jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden. 20 Februari. Feuilleton. ril 962 Dinsdag 21 Februari. 1899 LEID PRIJS DEZER COURANT: Voor Leldon per 9 maanden l.l(X Franco per postt f 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRUS DER ADt/ E..'P'1'liïN'l'l ftw I Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.I7J. - Grootera letters naar plaateruimte - Voor het In casseer qd buiten de stad wordt f 0.05 berekend N/ar w(J Ternemon, heeft professor dr. R. Fruln, 29 Januari 1.1. te Leiden overleden, o.a. gelegateerd, vrij van rechten: 25,000 aan de Maatschappij van Weldadig heid te Frederiksoord; 25,000 aan Nederlandsch „Mettray" op HjjsfeM, ter opvoeding en verzorging van hulpbehoevende knapen; 5000 aan de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval tot armooöe; 6000 aan de vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van ve'ongelukte visschers te Katwijk en te Noord wijk-aan-Zee; 10,000 aan het Nederlandsche Gasthuis voor behoeftige en minvermogende oogiyders, gevestigd te Utrecht; 5000 aan de Inrichting voor het doof stommenonderwijs te Rotterdam; ƒ10,000 aan het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht; ƒ1000 aan de Maatschappij der Nederland sche tiOtterkunde, gevestigd te Leiden. Over zijn wetenschappelijke boeken heeft hij voor een groot deel t n behoove van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden en van do Universiteits-bibliotheek aldaar beschikt; terwijl h(j de gouden medaille, die by in 1860 van de toenmalige Maatschappy van Fraaie Kunsten ontving, heelt vermaakt aan Teyler's stichting voor haar kabinet. Examens hanawerken. Nuttigs. Geslaagd mej. A. M. E. Aghina. Fraaie: mejn. J. J. Mulder en G. Koolhaas, allen te Leiden. Willem Yan Zuylen is Zondag ongesteld geworden, zoodat Frits Tartaud Zondagavond hem moest vervangen in „Onze Don Juan's" in den Grooten Schouwburg te RotterJam. De opvoering van „Zwarte Griet", te Utrecht, (Zondagavond, is afgezegd moeten worden. Te Leiden gaat hedonavoad de voorstelling van „Onze Don Juan's" ook niet door. Ze is tot later uitgesteld. In de vergacering van het Kon. Instituut voor Taal Land- en Volkenkunde van Ned.- Indië zyn gekozen tot bestuursleden de heeren mr. M. J. H. graaf Van Limburg Stirum, E. B. Kielstra, prof. Van der Litb en mr. C. pynacker Horöyk. In de daarop gevolg ie bestuursvergadering/werd prof Kern gekozen tot voorzitter ter vervanging van wyien mr. Der Kinderen. H. M. de Koningin-Moeder, die in den faatsten tyd vaak wandelingen maakt, dik werf in het Schevoningsche Bosch, wandelde Zaterdagochtend, vergezeld van een hofdame, I van het Paleis in het Noordein e naar het flaagsche Bosch. Na Haar wandeling aldaar «enigen tyd te hebben voortgezet, keerde H. M. per rytuig naar bet Paleis terug. Wegens de ter-aarde bestelling op aan staanden Donderdag van den president der Fransche Republiek zal het op 23 dezer te 's Gravenhage bepaalde diner by den minister van buitenlandsche zaken, den heer De Beau fort, worden uitgesteld tot 9 Maart a. s. H H. M.M. do Kor.iogin en de Koningin- Moeder woonden gistervoormiddag te 's-Gra- venhage de godsdienstoefening by in de Willemskerk onder gehoor van ds. Bryce. De deputatie uit het Hannoversche regi ment, welke heden door H. M. de Koningin zou worden ontvangen, is gisterochtend 10.25 per Staatsspoor te 's Gravenhage aangekomen. Aan het station werden de Duitsche officie ren namens H. M. de Koningin ontvangen door den lsten luitenant Loudon, ordonnance- offleier van H. M., terwyi een lid van de Duitsche legatie mede