N°. 12004 Donderdag 13 ^pril. A0. 1899 feze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§,on- en feestdagen, uitgegeven. Dit noinmer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 April. Feuilleton. DE RENTMEESTER. LEirsci DA&BLAD. paus dezeb coukabti Toor Lei don per 8 cnaandeo, 1.10> Franco per poet *v 1.40. Afzonderlijke Nommera - r0.06. FRT.TS DER ADV KHTKW'l'l ftTV Tan 1 8 regels f 1.06. Iedere regei meor f 0.]7|. lettoro a aar plaatsruimte - Voor het tncasseereo bnltea. qj^üuj% wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. Het zonnetje bleef gistermiddag verscho len op bet oogenblik, dat Hare Majesteiten de Koninginnen zich te 's-Gravenhage in een geopende calèche van het paleis, langs Binnen hof, Spul en Zieken, naar het Hollandsche- Spoor-station begaven, ten einde op den vaBt- gestelden tyd, even 2 uren, naar de hoofd stad te vertrekken tot het brengen van het jaarljjksche bezoek. Eenige honderden men- schen waren verzameld op het voorplein van het Stationsgebouw, waarvan de driekleur wapperde, en zjj juichten Hare Majesteiten by aankomst hartelijk toe. De Koninginnen namen dadelijk plaats in den aalonwagen van den gereedstaanden koninklijken extra trein. Zy werden uitgeleid door den gouverneur der residentie, generaal- maj. Yan Pommeren, en den burgemeester der residentie, baron Van Harinxma thoe Slooten. De Koningin was gekleed in licht blauwe fluweelen japon, met mantel van dezelfde kleur. Zy droeg een licht blauw hoedje met aigrette. De Koningin-Moeder was in donkere kleeding en droeg een zwarten zydenfluweelen mantel. De waarnemende directeur van Hr. Ms. kabinet jhr. Yegelin van Claerbergen nam met de reeds vroeger vermelde leden van het gevolg plaats in den trein, die onder geleide stond van de heeren Nierstrasz, chef van den 'dienst van het vervoer, Rauwenhoff, inspec teur by dien dienst, en Van Swisten, ingenieur van tractie der H. IJ.-S.-My. Te Amsterdam kwamen HH. MM. om 3 u. 4 'aan het Gentraal-Station aan. Zoodra de trein het grondgebied der ge meente Amsterdam was genaderd, werden, uit de voor dat doel by de Houthaven ge plaatste vuurmonden, de gebruikelijke 101 saluutschoten gelost. Op het perron werden HH. MM. opgewacht door den burgemeester mr. S. A. Vening Meinesz, in ambtsgewaad, waar verder slechts een paar commissarissen der H. IJ.S.-M., de heeren Wosterwoudt en Yan der Vliet, met den administrateur, den heer Van Hasselt, alsmede de vertegenwoordigers der Pers, aan wezig waren. Zoodra HH. MM. den salon wagen hadden verlaten, heette de burge meester haar welkom in de hoofdstad en werden haar daarop bouquetten aangeboden door een jongejuffrouw Otton, een kleindochter van den heer Nierstrasz, en een zoontje van den heer Rauwenhoff. Yan het perron begaven de Koninginnen zich naar do fraai gedecoreerde met bloemen en heesters kwistig versierde koninklijke ontvangkamer, waar enkele civiele en militaire autoriteiten, alsmede een der dames du Palais, mevrouw Egidius, aanwezig waren, om HH. MM. op te wachten en te begroeten en met wie de Koninginnen zich kort onderhielden. Kort hierop namen HH. MM. in het konink- ïyk rijtuig, dat onder den afgesloten doorrit gereedstond, plaats, en toen de deuren geopend waren en het rijtuig het plein afreed, hief de hier samengekomen menigte vreugdekreten en hoezee8 aan, welke hulde de Koninginnen, naar alle zyden groetende, minzaam beant woordden. Op dat oogenblik vielen juist eenige regen druppels, doch