„I3e "Vlinder". woorden V3n waardeeriog, tan trotst en be moediging gesproken. Van den Sisten tot den 2östen Maart a. 8. zal bet voetpad, gelegen langs de oude Hillegommer beek, van af de Hippelaarsbrug over een lengto van 50 meter oostwaarts, voor het publiek verkeer zyn afgesloten. Van de ruim 200 sollicitanten naar de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school, alhier, waren heden in bet Hotel Sistermans 153 bijeengekomen tot het doen van een vergelijkend examen. Het voormalige kerkgebouw van do Geref. Gemeente aan de V«>n-den-Ende-laan alhier heeft een belangrijke verandering onder gaan, door ien het thans geheel is ingericht voor do school met den Bijbel; het zal, naar wij vernomen, den 31sten Maart a. s. als zoodanig worden geopend. Leiderdorp. Ter secretarie dezer gemeente Zijn kosteloos verkrijgbaar blanco-verzoek schriften ter bekoming van jacht- en visch- akten en van kostelooze vergunningen tot uitoefening der visschtry met één vischtuig, voor bet aanstaande seizoen 1899—1900. Noordwjjk. Zat rdagavond bad by het slot van den cursus 1898/99 in de lokalen der tecken- en ambachtsschool de gewone jaar- lyksebe pri)8nitdeeliog plaats. Na een woord van welkom door den beer E. De Groot, voor jitter der afdeeling Noordwijk van de Veree- niging tot bevordering van Fatrieks- en Hand- Wtrksny verbei J in Nederland, waarbij by vooral wees op den bloei der scholen, zoowrl wat betreft bet aantal leerlingen (31) als wat bet gedrag en de vlyt der laatstgenoemden Aangaat, werden door den edelacbtbaren heer burgemeester de prijzen uitgereikt, die behaald werden als volgt: 1. Jac. Van der Loo (kleur- doos), 2. Th. Verloop (timmergereedschap), 8. M. De Groot Ez. (kleurooos), 4. W. Berke- meyer (idem), 5. Corn. Bol (twee boekwerkjes met alphaoets) en 6. W. Choufour (kleurooos). Van do gelegenheid tot bezichtiging der ten toongestelde werkstukken in de verschillende vakken werd door de talrijke belangstellenden, als gewoonlijk, druk gebruik gemaakt. Warmond. Van Vrijdag- op Zaterdag-nacht hebben een paar groote honden te "Warmond huisgehouden onder de kippen. Eerst hebben zij een bezoek gebracht op den spoorweg in het hok van Zamwyk, waar zy, na drie kippen te hebben doodgemaakt, in hun bodryf werden gestoord door de dochter des huizes, die het leven hoorde en de honden toen heeft verjaagd. Vervolgens zyn zy gekomen in het Oosteinde, waar zy, na het bok te hebben opengokrabbeld, 6 kippen hebben doodgemaakt van den arbeider J. Van den Berg. Toen daar Di3ts meer te halen viel, zyn zy bet erf opgegaan van de wed. De Haas en z(jn daar, door het wegduwen van het vlecbtdraad, den kippenloop binnengekomen, en hebben drie kippen doodg-maakt. Maar thans zaten zy in de val, want het draad was weer oicht gegaan en nu waren zy opgesloten, zoo at zy des morgens door den zoon des huizes werden gevonden. Zoo bier en daar hebben zy door het nazitten der kippen ook nogal onder de bloembollen buisgehoaden. Na geplaatste advertentie heeft zich de eigenaar der honden aangemeld, en wei zekere Hogewoning, van Rynsburg, die mededeelde dat zijn honden in den nacht van Donderdag op Vrydag uit bun hok gebroken en niet meer teruggekomen waren. De zaak is door hem met de eigenaars der kippen in het reine gebracht, zoodat by buiten vervolging blijft. Vit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot notaris binnon bet arrondissement Roermond, ter standplaats de gemeente Helmond, J. M. Drjkholf, candidaat- notaris aldaar. Aan den ingenieur van den Rijkswaterstaat der 3de klasse H. L. Van Hooff, op zijn verzoek, met ingang van 20 Maart a.s., verlof verleend, uiterlijk voor den tijd van een half jaar. Bij beschikking van den Minister van W., H. en N. is do waarneming van den dienst van den iDgenienr van den Rijkswaterstaat H. L. Van HoolT. met ingang van 20 Maart a.s., uiterlijk voor den tjjd van een balf jaar, opgedragen aan den ingenieur F. Baucke, in vorbancf waarmede hij is verplaatst van Amsterdam naar IJmuiden. Gemeenteraad van Sasscnliclra. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden ge- lozen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat vanwege den Lisser gemeenteraad een commissie naar 's-Gra- venzande was geweest om de electrische verlich ting aldaar te onderzoekon, die zy alleszins kan aanbevelon. Ingekomen was: Aanvrago om ontslag van don secrotaris, mr. D. A. Van Eek, wegens benoeming tot burge meester van Mrjnsheerenland en Westmaas. De Voorzitter stelt voor dit verzoek op do meest eervolle wijzo te verleenen, wat met algemeene stemmen wordt aangenomen. Hieraan knoopt de Voorzitter tevens een zeer hartelijk woord tot afscheid, waarop door den secretaris in eeD korte toespraak aan den Voorzitter en den gemeentoraad wordt geantwoord op even hartelijke wijze. Een verzoek van P. J. De Kanter om concessie tot aanleg van een telephoon door en voor deze gemeente wordt voor kennisgeving aangenomen lot nader order. Koninklijk bosluit tot herbenoeming van den burgemeester dezer gemeente, dat door den Raad met algemeene gelnkwenschon wordt beantwoord Door Gedep. Staten was terug gezonden en goed gekeurd dienst 1S98 van den hoofdelrjken omslag. Verzoek van J. Rotteveel tot oprichting eenor bakkerjj. Dowijl het aantal meisjes, dio de openbnre school bezoeko», door de opening der katholieke school aanzienlijk is verminderd, stelt do Voorzitter voor het salaris der onderwijzeres in de handwerken woder, zooals oorspronkelijk, op 150 te brengen. Dit wordt aangenomen. In do volgende Raadsvergadering zal in behan deling komen een herziening van de politie verordening, waarvan de Voorzitter du reeds eenige toelichtingen doet. De verordeningen kunneu nader door de Raadsleden worden onderzocht en tor inzage gevraagd. Hoofdzakelijk i9 de bedoeling het doen verdwijnen van rieton daken in de ge meente. Tevens vroeg de burgemeester volmacht om te laten opnemen de kosten en plannen tot het maken van een put, voldoende water gevende tot het bla8schen van eventueelen brand op bet Bijennest. Ook dit wordt goedgekeurd en zal in de volgende zitting verder worden behandeld. Het kohier voor de hondenbelasting zal dit jaar worden vastgesteld als volgt: Iste klasse ƒ1.50, 2de klasse 0.75. De agenda hiermede afgehandeld zijnde, deed de Voorzitter de gewone rondvraag, waarop de heer Van Heemstra vroe? of men nu niet zou kunnen overgaan tot ontslag van een der onder wijzers op de O. L. School, door de vermindering van het aantal leerlingen. De Voorzitter zeide, dat zulks niet ging vóór Januari 1900, waarop do heer Van Heemstra behandeling verzocht van zjjn voorstel in de volgende vergadering, opdat deze zaak bijtijds geregeld zou zijn. Aldus werd besloten. De openbare vergadering werd hierop gesloten, waarna overgegaan werd tot geheime vergadering ter behandolmg van den hoofdelijken omslag. RECLAMES, a 25 Cents per regel. Omreden myne geachte Cliênteele in de ver beelding is, dat myne Zaak overgeplaatst wordt naar de Haarlemmerstraat, bericht ik by deze, dat m(jne zaak Nieuwe Ryn bltyft gevestigd en geïnstalleerd zal wordon met de Nouveautés en fijnste Modeartikelen. Wel heb ik een 2de zaak geopendHaar lemmerstraat, onder het opschrift van „De Bloemkorf", waar zullen verkocht worden de nieuwste en de goedkoopste Modeartikelen. Zie advertentie van heden. 