N9.11971 "Vrijdag 3 Maart A". 1899 feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fgpn- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. DE WEVEN. LEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT* Voor Lelden per 8 maandoa I.1CX JFranco per post 1.40. Afzonderlijfce Nommers e 0.06. PRUS DER AD V EHTKN T1ÜR Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regei meer f 0.171. - Grootere letters naar plaatsruimte» - Voor het mcasseerqd balten de etad wordt f 0.05 berekend Leiden, 2 Maart. Op de door de Vereeniging tot Bevordering öer Bouwkunst alhier uitgeschreven prijs vragen zjjn ingekomen wat betreft lo.: het ontwapen van een Diploma voor do Vereeni ging, „twee antwoorden of ontwerpen"; wat aangaat 2o.: het vervaardigen van een piëde stal in blank eikenhout, „drie piëdestals." lu, - Dr. H. P. Wysman, hoogleeraar alhier, houdt Zaterdag a. s. in het lokaal voor Ned.- "West-InJiö by het Koloniaal Museum te Haarlem een voordracht over pyivergiften. Naar wy vernemen, zal prof. dr. J. H. Guüning, alhier, zich eerlang metterwoon te *s Gravenhage gaan vestigeD. Den 20sten Mei a. s. bereikt de hoogleeraar den zeventigjarigen leeftyd on moet ten gevolge daarvan aftreden als zoodanig. Onder veel biykee van belnngstelling beeft het Leidsch Studentencorps zyn 60sten jaardag gevierd. Daargelaten de herdenking in eigen kring, hebben de bezoeken van verschillende met de studenten in betrekking staande autoriteiten don lsten Maart tot een goeden herdenkingsdag gemaakt. Van bet sociëteitsgebouw en enkele woningen aan de Breestraat woei de vlag. Hedenmiddag werd de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen dienst op plechtige wjjze uitgereikt aan den hoornblazer 1ste klasse Warmerdam, van het 4do bataljon 4de reg. inf., alhier in garnizoen. Do „Prov. Gron. Ct." verneemt, dat van de vier hoeren, die in December jl. bet eerste eindexamen aan het Staats-gyranasium te Pretoria (Z.-A.-R.) afgtlegd hebben, deheeren W. E. Bok en J. S. Smit, to Leiden, in de rechten, en de beer G. B. Fortuyn, aan de Groningsche universiteit, in de medicijnen, met hun studies een aanvang gemaakt hebben. De heer Middelberg dwkt jaaat, Zurich te gaan. Ook Voerman, VlTn defVaTk, Rastert, Louis Van Soest, Wysmuller, Gerard-Müller en Théopbile De Bock Jaebben beloofd"aan het Dames Comité van hun kunstwerken af te staan voor de verloting van kunstvoorwerpen ten bate van Volkssanaloria. Ingekomen z\jn reeds de bydragen van mejuffrouw Vos, van Jozef Israels, David Bles, Nakken, Storm van 's-Gravensande en Bauer. Het aantal schepelingen van Br. Ms. zeemacht en manschappen van het corps mariniers, beneden den rang van officier, beambten bij het Departement van Marine, mindere geëmployeerden by 's Ryks werven en personeel by het Loodswezen, begiftigd met de gouden, zilveren of bronzen eere-medaille der ordo van Oranje Nassau, bedraagt thans 131, on wel: 16 met de gouden, waarvan 12 nog ia dienst en 4 gepensionneerd zijn 77 met de zilveron, waarvan 65 nog in dienst en 12 gepensionneerd zijn; en 38 met do bronzen, waarvan 37 nog ia dienst zyn en 1 gepensionneerd is. Wy vestigen de aandacht van effecten houders op het „Restantenboek" (dertiende jaargang) van de „IJollandsche Stoomdrukkery- en Uitgeversmaatschappy" te Amsterdam, be vattende opgave der tot 31 December 1898 uitgelote serieën van 58 premieleeningen. Evenals steeds, is de grootste nauwkeurig- b9iJ by de samenstelling en de correctie be tracht, natuurlijk een eerste vereischte voor zulk een werk, zoodat de