spoedig hield dit op. Door een dichten drom van belangstellenden omstuwd, met de rijtuigen van den hoofd commissaris van politie en den burgemeester voorop, bereikten HH. MM., gevolgd door den Hofstoet, allen in open Hofrijtuigen gezeten, langs het Damrak, waar uit alle buizen de Nederlandscbe driekleur wapperde, het Konink- ïyk Paleis, dat men aan de Damzijde door de ten vorigen jare daarvoor gemaakte fraaie marquise binnenging. Hier werden de Koningin en H. D. Moeder opgewacht door den Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. G. v. Tienhoven, de dienstdoende kamerheeren in buitengewo nen dienst, de commandanten van stad en marine, generaal Rooseboom en vice admiraal Ten Bosch, door de dames du Palais en door leden der Hofhouding, met vroegeren trein aangekomen. Onmiddeliyk na aankomst in het Paleis werd uit den torentop de koninklijke standaard geheschen, ten teeken, dat de Koningin in het Paleis was aangekomen, en bracht de kapel van het 7de reg. infanterie, onder leiding van den beor Zaagmans, de gebruikelijke volkslie deren ten gehoore. Van ditzelfde regiment deed een eerewacht in en om het Paleis dienst. Onmiddellijk na aankomst op de belétage ging het bekende schuifraam in de Van- Speyk zaal omhoog en verscheen eerst de Koningin, met den aangeboden welkom6truiker in de hand, en daarna ook de Koningin-Moeder op het smalle balkon. Gedurende de minuten, dat de Vorstinnen zich hier aan het volk ver toonden, weerklonk de Dam van het vreugde gejuich der duizenden, die hier opeengepakt stonden. "Wuivend met den zakdoek en buigend met het hoofd werden deze spontane uitingen van blijdschap over het wederzien door de Koninginnen bogroet. Gisternamiddag was er klein diner in de Mozes zaal, waaraan deelnamende Commissaris der Koningin, de burgemeester van Amster dam, de commandanten van 6tad en marine bovengenoemd, welke vier autoriteiten gedu rende bet verbiyf der Koningin in de hoofd stad dagelyksche gasten ten Hove zijn, als mede de wethouders van Amsterdam. De godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk, die Zondag door de Koninginnen wordt by- gewoond, zal geleid worden door dr. J. H. Wiersma. Nader verneemt men, dat de Koninginnen tot Maandagavond te 8 u. 55 m. in Amster dam verblijven; of op Maandag nog bezoeken zullen worden afgelegd, en zoo ja, waar, was nog niet beslist. Hedenmorgen bracht H. M. de Koningin- Moeder een bezoek aan de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht by de Spiegelstraat. De koninklijke stoet vertrok kwart over tienen van het Paleis en bereikte langs Kalveretraat, Spui, Koningsplein en Spiegelstraat om halfelf de inrichting. Op de Prinsengracht en langs den weg stonden slechts weinig menschen, wegens het ongunstige weder. De politie, die op de Prinsengracht ruimte hield, had gemakkelijk work. Hare Majesteit, die in een open rijtuig, van den bok gereden, had plaats genomen met baronesse Van Ittersum, werd aan den ingang van de Ziekenverpleging ontvangen door ds. Leendertz, voorzitter, en den heer Chr. Beets, secretaris van de Vereoniging voor Ziekenverpleging. In de ontvangstkamer wer den de bestuurderessen, mej. Huidekoper en mevr. Dedel, en de bestuurders, de heeren H. Bierens De Haan, dr. De Rooy, S. P. Van Eeghen, dr. Gronemeyer, prof. Rotgans en ds. Van Wyk, aan Hare Majesteit voorgesteld en werd door jongejuffrouw Da Rooy aan H. M. een bouquet aangeboden. Op uitnoodiging van de waarnemende direc trice, zuster Van der