N°. 12003 Woensdag 13 April. A0. 1899 fèourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. ^Jlt nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 11 April. Peullleton. DE RENTMEESTER. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COUIUU7T) j^Yoor Leiden per 8 cnaandecL .«••«•«•««f I.1CX '^Franco per post 1.40, "Afzonderlijke Nommere 0.05. PRUS DER ADVERTEWTIÊIï i Van 1-0 regels f 1.06. tedere rogei meer f 0.11{. - Grootam letters aaar plaatsruimte wordt f 0.05 berekend Voor het tncaaseereo buiten de stad Oniciëel© KennlsgeTlngen. ^Burgemeoeter on Wethouders van Leiden; Gezien do adreasen van de firma's TIELEMAN 5DB0S eü TAN DEK WEIDE, BELDEK Co., houdende verzoek om vergunning tot uitbreiding ifcn hunne fabriekeD, respectievelijk aan de Middolite- craoht No. 50, kadastraal bekend Seotie I No. 1950, door het bijbouwen van een werkplaats en nastoom- l<#V*al» en «an de Hoogewoord No. 4, kadas.raal hekead Sectie D No. 1206, door plaatsing van een tweeden ovod; Gekt op de artt. 6 on 7 der Hinderwet; Geven bg deze kennis aan het publiek, dat genoemde Verzoeten met do bglagen op do 8ecretarie dezer gemeont-o _tcr visie gelegd zgn; alsmede, dat op Maan dag 24 April a.8., 'e voormiddags te elf uren, op hot i Ba&dhuie, gelegenheid zal worden gegeven, om bezwarej tegen die vorzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. i0 April 1899. VAN HEYST, Secretaris. De afdeeling Leiden en Omstreken van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Volks bond gaf gisteravond in de Stadszaal oen liefdadigheidsvoorstelling ten bate van het liefdefonds „Hulp in Nood". De opkomst van fret publiek was niet zoo groot als verwacht was, hetgeen de voorzitter, d9 heer Bik, in zyn welkomstwoord meende to moeten toe- acbryven aan het reeds gevorderde seizoen on het minder gunstige weder. Behalve eenige geestelijken met den geoste- Jflkea adviseur, den zeereerw. heer pater Van Kessel, behoorde ook de burgemeester onder do genoodigden. Ter zijde van het tooneel vertoonden zich to midden van plantengroepen de banieren van de verschillende onderafdeelingen van flen Bond. Het programma was drieledig: muziek, '~sEang en tooneel. Het eerste gedeelte had plaats door eenige musici, die onder leiding van den heer Yenderbos eenige nommers, w. o. marschen, ouvertures, phantaisleën, potpourri, polka enz., bij afwisseling ten gehoore brachten en daar mede veel bijval verwierven. De zaDg-afdeeling „St.-Caecilia", onder lei ding van den heer C. A. Bonten, vergastte d9 aanwezigen vóór de pauza op een drietal composities van den directeur zelven, en daarna op twee zangnommers van meer opge- Wekten aard: „Zangerstaptoe" van Worp en „Die false Pepita" van Muller, waarmede veel - vroolykheid werd teweeggebracht; vooral by laatstgenoemde komische serenade klonk soma het lachen in do zaal luider dan het zingen op het tooneel. De beide tooneelstukken: „Nihilisten", blij spel ih drie bedrijven, en „Stotteraars in soorten", kluchtspel in één bedrijf, liepen - eveneens, doordat de optredenden hun rollen goed kenden en tevens niet onaardig speelden, vrij we*l van stapel, zoodat het publiek ook toat die betreft een aardigen avond had, getuige de vele bijval, welke den dilettan ten der tooneel-afdeeling „Vondel" werd ge schonken. De voorstelling moest, gelijk in het tekst boekje was aangegeven, vóór twaalf uren geëindigd zijn. Niettemin was het na midder nacht toen het scherm viel, zoodat een