Woensdag; 22 Februari. A". f899 §328 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. EEN WINKELHAAK. If. ÏT963 PRIJS DEZER COURANT x Voor Leidon per 8 maanden. f 1.1 Ok Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.06. PRIJS DJER ADVERTJsLNTlÜN t Van 1-6 regels 106. tedere regej meer 0.17 J. - Grooter» letters naar plaatsruimte - Voor het incasseer en bulten de stad wordt f 0.05 berekend Ofllclëele Ken nlagftyl ng<m. Do Burgemeester der gemeente Leiden herinnert fdeo iügezetonen aan de bepaÜDg van art. 1 der glcewet, dat, om op do kiezerslijst voor 1899/1900 ^eplaatat te kuuuen worden, de aanslagen in óón of Icieer der Bgks direote belastingen over het volle iiütetverloopén dienstjaar vóór of op den lsten Maart 11699 moeten zija voldaan, terwijl van betalingen, in |de maand F.brnari gedaan, vóór den Sden Maart "jun hem, Burgemeester, moet zijn gebloken door rtooj van het voor voldaan geteokead aanslag biljet- I Voorts wordt door hem herinnerd, dat de toI- IdgsDiog van de aanslagen op hot kohier der Persc- [acolo belasting, dat don 27uten Januari dezes j&ars 1 jj afgekondigd en waarvan de aanslagbiljetten op 30 IjttDQtrl d. a. v. zya uitgereikt, meao vóór of op 1 Haart a. e. moet geschieden on dat ook die voor yol aan geteekendo aanslagbiljetten, als bevattende l ton gedeelte n den geheelen aanslag over 1898, |tso hem, Burgemeester, moeten worden vertoond. Lc-iden, De Burgemeester voornoemd, 120 Pobr. 1899. F. WA8. Leiden, 21 Februari. Gisteravond hield de afd. Leiden van het iNederlandsch "Werklieden-Verbond „Patrimo- |Dium" in de zaal Noordeinde haar openbare Ijaarvergadering. Na opening der vergadering I door gezang, gebed en het lezen van 6en hoofd- Istuk uit de H. Schrift, bracht de Voorzitter, I de heer Bos, een kort verslag uit omtrent den I toestand der vereeniging, die gunstig mag I genoemd worden. Hierop volgde de lezing van den heer W. I Pera over: „Do beschaving der menschheid." I Spreker stelde do vraag: Gaat de menschheid I in beschaving en verlichting vooruit? ia dien I zin, of in den loop der tijden het levensgeluk I der menschheid is toegenomen, zoodat wij het eind der 19de eeuw op een hoogte etaan als nooit te voren. Hi) merkte op, dat er menigmaal een groot I verschil bestaat tusschen wezen en schijn. Onze eeuw heeft den naam ontvangen van verlichte. Welke vrucht van deze verlichting Izieu wij in het maatschappelijk leven, waar- floor hot geluk in 't algemeen verhoogd is? Nagaande wat onder do oude volken reeds bestaan heeft b|j Chineezon, Babyloniörs, I Perzen, Egyptenaren, Grieken, Romeinen, enz., 6taan wij verbaasd over de hoogte, welke kunsten, wetenschappen en wetgeving reeds bereikt hebbenover den rijkdom on do weelde, die zich ten toon spreidt; over de genotmid delen en levenslusten, die men zich weet te verschaffen. Hebben wetenschap en kunst de macht in zich gehad de volken verder te lelden op de baan van loven, licht on vrijheid? Helaas, wij staren op de puinhoopen van i\ die voormalige grootheid. Wat toont ons do 19de eeuw? 'fc Is waar, doze eeuw heeft het genot van de vrucht ud meerdere uitvindingen. Doch hebben deze een algemeen gelukaanbrengenden Invloed gehad? Tusschen de natiön bestaat verdeeldheid, afgunst, wantrouwen, terwijl alle volkeren tot de tanden gewapend zijn. De uitoefening van gerechtigheid en recht laat alles te wen- achen, zooals door voorbeelden werd aange toond. In de samenleving zi n wij de meest schrille tegenstelling tusschen rijkdom en armoede. Er heerscht een geest van ontevre denheid, die zich In uitersten openbaart in nihilisme, socialisme en