N°. 12008 Dinsdag 1® April. A0. 1899 (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 17 April. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COUBJ-LHT: r ^oo r Leiden per 8 tnaandeo, 1.10. (Franco per post 1.40. Afzonderiykn Nommeirs 0.06. Van PRIJS DER ADVERTÜN TIÜN t 1-6 regets 106. Iedere regel me9r f 0.1- Grootord letters aaar plaatsruimte - Voor het Incasseoreo buiten de stad wordt f 0.05 berekend Velen onzer lezers zullen voorzeker met leedwezen vernemen, dat onze hooggeachte stadgenoot dr. J. H. Gunning, de bijna zeventig jarige hoogleeraar bij de faculteit der god geleerdheid aan de Leidsche universiteit, ernstig ziek is. Naar wö vernemen, ïyot zynhoog- geleerde aan longontsteking. Naar wij vernemen, heeft het Hare Majesteit de Koningin behaagd als Bescherm vrouw op to treden van de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Hedenmorgen te halfacht is voor het 'front der troepen op de binnenplaats der Mor6chpoortkazerne door den majoor C. J. Vaillant, van het 4de regiment infanterie, op plechtige wijze de zilveren medaille voor trouwen dienst uitgereikt aan den stafmuzikant P. M. Bleekstein. Het muziekcorps was hierop tegenwoordig en speelde onder het opspelden van het esre-metaal het Volkslied. P. M. Bleekstein is op één na de oudste van het muziekcorps. Hij werd eenige dagen na de oprichting der tegenwoordige stafcorpsen als ölève-muzikant geëngageerd, na zyn oplei ding genoten te hebben te Utrecht bij de echuttery-muziek, destijds onder leiding des lieeren C. Coenen. Reeds spoedig werd bij tot stafmuzikant bevorderd. Bh de vele goede eigenschappen als musicus is Bleekstein echter nog een zeer actief per soon. Tal van kleine posten worden door hem waargenomen, als o. a. bibliothecaris van de muziekwerken van 't regiment; tevens is hy belast met het innen der gelden voor gegeven muziekuitvoeringen. Verder is by bode van het 6tudenten-muziekgezelschap „Sempre Cres cendo", en vervult hij al deze betrekkingen met ds meeste nauwgezetheid en onkreukbare eerlijkheid. In de pauze der dagelyksche repetitie werden hem bij monde van den kapelmeester, den heer W. Van Erp, namens alle leden van het muziekcorps een fraaie salon-tafel en -spiegel aangeboden, hetgeen blijkbaar zeer in den smaak van den jubilaris viel. Daarna werd hem door de drie aan het slagwerk geëmployeerde perponen een kleine zilveren medaille vere rd. By de heden door den heer G. Van Driel, architect alhier, in het café restaurant „Buitenzorg" aan den Witten Singel gehouden aanbesteding voor het bouwen van vyf heerenhuizen en twaalf burgerwoningen op het terrein van het buitenverblijf „Rustoord" aan den Haagweg, waren de volgende in schrijvingen ingekomen: J. N. Botermans te Leiden 69,955; B. M. H. Killer te Zoeterwoude 66,660; A. Smit- tenaar te Leiden ƒ62,886; N. M. Bollen te Zwolle ƒ61,800; F. De Herder te id. 60,950; H. Timmer te Meppel 59,887A. Verhoog Jzn. te Leiden ƒ67,777; J. P. De Koning te Leiden 53,625. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: T. v. Loon, Zouverplanne, Amsterdam; C. Borst (twee stuks), mej. Luderus, 's Graven- hage; Volckert, Hilversum; J. Weber,Rotter dam; Zeguers, Weert; C. P. Vredendaal (twee stuks), niet vermeld. BriefkaartenA. v. Leeuwen, 's-Gravenhago mej. Oksner, Olst; mej. G. Vermeer, Bonnet, niet vermeld. Aan den heer H. Witte is, op zijn daartoe kenbaar gemaakt verlangen, eervol ontslag verleend als lid der commissie, ingesteld voor groep VIII (Horticulture et Arboriculture) der in 1900 te Parijs te houden wereldten toonstelling. CSts.