Stadt, bezichtigde H. M. eenige ziekenkamers. De Koningin-Moeder onderhield zich vriendelijk met de verpleegden en schonk bun bloamen. Ook de verpleegsters werden toegesproken door H. M., die belang stellend naar een en ander informeerde. De andere zusters, die in een afzonderlijke zaal byeen waren, werden door H. M. eveneens bezocht. In het bijzonder onderhield zy zich met zuster Hoogstraaten, de oudste zuster in het land, die reeds 54 jaar als verpleegster aan de instelling ie verbonden. Een oude verpleegde, een man van 70 jaar, ontving eveneens het Koninkiyk bezoek. Ten slotte werd de operatiekamer door H. M. in oogenschouw genomen. Justus Van der Stadt gaf H. M. uitleg. Nadat H. M. het bestuur dank had gezegd verliet Zy hot gesticht, waar Zii een half uur vertoefd had. De terugrit bad plaats door de Leidschestraat. Heden gebruiken het middagmaal ten Pa- leize, behalve het gewone gevolg en de auto riteiten, welke wy hierboven als dagelyksche aanzittenden noemden, de leden van Gedepu teerde Staten van Noord Holland en de griffier der Prov. Staten, mr. A. A. Land. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gemeente te Stellendam door den heor T. Lekkerkerker, predikant by de Ned.-Herv. Gem. te Hagestein. Alle leden van het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhago, de gezanten van Italië en van Spanje, de predikant der Duitsch Evangelische Gemeente ds. Quandt, benevens mr. W. K. F. P. Van Bylandt, gezant en lid der Tweede Kamer, namen gistermiddag in bet Staatsspoorstation een hartelyk afscheid van den gezant van Duitschland by ons Hof, baron Von den Brincken, die zich omstreeks halfvyf tot herstel van gezondheid naar Italië begaf, waar by een tweetal maanden denkt door te brengen. Gedurende dien tyd zal als zaakgelastigde van Duitschland in Den Haag optreden de Raad van Legatie de beer Von Flotow. Dr. Furné, die zyn tydelyk leeraarschap in de scheikunde aan de 5-jarige jongens burgerschool te 's-Gravenhage niet langer mocht vervullen dan tot 1 Mei aanstaande, omdat zyn apothekersradicaal hem daartoe geen bevoegdheid gaf, zooals in hoogste in stantie door Binnenl. Zaken was uitgemaakt, is gisteren door den gemeenteraad in zyn tydelyke betrekking bestendigd tot 15 Juli, omdat, zooals uit het voorstel bleek, eerst tegen den nieuwen cursus met September a. s. een bevoegd leeraar zal z\jn te vinden. De minister van binnenl. zaken had tegen die verlenging voor den loopen:en cursus geen bezwaar. By Koninkiyk besluit van 28 Maart j. 1. zyn geschorst twee besluiten van den Raad der gemeente Westmaas van 2 Maart j. 1. By het eene Raadsbesluit worden de kinderen boven de 12 jaren van de openbare lagere schoLn aldaar verwyderd; by het andere worden aan de byzondere school aldaar in bruikleen afgestaan eenige banken en een werk bord. Beide Raadsbesluiten zyn tot 1 Augustus 1899 geschorst om de werking er van te stuiten, hangende hot onderzoek naar de wet tigheid er van. (Ste.-Ctf.) De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer L. Van Riet, zaakgelastigde en consul- generaal te Bueoos-Ayres, aan zyn departe ment te spreken zal zyn op Vrydag 14 April a. s., van 10 12 uren's morgens en van 2 4 uren des namiddags. De heer F. Caland, adjunct-commies by het Algemeene Ryks-Arcbief te 's-Graven hage, heeft ten behoeve van het Ryks- archief in Noord-Brabant ton geschenke aangeboden ongeveor een honderdvyftigtal perkamenten brieven, meost alle schepen brieven; sommige zyn in de Latynsche taa geschreveneenige dagteekenen uit de KlVde en XVde, doch de meeste uit de XVIdo en XVirde eeuw; zy zyn van onderscheidene gemeenten in Noord-Brabant afkomstig. Aan den schenker is de dank der Regee ring betuigd. {Sts.