anarchisme. Tegenover de beschaving van sommige volktren staan nog de vele anderen, levende in hun natuurstaat, gelijk vóór 20 eeuwen. De wetenschap vermag niet der wereld het geluk te bezorgen. Het Christendom is evenmin bestemd om in deze bedoeling der menschheid het vol maakte leven te brengen, 's Heeren eigen uitspraken wijzen dit aan. Het geloof maakt hier beneden gelukkig en hiernamaals zalig. Op het succes van allen arbeid ten gunsto van beschaving en ontwikkeling, waardoor het geluk werkelijk verme:rdcrd wor^t, valt niet te roemen. Toch blijven wy op Gods eigen bevel geroepen tot den strijd, en wel met alle macht, voor al wat lieflijk is en wel luidt, en de Christen weet, dat de gehoorzaamheid aan Koning Jezus hem een onvervreemdbaar eeuwig genadeloon bereidt. De toespraken werden afgewisseld door eenige zangnommers van het tot „Patrimonium" behoorende zanggezelschap „Excelsior." De voorzitter van „Patrimonium" dankte na het tinde der lezing den heer Pera voor diens belangwekkende rede. De heeren C. C. F. Yan Baak en mr. Ch. M. Dozy, beidon to Leiden, zijn in de te 's-Gravenhage gehouden vergadering van het Kon. Instituut voor de taal-, land- en volken kunde van Ned.-Indiö tot leden benoemd. Voor het examen in de nuttige handwer ken te '8 Gravenhage zijn geslaagd de damea S. C. J. De "Wekker en S. M. Teitholen, van Leiden, alsmede raej. C. H. Yan Beek, van Zegwaard. De heer R. Rappard, van Leiden, onder wijzer aan de openoare lagere school te Zalk, by Zwolle, is benoemd als zoodanig te Baarn. Den lsten April a- s. zullen vermoedelijk 153 jongens van de Kweekschool voor Zee vaart alhier overgeplaatst worden aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Admiraal Yan Wa8senaer", te Amsterdam. By do gister alhier gehouden vorkooping van cokes, in partijen van 100,10 en 5 Heet., waren de prijzen: ƒ45, ƒ4.80 en ƒ2.40. Gisteren werd ten Hove een diner gegeven ter eere van de te 's-Gravenhage vertoevende deputatie van het Hannoversche huzaren- regiment No. 15: „Königin Wilhelmina der Niederlande." De Duitsche huzaren-officieren brachten gistermiddag, vergezeld van Hr. Ms. ordon- nance officier, den lsten luitenant Loudon, een langdurig bezoek aan de cavalerio-kazerne te 's-Gravenhage. Onder geleide van den regi ments commandant kolonel "Wüppermann, en verschillende hoofd- en verdere officieren van het 3de regiment, bezichtigden de officieren van het regiment „Königin Wilhelmina der Niederlande" belangstellend het inwendige van de Alexander kazerne, terwijl ten slotte in een der afrydplaatsen een peloton huzaren ia marsch tenue voorreed, dat eenige malen voor de Hannoversche officieren defileerde in stap en in draf. Daarna werden van een der ruiters nog eens in het bijzonder de tenue en bepakking bezichtigd. Na afloop van het bezoek aan de Alexan der kazerne werden de koninklijke stallen aan den Hoogewal in oogenscbouw genomen. Heden bezoekt de deputatie Amsterdam. Ned.-Herv. Kerk. Bedankt: Voor IJsel- monce, door ds. J. W. H. Kalkman, te Woerden. Geref. Kerken. Aangenomen: Naar Water graafsmeer, door ds. A. H. Gezelle Meerburg, te Delft. Bedankt: Voor Strljen, door ds. C. Oranje Jz., te Berkol en Rodenrijs. Het hoofdbestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw heeft adhaesie db- tuigd aan het adres van 2 Februari aan den Minister van Binuenlandsche Zaken. Dr. Eug. Dubois, benoemd hoogleeraar in de geologie, paleontologie, enz. te Amster dam, aanvaardoe gisteren zijn ambt met een rede over den kringloop der stof op do aarde. Men schrijft uit Schiedam: Nader ver nemen wij, dat de hoer F. W. N. Hugenholtz, het predikambt neerleggende, zich geheel zal wijden aan de politiek en zich zal aan sluiten bjj de Soc.