aldaar aanwezig was. Door de examen-commissie der Ned. Vereeniging voor Psychiatrie en Neurologie is na met goed gevolg afgelegd examen het diploma voor krankzinnigen-verpleegster toege- ken i aan de dames C. M. Ch. Berghuis, A. Van Eyle, J. C. E. Van Essen, D. Planteydt, C. M. Jonker, E. G. J. Bauhuis, J. A. Charl- dorp, T. De Vries, J. Mentz, A. P. Dekkers, P. H. Kortland, J. G. Kopmels, M. Kerkhoff, M. J. H. Rynders, H. F. Schreiber, H. B. Van der Velde, A. S. A. Bindels en Servaas, verpleegsters uit de gestichten „Meerenberg" en „Endegeest." Voor de examens hebben zich aangemeld 34 verpleegsters en 5 verplegers. Twee der candidaten zyn niet tot het examen toegelaten; 4 zyn na afgelegd examen afge wezen. Het examen wordt deze week voort gezet. Het publiek, dat gisteravond in vry grooten getale naar het Concertgetouw te Amsterdam was gegaan, waar dcor ce Neder landsche Opera „Faust" als opera-concert zou worden gegeveD, met den heer Orelio als gast, werd teleurgesteld. Torn men reeds ge zeten was, werd van het tooneel medegedeeld, dat de uitvoering niet kon doorgaan, wegens een geschil tusschen de directie eenerzijaa en koor en orkest anderzijds. Het is weer do oude quaestiel Na de werk staking in December was overeengekomen, dat de gage tweemaal per maand zou worden uitbetaald, op den lsten en den 16deD. Maar g-passeerden Donderdag (16 Febr.) was er geen geld in kas, doch werd aan de ledc-n van het orkest en de koristen medegedeeld, dat hun den volgenden ZaterJagavond, na de opvoering van „Tannhauser", in Leiden, 25 put. van hun loon zou worden uitbetaaldde leden van het orkest, die van den vorigen ttrmyn nog ƒ17.50 waren tekort gekomen, zouden dan tevens dat bedrag krijgen. Te Leiden werd dan ook 25 pet. uitbetaald, maar de 17 50 zouden de leden van het orkest gisteravond, vóór den aanvang van het opera- concert, ontvangen. Dat had de heer Van Dobben, administrateur, hun namens de direc tie op zyn eerewoord beloofd. Toen zy zich daarvoor gisteravond aanmeldden, antwoordde de directie, dat bet geld niet beschikbaar was, en daarop weigerden koor en orkest hun medewerking. Onder die omstanoigheden kon het opera concert natuuriyk niet doorgaan. Tocb, zegt men, zouden koor en orkest moge- ïyk nog tot het concert hebben medegewerkt, als zy niet met zekerheid hadden gewtten, dat de solisten ten volle uit de recette be taald waren. Aan het publiek werd medegedeeld, dat het Maandagmorgen by „Do Algemeene Muziek handel" op het Spui, die de entróe had ont vangen, zyn entróe kon terugkrygen. Vtlon namen daarmede echter niet terstond genoe gen en het werd vry rumoerig in de zaal. De heer Orelio sprak van het tooneel het publiek toe, en het binnenkomen der politie deed het overige om het publiek tot heengaan te nopen. Enkele personen van buiten de stad kregen aan de kas hun entróe terug. Voor den (jverigen directeur en zyn gezel schap betreurt het „Hbl." het ten zeerste, dat het weer tot een crisis gekomen is. By oe opvoering van „Tannhüuser", Zater dagavond te Leiden, had men ook reeds met moeilykheden te kampen, daar de kapper weigerde pruiken te leveren, alvorens hem een achterstallige schuld van 80 was voldaan. Zoo kwam het, dat de Leidenaars „Tannh&user" te zien kregen zonder baarden en pruiken! De hoer Van der Linden verzoekt het „Hol." mede te deelen, dat de voorstolling van Rossini's „Willem Tell" in den Parkschouw burg te Amsterdam hedenavond beslist doorgaat. In de „Staatscourant" worden sollicitanten opgeroepen voor de betrekking van werk meester-boekdrukker in het Ryksopvoodings- gesticht „De Kruisberg", naby Doetinehero, op een aanvangsjaarwedde van 800 met vrye woning en kost'elooze geneeskundige behandeling voor hem en zyn gezin. Volledige tli oretische en practischo vakkennis en ge schiktheid om onderricht t9 geven wordt vereischt. Gegadigden moeten vóór 5 Maart a. s. b^j den voorzitter van het College van Regenten hun sollicitatie-en stukken inzenden. De minister van koloniën brengt in do „Sts. Ct." ter kennis afin belanghebbenden, dat in 1899 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden, aangenomen, ten einde onder het genot van een subsidie van 4000 te worden opgeleid tot militair apotheker by het leger in Nederlandsch-Indië, overeenkom stig do bepalingen van het reglement, waarvan kosteloos afdrukken bil het departement van koloniën zyn te verkrygen. De aanvrage om toelating (by gezegeld request) moet vóór den twintigsten Junia. s. by het departement van koloniën zyn ont vangen; het vergtlykend examen zal zoo noodig plaats hebbeo op Dinsdag den 25sten Juli a. s. en volgende dagen, des voormiddags te 9 uren, iD het pharmaceutisch laboratorium der Ryks universiteit te Utrecht, In „De BoJe" deelt de commissie voor het sanatorium voor onderwijzers mede, dat het herstellingsoord er komt. Ü9 toegezegde byaragen van ongeveer 35,000 acht zy een voldoenden waarborg, om haar de vrijheid te geven baar plannon in vorm te zetten, wat nogal met eenige kosten gepaard gaat. Wel is de som niet voldoende, maar zy rekent er op, dat ong6twyfeli nog belangryke by dragen zullen inkomen, indien omtront de uitvoering wat meer gegevens zyn en men wat minder op vertrouwen in de commissie behoeft af te gaan. Zaterdag herdacht de heer A. A. Lots den dag, waarop by.vóór 60 jaren in dienst trad by de firma Blussé Compte Dordrecht, uitgevers der „Dordrechtsche Crt." Hy kwam als elfjarige jongen op de zetttry eQ volgde in 1853 zyn vader als meesterknecht op. De 71 jarige grysaard vervult nog met liefde zyn werk. Htt was natuuriyk feest en het ontbrak niet aan geschenken. By beschikking van den minister van waterstaat, b. en n. is de civiel-ingenieur H. Thorn Prikker, benoemd tot tydelyk adjunct- ingenisur ty de werken tot voorziening in de verdediging van de Noordzeekust in Noord- Holland, tusschen de Heldersche en Honds- bossche zeeweringen. Zaterdag zyn te Tiel de voorbereidende maatregelen begonnen, om een spoedige aan sluiting van die plaats aan het intercommunale telephoonnet mogelijk te maken. Volgens de „N. R. C." zal Twente binnen kort aan het intercommunaal teltphconnct wor den aangesloten; aan de postkantoren worden reeds de nooclige maatregelen genomen, door het inrichten van aparte telepboonkamers. Te Utrecht is overleden, in den ouderdom van 64 jaren, de letterkundige en paedagoog dr. A. Raabe. Hy was te Nymegen geboren, alwaar hy zyn opleiding tot onderwijzer genoot aan de bekende school op den Klok- kenberg. Na zfin promotie tot doctor in de klassieke letteren, stichtte hy te Utrecht op den huize „Raadwijk" een inrichting van onderwys, waaraan tal van mannen, die later een geachte positie bekleedden, hun opleiding ontvingen. Later was hy werkzaam als docent aan het Amsterdamsche Gymnasium, en van 1888—1892 als directeur van „Noorthey". Om zyn onkreukbare trouw, hooge waarheids liefde en groote kennis was dr. Raabe geacht by allen, die hem kenden. Van zyn hand verschenen o. aDe Poëtica Platonicae philoeopbiae nature; Geechlchte und Bild von Nero; Mr. J. J. L. v. d. Brugghen herdacht. Vanwege het Pbylologisch Studiefonds, gevestigd te Utrecht, wordt bekend