N». 12002 Dinsdag XI April. A0. 1899 (Qourant wordt dagelijks, met aitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton,. "DE RENTMEESTËRT LEIDSCH DA&BLAD. PBJLJS DEZEB COUTULNTi Voor Lolden per 8 tnaanaoo. f l.l(X Franco per post 1.4CK Afzonderlijke Nommers 0.05. PILLIS DEB. ADVERTEirnSB Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regeJ meer f 0.171. - Grootera lettere naar plaatsruimte - Voor het Incasseereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend Leiden, 10 April. De begrafenis van wyien prof. Ryke zal slet ^plaats hebben Dinsdag om halftwaalf, maar te twaalf uren, van het sterfhuis Haar de begraafplaats te "Warmond. Do overledone was bekend als een uitnemend oxperimontator. Zyn collages in proefonder vindelijke natuurkunde werden trouw bezocht. Bij het ontwerpen van de wet op het middelbaar onderwijs werd bij door Thorbecke geraadpleegd en op den inhoud dier wet heeft hy grooten invloed uitgpoefend. Prof. Rijke was hoogleerasr van 21 Sep tember 1846 tot 19 September 1882. Hy was ridder in de orde van den Necerlandschea Leeuw en der Belgische Leopoldsorde en officier in de orde der Eikekroon. Tot hoofdingelanden voor het hoogheem raadschap Rijnland zijn gekozen in hot 3de district: J. H. M. Evelein, in het 7de district: Jbr. J. B. Van Merlon, in het 10de district: J. W. Elant en tot hoofdingelanden plaats vervanger, la het 3de district: J. H. M. Evelein, in het 7de district: R. W. J. C. Van de Wall Bake, in het 10de district: J. De Bruyn, in het 16de district: Jb. Scheer. HH. MM. de Koninginnen woonden gisteren onder gehoor van ds. Cramer de voormiddag-godsdienstoefening by in de Groote Kerk. Do gedelegeerden ter Ontwapenings conferentie, te 's-Gravenhago te houden, van Frankryk, Duitschland en Engeland zullen hun intrek nemen in het „Hotel des Indes", waar verscheidene salon3 en andere vertrekken voor deze^ heeren in gereedheid worden gebracht. Het hoofd van de Fransche delegatie, de oud-minister Léon Bourgeois, zou, naar men verneemt, zyn intrek nemen ten huize van den gezant der Fransche Republiek to 's-Gra- venhage, den heer Bihourd, die zelf deel uitmaakt van de afvaardiging. Den derden dag van het Natuur- en Geneeskundig Congres te Haarlem werd van wege de directie van het Staalbad Haarlem weder een concert aangeboden. In de secties werden weder verschillende wetenschappelijke voordrachten gehouden. Des namiddags te halftwee had in de groote zaal van do sociëteit „De Voreeniging" de tweede algemoene vergadering onder presi dium van prof. Bosscha plaats. Nadat hierna de rekening en verantwoor ding waren goedgekeurd, hieli prof. dr. W. H. Julius, van Utrecht, een rede over „ether theorieën." Vervolgens werd het rapport behandeld, dat uitgebracht was door de commissie, door het zesde congres benoemd, met het doel samenwerking tot stand to brengen tusschen bestuurders van bibliotheken en genootschap pen by het aanschaffen van monographieén en tijdschriften. Het bestuur deed naar aanleiding daarvan het volgende gewyzigd voorstel: lo. Het Congresbestuur benoemt een comité, dat tot opdracht heeft maatregelen te ont werpen en ter uitvoering voor te bereiden, die kunnen strekken om tijdschriften en mono- graphieën van natuur- en geneeskunde zoo vollecig mogelijk ia de gezameniyke Neder- laudsche openbare bibliotheken voorhanden te doen zyn. 2o. Het Congres verleene aan dat comité voor de eerstvolgende twee jaren een krediet van 1200, bestemd om lysten te doen