PETROLEUMHANGLAMPEN. J. L. CREYGHTON, Aalmarkt 25. N®. 12005 Vrijdag; 14 April. A0. 1899 Qeze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Vervolg der Advertentiën. Amsterdamsche Hypotheek-Waarborg-Maatschappij, BET ONDERLINGE VEEBAND REGELMATIGE LICHAMEN en twee der M-rcgeliatip Lichamen, NIEUWSTE MODE SCHWEIZER Co., Luzern (Zwitserland). Grootste keuze. Prachtige modellen. Photographie BONGENAAR, Leiden, Apothekersdijk 16, Woerden, Hoogewoerd. LEIDEN. Niemand verzuime bij behoefte aan een HANG LAMP of GANGLANTAARN een bezoek te brengen aan ons MAGAZIJN en de prijzen te vergelijken. wordt heden a tont prix uitverkocht. Onherroepelijke sluiting heden Vrijdagavond 7 uren. ZAAL NUTSGEBGUW, Steenschuur, Leiden. LEIDSCH p~rt.tr dezee GOUBAIiT: Voor Leiden per 8 cnaanoea, 1.10. Franco per. poet 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PTLUS DER ADVEBTENTBÈÏN i VaD 1 6 regels f 1.06. Iedere rege) meer f 0.17 - Groctero letters aaar plaatsruimte - Voor het incasseereo bol ten de stad wordt f 0.06 berekend KOLONIËN. BATAVIA, 8—14 Maart. Eergisteravond, zoo meldt de „Java-Bode", Is door de politie in de wijk Pendjaringan op een woedenden Chinees jacht gemaakt, zooala nooit te voren op de daken van Batavia's huizen is voorgekomen. Op do daken want de driftige baba zat schrijlings op de nok en wist gedurende een zestal uren een bombar dement van dakpannen te onderhouden, zoo hevig en verbitterd dat de politie onder aan voering van schout Hinne er haast machte loos tegenover stond. Om de jacht goed te begrijpen, moet men weten wat er aan vooraf gegaan is en alvast gaan denken aan het: cherchez la femmo. Want onze Chinees, die van een zeer twistziek humeur moet zijn, had zijn vrouw weggezonden, waarop deze een huis of zes van hem af bij een kennis haar intrek nam. Toen hij het leven alleen minder pleizierig vond, deed hy moeite om zijn verstoeten wederhelft weer terug te krijgen. Doch deze weigerde beslist. Intusschen gaf de man zijn pogingen niet op. Op een avond verscheen hy met een scheermes by de woning van de gastvrouw zyner echtge- noote, biykbaar met minder vriendelijke be doelingen en alleen de bedreiging van den toeschietenden schout, dat hy, als hy drukte maakte, zou worden neergeschoten, voorkwam erger. Doch eergisteravond wilde de man zyn wrok koelen. Hy stapelde krullen, stukken hout, oude baatjes voor het huis, waar zyn vrouw vertoefde, en ook voor de aangrenzende woningen op, drenkte alles met petroleum en stak er den brand in. In zyn eigen huis drenkte by zyn bed met de brandstof en liet ook dit in vlammen opgaan. Het duurde niet J&ng, of op verschillende plaatsen begon nen de huizen te branden. Aanstonds was de politie ter plaatse om het vuur te blusschen. In het huis van den brandstichter ging dit echter niet gemakkeiyk, want de man was op het dak geklommen en wierp iederen politieman, die nader kwam, met dakpannen. Zóó ontstond het bombardement, waarvan in den aanhef sprake is. Welke moeite de politie ook deed om den woedenden Chinees in handen te krygeo, het bleek onmogelyk hem te nadoren. Wie het waagde, werd met dak pannen begroet en zoo bekwamen de schout Hinne, een oppasser en een helpende Chinees min of moer hinderlyke verwondingen. Onop- houdeiyk schreed de woedende brandstichter over de nok van het dak voort en onophoudelyk daalde de projectielenregen op de blusschende mannen neer. De politie mocht den man niet doodschieten cn zoo moest zy alles lydelyk aanzien. Over een lengte van 37 meter brak de woesteling de pannen op. Eindeiyk