2245 13 Schiedam, 18 Maart. Noteerioff van do Make laars. Moutwijn ƒ8,75. Jenever ƒ12.75, idem Amat. proef ƒ14.25 per Ned. vat en zonder foet zonder de belaatin 8poelins-oomcaieei5 per ketel ƒ1.60. Noteering van de Bearacommtsaie. Monlwijo 8l/4 per heot. ct., zonder fust on zonder belasting- Wegens de instelling van een officiöele uoteering ▼oor moutwijn door de Bearecommisaio, is in een heden gebouden vergadering van den l^randersbond besloten de DOteeüng der branders tpdelgk t* staken. Berichten over Rijnland's boezem, gedurende de week van 1218 Maart. 1899. 8tand van den boezem te Leiden. Idom te Onde-Wotering WerkiDg der stoomgemalen Waterloozing lange natuurlijken weg. Waterinlating Begenval iu mM 12 Maart. 13 Maart. 11 Maart. 15 Maart. 16 Maart. 17 Maart. 18 Maart. 06 57 58 60 62 69 53 53 58 59 61 62 Bpaarndam u., Halfweg n., Gouda— .- Bpaarndam n., Halfweg n., Gouda 21 Door de sluis to Gonda 46l/s u. 0.4 63 em.—A.F. 63 om.-A.P. u„ Katwyk u. i„ Katwijk 661/j u. Gemengd Nieu w s. De werkzaamheden voor het „Volksbuis" aan de Haarlemmerstraat zyn reeds zóó verre gevorderd, dat van de vyf daaraan verbonden winkelhuizen thans één in gebruik genomen is. Het draagt den naam van „De Bloemkorf" en vormt een fraai tweede magazyn van „De Vlinder", in dames-hoeden on verdere dames-artikelen, ree s sedert enkele jaren gevestigd aan den Niouwen Ryn, welke winkel door den Dieuwen aan de Haarlemmerstraat niet wordt opgeheven, maar in stand blyft, zoodat thaDS door den eigenaar beide magazijnen worden beheerd. Voor het kampioenschap der 2de-kl.-comp. 6peelde te Amsterdam „Quick", van Amsterdam, tegen de Leidsche vereeniging „Ajax". Geen der beide partyen slaagaeerin te scoren, zoo Jat een 0—0 het resultaat was. Gisteren had de clubmatch plaats tus8cben de Leidsche schaakvereni ging „Morphy" en de „Amsterdamsche Sehaakcluo", welke met een schitteren j resul taat voor „Morphy" eindigde. Er werd aan negen borden gespeeld; de uitslag was 7 tegen 0 en 2 remisepartyen. De Amster dammers hebben dus geen enkele party go- wonnen. Gisteren speelde „De Sportman I" een match tegen de H. V.-V. „Mars". Vóór half-time was de stand in het voor deel van „De Sportman", 40. Na half time drong „Mars", welke zeer onvolledig was, mooi op en scoorde haar eersten en eenigen goal. „Sportman" haalde er nog twee by, zoodat zy won met 6—1. De vereeniging mocht zich verheugen in het talryk opkomen der schoone sekse, de koude trotseerend, om het eaele voetoalapel gade te slaan. In den nacht van Zaterdagop Zondag moest de politie te 's-Gravenhage op de Groote Markt handelend optreden tegen eenige burgers, die nachtgerucht maakten. Een der levenmakers gaf een der politiebe ambten, nadat deze zyn qualiteit bekend had gemaakt, een vuistslag in het gelaat. De politie beambte loste een revolverschot in de lucht. De mannen werden later naar het politie- bureel overgebracht. Naar aanleiding van een bewering, dat in ver and met bet boycotten der Haag- sche Brood- en Meelfabriek (directeur de beer Eu8sen), vanwege de broodbakkery „De Toe komst" oporacht was gegeven aan eenige personen, om met borden te loopen, welke koonende opschriften bevatteD, en om met die borden post te vatten voor de depots en winkels van de Brood- en Meelfabriek, werd dezer dagen deze bewering door de directie der „Toekomst" formeel tegengesproken. Met het oog op die tegenspraak echter, werd in het „H. Dagblad" een door de bedoelde personen onderteekend schryven opgenomen, waary werd volgehouden, dat zy tegen een loon van f 0.S71/, per uur van de brood fabriek „De Toekomst" wel degelyk de boven vermelde opdracht hadden bekomen. Naar men verneemt, heeft tuans „De Toe komst" een aanklacht by de justitie ingediend tegen do onderteekenaars van bet ingezonden