ver vaardigen, waaruit biyken zal, hoe de natuur- en geneeskundige tydschriften en monogra- phleën thans over do bestaande Nederlandsche bibliotheken verdeeld zyn. 8o. Op het achtste Congres brengt het comité verslag uit van het alsdan verrichte en voegt het daarby zyn voorstellen, die ten doel hebben de leemten, welke de literaire hulpmiddelen van natuur- en geneeskunde in onze openbare bibliotheken biyken op te leveren, zooveel mogeiyk te verminderen. Het verslag en de voorstellen worden in het pro gramma van het achtste Congres bekend gemaakt. Met dit voorstel vereonigdo do vergadering zich. Besloten werd verder, dat aan het „Van-der- Waals-fonds" o.a. gedurende 2 jaar een bedrag van ƒ200 zal worden verleend. Als plaats voor de volgende algemeene ver gadering werd Rotterdam aangewezen. Benoemd werden als twee leden van het bestuur, woonachtig te Rotterdam, de heeren G. J. W. Bremer en dr. H. Klinker. Tevens werden benoemd: tot voorzitter dor eerste sectie op het achtste congres prof. Kluyver, te Leiden; iJem voor de sub-sectie natuurkunde prof. Haga, te Groningen; il. sub-sectie chemie prof. Van Bercmelen, te Leiden; voor de 2de sectie prof. Einthoven, te Leiden; voor do 3de sectie prof. Guye, te Amsterdam; voor de 4de sectie dr. Van Cappolle, te "Wageningen. Aan het slot betuigde de voorzitt-r dank aan allen, die tot welslagen van het congres hadden bygedragen. Onder applaus der vergadering bracht daarop prof. Stokvis hulde aan den voor zitter, waarop allen opstonden en den kreet aanhieven: „Leve prof. Bosschal" Hierna werd de algemeene vergadering ge sloten. Des namiddags om 6 uren vereenigden zich meer dan 150 leden aan een diner in de groote zaal van het Brongebouw, waar veel toosten werden uitgesproken. Mr. Vollgraff, laatsteiyk rechter te Am sterdam, is alt rechter in de Haagsche recht bank geïnstalleerd en werd daarby toegesproken door den vice-president, door den officl r van justitie dezer rechtbank en namens de Haagse'- e balie. Door ruim 5000 ingezetenen van Haar lem is een adres aan H. M. de Koningin betreffende den onboudbaren toestand aan het station aldaar geteekend. Het zal a. b. Donderdag te Amsterdam door een deputatie uit bet bestuur der Handelsvereniging aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Naar gemeld wordt, is de vroegere gou vernante van H. M. de Koningin miss Saxton "Winter benoemd tot gouvernante van de kinderen van HH. KK. HH. den Kroonprins en de Kroonprinses van Rumenië, Prins Carol en Prinses Elizabeth. In verband met het bezoek van H. M. de Koningin aan Rotterdam worden reeds ver scheidene plannen gemaakt. Is men wèl in gelicht, dan zal, behalte het Doofstommen- instituut aan de Diergaardelaan, ook be zocht worden door H. M. het Luthersch Wees^ huis aan het Vasteland en het Sophia-Kinder- ziekenhuis aan den Westersingel, terwyl het bestuur van het St.-Aothonius-gesticht aan den Nieuwen Binnenweg een desbetreffend verzoek tot H. M. gericht heeft. Eerewachten zullen verstrekt worden door het corps Koninklyke Scherpschutters en een compagnie der dienstdoende schuttery. Het eere-escorte van 40 ruiters, allen leden der Manége, is door de dames-leden een vaan del aangeboden, welk aahbod met ingenomen heid aanvaard is. Zooals reeds is gemeld, is do heer Ch. Moens tot hoofdcommandant ge kozen en zal de volgende maand onder diens leiding het escorte enkele ritten door de stad mak> o, zoodra de weg tekend is, dien H. M. zal volgen. Ook zal een