Zaterdag SO A.pril. N°. 12018 A0. 1899 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van Son- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer toestaat uit TWEE Bladen. IVlutoscopen. Leiden, 28 April. PRIJS DEZER COUBILNT: Voor Lelden per 8 amandeo, 1.10. France per post Alzonderlykb Nommors 0.05. PELTS DER ADVERTEKTDÉÏN i Van 1-6 regels 1.06. Iedere regeJ meer f 0.17£„ - Grootero letters naar plaatsruimte - Voor het IncasseeroD bulten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. Belanghebbenden maken we opmerkzaam, dat het Bewijs, waarop door onze lezers de Mutoscopen voor de h6lft van den daarvoor gestelden prijs kunnen bezichtigd worden, tot en met Zondagmiddag van 13 tot 4L uren geldig is. Officieel© Konnisgevingen» TEKOBDEN1NG. De Burgcmeeeter eu Wethoudera van Leiden doen te weten, dat door den Baad dier gemeente in zijne vergadering van den Gden April 1899 ia vastgesteld <le volgende verordening: Yerordcning op liet begraven van lijken. Art. l. Het ie verboden zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders een lijk te be graven op auderon tijd dan des voormiddags van zes tot elf uren of wanneer e n der in artikel 1 der Wet van 4 December 1872 (Stsbl. No. 134) bedoeldo ziekten, blijkens openbare aankondiging van den Burgemeester, epidemisch in de gemeente voor .omt, op anderen tijd dan os do alsdan door Burgemeester on Wethouders, met in-acht-neming van de bepalingen der Wet van lü April 1869 (Strbl. No. 65), voor het begraven aangewezen nrea. Zoolang die aanwijzing Diet heeft plaata gehad, geldt de algemeene v rbodsb paling. Artikel 2. Het is verboden een lijk n:ar oen begraafplaats te vervooren anders dan in een gesloten ea met een «wart kleed bedekte kist. Artikel 3. Het is verboden een kleed, dat zich bevonden beeft in oen huis, waar een besmettelijke ziekte voorkomt, in gebruik te geven of te verhuren, tenzij dat kleed, met ic-acht-Deming van do door Burge meester en Wtthouöora gegeven voorechrifton, is ontsmet. Artikel 4. Het is verboden een lijk ter begraving te ver- Voeren in een ander rijtuig dan dat uitsluitend tot 'dat dool bestomd on als zoodanig kenbaar is. Deze bepaling ia niet van toepassing bij het ter begraving venooren van lijjken van kinderen beneden den le ft ij tl van éón jaar, die niet aan oen besmette lijke ziekte zijn overlelcD. Artikel 5. Hot is verboden een rijtuig, uitsluitend bestemd tot het vervoer van lijken en als zoodanig kenbaar, tot eonig ander doel te gebra ken. Artikel 6. Da dienaren der gemeentepolitie zijn bolast mot bet opsporen der overtredingen van do bepalingen -lezer verordening. STRAFBEPALING. Artikel 7. De overtreding van de artikelen 1, 2, 8, 4 on 6 wordt gestraft mot een geldboete van ton hoogste vijf en twintig golden. SLOTBEPALING. Artikel 8. Bij het in-werkiag treden van deze verordening worden buiten werking gesteld do artikolon 189 tot en met 193 van do A gemeene Politieverordening Van den 6don November 1879. Vaetgestel 1 door den Baad der Gemeente Leiden, in zjjn openbare vergadering van den 6den April 1899. De Burgemeester, F. WAS. B« Socrotarïs, YAN HEÏST. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zui4-Holland volgODS hun belicht vau don 1 F/22 Apiil 1899, B. No. 235 (2de afd.) G. S. No. 71, in af chrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27ateu April 1899. Burgemeester en Wothouders voornoemd, F. WAS, Burgemeester. YAN HEYST, Secretarie. Door het Bastuur van het genootschap .Mathesis Suentiarum Genitrix" is wederom, evenals vorige jaren, het verzoek tot B. en Ws. gericht om kosteloos gobruik te mogen maken van eenige lokalen in do Stadszaal, godurendo de week van 1 tot on met 7 Mei voor do tentoonstelling van teekeningen en werkstukken, door de leerlingen in het afge- loopon jaar vervaardigd, en voor het houden der jaariyksche algemeene vergadering. Aangezien B. en We. tegen inwilliging van bet verzoek geenerlei bezwaar hebbeD, geven zij deD Baad in overweging ben to mach tigen de benooiigdo lokalen kosteloos aan het Genootschap ten gebruike af te staan. I Den gemeenteraad leggen B. en Wa. over een door notaris J. F. Meiners, namens de weduwe A. A. Wijnnobel, geb. M. Van den Bosch, ingediend stratenplan voor een terrein aan den Morschweg, naast het militaire Hospitaal, kadastraal bekend onder sectie L. No. 94 en 95 gemeente Leiden. Aangezien ook naar het oordeel der Com missie van Fabricage tegen den aanleg der ontworpen straten volgens de afmetingen en in de richting als op de teekening zjjn aangegeven geen bedenkingen bestaan, geven B. en Ws. in overweging het ingediende stratenplan goed te keurch met bepaling van de hoogte der é'.raten op 25 cM. -+- N. A. P. jr. De commissie van financiën heeft geen bedenkingen tegen de rekening en verantwoor ding van commissarissen der Stads-Bank van- Leening over het jaar 1898, tokens welke de exploitatie gedurende dat jaar een nadeelig saldo van 484.005 heeft opgeleverd, ten gevolge waarvan het exploitatiekapitaal dier instelling met een gelijk bedrag uit de ge meentekas behoort ta worden aangevuld. Vermits echter op don begrootingspost Volgn. 175 „Kosten der Bank van-Laening", geen gelden zyn uitgetrokken, bieden B. en Ws. den Raad ter vaststelling aan een staat van af- en overschrijving dienst 1898, strek kende tot verhooging van volgn. 175 met bovengenoemd bedrag ad 484.00s, te vindon door afschrijving van den post voor onvoor ziene uitgaveD, waarop nog 12402.41' be schikbaar zijn. Ook hiermede kan de commissie van financiën zich vereenigen. Tegen de in haar handen geBtelde rekening der dienstdoende Schutterij, over het jaar 1898, heeft de commissie van financiën geen bedenkingen. Zy heeft mitsdien de eer te adviseeren die rekening voorloopig vast te stellen: in ont vangst en in uitgaaf ad f 10020.36s, sluitende alzoo quitte. In verband met het besluit van den gemeenteraad van 16 Maart j.l. tot uitbreiding van het hulppersoneel van de school aan da Heerenstraat met een eersten onderwijzer met hoofdakte, is de volgende voordracht opge maakt: lo. J. J. Van Thertholen, 2de onder wijzer aan de school 4de klasse No. 1; 2o. J. Verwey da Winter, 2de onderwijzer aan de school 4de klasse No. 2; en 3o. A. B. Van der Voorden, 2do onderwijzer aan de school 4da klasse No. 2. Voor eon ruim half bezetten foyer der Stadszaal hield de heer Herm. Heyermans gisteravond een lezing over „Tooneel en maat schappij", daartoe uitgenoodigd door het studentengezelschap „Doctorloa", dat tot bij woning daarvan de introductie ook voor dames had opengesteld, welko laatsten een groot ge deelte der opgekomenen vormden. Spreker, die begon met zijn verontschul diging aan ta bieden, dat hij zoo maar ia oen gewoon grijs jasje was verschenen, omdat hij niet wi6t, dat hy voor zulk een publiek zou optreden als hier tegenwoordig was, welko verontschuldiging hy noodig achtte om te voorkomen, dat allicht de onjuiste meening ingang zou vinden alsof een socialist op oen vergadering als deze, door niet in het zwart te verschijnen, niet de gebruikelijke vormen weet in acht te nemen, spreker had tot behandeling van zyn onderwerp een zeer uitgestrekt veld ter bearbeiding gekozen. Uit den inhoud van zijn geheels voordracht bleek dan ook, dat hij van de zaak een bijzondere, nauwgezette studie bad gemaakt, al verklaarde by aan het slot, dat