ging dreggen, werd zyn lyk eerst eenige uren later opg-haald. Leiderdorp. In plaats ran den heer J. P. Van der Voort, die zyn praktik heeft neder- gelegd, beeft zich bier als arts gevestigd de heer T. F. Thyssen. Roelof-Arondsveen. Gisteren, Dinsdag rjeds, dus aanmerkelijk vroeger dan het vorig jaar, zijn alhier door den tuinder W. Van Buiten de eerste peulen van den koulen grond verzonden. ZQ deze zending de voor loopster van een goeden oogst 1 Rynsburg. A. s. Dondordagj 13 April, zal ten huize van dr. Van Walsem tusschen 8 en 9 uren 'a voormiddags gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie. Snsscnlieim. De voordracht voor secretaris dezer gemeente bestaat uit de heerenO. Van Eek, amltenaar ter secretarie te Leiden, en A. Abbemn, idem te Amerongen. Warmond. Heden is het 100 jaren geleden, dat het Groot-Seminarie Warmond^ waaraan zoovoel priesters in den lande hun theologische studiën hebben voltooid, werd geop nd. De heuglijke viering van het jn iló is wy meldden het reeds tot 14 Juni uitgesteld, wegoos het thans n.inder geschikte tydetip vacantio voor professoren en sta denten, Paaschtyd, met de drukte, daaraan verbonden voor do grooto meerderheid der nog levende oud kweekelingen. Van een bescheiden inrichting, welker ge bouwen nog ten deele aanwezig zyn, heeft bet Groot-Seminarie Warmond zich uitgebreid tot een grootsche stichting, welke nog voor weinige jaren e-.n belangrijke uit reiding be hoefde en verkreeg ln het ruime voorgebouw, dat de vertrekken voor den Bisschop bevat en den Hoogeerw. president met do profesaoren huisvest. Die uitbreiding is daarom zoo van betcekenis, omdat zij bewijst, hoe steeds meerdere theologanten bet Seminarie be zoeken. Niet alleen voor de doelen des lands, welke het tegenwoordige bisdom Haarlem vormen, is Warmond de kweekplaats geweest van een schaar van jongelieden, jarenlang hebben ook de kweekelingen uit de noordelijke en oostelijke provinciën, het latere aartsbisdom Utrecht, Lier zich tot de priesterlijke loopbaan kuDnen voorbereiden. Het beeft Z. H. den Paus behaagd, te dezer gelegenheid te benoemen tot geheimkaraer- heeren de hoogeerw. heeren M. J. A. Lans, president, en J. De Bruyn, om. professor. De „R.-b." bövat „Op Warmond's Eeuw getij" de volgende dichtregelen: U siert een jubelkroon van honderd jaren, Wie eens der liefde kracht het leven schonk. Wat stormen zijn er over U gevaren Vóór Uwe jengd ons lachend tegenblonk! Gjj wist de deugd aan wetenschap te paren. In duizende echo's ver de mare klonk, Hoe 't dorstend hart van breede joDgliogscharen Met volle teug dat levend water dronk. Die breede schaar van 't heden en 't verleden, Zy treedt U, Warmond, juichend te gemoet, En valt, vol liefde U dankend, aan Uw voet, Htt hart voor U vervuld met priester-beden: „O Heilige Geest, ontvonk in Uw getrouwen Steeds heldenmoed en koninklijk vertrouwen!" Zocterwoude. Het kohier der personeele belasting voor het dienstjaar 1899 dezer gemeente is afgekonoigd en ter invordering aan dcD Rijksontvanger ter hand gesteld. De hoofdsom bedraagt f 6818.67®, waarvan 10 opcenten voor de gemeente f 681.86. Aan de beurt van aftreding zijn dit jaar je leden van den Raad dezer gemeente de ^eren J. v. Teylingen, C. v. Leeuwen, A. Rynsburger, J. Pieterse en C. v. d. Salm; de beide laatstgenoemden hebben respectievelijk sedert 1872 en 1874 zitting in den Raad; de hoer J. Pieterse bekleedt bovendien sedert 1887 het ambt van wethouder. Uit de „Stantsconrant.* Kon. besluiten. De generaal-majoor der infanterie van het leger in Ned.