ondercommandant gekozen worden. De heer H. Dolk Jzn., overleden te Leur 26 Maart 11., heeft nog de volgende legaten vormaakt, vry van successierechten: ƒ1000 aan do Weezen inrichting te Neerbosch, 1000 aan de Prins Hendrik-Stichting te Egmond- aan-Zee, 1000 aan de Werkinrichting voor Blinden t9 Utrecht, f 3000 aan de Ned. Dlakonessen inrichting ten faveure van de afdeeling gevestigd te Breda, 3000 aan de Evang. Maatsehappy te Arnhem; vier woningen aan de Diaconie der Hervormde Gemeente te L ur, ƒ10,000 en twee woningen aan het Kerkefonds der Herv. Gemeente te Leur; 15,000 aan de Ryks Universiteit te Leiden ter vorming eeuer beurs ten behoeve van studenten in de medicijnen of in de philosophic, met bepaling o.a., dat do studenten mo ten behooren tot do Ned.-Herv. Gem. (N. R. Ct.) Buiten het reeds gemelde program voor Amsterdam zullen H.H. M.M. de Koninginnen op een nader vast te stellen tyd ook een bezoek brengen aan de Ziekenverpleging op de Prinsengracht tusschen de Leidsche- en Spiogelstraten. Door B. on Ws. van Arasterdam is aan de leden van den gemeenteraad d9 voor-'racht voor directeuren van de gemoentelyko tram verzonden. Voor den tramdienst wordt voorgedragen de heer NeisBen, onderdirecteur van publieke werken te Rotterdam, en voor directeur van het electrisch bedrijf do heer Dojjer, ingenieur te Delft. De minister van marine heeft ter kennis gebracht van do marine autoriteiten, dat het verrichten van dienstzaken per rjjwiel aan alle militairen van de zeemacht beneden den officiersrang is verboden. De kolonel J. A. Ort en de luit.-kolonel J. C. Lagerwerff, telden van het 1ste reg. huzaren te Deventer, en de kapt. A. W. Van 't Lindenhout, van het 4de reg. inf. te Delft, zullen binnenkort den dienst met pensioen verlaten. H. M. do Koningin zal na het bezoek aan Amst rdam rechtstreeks van daar de buitenlandsche reis aanvaarden. Evenals aan den Raad der gemeente Velzen heeft de eerste Nederlandsche electrische trammaatschappy ook aan den Raad der gemeente Zandvoort toestemming verzocht de gemeente electrisch te mogen verlichten. Het intercommunaal telephoonverkeer AmsterdamRotterdam is nu over Utrecht geleid. 90,000 meter draad is Donderdag afgesneden. De uitslag der herstemming voor twee leden van het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwyzera en voor een redacteur van „De Boift" is als volgt: Aan de stemming namen deel 135 afdeelin- gen en 32 algemeene leden. Van 1902 stemmeD, waaraan 34 van on waarde, verkregen de heeren Ho res 1115 en Kraai 753. Van 1913 stemmen, waarvan 26 van onwaarde, verkregen de heeren V. d. Berg 574 en Van Wielink 1313, zoodat gekozen zyn de heeren Heeres en Van Wielink. Tot redacteur werd gekozen de heer Teheux met 1182 van de 1920 stemmen, waarvan 28 van onwaarde. Op den heer De Vuis waren 710 stemmen uitgebracht. De installatie van mr. T. J. Noyon, als advocaat-goneraal by den Hoogen Raad, zal plaats hebben in een plechtige openbare zitting van genoemd college op Zaterdag 15 April a. 8des namiddags te drie uren. De heer Goeman Borgesius, minister van binnenlandsche zaken, en jhr. Van Pestel, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter van Nederland te Brussel, hebben het eere- lidmaatschap aanvaard van het XXVste Neder landsche Taal- en Letterkundig congres. Verleden Vryd3g is in de commissie van den Gentschen gemeenteraad besloten een subsidie van duizend franken te verleenen voor de inrichting van bet aanstaande congres. De provinciale