-Ct In de te 's-Gravenhage gehouden ver gadering van aandeelhouders in deRijnlandsche Stoomtrammaatschappij werden het verslag, de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 35 op de gowone aandeelen van ƒ600 on op 7 op de oprichtersbewijzen. Niettegenstaande de vervoerprijzen waren verlaagd, viel over het afgeloopen boekjaar een vermeerdering in de opbrengsten te constateeren. Herkozen werd als commissaris jbr. mr. Van der Wijck. Da. A. Keers, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Haz^rswoude, is ernstig ongesteld. De plechtige openbare zitting van den Hoogen Raad tot installatie van den nieuw- benoemden advocaat-generaal by dat college mr. T. J. Noyon had Zaterdagnamiddag plaats in tegenwooroigbeid van enkele leden van de rechterlijke macht en van de Balie en van eenige dames. Do nieuwbenoemde werd toegesproken door den procureur-generaal mr. Polis, die hem in het byzonder barteiyk golukwenschte, en door den president mr. Coninck Liefsting. Beide sprekers wijdden voorts nogmaals eenigo waardeerende woorden aan de nagedachtenis van mr. Van Maanen, wiens plaats thans door mr. Noyon zou worden ing nomen. De president stelde mr. Van Maanen tot een voorbeeld van trouwe, onpartydige plichts vervulling en noemde het een etrvolle taak om als diens opvolger op te treden. By de herinnering aan de rechterlyke loopbaan van mr. Noyon, die reeds gedurende 23 jaren in verschillende betrekkingen by het Openbaar Ministerie werkzaam was, werden ook oieos bekwaamheden geroemd en werd het vertrou wen uitgesproken in de waardige vervulling door hem van zyn gewichtig ambt. Op 27 April zal te 's-Gravenhage op het departement van buitenlandsche zak'n de nederlegging plaats hebben der akte van ratificatie van het tractaat, op 14 November 1896 gesloten tusschen vyftien Europeesche Staten (byna het gehetle continent van Europa), tot regeling van enkele onderwerpen van internationaal privaatrecht. Zooals men weet, is dit tractaat de eerste vrucht der conferentie, onder presidium van mr. T. M. C. Asser, te 's-Qravenhage, gehouden. Aan het departement van buitenlandsche zaken heeft eon bespreking plaats gehad tusscben de ministers van buitenlandsche zaken, van justitie, Hr. Ms. gezant te Brussel, jhr. Von Pestel, en den boofJ-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accyDzen, den heer Drielsma, over de quaestie van den invoer van alkohol in den Congostaat. Directeuren der Zuid-Hollandsche Maat schappy tot rodding dor schipbreukelingen hebben bericht ontvangen, dat het Hare Majesteit behaagd heeft mede als Bescherm vrouw dier Maatschappy op te treden. By de gala voorstelling in den Stads- schouwourg van „Uitgaan", door Glanor, stonden, toen de Kouinginnen om kwartier over achten binnenkwamen, alle aanwezigen op, do gezichten naar de Koninginne-loge ge richt, terwyl de muziek uit de orkestruimte het „Wilhelmus" spedde. De beide Koning innen begroetten naar rechts en links neigend het puMiok. De Koningin was gekleed in een wit satynen kostuum met chiffon en zilveren paillettes opgemaakt, een diamanten collier om den hals, een kleine diadeem van diamanten op het hoofd. De Koningin-Moeder droeg een gris-perle toilet van gedamasceerd satyn met veel oiamanten en een smallen witten sluier van achtereQ afhangende van een diamanten diadeem. De Koninginnen waren in de vestibule aan de zyde van de Marnixstraafc, waarvoor de firma Jansen Zonen een baldaquin had aangebracht, ontvangen door de heeren H. J. De Marez Oyens en Vrancken namens de Schouwburgmaat8chappy, de heeren Wichers en Van Korlaar namens den Raad van