De besturen der 3 alhier bestaande tuinbouw- vereenigingen hebben reeds 15 personen daartoe benoemd. Oudshoorn. Het aan de miliciens Ketel, Kamp en De Looy verleende verlof 16 verlengd tot 30 Juni a. s. Oinle-Wetering. Schipper Wilga, van Zout kamp, heeft zijn nieuw vaartuig, „Dankbaar heid" genaamd, op het Brasemermeer beproefd. Deze proefneming geschiedde in tegenwoordig heid van den scheepmaker P. Yan Dam en diens geheele personeel, dis de voldoening mochten smakon, dat het nieuwe schip by het zeilen uitmuutend voldeed. Heden zal b-t naar de woonplaats van zUn eigenaar vertrekken. Valkenburg. De preoikantsvacature bij-de Ned.-Herv. Gemeente alhier, ontstaan door het overlijden van ds. H. Koops op 10 Maart 1S97, staat nu weldra vervuld te worden door de overkomst van ds. J. Koek, te Dodewaard. Dozo wenscht op a. s. Zondag, des namidoags te halfdrie, zijn intrede te doen, na des morgens te tien uren in zijn bediening alhier bevestigd te zijn door ds. B. Bollée, predikant to Katwijk Binnen, consulent van Valkenburg. Uit (le „Staatsconrant.'* Koninkl. bosluiten. Aan Albert Ashton vergunning verleend do geneeskunst uit te oefenen op Neilerlnndscho zeeschepen, mot uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, uat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nedorland stiptelijk nakome. Aan den eervol ontslagen eersten bewaarder bg Rijks werf te Hellevoetsluis, A. W. Do Wit, een pensioen toegekend van ƒ734 'sjaars; aan ien eervol ontslagen sluiskneoht J. 11. E. Slruyken ÏJoudier to Antwerpeo, een pensioen toegekend ian /246 'sjaars. Benoemd tot substituut-officier van justitie Dij #o rechtbank te Utrecht, mr. J. J. Carsten, thans ïe Groningen. De gewone audiöntiSn van de ministers van 'justitio, marine, oorlog en w., h. en n. zullen deze ■yeek niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 2"» dezer bij de betaalmeesters in kas was ƒ2,501,570.27 en dat op denzelfden dag door de Ncderlaodscho Bank, ingevolge art. 116/8 vair haar petrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van ƒ2,486,444.2378. Ontheffing van werkclijken dienst. De ,Sts.-Ct.:' van hoden bevat de opgave van de militieplicbtigen, die voor de lichting van 1899 voor den dienst zijn aangewezen en aan wie op grond van de derde, in verband met de vierde zinsnede van art. 127 dor wet betrekkelijk de nationale militie, bij Koninklyk besluit van 20 Februari 1899, tot 1 Maart 1901 ontheffing van don werkelijken dienst is vorleend. Gemengd Nieuws. Een lid van bet Nederduitse h- Herrormd Kerkgenootschap alhier, welk lid over het jaar 1896 in den kerkeiyken hoofde- lijken omslag voor f 5.50 was aangeslagen, maar nalatig was gebleven dien omslag te vohoen, zag zich dientengevolge door het kantongerecht den 30sten November 1898 by verstek tot betaliog verooraeeld. Ook nu volgde er echter nog geen kwijting, omdat de aangeslagene bet uiterste dwang middel op zich wilde toegepast zien. Dienten gevolge werd door den deurwaarder, wien de zaak in handen was gegeven,»beslag op eeniga goederen gelegd, welke hedenmorgen in het openbaar aan de woning aan de Hoogewoerd zouden worden verkocht, totdat het te vorde ren bediag zou zyn bereikt, hetwelk intus- schen met de verschillende kosten thans was gestegen tot een som van f 54.45. De verkooping was alleen bij schriftelijke aanplakking bekendgemaakt. Niettemin waren er toch tegen tien uren van ochtend een Jcleine honderd p rsonen bi) de bewuste woniüg aanwezig. Er werd door sommigen ztlfs ge zegd, dat er ook muziek bij den executorialen verkoop zou wezen, coch dezen zagen zich teleurgesteld. Voor de woning waren op straat op een paar schragen een paar planken