N°. 1 982 Douderdag Xö Maart. A°. 1899 Qeze (Qouiant wordt dagelijks, met uitzondering van don- en feestdagen, uitgegeven. I)it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 Maart. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJTFt Voor Lelden per 8 maandem f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommere 0.06. PRIJS DEB. AJDVERTENTTfiB t Van 1 6 regels f 1.06. ledero regel meer f 0.17 - Grootero lettere Qaar plaatsruimte - Voor tiet tncaaseereD bulten de stad wordt f 0.05 berekend In de gisteravond gehouden zitting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorge zeten door den heer P. L. C. Driessen, werd j in de eerste plaats goedgekeurd de rekening en verantwoording over 1898. Vastgesteld werd bet verslag over 1898, dat binnen korten tyd io druk zal worden rondgedeeld. Aan de orde was vervolgens: circulaire van de Kamer te Breda, met adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betref fende den ongunstigen to-stand van de Neder- landsche ny verhei j, in zake den uitvo r van fabrikaten naar de koloniën en in verband daarmede over de achterstolling van Nederland8cbe industrièelen by buitenlandsche. Besloten dit adres niet to ondersteunen op de gronden, bereids vroeger by adressen van gelyke strekking uitvoerig uiteengezet. Aare8 van oe Keener te Appingedam aan de Ministers van W., H. en N., van Binnenl. Zaken en verdere autoriteiten, daarby ver zoekende hot daarheen te leiden, dat de voor waarden van aanbesteding van werken worden aaDgevuld in cien zin, dat daarin de verplichte borgstelling van aannemers ten behoeve van leveranciers wor ie opgenomen en zulks ten einde laatstgemelden eventueel voor schade en teleurstellingen te vrijwaren. Besloten werd dit adres niet te ondersteunen, uit overwegl g, dat naar de meeniDg der Kamer ieoer leverancier verplicht is zelf naar de soliditeit van oen aannemer een onderzoek to te stellen en naar gelang van omstandig heden te beslissen of h(j wil leveren dan niet, daar immers levering is een volkomen vrij willige en geen gedwongen daad. Circulaires van de Kamer te Hengeloo, van den heer Stork en van de Maastrichtsche vereeniging van industrièelen met adressen aan de Tweede Kamer, verschillende grieven inbrengende tegen bet by haar aanhangig ontwtrp-Onge vallen wet. Besloten werd die adressen te ondersteunen, vooral wat betreft de grieven, tegen het ontwerp ingebracht met betrokking tot de geldelyke guvolgen der ongevallen. Beschouwingen van den voorzitter, be treffende de wenschelykheid der oprichting van een hulppostkantoor. Besloten werd een petitionnement te organi- eeoren, om by den Miuister van W., H. en N. op de oprichting van een hulppostkantoor binnen deze gemeente aan te dringen en dit Id aansluiting met het daartoe van onder scheidene zyden te kennen gegeven verlangen. By de groote uitbreiding der gemeente Immers kan het tegenwoordige postkantoor niet me-r geacht worden in het centrum der stad te liggen, zoodat het verzoek hoofd* zakeiyk behoort te worden gebaseerd op het feit, dat het hoofdkantoor door de uitbreiding van het Oosteiyk deel der stad voor bet meerendeel uer daar gevestigde fabrieken te ver verwyderJ is, zooJat de oprichting van een hulpkantoor aan Heerengracht of Haven alleszins een eisch der biliykheid mag wor den geacht. Na afdoening van eenige onderwerpen van zuiver buisboudoiyken aard werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. In bun rapport tot reorganisatie van de openbare lagere school aan de Heerenstraat zyggen B. en Ws. nog het volgende: Een ander middel, om tot een betere indee ling der klassen te geraken, en door het hoofd der school