gemaakt, dat er in het najaar van 1899 gelegenheid bestaat voor een doctorandus of na den 19den September 1898 gepromoveerd doctor in de letteren, om Daar Rome, Athene of een ander door het bestuur aan te wyzen plaats te worden gezonden tot voltooiing zyner studiën. Do aangifte moet geschieden by dr. U. Ph. Boissevain, hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Groningsche hoogeschool. Tot tydelyk leeraar in het Engelsch aan het gymnasium te Grooingon is benoemd de heer K. Blokhuis en tot tyitiyk leeraar aan de gemeentelyke boogere burgerschool met driejarigen cursus te Groningen do heer C. F. Heringa, beiden aldaar. By het hoofdbestuur van de Nederland sche Tromp-commissie is ingekomen namens H. M. de Koningin een dankbetuiging voor de toezending dor stukken, met de verklaring, dat deze door H. M. met zeer veel belang stelling zyu gelezen; en eveneens van H. M. de Koningin-Moeder met toezeggiDg van steun ter verwezenlijking van het schoone coel. i Voorts is ingekomen een schryven van jhr. J. A. Röell, minister van marine, dat hy met zeer veel genoegen het eore-voorzitter schap der NeJerlandsche Tromp commi.sie aanvaardt. Mr. G. J. Goedkoop, lid der Twee le Kamer, heeft zich de benoeming als lid van het hoofdbestuur gaarne laten welgevall n. Op initiatief der directeuren van ce R.-IC. gymnasia te Rolduc, Katwijk en Roermond zal in de Goede Week door prof. J. V. De Groot een driedaagsche retraite gegeven wor den in het „Huis ter Geul" naby Valkenburg, uitsluitend voor R.-K. studenten tier NeJtr- landsche universiteiten. Door de Bisschoppen is toegestaan, dat do studenten aldaar tevens hun Paaschplicbten kunnen vervullen. Ned.-Herv. Gemeente. Bedankt is voor IJselmonde door ds. J. W. H. KalkmaD, te Woerden. Ev.-Luth. Gom. Beroepen is to Woerden ds. G. F. Drejer, te Zieriksee. Te De Bilt is in den ouderdom van 91 jaar overleden de hoer H. Veenendaal, oud- stryder, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Naar wy vernemen, zal mevrouw Jager van der Cbys met 1 Mei a. s. haar betrekking als directrice van do inrichting vooroogly ers te Utrecht nederleggen. Gedurende veertien jaren was zy met de grootste liefde en toa- wyding in deze betrekking werkzaam. UD). Dat de handgelden, in 1898 uitgekeerd voor by do koloniale troepen aangegane vry- willige verbintenissen niet alle zyn verbrast door de betrokken vrywilligers, ilykt uiteen mededeeling van den commandant van het koloniaal werfdepot. Van de handgel Jen is, door de zorg van dat corps, aan familiën bier ta lanie gezonden 17,967 en aan ere i- teuren buiten Hardtrwyk uitgekeerd ƒ3680; terwyl onder de naar Indië vertrekkenden er nog velen waren, die van hun handgelden vry bedui Jende bedragen hadden overgehouden. Als zoodanig werd in Inaiö nog aan de recht hebbenden uitbetaald een bedrag van 9435. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 19 Febr. te Southampton; de „Edam", van Nieuw-York naar Rotterdam, pass erde 19 Febr. Prawlepomt; de „Koning Willem I," van Bata via naar Amsterdam, passeerde 19 Febr. Kaap St.