gelegd, waarop de goeuoreo „te voorschijn zouden worden gebracht". Op het bepaalde uur deed de deurwaarder mededeeling van de verkoopingsvoorwaarden en vervolgens kwamen allereerst twee niet van vandaag of gisteren dagteokenende schil derijen aan de beurt. Eenigen hadden gedacht, met het oog op het eigenaardig karakter dezer verkooping, als welke hier ter stede nog niet was voorgekomen, dat er niet zou worden geboden. Hierin vergiste men zich. Nadat de schilderijen in bod waren gesteld, vonden ze samen vojr 25 cents een kooper Toen volgde een ouderwetsche gangklok. Deze kwam echter niet tor tafel, maar bleef, terwijl over haar verder lot beslist werd, op haar plaats binnenshuis. Die haar echter wilde zien, werd er toe in de golegenheid gesteld. Niemand maakte daarvao gebruik. De afslager vroeg wie ze voor f 50 in bod stelde?.... üiemand; voor fid?.,.. niemand; - voor f30?.... een stem: jal Toen nog een met ƒ35, waarop een familielid van den omslag schuldige f 50 bood en ver volgens f 60, waarmode reeds méér dan de vordering bedroeg, b.reikt was. De deurwaarder verklaarde den verkoop aizoo geëindigd, een algemeen gelach en e^n hoezeetje ging er uit de toeschouwers op, ,de hoofdpersoon der geheele geschiedenis kwam met een kistje sigaren naar buiten en presenteerde, onder blijken van instemming, daaruit allen, die do tenuitvoerlegging van het vonnis met hunne tegenwoordigheid had den vereerd. Ook het politietoezicht verwijderde zich en de Hoogewoerd keerde weer tot haar ge- woocn toestand terug. Door de p o 1 i t i e a 1 b i e r z y n a a n- gehouden twee Duitschers, die zich te dezer stede zonder geld of middel van bestaan ophielden. Zij zullen naar hun vaderland Wirien uitgeleid. Er staat nu by den heer Dee op de Breestraat een brandkast, die wol is waar niet byster goedkoop ls, maar wat degelijk heid en solioiteit bttreft, haar weerga mo ilyk zal vinoeo. Het brandkastje weegt maar liefst twee duizend kilo. Wat weghalen aangaat, daarvan kan dus geen sprake wezen. De slot n zijn prachtig gemaakt, loopen evenals van alle Millner's brandkaston hoogst gemakkeiyk, terwijl de ruimte in de kast zeer groot is. Liefhebbers van mooi werk raden wij aan eens even een kijkje te nemen. De kast is reeds verkocht en zal daarom reeds binnen een paar dagen moeten worden afgeleverd. Aan het politiebureel werd Zaterdag avond door een burger medegedeeld, dat e.n on ekend persoon met eon gedeeltelik met steenkolen gevut :m wagon van het terrein der Hol!. Spoorweg-Maatschappij aan de Morscbsingelzyde was gekomen, zoodat het voor de hanj lag, dat die kolen van de berg plaats aldaar waren ontvreemd. Bedoelde burger had zelfs den naam van den vervoerder opgenomen en hoewel deze een valscben had opgegeven, gaf dit toch de politie den leiddraad in handen om den juisten persoon te vinden. Proces-verbaal werd tegen bem opgemaakt. De krygsraad t e 's-G r a v e n h a g e veroordeelde: lo. L. B. B., huzaar by het depot-eskadron van het 3do regiment, tot zes maanden gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om by de gewapende macht of als militair geëmployeerde te oi non voor den tijd van drie jaren, ter zake van: lo. diefstal; 2o. diefstal, waarby de schul ige het weg te nomen goed onder zija bereik heeft gebracht door miudel van verbreking; beido feiten één voortgezette handeling daarstellenüe; 2o. P. v. H., railhien-plaatsvervanger by het 2de regiment veld artillerie, tot drie maanden mi itaire gevangenisstraf, Ur zake van derde desertie; 3o. B. J. G., milicien by het regiment grenadiers en jagers, tot twee weken militaire detentie, ter zake van eerste desertie, door niet te voldoen aan een oproeping