nog op het programma vermelde komische voor dracht (twee waren er reeds ten genoegen van het publiek gegeven) werd opgeofferd. De voorzitter eindigde dus met een woord van dank voor aller aanwezigheid, waarop de muziek het Wien Neerlandsch Bloed en oude Wilhelmus deed klinken, welke staande werden aangehoord. In de Zaterdag j.l. gehouden algemeene vergadering der Stoomzeep-, Eau de Cologne- en Parfumerie-fabriek, Sanders Co., alhier, is, na afschrijving, het dividend bepaald op 5 pCt., makende over de tien maanden der exploitatie van de vennootschap 41.70 per aandeel, betaalbaar 1 Mei a. s. Door de genie is aanbesteedhet éénjarig onderhoud van de kazernegebouwen, enz. te. Leiden en te Katwijk, onder het beheer der genie te 's-Gravenhage. Inschrijvers waren de heeren A. Smittenaar ƒ10,740; P. J. Christiaanse 10,701; I. Yan der Kamp ƒ10,683; W. Yan der Drift 10,520; allen alhier. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan der nieuwe Parochie van de H. Agnes te 's Gravenhage den weleerw. heer A. M. J. J. Binnewiertz; tot kapelaan te Egmonden den weleerw. heer A. Van Scbjjndel; tot kapelaan te Zieriksee den weleerw. heer Th. J. C. Engering; tot kapelaan to Roelof-Arondsveen den weleerw. heer F. C. Yan Beukering; tot kapelaan te Leimuiden den weleerw. heer J. S. Van Buohem en tot kapelaan te Spierdijk den weleerw. heer Th. J. Yan de Laar (18 Maart 1.1. tot Priester gewijd). Op „Eik-en Duinen" werd gisteren ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer L. Kirchmann, directeur der Zuid-Hol- landsche Bierbrouwerij te 's-Gravenhage. Achter den lijkwagen, aan alle zijden be hangen met bloemkransen, volgden in zeventien rijtuigen commissarissen, beheerders van groote inrichtingen en ambtenaren van de Brouwerij, op de rustplaats waren ook velen van het ondergeschikt personeel aanwezig. Aan het graf werd gesproken namens com missarissen door mr. D. Van Houten en namens het personeel der brouwerij door den chef do bureau, den heer Duurenty.t. De zoon dankte voor de belangstelling. Op den weg naar de tegraafplaats trok de rouwstoet langs het gebouw der brouwerij, waarvoor op dat oogenblik de werklieden geschaard stonden. Da ontwerpen voor decoratie en inrich ting van de Nederlandsche groepen: onderwijs, boekhandel, decoratieve kunst en mobilair, z\jn door de hoofdcommissie voor de Parijsche tentoonstelling ter goedkeuring aan het Fransche tentoonstellingsbestuur aangeboden. De heer J. A. Schroder, oud-boofJagent en vertegenwoordiger der N. I. Stoomvaart maatschappij, te 's-Gravenhage, die dezer dagen naar Indiö vertrekt, zal te Batavia optreden als correspondeerend lid der Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export te 's-Gravenhage. De „Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst" schreef in 1898 een buiten gewone prijsvraag uit voor een vorstelijk Paviljoen op het duin bij een Nederlandsche zeebadplaats. Door de jury is een belooning van 150 toegekend aan het ontwerp van den heer Jb. Faber, gemeente-architect te Purm erend, en een van ƒ50 aan het ontwerp van den heer J. Koffieberg, te Amsterdam. Het departement van marine heeft met de firma Krupp, te Essen, contract gesloten voor de vervaardiging en levering van ver schillend artillerie materiëel ten bedrage van ruim ƒ110,000. De jaarvergadering van de zeil- en roei- vereeniging „Hollandia" heeft op 18 April a. s. te Alfen plaats, terwijl de wedstrijden op 3 en 4 Juni zjjn vastgesteld; Vrijdag 