-Indië. W. A. Schneider, met ingang op 3 Juni 1399 op zijn verzoek eervol nit den militairen dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Benoemd tot president der rechtbank te Leeuwar den mr. C. W. De Vricse,vice-president; tot vice- president rar. L. D. W. Losecaat Vermeer, rechter aldaar. Tot lid van het Mnntcollege, belast met de werk zaamheden van inspecteur-e8snieur-generaal, dr. C. Uoitsema, leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Breda. Op verzoek eervol ontslagen de heer R. Swaving, ontvanger der registratie en domeinen te Appin- gedain. Benoemd tot betaalmeester te Zutfen de heer F. Koodeoburg, thans te Hoorn. Op verzoek eervol ontslagen met aanspraak op pensioen de heer J. Bolhuis, rijksontvanger te Lobit. Benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in bet kanton Alfen, C. C. Krom, notaris te Ouds hoorn; tot opzichter van den Rijkswaterstaat der 4de klasse J. P. De Vries; tot hoogheemraad van de Krimpenerwaard, prov. Zuid-Ilolland, N. Dog- terom. Aan den luitenant ter zee der lste kl. L. J. H. Willinge vergunning verleend tot het waarnemen van een betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van een jaar, onder stilstand van non- activiteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Bevorderd tot luitenant ter zee der lste kl, de luitenant ter zee der 2de kl. G. K. graaf Van Hogendorp, en tot luitenant ter zee dor 2de kl., de adelborst der lste kl. G. Duyckinck Sander. Pensioen verleend aan J. Van Os, wed. K. Broekbuyzen, deurwaarder der directe belastingen, 32-r>-M. J. Stox, wed. A. J. H. Schoth, verifica teur lste categorie bjj 'b Rijks belastingen, ƒ435; Cbr. Doornink. wed. H. F. Rijkebusch, adjunct commies 2de klasse ter provinciale griffie van Utrecht, 266; W. Pessink, wed. N. Ballast, cipier in het huis van bewaring te Schiedam, ƒ75; Th. M. Errens, wed. C. P. Spruytenberg, Rijks-klerk ten kantore der registratie en domeinen te Vechel, 125; A. l'rieling, wed. J_ £os, commies 2de kl. bij 's Rijks belastingen, ƒ372; A. L. Do Man, wed. J. A J. Van der Schaalf. directeur van bet post kantoor tt Zutfen, ƒ720: M. Chr. EiscU, wed. J. Siemon8, kantoorknecht ten postkantore to A sterdam, /800; M. H. Van Uije, wed. M. P. Roetert Tak, kantonrechter, ƒ550. Aan D. W. Middelhoven, laatstelijk ontvanger der directe belastingen en accijnzen, ƒ1455; J. Ringeling, schoolopziener in het district 's-Her- togeubosch, ƒ1667; J. E, C. De Wijs, commies bij het departement van binncnlandsche zaken, ƒ1638; W. Cornelisse of Cornelissen, boschwachter in bet rentambt Oosterhout, ƒ211. en A. Bakkeren, bosch wachter in bet rentambt Breda, ƒ204, P. H. Syben of Von Syben de Marove, leeraar aan de Ryks- boogerc burgerschool to Roermond, ƒ1067, mr J. F. B. Baert, secretaris bij het college van cura toren der Rijks-universiteit te Utrecht, ƒ653. Voor het tijdvak van 11 April 1899 tot en met 10 April 1909, aan C.J. Van Loon, myneningeniear 2de klasse van het mijnwezen in Ned.-lndië, opgo dragen het geven van onderwijs in de mijnenont ginning en de toegepaste aardkunde aan de Poly technische School to Delft. De gewone andiëntiën van de ministers van binneolandsche zaken, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De Vredes-conferentie. De gemeenteraad van 's Graven hage be sloot, naar aanleiding van de a. 8. vredes conferentie, bet Hols Ten Bosch by de gemeentelijke dninwaterlei ring aan te slniten. De heer Van Hattum bracht het denkbeeld ter sprake, dat door B. en Ws. een voorstel zou worden ingediend, om ook van gemeeDte wege de leden der Conferentie een ontvangst te bereilen. De voorzitter verklaarde, dat dit pnnt in de eerstvolgende vergadering van B. en W6. besproken zou worden. Men verneemt, dat Siam op de ontwape- nings-conferentie zal worden vertegenwoor digd öoor den buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van dat Ryk te Parijs, markies Suriya Nnvatr, en door den Siameeschen gezant by de Hoven V3n Engeland en Nederland, markies Vesuddha. De „Ind. beige" ontvangt nit Weenen een telegram, dat Montenegro op de ont wapenings conferentie door vele politi?ke personen cal worden vertegenwoordigd, waar onder de ministers Bozo, Petrovics en Matanevics. Gemengd IV i en Te Li8se beginnen de hyacinten, die no/ zoowat ontkomen zijn aan de vlagen vin voorjaarskou, to ontlaiken, maar eveD verig worden ze afgesneden en verzonden naar Engeland, want hyacintcnbloamen biyven scliaar8, de marktprys zal wel boog zyn. Men durft niet zeggen: „Alles wat de vorst door stond, staat nu in bloei," maar men kan toch aannemen, dat een ieder, die bepaald van plan is dit eens te gaan zien, het beste doet in de eerste dagen te gaan, want de bloemrijkste ty 1 is aangebroken, al is h6t dit jaar erg zuinig. In de Yan-Ostade straat te 's-Gra- venhage had gisteren in den VToegen ochtend ©tn ernstig ongeval plaats. Door het te zwaar belasten van de bintlaag in een in aanbouw zynd huis stortte een tusschenmnnr in. Een bouw baas, die onder de binten was gegaan, om ze te stutten, geraakte onder bet puin en bout bedolven. Zwaar gewond werd de man na eenige oogenblikken er onder uitge haald. "Weinig tyds later is hy overleJen. Eenige personen, die mede op het werk waren, hadden zich bytyds kannen bergen. Aan komen vliegen is een duif, een ringetje aan het ]ink<rporije en gemerkt F. H. 985. Rechthebbende kan haar terug bekomen by B. De Jeu, Hooge Rjjodyk te Zoeterwoude. Voor den Hoogen Baad werd gisteren behandeld bet cassatieberoep van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie by het kantongerecht te Haarlemmermeer tegen de beslissing van den kantonrechter aldaar, waarby de gezagvoerder van een stoomboot, wegens het gebroik maken van de stoomfluit by het bevaren van de wateren van den HaarlemmermeerpolJer, is ontslagen van alle rechtsvervolging, op grond, dat bet voorschrift in de politieverordening van Haarlemmermeer, waarby het gebruik van de stoomfluit in genoemde wateren wordt verboden, in strijd is mot by Kon. besluit hieromtrent vastgestelde bepalingen, en der halve onverbindend. Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad vereenigde zich met de beslissing van den kantonrechter en concludeerde dus tot verwerping van het cassatieberoep. Uit spraak 8 Mei. Gisternacht heeft men zich door het insnijden eener ruit toegang verschaft in het kantoor van Van Marken's örukkery- vennootschap, tevens in het photograpbisch atelier Van Marken, beido in het Agnet3park to Delft. In het eerstgenoemde gebouw werd ongeveer f 40 ontvreemdin het photograpbisch atelier daarentegen hebben de dieven niets van hun gading kunnen vinden, ofschoon zy wel alle kastjes en laatjes goed nage snuffeld hebben. Naar aanleiding der spoorweg plannen te Haarlem geeft een Haarlemmer, zich teekenende B., in het „N. d. D." de volgende o. i. niet onbelangrijke beschouwing: Da werkzaamheden van de electrische tram naar Zandvoort vorderen goed, en als geen tegenspoed wordt ondervonden, mogen wy wel verwachten, dat die tegen Pinksteren voor het publiek verkeer zal kunnen worden geopend. By al myn ingenomenheid voor dit nieuwe vorvo.rmiddel moet ik het echter ten zeerste betreuren, dat de scboone omgeving van Haarlem door den aanleg zooieer wordt ont sierd. De wandelaars, die vroeger van de Zand- voorderlaan een beeriyk vergezicht op de duinen hadden, en de bewoners van de buiten plaatsen en van het zuidwesUlyk gedeelte der stad zullen het wel met my eens wezen, dat de omgeving aldaar, door dien hoogen, onoog- lijken spoorwegdyk, dien