in werkelyken cienst. Uitgesproken werden de sententiën van het Hoog Militair Gerechtshof, waarby zyn ver oordeeld: lo. W. v. d. B., tamboer by het 3de regiment infanterie, ter zake van lo openbare oronken- scbap, en 2o. wederspannigheii, enz, door zich met geweld te verzetten tegen ambtenaren in functie, tot lo. een geldtoete van één gulden, subsidiair hechtenis van één dag; 2o. drie maanden gevangenisstraf; 2o. A. d. Lhuzaar by het depot-eskadron van het 3de regiment, tot drie maanden gevangenisstraf, ter zake van misbanaeling. Te Nootdorp waron eenige werk lieden Donderdagmorgen bezig met het rooien van boomen. Een van hen, de twintigjarige Szat toven in een boom om een touw vaat te maken. Plotseling brak de boom by den wortel, waar hy reeds losgebakt was, af en stortte naar beneden, S. in zyn val mee- sleepend. Zwaar gewond werd de ongelukkige naar huis vervoerd, waar hy den volgenden dag aan de gevolgen overleed. Voor den Hoogen Raad werd gisteren behandeld de zaak van een notaris te Hoogeveen, die, nadat hy door de recht bank te Assen van alle rechtsvervolging was ontslagen, door het gerechtshof te Leeuwarden tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroordeeld wegenslo. valschheid in een authentieke akte 2o. het opzetteiyk gebruik maken van een valsche authentieke akte, als ware zy echt en oQvervalscht. Hy had ni. in een koopakte betreffende den ondorhandschen verkoop van oen huis met erf, enz., op verzook van partyen als koopprys vermeld f 800, in plaats van f 1075, zooals de werkeiyke koopprys was, gelyk partyen hem tevens hadden mede gedeeld, door welk een en ander nadeel ont stond voor den Staat met betrekking tot de registratie. Jhr. mr. E. N. De Brauw, voor den requirant optredende, betoogde, met een beroep op arresten van den Hoogen Raad, dat het ge- pleeg o feit niet strafbaar is, omdat ten deze de akte slechts moest doen blyk n van de verklaring, welke partyen voor den notaris hebben afgelegd omtrent hetgeen zy in de akte wenschten vermeld te zien, niet om te doen blyken van de juistheid hunner ver klaring en onverschillig of de notaris wist, dat de als koopprys vermelde som onjuist was. Htt O. M. zal 12 Maart conclusie nemen. Zaterdagmiddag om drie uren werd het 8 jarig dochttrtje van Godée uit de Concordiastraat te Utrecht vermist. Het kind was niet wel by het hoofd en kon niet spreken, waarom de ouders vermoedden, dat haar een ongeluk zou zyn overkomen. Overal word gezocht en gevischt, den gebeelen nacht door, totdat men eindeiyk de ongelukkige gistermorgen vond, verdronken in het fort- water van het fort De Gagel, onder Zuilen. Uit hèt kanaal te Maastricht is opgehaald het ïyk van den herbergier J. L., aldaar. Op den drenkeling werd een snede aan den hals waargenomen, die by onderzoek bleek, dat.de man, die aan aanvallen van delirium tremens leed, zichzelf had toege bracht, alvorens zich te verdrinken. De Zeeuwsche visschers, die jaariyks in de Zuiderzee naar alikruiken gaan visscbeD, hebben de laatste weken een goede vangst gemaakt. De waarde van deze vangst beliep toch ruim f 3500. Byna de geheele voorraad is naar de Parysche en Londenscho markten vervoerd, Het voormalig hotel „Deutschman" aan het strand te Schevemngen komt 20 Maart a. s. in publieken verkoop. De Scheveningsche bomschuit „De vrouw Maria" van dou reeder A. C. Roele- veld, die tien dagen geleden door eon misver stand te Tessel landde, is ten gevolge van oostenwiod en lagen waterstand nog niet vlot kunnen worden. De politie te Delft heeft zwer vende aangetroffen G jongj&ns van 9 tot 12 jaar, wonende te Rotterdam. Zy zyn naar hun woonplaats overgebracht en ter be schikking gesteld van den commissaris van politie aldaar. Een kritieke dag. Volgens het volksgeloof in de Betuwe ls 24 Februari, St.