N#. 12022 Donderda": 4 Mei. A". 1899 feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. STADSGEHOORZAAL, cgjg? Set Nederlandsch Tooneel. Leiden, 3 Mei. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COUBAHTi "Voor Lelden per 8 maandeo. 1.10. {franco por poelt.40. Afconderl|Jke Nommers 0.05. PRUS DER iLDVTSRTÜN TLfcÏN VaD 1-6 regels I 06. Iedere regel meer f 0.I7J. - Groctard lettors naar plaatsruimte - Voor het Incasseeren bulten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. KONINKLIJKE VEREENIGING MiMBAft IS SI EI: Tooneelspel in vijf bedrjjTen. Uit het Duitsch van GEEHART HAÜPTMA.NN, vertaald door TACO H. DE BEER. Zooala onze lezers zien, zal een tvreedo opvoering van „Voerman Henschel" in do Stads-Gohoorzaal plaats vinden. Daardoor meenen wy ook de velen, die niet in de ge. tegenheid waren de eer8te voorstelling bi) te wonen, in de gelegenheid te atellen dit ge weldig knap werk te zien. Door het Neder landsch Tooneel zal alles in het werk gesteld worden om deze opvoering geheel naar de eischen, aan dit stuk gesteld, te doen plaats hebt en. Allereerst zal daartoe al het décors uit Amsterdam naar hier worden overgebracht, om den indruk, dien htt stuk maakt, juist In de omgeving, waarin het gespeeld worct, niet te schaden. Bovendien zullen de ramen, die des avonds nog het daglicht doorlaten, worden bedekt, opdat bU den aanvang, te halfacht, de zaal duister zal zt)n en de gas kronen haar diensten zullen kunnen vervullen. Men kent den inbond van het stuk: Voerman Henschel, die voor den hotel houder van een kleine badplaats in Silezié (Hauptmann ie Süeziör van geboorte) in den zomertijd de badgasten afhaalt van en terug brengt naar het verafgelegen spoorwegstation, is tot een zekeren welstand gekomen. Ais wi) met hem kennismaken, verkeert bi) echter in ongunstige omBtaDdigheden. Met de paarden gaat het niet best en zi)n vrouw is ernstig ziek. De dienstmaagd Hanna doet onderwijl het huishouden. Vrouw Hen schel heeft tijdens haar ongesteldheid da ge legenheid gehad te bespeuren, dat Hanna iemand is zonder hart. Zy vreest, ook voor haar kind, dat Henschei na haar dood wel licht bet oog op haar kon laten valleneen schortje, dat by voor Hanna meebrengt, maar zonder „arg of liet," heeft haar achterdocht gewekt en zy weet baar man de belofte te ontlokken, dat hy, wat er ook gebeure, □immer met Hanna zal trouwen. Vrouw Henschel sterft en het huishouden gaat zyn gang, dank zy de wakkere wyze, waarop Hanna het work blijft aanpakken, terwijl ook voor het kind goed gezorgd wordt. Maar Hanna's aspiratiën reiken hooger; zy wil vrouw Henschel worden; een verloving mot den knecht wordt afgemaakt, terwyi zy aan Henschel, die niet vlug genoeg naar haar zin in het aas byt, vertelt, dat zy „om de praatjes" weg moet. Henschel heeft er al lang over gedacht de kloeke dienstmaagd tot zyn huievrouw te maken, hy kan voor zyn zaak geen vrouw missen en nu Hanna hem wil verlaten, stapt hy over zyn be zwaren heen, d. w. z. brengt hy de stem van zyn gemoed, die hem de belofte herinnert, op aandrang zyner overleden vrouw gedaan, tot zwygen. Louis Bouwmeester'8 spel in deze tweede acte by hot gesprek met Siebenhaar (de heer Chrispyn) was wel een der schoonste glans punten. Hy was naar het graf van zyn vrouw gegaan om haar als het ware nog eens te raadplegen over hetgeen hy wil doen, en het gesprek met den persoon, die by de belofte tegenwoordig ia geweest, is hem een welkome aanleïdiog om zich alles nog eens voor den geest te roepen. Daar, op de punt van de tafel gezeten, begint hy te praten en hy praat steeds door, meer voor zich heen dan tot den