-Vincent; de „Spaarndam" vertrok 18 Febr. van Nieaw York naar Rotterdam; de „Werken dam," van Rotterdam naar Nieuw-York, ver trok 19 Febr. van Boulogne sur Mor; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, passeerde 18 Febr. Kaap Corvoeiro; de „Koningin Wil- helmina," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 18 Febr. Fortespuria; de „Admiral," van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 17 Febr. van Napels; de „Bundesrath," van Oost-Afrika naar "VlissiDgen en Hamburg, vertrok 17 Febr. van Lissabon. Benthuizen. De aflevering van de by do nationale militie in te ïyven manschapp n J. De Ruiter en M. J. Bleyleven zal voor Bent huizen plaats hebben op Vrydag den 3den EEN WINKELHAAK. S) „Wel, mynheer!" begon zy. „ik boor van myn dochter, dat ge averil bekomen hebt, zooals onze kapitein zou zeggen." „Ja, juffrouw," antwoordde Eduard, „maar ik vermoed, dat ik in oen goede haven ben binneDgeioopen, waar men het echip spoedig zal kalefateren." „Zeker, mijnheerI ons kleermakertje is handig en vlug genoeg, maar toch zou ik u in bedenking geven de eigenlijke reparatie tot morgenochtend uit te 6tellen. Als gi) van avond uw pantalon aan den deurknop buiten ,_üw kamer wilt hangen, dan laat ik ze bjj baas Palm brengeo, en gy hebt ze morgen bijtijds terug. Ik zal one sntjdertje inmiddels laten waarschuwen, dan kan bi) er op rekenen, dat bij morgenochtend, zoo noodig reeds te vier uren, met dit karweitje bogint." „Best, juffrouw l Wil u dan zoo goed zijn deri kleermaker op het hart te drukken, dat b\J het vooral heel netjes maakt?" „Netjes en aterk, mijnheer! Dat spreekt vanzelf. Daarom moet het ook door den kleer maker hersteld worden, want ik kan dat -wel voorloopig zoo'n beetje hechten; maar wy, vrouwen, doen zulke reparaties niet zoo solide. Enfin, laat u do zaak maar gerust aan my over; ik zal zorgen, dat u tevreden is." „Als 't u belieft, juffrouw 1 Maar hoe nu tot van avond? Ik kan toch zoo mot dien winkelhaak niet uitgaan?" „Noen, mynheer; maar ik zou voorloopig de scheur kunnen hechten. Onze oude Jan, de buisknecht, is juist hier; ik zal hem dadelyk by u boven sturen; geef hem als 't u blieft uw pantalon, dan zal ik dis onmid- deliyk met een draadje repareeren, in een ommezientje brengt Jan ze u weer boven, en ge zyt voor van avond weer presentabel." Zoo sprak do woduwo Rozenoort en ver- wyderde zich mot oen vriendelyk, doch be scheiden hoofdknikje. Beneden gekomen riep juffrouw Rozenoort don ouden Jan, die in „De Keizerskroon" do rol van huisknecht vervulde, en zond hem, volgens afspraak, naar Eduards kamer. Terwyl zy op Jan's terugkomst wachtte, en inmiddels bet oog met een knypertje, de hand met naald en vingorhoed wapende, trad mejuffrouw Brigitta Van Zifteren binnen. Qy kent waarschyniyk deze dame niet. Vergunt my dan, dat ik u een uittreksel voorlees uit een vertrouwelyken brief, waarin haar beeld wordt geschetst. „Gfl vraagt my" zoo schryft Dr. X. aan zyn vriend „hoe juffrouw Brigitta my bevalt. Dat zal ik u zeggen. Het was op een grauwen herfstdag, in den laten namiddag, dat ik Brigitta het eerst ontmoette, midden in de hei, by een van de Drentsche hunnebedden; en nu kan ik die eerbare vryster nooit zien, of ik denk altijd aan dat bunnebed met zyn omgeving, aan die onbeweegbare steenen, zoo koud en zoo hard, aan de dikke gryze wolken, waar door de zon geen enkel straaltje heenboort, aan het dorro heideveld, waarover de herfst wind zyn killen adem doet gaan. Niet, dat juffrouw Van Zifteren nu juist op een hunne- bed gelijkt, neen, want zulk een steengevaarte ia eer breed dan hoog, Brigitta daarentegen tameiyk hoog en erg smal, zoodat ik eer geneigd zou zyn haar te vergelyken met den Pic van Teneriffe, te meer, dewyl haar mond wel eens aan een krater doet denken. Maar er is toch een punt van overeenkomst tus schen Brigitta en het hunnebed, namelyk dit: Beiden zyn eens jong geweest, dit zegt ons onze rede, sn wy gelooven het, ofschoon het even moeilyk valt one een jeugdige Brigitta als een jong en frisch hunnebed voor to stellen beidon worden met