N°. 12007 Maandag W A. pril. A0. 1899 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gpn- en feestdagen, uitgegeven. Derde Bind. Feuilleton. DE RENTMEESTER. PRIJS DEZER COURAHT: Voor Lolden per 8 maandoa v f 1.10. Franco per po6t 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06, PRUS DER ADVHk'l'KW'i'l Kw» "Van 1 8 rogeis f 1.06. Iedere rogoi meer f 0.17 - Grootere letters oaar plaatsruimte Voor het In casseer üd hnltOD de stad wordt 70.05 berekend Financieel© Kroniek. Een terugblik over de afgeloopen week geeft slechts den indruk van een stille markt. Deze stilte belieerschte, op enkele uitzonderingen na, alle afdeelingen. In bet begin der week was de handel in Tabaksaandeelen levendig, doch later was ook hier bet animo geweken. Geld, dat 3'/- pCt. geweest is, is wederom ruimer (2l/° a 2s/.,). De wisselkoers heeft zich weder hersteld en daar er, ten gevolge van de nieuwe uitgifte der Zuid- Afrikaanscho Spoor, grooto bedragen aan Londen- scho wissels door do emittenten alhier werden gekocht, bereikte de koers ook weder spoedig het goudpunt, zoodat sedert verschillende posten goud, hetzij in baren of souvereigns, naar Eugeland zjjn weggevloeid. Geld blijft hier echter ruim, en de verschillende nieuwe tveningen, welke aan de markt gebracht wer&etrf zijn goed ontvangen. Politieke verwikkelingen zijn tot dusverre do Beurs nog niet komen ontstemmen, hoewel voor een eenigszins pessimistisch beschouwer het er toch aan den politieken horizon iet of wat vreemd van kleur uitziet. Wat toch zal het optreden van Engeland en Amerika indirect tegen Duitschland op Samoa nog baren. Tot dusverre valt de be zadigdheid der Duit9cbe regeering slechts te prijzen. Maar toch zou het niet te verwonderen zijn, indien Germania haar tanden eens liet zien. Het vredepredikend Rusland grijpt onder de hand hot werkelijk vrede- en vrijheidlievend Finland op onbeschaamde wijze bij de keel en slaat brutaal weg de gerechtigheid in het aangezicht. Wie maar eenigszins kan, plundert China in den vorm van afgedwongen verhuurcontracten en spoorwegcon- cessien. De groote mogendheden doen hun uiterste bost, zoo gauw mogelijk een groot aantal flinke, met snelvuurkanonncn bewapende oorlogsschepen te doen vervaardigen. En dit alles aan den voor avond van het groote vredescongres! Laat ons echter hopen, dat het hierbij zal blijven, en dat alle mogelijke geschillen op diplomatieke wijze uit den weg zullen geruimd worden. Inmiddels heeft Rusland der verheven Porie te verstaan gegeven, een snellere aflossing van de achterstal lige Russisch-Turksche oorlogsschuld te verlangen, en het innen van de daartoe aangewezen belasting in de overeengekomen Stéden of villajets, aan don Turkscben ambtenaar ontnomen, en aan de Otto- maansche Rank opgedragen. Over bet algemeen was de Europeesche markt roer stil. Nederlandse he Staatsfondsen waren prijshoudend, doch stil. Do belegging van de Aprilcoupon heeft geen brjzonderen invloed op de koersen gehad. Oosten r ij kers waren prijshoudend, doch de koersen konden zich niet boven die van do vorige week verheffen. Het is ontegenzeglijk waar, dat O-is publiek zich op meerder of minder groote schaal van het enorme bezit aan Motnllieken ontdoet, en hoewel er nu juist geen bijzondere reden bestaat zich hiermede zoo te haasten, zoo is toch alleszins het vermoeden gewettigd, dat, b|j een eventueel overlijden van den Ooatenrijk- tijkschen keizer, zich verwikkelingen zullen voor doen, waardoor de koers der Oostenrijksch-Hon- gaarscho fondsen aanmerkelijk zou kunnen lijden. Van de Portugoezen valt niets bijzonders mede te deelcn. Zij handhaafden hun koers en waren vast. Ook Spanj e was prijshoudend. Dat de Koningin- Regentes het besluit heeft onderteekend, waarbij de uitbetaling