het nog niet het zdó- veelste gedeelte was van wat by had kunnen zeggen. Ter kenschetsiDg van het verband tusschen tooneel en maatschappy klom hy zelfs op tot do tyden van de oude Egyptenaren, Babyloniërs, Hebreërs, enz., om zoo te komen tot onzen tyd, waarin het socialisme een krachtige macht is geworden en waarby ook do kerk niet onbesproken bleef. Verder behandelde hy de kenmerken van het pleizier der verschillendo standen, waarvan het eens gedeelte de klassieke stukken voorstaat, welko echter, gelukkig nog by' uitzonderingen, zooals werken van Brederoo, gevaar loopen door den een of anderen burgemeester verbodon te worden, terwijl het andere gedeelte een tegenoverge stelde soort verkiest. Uit alles blijkt, t- en dit was in de eerste plaats sprekers doel om dit aan ta toonon dat uitsluitend maatschappelyko verhoudingen het tooneel bebeerschen. Spr. deed meermalen het voorgedragene niet aan geestige zetten ontbreken, al kwamen deze en dat lag misschien aan de wyze van voordragen of lezen zelve blykbaar niet tot hun recht. Het meest vitlen zy echter in vruchtbare aarde, toen Bpr. een blik deed slaan op do verhoudingen tusschen de tegenwoordige tooneelisten en toanoeldirecties en by daarby enkelo artikolen voorlas uit de contracten van de Vereenigde Botterdamsche Tooneelisten en het Nederlandsch Tooneel, waarvan sommige bepalingen, hor streng ze ook mogen genoemd worden, toch tot kortswyi aanleiding gaven, maar niettemin ook aantoonden in welke ongunstige maatschappelyko positie een acteur of actrice tegenover een directie verkeert. Zoowel by het begin der pauze als na het einde der lozing viel spr. applaus ten deel. In de gisteravond gehouden gewone voorjaarsvergadering van het Departement der Maatschappy tot Nut vau 't Algemeen alhier, waarin overigens niets belangryks voorviel, hebben de volgende benoemingen plaats ge- bad: tot leden van de commissie tot opneming van de rekening en verantwoording van den penningmeester en van die der verschillende instellingen de heeren J. Wilhelmy Damstó, A. D. Vygh en dr. D. A. De JoDg; van de commissie tot idem van de Spaarbank, uit het bestuur dr. A. C. Hartevelt en uit de leden de heer G. H. Kokxhoorn; in het be stuur werd herkozen dr. M. C. Dekhuyzen, gekozen in plaats van mr. Ch. M. Dozy, die bedankt had, ds. M. Van Kleeff; in do com missie voor de Spaarbank herbenoemd de heeren G. F. Alsche, P. Zillesen, J. A. Van Hamel; voor de Leesbibliotheek herkozen de heeren C. Goekoop en J. j. Ter Laag Cz., en in plaats van den heor 0. C. Tieleman de heer D. Wilhelm en van wyien den heer Meerburg ds. M. Van Kleeff; voor do Volks zangschool herkozen de heer C. C.Tieleman; voor de Bewaarschool herkozen dr. C. J. Van Ketwich; voor do Spaarkas herkozen de heeren J. M. N. Kapteyn en J. Westdyk; voor do Volksbyeenkomsten gekozen in plaats van den heer C. Go-koop de heet D. Hartevelt H.Cz., in plaats van mr. Dozy de heer A. D. Vygh, en in plaats van mr. Berdenis van Berlekom de heer A. H. Dros. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering werden gekozen uit het bestuur ds. S. Kutsch Lojenga en uit de leden ds. M. Van Kleeff. De punten van beschryving gaven geen aanleiding tot bespreking. Aan den Baad der gemeente Leiden is door het bestuur van den ,^lgemeenen Neder- landschen Wielryders Bond", van welke Vor- oeniging de statuten laatstelijk zyn goedge keurd by Koninklijk besluit van 10 Februari 1899, een adres gericht, omdat dit bestuur vernomen heeft, dat door eenige ingezetenen van deze gemeente aan Gedeputeerde Staten van Zuid poolland een verzoekschrift is inge diend, waarby gevraagd werd aan Hare Majesteit de Koningin ter vernietiging