kreeg hy dorst en vroeg by een rasgenoot om thee. De drank werd hem aangereikt in een pot, aan een langen bamboestaak vastgebonden; deze staak werd door schout Hinne in de handen gehouden, en, toen de dorstige naar den theepot greep, kreeg hy onverwacht een stoot met den stok en viel. Onmiddeliyk maakte hiervan een oppasser gebruik om hem te grypen, maar als een kat sprong de razende man over een groot gat in h6t dak en wist weer te ontkomen, tot by eindeiyk een sabelhouw ontving en werd gatat. Toen was het vyf uren in den morgen. De taaie Chinees werd in het stadsverband opgenomen. De door hem aangerichte echade wordt ge raamd op ongeveer 1500 gulden. Den lOden Maart is de nieuw benoemde Turksche consul Emin bey te Batavia aange komen. Tal van Arabieren wachtten hem aan de havenkade te Priok op. Naar men aan het „Bat. Nsbl." meldde, moet hy in een gesprek met iemand aldaar zich hebben uitgelaten, dat hy de panislamistische kuip ryen van zyn voorganger ten zeerste afkeurde en niet van zins was denzelfden weg als deze te be treden. De „Java Bode", wier redacteur een onder houd met den nieuwen titularis heeft gehad, zegt den indruk te hebben verkregen, dat van zijn kant niets zal worden gedaan, dat de onte vredenheid der Regeering zou kunnen wek ken. Zyn voorganger Kiamil-bey verklaarde Emin-bey niet te kennen; hy had hem nooit gesproken en wist alleen van ter zyde iets van diens wat te grooten ofschoon elders zeer overdreven voorgestelden geloofsyver. By arrest van het Hoog Gerechtshof is het, indertyd vermelde, vonnis van den Raad van Justitie te Batavia, waarby de beklaagde C. J. J. d'Engel'oronner ter zake van het moedwillig toebrengen van slagen tot de straf van zeven dagen gevangenis werd veroordeeld, gewijzigd. De beklaagde is schuldig verklaard aan doodslag onder verzachtende omstandig heden en deswege veroordeeld tot do 8traf van één Jaar gevangenis. ATJEn. Uit Segli werd den llden Maart geseind: Heden rukten van hier naar Tamseh uit het 14de bataljon, vier brigades marechaussee, twee pelotons cavalerie en hulptroepen, alles onder commando van majoor Van der Wedden. Deze troep werd vergezeld door den gouverneur. Gisteren rukten drie compagnieën van het derde bataljon onder majoor Van Loenen over Selimoen naar TamBeh. Van het sneuvelen van Toekoe Oemar wordt ook hier gesproken. Hy moet door twee schoten door de borst en een door de hand gedood zyn. Door den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens langdurigen dienst, één jaar verlof Daar Europa, aan den adjunct-inspecteur van het Inlandach onderwijs in de 5de afdeeling, D. Vooren. Bij het Op. Lager Ond. voor Europeanen. Benoemd: Tot onderwijzer 3de kl. M. Den Hartog, daartoe gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal. Geplaatst: Aan de 1ste school te Ambarawa, Semarang, de benoemde onderwijzer der 3de klasse M. Den Hartog. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Bevorderd: Tot ontvanger op f 250 'a maands G. Th. Kulenbömer, thans verificateur der 4de kl. Werkzaam gesteld: Als verificateur 4de kl. A. II. W. Gorter, thans gezagvoerder. Overgeplaatst: Van Batavia naar Oleh-leh de ontvanger Külenbömer; van Soerabaia naar Oleh-leh de verificateur Gorter. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. Benoemd: Tot opzichter 2de kl. de ambtenaren op wachtgeld P. H. Briët on Ch. Van Aaken. Overgeplaatst: Van de res. Madoeranaar Bodjonegoro (res. Rembang) en ter beschikking gesteld van den chef der werken en opnemingen aan de Solorivier de adspirant-ingenieur A. A. Meijers; van de res. Bantam naar de res. Rem bang de opzichter 2de kl. M. J. Bausch. Verleend: Wegens langdurigen dienst ée'n jaar verlof naar Europa aan de opzichtera 2de kl. bij den Waterstaat en 's Lands Burgerl. Openbare Werken B. H. W. Willebrands, A. Van Loon en F. A. Kloppert. By de in- en uitvoerrechten en accijnzen: T ij d e 1 ij k belast: Met de waarneming der betrekking van ambtenaar op ƒ150 's maands R. A. L. Robert, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk verificateur 4de kl. Werkzaam gesteld: Als ontvanger op ƒ150 's maands M. T. J. Van Balgooi, thans veri ficateur der 4de klasse, als verificateur der 5de klasse R. A. L. Robert. Overgeplaatst: Van Belawan (Oostkust Sumatra) naar Belalawan, de ontvanger Van Balgooi. Geplaatst: Te Belawan (Oostkust van Su matra) de verificateur Robert. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Met ingang van den datum van terugkomst op non-activiteit gesteld, de 1ste luit. der art., van verlof uit Neder land teruggekeerd, G. C. A. Dijk. Verleend: Twee maanden verlof wegens ziekte naar Soekaboemi en Sindanglaia, aan den kapitein-intendant bij de militaire administratie te Batavia H. A. Engeringh. Verlengd: Met een maand het hem verleend verlof wegens ziekte naar Tjimahi, aan den lsten luit. der genie te Batavia, A. S. Ruzette. Ingedeeld: Te Soerabaia als beheerder van het gewestelijk magazijn van kleediog en uit rusting, de magazijnmeester 1ste kl. [kapitein] bij de milit. adm. A. D. De Bergh, geëvacueerd van Atjeh. V erleend: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den opzich.-mach., tevens belast met het toezicht op de werkplaats bij den dienst der exploitatie van den stoomtram weg in Atjeh, W. H. N. C. Van Garrel. Ontslagen: Op verzoek, wegens ongeschikt heid voor alle militaire diensten, eervol eri met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. mili tairen dienst, do kapitein der inf. J. H. Kroet. Bevorderd: Tot majoor bij het wapen der artillerie, de kapiteins P. C. Van der Willigen (gedetacheerd in Nederland) en W. Wothmar. Ontslagen: Met ingang van 4 April 1899, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uitHr. Ms. militairen dienst, de kapitein der inf. K. R. L. Koene op verzoek, wegens ongeschiktheid voor alle militaire diensten, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de kap. dor inf. W. Boer. Overgeplaatst: Bij het garnizoens-bat. van Sumatra's Oostkust: de kapitein der inf. van hot 11de bat. S. E. Blok en van het 18de bat. E. A. Van Kappen. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Soekaboemi, aan den militair apotheker 2de kl. J. Petersen. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van Hr. Ms. wachtschip „Gedeh" op Hr. Ms. flottieljevaartuig Borneo" de offic. van adm. 2de kl. J. R. J. De Raadt; Van Hr. Ms flottieljevaartuig «Borneo" naar Hl. Ms. pantserdekkorvet .Sumatra" de offic. der adm. 2de id. L. J. Mouton; Van Hr.Ms. pantserdekkorvet „Sumatra" naarHr. Ms. wachtschip .Gedeh" vergund om wegens lang durig verblijf m deze gewesten te repatriöeron de offic. van adm. 2de kl. C. P. Soutendam, Tijdelijk belast: Met ingang van 1 April 1899 met de waarneming der betrekking van geneesheer bij het Marine-établissement te Soe rabaia, de gopensionneerde offic. van gez. lsto kl. van het Nederlandsch-Indische leger L. P. Ch. Sörensen. Znid-Afrika en de Conferentie. De „N. R. C." spreekt de „Arnh Ct." niet tegen, dat de minister van buitenlandsche zaken, onze vertegenwoordigers in den vreemde aanschryvende, de regeering