synode van de Gerefor meerde Kerken in Zuid-Holland zal op Dinsdag 6 Juni te Rotterdam gehouden worden. Mejuffrouw A. Mouzin, te Haarlem, is benoemd tot directrice der Industrieschool voor vrouwelyke jeugd te Amsterdam. Volgens een bericht uit Washington aan de „Daily Chronicle" zullen de Vereenigde Staten het Russische program als grondslag van de beraadslagingen van de vredes conferentie aannemen, omdat deze geen af breuk c!oet aan de positie van Amerika, waar leger en vloot onder de normale verhouding tot do bevolking zjjn Amerika zal ook het internationaal scheidsgerecht aannemen, maar weigeren toe te stemmen in het verbod van ontplofbare stoffen en torpedo's. Het stoomschip „Kanzier", van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 7 April van Port-Saïd; de „Koningin-Regentes' arrireerde 8 April van Batavia to Amsterdam; de „Bogor" arriveorde 7 April van Rotterdam te Batavia; de „Koning Willem I", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 8 April van Perim; „de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 8 April Scilly; de „Amsterdam" vertrok 8 April van Nieuw-Y'ork naar Rotterdam; de „Bundesrath", van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, pas seerde 8 April Gibraltar; de „General", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, ver trok 7 April van Marseille; de „Kaisor" ver trok 8 April van Durban naar Delagoa-Baai; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 April te Padang; ds „Prins Alexander", van Batavia naar Amster dam, arriveerde 9 April te Suez. Aarlandorveen. Alhier is gisteren over leden de weleerw. heer ds. J. H. Willebrands, sedert 1893 predikant by de Ned. Herv. Gem. alhier. Uit Oude- en Nieuwe Wetering, waar men hem noode zag heengaan, kwam hy herwaarts. Zyneerw. won hier aller hart on zyn verscheiden, na langdurige ongesteldheid, verwekt hier algemeene droefheid eo innige deelneming met de treurende weduwe en de kinderen, die hy achtorlaat. Voorschoten. Aan Th. Bergtran, J. v. d» Hoeven en J. M. Warners, allen alhier woon achtig, is door de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren een 2?e prys a ƒ5 uitgereikt wegens goede behandeling hunnor trekhonden. Scliuttevaêr. Dcor het hoofdbestuur der schippersvere niging „Schuttevaór" zyn de volgende adressen verzonden: Aan htt Hoogheemraadschap van Delfland,1 verzoekende uitdieping van de Buitenwater- sloot te Delft, van af den limietpaal aan do N. zyde tot aan de kogelgietery. Aan den minister van marine, om het licht op het fort Pampus zoo te doen plaatsen, dat het van alle zjjden zichtbaar is. Aan den mlnlst r van waterstaat met verzoek maatregelen te willen nemen, dat er meer gelegenheid tot doorvaart wordt gegeven aan de spoorbrug over de Singelgracht te Am sterdam, en door een sein aan de schippers wordt bekend gemaakt hoe hng de brug gesloten blyft. Aan den Raad der gemeente Amersfoort, waarin andermaal wordt aangedrongen op verdieping van den mond der rivier de Eem. Aan den minister van waterstaat met ver zoek maatregelen te willen nemen, dat door het Heemraadschap van Mark en Dintd een billyker regeling wordt ingevoerd op het heffea van schut- en dryfgeld. Aan den Raad der gemeente Nieuw-Beierland om verdieping van den mond der haven lr% die gemeente. mt de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd totbargemeestoi van Didam, B. J. Gijsen, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Batenburg; van Weslervoort, A. H. C. M. Vos