Beheer. Aan de Koningin werd daarby een bouquet van witte bloemen met oranje-lint, aan do Koningin-Moeder een bouquet van donker- roode rozen aangeboden. De Koninginneloge was op de gewone manier door rooJe schutten en draperieën vertonden met den foyer, die als ontvangs Ion uienst deed en die met een zwaar tapyt, planten langs de muren en eenige vergulde meubelen wat gezelliger gemaakt was. De 6toelen in het balkon vlak voor de Koninklyke zitplaat sen waren weggenomen en vervangen door een bloemenversiering, vc-rtoonende een lier van paarse bloemen tusschen gele slingers op een wit fond. Terstond nadat de Koninginnen en haar talryk gevolg gezeten waren, ging het scherm omhoog. Tooneelverandering is er in „Uitgaan" niet, zoodat de bedryven vlug op elkaar volg den. Tusschen het derde en vierde bedryf werd even gepauzeerd; het orkest speelde en in de Koninklyke loge werden verver- schingen aangeboden. Een deel van het publiek, Liykbaar gekomen om Hare Majestei ten vooral goed te zien, wilde nu ook van de gelegenheid zooveel rrogelyk profiteeren en ging in het parterre staan om toe te zien, hoe de beide Vorstinnen baar ys aten! De schouwburg was goed govuld, hoewel niet overvol. Men kon er veel kostbare toilet ten en ook uniformen, hoewel niet vele, be wonderen, daar de autoriteiten en dames en de families uit de voorname handels- on bankierskringen in de zaal vertegenwoordigd waren. Er was veel minder décolleté dan by vroegere gala-voorstellingen, maar byzonder veel werk was door de dames gemaakt van het coiffure. Toen het scherm gevallen was, stonden de Koninginnen op, weer buigingen, we9r het Wilhelmus, en de voorstelling was afgeloopen. Tot applaus had H. M. het sein r.iot gegeven. Aan den Raad van Beheer verklaarde zy echter, dat zy zeer tevreden was over do voor stelling. Te kwart over tienen was alles gedaan. Lang voor het begin van de godsdienst oefening stond gistermorgen een talryke schare voor den ingang aan de N.-Z. Voor burgwal der Nieuwe Kerk, Jachtende op het oogen blik, dat de deuren zich zouden openen. Het groot?, m^jestueuzs gebouw liep 6tampvol. On'er de aanwezigen waren mr. Van Tien hoven, Commissaris der Koningin in Noord- Holland, de burgemeester van Amsterdam, mr. Vening Meinesz, en andere autoriteiten, ook de hoofdcommissaris van politie, do heer J. A. Franken, was tegenwoordig. De godsdienstoefening werd aangevangen met het ziogen van Psalm 100: „Juich, aarde, juicht alom don Heerl" Ever. na tienen trad H. M. de Koningin het kerkgebouw binnen. Zy was in het licht blauw gekleed, droeg een lichtblanw hoedje met witte aigrette en werd vergezeld coor één hofdame en gevolgd door eenige heeren der hofhouding. H M. de Koningin-Moeder was door een lichte ongesteldheid verhinderd Haar dochter tö vergezellen. De voorganger der gemeente, ds. J. H. Witrsma, sprak nu het openingswoord, waarin by wees op het heuglijke V3n het feit, dat H. M. voor hefc eerst na haar inhul iging to Amsterdam met haar volk in dit Bedehuis vereeDigd was, en zei Je, dat het hoogste ge- z<g bier op aarde rekenschap en dank is verschul igd aan den Allerhoogste. Hierna werd gezongen Psalm 103, Iste vers: „Loof, loof een Hetr myn ziel met alle krachten enz." Daarna hield ds. Wiersma een keurige rede naar aanleioiDg van Jesaja 63 vera 7a: „Ik zal de goedertierenheid des Heeren ver melden, den veelvoudigen lof des Heeren voor alles, wat de Heer ons heeft bewezen. Als tueschenzang werd gezongen Gezang 12 vs. 1„O, goedheid Gods, nooit recht ge prezen", en na het eindigen van de preek werd met veel gevoel en kracht door