voor te dragen het besluit van den Raad, genomen den 6den April jl., om do Scbapensteeg voor wielryders te 6luiten en de Paardensteeg voor h,n ge sloten te houden, doch voor automobielen open te stellen; alsmede dat van Gedeputeerde Staten voornoemd het antwoord luidde op dit verzoekschrift, dat het aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden was toege zonden om advies den Gemeenteraad gehoord; dat dus do Baad wederom zyn oordeel zal moeten uitspreken over het verbod van met ry wielen de Scbapensteeg en de Paardensteeg te mogen heryden. Uitvoerig zet het bestuur alBnog de vry wel bekende redenen uiteen waarom het do vryheid neemt den Raad beleefd te ver zoeken; a. naar aanleiding van bovengenoemd ver zoekschrift te willen adviseeren, dat het wenschelyk is, dat do Paardensteeg en de Schapensteeg van eene zyde door wielryders bereden mogen worden; b. de wenschelykheid uit te spreken, dat de bepalingen, betreffende het verbod van het wiel- ryden door sommige stegen, herzien worden. De Hoogere Burgerschool voor joDgons was gesloten. Op het kerkhof aan de vooral. Marepoort werd hedenochtend het stoffelyk overschot van wyien oen braaf scholier ter aarde besteld. De directeur der H. B.-S., dr. D. De Loos, benevens alle laeraron en al do leerlingen der 3de klasse, brachten hun zeventienjarigen leerling en vriend naar zyn laatste rustplaats. Een tiental kransen, waar onder van heeren leeraren zoowel als kame raden, waren getuigen hoe noode Dirk Klinken berg gemist kon worden. Reeds van vroegere jaren af, zoo sprak dr. Do Loos, aan de door leeraren en andere aanwezigen met witte camelia's bestrooide groeve, den talrijken omstanders toe, was Dirk ean toonbeeld van plichtsbetrachting en yver, den oudeten braven zoon zyner diep bedroefde oudersechter wie werd niet getroffen by dit hartroerend eerbetoon, den jeugdigen afgestorvene waardig. Ds. S. Cler, predikant by de Waalsche Ge meente, sprak den oudors, een woord van troost in een fraaie rede vervat, toe, er aan toevoegende, dat ook by Dirk als catechisant zeer zal missen. Echter: „Zalig is der Kind'ren lot, jong gestorven, vroeg by God." Namens de familie werd dank betuigd. Onder den indruk vau do plechtigheid verliet men den doodenakker. De „Staatscourant" van heden bevat de statuten van de naamlooze vennootschap voor heen Gebroeders Ds Graaff, maatschappy voor bollen- en plantencultuur, ta Leiden. Duur: 29 jaar. Kapitaal: ƒ200,000, in 200 aandee- len, elk splitsbaar in 4 onderaandeelen en alle geplaatst en volgestort. Ter volstorting van 140 aandeelen en 4 onderaandeelen wordt ingebracht een bloemi6tery aan den Zoeter- woudschen Singel te Leiden, met huizen, echuren, broeikassen, bollenhuizeo, enz., en ter volstorting van 58 andere aandeelen ver schillende porceelen tollengrond met getouwen en getimmerten, onder Sassenheim. De ven nootschap is gerechtigd tot het uitgeven van een obligatieleening van 50 obligation, elk gro.t ƒ1000, rentende 4'/, pCt. 'sjaars, voor ten hoogste 20 j,ar. Directeur: de heer J. De Graaff, onderdirecteuren: de hoeren S. A. De Graaff en W. H. De Graaff, commissa rissen: de heeren S. A. De Graaff, D. De Graaff en W. Stumpff Jr. Het eereteekon voor krygsverrichtingen met gesp Atjeh 1873 '96 is toegekend aan den tamboer der 2de klasse R. Meyer, ge detacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart albier. De Nederlandsche mail wordt morgen albier verwacht. De openbare les van dr. Hoogvliet, waar van wy dezer dagen melding maakten, is door omstandigheden uitgesteld lot Zondag 7 Mei. Uur en plaats als vroeger vermeld. Ook uit Oude-Wetering is een adres tegen het leerplicbt-ODtwerp naar de Tweede Kamer verzonden, nl. van don pastoor en 48 gezinshoofden; uit Katwyk aan deu Rijn een van den pastoor en 217 leden der parochie. Beroepen is by de Ned.