uitgevers overtuigd zyn, dat er geen enkele fout in voorkomt. Behalve dat dit werk in den handel verkrijg baar is, wordt het als premie beschikbaar gesteld voor allo abonnementen op de beide bladen: „De Kleine Kapitalist, Het Financiëele Nieuws" en De Rentenier, Financieel Weekblad en Uitlotingscourant met Restantenljjst." Op de algemeene begraafplaats te 's-Gra- venhage werd gisteren ter aarde besteld het stoffeiyk overschot van den gep. kolonel der infanterie, den heer C. M. De Jong van Roden- burgh, ridder in de ordo van den Nederland- schen Leeuw. By de betrekkingen hadden zich enkele wapenbroeders gevoegd, die met dezen de kist, nadat zy in den grafkelder was neder gedaald, met bloemen bestrooi Jen. Em achttal fraaie kransen paarde zich aan dezo bloemen hulde. Aan de militaire en burgerlyke deugden van den ontslapene werd hulde gebracht door dr. Van Royen, van Haarlem. Een der nabestaanden heeft voor de be toonde deelnoming dank betuigd. Op bet kasteel Middachten, by De Steeg, is in ruim 73-jarigen ouderdom overleden mevrouw Caroline MechtelJ Emma Charlutte Christine Louise gravin van Walmk en Pyrmont, douairière van den in Engelschen dienst geweest zijnden generaal majoor K. A. F. graaf Bentiack. De overledene was een nicht van H M. do Koningin; zy wtrd te Bergheim, in Walde:k, geooren. Het stoffelyk overschot zal te Ellecom worden bygezet. Het stoff-Ujk overschot van mr. C. A. Van Heusde, oud-raad-adviseur y 't Ministerie van Binnenlmdscbe Zaken, werd gistermiddag uit Utrecht naar Den Haag overgebracht en ter-aarde-beateld op de begraafplaats Eik-en- Duinen De zoon van den ontslapene, mr. Ph. W. Van Heusde, vice-president van de rechtuank te 's-Gravenhage, bedankte voor de by deze plechtigheid betoonde belangstelling. Verschenen is het 8ste jaarverslag der Nedtrlandsche Kamer v<m Koophandel te Londen. Het vermeldt meer uitvo.-rig wat de Kamer in dit achtste jaar van haar bestaan heeft verricht. Da Kamer telt in en buiten Londen 292 loden; haar bestuur heeft den gezant, baron Von Goltstein, tot e re-voorzitt-r, dm consul- generaal H. S. J. Maas tot eere onder-voorzitter; b6t bestaat uit 17 loden, waarvan voorzitter is de heer A. A. H. Boissevain; onder voorzitter de heer G. C. Stoop; secretaris mr. W. Roose- gaarde Bisschop, en penningmeester de heer N. Van Lessen. Haar kantoor is gevestigd 2 Coleman street London E. C. Het bericht van het „Vad.", dat de heer Louis Bouwmeester zou dingen naar de directie van een Nederlandschen schouwburg in België, is geheel onwaar. De hoer B. was zeer ontstemd, toen by da bewuste mededee- ling vernam. Naar wy lezen in de „N. R. C." en het Haagsche Dagblad" solliciteert de heer Frits Bouwmeester naar de leiding van den Vlaam- schen Schouwburg te Gent. Prof. dr. P. J. Muller, hoofdredacteur van „Het Ned. Dagblad", zal dit jaar deelnemen aan hot Journalisten-congres te Rome. Verder zyn voor ons land afgevaardigd do beeron J. Doorman, D. A. Van Waalwijk, Ph. J. Ketnor en J. F. Scholtema. Uit Zetten wordt aan do „N. Arnb. Ct." gemeld, dat eenigen tyd goloden reeds het gerucht liep, dat het Christ. Ger. Gymnasium van Jaar naar elders verplaatst zou worden. Thans verneemt men, dat beooeld Gymnasium binnenkort opgeheven zal woroen, daar de toestand der financiën zeer ongunstig is. Tot huisvader van het eerstdaags te heropenen Tohuis voor Militairen te Gorkum ia door den Ned. Militairen Bond benoemd do heer K. Koomstra, weesvader in het Geuzen- gesticht te Brielle. Heden herdacht de heor G. F. C. Zaal berg, observator by