in overweging gegeven, zou bestaan in het volgende. Men zou 12 half- jaarlyfcsche klassen kunnen vormen, en in ieder lokaal 3 klassen plaatsen. Nog daarge laten de belangryke uitbreiding van personeel, welke deze maatregel zou veroischen, betwij felen B. en Ws. ten sterkste, of daarmede het beoogde doel, verbetering van het onder- wys, zou worden bereikt. Maar in ieder geval is dit denkbeeld volstrekt onuitvoerbaar, omdat drie klassen onmogtiyk in een lokaal zouden kunnen worden geplaatst. Eindeiyk zou men een derden weg kunnen inslaan: de vervanging der 6 klassen door 8, ieder met oen cursus van 9 maanden, zoodat de geheeie school toch in 6 jaar zou zyu doorloopen. In ieder lokaal kunnen dan 2 klassen worden gehuisvest. Een groot be zwaar tegen deze regeling is zeker dit, dat de Inschryving van nieuwe leerlingen dan telkens op een anderen tyd van het jaar valt, maar dit bezwaar weegt toch niet op tegen het voordeel, dat alle leerlingen eensr k'asse to geiyk naai een hoogere zullen kunnen over gaan en de gang van bet onderwys dus veel geregelder zal worden. Ook is in dit geval uitbreiding van het personeel niet bepaald noodzakelyk. Intuaschen is het duideiyk, waar ieder jaar ongeveer 50 leerlingen voor de school in de Herenstraat worden ingeschreven, dat dio school op den duur allen, wtlke zich aan melden, niet zal kunnen opnomeo. Daarom zouden B. en Ws. de eerstvolgende inschry ving niet op 1 April willen aoen plaats heb btn, maar eerst op 1 Juli. Met 1 April ver laten aan de 21 leerlingen van de 6de klasse de school, de andere klassen zullen geregeld opschuiven en in de eerste klasse, waar dan geen nieuwe leerlingen zullen worden toage- laten, zal men eenige verademing krygen. Bovendien heeft men dan dit groote voor deel, dat het einde van den eersten negen- maandeiykschen cursus op 1 April valt, zoodat de leerlingen (daar het voorloopig toch slechts een proefneming geldt), welke tot de school zouoen moeten woruen toege laten, maar daar geen plaatsing kunnen vinden, in verband met een eventueel ge- wyzigde schoolwykverdteling, aanstonds op andere scholen zullen kunnen worden ge plaatst, terwyi zy, ingeval de eerste cursus met 1°. Januari eindigde, midden in oen winter eenige maanden zouden moeten ronaloopen, alvorens elders te kunntn worden opgenomen. Zeiden B. en Ws. ooven, dat by deze rege ling vermeerdering van het onderwyzend personeel niet bepaald noodzakelijk is, ornaat evenals reeos nu feitelyk het geval is, ieder onderwyzer twee klassen zal behouden, to h geloovcn zy, oat, wil het onderwys werkeiyk verbeterd wor en, aan de school een goede leerkracht behoort te worden toegevoegd. En zy zouden daarvoor willen nemen niet een 3oen of een 2den onderwyzer, maar een eersten onderwyztr met hoofdakte, een, in staat om het hoofd der school, zoo noodig, te vervangen. Dien onaerwyzer zouden zy dan het onderwys willen opdragen in de 7de en 8ste klasse, aan den heer v. d. Coogt dat io de 6de en 6de, aan mej. Dobbe dat in de 3de en 4de en aan mej. Fridericbs met behulp van mej. Hoek oat in de lste en 2de klasse. De heer De Van kan zich dan meer met de leiding van het onderwys en het zoo noodzakelyk toezicht op alie klissen belasten en, waar nooaig, een onderwyzer vervangen. Wellicht zal het dan ook nog weo8cbeiyk zyn aan mej. Dobbe een kweekelinge toe te voegen, evenals aan mej. Frijerichs, wat echter weinig bezwaar kan opleveren. Op dt-ze wyze zal, naar het B. en Ws. voor komt, zoo goed als dit vooralsnog mogeiyk is, in het onderwys aan de school zyn voorzien, in afwachting van den tyd, waarop meer in- grypende maatregelen zullen moeten worden getroffen, waartoe echter