de Wael. Met ingang van 1 September 1899, aan J. G. W. Postel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks- hoogore burgerschool te Zwolje. De heer M. De Sola erkend en toegelaten ala vice-consul van Columbia op Curasao. De gewone audiëntie van den minister var» oorlog zal a. s. Donderdag niet plaats hebben. „Zeê'j noe wel, vrouwl" triomfeerde deze, toen hy de dour van z\ju woninkje binnentrad en met van kou bibberende handen den strik te voorachyn haalde, „zeê'j noe wel, vrouw, asda'k van oavend neêt thuus mos blieven?! An dit eudjen köperdroad bink veur oe 'en niei jak of 'en Dieien rok, en veur elk van de kinders wel 'n heel niei p&ksken; zol 't neöt, wiefkon?" Van Heel, terwyl by met die woorden zyn vrouw den strik toonde, liet onwillekeurig cok zelf den blik er op rusten; en plotseling viel het hem nu op, dat de strik precies op die vier „andere" strikken geleek, indenabyheid van den vermoorden Krelissen gevonden inder- tfld. Niet alleen was het voorwerp van karkas draad vervaardigd, terwyl in den regel een wat dikker soort koperdraad voor het doel gebezigd wordt; maar de lus, waar de eigen- lyke strik in liep, was op dezelfde, eenig6zins omslachtige (en gansch niet gewone 1) wyze in elkaar gedraaid, als dit by die andere vier het geval was geweest. Van Heel, toen hy het zag, voelde zich een kille huivering door de leden varen, „Heê dusl" mompelde hy, en stond te turen op den strik. „Hein!" schrikte zyn vrouw, „wat scbêlt d'r an?I... Zeê'j noe wel, da'j in deê kolde neêt noa buten hadden 'emot?L... Hier, drink gauw 'n kop koffie l" Van Heel nam de koffie, maar verzekerde, dat het „d&t" niet was. Toen hy daarna verteld had, wat het wèl was, stonden man en vrouw elkaar een poos aan te staren met verschrikte oogen, zonder dat een van beiden sprak. „Geef ie 't an?" vroeg eindelijk de vrouw. „Ik mag neêt andersI" was het antwoord. „Ocb, Hein, deê arme vrouw en kinderl" „Dat zeg ik met oe, Teuntjen! En van Brummelkamp-eiges spit 't mien ok. Heê's 'n ofgedraeid vuele stroper; moar doar stek toch eigentlik gin kwoad in, en veur de rest hê'k nooit anders as goeds van hum 'eheurd." „Sjuust, man! En doarum „Woarlik, vrouw, 't geet mien ok an 't hart. Ik gaf de heele vief en twintig gulden, deê 'k van oavend verdêend heb, en ik gaf ze gréég! a'k mien onwetendheid doarveur weerumme kos koopen. Moar noe do zaak mien eenmoal bekend is, woarlik, vrouw, noa mag ik neêt zwiegen." Jonker Onno zit in 't nauw. Brummelkamp had in verschillende terecht zittingen verhooren te ondergaan. Hy hield natuuriyk styf en sterk staande, den strik gevonden te hebben; maar niet veel min der natuuriyk zyn rechters trokken by die verklaring de schouders op. Van de voet stappen, om en by de plaats van den moord gevonden, waren indertyd opmetingen gedaan. Wel strookte de maat, zoomin van den kleinsten als van den grootsten dier voet stappen, met die van eenigen klomp, in bet bezit van Brummelkamp gevonden; maar ter ééner zyde bleek, dat de kleinste klomp van het oneffen paar voor Brummelkamps voet groot genoeg zou zyn geweest; en ter aodererhet was nu meer dan een jaar geleden, dat de moord had plaats gehad, en in dat tydsverloop wordt, door een boeren werkman, meer dan één paar klompen ver- sleten en afgedankt. Die voetstappen bewezen dus Diets vóór, maar ook niets tegen Brum melkamps schuld. Jonkor Onno zat op heete kolen. Zwingel- mans had hem over de zaak gesproken en gezegd, dat het zyn voornemen