-Crt.) Op voorstel vau B. en Ws. van Schiedam werd aan de gascommissie een krediet van 400 verleend voor de in September a. s. te organiseeren tentoonstelling van gastoestellen, voornameiyk tot gebruik van gas in de keuken. Uit het verslag over het jaar 1898 der „Zuid-Hollandsche Maatschappy tot redding van schipbreukelingen" blykt, dat by ver schillende strandingen 54 personen met be hulp der reddingbooten zyn gered. De in komsten bedroegen, met inbegrip van het Rykssubsidie van ƒ7500, ƒ32,487.33; de rekening sloot met een batig saldo van 2600.08. Verder wordt in het verslag mededeeling gedaan van de uitgereikte belooningen by reddingen, by huweiyken van manschappen der Maatschappy en van verkende onder steuningen, o. a. de rente van bet in 1898 opgerichte vyfde fonds Robin, ad 100, aan de dochter van den zeeman J. De Harder, die haar vader gedurende een langdurige ziekte tot zyn dooi had opgepast. De Amster -'amscheDeli Compagnie heeft haar dividend vastgesteld op 92'/j pCt. In de jaarvergadering der Stoomvaart- Maatschappy „Nederland" werden jaarverslag, balans en rekening foidgekeun en hot dividend bepaald op 14 pCt. Te Overschie werd Zondag morgen do remise van de tram als nood- of hulpkerk in gebruik gesteld, nadat zy de noodige verandering had ondergaan. Door ds. v. d. Waal had de bevestiging van lidmaten plaats, welke plechtig heid wegens den kerkbrand mosst uitgesteld worden. Ook was er voorbereiding voor het Heilig Avondmaal. Naar men verneemt, worden pogingen in het werk gesteld, om de afgebrande kerk zoo mogelyk naar het model der vorige te doen herbouwen. Maar daartoe is financiëele steun noodig. Als „maatregel van orde" is voor Zondag 30 April a.s. in de Gereformeerde kerk te Makkum, wanneer aldaar ds. A. Kuyper Jr. zyn intrede zal doen en bevestigd zal worden door prof. dr. A. Kuyper, vastgesteld, dat zit plaatsen A 1, franco per post tegen toe zending van 1.05, te verkregen zyn by den boekhouder der financiëele commissie der Geref. Kerk, R. D. Hoornstri, te Makkum. Op dien dag zal in do Chr. school koffie en brood verkrygbaar worden gesteld. De „Arnh. Ct." verneemt, d,it do he:r A. Van Leeuwen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Eokboiz n, benoemd is tot leeraar in de wis- en natuurkun e aan het Staatsgymnasium te Pretoria, op een trakte ment van 800 pd. 6t. 'sjaars; maar tevens, dat hy voor die benoeming heeft bedankt. Het stoomschip „Anchises" arriveerde 8 April van Amsterdam en Liverpool te Batavia de „Cluden", gecharterd door de Holland- Amerika-ljjn, van Amsterdam naar Nieuw-York; passeerde 11 April Prawlepoint; de „Gede", vaa Rotterdam naar Java, vertrok 11 April van Southampton; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 April te Genua; de „Prins van Oranje", van Amster dam naar Batavia, passeer:e 11 April Ouessant; de „Rotterdam" arriveerde 11 April van. Nieuw-York te Rotterdam; de „Teucer", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 April van Colombo. Alkomade. Blykens den Burgerlijken Stand dezer gemeente bedroeg alhier het aantal goborenen over het 1ste kwartaal 1899 38 (24 z. en 14 d.), dat der overledenen 31 (15 m. en 16 v.), huweiyken 5, tegen 36 geborenen (24 z. en 12 d.), 23 overledenen (13 m. en 10 v.) en 5 voltrokken huweiyken gedurendo het lste kwartaal van 1898. Van Januari Maart kwamen 3 levenloos geborenen en één tweeling geboorte voor, en in hetzelfde tydvak van het vorig jaar 2 levenloos geb. en 2 tweeling-geboorten. Bodegraven. Gisteren werd hier ter aarde besteld het ïyk van don schippersknecht T. O., alhier woonachtig, die verleden week in den nacht van Donderdag op Vrydag, onder de gemeente Voorburg, te water geraakte en verdronk. Hoewel men dadelyk naar hom 82) Toen Karei ophield met sprekoD, glom in zyns vaders oog een sprank van hoopvolle blydschap; en die sprank bleef glimmen en nam toe in omvang en gloed, tot opeens een invallende gedachte haar kwam dooven. Met afwerend gebaar, op den slepend-langzamen toon der volslagen moedeloosheid, zei Zwin- gelmans: „Luister, Karei. Ik heb me ook by tusschon- v poozen opgedrongen, dat meineed verschoon baar was in myn geval. Ik heb me dat opge- dro)igenf zeg ik, want, in den grond van myn hart geloofd heb ik het geen oogenblik. Dit was vóór de misdaad gepleegd was. Maar nadien tyd...11 Na dien tyd heb ik God gebeden, nacht en dag (want geslapen heb ik weinig I), dat Hy me de zonde vergeven mocht, en my van die vergiffenis een zichtbaar teeken geveD. Eiken avond heb ik den Bybel op de nacht tafel voor myn bed gelegd, opengeslagen drie bladzijden vóór dat hoofdstuk in Lukas, waar Jezus tot den geraakte zegt: „Mensch, uw zonden zijn u vergeven hopende des morgens het boek by die bladzyde opengeslagen te vinden. Tot nog toe is het teeken my niet gegundl" „God doet geen wonderen meer, vader." „Er is ook niet bepaald een wonder voor noodig. Een zoogenaamd toeval zou voldoende zyn. Als by voorbeeld de deur van onze slaap kamer geopend wordt, is er dikwyis tocht genoeg om een blad papier te doen over- kantelen. Ik kan de gedachte niet van me zetten, als Gods rechtvaardigheid myn misdaad vergeven kon, dat Zyn barmhartigheid my dan niet daarvan de overtuiging zou willen geven." „U spreekt al maar vari „misdaad", vader. Kon ik u één oogenblik myn oogen leenen!" Zwingelman8 schudde treurig het hoofd. t't Zou beter zyn, Karei, dat jy door de myne leerdet zien! 'tls myn bangste zorg geweest, dat jy me verachten zoudt als myn geheim je bekend word: misschien had ik het hopen moeten! De steen, waarover ik gevallen ben, zal jou al heel licht aan het struikelen helpen." „Toch niet, vader 1 De eed is me heilig. Maar ze is my niet het heiligste, en dus „Daar zyn we straks mee begonnen: laten we niet doen als de kinderen, Karei, en een kringetje-rond maken. Geen misdaad, zeg je, was myn eed?.... Is het geen vreeseiyk bewys van Gods ongenoegen, dat myn daad geen van de vruchten gedragen heeft, die ik er van hoopte? De baron en de barones, jy hebt dat niet kunnen opmerken, maar ik des te beter I hebben van stonde aan begrepen, dat hun zoon de moordenaar was. Geen on- tydig graf heeft myn meineed haar, geen enkelen traan een van hun beiden besparen mogen. Al wat hij gebracht heeft is de helsche pijn van zelfverwijt en wroeging voor my- zelven, en, voor jou en je moederGod weet wat rampen in de toekomst nogl" By die laatste woorden waren onrust en zielsangst Zwiugelmans weer te machtig geworden. Hij was opgesprongen en liep, stille wanhoop ten prooi, in het vertrek op en neer. „Hier helpen geen woorden," dacht Karei, „hier moet ik handelen l" En het viel hem te lichter, aan deze overtuiging gevolg to geven en dus verder te zwijgen over