de ge meente aangeheven: „Dat 's Heeren zegen op U daal", wat door de Koningin staande werd aangehoord. Ds. Wiersma sprak vervolgens een gebed uit, waarin by Gode bad om Zyn zogen voor H. M. en Hr. Ms. doorluchtige Modder, die door het Nederlan Jsche volk zoozeer bemind wordt, maar tevens smeekte hy Gods zegen af voor de hoofden van Provincie en Stad en voor alle bewoners van Nederland. Tot slot volgde Gezang 259 vers 6: „Bewaar o Heer, ons Volksbestaan", waarmede de gods dienstoefening was geëindigd, waarna de Koningin met haar gevolg zich Paleiswaarts begaf. De dienst was om elf uren afgeloopen. Buiten wachtte een Dam vol volks H. M. op, 6D juichte Haar herhaaldeiyk warm toe. Des middags precies te kwartier over tweeën reden de Vorstinnen uit om het gebruikeiyk bezoek aan „Artis" te brengen. De Dam had re;ds se Jert twaalf uren zwart gestaan van de menschen en toen de Vorstinnen in Haar rytuig stapten, steeg uit duizenden kelen een daverend gejuich op. En langs den geheelen weg, dien men reed, menscheD en nog eens menschen. Op den Vygendam, in de Dam Doelen- en Hoogstraten, in de St.-Anthonie-Joden-BreeBtrAen; in Muider- straat en Middellaan menschen, altyd maar menschen, juichende en wuivende. De jonge Koningin droeg een prachtig wit satynen toilet met hoedje, waarop witte en rose veeren, de Koningin-Moeder was in het zwart gekleed. In het gevolg reed thans ook mede de kolonel der d.d. schuttery J. W. Boellaard, als aajadantin buitengewonen dienst. Aan den hoofdingang van „Artis" in de Middellaan werden de Vorstinnen in de met planten gesierde vestibule ontvangen door den directeur van „Artis" dr. C. K-.rbert en de bestuursleden van het Genootschap, J. M. B. Beuker, voorzitter, mr. J. E. Veltman, Jhr. mr. W. G. Deiel, mr. C. H. Van Tienhoven, mr. J. P. Portielje, B. L. Gompertz en J. H. Van Eeghen; het bestuurslid J. R. Wüste was verhinderd tegenwoordig te zyn en het lid prof. Max Weber bevindt zich in Indiö. Een twintigtal jonge leden deden dienst als commissarissen van orde of beter als eere- wacht, want al hadden zy gewild de orde te handhaven, zou hun dit in den tuin onmogeiyk zyn geweest. Gelukkig: de wegen voor do Vorstin waren goed vry gehouden, maar achter do touwen on fizerdraden zag men kinderen van leden en ook tal van dames en heerenleden als razenden over de grasperken rennen, wanneer zal d<it toch eens op houden? vraagt het „Hbld.". Zoodra men de vestibule verlatea had, werd de Koningin-Moeder met een paar leden van Haar gevolg coor de heeren Veltman en Portielje naar de kleine bovenzaal geleid, cie thaüs als ontvangzaal dienst deed; H. M., cie een weinig verkouden was, had geen lust de wandeling door den tuin te maken. De jonge Koningin deed dus die wandeling ditmaal alleen, vergezeld van de heeren Ker- bert en Beuker. Eerst wandelde men laDgs de berenkooi, toen langs de watervogels, waar een oogenblik werd getoefd; vervolgens ging h.t door de roofdieren galery en langs de vier olifanten en tapir, die buiten stonden in hun zomerverbiyven. In het verbiyf der Nijlpaarden, waar het eenige jonge Nyipaard nog over is, werd vrij lang getoefd en daarna ging de Vorstin langs de berenkooi terug om de bloe mententoonstelling, die vanwege het Genoot schap thans in do groote orkestzaal en boven zalen is ingericht, in oogonschouw te nemen. In de veranda, die ook als tentoonstel- liogsterrein dienst doet, werden aan Hare Majesteit door dr. Kerbert, die voorzitter der uitvoerende commissie is, voorgestel! zyn medeleden, zynde do heeren Jac. P. R. Galo- sloot, secretaris; C. W. Ten