stuk, op grond, dat hun verklaring een ver dichtsel zou zyn. Zondagavond te negen urenis gedurende het korte onweder, gepaard met een feilen hagelslag, de vermaaroe toren in brand geraakt van de Ned. Herv. kerk te Overschie. De brand begon geheel bovenaan, waar zich kleine vlammen vertoonden. Er heerschte groote angst onder de dorpsgenooten. De kleine spuitjes van Overschie konden de vlam niet bereiken en bielden de omlig gende woningen nat, wier inboedels in veilig heid werden gebracht. De burgemeester van Overschie, de heer Bos, telephoneerde naar Rotterdam om een stoombrandspuit. Burgemeester 's Jacob beeft onmiddellijk de stoomspuit No. 2 gelast nit te rukken, het welk om kwartier over tienen geschiedde. De kerk stond inwendig geheel in brand en vortoonde een ware vuurzee. De brand was te Rotterdam duideiyk zicht baar in het westelyk gedeelte der stad. Te Leiden op het Plantsoen en op den Hoogen Ryndyk buiten de voorin. Hoogewoer ispoort wer j het onheil van uit de verte gezien. Kerk en toren zyn geheel uitgebrand; nog de-hts de vier muren zijn over. Ook de dryvenae stoomspuit werd ontboden. Dezer dagen het overly den van den oud stryder P. Van Rooyen berichtende, heeft het „N. v. d. D." hem ten onrechte Utrechts oudsten inwoner genoemd. Er is een ingezetene, oie voornemens achynt in drie eeuwen te willen leven, getuige de gosde ge zondheid, waarin zy zich nog mag verbeugen, trots baar 102 jaren. Het is moj. H. H. Mulder, den 26sten September 1796 te Leiden geboren. Vrydagavond te halfzeven ont dekte bet vertrekkend personeel der sigaren fabriek van den heer C. A. Spruyt, aan de Geuzenstraat te Gouda, In de oroogkamer rook. By het openen der deur bleek er brand te zyn ontstaan. De brandweer wist evenwel met massa's water hot vuur te smoren, dat echter den ganscben voorraad sigaren in do droo^kamer vernielde. Deze zelve, van yzer en steen geconstrueerd, bekwam geen schade. De oorzaak is onbekend. Wel had een der droogkachels gebrand, maar onraad was niet te bespeuren geweest. Zondagavond omstreeks acht uren ontstond een begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien, In de winkelkast van bet manufacturenmagazyn „De Zon" d^r firma Vroom Dreesman, aan de Hoogstraat te Rotterdam, doordat van een electrische boog lamp vonken afvielen tusschen de winkel- goederen. De brandweer was spoeiig ter plaatse en beperkte den brand tot de winkelkast. (Tel.) De yzeren kalkpont, toebehoo rende aan de firma Bax en Van Wel, hande laren in bouwmaterialen te Dordrecht, is Zaterdagnamiddag te ruim drie uren in de Kalkhaven, door een onbekende oorzaak lek gesprongen, door midden gebroken en ge zonken. In den morgen waren nog duizend zakken kluitkalk aan boord gebracht. Zoodra het water by de kalk kwam, ontwik kelde zich een aikke rook. Door de kalk werden verscheidene visschon bedwelmd. Zy kwamen aan de oppervlakte van het water dry ren en werden spoe rig door lief hebbers in roeibootjes buit gemaakt. (D. Ct.) Een vervallen testament. Door bet huweiyk van Maria van Beieren met Franciscus Paulus Emilius graaf d'Oultremont d'Han ging in 1707 de heeriykheid Schagen op deze familie over. Als bewys van belang stelling vermaakte Maria van Beieren een jaarlyksch legaat van f 400 aan de algemeene armen, welk bedrag tot heden geregeld door de gravin d'Oultremont werd uitgekeerd. Nu de goederen en titels op anderen zyn overgegaan, is met de familie d'Oultremont een schikking getroffen. Aan de diaconie der Herv. Kerk, de R.