thans nog geen grond bestaat. Ook aan de Flaatseiyke Schoolcommissie, wier advies ten dez9 door B. en Ws. werd ingewonnen, komt bovenstaande regeling onder de gegeven omstancigheden de meest ge- wen8cbte voor. Ds. C. Van Proosdy, pred. by de Geref. Gein. (Hooigracht) alhier, beeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Voor het examen in de nuttige hand werken zyn geslaagd de dames S. Fles, A. Krot en E. A. Ruaolpb, allen uit Leiden. De matroos der lste klasse R. Zorg, gedetacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, is met ingang van heden overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" te Willemsoord, zoooat zyn detacheering by genoemde Kweekschool is ingetrokken. Vóór l1/, jaar werd van vereerders van Spinoza een gelaelyke tydrage gevraagd voor de inrichting van het toen reeds aangekochte huisje te Rynsburg, waar Spinoza eenige jaren van zyn leven heeft doorgebracht. Thans is dat huis hersteld en als „Spinoza- Mu8eum" ingericht, en aal den 24sten Maart worden ingewyd. Voorzitter der vereeniging „Het Spinoza- huis" is prof. Bolland, te Leiden. Het programma is verzonden van het zevende Nederlandsch Natuur- en Geneeskun dig Congres, dat van 6 tot 10 April te Haar lem gehouden zal worden. De eerste alge' meene vergadering zal den 7den te halftlen door prof. dr. J. Bosscha geopend worden, de sectie vergaderingen beginnen in den namid dag van dienzelfden dag. Deze congressen worden om de twee jaren gehouclea. Het lidmaatschap staat voor alls belangstellenden open. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Bosscha te Haarlem; H. A. Lomtz t.- L iden; H. A. J. Valkema Blouw te Haarlem (Alg. secretaris); S. Fyan, Haarlem; C. Kerbert, Amsterdam; G. J. W. Bremer, Rotterdam; W. H. Cox, Deventer; J. Menno Huizinga, Den Haag; C. M Kan, Amsterdam; de vier laatstgenoemden ondorschenenlyk voorzittr van de sectie voor natuur-, schei- en wis kunde, voor natuuriyke historie en biologie, voor genooskunde on voor geologie en physi- sche geographic; terwyl voorzitters van de sub-sectien oer eerste sectie zyn: G. J. W. Bromer, L. Aronstein te Dellt en J. Cardinaal te Delft. De leden van den gemeenteraad te Haarlem hebben een afdruk ontvangen van htt rapport, coor de heeren Van Oyen, keur meester van het slachtvee, en Leyh, ge- meente-archito( t, aldaar, uitgebracht na een reis naar verschillende Openbare slachtplaatsen in Duitschland. De genoemde heeren conclu deerden tot het oprichten van een gemeente- lyk slachthuis. Naar hun bevinding vol oen van de 63 slachtplaatsen te Haarlem slechts 9 aan de eisctien, tn zyn de overige 44 bepaald 6lecht. Voor Haarlem worat ae bouw van het complete slachthuis met koelbuia geraamd op ƒ330,006, terwyl de slachtg-lden zyn berekend op 2.50 voor eeD koe en paard, 1.10 voor een vet kalf, 1.20 voor een varken en 50 cents voor klein vee. By deze becyfering is gerekend op het gemiddeld aantal van de in de 3 laatste jaren geslachte dieren. Voor keurloonen is berekend 50 cents voer rund of paard, 26 voor varken of vet kalf, 15 voor klein vee; voor stalgelden 40 ceDts voor runa of paard, 20 voor vet kalf of varken. By het rapport zyn tekeningen ge voegd, waaruit blykt, dat het slachthuis in Duitschen styi ontworpen is. By de beri-ke ning van uitgaven en ontvangsten is niet gerekend op winst voor de gemeente, maar sluiten inkomsten en, uitgaven met een klein bojrag. tcirca f 1000) voor onvoorziene uitgaven. Op bet tweetal voor predikant by de Geref. Gem. te Buiksloot en Zunderoorp komen voor ds. H. Van Dyk, te Zwammerdam, en ds. G. Elshove, te Schipluiden. Evang Luthersche Kerk. Tweetal te Woerjen: as. J. C. Knuttel, te