der coupons en geamortiseerde obligatiön ten laste van de Philippijnen wordt gevogeld, bewijst, dat de Spaansche regeering althans hoop heeft in staat te zullen zijn, met baar schuldeischers tot overeenkomst te zullen geraken. Inmiddels heeft de regeering echter, van een syndicaat van 8 Spaansche bankiers, een bedrag van 30 millioen pesetas geleend, om daar mede oen gelijk bedrag schuldbewijzen bij de Bank van Spanje af te lossen. Dit heeft echter wel iets van het eene gat met het andere gat stoppen. Russische Staatsfonden waren eveneens zeer stil. Van Zuid-Amerikanen trokken voor namelijk weder de 5-pCts. Binnenlandsche Mexicanen en de Columbianon de aan dacht. De gunstige toestand van do financiën van Mexico, alsmede do ontwikkeling van het spoor wegwezen en de hoop op een beteren zilverkoers, zyn de voornaamste factoren van de willige stem ming dezer waarden. In Nieuw-York vond een levendige handel in Mexicaansche sporen plaats en er wordt door velen verwacht, dat de combinatie van Zilveramelters in de Vereenigde Staten, die onlangs onder de naam van «American Smelting Refining Cy." tot stand kwam, van gunstigen invloed op den zilverkoers zal zijn. De Tabaksmarkt begon met een daling ten ge volge van de ongunstige taxatiën. De vrees echter, dat de Amerikamen zich nu minder dan vroeger voor de Sumatra-Tabak zonden interesseeren, is niet bewaarheid geworden, daar toch de meeste groote Amerikaanscho huizen als koopers op kwamen. In sommige kringen is men nu wel bevreesd, dat de Philippijnen, nu zij in handen der Amerikanen zijn, de Tabaksverbouwing aldaar een scherpe concunent zal worden voor deze cultuur in onze bezittingen, doch dit is iets, wat vooreerst nog wel tamelijk ver verwijderd is. Vooreerst toch zullen de Amerikanen hun handen vol hebben om hun heerschappij te stichten en te bevestigen. De door de Koloniale Bank uitgeschreven leeöing van één millioen gulden werd 3-maal volteekend. De anders nogal levendige Petroleammarkt was eveneens zeer stil. Slechts aandeelen S u ma tra- Pal om bang konden zich vorbeteren en aanvan kelijk sloten zich de aandeelen Koninklijke Petroleum daarbij aan. De Maatschappij Suriname ontving bericht uit Paramaribo, dat op de concessie der Maat schappij wederom nieuwe goudhoudende torreinen zijn gevonden. Do Noord - Transvaalsche, of ook wel Selati-Spoor, schijnt in moeilijk heden te zijn. De Noord-Transvaalsche is een Fransch-Belgische Maatschappij. De Transvaalsche regeering heeft de Maatschappij een proces aan gedaan, ten dool hebbend de concessie in te trekken, omdat de Maatschappij niet voldaan heeft aan de bepalingen, bij het verleenen der concessie ge maakt, waarondor niet nagekomen zijn: lo. dat het project der lyn in overeenstemming met de regeerings-commis9ie zoude worden vastgesteld, 2o. dat do spoorweg niet binnen den bopaalden tijd is aangelegd en 3o. dat het kapitaal niet volge stort is geworden. Er is slechts een klein gedeelte van den spoorweg gebouwd (180 kilometer), doch dit is nog niet eens in exploitatie. Er staan twee leeningen uit tot een gezamenlijk bedrag van l'/s millioen pond sterling. Deze obligation hebben rentegarantie van de Transvaalsche regeeriug, welke haar verplichting getrouw nakomt. Op het aandeelen-kapitaal heeft de Transvaalsche regee ring ook 4 pCt. gegarandeerd, doch deze garantie is aan de Maatschappij en niet aan de aandeel houders verloond. Ingevolge de processen echter heeft de Transvaal de betaling dezer dividenden geschorst. Het voornaamste actief der Maatschappij schijnt te bestaan in het depot ad circa 350,000 pd. st., bij Londenscho bankiers onder Trusteeschap van wijlen den heer Beelaerts van Blokland en van de Transvaalsche regeering en van baron Oppen- heim vanwege de