de zaak, omdat een plan, volgons hetwelk hy meende met vrucht te kunnen handelen, hem reeds voor den geest gekomen was. Hij zou pogen te bewerken, dat zyn vz#>r, dienzelfden nacht nog, het „teeken" kroeg. Zwingelmans intusschen, van zyn kant, kon het by het gesprokene nog niet laten. Het punt, dat hem tot onthulling van zyn geheim genoopt had, was heel nog niet aan geroerd. Eensklaps brak hy zyn ongedurig- heids-marach dan ook af, kwam voor Karei staan en vroeg: „Je weet, dat later Brummelkamp van den moord verdacht is geworden?" „Karei verbleekte. „O, vader," stamelde by, „hebt u kunnen toelaten.?l" „NeeD, Karei, neon!" viel Zwingelmans haastig in, „wees gerust en verdenk me niet van iets laags 1 Ik heb Brummelkamp eeriyk gezegd, dat de wezenlyke moordenaar my bekend is, en dat, als hy er op stond, ik hem dien noemen zou." „En stond Brummelkamp daar niet op, vader!?" „Zyn begeerte, om den moordenaar te kennen, werd afgekocht met tien duizend gulden." „Door u betaald?" „Door den jonker betaald. Hy gaf zelfs vijf lien in plaats van de bedongen tien duizend gulden." „Goed, dat hy ryk is t 'k Heb dien Brummel kamp weinig of niet gekend, maar als by er de persoon voor is, kan hy den jonker geld genoeg kosten 1" „Hy heeft al geld gekost. Tweemaal-over heeft hy nieuwe sommen gevraagdeerst duizend, later twee duizend gulden." „En de jonker heeft zoetsappig by gepast?" Het kostte Zwingelmans moeite, zelfs tegenover zyn zoon, 's jonkers lage handel- wyze aan den dag te brengen. Maar 't was het punt, dat besproken moest wordeD, en by zei: „Neen, Karei, die drie duizend gulden heb ik gegeven. De jonker weigerde het te doen, omdaten tot in de kleinste byzonder- heden werd nu verteld, wat tusschen Zwingel mans en den jonker was voorgevallen. Kareis verontwaardiging kende geen gren zen. Zyn oogen schoten vuur, zyn vuisten balden zich. Herhaalde keeren sprong hy op, als om zoo rechtstreeks naar den jonker heen te yien. Maar al deze bewegingen waren onwille keurig. Telkens, als hy zich bewust werd ze gemaakt te hebben, dwong hy zich om bedaard weer op zyn stoel te gaan zitten, en, uiteriyk kalm, naar zyn vaders verhaal te luisteren. Eerst toen hy alles wist, luchtte zyn verontwaardiging zich in woorden. „Zoo'n aterling wrong zich tusschen de styfopeengeklemde tanden door. „Karei," suste Zwiogelmans, „zyn ouders zyn levenslang onze weldoeners geweest 1" „Maar hij is.1" begon Karei. Maar toen ving hy den blik op, half smeekend, half berispend, dien zyn vader op hem liet rusten en hy brak af, om oen ommezien later op meor bedaarden toon te hervatten: ,'k Heb nooit hoogen dunk van ons jon- kertjen gehad, maar zóó iets bad ik toch niet verwacht M" „Ik ook niet l" zei Zwingelmans. „En toch toch liet het zich verwachten. Wy weten welk gezelschap de jonker ginds te Leiden zo6kt en kennen zyn karakter: een diamant, door modder gesleept, is na wat afspoelens en drogens wat ze vroeger was, en een eenvoudig stuk glas of keisteen is het ook; maar hoe zal een velletje vloeipapier uit den poel tq voorschyn komen?" „Aan stukken en brokken, en ik wou, dat uw vergeiyking steok hield, ook op dit punt, vader!" „Karei.1" Hij dartelen en plezier maken, en u.11'*, Een hartgrondige verwensching lag hem nog maals op de tong. Maar om 's vaders wil werd ze teruggedreven en Karei vroeg: „Zou er geen middel zyn om die geldafper singen te doen ophouden, vader, ginde U) Amerika?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1