ander, geheel in het verleden verzonken. Nu en dan een handbeweging} naar de plek, waar de zieke vrouw eens lag; het ia of hy haar nog ziet, of hy het oogenblik weer doorleeft, -waarop by de belofte deed. En dan die ge lukkige glans in het oog, die blyde trek op het gelaat, als Siebenhaar blijkt in te stem men met zyn geheime gedachten, als hy zegt wat Henschel heeft gedacht, maar niet durfde uitdrukken. Het was aangrijpend. En daarop volgda het korte gesprek met Hanna, waarin hy haar nog niet zegt wat hy voorheeft, maar het doet doorschemeren. Arme mant Het behoeft h a r niet gezegd te worden, want zy heeft hem zoo ver gebracht. Hanna wordt vrouw Henachel. Ale haar man (in de derde acte) op rela ia voor de zaak, ontvangt zy den kellner uit 't hotel; als Henschel, nadat 't kind uit zyn eerste buweiyk is overleden, een kind van Hanna, dat by haar vader, een dronkaard, vertoefde en voor 't kind van een zuster doorging, meebrengt, worden het kind en hy met schimp overladen kortom het leven van den braven man is een hel geworden. In de vierde acte komt do geweldige uit barsting. Terwyi de auteur in de drie eerste acten een zekere beperking in acht neemt, wordt one m de vierde de vollo maat toege diend, en Bouwmeester laat deze gelegenheid niet ongebruikt om zyn kracht ook in dit genre te doen kennen. Henschel zoekt zyn troost in de herberg, waar hy het meisje meeneemt, omdat zy thuis geen leven heeft. Daar zyn Hanna's levensgedrag en zyn huishouden reeds lang het praatje van den dag. Maar de eenvoudige Henschel weet van niets, Is te argeloos, te eoed en te vertrouwend om Hanna te door gronden. Henscbel's vroegere vrienden schu wen nu zyn huis, alleen om de gehate vrouw. Door al wat hy ondervindt, vervalt Henschel tot moedeloosheid en als hy eindelyk ver noemt, dat men zyn vrouw beschuldigt van medeplichtigheid aan den dood van zyn eerste vrouw en zyn kind, dan worden hem de oogen geopend. Maar hy kan 't niet geiooven, hy grypt met zyn yzereterks vuist den man aan, die zoo lete durft zoggen, houdt hom by de kool tot Hanna is geroepen en gekomen om do leugentaal tegen te spreken maar als Hanna komt en geheel in verwarring niets andere doet dan te roepen, dat het allemaal leugens zyn, maar zicb onmiddeliyk uit de voeten maakt wordt het Henschel duidelijk, dat het maar al te waar is, en hy laat zyn tegenstander los, en valt bewusteloos voorover op een tafel neer. Geslagen door het noodlot, gefolterd door zyn bezwaard goweten, zien wy hem in de laatste acte weder, krankzinnig. Overal ziet hy zpn overleden vrouw, stoode herinnert zy hem zyn belofte. Trots haar cynisch karakter, wordt Hanna aangegrepen door den angst voor Henschel. Zy is bang, bang voor haar persoon, bang ook voor de spokendie Henschel voor oogen zweven. Haar bewegingen, haar oogen, haar stem, alles is veranderd. Zy durft niet in de kamer, waar haar man ia binnengegaan, nu alles daar zwygthaar stem trilt als die van een kind, en in dat oogenblik is zy, nog sterker dan Henecbel even te voren, het lovend beeld van werkelyk pynigend zioleleed. Haar anget is niet minder aangrypend dan Henschel's krankzinnigheid, in welken toe stand by een beter leven zoekt. Ook thans zullen mevrouw Bouwmeester en baar broeder Louis Bouwmeester de hoofdrollen vervullen en wy zyn er zeker van dat onze lezers oezs gelegenheid niet zullen laten voorbygaan een stuk van beteekenis ais Toermaa Henschel te gaan zien of n o g eens te gaan zien. Zooals gezegd, moeite nog kosten zullen aan de opvoering worden ge spaard. Seeds morgenavond zal het bewys voor onze Abonné's, waarop de toegangskaar ten zullen worden afgegeven, in ons blad worden afgedrukt. De plaatBeu worden voor do eerste tien ryen verdeeld aia volgt: 7 stoelen. 