Spoorwegmaatschappij berustend. Na den dood van den lieer Beelaerts van Blokland eischte do heer Oppenheim de terugbetaling van dezo som, doch bier kwam de Transvaalsche regeering tegen op, waardoor een nieuw proces ontstond. De Amerikaanscho Spoorwegmarkt was over het algemeen zeer flauw te noemen. Wel kwam eerst een weinig vorbotering in Missouri's tot stand, toon het bekend werd, dat de Staat Texas hot proces tegon de Missouri Kansas en Texas had opgegeven, en was er ook meerdere levendig heid te bespeuren in Atchisons Unions en vooral Westernwaarden, doch dit duurde niet lang. De Gulfwaarden worden bij groote bedragen door ons publiek aangeboden en hoewel in dit fonds een kleine koersverbetering tot stand kwam, mag men toch wel aannemen, dat, zelfs wanneer in den boezem van het reorganisatie-comitó weder eenighoid is gekomen, de voorwaarden van con versie niet zoo bijzonder voordeelig of, laten wij liever zeggen, vry ongunstig zullen zijn. Het eenige fonds, dat een uitzondering op den alge- mecnen regel maakte, was de Oregon Skortline A en B. Het schijnt, dat deze Bonds langzamerhand hun waardepunt zullen gaan bereiken. Amerika blijft, ook gedurende de flauwere dagen van de Ameri kaanscho Spoorwegmarkt, voor doze waarden voortdurend grooten kooplust toonen. Toen de koersen dezer Bonds nog dobberde i om de 40 pCt., werd reeds in deze kolommen de aandacht op de Oregon Shortlino gevestigd, en vermoedelijk zal het nu niet lang moer duren of het zal blijken, dat do verwachting, dat zij een koers zullen be reiken, gelijk staande met de preferente Unions, zal verwezenlijkt worden. De Union Pacific Spoor weg-maatschappij zal toch niet rusten vóór het geheele Oregon-Shorfeline-systeem in haar maat schappij zal zijn opgenomen, en hiervoor is ook een conversie of garantie den B-Bonds nood zakelijk. Wat de Union-Pacific-aandeelen aangaat, ook deze waren in reactie. Toch zal het op den duur wel blijken, dat ook voor deze aandeelen een schitterende toekomst is weggelegd. Al moge bet nu waar zijn, dat de New-York Central de Chicago North Western en Union Pacific niet zal k o o p e n, zooals de heer Yan der Bilt het uitdrukte, toch blijft men gelooven aan een of andere combinatie of fusie, waardoor do, New-York Central, Chicago North-Western en Union Pacific één zullen worden. R'jnlandsche Bank. INGEZONDEN. Set kohier onzer Plaatselijke Directe Belastingen. Onlangs ontmoette ik ismand, die mjj aan sprak met de vraag: Weet gfl wel wat op één na bet beste boek is? Daar ik wist met wien ik te doen had^ nameltfk met een man, die zich doorgaans en voornamelijk verdiepte in geldzaken, geldzakken en dergelijke, ant woordde ik hem, na mij wat bezonnen te hebben, met de wedervraag: Bedoelt g\j mis Bchien het jaarlijks verschijnende boekje: „Het kobier der Inkomstenbelasting?" En.... ik had het geraden l Nu had ik het voorrecht ean stroom van loftuitingen te vernemen over het onbegrijpelijke nut en het groote gemak, dat door die uitgave aan het publiek verschaft is. Volgens zijn meening zou daardoor onze menschenlcennis N.B. Diet alleen zeer vermeer derd worden, maar ook worden wjj er door in staat gesteld te beoordeelen hoe zwaar de menschen wegen (of liever hun portemonnaies). W(j kunnen er dus ons voordeel mee doen, daar wij nu kunnen nagaan wie der inge zetenen het beste wat missen kunnen als er sprake is van finantiëelen steun; en wat meer zegt, onze trouwlustige jongelingschap kan er nu ongeveer zijn stekken naar steken als hU er werkelijk over denkt om een meisje ten huwelijk te vragen, enz. Toen by uitgesproken en ik van al dien lof genoeg had, was ik zoo vrü als mijn ge voelen te verklaren, dat gezegd boekske dat ik mü ook had aangeschaft, ten einde aan een laakbare nieuwsgierigheid