inlichtingen hadden baar niet bovre Jgd. De minderheid der Commissie heeft do eer voor te stellen: lo. den Minister van Financiën dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen; 2o. aan Z.Ex. in overweging te geven do noouige stappen te doen om door heffing van eon matig invoerrecht op tarwemeel, by v. 1 per 100 KG aan de gegronde bezwaren van adressante te gemoet te komen. Krediet Vredesconferentie. In zyn antwoord op het voorloop!? verslag over het wetsontwerp tot aanvalling en v.rbooging van de begrooting voor Buiten- landsche Zaken ovei 1899 zegt de minister van Buitenlandsche Zaken, dat het hem leed deed te vernemen, dat zeer enkele leden het voornemen hebben om tegen dit wetsvoorstel te stemmen eD wel op grond van de meeoing, dat deze Conferentie in geen geval gunstige resultaten zou opleveren. Het is voorbarig reeds thans een oordeel uit te sproken, en de minister bad verwacht, dat in de Kamer zich een algemeene aandrang tegenover de Regeering zou hebben geopenbaard, om haar te bewegen barerzyds alle pogingen in het werk te stellen, ten einde tot gunstige rosul- taton te komen. De minister zal ten allen tyde bereid zyn rekenschap te geven aan de Kamer van het door hem ten aanzien van de Conferentie gevolgde beleid, maar hy behoudt aicb zyn antwoord geheel voor omtrent de vraag, of de diplomatieke stukken en correspondenties, op de bijeenkomst der Conferentie betrekkelyk, geheel of gedtelteiyk, te eeniger tyd aan de leden der Kamer onder welken vorm ook zullen kunnen worden medegedeeld. Over do publiciteit zal de Conferentie zelve moeten beslissen. Naar aanleiding der door 20 loden ingediende Nota, waarmede nog twee by het afdeelings- onderzoek niet tegenwoordige leden hun

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1