-Matthys, oen kritieke dag. Is de winter zacht, dan is er na dien datum streng winter weer te verwachten. Is echter de voorwinter streng geweest, dan valt op St.-Matthys de dooi in. Want: St-Matthys Breekt het ys. Vindt hy 't niet, Hy maakt 't subiet En: St. Matthys Werpt den eersten steen in 't ys. Voor dit jaar komt de voorspelling, in het eerste rym vervat, uit. Het is te hopen, z-gt de „N. R. C.", dat het niet gaat als in 16G7. In dat jaar werd onderstaand rympje geboren: Op -Sinte-Mattbys Was er geen ys, Maar op den achtsten Maart Reed men met sleê en paard Over de Dorotsche Waard. In den nacht van Vrydag 17 dezer brandde te Westtrbork een groote korenmyt af, welke toebehoorde aan den landbouwer Lambert Nederhoed en op circa 15 passen van diens woning stond, ten cevolge waarvan dc-ze en andere getouwen groot branogevaar liepen. Deze brand werd algemeen aan boos opzet toegeschreven en de politie stelde een yverig onderzoek in om den dader op te sporen. Het gevolg van haar bemoeiingen is, dat voor den rechter commissaris te Asstn zyn opge roepen twee boerenknechten, waaronder een van den landbouwer N. als verdacht van brandstichting en verder nog eenige andere personen, op wier getuigenisj de verdenking van beide knechten, zekere R. H. en P. S., die 's avonds laat uit een herberg waren gekomen, berust. Te Ooaterbeek is gisteravond door een trein by de Larensche straat, naby wachtpost 37, van een reizigster een der beenen overreden. Zy werd met dienzelfden trein naar Arnhem vervoerd. In de provincie Groningen is het aantal kiezers voor de Tweede Kamer met 2720 verminderd. De districten Hoogezand, Veendam, Winschoten, Zuidhorn en Appinge- dam hebben respectieveiyk 130, 887, 571, 256 en 693 kiezers verloren. D.) Zaterdagmorgen kwam debaven van Algiers binnenloopen de Fransche paket- boot „Malvina", in aanvaring met de Engelscbe stoomboot „Thornkill." De „Malvina" zonk binnen een paar minuten. De passagiers werden gered, de postzakken insgeiyks. Een samenzwering? De London- sche correspondent van „l'Jndépendance beige" seint onder dagteekening van 27 Febr. het volgende sensatie-wekkend bericht aan zyn blad „Ik ben in staat u de meest juiste inlich tingen te geven over een geheime bijeen komst, oie zooeven de voornaamste hoofden der Bonaparti8tische party, gekomen uit Parys, Brussel, Turyn en andere steden, een twintig tal te zamen, alhier hebben gehouden. Het doel dezer vergadering, die drie dagen heeft geduurd, was, de maatregelen te beramen voor een bewerking van de publieke opinie, d. w. z. de organisatie van een pers campagne in Frankryk". Het resultaat van do „Conciliabiele" is kort samengevat als volgt: „De fondsen, waarover de Bonapartistische party beschikt ten voor- deele van de pers, bedragen tien millioen franken, en dez9 kunnen zoo noorig dadelyk worden gestort. Myn inlichtingen staan niet toe de bron van dit geld te noemen. De samenzweerders hadden de hoop op de vol gende blauen t9 kunnen rekenen: „Le Petit Journal", la Croix", „la Libre Parole", l'Echo de Paris", Tlntransigeant", „l'Eclair", „le Gaulois", „le Journal", „le Soir." Tevens is een plan de campagne opgemaakt om do autoriteit der groote liberale bladen, zooals de „Temps" en bet „Journri des Débats", te vernietigen en een vinnige con currentie te doen aan de „Autorité" en de „Soleil." Dértlèdo en Habert. Zoodra de toestemming van de Fransche Kamer voor de vervolging van de afgevaar digden Déroulède en Marcel Habert ter kennis was gebracht van den rechter van instructie Pasques, nam deze beiden gevangenen