-Dem. Arbeiderspartij. Ook schijnt het in zijn voornemen te liggeD, deze gemeente te verlaten. Den 8sten Juni zal het 25 jaar geleden zijn, oat prof. Stokvis te Amsterdam tot hcog- leeraar W6rj benoemd. Het aantal studenten in de medicijnen, bestemd voor officier van gezondheid by de marine, bedraagt aan de gemeentelyke univer siteit te Amsterdam 4, aan de Ryksuniversiteit te Leiden 2, aan de Rijksuniversiteit te Utrecht 3. Zondag overleed onverwachts de heer D. W. Claasen, ruim 60 jaren oud, in leven adjunct commies aan het Departement van Waterstaat. Op de oproeping voor een directeur van het abattoir te Roermond, waaraan een salaris van 1500, benevens genot van vrije woning verbonden is, hebben zich twee sollicitanten aan gemeld, en wel de hec-ren Lemmens, veearts te Schinnen, en Beelen, veearts to Venraai. Met 1 Nov. zullen do pyrotechnleche werkplaatsen worden overgebracht van Delft naar do Hombrug, alwaar de patroonfabriek en de werkplaatsen voor draagbare wapenen reeds gevestigd zijn. Er rest dan Delft niets meer dan de constructiewerkplaatsen en de stapolmagazljnen, wier toekomstige plaats ook de Hembrug is, en wel met het oog daarop, dat men by een eventueele mobilisatie alle Rijkswerken binnen de stelling van Amster dam wil vereenigd hebben. Ook de geschut- gietery zal eerlang daarheen worden over gebracht. Ten behoeve van het personeel der zee macht waren in de Rykspostspaarbank ulto. Decomber jl. aanwezig 1207 boekjes met 120,232, tegen 852 boekjes met ƒ92,731 op ulto. December 1897. Do vermeerdering in 1898 was alzoo 355 met ƒ27,601. De Rotterdamsche tooneeiverslaggever van h6t „N. v. d. D." scbryft o. m. het volgende: „Er heeft in deze dagen op het gebied van het Rotterdamsch tooaeel iets plaats gehad, dat wel de aandacht van alle tooneelvrienden verdient: binnen de twee en oen halro week hebben Amsterdamscbo tooneelgezelschappen to Rotterdam vyf voorstellingen kunnen geven voor volle, ten deele Z;lfs overvolle zalen. Dit verschynsel is, voor zooverre myn ge heugen reikt, nooit vroeger „da gewesen", het is „reusachtig". Waaraan is het toe te Bchryven, dat Het Nederl. Tooneel drie voor stellingen in „Tivoli" achter elkander kon geven, die alle drlo zoo vol waren, dat men reeds oagen te voren geen plaats meer kon krygen en zelfs het orkest vol menschen zat, dat de Ned. Tooneelvereeniging tweemaal Ghetto" kon geven in den Grooten Schouwburg, wel niet voor e-?n uitverkochte zaal, maar toch voor een zoo groot publiek, als de Ycreenigde Tooneelisten maar hoogst zelden hebben? „Dat de feestvoorstelling van mevr. Bouw meester vol zou zyn, was te voorzien, dat Louis Bouwmeester en zyn zuster in „Voer man Henschel" DOgal wat publiek zouden trekken, was te begrypen, maar toch geloof ik de oorzaak van oat verschynsel elders te moeten zoeken; ik althans meen zo voor een groot deel te moeten toeschrijven aan de groote ontevred nneid der Rotterdammers m t hun eig n gezelschappen. Al is „Ghetto" geen meesterstuk, het is toch eens wat anders en in ilk geval het werk van een jong Nader- landsch auteur; het mooie drama vau Haupt mann was evengoed to krygen door da Ver- eenigde Toonceliston, maar do directie van Het Nelerlanasch Tooneel was actiever en zorgde er voor tr het eerst by te zyn. Ook de Rotterdamsche Schouwburgbezoe kers beginnen genoeg te krygen van al cie conventioneels salon-stukken en dat Possen- gtdoa. En waren dat nu nog maar altyd nieuwe stukkon, men zou kunnen zeggen: de directies geven het