te voldoen (wat ik oprecht wil bekennen) niet geschikt is om ons beter} wèl om ons bitter te stemmen. Immers, wjj zien daarin veel, wat wü niet noodig hebben te weten. Wat gaat het m(j aan hoeveel A of B te verteren heeft en of hy sedert het vorigo jaar vooruit of achteruit gegaan is met z(in inkomsten? En toch, ik maak daaruit natuurlijk mijn ge volgtrekkingen; byv. ik denk, want ge dachten zyntolvry nu, die man, die jaarlijks zooveel inkomen heeft en daarvan weder een groot gedeelte kapitaliseert, kon toch wel wat meer afzonderen voor dit of dat, philanthropische of industrioele instellingen, ja, wat meer zegt, de vergelijkingen, die ik maak by de klassificatie der belastingschul digen, wekken by my vaak verbazing. Hier tyv. zie ik een ambtenaar alléén voor het hem toekomend bedrag als traktement aangeslagen, terwyi z(jn bezittingen, cie toch ook renten afwerpen, oaarby geïgnoreerd of verzwegen zyn; daar een deftige weduwe, die niet schijnt te begrypen, dat zy ook ver plicht was aangifte te doen van het inkomen harer kinderen; ginds oen rentenier, die, ofschoon hy jaarlyks een gedeelte van zyn inkomen kapitaliseert, daarmee geen rekening schijnt te houden in zyn aangifte; elders zie ik het bedrag van iemands salaris, dat plus minus f 100 beloopt, en dus onbelastbaar moest zyn, verhoogd met f 350, quasi voor kost en inwoning om het cijfer te bereiken, dat voor de eerste klasse bepaald is, en om kort te gaan, met do weinige menschenkennis (in bovengenoemden zin), die ik bezit, zou het my niet moeilijk vallen een menigte onnauw keurigheden aan te wyzen, die althans niet pleiten voor een consciëntieuze opvatting en naleving van do wet op genoemde belasting. Maar ten onzent heers:hen hieromtrent by velen verwarde begrippen en ziet men er, helaas, geen kwaad in-de belasting te ont duiken, of liever men neemt het zoo Dauw niet met de aangifte by den fiscus, en schynt daarbij te vergeten, dat men het algemeen den Staat of de gemeente stelselmatig te kort do9t. Ik ontmoette esna een welgesteld burger, die zich beklaagde, dat hy in zorg verkeerde en terecht over een ziek kind, en my vertelde, dat by trachten zou een bewijs van onvermogen te bekomen by den Burgemeester, ten einde het kind in het Acad. Ziekenhuis te doen verplegen. Ik stond daarover vreemd op te zien, daar ik meende, dat hy daarvoor niet in de termen viel. Eenigen tyd daarna kwam ik hem des Zondags tegen, prachtig uitgedost, met zyn vrouw in blinkende kleed6ren. Het echtpaar, waarvoor ik natuuriyk zeer beleefd uitweek, gaf my toen meer den indruk van veelvermogend. En nu, by het opslaan van bet kosteiyk boekje voornoemd, bleek my, dat onze suppléant in de 8ste klasse is aangeslagen. Hoe kunnen wy deze dingen met elkander rymen? Toch had hy het verlangde bewys veroverd l Maar, ik herbaal het, wat gaat het my aan? Ik heb alleen op mijn aanslag te letten daarom protesteer ik met allen ernst tegen die openbaarheid 1 A quoi bon? By de toepassing en de invordering van de vermogensbelasting toch denkt men er anders over en worden de aanslagen zooveel mogeiyk geheim gehouden, hetgeen m. i., met het oog op den tegonwoordig bestaandon klassen-haat, alleszins te rechtvaardigen is. Gaarne constateer ik, dat gezegd (kohier) boekske een onschatbare aanwinst is voor de ware liefhebbers der wetenschap. Toch hoorde ik iemand daarvan getuigen: „Het is een valsche wetenschap, een slangen-wysheid, ik moet er niets van hebben." "Wie of wel geiyk had? Met myn dank aan do Redactie voor de my verleende plaatsruimte, wil ik de beslissing aan het oordeel der lezers van het Dagblad overlaten. Mag ik dus besluiten met een groot vraag- teeken Leiden, 1899. Q. X. CORRESPONDENTIE. Ingezondenstuk ken of medodeeliugen, waarvan de inzenders