van het land, waarin zy ons ryk vertegenwoordigen, tot de conferentie uit te noodigen, voor die daad verantwoordeiyk blyft, Hy is ongetwyfeld ver- intwoordciyk, hetgeen niet wegneemt, dat niet hy, maar metterdaad de Russische regee ring, of de Czaar als men wil, de uitnoodiger is. „Evenmin betwisten wy, dat er gevallen denkbaar zyn, waarin onze regeering voor die uitnoodigingen van den Czaar niet als tusschen- persoon zou kunnen optreden. By voorbeeld in het geval, dat de „Arnh. Ct." onderstelt. Wy gelooven wei niet, dat de Russische regeering van de onze zou vergen een uit- noodiging te doen, die zy dan weten kon dat ons onwelgevallig was; maar deed zy het toch, dan zou onze regeering zeker öf er op staan, dat die eene uitnoodiging kwam te vervallen, öf weigeren de tusschenpersonen te zyn. Deed zy geen van beide, dan zouden wy haar daarvan zeer zeker een grief maken. „Maar gesteld, dat onze regeering, de opgave krygonde van de Staten, die de Russische regeering ter conferentie vertegenwoordigd wilde hebben, en daarin de twee republieken van Zuid-Afrika missende, daaromtrent inlich tingen gevraagd en er op aangedrongen had, dat die twee Staten alsnog op de lyst gebracht zouden worden, ook omdat het voor de Neder- landsche regeering onaangenaam moest zyn, die stamverwante republieken niet uit t« noodigen. Gesteld, dat onze regeering aldus gedaan had, maar de Russische regeering, om welke reden dan ook, aan dien aandrang geen gehoor had gegeven, dan zien wy er niet de noodzakelykheid van in, dat onze regeering nog langer bezwaren zou maken, de uitnoodigingen te verzenden volgens de opgave van do Russische regeering. „Tegen deze blyffc dan onze grief, dat zy de Z.-A. Republiek en den Oranje-Vrystaat thuis heeft gelaten, vooral nu de conferentie in ona land wordt gehouden. Maar onze regeering kunnen wy er dan geen grief van maken. „Of onze minister van buitenlandsche zaken in den geest, dien wy aangaven, gewerkt heeft, weten wy niet. Het zou ons zeer teleur stellen, als hy het niet gedaan had. Laat in elk geval het publiek te weten mogen komen wat de reden is van het niet uitnoo igen van de twee Hollandsche republieken en welke rol onze regeering in de voorbereiding van de uitnoodigingen vervuld heeft. Een vraag in een der Kamers, een officieuze mede- deeling in de pers kan daartoe dienen". Het bericht uit Den Haag, ook in ons blad medegedeeld, acht de „N. R. C." geen ver klaring. „Waarom geen Afrikaansche staat en wel Aziatische? Een oogenblik hebben wy gemeend, na de lezing van den brief van onzen minister van buitenlandsche zaken aan onze vertegenwoordigers in den vreemde, dat de Russische regeering alleen die Staten uitgenoodigd had, die aan het Russische hof vertegenwoordigd waren. In Augustus, icen de eerste circulaire van den Czaar verzonden werd, waren de Z.-A. Republiek en de Oranje* Vrystaat dat niet. Maar Siam evenmin, en, ook dat is ultgenooJigd." TWEEDE KAHEEl. Snelheid by het gebruik van Spoorwegen. Blyken8 het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het wetsontwerp tot nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitsluitend met beperkte snelheid wordt vervoerd, waren velo leden verwonderd, dat de Reg. hieromtrent niet de meening van Ged. Staten der onderscheidene gewesten heeft gevraagd. Verscheidene leden hadden bezwaar tegen het ontwerp, omdafc daarby van Rykswege een onderwerp zal worden geregeld, tot dusver door provinciale voorschriften beheerscht, en dat vooral omdat de noodzakelykheid daarvan niet is gebleken. Wel hebben