Have, H. Konkelen- berg en H. C. Zwart, alsmedo do juryleden, die en haie geschaard stonden. Daarby stond ook de heer Kraycnbrink, de gryze tuinman van Het Loo. Zoodra de Koningin hem zag, trad Zy op den trouwen dienaar toe, 6tak hem de hand toe en zeide vriendelyk: „Zoo, Krayenbrink, hoe gaat 't?" H. M. onder hield zich eenigen tyd met den heer Krayen brink, belangstellend informeerende hoe het hem ging. Thans door de heeren Kerbert en Galesloot vergezeld, begon do Vorstin de wandeling coor de prachtige bloemen-en plantententoon- stelliog, waar alle inzenders by hun inzen dingen stonden. De Koningin bezichtigde een en ander met blykbaar groote belangstelling en li t zich door de Haar vergezellende heeren herhaaldelyk inlichten over een en ander. Van sommige der collecties liet Haro Majesteit zich de exposanten voorstellen. Die eer viel o. a. te beurt aan den heer C. W. R. Scholten, die een prachtige collectie palmen inzond; aan het Raadslid P. W. Sutorius, die uit zyn kassen te Baarn pronkt met een buitengewone collectie orchideeën, waarvoor hy dan ook werd bekroon J met den zilveren beker, daar voor door mevr. A. "WolmanElpens, te Baarn, als eere-prys uitgeloofd; aan den heer Tubergcn, aan de heeren Kloyn de Vos en De Groot, en met al deze heeren wisselde de Koningin eenige vriendelyke woorden. Nadat de Koningin in de bovenzaal nog de ingezonden groenten, orchideeën, manden- worken, enz. had bezichtigd, begaf Zy zich naar de kleine zaal, door den Artis-tuinman Los herschapen in een lusthof van azalea's, camelia's en palmen, waar Haar Moeder Haar veroeidde. De jongejuffrouw Anna Kerbert en de jonge heer Adriaan Kerbert boden hier den Vorstin nen prachtvolle ruikers aanH.H. M.M. ge bruikten hier eenige verversching, onderhielden zich nog een oogenblik met do bestuursleden, gaven Hare ingenomenheid over deze inderdaad keurige tentoonstelliug te kennen en verlieten daarna te ongeveer kwart voor drieën „Artis", om nog een korten rytoer te doen. Door Middellaan, Linaeusstraat, Dapper- straat, Zeeburgerdyk ging htt over de Oostenburger- en Kattenburgergracht, waar de brandwachts in parade stonden, naar de Prins-Hendrikkade. Daar werd stapvoets gereden voor de marine-vaartuigen „Pollux", „Wassenaer" en „Maurits", waarop de jongens paradeerden in het want en herhaaldelyk joelden. Langs den geheelen weg had htt zwart gestaan van de menschen en waren do Vorstinnen daverend toegejuicht. Zoo bereikte de Vorstelyko stoet te ongeveer halfvier den Dam. Daar was geen doorkomen aan en daar werd de Koningin by aankomst aan het Paleis zulk een overweldigende ovatie gebracht, dat Zy eenige oogenblikken in Haar rytuig voor die hulde buigend en wuivend bleef danken alvorens uit te stappen. Het weder had zich den geheelen middag gelukkig best gehouden, al was het dan ook nog geen zomertemperatuur. De eerewacht werd gisteren betrokken door eon afdeeling der Schuttery, onder commando van kapitein A. C. Poort. Gistermiddag gebruikten het middagmaal ten Paleiz", behalve het gewone gevolg en de vier dagelyksche gasten, de prediker van den Zondagochtend, ds. J. H. WLrsma, en de president-commissaris van „Natura Artis Magistra", de heer J. M. B. Beuker. Heden watertocht langs de Zaan. Uit Schiedam meldt men, dat aldaar stemmen opgaan om het verlangen uit te sprek-.n, dat H. M. de Koningin, by Hare komst te Rotterdam, in Juni a. s., ook een bezoek moge brengen aan de gomoonte Schiedam, welke in 53 jaar niet met een koninklyk bezoek is bevoorrecht. Het laatste vorstelyk bezoek aan Schiedam dagteekont reeds van 31 Juli 1846. Da eigenaar