was, in geval Brummelkamp schuldig werd verklaard of een preventieve gevangenisstraf van eenigs- zins langen duur te ondergaan had, om dan den rechter met de ware toedracht van zaken in kennis te stellen. Jonker Onno had al zyn welsprekendheid aangewend, om den rent meester van dit „dolle plan" terug te brengen had op zyn ouden vader gewezen en geen zuchten of tranen gespaard om aan zyn woorden klem te geven; maar Zwingelmans was onverbiddeiyk geweest. „Myn Hemel I" had jonker Onno geroepen, wanhopig door 'a rentmeesters onverzettelijk heid, „Brummplkamp heeft het immers niet gedaan?! Hy zal dus, hy kan dus niet schul dig worden verklaard 1" „Niet „kunnen", jonker., i.?" had Zwin gelmans geantwoord. „Brummelkamp zou de eerste onschuldige niet zyn, die de gevangenis deuren achter zich dicht hoorde vallenDat or evenwel, in dit geval, zoo goed als geen gevaar voor is, geloof ik mot u. Maar de preventieve gevangenisschap Is het zoo vreemd, dat iemand weken, maanden, meer dan een jaar daarin doorbrengt?.... En ik herhaal: dit zal met Brummelkamp niet ge beuren. Wordt hy gevangengezet, dan wacht ik veertien dagen; en is dan het ontslag niet gevolgd,dan ontmaskering van ons bei den: u als moordenaar, ik ala meineedige. 't Is erg genoeg, dat we hem aan de alge meene verdenking ten prooi moeten laten l Al spreekt de rechter hem vry, die blyft hem aankleven." Dit laatsto had Zwingelmans goed gezien. „Gebrek aan bewyzen" was oorzaak, dat gerechteiyke vervolging tegen Brummelkamp vry spoedig gestaakt werd; maar voor wie den man kende, bleef hy „de moordenaar." Ieder verachtte hem. Wie onwillekeurig in zyn nabyheid kwam, trad schuw ter zyde, om niet in aanraking met hem te komen. In heel Iependam waren geen drie menschen te vinden, „dom genogt, um ooit van z'n léven 'en krummeltjen eleufd te hebben van dat verzin8eltjen indertied, as zol de jonker't heb ben 'doanl Wat onneuzele proat tocb, hè? De jonker zo'n veldwachter doodscheóten 11 't Was jummers op de vingers noa te tellen, asdat zo'n ströper 't had edoan Intusschen bleef het voor Brummelkamp niet by genoemde biyken van verachting en afschuw. De zaak had voor hem ook meer tastbare gevolgen. Hy was boeron-arbeider: een week nadat hot gerecht uitspraak had gedaan, gaf zyn „boer" hem gedaan mot werk. Brummelkamp deed alle mooito om een nieuwen meester te vinden; in Iependam en daarbuiten, meer dan oen uur in de rondte, bood by zich aan; maar allen, die by er over aansprak, waren „voorzien." „Vrouwl" zei Zwingelmans een week drie later tot zyn echtgenoote; „je weet van, dat geval by Brummelkamp?.... Ik vrees^ dat er by de lui gebrek begint te komen. Deze wenk was voor de goedhartige rent* meestersche voldoende. Ook zjj zag in Brum melkamp den moordenaar en zou met afgrazen voor een ontmoeting met hem teruggehuiverd hebben; maar behoefden daarom zyn armo vrouw en kinderen, behoefde daarom hyzelf hongerte ïyden?Dienzelfden avond werden Brummelkamp een brood, een halve zy spek en een mud aardappelen thuis gestuurd. En den volgenden dag begaf Zwingelmans zich naar Leiden. Toen hy by jonker Onno in de kamer trad, kwam deze hem lachend te gemoet. „Je komt zeker," vroeg hy, „al is het wat laat, om rnjj te feliciteeren met den afloop van die Brummelkamp-quaestie? Ja, Zwingel mans, daar kan een fijne »flesch op staan l 't Zou me wezeniyk gehinderd hebben, als de arme drommel achter de tralies wa| gekomen 1" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1