Prov. Staten het onderwerp niet volledig kunnen regelen, maar dit had or toe moeten leiden de bevoegdheid van de Staten op een ruimeren grondslag te vestigen. Ten aanzien van het tweede gebrek aan eenheid in de provinciale regelingen geloofde men niet, dat in de practyk de daaraan ont leende bezwaren zich hebben doen gevoelen. De bedenking omtrent het gemis van een vormig en deskundig toezicht op do naleving der prov. bepalingen achtte men niet geheel juist, in byna alle provinciën toch is de water staat op uitstekende w\j*e georganiseerd. Dez* leden meenden dus, dat, zoolang ee£ wet og de wegen niet bestaat en do wetgeving op dit stuk hoofdzakelyk .bljjft berusten op de prov. reglementen op de wegen, ook de wet» geving op de tramwegen aan Prov. Staten moet blyven opgedragen. Vele andere leden vereenigdon zich met het ontwerp, omdat by de than6 bestaande voorschriften de veiligheid van het verkeer* niet voldoende is verzekerd en hieraan niet te gemoet kan worden gekomen door het geven van ruimer bevoegdheid aan de Prov, Staten. Verscheidene dezer leden betreurden het daarom te meer, dat zy met de w(jze, waarop de Rogeering de materie voorstelt te regelen, niet kunnen meegaan. De tramwegen zullen worden gebracht ODder de spoorwegwet, die voor tramwegen niet geschikt is, daar dc spoorwegen zyn aangelegd op eigen baan en do tramwegen op openbare wegen krachtens vergunningsrecht en voorwaarden van allerlei besturen, terwyi de ondernemingen van weinig omvang zyn en geringe financiëele draag kracht hebben. Ook achtte men het bedenkelyk de Regeering bevoegdheid te geven by bestuursmaatregel van de spoorwegwet af te wyken, waardoor alle wettelyko zekerheil zou gemist worden. Bovendien zou langs dezen weg voor tram wegen een regeling worden gemaakt vza veel grooter omvang dan noodig is. Een speciale wetteiyke regeling voor tramwegen is zeker dus de eenig aangewezen weg. gevestigd te Amsterdam. Zoolang de voorraad strekt zijn de 4 pOt. niet nitlootbare gewaarborgde hypothe caire obligatiën in stukken van ƒ1000 en ƒ500 verkrijgbaar bjj de Firma LEZWIJN en lülGrEMA.lsrs te Leiden. I68013 By A. "W. SIJTHOFF, te Leid.D, is zooeven ïerschenen: der F". J. VAES, Werktuigkundig IngenieurLeer aar aan de H.-B.'School met 5 jarigen Cursus te Rotterdam. Met vele figuren tusschen den tekst. PiUs f 1.35. Verkrijgbaar by alle Boekhandelaren. Dames, die zich naar de kleodon, mogen niet verzuimen monsters onzer VOORJAARS- en ZOMER- NOUVEAUTÉS aan te vragen. Specialiteit: aieawstc E IJ dl en $tfofTcn, Zijden Foulard, Rayc en dhlnc, voor Japonnen en Blouses, van af 6© Cents por Meter. Wy verkoopen voor Holland slechts direct aan Particulieren en zenden de verlangde Zyden Stoffen vry van invoerrechten en franco thuis. 1274 30 ZIJDEN STOFFEN - UITVOERHANDEL. 12 Flslte-Pofreften met proef ƒ3.- 4* v) ft ff ft *-• Aanbevelend, WILLEN! BOIVGENAAK^ 3014 1* 2564 40 Niets mag overblijven. Dames huismoeders die nu nog hun linnenkast willen aanvullen, koopen 5 °/o minder dan bij eiken Winkelier. ONDERSTAANDE GOEDEREN ZIJN NOG IN VOORRAAD Linnen en Watertwists voor Bedlakcns, fijn Katoen en Graslinncn voor Hemden, Dames-Pantalons, Rokken, Chemises, Nachthemden, Heeren- en Dames Jaeger- Ondergoederen, Sokken, Kousen, Servetten, Tafel lakens, Handdoeken, Stofdoeken, Flanellen, Damast Tafelstellen, enz., enz. Karpetten, Vloerkleeden, Tapijten, echte Fransche Vitrages fabelachtig goedkoop. Noodig of niet, hiervan moet men nog profiteeren. 800S 60

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5