het voorgeschreven voorloopig .verhoor af, waarna tegen hen rechtsingang werd verleend. Zy zyn daarop van het Depot naar de Conciergexie overgebracht. Déroulède heeft tot advocaat gekozen mr. Falateuf. Marcel Habert heeft zyn verdediging toevertrouwd aan mr. Bertroud. De heeren Déroulède en Habert zullen vervolgd worden wegens het opruien van soldaten. Art. 25 der wet van October 1893 bepaalt, dat elke poging, om de soldaten van hun plicht af te brengen, gestraft worat met eeo gevangenisstraf van één tot vyf jaar! en een boete van 100 tot 3000 franken. Omtrent dit mis ryf z^gt artikel 87 der strafwet, dat elke aanslag, gedaan met het doel om de regeering te veranderen of omver to werpeD, of elke poging om de burgers aan te zetten tot het opvatten der wapens, kan gestraft wor.en met levenslange depor tatie naar een versterkte plaats. Het blad „Le Petit BLu" publiceert een gesprok met generaal Roget, die verklaarde, dat hy zich ni-.t herinnerde, dat Déroulède hem had toegeroepen, dat hy naar het Elysée marcheeren moest. Men maakt, zeide generaal Roget, geen revolutie met een brigade generaal, daarvoor waren hooger staande militairen noodig. Hy helde over tot de meening, dat Déroulède niet geheel bJJ zyn verstand was. Déroulède moet echter krachtig geprotesteerd hebben tegen het vermoodeD, dat by in een oogenblik van over opwinoing zou gehandeld hebben. Hy verklaarde beslist aan een zyner vrienden, dat hy in volkomen kalmte van geest en na rype overweging een poging heeft willen doen om de regcering der parlementaire Republiek omver te werpen. De „Matin" zegt ook dat Déroulè'e by zyn verzoek aan generaal Roget gehoor heeft ge geven aan een geheel persoonlyke opwelling. Er bestond geen komplot en de andere leden van de „Ligue des Patriotes" wisten niet tot welke daad hy hun medewerking wilde vragen. De inbeslaggenoraen papieren van den Pa- triottenbond vullen dertig flinke kisten. Het bestuur van den Bond'spreekt tegen, dat onder deze papieren brieven van hoofdofficieren en generaals zouden zijn, cie een oproeping voor een staatsgreep inhielden. Behalve in de bureaux van den Bond zyn nog huiszoekingen gedaan ia de woningen van Paul D roulèJe en Marcel Habert. Deze scbynen echter niet veel te hebben opgeleverd. Mej. Déroulè Je, de zuster van Déroulède, heeft de volgende verklaring gedaan aan eeD rodactour van „La Patrie": „Myn broeder, wiens meening ik ken, zal allen uit zyn omgeving als slechte vriemen beschouwen, die mot de leste bedoelingen, den ernst van zyn laatste manifestatie trachten te verminderen. Myn broeder vreest de gevan genis niet en evenmin de verbanning of zelfs erger, zoo de opoffering van zyn rust, zyn leven zelfs, zyn vaderland nuttig zou kunnen zyn." De huiszoekingen te Parys worden voort gezet en zyn zéér in 't geheim voorbereid. In den nacht van Zaterdag op Zondag deed de prefect van po'itie, na een onderhoud met minister-president Dupuy, den heer Cochefert, chef van den veiligheidsdienst, by zich komen, en reikte hem een volmacht tot huiszoeking en een vertrouwelijk scbryven over. Deze volmacht verleende den heer Cochefert be voegdheid tot de meest strenge huiszoeking by een aantal leden van de „Lfguo anti- sémite", de brief gelastte hem van het man daat gebruik te maken. Zeventien commissarissen van politie wer den aan den arbeid gezet, en by de heeren Buffet, chef van het politiek bureau van den hertog van Orleans, in de bureaux van het „Comité Royaliste", by den royalist Satrau, t\j den anti-semiet den heer Girard, by den heer Goiefroy, president van de „Jeunesse Royale", by graaf Do Ludre, lid van de Ligue anti-sémitïque, by gravin De Maillé, anti-semiet, by