de tram maatschappij moest aanleggen om den Hollandscben spoor weg te kunnen bereiken, totaal bedorven is. Hieraan valt intusechen niets meer te ver anderen; het doel van myn scbryven is, door er op te wyzen hoe een der fraaiste ponten van ons land kan worden ontsierd door zulk een vormlooze zandmassa, myn stadgenooten te waarschuwen voor een gevaar, dat onze goede stad bedreigt, indien uitvoering wordt gegeven aan den wenech van sommigen, om de Haarlemsche spoorwegquaestie op te lossen, door het bouwen van een hoog station, en Ik wensch er op te wyzen, dat de ontsi ring, die de omgeving van de Zand voorderlaan onderging, nog maar kinderspel is by hetgeen wy zullen beleven als Haarlem in het bezit van haar hoog station komt. Zouden zy, die hiervoor zoo yveren en voor Haarlem alleen heil in een hoog station zien, zich wel rekenschap hebben gegeven van de gevolgen, welke die aaDleg voor onze stad mo t hebben? Ik meen dit te mogen botwyfelen en als goed bewoner van Haarlem, wien het wèl en wee der stad nauw aan bet hart ligt, acht ik my verplicht te moeten waarschuwen tegen een spoorwegplan, dat ja, misschien uitsluitend uit een verkeers- oogpunt beschouwd, aanbeveling verdient, overigens ten gevolge zal hebbeD, dat Ce ge heeld omgeving der stad, en in het byzonder ten Noordwesten en "Westen, bedorven zal worden en dus door ieder beminnaar van natuurschoon moet worden afgekeurd. Immers, wordt dit plan doorgevoerd, dan zal, om het tegenwoordig station 6 meter te verhoogen, een dyk moeten worden aan gelegd, welke, oploopende van het Spaarne af, nagenoeg die hoogte moet behouden tot aan don Zylweg, om eerst weer ongeveer by de Schoutjeslaan het bestaande niveau te bereiken. Als natuuriyk gevolg van de ophooging van den hoofdspoorweg (AmsterdamRotter dam) moeten de daaraan aansluitende spoor wegen naar Zandvoort en naar Uitgeest een daarmede overeenkomende ophooging onder gaan, zoodat van het bifurcatiepnnt tot Over veen en tot aan de Kleverlaan booge dyken zullen moeten verryzen. Het resultaat hiervan zal wezen, dat het scboone uitzicht van nit dit gedeelte der stad op de heerlyke, begroeide duinen en bosschen, aan alle zyden onherstel baar zal zyn t elemmerd, terwyl de bewoners der vele villa's en buitenplaatsen langs den Overveenschen weg evenzeer hun omgeving zullen zien ontsierd. Verder behoeft het wel geen betoog, dat deze spoorwegwerken komen zy tot stand in geen geringe mate de waarde zullen doen dalen van de gronden, die deels reeds met nieuwe huizen en villa's bebouwd zyn, zooals by v. by den Koninginne weg, en van die, welke volgens de plannen van de bouwvereeniging voor den aanleg van het Villa-park op „Het Klooster" en andere nog productief gemaakt moeten werden. Wordt dus dit spoorwegplan uitgevoerd, dan zal het voordeel van een hoog station door onze stad zeer duur worden gekocht met het verlies van het natuurschoon harer omgeving, dat zeer zeker haar grootste aantrekkelijk heid vormt. Gistermiddag om kwart over vieren werd de Kruiskade te Rotterdam in opschudding gebracht cl oor een als krank zinnig rondloopende vrouw, die iedereen vroeg of zy haar kind, een meisje van 3 jaar, niet gezien hadden. Togoiykertyd verspreidde zich daar in den omtrek het gerucht, dat dat kind, de school in de Helmersstraat verlatende, door twee mannen ontvoerd zoa zijn, hetgeen de moeder, die wat later dan gewoonlijk aan de school was gekomen om haar kind te halen en het niet meer had gevonden, nog verder van streek bracht. Later bleek gelukkig, dat de kleine meid, na het uitgaan der school, met andere kinderen was medegeloopen; daarop werd zy in de Adrianastraat terugge vonden, waar zy liep te dwalen, en