hun naam niet aan de Redactie bekend maken worden ongeplaatst ter zijde gelegd. G. L. M I Is nu te oud. Roclof-Arondsyeon. De heer J. Lugtenburg, sedert ongeveer 2x/i jaar commies by 's Ryks directe belastingen en accijnzen alhier, kantoor- Alkemade c. a., die hier nog tydelyk ge detacheerd was, vertrekt tegen I Mei naar zyn a&Dgewezen standplaats Schiedam. Als zyn opvolger alhier is benoemd H. Van der Haar. Ter-Aar. Een man, die bedelende langs de buizen liep en te veel van de opgehaallc centen aan sterken drank had ver ruikt, geraakte Donderdag avond in de Kerkbuurt alhier te water. Door twee inmiddels toe geschoten personen werd hy echter spoedig op het droge gebracht, wat echter met groote moeite gepaard ging. In een hooi .erg heeft do beschonken man zyn roes kunnen uit slapen. Wenscheiyk ware het aan dergelijke menschen brood te verschaffen en geen geld uit te reiken; het getal bedelaars zou daar door afnemen en het zedeloos leven, dat door bet gebruik van sterken drank onder het doortrekkend bedelend publiek ontstaat, zou ook daardoor minder worden. Zoetorwoudo. De collecte, op 11 en 12 dezer gehouden voor de Maatschappij van Weldadigheid, heeft in deze gemeente, na aftrek der onvermijdelijke kosten, eene som opgebracht van f 24.31. Als curiositeit zy ge meld, dat uit een der bussen een valsch kwartje te voorschyn kwam. Het muntstuk was zeer slecht nagemaakt. Door den landbouwer P. O., wonende aan den Haagweg, onder deze gemeente, is aangifto gedaan van een geval van mond- eo klauwzeer onder zyn veestapel. 27) Karol heeft Jobstijdingen over te brengen. Zwingelmans herstelde. Op een mooien dag, in de eerste helft van Juni, zat h(j voor bet eorst weer in de woonkamer. Alleen Karei was by' hem: vrouw Zwingelmans had diareven het vertrek verlaten, om in de koeken voor het middageten te gaan zorgen. .Vader," zei Karei en hy zei het aarzelend, „u hebt me al een maal of wat gevraagd, of er een brief uit Amerika was „Is er een?!" viel Zwingelmans in. „Ja, vader. Veertien dagen geleden is hy al gekomen, maar ik heb bet u tot dusver niet durven zeggen." „Brummelkamp vraagt geld?" „Ja, vader." „Veel?" „Nog meer dan de laatate maal." „Hoeveel vraagt by?" „Vyf duizend gulden." Karei zag zyn vader verbleeken. „Heb je za gezonden, Karei?" „Hoe kon ik, vader, zonder moeder in de zaak te keDnen?" „'t Ie waar! En ternauwernood zal ikzelf bet kunnen. Moeder bemoeit zich nooit met do kas. Als ik zorg op zyn tyd de coupons machtig te zyn, die we van onze effecten zouden hebben afgeknipt, merkt zy bet verlies van die effecten zeiven niet. Maar voor vyf duizend gulden effecten hebben we niet meer. 'k Zal het een of ander verkoopen moeten, een stuk land of zoo om de som byeen to krygen." „Als ik Brummelkamp eens een briefschreef, vader? Als ik bem eens vertelde, dat by geen geld moer krygt? Dat, als we langer bleven zenden, onze armoe zelf de zaak aan bot licht zou brengen; en wy, als het geheim verraden moet worden, liever als welgestelde lui dan ale bedelaars de onthulling zien plaats grgpen?" „Je kunt het probeeren, Karei, maar het leidt tot niets!" „Opeens weer zoo moedeloos, vader?" „Je hebt geiyk, jongen: 't is ondankbaar van me. Da goede God heeft me uit die zware ziekte doen heretellen; beeft me bovenal dat „teeken" geschonken: ik mocht dus, in plaats van te mokkenMaar het geldt de toe komst van jou en je moeder, Karei 1" „Staat die niet in Gods hand, vader?" Zwingelmans bad Diet meer geluisterd. Een enelgerezen gedachte bad zyn gelaat verwron gen tot de „kiespyn"-uitdrukking van eenige weken terug, en trillend kwam de vraag: „Dat „andere", Karei....?" Heb je my ook daaromtrent misleid?" „G bedoelt, vader....?" „Myn yihoofdigheid. Je hebt gezegd, dat ik nooit „O