het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bilt, don dag, dat hy gedurende 25 jaar by C:o instelling werkzaam is. Als gewoon ambtenaar in cienst getreden, doorlh p by de verschillende rangen als klerk, totdat hy in 1884 tot observator werd benoemd. Volgens „De Standaard" zal de Memorie van Antwoord op het Vcorloopig Verslag der Tweece Kamer in zake het wetsontwerp op den leerplicht de volgende week verschynen. Naar uit Petersburg wordt geseind, heeft, volgens het Russisch Telegraaf-agentschap, de Czaar zyn gezant to Londen, baron De Staal, benoemd tot gevolmachtigde van Rus land by ue vre.-esconfeTentie te'8 Gravenh3ge. Door de Russische regoering zullen aan hem byzondere gedelegeerden worden toegevoegd, waaronaer proressor "Mattens voor allewragen, het volkerenrecht b.treffmde. Door laatstge noemde voor dezen post te kiezen, geeft de Czaar een bewijs van zyn byzondere belang stelling in de uitvoering van het groote werk van do conferentie. Zoodra do conferentie is afgeloopen, koert baron De Staal naar zyn post terug. Het stoomschip „Bogor", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 1 Maart Oitavos; de „Pomona" vertrok 1 Maart van Stettin naar Amsterdam; de „Spaarndam" arriveerde 2 Maart van Nieuw York te Rotterdam. Alfou. Gisteren kwam de gemeenteraad byeen ter behandeling van het door Burge meester en Wethouders ingooiende voorstel, behelzende het invoeren van paarden- en beestenmarkten; overeenkomstig dit voorstel werd besloten tot het instellen der volgende markten lo. Vier vrye beestenmarkten, te houden op de beide laatste Donderdagen der maand April en de beide eerste Donderdagen der maand Mei. 2o. Een vryo voorjaarspaardenmarkt, te houden op den derden Woensdag in Mei. 3o. Twee vrye najaarsbeestenmarkten, te houden den voorlaatsten Woensdag in ao maand October en don eersten Woensdag in de maand November. 4o. Een tweede vrye najaarspaardenmarkt (dus met behoud van de bestaande, die den derden Woensdag in September wordt gehou den), te houden des Dinsdags voor den voor laatsten Woensdag in October. Onder beestenmarkten worden niet alleen markten voor koeien, maar ook voor schapen, varkens, enz. verstaan. Leiderdorp. Door den Commissaris der Koningin in dezo provincie is aan den milicien dezer gemeente G. Hylkerna verlof verleend, om zich gedurende zes maanden in Duitsch- land op to houden. Uit de „Staatscourant.* Koninklijke besluiten. Benoemd tot ridder in do orde van Oranje-Nassau M. Leopold, directeur eener bijzondero kweekschool voor onder wijzeressen, te Arnhem. De heer G. F. Van Laaren, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der '2de kl. bij het personeel van don geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indiö. De met verlof in Europa aanwezige apotheker dor 2de klasso van bet leger in Ned.-Indië A. P. C. De Wolff, ter zake van lichaamsgebreken, met ingang op 1 Mei 1899, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met tookenning van pensioen. In zijn rang overgeplaatst bij bet regiment grenadiers en jager3, do kapitein P. A. H. F. Tergau, van liet 7de rog. inf. Den lsten luit. J. Woudstrn, van het wapen der inf., thans op non-act., op zijn verzoek, met ingang van 28 Febr. 1899, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en dezelfde voor den tijd van vijf jaren benoemd tot resorve 1ste luit. bij het wapen der inf. en wel bij bet 5de reg. van bet wapen. Aan P. Pauw, koopman te Zaandam, verlof verleend tot bet aannemen van het ordeteeken van ridder 3de kl. in de orde van St.