15 stoelen. 7 stoelen. waarvan de middelste plaatsen worden afgegeven tegen één Ooiden, de beide zykanten tegen vyf en zeventig Cents. Daarop volgen tien gewone ryen ad 50 Cents, alle overige plaatsen en Gaandery 25 Cents. Flaatsbesprekiog aan ons Bureel tegen 10 Cents extra. Abonné's buiten de stad kunnen reeds nu opgeven, indien plaatsen worden verlangd, opdat teleurstelling evenals de vorige maal worde voorkomen. Offlclëele KennlsgeTingen, SCHUTTERIJ. Burgemeester en "Wethouders van Leiden bren gen ter algemeene kennis, dat een aanvang zal worden gemaakt met do inschrijving voor den schutterlijken dion3t van degenen, die daartoe dit jaar verplicht zijn; dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke rogisters, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1865 tot 1873 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrij ving, uit andere plaatsen metterwooD hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de mili tairen, die sedert de laatste inschrijving hun pas poort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze ge meente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen worden ingeschre ven achterin de registers, waartoe zij volgens hun ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1874 zullen worden geplaatst in een nieuw register, to weten: het eerste van den jare 1899 en het tiende, of dat der geborenen in 1864, van het vorige jaar, zal komen te vervallen; dat van de inschrgving niemand der bovenge noemde personen is uitgezonderd, al vermeende bij tot de vrijgestelden of uitgealotenen te behoo ren, en dus ook niet die personen, die reeds hun ontslag uit den echuiterlijkon dienst hebben be komen dat de registers van'inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 15den Mei a. s.r en op Donderdag den lsten Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten dat, ten einde deze ioschry ving geregeld afloope, zjj, die daartoe in de termen vallen, worden opge roepen, om zich te vervoegen aan het bureau der Afaeeling Nationale Militie en Schutterij ten Raad- huize (kamer No. 9), en wel: degenen, wier geslachtsnamen aanvangen mot de letters A, B, C of D, op Maandag den 15den Mei 1899; degenen, wier geslachtsnamen aanvangen met de letters E, F, G, H, I, J of K, op Woensdag den 17den Mei 1899; degenen, wier geslachtsnamen aanvaDgen met do letters L, M, N of O, op Vrydag den 19den Mei 1899; degenen, wier geslachtsnamen aanvangen met de letters P, Q, R of Sr op Dinsdag den 23sten Mei 1899; dogenen, wier geslachtsnamen aanvangen met de letters T, U, V, W, X, Y of Z, op Donderdag den 25sten Mei 1899; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich "stiptelijk ter aangeauider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit hot achter blijven zouden ontstaan; zullende wijders bet tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, cd de dagen dor loting, welke, volgens de wet, vóór den lsten Juli a. s. fgeheel zal moeten zgn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. Vorder worden opgeroepen alle personen, die als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien noofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hun vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben ver loren om in die klasse te verblijven, en dupalsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene schuttersrol geplaatst moeten worden, om van zoodanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter Secretarie aan te melden tusschen des