vervolgens aan de door deze geschiedenis geheel van streek geraakte moederteruggegeven. (N.R. C.) Naar men verneemt, is de open bare terechtzitting in zake do bekende ver- giftigingsgevallen in do Oranjeboomstraat te Rotterdam, die thans voor de tweede maal wordt geïnstrueerd, de volgende maand te verwachten. Do verraoedeiyke daderes, de wed. Sörenser, bevindt zich sinds 16 September van het vorige jaar in preventieve hechtenis. Men zal zich herinneren, dat deze vrouw beschuldigd wordt niet alleen haar echtge noot, maar ook haar commensaal en haar volwassen dochter, benevens twee jongere kinderen, te hebben vergiftigd, ten einde zich te verrijken met de opbrengst van levens- verzekeringsbecragen. Inderdaad is by een huiszoeking dan ook arsenicum gevonden, terwyl vaststaat door de verklaring van een tweetal apothekeressen, dat z(j zich dit vergif onder een of ander voor wendsel heeft aangeschaft. Een zestal ïyken werden opgegraven, op drie waarvan ook sporen van vergiftiging gevonden zyn. Do instructie loopt over niet minder dan 60 getuigen. Het gerechtshof te Amsterdam, r^cht doende in hooger beroep, veroordeelde gisteren: J. Aap coor de rechtbank wegens wederspannigheici en opruiing veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf - tot een gevangenis straf van 2 jaar, en Chr. Middelman, die veroordeeld was door de rechtbank tot 3 jaar, wegens diefstal van een rywiel te Bussum, tot l'/2 jaar gevangenisstraf. De advocaat-generaal vroeg voorts ver nietiging van de vryspraak van J. Adie terechtstond wegens valschbeid in geschrifte, en zyn veroordeeling tot 3 maanden gevangenis straf. BekL had de hancieekeningen nagemaakt van twee makelaars, ten einde insgeiyks tot makelaar te worden benoamd. De rechtbank overwoog indertyd, dat geen nadeel was voortgevloeid uit de valschheid in geschrifte én sprak daarom beklaagde vry. Op 17 April zullen voor de recht bank te Amsterdam gebonden worden de plei looien in eerste instantie in de bekende procedure betreffende de opheffing van het station Veenenburg op 1 October 1896. Ze zullen aanvangen des voormiddags te half- twaalf. De rochtbank te Arnhem deed gisteren uitspraak in de zaak van N. W., een 16 jarigen jongen deugniet uit Groesbeek, die op 14 Maart van dit jaar in de tosschenvan baron Van Verschoor, onder Groesbeek ge legen, brand stichtte. Aannemende, dat beklaagde zonder oordeel des onderscheids had gehandeld, gelastte de rechtbank opneming in een Ryksopvoedings gesticht tot 23 September 1901. Te Maastricht is in het gesticht Calvariönberg overleden zekere L. Reemaekers, wien voor eenige weken te Stein een mes steek in het hoofd was toegebracht. De ver moedelijke dader is voortvluchtig. Reeds eenigen tIj d geleden had de afd. Utrecht van de Ver. ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer 't plan opgevat een wedstryd uit te schryven voor balkon versiering. Dit plan is nu verwezenlijkt. De afdeeliog heeft een circulaire verspreid met iQ8chryvingsMljet. De wedstryd bestaat uit twee gedeelten. In concours A., voor het schoonst versierde balkon, hotzy de versiering aangebracht is door alleen bloeiende planten, door bloeiende en nïet-bloeiende, of alleen door do laatste, zyn zes bekroningen beschikbaar gest ld, waarvan de lste prijs is een zilveren medaille. In concours B., voor het schoonst versierde balkon door bloeiende en niet-1 loeiende planten, zyn eveneens zes prijzen beschikbaar gesteld; lste prys een zilveren medaille. De balkons moeten 1 Juni a. s. in orde z'yn, en worden dan éénmaal per week gecontroleerd; vóór 15 October doet de controle commissie uitspraak. Ook niet-leden van Vreemdelingenverkeer kunnen aan den wedstrijd