-Stauislaus, hem door den Keizer aller Kussen geschonken. Benoemd bij bot Ponsioenfonds voor weduwen en weezen van Burgerlijke Ambtenaren tot wis kundig adviseur, dr. J. H. Peek, thans commies; tot tweeden klerk H. A. L. Van Olphen, te 's-Gravenhago. De minister van financiën maakt bekend, dat bij uit Creleld beeft ontvangen een Reichkassen- schein, groot 5 mark en 5 postzegels, oik a 50 pfenningen, ter voldoening van verschuldigde invoerrechten. TWEEDE KAilER. Aan de orde is bet revisie-voorstel vau den heer Harte c. s. De Minister van Justitie onthield zich van het uitspreken van een meening omtrent de opportuniteit van het voorstel en bebielj zich ein oordeel voor, totdat het ontwerp aan de Kroon is onderworpen. Maar wel wil hy ver klaren, dat het feit van algeheele herziening van het Wetb. van Strafv. partiëole herziening ni.t behoeft te weerhouden. Alleen zeer overwegende redenon mogen de tot-stand-koming van dit voorstel belemmeren. Een nadeel acht de minister 't dat de voor stellers te veel doen ineenvloeien de feiten als bewysmiddelen en de omstandigheden, waaruit die feiten moeten biyken. Z i. voorziet het voorstel terecht niet in het geval van ontrouw van den rechter, waarin 't bewys ligt voor onkreukbaarheid van do rechterlijke macht. Tevens meent hy, dat de gevallen voor toer lating van revisie scherper moeten worden geformuleerd. Toch heelt hy gssu oczwaar mede te gaan, waar aan den Hoogen Raad ruime bevoegdheid wordt gegeven. De beer Troelstra verheugt zich over het voorstel. De zaak is urgent. Deze urgentie bestaat niet alleen io zake de gebroeders Hogerhuis. Hy hoopt, dat niet alloen ceze Kamer, maar ook de Eerste Kamer spo-uig tot de verwezenlijking van het ontwerp zal medewerken. Da rechtszekerheid in Nederland zal er door verhoogd worden. Door den heer Verhey werd aangedrongen op revisie van militaire arresten en vonnissen, want do militaire rechter kan evengoed dwalen als de burgerlijke. De heer Rartogh (medevoorsteller) betuigde den minister dank voor zyn welwill nde hou ding ten opzichta van het voorstel, dat alleen uiti-reiding geolt aan de gevallen, waarin revisie mogelijk is, met terzydelating van netelige quaesties. Daarom li-teo de voorstellers ook de mili taire rechtspraak rusten. Plet algemeen debat i3 gesloten. Uitvoerig werd daarna gedebatteerd over het amendement der Commissie van Rapporteurs op bet 1ste lid van art. 376 Wetb. v. Strafv., waarvan ce hoofdstrekking is om in de wet te stellen, dat de Hooge Raad niet belommerd, maar ook niet gedwongen moet worden tot revisie over te gaan. De Voorstellers van het ontwerp achtten de toevoeging onnoodig. Slaat van oorlog en beleg. In haar antwoord op het verslag der Tweedo Kamer botreflVnde hot wetsontwerp, houdende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der Grondwet (staat van oorlog en beleg) verklaart de Regeering, dat vreea voor afkondiging van den staat van oorlog of van den sta-.»t van beleg, zonder dat daarvoor noodzakelijkheid is, niet behoeft te bestaan, daar hiertegen op voldoende wyze wordt gewaakt foor de be paling, dat onverwyid een voorstel van wet tot bekrachtiging van het voortduren van den buitengewonen rechtstoestand aan de Staten- Generaal moet wordon ingediend. Ongeregeld heden of beroeringen van weinig belang zullen het afkondigen van den staat van oorlog of van beleg niet rechtvaardigen, maar alleen die, welke zulk een karakter en omvang hebben aangenomen, dat de veiligheid van het Ryk of van een deel daarvan er mede gemoeid is. Dat in het