ieder jaar een weinig ouder, maar niemand, die bet hun kan aan zien, want ook mejonkvrouw Van Zifteren is volgens deskundigen in de laatste vyf en twiütig jaren niets veranderd; zy zag er in 1845 net uit als in '71, even perkamont- achtig in haar gelaat, even kleurig wat haar toilet betreft. Als men door jongedames- opschik aan te hangen weor op een jongedame ging gelyken, dan zou juffrouw Brigitta met al haar bloemen en strikken voor een achttien jarige Bchoone hebben kunnen doorgaanmaar een bunnebed blyft een antiquiteit, al om kranst ge het ook met rozen. Dit over Brigitta's uiterlyk. Hoe zy in den omgang ie? Zy is goed voor haar eigen kat, niet voor de dieren in bet algemeen, toegevend jegens haar petekind en vriendelyk en voor komend tegen een paar ryke broers, die haar geldelyken byetand yerleenen, maar lastig en onaangenaam voor alle overige medeschepselen, ja soms gevaarlyk, vanwege baar kwade tong en haar ruimo coDscientie." Juffrouw Rozenoort gevoelde geen genegen heid voor Brigitta en veinsde die ook niet, maar dewyl de oude juffer „mooderzlol alleen op kamers woonde", ontving zy haar nu en dan op de thee, meer uit medelyden dan uit vriendschap. „Ik doe u immers geen belet, juffrouw Rozenoort?" vroeg Brigitta, terwyl zy haar maDtille losmaakte. „Geen belet, juffrouw I Neen, ten minste niet, als ge my permitteert, dat ik, waar het Doodig is, myn gang ga." „Natuuriyk, lieve menschl Ge geneert u niet, niemendal, hoor! Ik ben er bepaald op gesteld, dat ge net doet, alsof ik er niet was. Dit is een koel vertrek, juffrouw Rozenoort 1 heel aangenaam. By mU is het net een broei kas tegenwoordig; ik ga dan ook met November verhuizen; 't ia niet uit te houden." „Welzoo, gaat u weer verhuizen, nu van wege de warmte?... Tegen November wordt het anders met die warmte gewooniyk beter." „Dat is ook zoo, juffrouw Rozenoort 1 Maar je begrypt, dat ie myn eenige grieve niet. Al konden ze my daar in huis een koele kamer geven, dan ging ik tocb, want dat volk be neden is onuitstaanbaar. Ze zyn zoo inhalig, weet u, en, om de waarheid te zeggen, heel eoriyk zyn ze ook niet, de meid niet, maar ds vrouw evenmin. Neeltje heb ik al eens by by myn suikerpot betrapt „Op beeter daad?" vroeg Doortje. „Ja, zoogoed ale op heeter daad; want ik bad vergeten den pot weg te sluiten, toen ik uitging, en by myn thuiskomst was er min der in dan by myn heengaan; en Neeltje waa op myn kamer geweest, want er lag een brief op de tafel; en toen ik schelde, kwam do oude vrouw zie je, een bowys, dat Neeltje Diet boven durfde komen, omdat zy by den suikerpot geweest was. NeeD, praat or my niet vanik ben er zeker vaD, dat zy tusschen. beide ook myn kousen dragen." Op dat oogenblik werd er zacbt aan do deur geklopt, en do oude JaD, met Eduards pantalon over den arm, vertoonde zicb op den drempel. „Als 't u blieft, juffrouw!" zei Jan, „hier is hy al. Zal ik nu, terwyl u dien winkel haak maakt, eventjes naar Palm loopen, om hom te zeggen, wat er aan de hand is?" „Ja, dat is goed, Jan I Als je maar dadelyk terugkomt." „Daar aal niet aan mankeeren, juffrouw 1" „Hoe au?" vroeg Brigitta met een schuin- schen blik naar het gescheurde kleedingstuk; „moet ge ook al beerenkleeren verstellen? Zeker van den kapitelD, nietwaar?" „Vraag excuus; ze is van een heer, dia hier van nacht logeeren zal." ,'t Ie zonde I" riep Brigitta verontwaardigd, „hoe durft zoo'n man zoo onkiesch zyn een fatsoenlyko vrouw zulk soort van diensten af te vergen; wel, het is bensden allesl" IWtriU rervalg&i

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1