14 April, des namiddags om twee uren, zal in het Gebouw voor K. en W. in Den Haag een vergadering plaats hebben van het Nederlandsche hoofdcomité voor de Yredes- manifestatie. Behalve de verslagen staan op do agenda aangegeven: Vaststelling van de wijze, waarop het adres aan Z. M. den Keizer van Rusland zal worden toegezonden. Voorstel tot het zenden eener adhaesie-betuiging aan de vredesconferentie op 18 Mei 1899. Voorstel tot continuatie van het hoofdcomité tot na afloop der vredes conferentie. Toen het Nederlandsch Genootschap voor Munt- en Penningkunde in September 11. het treurig bericht ontving, dat de beer Th. M. Roest (geboren 14 April 1832 te Dongen, in Noord-Brabant), te Baden-Baden was over leden, besloot bet bestaur de nagedachtenis des overledenen te eerey, gelijk reeds gemeld, door het uitgeven van een gedenkpenning. Het brengt thans ter konnis van d9 leden en van verdere belangstellenden, dat de beer J. Ph. M, Menger, stempelsnijder aan 's Rijks Munt te Utrecht, zich bereid heeft verklaard de stempels kosteloos te leveren, en dat de verzending van den gedenkpenning waar schijnlijk in den loop van dit jaar zal plaats hebben. Gebonden door den uitdrukkelijken wensch des overledenen, moest het bestuur een levens schets van zijn eersten voorzitter achterwege laten. Het vermeent echter door het ver spreiden van den gedenkpenning hulde te mogen brengen aan de groote diensten, door den heer Roe6t aan de Nederlandsche Munt en Penningkunde en aan het Genootschap bewezen. By Koninkiyk besluit van 8 April zijn benoemd tot gedelegeerden der Nederlandsche Regeering by de eerlang te 's-Gravenhage te houden Ontwapeningsconferentie de heeren: jhr. mr. A. P. C. Van K^.rnebeek, lid der Tweede Kamer, oud-minister van buitenland- eche zaken; generaal-majoor J. G. C. Den Beer Poortugael, lil van den Raad van State, oud minister van oorlog; mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State, mr. E. N. Rahu- sen, lid der Eerste Kamer. Naar uit Londen gemeld wordt, zyn sir Julian Pauncefote, Britsch gezant te "Washing ton, en sir Henry Howard, Britsch gevol machtigde by het Nederlandsche Hof, aange wezen als vertegenwoordigers van Groot- Britanniê ter Conferentie. Sir John Fisher en generaal-majoor sir John Ardagh zullen hun als marine- en legerdeskunligen ter zyde staan. Ook de Italiaansche regeering heeft de uit- nooJiging voor do Conferentie ontvangen. De minister van buitenlandsche zaken, admiraal Canevaro, seinde den Italiaanschen gezant by het Nederlandsche Hof, graaf Zanini, aan Koningin Wilhelmina mede te doelen, dat Italië vertegenwoordigd zal zyn door markies Visconti Yenosta. Er is gezegd, dat door den heer Sweerts de Landas, oud lid in den Raad van Ned.-Indië, thans tydeiyk te Montreux verbiyf hou lende, ernstige stappen zouden zyn gedaan om den heer Yan dor Wyck als Gouverneur-Generaal op te volgen, doch dat hy daarvoor niet in aanmerking kan komen, omreden hy aan een ernstige oogziekte, welke zy'n gezichts vermogen bedreigt, ïydende is. Uit goade bron wordt aan „Het Vad." verzekerd, dat de heer Sweerts nooit op eenigerlei wüze moeite heeft gedaan om tot den Buitenzorgschen troon te worden geroe pen, ook al mag worden aangenomen, dat hy, zoo op hem de keus viel, zich tt-n plicht zou rekenen het ambt aan te nemen. „De omstandigheid, dat hy 6edert zyn pension- neering byna onafgebroken in het buitenland verbiyf hield en daardoor geheel buiten aan