ontwerp weinig w ar- torgen wordon gevonden voor de verzekering van de rechten der ingezetenen, kan de Regee ring niet toegeven. Van rechtswege zyn de staat van oorlog of van beleg opgeheven, wanneer een der beide Kamers bet voorstel tot bekrachtiging er van heeft verworpon. Tegen een bepaling, volgens welke omtront het koninklyk besluit, bedoel J in art. 1, do Raad van State zou moeten worden geboord, bestaat bezwaar met het oog op de daaraan verbonden vertraging. De Regeering hoeft ia het wetsontwerp verschillende wijzigingen gebracht. 5) Zoover ik weet, ben ik op straat Dooit een dar damos tegengekomen. Vertel my toch eens: hoe gaat het mevrouw Marbach en uw beide zusters?" Het maakte Hélène gelukkig, te ontdekken, dat z'y Arthur onrecht had aangedaan. Hoe echandeiyk was hy door de haren belasterd geworden! Nu kwam zy in de vroolyke stemming, die de consul Guttenberg by zyn jeugdige gasten verwachten mocht. Tegenover hen hadden Frits Geyer en Dora Guttenberg hun plaats gevondeD. Terstond wendde de laat6te zich tot Arthur en Hélène: £„Doet my het eenige genoegen en maakt my geon complimenten over myn optreden in die allegorie! Ik heb er nu juist genoeg van. Nog slechts oen enkele zorg kwelt my, nl., dat papa in zyn welkomstrode biyft steken. Die arme papal Hy had zich zoo gaarne onzydig gehouden. Maar hy mocht niet, van daag niet; mama was onverbiddeiyk. Toen do eerste gasten kwamen, was hy nog in zyn slaapkamer. De bediende vond hem pas half aangekleed. Met het ontwerp van zijn speech in de band liep hy door de kamer op te zeggen. Later sloeg ik hem, onder het stuk, achter de coulissen gade. Ik ben overtuigd, dat hy in het geheel niet geluisterd heeft, niet eens naar my, toen ik myn scboone verzen opzei." Thans zette het orkest met een levendigen marsch in. Het souper begon; van achteruit de zaal kwamen in drie optochten de ge huurde bedienden aanzweven, schotels met oosters dragend. De consul liet ze voorbygaan. Nog mocht hy zich niet aan het tafelgenot overgeven. Hy zat aan het hoofd der middelste tafel en deed zyn best opgeruimde kalmte te toonen. Maar in zyn hoofd borrelde het als in den krater van een vulkaan. Een gloeiende massa brokstukken van een hoogdravende redevoering dwarrelde door elkander. En terwyl zy opdoken en weer verdwenen, overstelpten de naast hem zittende dames hem met loftuitingen over de grootscho toebereidselen, die hy voor het genoegen zyner gasten gemaakt had, en daarby moest hy dan over die vleiery glimlachen en ze tevens bescheiden van de hand wyzen. Daar bespeurde hy, dat het eerste gerecht voorby was. Opeens schoot by in de hoogte, als door een tarantella gestoken. „Hooggeachte dames en heerenl" Zyn stem klonk hem vreemd toe. Ver sieringen en gasten, alles zwom voor zyn oogen in een chaos van kleurige vlekken door elkaar. Hy kwam tot de ontdekking, dat zyn brein als een leege ruimte was. Er ontstond een beklemde pauze. De leden der familie Guttenberg kregen hartkloppingen en sloegen hun blikken neer op hun borden. Alleen de gehuurde knechts slopen ongevoelig rond en schonken champagne in de glazen. In den hoogsten nood improviseerde Gutten berg eindelijk: „Ik heet u allen van harte welkom en wensch u een genoeglyken avond." De kapelmeester op de galery liet den maatstok neerdalen voor een drievoudig: Lang zal hy leven! tMynheer uw vader heeft uitstekend geleerd, juffrouw Guttenberg," zei Arthur, toen hy met haar aanstiet. „Spotter 1" antwoordde zy. „Papa heeft iets beters gedaanhy heeft tegenwoordigheid van geest