-K armen, de gemeente armen en het Weeshuis is een zekere som toe gestaan, met welker aanneming het testament van Maria van Beieren vervallen is. ZaanlCt.) De M a r o k k a a n s c h e regeering heeft by een Duitsche firma voor 100,000 gulden geweren besteld. Volgens berichten uit Kalro zyn in de afgeloopen week 20 pet. der sol daten, die in Soedan dienst hebben, ten ge volge van vermoeidheid en hitte gestorven. De hertog van Westminster wendt zich, in het belang van 80,000 hongeriydende Armeniërs, tot het Engelache volk. Hy vraagt een millioen pd. st. Koning Oscar van Zweden heeft 1500 kronen beschikbaar gesteld voor het plan van professor Nordenskjöld, om in Siberië naar Andrée te zoeken. De onderzoekingsreiziger Martin te reeds vertrokken. Te Hot-Spring, in Arkansas, heeft men by de verkiezing van den burge meester relletjes gehad, waarby vier burgers en drie politie beambten, onder wie het hoofd der politie, gedood werden. Andrée. Hoewel het onderzoek, door de overheid ingesteld naar aanleiding van de mededeeling van Tongoesen, dat de overbiyf8elen van Andrée's ballon en de lyken der reizigers zelf aan de Fit by Jenisejsk gevonden waren, niets opgeleverd heeft, tlyffc men in Zweden nog twyfelen. Prof. Nordens kjöld die zich toch niet lichtgeleovip ge toond heeft by de talryke vroegere mede- deelingen over sporen van Andróe heeft koning Oskar verzocht, een Zweedsch des kundige naar Siberië te zenden om de zaak nog eens te onderzoeken, en mocht het be richt waar blyken, de over lyfselen van de expeditie naar Zweden over te. brengen. Koning Oskar heeft aan dat verzoek vol daan en 1500 kronen beschikbaar gesteld. F. R. Martin is rejds naar Siberië vertrokken om het on erzoek aan te vangen. Een tweede ontploffing te Bourges was gelukkig veel minder groot van omvang dan de eerste, maar heeft niettemin door byzondere omstandigheden een oiepe ontroering teweeggebracht. Nog altyd was do ramp van La>-ougran het onderwerp der dagelyksche gespr-kken, toen kort na elkander twee ont ploffingen plaats gr-p°n: Zaterdag in het patronenmagazyn te Marseille, waarby drie werklieden werden gewond, en In de pyrotech- nische fabriek te Bourges. Men bracht beide ong- lukken dadelijk in verband met de ramp te Toulon en ce onbevestigde praatjes, die al een week lang de ron ie doen, namen een veel vasteren vorm aan, totdat van overheids wege zeer beslist werd verklaard, dat de ont ploffing te Bourses in bet minst niet aan kwaadwilligheid, maar aan ëen ongeluk was te wyten. Hoe het ongeluk gebeurd is weet men niet. Een achttal werklioden brachten op een karretje vyf granaten, geladen met kruit, en 115 kogels naar een vertrek, waar zy verder afgewerkt moesten worden. Een der granaten sprong, waarop ook de andere afgingen. Twee werklieden werden op slag gedood en vier anderen ernstig gewond; de beide overigen bleven vrywel ongedeerd. Een der gekw-tsten stierf later in bet hospitaal. De stoffelyke schade is van weinig belang. De fabriek is ontruimd. De „New-York Herald" bevat eenige kolommen over den brand in het "Windsor Hotel. Dit hotel is een van de meest bekende Nieuw-Yorksche hotels. Het werd in 1871 gebouwd en meet 200 voet laDgs de 6Je Avenue by 160 voet diepte, zich uitstrek kende van do 46ste tot de 47ste straat. Hefc front was acht verdieping n boog by 60 voet lengte en werd geflankeerd door twee vleugels van 75 voet elk, die zeven verdie pingen hadden. Het gebouw had oen waarde van 750,000 dollars en bevatte 600 kamers, waarvan by het uitbreken van don brand zeer velen gevuld waren met kykers naar do St.