Terborg, oq ds. J. C. Mansson, te 's-Gravenhage. Met zekerheid kan het 0H. Dagblaa" mededeelen, dat de Gouverneur-Generaal vau Nederlandsch-Indië, Z. Ex. jhr. C. H. A. Van der Wyck, in de maand October van dit jaar zal repatrièeren. De minister van marine, jhr. Röell, woonde gisteren voor hot eerst na het herstel van zyn ziekte weder de vergadering vau de Tweede Kamer by. Men verneemt, dat Zweden en Noorwegen éér. vertegenwoordiger ter ontwapeningscon ferentie hebben aangewezen. Over de deel neming ter samenkomst van de mogendheden aoor de Zuiu-Afrikaansche Republiek worden onderhandelingen gevoerd. Naar „Le Signal" mededeelt, heeft mar kies Visconti Venosta, wegens gezondheids redenen, bedankt voor de uitnoodiging om op de vredesconferentie op te treden als ver tegenwoordiger van Italië. De Duit6che regeering zal worden vertegen woordigd door Frhr. Von Bülow, staats secretaris voor buitenlandsche zaken. Te Amsterdam is overleden in 88-jarigen ouderdom de oud-stryaer Gerrit De Ruyter, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille. Den overledene werd indertyd de erepenning toegekend wegens het redden van een drenkeling. In hot Amstel-Botei te Amsterdam zyn aangekomen laiy Yersey en lady Northcote, die een bezoek hebben afgelegd by H. M. de Koningin. Te Arnhem is, na een langdurig ziekbed, overleden mr. H. E. C. Van Kerckboff, sinds 1875 raadsheer in het gerechtshof aldaar. De overledene wa6 1 Juni 1826 in Rotterdam geboren. De liberale party verliest in hem een algemeen geacht en beproefd voorstander, die langen tyd in Arnhem haar leider was als voorzitter der Vryz. Kiesvereeniging .Arnhem." ArnhCt.) Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's Gravenhage (St.- AntoniuB) den weleerw. pater J. J. M. Lips; tot kapelaan te Haarlem den weleerw. pater M. J. Duinisveld; tot kapelaan te Amsterdam (H. Antonius van Padua) den weleerw. pater H. P. J. Sanderstot kapelaan te Rotterdam (H. Antonius) den weleerw. pater H. M. A, Van Schaik, die kapelaan was te 's-Graven hage, en tot kapelaan te Woerden den wel eerw. pater F. Van Eenbergen. Mejuffrouw L. H. E. Van Santbergen, onlangs te Apeldoorn overleden, heeft baar nalateoschap vermaakt aan het ziekenhuis al Jaar. Den lsten April a. s. herdenkt de heer J. M. Steenbergen zyn 25 jarige oienst- vervulling by de administratie van het ge vangeniswezen. Na te 's-Hertogenbosch, Leiden, Rotterdam, Hoorn en Utrecht werkzaam ge weest te zyn, is de heer S. 6iuas October 1897 hoofd van het buis van bewaring te Groningen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage bepaalde gistermiddag den koers van uitgifte v..n de 2de reeks, groot 500,000, van de 3 pCts-geldleening van ten hoogste 3 millioen gulden op 945/16 percent, tot welken ko rs 490 obligatiën kunnen worjen uitgegeven, terwyl de resteerende 10 stukken tegen den zelfden koers zullen geplaatst worden. Er was ingeschreven te's-Gravenhage voor ƒ776,000, te Amsterdam voor ƒ678,000; te zamen voor 1,463,000, tegen oen koers, variërende tusschen 92 en 100 pCt. Hr Ms. fregat „Do Ruyter", onder bevel van den kapitein tr zee W. M. J. Visser, is 12 dezer van Oleh leh vertrokken, ter aan- vaarding van de terugreis naar Nederland. De luitenant ter zee der 2de klasse F. B. Klaverweiden, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op rion-activit it gesteld. Volgens de „N. R. C." komt de heer Van der Willigen, gepensioneerd luitenant ter zee, als eerste voor op ue ingooiende voor aracht tot benoeming van een adjunct haven meester te Rotterdam. De gemeenteraad to Kampen heeft be noemd tot leeraar in de Ned. taal- en letter kunde aan htt gymnasium en de H. B.