aan den dag gelegd. Ik ben zeer over hem tevreden." Terwyl het orkest een potpourri van volks liederen spoelde, vertelde Arthur zyn buur meisje een en ander over hun gastheer. „Ryk uit Cbina teruggekomen, reeds op govorderden leeftyd, kon by lang de vrouw niet vindeD, die hy zocht. Hem, den een- voudigen man, kwamen de meisjes van zyn stand allen to aanmatigend opgevoed voor. Hy wilde zich een rustig tehuis vormen, geen hotel voor anderen inrichten. Zyn vrouw moest er voor hem zyn; had zy geen familie- aanhang, des te beter. Zooals gy bemerkt, had Guttenberg zeer verstandige grondstel lingen. Eindelijk meendo hy een hem passende levensgezellin ontdekt te hebbeD. Zy kwam van buiten, als gezelschapsjuffrouw van een ziekeiyke oude dame. Amalie Specht kon voor een toonbeeld van eenvoudigheid door gaan, was van een opgeruimden aard, zag er niet kwaad uit en was over de eerste jeugd heen. Alles paste uitstekend. Maar Guttenberg bedacht niet, welke buitengewone bekwaamheid het vrouwelijk geslacht bezit, om zich naar betere omstandigheden te schikken. Toen Amalie Specht de vrouw van den consul geworden was, begreep zij zeer spoedig, wat men voor geld al zoo krygen kan. Weelde ten toon te spreidon scbeen haar al8 een heilige plicht van welgestelde menschen toe. En daar zy haar pantoffels in den echt had meegenomen, bekeerde zy ook haar man tot deze inzichten. Wel niet geheel: een weinig verzet vindt zy nog altyd. Er is voor gezorgd, dat de boomen niet in den hemel groeien." Hélène kon de vraag niet onderdrukken: „Spot gy altyd zoo, mijnheer Blank?" „Denkt gy, dat ik my in deze uitrusting gestoken heb, om van avoad het leven ernstig op te nemen?" klonk de wedervraag. „Wilt gy dan met alle goweld een zwaarmoedige Maria Stuart zyn? Gy weet zeker nog niet, hoe goed het lachen u staat?" Hy had het goed waargenomen; Hélène was vry vau alle behaagzucht. VI. Het duurde vry lang vóór Arthur hot ge sprek op Werner bracht. Eindeiyk echter noemde hy don naam. „Ik heb gehoord, dat gy hem meermalen aantreft," sprak hy als in het voorbygaan. Hélène kDikte. „Dat is zoo. Mijnheer Werner heeft eenige kamers by ons gehuurd. Ik trof hem by myn terugkomst uit Engeland als huisvriend aan. Mijn moeder en zusters gaan groot op hem." „Dat verwondert my'niet. Vrygezellen, die een beetje moedertje over zich laten spolen, zyn van oudsher de lievelingen der vrouwen geweest." „Nu spot gy al weer." „Volstrekt niet. Ik ken Werner. De man zal niet veel anders zyn dan de knaap en de jongeling was. Overigens, alle achting voor Guataaf Werner l Hy is altyd een vreeseiyk solide studiekop geweest. In dit opzicht staat hy ver boven my. Ook zal hy nooit oen dom heid begaan: daarvoor heeft hy te weinig temperament. En hy hoeft veel geleerd. Gemak kelijk is bet hem niet gevallen. Hy heeft my vaak aan een stier doen denken, die, met gebogen kop log voortschrydend, den grond ploegt. Door hardnekkige volharding is by voorzeker menigen begaafden, maar licht— zinnigen makker vooruitgekomen. Thans staagt hy dicht by het doel, dat voor hem bereik baar is. Men zegt, cat men op hem het oog heeft laten vallen als technisch directeur der stedeiyke electrischo werken. Dan was hy in behouden haven, en dan bleef hem nog slecbta over, een huishoudeiyk vrouwtje te zoeken, dat zyn inkomsten zuinig beheert en in zyn vrye uren arbeidend naast hem zit, terwyl hy de courant leest en zyn sigaar rookt. Duizenden leven zoo en zyn gelukkig; waarom zou Werner het niet zyn?" Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1