-Patrick-processie. De kamers waren getouwd om een reusachtige centrale hal, van waaruit aan weerszyden breede trappen naar boven leidden. De hal en de trappen werkten als een hardtrekkende schoorsteen. Het hotel was een der beste van de stad en werd dan ook geregeld bezocht door de meer bevoorrechten der fortuin, zoowel uit de Vereenigde Staten als uit Europa. Jaren geleden was bet een soort van avondbenrs voor „brokers". Het bediendenpersoneel was geheel op de hoogte van de maatregelen, in geval van brand te nemen, doch het vuur verspreidde zich zoo snel, dat de ongelukkigen het hoofd ver loren. Velen hunner komen onder de ge kwetsten voor, waarvan enkelen zoer ernstig gewond. Het hooge cyfer der gewonden is een gevolg van den radeloozen angst, die zich van allen, die zich op de hoogere ver diepingen van het hotel bevonden, meester maakte, toen zy bemerkten, dat de vlammen hun de uitgangen versperdon en de lifts niet meer werkten. Het Windsor-Hotel werd ook veel bezocht door Engelschen, doch onder de bezoekers, die ingeschreven waren, komen er Blechts weinigen voor, het zyn meest Amerikanen. De brand brak uit Yrydagmiddag om 3 uren. De meeste logeergasten waren op dat uur aan de vensters om naar de processie te zieD, die juist de vyfde Avenue lang6 trok. Plotseling zag men een gordyn op de tweede verdieping vlam vatton, vermoedelijk doordat het in aanraking was gekomen met een bran dende lucifer of oen sigaar. Nog geen vyf minuten later zag men buiten uit alle ven sters der tweede verdieping een dichte rook komen. In het hotel ontstond een geweldige paniek; alle kykers renden naar de naast- byzyode trap, die de massa niet kon verzwel gen, en velen werden door den zwarenrook, die reeds de hal en de trappen vulde, naar de kamers teruggedreven. De laatsten zagen nog juist de vlammen langs de trappen om- hoogschieten tot de bovenste verdieping. Alle kamers waren voorzien van reddinga- touwen, maar veel vrouwen, die er gebruik van maakten, konden zich niet houden en stortten neer. Andere vrouwen, kinderen en mannen, die volkomen alle zelfbeheersching hadden verloren, «prongen op elke verdieping uit de ramen, zelfs van de hoogere verdie pingen, en vielen te pletter of werden door hulpvaardige handen opgevangen. Een der vluchtenden sprong boTen op het hoofd van iemand, die op straat stond; beiden werden gedood. Met meer geestkracht bedeelden lieten zich langs de gordynen af. Het was een aan blik om de bezinning er by te verliezen. De gewonden werden voor het grootste gedeelte gebracht naar de woning van miss Helen Gould, aan de andere zyde van de avenue golegeo, welke woning, later ook vlam vatte, doch door työig optreden der brandweer gespaard bleef. De brandweer was zeer spoedig gewaar schuwd, maar kon het tooneel van de ramp moeilyk bereiken doordat de processie eerat en later de lange reeksen gowonden die' werden weggedragen, den weg versperden. De mannen verlieten de wagens en liepen met ladders naar den brand om by de redding te helpen. Aan hun moed en doodsverachting is het te danken dat nog zeer velen aan een wissen dooi ontkwamen. Een der mannen redde zeven vrouwen langs zjjn brandladder. Maar de voorgevel begon reeds te wankelen. Men z3g den val aankomen en zocht luide waarschuwend een uitweg, maar reeds stortte de steenmassa in de 5de Avenue en ver pletterde eenige der redd-rs met ee gerodden, oie zy nog in veiligheid hoopten te brengen Een oogenblik later stortten ook de achter muur en een der zymuren in; van bet reus. achtige gebouw was nog slechts een branden ie en rookende puinhoop over, die wie weet hoeveel lyken bedekte. In veertig minuten was het eerste bedrfif van het drama afgespeeld. Deskundigen verklaarden dafc zfll een zoo groote verwoesting in zulk een korten tyd nog nooit hebben bygewoond. Vjjftien personen zyn overleden, t etzy In de hospitaleD, hetzjj in e p .rticuliere woningen, waarheen zy overgebracht zyn. Het juiste aantal der dooien en gewonden is echter nog niet bekend. Da laatste berich ten spreken