den heer De Monicourt, parti culier secretaris van den hertog van Orleans, en by nog verscheidene orleanisten en anti semieten werd huiszoeking gedaan. By de meesten was het bezoek van den commissaris van politie zeer onverwacht. Van de gewichtigheid der gevonden stuk ken en documenten is nog niets gepubliceerd. De rechter van instructie in de zaak Déroulède Habeit, mr. Pasques, heeft gisteren generaal Roget als getuLe gehoord. In do Rue Saint-Paul zou Vrydagavond een vergadering van den patriottenbond plaats hebben en Millevoya zou spreken. De politie verbood intusschen deze byeenkomst. Toch verzamelde zich een groote menschenmenigte in de straat. De politie had uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen. De samenscholin gen voor de deuren duurden tot 's avonds elf uren. De politie deed ongeveer twintig arrestaties. Millevoye, die aanwezig was, deed moeite zyn vrienden te kalmeeren, opdat geen nadeelige invloed werd uitgeoefend op het geval Déroulède-Habert. Burgerlijke Stand. HILLEGOM. Bevallen: J. A. Kempffgeb. v. d. Linde Z. C. Uitendaal geb. iiolé Z. M. Telkanip geb. v. Leeuwen D. A. G. W. v. Til gob. Geytenbeek D. S. Van der Werff geb. Conradi D. Overleden: A. G. Kreetz 55 j. NOORD WIJK. Geboren: Margaretha Johanna en Johanna Margaretha, Ds. van W. De Haas en M. v. d. Berg. Jacobus Gorardus, Z. van A. Vink en A. G. Vink. Jacob, Z. van L. Ammeraal en J. Kerkman. Cornelia, D. van W. Onderwater en M. Bedyn. Ondertrouwd*- K. P. Hazenoot 25 j. en J. J. Plug 25 j. Gehuwd: J. Bedijn»25 j. en J. Plug 25 j. A. Waasdorp 30 j. en G. Vermenlen 25 j. Overleden: A. Meeuwenoord 63 j., wed van A, Brederode. D. Van Abswoude 73 j., geh. met M. Paardekooper. VOORHOUT. Geboren: Adrianus. Z. van C. Van den Nieuwendijk en J. C. Van den Bogaard. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: G. J. Nibbelink en A. Romers. Gehuwd: C. De Geus en J. M. Biesheuvel. H. Wiggemansen en A. Verhoeven. Bevallen: W. Bontje geb. Grooteman Z. C. M. Stokman geb. Meiman D. A. Duivenvoorden feb. Van Gerven D. J. Den Rooyen geb. Van xter D M. C. Verwoerd geb. Oskam D. M. Koeckhoven gob. Beers Z. G. De Vries geb. Bakker Z. J. Kors geb. Tulen Z. J. Broer tjes geb. Stroomer Z. C. G. Roubos geb. Borst Z. D. Vriesman geb. Lewis Z. J. Cornelisse geb. Daim Z. W, A. Van 't Hof geb. Hillebrand J). M. Gorter geb, Kooter Z. Ccmecraterand vara Koudekerk. Zitting van heden. Met den Voorzitter zyn tegenwoordig ZQ3 leien. Afwezig is do heer v. d. Berg. Do Voorzitfctr heet do heeren welkom iQ dit jaar en wenscht, dat het der gemeente Koudekerk en haar bevolking ook dit jaar welga, voorts, dat 's Raaos beraadslagingen zich mogen kenmerken door een aangenamer en welwillenden toon, opdat dit der gemeente ten goede moge komen. De notulen worden hierna gelezen en ongewijzigd goedgekeurd, na de opheldering van den Voorzitter, dat hy in de vorige ver- gadering heeft willen te kennen goveo, dat alleen „in beginsel" besloten was tot ver hooging van den hoofdelyken omslag. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken, waaron'er een kennis- geving van de het-ren v. Egn.oad en Dorrepaal, dat zy hun benoeming tot lid van htt burgerlijk armbestuur hebben aangenomen, missives van Ged. Staten, en een a:res van J. Van Leeuwen, gemeente-werkman, verzoekende om een gratificatie v*n f 30, op grond van het verbod door don burgemeester, om zooal3 sedert tal van jaren zyn gebruik was, t.y de ingezetenen Nieuwjaar te wenschen, wat hem ongeveer f 70 opleverde en van welk genof hy dit jasr verstoken was. De Voorzitter is voor inwilliging van het verzoek, evenah de heer A. Dorrepaal, doch de heeren Qualm, Blonk en v. Egmond ver klaren zich er tegen, hoofdzak-lyk op het h. i. voldoende inkomen van v. L^euwm. Ds Voorzitter stelt een gratificatie van f 30 voor. De heer G. Dorr paal kan zich hiermede vereenigen: v. L. is dag en nacht in touw. De Voorzitter zegt nog, dat v. L zyn geld zuur verdient, waarop de heeren Blonk en Qualm tegenwerpen, dat er menscben zyn, die hun geld nog vTy wat zuuTder verdien-n. Het voorstel van den Voorzitter wordt alsnu in stemming gebracht. Do uitslag is, dat de stemmen staken. Tegen waren tie bieren Qualm, Blonk en v. Egmond. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van den Voorzitter, om, in navolging van naburige gemeenten, aan den geme-nto veld wachter Rietdyk en den ryksveldwachter Van Raad, wegens buitengewone politiejiensten- by de kroningsfeesten, een gratificatie toe te kennen, en wel van f 10 voor ieder hnnner. Tegen dit voorstel worden van verschillende zyden bezwaren geopperd, waarna de heer Qualm het voorstel doet om den gemeente veldwachter een gratificatie van f 5 te vei^ leenen. Dat voorstel wordt met algemeen® stemmen aangenomen. Van den heer Qual m was een scbryven ingekomen, dat by in do vergadering van 28 Feoruari een voorstel wenscht in te dienen tot het ontwerpen en vaetstell.n eener ver ordening op den bouw van woningen. Dit scbryven wordt aangehouden tot na de af handeling der agenda. Besloten werd, ter tegemoetkoming aan oen door Gedeputeerde Staten geopperd bezwaar, te bepalen, dat bet heffingsoesluifc betreffend! de nieuwe verordening op do hondenbelasting eerst in werking treedt op 1 Jan. 1900. Alsnu kwam aan de orde het tweede punj der agenda: wyziging van het joogstleden genomen besluit tot scboolgeldheffing. Conform door Gedeputeerde Staten gemaakte opmerkingen werd besloten, aan art. 1 der nieuwe veroroening op de schoolgeldheffing toe te voegen, dat „wie tot de onvermogenden behooren blyft ter beoordetling van B. en "We." en aan art. 3 (betreffende de 4de kl. der aangeslagenen)„wie in deze klasse zal worden geplaatst, wordt bepaald dooi B. en Ws." Voorts werd nog besloten tot redactiewyzi- ging van bet artikel betrekking hebbende op ouders, voogden of verzorgers, wier namen niet voorkomen op het primitief kobkr van den boofjelyken omslag. Vry breedvoerig werd gediscussieerd over het voorstel, om ouders uit andere gemeenten, die hun kinderen in Koudekerk school willen laten gaan, steeds in de hoogste klasse school geld aan te slaan. Dit voorstel werd verdedigd door den Voorzitter, en de heeren v. Egmond en Qualm, doch bestreden door de heeren A. Dorrepaal en Oppelaar, oie er iets onbil- lyks in vonden tegenover ouders, die niet het hoogste schoolgeld kunnen betalen. Dit werd in stemming gebracht met den uitslag, dat de stemmen staakten. Tegan waren de heeren G. en A. Dorrepaal en Oppelaar. De Voorzitter vond dezen uitslag zeer onaangenaam: hy had gaarne de quaestie ia dezo vergadering opgelost. De heer Oppelaar geeft nu in overweging aan de prudentie van B. en Wi. over te laten, welke ouders van buiten de gemeente aJ of niet het hoogste schoolgeld zullen betalen. De heer A. Dorrepaal kan zich hieriredQ vereenigen, doch de Voorzitter wil een vista basis zien aangegeven, daar hy anders bsv zwaren van Gedep. Staten vreest. De hoef Van Egmond bepleit de wenschelykheid vaq aanneming van het voorstel van B. en en tracht de gemaakte bezwaren te verkleinen of weg to nemen. Nogmaals wordt het voorstel van B. en "Ws.,1 om ouders uit naburige gemeenten, die hun kinderen op de oponbare school te Koudekerk onderwys willen doen genieten, in de hoogst* klasse aan to slaan, in etemming gobrachl

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2