voormiddaga 10 uren en 's namiddags 1 uur, vóór den tyd van aanvaDg der inschrijving, en dus uiterlijk tot en met den 18den Mei a. s. Op niet-nakoming dezer kennisgeving staat een hechtenis van een tot veertien dagen of geldboete van vjjftig cents tot honderd gulden. Burgemeester en Wethoudere van Loiden, Gezien art. 8, late alinea, der Hinderwet; Brengen bg deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning ie verleend aan de firma Gebra. VAN WIJK A Oo. on H. PEL en rechtverkrijgenden, respectievelijk tot het uitbreiden v&n de fabriek aan de Vestestraat N'o. 42, kadastraal bekend Sectie I, No. 2353, gemeente Leiden, en tot de oprichting van een bakkerij in de peroeelen Papegaaispoort Sectie D, Noa. 1422—1427, ge meente LeideD. Burgemeeeter en Wethoadera voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 1 Mei 1899. VAN HEY8T, Secretarie. Burgemeester en WethouderB van Loiden; Gezion het adree van W. BOUMAN, houdende verzoek om vergunning tot opriohting van een blikslagerij in het perceel Langestra t No. 32; Gelet op do artt, 6 en 7 der Hin erwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede, dat op Dinsdag 16 Mei a. s., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven, om bozwaron togen dat verzoek in te brongeD. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 2 Mei 1899. VAN HEY8T, Secretarie. Directe Belastingen» De Burgemoester van Leiden brengt tor algemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele Belasting No. 4 van don dienst 1899, executoir ver klaard den 29sten April jl., en herinnert voorts den belanghebbenden aan hanne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. LeideD, De Burgemeester voornoemd, 2 Mei 1899. F. WAS. leeraar der Gemeente toedragen, en van den gesst van broederiyke samenwerking, waarvan allen zyn doordrongen. Yoor de akte lager onderwys is te '8 Gravenhage geslaagd mej. G. Uittenbroek, van Leiden. Het bouwen van 20 woningen met annexe werken op het terrein „De Kooi", buiten de Zylpoort, voor de „Veroeniging tot bevordering van den bouw van werkmans woningen te Leiden", is gegund aan de heeren H. De Graaf en H. Van Driel, aannemers te Hazerswoude. By de door het Groot-Waterschap van Woerden gehouden aanbesteding van het bouwen van een schutsluis te Bodegraven, ter vervanging van de bestaande Bluis aldaar, met bykomende werken, waren 9 biljetten ingekomen. Hoogste inschryver was de heer W. Lammer8, te Helder, voor f 37,742, laagstdn de heeren M. A. Sonsma, te Hemelum, en S. H. Van der Wal, te Bakhuizen, voor f 2btm. To Amsterdam heeft zich een „Comité van belangstellenden in Zuid-Afrika" gevormd om gemeenscbappelyke maaltijden te organi- seeren, iets in den trant van de South African Dinners, cie jaariyks te Londen worden gehouden, zouden wij zeggen. Yrydag den 12den dezer zal do eerste maaltyd in het Amstel-Hotel gehouden worden. De Zuid- Afrikanere, die bier te lande studeeren, zullen als gasten aanzitten. (N. R. C De luit. ter zee Kedroff, marine-attaché aan de Russische ambassade te Parjjs, is in „Hótel des Indea", te 's-Gravenhage, aange komen. Het Museum van Kunstnyverheid te Haarlem werd gedurende do maand April bezocht door 1097 personen. De tentoonstelling der afgietsels van de Hindoe-oudheden zal ge durende de maand Mei nog geopend blyven. De by het 4de regiment infanterie be noemde kapitein W. Monhemius komt te Delft in garnizoen. Te Rotterdam zyn voor den bouw van een nieuw gesticht voor Israèlietische oude lieden en zieken aan verschillende giften inge komen of toegezegd 120,000. Daaronder zyn verschillende giften van f 3000 tot f 10000. De uitslag der gisteren te Leeuwarden gehouden verkiezing voor een lii der Provin ciale Staten van Friesland is als volgt: Gekozen de heer Th. M. T. Van Weideren baron Rengers (lib.) met 1942 van de 3308 stemmen. De heer S. Y. Tysma (antir.) verkreeg 699 en de heer L. Zandstra (soc.