-school den heer dr. S. S. Hoogetra, leeraar aan het gymnasium te Zett-n. Het stoomschip „Gedé," van Java naar Rotterdam, passeerde 14 Maart Gibraltar; c;e „Leda" vertrok 14 Maart van Gibraltar naar Amsterdam; de „OraDje-Nassau" vertrok 15 Maart van Amsterdam naar West IndiS; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amster dam, passeerde 15 Maart Dungeness. Alkeniade. Aan den heer H. Waarle, laatst hoofd der openbare lagere school te Rypwetering, is by Kon. besluit, ten laste van het Ryk, een jaarlyksch pensioen ver leend van 700. Bodegraven. Donderdag 16 Maart, des namiddags van 1 tot 2 uren, is er voor de ingezetenen van deze gemeente gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting Zy, die birvan gebruik wenschen te maken, hebben zich aan de Ambachtsteekenschool aan te melden. Katwyk. Op het St.-Willibrordus-Gymna- sium te Katwyk aan den Ryn is op byna 64-jarigen leeftyd overleden een man, die met veel yver en hartelijke genegenheid heeft medegewerkt aan de opvoeding van een groot deel der oud-Katwykenaars, welke thans in den stryd van het leven onder de Katholieken eerste plaatsen innamen, nl. de z.er w. pat r Leopold Sterneberg, laatsteiyk pater procu rator, daarvóór pater-mioister van het bekende gymnasium en oertyos professor hoofdzakelijk belast met het onderricht in de Duitsche taal, die by als zyn moedertaal machtig was. Pater Sterneberg werd den 23aten Maart 1835 te Amsterdam geboren en trad reeds op 18-jrigen leeftyd, den 28sten September 1853, in do Sociëteit van Jezus. Veertien jaar later, den 15den September 1867, ontving by de H. Priesterwydiog en mocht dus in 1892 zyn zilveren priester jubileum vieren. Na ontvangst der H. Wyding bleef by byna voortdurend te Katwyk en was daar om zjn goedhartig en deelnemend karakter de trouwo vriend der jongelui en hun raadsman in moei- ïykheden. Zyn aandenken biyft in gezegende herinne ring by allen, oio hen gekend hebben. Noordwyk. Gisteravond werd in café „Flora" een algemeene vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht' gehouden, die door een tachtigtal leien werd bygewoond. De rekening en verantwoording van den penningmeester, nagezien en accoord bevonden door een commissie van drie ledeo, de heeren P. A. Alkemade, J. De Groot Sr. en J. H. Van der Werf, sloot met een batig saldo van ruim 52. Als bestuurslid werd herkozen de heer L. J. Homan en in de plaats van den heer P. Th. Rietmeyer, die bedankt had, de heer Th. J. Van Went. Op uitnoo iging van bet bestuur hield thans de heer H. Spen del, van Katwyk, de aangekondigde lezing. Tot onderwerp bad epreker gekozen: De Paus Zed. schetste het pausschap in bet algemeen, van Petrus' tyden af, hoe het steods de be langen der christenheid bevorderd en aldus aan de inzichten van den Goddeiyken Stichter beantwoord had, om vervolgens in verheven en geestdriftige taal den tegenwoordigen plaatsbekleeder van Christus te schilleren. Na een uitvoerige blographie steldo spreker den aanwezigen Z. H. Leo Xfll voor oogtn als hoogepriester, geleerde, dichter en staats man, van wien zelfs de ongcloovige „Siècle" getuigt, dat hy is „de grondwetgever der 20ste eeuw". Luide toejuiching verwierf ook dat gedeelte der lezing, waarin spreker, het onvervreemdbaar recht der Pausen op de tyoeiyke macht behandelend, krachtig protest aanteekende tegen den statenroof van nu byna 30 jaren geleden. Na de pauze waarin nog een gedeelte van het vtrkiezingswerk gehouden wera ver gastte spreker zyn gehoor op J. Van Maurik's novelle: „Het Genootschap Eloquentia". Op meesterlyke wyze wist hy de bedoeling van den schryver weer te geve-i, waarin deze op satirieken toon bewyst, hoe