deelnemen. [U. D.) Terwyl do spoorwegarbeider Dekkers te Beest zich In den morgenstond van huis begeven had, ontstond er brand in zyn woning, die zoo sn-1 toenam, dat het moeite kostte zyn vrouw eD kinderen, die te bed gebleven war^n, te redden. Alles was verzekerd. Er werd slechts weinig gered. Gistermiddag zyn do 4 personen, die Zondagnacht den werkman M. te Tilburg, onverhoeds aanvielen en levensgevaarlyk ver wondden, door de marechaussee gevankelyk naar Breda overgebracht. De toestand van den verwonde is niet ongunstig. De sterfte in de groote steden vau Nederland liep ook weder in het afge- loopen jaar belangryk uiteen. Zy was het hoogst in 's-Hertogenbosch en Maastricht en het geringst te Haarlem en te Leeuwarden. De verhouding der overledenen in een jaar tot 1000 inwoners bedroeg namelyk te Haarlem 16.14, Leeuwarden 16.34,'s Graven- hage 18.15, Arnhem 18.43, Amsterdam 18.53, Groningen 18.56, Dordrecht 18.68, Leioen 18.79, Utrecht 20.18, Rotterdam 21.03, Maastricht 24.82 en 's-Hertogenbosch 25.6. Door eon onbekende oorzaak brandde gisternacht te Herwen de hofstede af, toebehoorende en bewoond door N. In zeer korten tyd lag bet gebouw met schuren in asch. Zeven kalveren en twee varkens kwamen mele in de vlammen om. Aan de markt te Sneek werden j. 1. Dinsdag aangevoerd ruim 7500 kievits eieren. Voor 15 a 16 ets. per stuk werd de geheele bezending voor Amsterdamsche en buitenlandscho hotels weer opgekocht. De krygsraad te Leeuwarden heeft twee korporaals, die by oen vechtparty bun sabels getrokken en daarmede eenige burgers verwond hebben, ieder teruggebracht tot den stand van soldaat en veroordeeld tot twee maanden militaire gevangenisstraf. Het voormalig hoofd der school te "Waarde, J. O., tot gevangenisstraf ver oordeeld, heeft op zyn verzoek aan H. M. de Koningin om gratie een afwijzende be schikking ontvangen. Gistermorgen ontving de hoofd redacteur van de „N. Pr. Gron. Ct." tele- grapbisch bericht uit Baltimore, dat do boeren knechts, die 16 Maart met den heer C. W. Van der Hoogt naar Maryland zyn medegegaan, reeds dadelijk geplaatst zyn op een aanvan- keiyk salaris van 14 dollars per maand, behalve kost en inwoning, enz. Ook kondon er blykens het telegram nog een honderdtal geplaatst worden. De heer Van der Valk denkt 20 dezer per ss. „Rotterdam" naar Amerika te gaan en zal dan ook Maryland bezoeken. Verscheidene Ostendesche stoom- viscbsloepen brachten Maandag aldaar een groot aantri doode schapen en ossen aan, die zy ter hoogte van bet lichtschip West-Hinder hadden opgevischt. Verboden werd echter, die dieren te ontschepen. Men zal ze dus wedtr in zee moeten werpen of trachten z« elders aan den man te brengen. M „De Zaak" Gisternacht trof de politie op bet Marktveld te Kuilenburg ia zwaar boschonken toestand een persoon aan, dia zeide Dreyfus van het Duivelseiland te willen halen. De man greep de stadspomp vast en wilde die medetrekken, denkende, dat hy Dreyfus voor zich had. Een der politie beambten zag hy voor Esterhazy aan. (N. R. C.) Aanboord van hot Zaterdag van Antwerpen mot bestemming naar Nieuw-York afgevaren stoomschip der Red Star-line vond de bemanning iemand tusscben de steenkolen verborgen, die meende op die wyze de reis goedkoop ta kunnen meemaken. Dit mocht hem evenwel niet gelukken, want by de ont dekking werJ hy by het verwiss.