-dem.) 767 stemmen. De heer Eberhard Erfmann deelt ons mede, dat hy met 1 Sept. e. k. weder by het Rotterdamsche Tivoli-gezelschap is ver bonden. {N. R. C.) Ged. Staten van Gelderland hebben, naar de „N. R. C." verneemt, hun beslissing over het besluit van den Raad van Arnhem tot aankoop van het landgoed „Sonsbeek" verdaagd, totdat door den Raad het plan van de geld- leening ia vastgesteld. Gisteren had te Dordrecht in een huis in de Wilhelminastraat, in tegenwoordigheid van een aantal genoodigden, de plechtige opening plaats van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Dr. A. W. Van Geer, rector van höt gym nasium, hield de openingsrede. De leeszaal is nog op bescheiden voet in gericht. Zy bestaat uit twee vertrekken, een voudig, maar net gemeubeld, en een tusschen- vertrek, waar men brieven kan schryvon, aanteekeningen maken, enz. Het stoomschip „Java," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 Mei Kaap Carvo3iro; de „Koningin Regentes," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Mei van Southampton; de „Maasdam," van Nieuw-York naar Rot terdam, passeerde 2 Mei Scilly; do „Bromo," van Batavia naar Rotterdam, arriveorde 2 Mei te Suez; de „Oengaran," v_n Rotterdam naar Batavia, arriveerde 2 Mei te Marseille. Ofschoon op nadrukkelyk verlangen van ds. C. G. Chavannes het feit zyner 25-jarige ambtsbediening by de Waalsche Gemeente te Leiden geen aanleiding is geweest tot feestelyke herdenking, heeft toch de Kerkeraad deze gelegenheid niet willen laten voorbygaan zonder den geachten predikant een biyk van sympathie te geven. In een tot dat doel op Dinsdag-avond gehouden buitengewone ver gadering, waaraan ook werd deelgenomen door de Gemeente-Commissie en heeren Regenten van Weeshuis en Ziekenhuis, richtte de Voorzitter van den Kerkeraad, ds. Cler, onder aanbieding van een souvenir, tot den jubilaris eenige bartelyke woorden van geluk- wensch. Nog andere toespraken getuigden van de achtiDg, die de leden den oudsten Bodegraven. In de vergadering van stem gerechtigde ingelanden van den Weypoortschen polder, gelegen onder de gemeente Bodegraven, is de rekening over het jaar 1898 vastgesteld aan ontvangsten op f 966.80®, aan uitgaven op 627.02, en het batig saldo dus op 339.785. Tevens werd de begrooting voor het loopende jaar door hot bsstuur van dien polder voor gedragen aan inkomsten op f992 305, aan uitgaven op f 992, batig saldo dus 0.305, en met algemeene stemmen goedgekeurd. De omslag werd bepaald op f 2.50 per hectare; in 1898 bedroeg deze f3 per hectare. Op 1 Mei 1899 zyn door stemgerechtigde ingeland n van den polder Weyland en de Breo tot leden van hit bestuur gekozen de heeren P. Van Dam Az. en P. Van den Bosch; de eerste in de plaats van don heer G. Vroege, die volgens den rooster moest aftreden en niet meer in aanmerking wenschte te komen; de tweede in de plaats van den heer F. Moons, die voor zyn betrekking had bedankt. Geiyk- tydig werden vastgesteld: lo. De rekening over het jaar 1898 aan inkomsten op f3190.785, aan uitgaven op f 1839.275, batig saldo dus f 1351.51; 2o. de begrooting voor het jaar 1899 aan ontvangsten op f 3287.99, aan uitgaven op f 3287, saldo f 0.99. Evenals het vorige jaar bedraagt de omslag f 2 50 per hectare. Lisso. Aan het RykstolephoonkaDtoor alhier zyn in de afgeloopen maatid ontvangen 