men niet mo4 voororig-n. Met verrassende vaardigheid in stembuiging bootste spreker de verschillende rederykers en de verdere bandelenoe personen na. De voorzitter, dr. A. Kervel, was dan ook voorzeker aller tolk, toen by oen spreker uit) telkens daverend was toegejuicht of de algemeeno vroolykheid had ©pgewrkt dank bracht en een „tot weerziens" toeriep. Rynsburg. De schouw over elooten of zyp-n, dammen en duikers vanwege het Hoog heemraadschap Rynland tal gehouden worden voor de gemeenten Rynsburg en Oegstgeest op Dinsdag 21 Maart a. s. Ditmaal is de landbouwer D. Taveoier alhier de eerste geweest, oie de aarJappelen aan den grond heeft toevertrouwd, in de hoop op een vro g en goed gewas. Valkenburg. Het daoksares aan den Czaar van Rusland, in zake de ontwapening dor volkerun, beeft alhier gecirculeerd en is ge- teekend door 65 personen, nl. 29 vrouwen en 36 mannen. Wassenaar. De vergadering oer afd. Was senaar van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur was o6n week uitgesteld, om den ooachry vingsbrief voor de a. 8. alge meene vergadering te kunnen bespreken. Voornamelyk werden besproken punt 8 tot 14 van oe agenoa. Het voorstel der afd. "Wassenaar om vier deskundigen te doen benoemen, oie, tegen behoorlyke vergoeding, zi h belasten om zoo volledig en nauwkeurig mogelyk de pryzen der bloembollen, welke op de Beurs verhandeld zyn, op te geven aan do Redactie van het „Weekblad", zal, niettegenstaande het ongunstig praeadvies van het hoofd bestuur, door de afgevaardigden worden ver dedigd. Gesteund zal worden het voorstel om het orgaan der Voreeniging een dag vroeger te doen verschynon. Over de quaestie van het z.g. losse blad in het plaatwerk „Flori legium Harlemense" besloot de vergadering mede te gaan met de meerderheid van het hoofdbestuur. De vergadering is van meening, dat het hoofdbestuur het recht moet heoüun „ingezonden stukken" te kunnen wdgren. Het voorstel om van de alg. verg. een steno* graphisch verslag te verkrygen zal eveneens worden gesteund. Men verklaart zich tegen het voorstel om den heer v. D. een 60m vau 150 aan te bieden. Eenige leden meenden, dat het goed zou zyn als het manuscript van den heer v. D. in het archief eer Vereeniging bleef bewaard. Na bespreking van eenige vragen uit de vraagbus werden nog een paar tuinbouwgereedschappen verloot en hierna werd do vergaoering gesloten. Zocterwoudc. Den 17den Maart a. 8. her- donkt de heer W. A. Van Ryn den dag, waarop by 26 jaren geleden door den Raad dezer gemeente werd benoemd tot gemeente- opzichter, nadat hy reeds een drietal jaren te voren zonder aanstelling ceze betrekking had waargenomen. Ongetwijfeld is de lyst van werken, onder zyn toezicht tot stand gebracht, lang; aan wegen, kunstwerken en gebouwen heeft hy in dat 25-jarig tyavak zyn beste krachten besteed. Achtereenvolgens werden in de gemeente onder zyn lehing gemaakt 14 nieuwe bruggen, waaronder als de voornaamste mogen genoemd worden; de Lamme-, Vrouwen- en Nieuwewegsbrug. Tydens zyn bestuur werden gebouwd: een school met on Jerwyzera woning in de Hoeren- straat, een zieken- en gevangenishuis, alsmede 5 brandspuithuizen, terwyl ook, omdat e gemeente opzichter te gelyk was directeur uur brandweer, door hem 5 nieuwe branaspuit n werden aangekocht. Ten gevolge der grtns- r geling is de school en onderwyzerswoning, alsmede 2 brandspuiten met brandspuithuizen overgegaan aan de gemeente Lelden. In het afgeloopen tydvak van 26 jaren werden door hem do volgende wegen aangelegd: do Gelderswoudsche-, de Vliet-, de Zuidbuurt6ohe- jen de Weipoorischeweg; tsrwyi hy tevens

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1