raking met regeeringsper8onen bleef, kan slechts voor de juistheid dezer tegenspraak pleiten. En wat de hem toegeschreven oog ziekte betreft, kunnen wy ter geruststelling van zyn vrienden verklaren, dat de heer Sweerts, na spoedig herstel te hebben ge vonden van een lichte kwaal, dis bij uit Iacië medebracht, zich tbaDS weder in een volmaakt goed© gezondheid mag verheugen en Doch aan zyn oogen, noch aan eenig ander zyner zintuigen lydende is. Zyn gestel zou zich dan ook in geen enkel opzicht tegen een eventueel terugkeeren naar Indië behoeven te verzetten." Mr. J. G. Van Deinse, lil van de Tweede Kamer, hoopt den 7den Mei den dag te her- denkm, waarop by 25 jaren onafgebroken zitting heeft als lid in de Provinciale Staten van Zeeland. Zondag is te Meppel overleden de heer A. Ten Klooster, lid van de Provinciale Staten van Drente. Den 17den April beginnen in Den Haag de examens voor de akte als ondc-rwyzer en onderwyzeres by het L. O. De 620 candidaten zullen over twee lokalen gebouw der Lses- inriohting en de Loge worden verdeeld. De heeren dr. J. G. C. Vriens, P. H. Heynen en C. J. baron Van Hemert tot Dingshof, te Nymegen, hebben het initiatief genomen tot do oprichting van een Natuur- kuncig Genootschap aldaar. Dr. T. Lewenstein heeft zyn benoeming tot opperrabbyn van het kerkelijk ressort te 's Gravenhage aangenomen. Vrijdag a. s. zal dr. H. Snellen Jr., tot hoogleeraar In de oogheelkunde benoemd aan de universiteit te Utrecht, by de aanvaarding van zyn ambt een redevoering houden. Het streven van de onderwyzers, om een sanatorium op te richten, vindt veel sympathie. Alleen te Zwolle is voor dat doel door particulieren ruim 1100 gulden bygedragen. Aan de sedert enkele jaren ia het werk gestelde pogingen, om tot den bouw van een Centraal-Ieraëlietisch Krankzinnigengesticht te geraken, wenscht men nu uitvoering te geven. Een commissie, uit gegoede Israëlieten bestaande, zoekt voor dit doel een leening, groot ƒ100,000, in aandeelen te plaatsen voor de stichting van bedoelde inrichting. Het to Amsterdam bestaande Israëlletischo Krank zinnigengesticht is vol en geesteszieken kun nen moeilyk te Medemblik of Meerenberg plaats meer erlangen. Te Vryenban is in den ouderdom Tan ruim 74 jaren overleden de heer P. J. Mout- haan, oud-hoofdiDgenieur bfl de Holl. IJzeren- Spooiwegmaatschappy. De overledene wae officier in de orde van de Eikekroon. Te 's-Gravenhage ia gisteren met verlof aangekomen de heer L. Van Riet, consul-gene raal der Nederlanden voor do Argentynsche Republiek, Uruguay en Paraguay to Buenos- Ayres. De gewone audiëntiën van de ministers van oorlog en van koloniën xullen deze week niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 April van Port Said; de „Rotterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 10 April Prawlepoint; de „Statendam" arriveerde 9 April v_n Rotterdam te Nieuw York. Oegstgccst. Vrydag 14 April a. s. zal gelegenheid worden gegeven tot kostelooze vaccinatie aan het Raadhuis, des namiddags van 1V/a uur, en aan den Morsch (openbare school) van 4—4:l/i uur. In den loop dezer week zal een collecte langs de huizen worden gehouden ten be hoeve der Maatschappy van Weldadigheid, waartoe circulaires werden verspreid. Roolof-Ajrondsvecn. Onze kapelaan, de weletrw. heer Th. J. C. Engering, is als zoodanig benoemd te Zieriksee en wordt hier opgevolgd door den eerw. heer kapelaan uit Leimuiden. Den beminden priester zien wy noode van hier gaan na eon verbiyf van eenige jaren in ons midden. Zegwaard. Het kohier van den hoofdelyken omslag dezer gemeente over 1899 bedraagt 2317, verdeeld over 158 aanslagen in 28 klassen, en het kohier van de hondenbelasting bedraagt ƒ153. Vóór.of op 11 Juli a. a. moeten de aanslagen voldaan zyn. Zootermeer. Zondagmorgen geraakte de landbouwer L. Den Elzen alhier met paard en rytuig, waaria genoemde persoon, alsmede zyn vrouw en een paar kinderen, gezeten waren, in de "Voorwegwatering. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af doordat de vrouw en de kinderen door het portier gered konden worden. Na paard en wagon op het droge 18) Dat gezegde - „in drie tel en een zweepslag" lag vrouw Zwingelmans in den mond be storven; en nu zy, voor de zooveolste maal, plagenderwys daarop attent werd gemaakt, wel l nu strekte dit niet minder haar dan den plager zelven tot vermaak. Een kleinig- held is voldoende, om een gullen lach te plooien om de lippen van goedhartigen een voud, zoolang deze geen reden beeft tot it droefheid of rouw. En dit hadden deze moeder en zoon niet; ten minste zy wisten niet, dat zy het hadden. Als het hun bekend ware geweest, wat hun echtgenoot en vader dien dag te Leiden was gaan doen. ...II De thee was gezet en ingeschonken; en .Karei sprong op, om te voorkomen, dat zyn moedor hem het kopje bracht. „Waarom biyf je niet zitten," vroeg vrouw Zwingelmans, „nu je den heolen dag zoo in óe weer bent ge-,veest?" i „En u dan?" was de schertsende tegen vraag. „Of heeft u den heelen dag op uw lauweren gerust?" „Dat juist niet, maar ik heb toch niet zóó- Veel gedaan, dat ik er moe van ben." f „Ik ook niet, moeder I Wat heeft u voor I -idee van eon paar vyf-en-twintigjarige m beenen?" j „Dat ze vlug en sterk zyn, maar toch per slot van rekening moe kunnen worden. En er zal van avond nog wel een uurtje loopens van hen gevergd worden ook?" „Yan avond?... Weineen, moeder." „Ga je dan niet naar do zangschool? 't Is Woensdag, Karei." „En u den heelen avond alleen laten, nu vader niet thuis is? I" „Daar moet je 't niet om laten, jongen I Dan roep ik Geert maar zoolang by me binnen." „Nu ja...., maar ik weet zeker, dat u dit lang zoo prettig niet vindt." „„Prettig"? Dat juist niet. Maar ik dacht „U „dacht", moeder?" „Op de zangschool komt ook, als ik het wèl heb, zekere Hanna Zegers. Nu, Kare), heb ik goed „gedacht"?" „Ja, moeder. Zou vader er tegen zyn?" „Weineen, jongenI Waarom?" „Hanna's oom ia met vader in onmin zoo lang me heugt." „O, maar Karei, nu moest ik boos op je wordenl Denk je zóó min van je vader?" Karei bloosde, maar hervatte: „U weet, moeder, dat Hanna vanzichzelve niets bezit. Als erfgename van haar oom heeft ze een aardig kapitaaltje te wachten, maardie oom is een wispelturige gek. 'tKan hem heel goed morgen of overmorgen in den zin komen zyn nichtje te onterven ea buiten de deur te zetten." „Dat zou al heel onhartelijk van hem zijn! Hanna is zyn eenige bloedverwante, en van kindaaf by hem in huis geweest. Maar je hebt gelyk: er valt op den man niet te rekenen." „En ik vrees, by de bestaande veete tus- schen vader en hem, dat onterving zyn eerste werk zal zyn, als by hoort, dat Hanna zich gaat verloven met mij." „Daar is kans opl En 'c is zeker niet ple zierig; maar een overwegend bezwaar is het niet. Je zult, Goddank 1 een vrouw in je stand onderhouden kunnen, zonder dat zy, van haar kant, een cent heeft aangebracht." „Zou vader, denkt u, ook zoo