108, verzonden 97, te zamen behandeld 205 tele grammen. In April 1898 werden te zamen behandeld 265 telegrammen (ontvangen 145 en verzon den 120). - De loteling J. v. d. Splinter uit deze gemeente, die op 3 Maart jl. by de militie was ingelyfd, is thans afgekeurd, zoodat thans zal worden opgeroepen de loteling J. Verduyn. Noordwykerhout. In de maand April werd aan hot hulppostkantoor op de Rijkspost spaarbank ingtlegd f2544.80 in 15 inlagen, terwyl 16 terugbetalingen plaats hadden tot een gezamenlyk bedrag van f 1162.42. Rynsburg. In de maand April zyn op htt Rtjkstelephoonkantoor alhier 88 telegrammen behandeld, waarvan er 43 werden ontvangen en 45 verzonden. In dezelfde maand van het vorig jaar werden er 42 ontvangen en 33 verzonden, behandeld dus 75 telegrammen. Ier-Aar. De in deze gemeente gehouden collecte voor de Maatschappy van Weldadig- hei 1 te Frederiksoord heeft, na aftrek der onvermijdelijke kosten, opgebracht de som van ƒ24.40. Wassenaar. In de vergadering der afd. Wassenaar van do Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur deed de voorzitter mededeeliog van een proces tusschen een firma hier te lande en een handelaar in Duitschland, over een korting op geleverd© bollen. Een deskundige uit ons land, over deze zaak gehoord, had als zyn meening te kennen gegeven, dat do gronden, waarop die tulpen hier geteeld waren, te laag waren en te nat. De voorzitter meende, dat zulk een verklaring niet geloofwaardig was en dat er groot gevaar voor den handel in school, wanneer do buitenlandsche hande laar in bet geiyk werd gesteld. Door de be sturen der andere afdeelingen worden afge vaardigden gekozen om de zaak in loco te onderzoeken. Ook de afd. Wassenaar was uitgenoodigd een deskundige te willen be noemen. Niemand verklaarde zich hiertegen en na gehouden stemming werd tot af ge- vaardigde gekozen de heer D. J. Rotteveel voorzitter der afdeeling. By het hoofdbestuur waren klachten ge komen over het laat ontvangen van hot Weekblad. Een der leden, die dicht by de kom van het dorp woont, deelde mede, dat hy bet Weekblad, dat 's Zaterdags uit Haarlem verzon den wordt, eerst op Zondagmiddag ontvangt. Brieven, enz., welke 's morgens te tien uren hier aankomen, ontvangt hy den volgenden dag te vier uren. Den socretaris werd opge dragen dit feit ter kennis van het hoofdbe* stuur te brengen. Naar aanleiding van een gesprek over dure bollen gaf de 2de secretaris het volgende vraagstuk opGesteld, een zekere soort kweekt voort met 50 pCt. en men heeft 1 bol, hoe veel bollen heelt men dan na 20 jaar? Er werd wel uitgerekend hoeveel bollen men zou hebben als die bol met 100 pCt. voortteelde, het eerBte vraagstuk was wol wat moeilyk. Na de gebruikeiyke verloting werd do vergadering gesloteD. De tweede veiling, welke gisteren go- houden werd, was niet zoo druk bezocht als de eerste. De handel was flauwer en er werden ook niet zulke hoogepryzen besteed. Krokussen en tulpen werden niet zoo duur verkocht. Alleen de narcissen waren pryzig. Er werd tydens de veiling nog een bod gedaan naar een party narcissen van den heer C. Ver steeg Jr. Voor 50 bollen werd 40 gld. geboden, do:h deze onderhandsche verkoop ging niet door. De bibliotheek voor R. K., gevestigd ia de R.-K. parochiale jongensschool, zal go- durende de zomermaanden gesloten worden. Het i3 dezen winter gebleken, dat die bibliotheek in een werkelyk bestaande be hoefte voorziet. Zy, van wie het plan der oprichting ia uitgegaan, wisten by onder vinding, dat er voortdurend door velen naar lectuur gevraagd werd. De oprichters, gesteund

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1