-Hervormde gemeente te Etten ds. S. Yerhoeff, te Noord- wyk Binnen. Naar men doet opmerken, moet de redeD, waarom het Haagsche gemeentebestuur van meening ie, dat het niet tot zyn taak behoort do Yredesconferontis een ontvangst te berei den, hierin gelegen zyn, dat de Conferentie niet byeenkomt in deze stad, doch in do aan grenzende gemeente Wassenaar, waaronder het „Huis ten Bosch" gelogen is. Alle maatregelen van openbare orde zuilen dan ook worden genomen in overleg met den burgemeester van Wassenaar, baron Yan Zuylen van Nyevelt, of het gemoentobestuur aldaar. Roods thans worden in eenige hotels in Den Haag onderhandelingen aangeknoopt voor het reserveeren van vertrokken voor vertegen woordigers van groots buitenlandscho dag bladen en nieuwsagentschappen, o. a. het Fransche dagbladagentschap „Havas" en de Engelsche „Times". De tiende algemeene vergadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volks bond zal worden gehouden op Zondag 25 Juni te Gouda. To 's-Gravenhago is, 56 jaar oud, over leden de heer E. J. RoukenB, gep. hoofdofficier der cavalerie Ned.-Ind. leger, ridder der Militaire Willemsorde 4de kl., laatstelijk Militiecom missaris in het 2de district van Zuid-Holland. By de nieuwe begrooting zal, naar do „N. R. Ct." meldt, worden voorgesteld in het wapen der artillerie een scheiding tusschen de officierscorpsen der vesting-en der bereden artillerie. Ieder dier deelen krygt dan een eigen inspecteur met den rang van generaal- majoor. In het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage ia aangekomen graaf Gylde 8tolpe, gezant van Zwedon en Noorwegen bU ons Hof. Do heer J. Frost is, op zyn verzoek, eervol ontslagen uit zyn betrekking van vice- consul der Nederlanden te Rabat. De waarneming van het vice consulaat is opgedragen aan den heer H. Toennier. Men deelt aan het „H. Dagblad" mede, dat de heer A. A. Yan Pelt Lechner, burge meester der gemeente Zevenhuizen, tegen 1 Aug. a.s. ontslag uit die betrekking zal vragen. Tot gezantschapsraad van België to 's-Gravenhage is benoemd de heer M. Joostens, thans in dezelfde betrekking te Washington. Tot consul van België te Rotterdam is benoemd da heer F. Huylebroeck, bureauchef .gan het ministerie van buitenlandsche zaken te Brussel. Door wyien mr. O. v. d. Vies, te Amster dam, is aan de „Maatschappy tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin" gelegateerd een bedrag van f 1000. De heer O. Pereira da Solva, ingevolge Koninklyke machtigiDg benoemd tot vice- consul voor Fayal en Pico, is in die hoedanig heid door do Portugeesche Regeering erkend. De heer J. C. G. De Wit, oerste-expediteur by de comptabiliteit van do „Staatscourant" en hot „Staatsblad", herdenkt heden onder tal van tewyzen van belangstelling den dag, waarop hy 25 jaren geleden by de expeditie ter Landsdrukkery in dienst trad. Benoemd is tot hoofd eener Christelyke school te Arnhem, de heer M. Koole, onder- wyzer aldaar. De heer J. C. F. Prikken, sedert 27 Juli 1871 leeraar in wiskunde en handels- en staatswetenschappen aan de inrichtingen voor middelbaar onderwys te Amersfoort heeft tegen 1 Sept. ontslag gevraagd uit die betrekking. Blykens het verslag der vereeniging „Volksonderwys", over het jaar 1898, telt do vereeniging thans 57 afdeclingen met 2377 leden, 15 correspondentschappen met 130 verspreide leden, samen 2507 leden. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft een consortium te Rotterdam aan de overzyde van de Maas een stuk grond gekocht met de be doeling om de maatschappy „De Maas", wiet concessie met 1905 eindigt, een behooriyk terrein te bezorgen, waarop dan al dadeiyk een groot droogdok met werf zou worJes gebouwd. Op 21 Juni en beiie volgende dagen zal te Londen op uitnoodiglng van de „National Yigelance Association" onder voorzitterschap van den htrtog van Westmiuster een inter nationale conferentie gehouden worden in zake den zg. blanke-slavinnen-haniel en de be scherming van minderjarigen. Tot deze con ferentie hebben verscheidene regeeringen, o a. ook de onze, haar medewerking toegezegd. Men meldt uit Den Haag aan „De Tyd": Van de op het voetspoor der Belgische bladon ook door do Nederlandeche por» ver- melde verpiaatsiog naar Brussel van mgr. Tarnassi, die dan als internuntius by het Nederlandsche Hof vervangen zou worden door den auditeur der Paryscbe nuntiatuur, is te dezer stede niets bekend. De Raad der gemeente Ruurloo heeft buiten de voordracht om benoemd tot hoofd der school te Winkelerhoek den heer G. J. Eenink, met 6 stemmen tegen 1 stem blanco. De voorzitter verklaarde het besluit niet ten uitvoer te zullen brengen. De benoemde was gedurende 16 jaar aan de school als onderwyzer werkzaam, en daar alle Raadsleden hem aan het hoofd dier school wenschten beooemd to zien, werden pogiDgcn by den districtsschoolopziener aangewend om hem op de voordracht te krijgen, en toen deze pogingen mislukten, wendde het Dagelykscb Bestuur zich tot den minister van binncnlandv sche zaken, die echter antwoordde, dat hy geen bevoegdheid tot tusschenkomst had. Bet advies van den arrondissementsscbool- opziener en van het hoofd der dorpsschool was gunstig voor den heer Eenink geweest. Naar het „N. v. d. D." uit goede bron vernoemt, bestaat by de Regeering het voor nemen het leerplan der gymnasiën eerlang eenigszins te wyzigen. Het voornaamste in deze wUziging zou zyn de betere opleiding van aanstaande geneeskundigen, die in do hoogste klassen minder Latyn en Grieksch zouden krygen, doch daarentegen veel meer natuurlyke historie, schei- en natuurkundj. i Ook in de wiskunde zou voor hen (geiyk ooit voor do aanstaande juristen) een vereenvoudi ging plaats hebbon. De tot nu toe door niemand ooit begrepen vrijstelling van de medici van de vaderlandsche geschiedenis zon ophouden. Voor de juristen zou weinig verande ring noodig zUn. Evenals het leerplan en in aansluiting daaraan zou ook het programma van het eind-examen gewyzigd worden; natuuriyke historie, schei- en natuurkunde zouden examen vakken voor de medici worden, geiyk ook de vaderlandsche geschiedenis; do Latynscbo thema zou voor de juristen afge schaft en het examen in Latyn cn Grieksch van de medici eenigszins vereenvoudigd worden. Bovendien zou tot bepaling van den uitslag van een examen niet meer noodig zijn, zooalB tot na toe, dat een jurist in Latyn en Grieksch en een medicus in de wiskundo en in een der beide oude talen het praedl- caat 3 verworven had. Te Amsterdam is overleden dr. Da Costa Gomez de la Fenha, arts, ridder in de Ords van Oranje-Nassau, die zich o. a. verdiensteiyk maakte als regeDt van het Portugeesch- Israëlieti8ch Oude-Mannen-huis. Door wyien den hoer Otto Yan der Yies, op 8 April jl. te Amsterdam overleden, is aan do Yereeniging „Het Buitenland" vry van kosten en rechten vermaakt een legaat van duizend gulden. Het Btoomschip „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 28 April van Genua; de „Merapi", van Java naar RotterJam, passeerde 27 April Gibraltar; do „Prins Hendrik", van AmBterdam naar Batavia, vertrok 27 April van Genua; do „Amsterdam v.utrok 27 April van Rotterdam naarNieuw;

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1