van twintig lyk^n, die gevonden zouden zfln, en meer dan vyftig gewonden, terwyl nog 31 menschen worden vermist, die naar allo waarschijnlijkheid onder hefc puin begraven liggen. De oroeder van pre sident Mc Kinley, do heer Abners Mc Kinley, diens vrouw en dochter die eerst onder de vermisten waren opgegeven, zyn terecht; zy hadden een kwartiertje voor het uitbre* ken van den brand het hotel verMen. De president zelf moet in het hotil in ood geldkist voorwerpen van waarde gehad hebben. De materieele schade is nog niet te over zien, maar wor t op vier millioen dollars geschat. Het hotel was verzekerd. buitl:^ land. Frankrjjk. In de Fransche rechteriyko macht zullen spoedig belangryke wyzigingen plaats grypen. De Fransche Senaat bekrachtigde de te Parys gete«kende overeenkomst tusschen Frankryk, Duitscbland, Denemarken, Luxem burg, Rusland en Zwitserland, voor het goederenvervoer op spoorwegen. Volgons de „Li erté" betreffen de onder handelingen over het handelsverdrag tusschen Frankryk en de Vereenigde Staten vooral den invoer van olievruchten en vleeschin Frankryk. Vrijdag werd te Parys by gesloten deu ren de zaak behandeld van den ex luitenant Boisson, die te Reims wegens spionnage aan gehouden was. De beklaagde werd veroordeeld tot vyf jaar gevangenisstraf, 1000 fr. boete, tien jaar verbanning uit het land en vervallen verklaring van zijn burgerrechten. De rechtbank drukte ten slotte haar leed wezen er nog over uit, dat de wet niet ver oorloofde, een nog zwaarjero straf toe t« passen. Duitechland. In tegenstelling met de laatste jaren, toen op den 18den Maart, den gedenkdag, te Berlyn, op het kerkhof der omwenteliDg te Friedrichs- hain de sociaal-democratische bezoekers en kransen verre in de meerderheid waren, kwam Zaterdag ook nit de liberale en democratische kringen der burgery een aanmerkeiyk getal betoogers opzetten. Toch was bet bezoek, alles byeengenomen, niet buitengewoon groot en ook werden er niet meer bloemen neergelegd dan vroeger. Het onaangename Maartweer, dat het in den namiddag nog tot een korte sneeuwbui bracht, dempte ook over het geheel den lust tot maoifesteeren. Een aantal vryzinnige leden van den gei meenteraad, een reeks vryzinnige kies- en buurtverenigingen, dan nog eenige dozyner arbeiders- en vakvereenigingen en de sociaak democratische party, vertegenwoordigd cooi de Ryksdagsleden Singer en Auer, legden kransen op de graven. Daaraan hingen linten in allerlei kleuren: het nationale zwartwit- en rood, het zwart-rood-en-gouden der demo craten, het tloedroode en pikzwart. Acht kransen met zwarte linten waren van var- schillende anarchistengroepen te Brriyn, dia men hier overigens niet ernstig opneemt. Er was een groot vertoon van politie to paard en te voet, een bewys dat men zich op een omvangryker betooging voorbereid had.' Alles liep echter in de grootste orde on kalmte af. Er hadden ook op straat geen groote ophoopingen van volk plaats, en op het kleine kerkhof kon het ophangen van de kransen, nadat de luitenant van politie, die aan den ingang toezicht hield, de menschen had laten voorbygaan, aan de takken en de hekken om de graven, naar ieders zin gebeuren. Eenige politie-agenten stonden als censoren,' met een schaar in de hand, by den ingang om van de kransen aanstonds de linten af te knippen, waarvan de opschriften den luite nant van politie aanstootelyk voorkwamen. Dat was by een stuk of twaalf het geval; byv. als er een toespeling op voorkwam op het hangende geschil tusschen het paleis en het raadhuis, of een anarchistische verheer lijking van de Parysche commune. Do afge knipte linten werden in een grooten papieren

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2