neen, vader, wees gerustl Daaromtrent heb ik u niets hoeven te verbloemen 1 hebt, in uw yten, wel een enkele maal gezinspeeld op het gebeurde; maar dan altyd zóó onbe paald en onverstaanbaar, voor een onin- gewyde moet het volkomen wartaal zyn ge weest, wat u dan sprak." „Dus. moeder heeft niets gemerkt? Eeriyk niet, Karei?" „Eoriyk, vadermoeder heeft niete gemerkt, on niets kunnen merken." Een steen viel Zwingelmans van het hart. Karei hervatto: „Er is nog iets, vader, waar ik u over spreken moet. Een paar dagen geleden beeft Hanna my een onaangename tydtng gebracht. Door iemand uit de stad een banketbakker geloof ik is aanzoek om haar band gedaan." „En Hanna is je ontrouw geworden?" „Hoe komt u op die godachto, vadert?" „Omdat anders de zaak niets te beteekenen zou hebben." „Dat heeft ze toch wèl. Hanna's oom heeft aangedrongen op verbreking van one engagement, en met gewold da zaak door willen zetten. Toen Hanna weigerde zyn zin te doen, heoft hy haar onterfd." „Met onterving bedreigd, bedoel je zeker." „Neen, vader, onterfd. En by heeft haar meteen gelast, nog dienzelfden middag zyn huis te verlaten. „Zyner waardigi I - En waar is Hanna dan nu?" „By meester in den kost." „Zonder een duit geld te bezitten?" „Hanna heeft, aan spaarpenningen, een paar honderd gulden." „En als dia verbruikt zyu? Kan ze iets uitrichten om in eigen onderhoud te voorzien?" „Hanna, als u weet, is veel beschaafder dan de meeste meisjes uit baar stand, dank zy, niet der wyshcid of liefde, maar den hoog moed van haar oom, dio haar uit praalzucht naar een kostschool heeft gezonden. Ze zou alleszins geschikt zyn voor huishoudster of voor juffrouw van gezolschap zolfs. Maar waar zal ze, zoo op-stel-en-sprong, een betrekkiDg vinden „Wy zouden by moester het kostgeld voor haar betalen kunnen „Dat zal Hanna, vroes ik, niet willen, vader." „Dat vrees ik ook! Weet je, Karei, wat best zal zyn?.... Dat je zoo gauw mogeiyk met haar trouwt." Dit was natuuriyk ook Kareis meening. Zyn moeder, toen de zaak aan haar oordeel onderworpen word, verklaarde, dat het ook de hare was; en geen volle twee maanden later had Karei Hanna Zogers als zyn vrouw de rentmeesterswoniDg binnengeleid. Jonker Onno in verschillende poses. Kareis brief naar Amerika leidde tot niets. „Wou je myn kool verkoopen?" schreef Brummelkamp terug, „on myn weismaken alsdat jullie arm zou worden door die grap? Dio Kreliesen gonekt hoef, etuurd het gold, dat kan een kind begreipen, en jonker Onno hoef gouwen Willempies genoog. Hy kan dor nog hooi wat sturen voor-aleer dat 't pleksken, waar de geeltjes gelegen hebbon, in de stromend volle goldkis te vinden is. En wat betref jou vraag, om in 't vervolg regstreoke an da hoofporeoon te Bcbryvon, daar heb lk geen zinnigbeid in. Tussen twee haakies, Karei: je had gerus, inplaas van „hoofporsoon," „de Jonkor" kunnen zetten. Daar was minder ink voor nodig gewees, en ik begreip nou toch even goed wie asdat je bedoelt. Maar om weer op ons apporpo te kommen: an zoon' groote meneer scbryvon, daar pas tk voor. Niet, dat ik jullie niet honderdduizend maat hoger agt as zoo'n jonkertjon-doodscbietersbaasmaar dat soort, lui lagt maar om hanepoten zooas ik en mynB gelykon die schryven, en ik wil niet uit- gelaggen wezen, 't Is dan toch ook kleino moeite voor je Vader, om even den inhoud van myn briefken aan zgn wezentiyk adres over to brengen, hè? Laat bem de JoDker maar vertellen, net as ik in myn laatete brief geschreven beb: binnen zes weken vyf duizend guldeD, on anders bet geval pebliek." „Zou die Brummelkamp ons wezenlyk niet gelooven?" vroeg Karei, toen hy zyn vadet den brief voorgelezen bad. „Zou by denken, dat het geld van den joDker komt?'' j Wordi vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 9