nieuwste. Maar wan neer ik meie-eol, dat ik in dit jaar nog geen eükele voorstelling van een der beide gezel schappen heb bygewoond, omdat er in de laatste zeven weken gben enkele voorstelling van een nieuw stuk heeft plaats gehad, dan begrypt men hoe treurig de tooneeltoestanden op dit oogenblik te Rotterdam zyn en ho9 groot do ontevredenheid van abonnenten en couponhouders wel moet wezen." De Staatscommissie voor het Internatio naai Privaatrecht vtrgaderde Zaterdag jl. De voorzitter, mr. T. M. C. Asser, deelde mede, dat nu ook de Senaat van Frankrijk en die van Rumenié het Haagsche tractaat van 14 November 1896 hebben goedgekeurd. Alle mogendheden zfin nu bereid tot ratificatie, met uitzondering van Spanje, waar de Cortes nog geen goedkeuring heeft verleend. De voorbereidende aroeid van de derde diplomatieke conferentie (betreffende huwe- lyks erf- en voogdyrecht) vordert goed. Te Haarlem vergaderde gisteren in het Kunstnyverheidsmuseum de byzondere com missie voor groep decoratie en meubileering voor de a. s. Parysche Wereldtentoonstelling, ten einde tot een verdetling van plaatsruimte te komen. Er is veel meer aangevraagd dan to gestaan; de plaats, aan deze groep toege wezen, is zeer gunetig: do eerste veroiöpu.g van het paleis op de Esplanade des Invalides, aan den toegang vaa den spoorweg, die op eerste verdieping ^hoogte langs het geheele terrein der tentoonstelling gaat. Naast eze groep zjjn de Frar.sche Gobelins tentoongesteld. Naar wy vernemen, heeft Z. M. d-> Duit sche Keizer den heer Alfred Ruoff, voorzitter van een Dentschon Verein en van velschil lende andere Duitsche veroenigingen te Rot terdam, benoemd tot ridder in de Kroono;dj 4de kbsse. NR. C.) To Haarlem heeft mevrouw Bouwmeeit jr gisteravond haar jubilé gevierd. Se ert o vorigo week waren alle plaatsen verkocht, zoodat het gebouw dan ook stampvol was. De begaafde actrice werd by haar opkomen met daverend applaus en met fanfares begroet. In het tweede becryf bood de tooneeldirecteur, die ook haar kleedkamer met groen had versierd, haar eon corbeillo met bloemen aan; op het einde van het derde bedryf vereerde de afd. Haarlem van hot Nederl. Tooneelverbond haar een krans; later bood do schouwburg directie haar een corbeille met bloemen aan. Het publiek was z.-er enthusi.-.st; na het derde bedryf moest viermaal gehaald worden. Tot cirectour van het slachthuis ta Nymegen is benoemd de he^rE. A. L. Quadekktr, kapitein-paardenarts by de huzaren to Haarlem. De heer Mmgelberg, te Amsterdam, heeft een uitnoo.icing gekregen om de pla;.ts in te nemen van wyien Anton Sei .1, dirigent van de opera te Nieuw-York. Schitterend zijn de condities, zegt ce heer H. N. in het „Utr. Del.," maar de positie te Amsterdam is voor e n waar kunstenaar eenig. V/at do he< r M. met zyn pracht orkest te doen vermag, zal hem niet spoedig elders mogelyk zijn. Mogen we hem in bet land behouden 1 Do stand van het Weduwen-en Weezen- fonds der Militaire Officieren op 81 Dec. jl. was: 252 weduwen met e.n gezamenlijk p n- sioen van ƒ120,350; 21 kinderen met oen onderstand van ƒ3100; 64 kinderen meteen kindergeld van ƒ5650, te zamen 129,100. Het saldo, op den dienst 1899 overgebracht, beloopt 27,:'4 3. Met een cindcyfer In ontvang en uitgaaf van ƒ79,515.44 bedroeg het Fonds voordek en onderofficieren en mindere schepelingen by '8 Ryks zeemacht op 31 Dec. jl. 16,675. Het fonds voor oude en gebrekkige zeelieden sloot met een saldo in kas op uit. Dcc. 11. van 790 op oen ontvang en uitgaaf van 6334. Te Nijmegen is in 34-jarigen ouderdom overleden de heer S. Rynbende, oud luitenant ter zee 