van het „Hotel den Ouden Doelen" ontving te 's-Gravenhage bericht, det ook de delegatie der; Veretnigde Staten van NoorJ Amerika ter Vredes-conffrentie in ge noemd hotel haar intrek zal nomen. Door de Raadsleden Hugo Muller, mr. W. Heineken en Roelof Kuipers, te Amst-.rdam, wordt voorgesteld, den abonnementsprys van de telephooQ met ingang van 1 November a. s. van 90 te brengen op f 75. De z-ingvereeniging „Mastreechter Staar", te Maastricht, heeft van H. M. de Koningin ver gunning bekomen het predicant „Koninklyk*' te voeren. Tot directrice van de inrichting tot zieken verpleging te Amsterdam is benoemd mej. C. C. J. Wernink, directrice van het ziekenhuie te Twelloo, gemeente Voorst. Het „Vaderland" deelt nog do nam n mede van de volgende marine-officieren, cie deelnamen aan de derde Balische expeditie, en nog in leven zyn: de luit. t r zee 1ste kl. L. Schuyt Korver, de kapt. ter zee W. U. baron Van Heerdt, adj. in buitengew. cienst van H. M. de Koningin, do kapt.-luits. H. Schokker, C. T. Hackstroh en R. P. Struiek, de hoofd-inspecteurs van administratie F. Wolfson en J. C. L. K. Van Wely, de inspec teur van administratie titulair M. G. J. A. Huysman van Dueren en de dirigeerendo officier van gez. J. G. Slicker, al welke officieren sedert veel jaren den dienst met pensioen hebben verlaten, en de oud-officiei van administratie 3de kl. G. C. Daum, de tegenwoordige voorzitter van den raad van leheer der Ned. Ind. Spw.-Maatschappy. Laatstgenoemde en de eerstgemclde L. Schuyt Korver verwierven by do derde Balische expeditie de Militaire Willemsorde 4de kl. en van de anderen werden by dogorder eervol vermeld: de kapitein ter zee W. U. baron Van Heerdt en do kapitein luit. ter zee H. Schokker. Ten gevolgo van den rouw over twee corpsledon kon de dies van het Delftschs Studentencorps eerst Zaterdag worden gevierd. Niettegenstaande het allerongunstige wedor had de gebruikolyke optocht plaats. Tot de voornaamste voorstellingen behoorden een wagen, waarop zes rechters in het zwart, den vloek uitsprekende over de corpsleden van het eerste jaar, oio geen deel namen aan het dies-feest, terwyl een beul in het rood voltrok het doodvonnis op het blok; de intocht van Wilhelm II en Abdul Hamid II te Jeruzalem, thans in het stedeke Delft, voorgesteld op oen 9-tal ezrls; de circus Blanus met de clowns Psy en Tea, de American Black and White troupe; do Delftsche Italiaan- sche orgeldraaier met vrouw en kind, eDZ., een en ander opgeluisterd door ten wagen met Duitsche muzikanten. Na een omgang door de stad werd een bezoek gebracht aan Voorburg en Ryswyk. In de Raadszitting te Arnhem v?.n Zaterdag kwam aan de orde het reeds vroeger meegedeelde voorstel van Burg. en Weths. tot aankoop van een groot gedeelte van htt land goed „Sonsbeek". Over dit voorstel voerden zoowel voor- als tegenstanders het woord. Do aanvallen waren voornamelijk gericht op den prys, die velen to boog voorkwam, do ver dediging grondde zich vooral op het belang, dat een stad als Arnhem heeft by het bezit van schoone omstreken, attracties voor de vreemdelingen. De heer Knoops opende de ry der speeches mot de uiteenzetting van de voordeelen van dezen aankoop. Do hoer Evekink Busgera verklaarde zich een tegenstander; de aankoop van het park alleen met den 200genaamden driehoek, welken laatsten de gemeente juist niet wil koopen, zou in hem een voorstander vinden, maar een aankoop van 507 H.A. land, ver afgeleg.n meest en heide, komt hem ongewenscht voor. Het belangrykste deel van het debat werd

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1