-len vaneen loods te Vlissingen aan wal gebracht en van daar per trein naar Antwerpen vervoerd, waar hy thuis behoorde. De onlangs te Birmingham over- leden cacaofabrikant Cadbury heeft meer dan een half millioan vermaakt aan instellingen van weldadigheid. Te Mannheim brak Zondagavond brand uit in de kleederbewaarplaatsen van een circus, waarin een tentoonstelling van pluimgedierte werd gehouden. Binnen enkele minuten stond het geheele gebouw in lichter laaie. DaDk zy den verstandigen maatregelen van de politie, waren de honderden monschen, die op het oogonblik, dat de brand uit rak, in den circus waren, spoedig buiteD. Maar van de eieren, waaronder veel zeldzame en kostbare exemplaren waren, kon haast geen enkel gered worden. Alleen in de duiven- afdeeling wist men nog een paar kooien to bergen. Het was afgryseiyk om de ongeluk kige dieren, die levend in hun kooien ver brandden, te keer te hooren gaan. Binnen een kwartier was van het houten gebouw niets meer over dau oen smeulende hoop. Da schade is ontzaglijk. In Greenock kwam bet Zondag by een voetbalmatch tusscben de spelers tot oneenigheden. De verliezende party, boos geworden, maakte van de voetbalmatch een bandmatch, waarby het tot een gevecht kwam, dat twee uren duurde. Negentien spelers en ook eonige toeschouwers wtrd.n gewond. Negen belhamels werden gevangengenomen. Te Bari sloeg Zondag-morgen gedurende de godsdienstoefening de bliksem in de kerk San-Vito en vernielde een deel van het dakgewelf en het orgel. De aan wezigen, 500 personen ongeveer, kwamen allen met den schrik vry. De brand te NieuwYork, waarby verleden Vrydag dertien menschen omgekomen zyn, wordt vermoed door kwaadwilligheid te zyn ontstaan. In een steenkolenmyn by Odessa zyn by een vreeselyke myngasontploffing een en vyftig mynwerkers gedood. Veertig werden er nog vermist. Andróe's Noordpooltocht. Prof. Nordenskjöld, te Stockholm, heeft van dr. Martin, het hoofd der Zweedsche expeditie, die in Siberië bezig is naar Anarée te zoeken, uit Krasnoyarsk een telegram ontvangen, inhoudende, dat de universiteit van Tomsk besloten heeft aan een commissie van twee of drie professoren het onderzoek in de stroom* gebieden van den Jenissei, Podkamenaja en TungnRka-Angara op te dragen. Dr. Martin zelf ging een onderzoek instellen in het gebied der goudvelden, dat ongeveer een week zou duren. Hy wist nog steeds niet of de pels jager Ljalia, die indertyd het verhaal van het vinden der ïyken in omloop heeft gebracht, al of niet geloofwaardig was. Telegrapheeron zonder draad. Het is verleden Vrydag en Zaterdag boos weder geweest in het Kanaal en zoowel van de Engelsche als van do Belgische en Fran- sche kust worden verscheidene scheepsrampen gemeld. Niettomin konden de proefnemingen van signor Marconi tusschen de Engelsche en de Franscbe kust worden voortgezet. Het storno weder bleek op het overbrengen der depeches van weinig of geen invloed te zyn. Ook is gebleken, dat de electrische strooi* geen afwykingen veroorzaakte aan kompasoeH| die in de nabyheid waren geplaatst. KOLONIËN. BATAVIA, 8—14 Maart. Van de residenten van Amboina, Menado en der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo zyn do volgende telegrammen ontvangen. Amboina, 27 Februari. Algemeene politieko toeBtand voldoende. Ter hoofdplaats en andero plaatsen in dit gewest werden weder aard schokken geconstateerd. Gezondheidstoestand goed. Menado, 27 Februari. Politieke en gezond heldstoestand gunstig. Bandjermasin 1 Maart. Rust en orde bleven onverstoord, politieke en gezondheidstoestand gunstig. Ten gevolge van onregelmatigheden, ip 2yn beheer geconstateerd, is de algemeene ontvanger van 's lands kas te Madioen, C. E. H., ontslagen. Later zal worden uitgemaakt of dit ontslag eervol zal worden verleend of niet eervol. Het is te hopen, dat de onregel matigheden, die van ingewikkelden aard zyn, het verleenen van eervol ontslag mogeiyk maken: de heer H. heeft, naar wy hooren,' 28 dienstjaren achter den rug. (J.-B.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2