2de klasse. Uit goede bron vernam het „Haagsche Dagblad", dat door mr. A. J. B. Rijke, notaris te 's-Gravenhage en privaat docent voor notariaa' en fiscaalrecht aan de Ryks-Universiteit te Utrecht, aan de Regeering en curatoren dier universiteit kennis is gegeven, dat ambts bezigheden te 's-Gravenhago hem verhinderen zyn colleges in het notariaat en fiscaalrecht aan genoemde universiteit verder waar te nemen. De vakken, door mr. Ryko gedurende een vyftiontal jaren aan de Utrechtsche universiteit ,Maak u niet warm/' sprak juffrouw Rozenoort kalm, „do dienst is niet afge vergd „Aangeboden dan?" kraaide Brigitta met nog meer verheffing van stem, „dan wordt het nog erger. Wat moet zoo'n vreemde snoes haan wel van u denken?" „Geen kwaad, juffrouw Van Zifterenl" Bprak de weduwe Rozenoort ernstig, „dat is zeker; want het is een fatsosniyk man, en fatsoeniyke menschen denkon niet by alle 'voorkomende zaken aao iets onbehooriyks." „Fatsooniyk of Diet fatsoenlyk," sprak - Brigitta, „dat doet er niemendal toe. Do maat- schappy is bedorven; als een wormstekige appel is ze; ea de menschen ieder op zichzelf zjja ook bedorven, dóór en dóór, en zonder uitzondering; en daarom, zeg ik, moeten wy overal zonde in zien, ook in de schynbaar Onschuldigste dingen; want, wèl beschouwd, zijn er geen onschuldige dingen, omdat er goen onschuldige schepselen zyn, omdat de mensch niet alleen met zonde bevlekt, maar van zonde doortrokken is, net als een spons, dia een heelen nacht in een stinksloot lag, en omdat de geheele schepping om der zonde "wil vervloekt Is." ,Zal u nog eea kopje the*, juffrouw?*' vroog Door tje. „Als je blieft, kindl een beetje meer melk als je blieft, hoor? Nu, en dan zoggen som migen nog: Den reinen is alles rein. Als dat nu geen klinkklare onzin is, dan waet ik het niet. Zoo kun je ook wel zeggen: Gevleugeldo menschen kunnen vliegen; maar wat heb je er aan, als er geen gevleugelde menschen bestaanl Zeg nu zelf eens, juffrouw RozenoortI zyn er reinen op aarde?" „Volmaakt reinen niet, maar. „Maar wat dan?" viel Brigitta in, tonvol maakt reinen zyn onreinen. Als je meid schotels of glaswerk omwascht, en je ziet, dat er een smetje aan den rand bleef zitten, al ia het nog zoo klein, dan zul je toch zeggen: dat bord is niet schooD, en je zet het niet in de kast, maar wel degeiyk by de vuile schotels. Welnu, eu nu zult ge toch niet beweren, dat er ergens een monsch leeft, dien maar kleine smetjes aankleven. Wie praat dan van: Den reinen is alles rein?Zeg liever: Den zondaar is alles zonde; want zoo is het: voor ons menschen zonder uitzondering is, zoolang wy hier in het vleesch wandelen, alles zonde; ons doen en laten, ons zwygen en spreken, ons eten en drinken, ons slapen en waken, ja, ons ademhaleD, het is alles zonde, omdat de geheele wereld in het booze ligt en verdoemeiyk is." „Heeft u die plaat wel eens bekeken?" vroeg juffrouw Rozenoort, terwyi ze met een hoofdknikje wees naar een groote gravure aan don wand, waarop de Leeraar van Nazareth was afgebeeld, zooals Hy de kinderkena tot Zich riep en die zegende. „Ja, ja, die prent heb ik vaak genoeg gezien; maar ik merk wel: je wilt my liever geen antwoord geven. Je kunt ook niets zeggen tegen hetgeen ik daar mocht aanvoereD." „Dunkt u? Nu, maar die schildery, waarop ik u wee9, kan u wel iets zeggen in antwoord op uw redeneering." Brigitta zuchtte diep en haalde de schouders op, alsof zy zeggen wilde: „Och, mensch! je bazelt." Maar juffrouw Rozenoort bazelde Diet; want dat tooneel uit Jezus' leven, door den kunste naar geschetst, kon als een terechtwyzing van Brigitta worden