spreken?" „Dat hoef ik niet te „denken", Karei 1 Meen je, dat vader blind is geweest, en niet even goed gezien heeft als ik, wat gaande was?" „Dus myn meisje voldoet aau uw beider keus?" „Volkomen. Maar voldeed ze er niet aan, wees verzekerd,- Karei, dat èn vader èn ik jouw keus in deze zaak als de eenig geldige zouden hebben beschouwd, zoolang die ten minste niet in het ongerymde viel." Karei keek vóór zich. Hy overlegde by zichzelven, dat hy de liefde zyner oudera tot hiertoe niet op den rechten prya had gesteld; en een gevoel, zweemende naar dat van zelf- verwyt, kwam voor een oogenblik zyn biyd- schap temperen. „Karei „Moeder.. „Je sprak daarzoo van je „meisje." Heb je Hanna dus al gevraagd?" Karei lachte. „Nu denkt u toch, op uw beurt, weer te min van my, moeder 1" schertste hy. „Zou ik eerst dat doen en dan by u komen met de vraag: of myn keus uw goedkeuring weg mag dragen?" „Dus weet Hanna nog van niets?" „Dat durf ik juist niet zeggen. Willens en wetens heb ik me niet blootgegeven, maar „Je wilt zeggen: waar de sluier zoo dun was, dat vader en ik er doorheen hebben gekeken, kan dit aan zooveel jonger oogen niet veel moeite hebben gekost. Hoe laat is het nu?" „Kwart vóór zessen." „En om zes uren begint de zangschool? 'k Zou er nog maar heengaan, Karell" „Neen, moeder, ik biyf van avond by u thuis. Wil ik u wat voorlezen?" „Graag, jongen 1" Karei begon voor te lezen, en deed het vry bedaard, meer dan een uur lang. Maar toen het naar halfacht begon te loopen, werd het anders. Eerst om de vyf minuteD, daarna met korter en steeds korter tusschenpoozen, werd heimeiyk het horloge te voorschyn ge haald. Zyn moeder zag het spelletje een tydlang zwygend aaD, zonder blyk te geven, dat het werd opgemerkt; maar vroeg eindeiyk: „Is er aan je horloge wat stuk, jongen?" „NeeD, moeder," antwoordde Karei, zonder van het voorwerp op te zien. „Gaat het dan niet goed?" persisteerde vrouw Zwingelmans. „Er hapert toch zeker iets aan, dat het zoo herhaaldelyk aan inspectie onderworpen wordt?" Nu zag Karei op; en het guitig lachje, dat hem tegen kwam, liet geen twyfel of de horloge-manoeuvre begrepen wa§. Hy begon ook te lachen. „'k Moest toch," zei hy, „nog maar even naar het dorp gaan. Om acht uren gaat do zangschool uit: ik kan Hanna naar huis brengen en om halfnegen weer by u zyn." Al sprekend was Karei opgerezen en naast zyn moeder komen staan. Ook deze rees nu van haar stoel. Zichtbaar ontroerd, sloeg zy de armen om den hals haars zoons, kuste hem en fluisterde: „Ga met God, jongen l Op hetgeen je voorhebt wordt, door vader en my, Zyn beste zegen je toegebeden." Zwingelmans bezoekt jonker Onno ten tweeden male. Met Kareis verloving was het boven ver» wachting gegaan. Van der Piek, oom en voogd der ouderloozo Hanna Zegers, had niet alleen met onterving niet gedreigd, maar zich met het engagement tusschen den jongen Zwingelmans en zyn pupil hoogst ingenomen betoond. Niet, dat Karei 's mans haatdragend- heid had overschat, toen hy meende zyn moeder op een geheel andere uitkomst te moeten voorbereiden; maar met een tweede hoofd-ingrediënt van Yan der Pieks karakter was daarby geen rekening gehoudenmet zyn hoogmoed nameiyk en zyn ydelbeid. Als op de éóne schaal van een balans honderd kilo is geplaatst, slaat die schaal dóór zoo ver ze kan; maar wat ziet men gebeuren, als op de andere schaal dan honderd vyftig kilo wordt aangebracht? 1Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1