beschouwd. Volmaakt reia immers zyn die kinderkens niet, maar ze zyn ook niet dóór en dóór bedorven integendeel, ze zyn nog zoo onschuldig, zoo eenvoudig, en daarom roept de Moester ben tot Zich, daarom drukt Hy ze aan Zyn hart, daarom zegt Hy: Derzulken is het Koniukryk Gods. Daar zyn ook volwassenen, die zoo eenvoudig, waar en ongekunsteld zyn als een kiud; vaders, die mannen in het verstand, kinderen in de boosheid mogen heeten; moeders, die van zichzelven mogen zeggen: Ik ben een kind, van God bemind en tot geluk geschapen. En zoolang dlo echt kinder- ïyke menschen nog bestaan, zoolang ls de maatechappy, hoe bedorven ook, toch voor verbetering vatbaar; als het zout der aarde zullen die kinderen den voortgang van het bederf tegengaan. Een bedorven maatschappy ja, men mag er van spreken, maar de Brigitta's, die daarover klagen, moesten niet vergeten, dat degenen, die overal zonde in zien, zei ven het diepst gezonken zyn en anderen van het spoor brengen, omdat zy den war*i kinderzin, natuur en waarheid hebben uitgebannen en den menschen alzoo leeren, dat zy gemaaktheid voor deugd, ydele plichtplegingen voor ken merken van zodelykheid gaan houden. Be schaving en moralitoit houden niet altyd gelyken tred; verfijnde vormen vindt gy dikwyi8 waar ge veredelde harten mist, en als het buitenste van den drinkbeker zoo blank geschuurd is, blykt vaak het binnenste zeer onzuiver te zyn. „Juffrouw l" zei JaD, die zich nu op den drempel vertoonde, „de groeteni3 van Palm, en hy zou er voor zorgen. U kon de potjeion bezorgen zoo laat als u wou en terugkrygen zoo vroeg als u maar verkoos. En de vrouw liet u allervriendelykst bedanken voor do soep." „Hoe was het met de vrouw en do kinderen?" vrosg juffrouw Rozenoort. „Zwak spulletje, juffrouwI" antwoordde Jan. „Do vrouw was 6lapjes en die twee wurmen waren heel minnetjes. Ze krygen niet genoeg, zeg ik maar, de mosder niet en de kinderen dus ook niet. 't Is me een huishouding; nu zyn er toch vyf kinderen beneden de drie jaar: hoe zy het er door klaron, ik weet het niet. Verbeeld je, juffrouw I nu hadden ze voor van nacht ook nog oon logeergast." „Wie, Palm? Kom, je spotl" „'tl3 de waarheid, juffrouw, wat ik je zeg: 'fc was een bovonlauder, maar nog zoowat familie van de vrouw. Hy zou op het zoldertje slapen.'' „Nu, Jan!" zei juffrouw Rozenoort, terwyl zy het voorloopig verstelde kleed éen ouden man overreikte, „nu kan mynheer er van avond gerust mee uitgaan; ziedaar, breng ze maar gauw naar boven I" „Zeg, moei" sprak Doortje, „laat ons nu toch iD de eersto dagen er aan donken, dat wy wat eten zendon aan die arme vrouw Palm." „Vrouw Palm?" vroeg Brigitta, „dat is die vrouw met al die kindereD, nietwaar? Vier binnen het jaar, hebben ze my verteld; maar ik heb gezegd, dat ik voor het vervolg van zulke verhalon hoopte verschoond te mogen bly ven, want ik erger my maar't Is immers niet menscheiykof nu ja, dat weet ik niet, maar, hoor eens, het is niet fatsoenlyk." „13 u to Loosduinen bekend, juffrouw?'* vroeg de weduwe Rozenoort. „Te Loosduinen? Neen, hoe vraag je dat zoo?" „Omdat ik, u hoorende, onwillekeurig moest denken aan de doopbekkens, daar indertyd ia de kerk te zien, waarin de driehonderd vyf en zestig kinderen van de Gravin van Hennen- berch gedoopt zyn." „Mot zulke laffe sprookjes houd ik mü niet op," verzekerde Brigitta koel. „Uit die laffe sprookjes," hernam juffrouw Rozenoort, „valt anders nogal iets te leeren. D.o gravin, weet u, had zich zeer scherp uit gelaten tegen oen arme vrouw, die tweelingen bad gekregen." f (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1