N°, 11959 Vrijdag IT Februari. A0. 1899 feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAKTt Voor Lolden per 8 maandea 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommors 0 0.06. PRUS DER AD V KHTMN 'I'IÜN VaD 1-6 regels f 1.06. letters naar plaatsruimte wordt 0.05 berekend Iedere cogej meer 0.171. - Groeitere - Voor hel Incasseeren bulten de stad Tweede Blad. koloniën. BATAVIA, 11-17 Januari. Van de onderneming Malabar bericht men aan de „Preangerbode", dat al laar gedurende 1898 niet minatr dan 49 aardbevingen dat ii ous ongeveer één per week plaats hadden. Een belangrijke geldaiefstal mo.-t onlangs te Tegal gepleegd zjjn, schryft het „Soer. Bdbld." Uit een, onder berusting van den regent al daar zfjn e kas, die gedeponeerd was in een der kantoorlokalen van de kaboepaten, moet name lijk een som van f 10,500 ontvreemd zijn; het kassaldo bedroeg f 12,000, waarvan eerst genoemd bedrag aan bankbiljetten en het overige aan zilvergeld. De bankbriefjes nu zjjn gestolen en de dief heeft zich ook weten meester te maken van het lijstje der nummers van die biljetten, Datuurlyk om nasporingen te belet ten. Do Tegalscho politie is, zooals begrijpelijk, oedert druk in de weer. Een Soendanees, meldt de „Loc.", zag -een paling in de sawah; hij wilde haar vangen, maar ze kroop in een gat. Nog eventjes had bij het beest met zijn arit in tweeën kunnen snijden. Een helft bad by er ous van; naar do andere helft zoekende, door het gat grooter te maken, verscheen daaruit opeens een slang, een oelarbelang, die hem in bet been beet. Plotseling zakte hy in elkaar en was niet lang daarna dood. De brug over de Atjeh rivier naby Ana- galoeng zal ten koste van f 10,490 worden hersteld; de Regeering verleende daartoe haar machtiging. AT JEU. In do „Biotang Betawi" wordt den generaal- majoor Van Heutsz hulde gebracht naar aan leiding van zijn bevordering tot comman;eur in do Militaire Willemsorde, maar tevens verwondering te kennen gegeven, dat aan den adviseur honorair voor Arabische zaken, Said Oesman bin Abdullah bin Akiel bin Jabja Alawi, nog niet het ridderkruis van den Neder- laDdschen Leeuw is toegekend, waarvoor deze reeds twee maanden geleden door den gou verneur-generaal zou zyn voorgedragen. Of die voordracht is gedaan, schrijft bet blad, weten wy niet, maar gemotiveerd zou sü zeker zyn, waar Said Oesman zyn belang rijke diensten aan het gouvernement geheel belangloos bewyet. Die diensten worden dan ook zoowel door den landvoogd als door den •fficiöelen adviseur, dr. Snouck Hurgronje, zeer hoog gesteld; dit weten wy. En het iou al heul kras zyn, sis de voordracht door len minister niet gevolgd werd. Uit de tele- jraphische mededeeling van do bevordering ven den gouverneur van Atjeh behoeft dit achter volstrekt niet afgeleid to worden. Door don gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie zijn de volgende beschikkingen genomen. CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot instruraentmakor bij de exploitatie van Staats- ipoorwogen op Java, de instrumentmaker by do exploitatie van den Staatsspoorweg ter Sumatra's Westkust, J. H. Ohlenroth; tot tijdelijk instrumentmaker bij de exploitatie van den Staatsspoorweg ter Sumatra's Westkust, J. M. d'Haneus, thans op daggeld werkzaam. Verleend: Wegens laugdurigeu dienst, een jaar verlof naar Europa aan den controleur 1ste kl. bij liet binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madoera, R. A. J. Van Delden. Belast: Met de waarneming der betrokking van directeur van 's lands gevangenis en van bet dwangarbeidorskwartier te Batavia, de gepension- neerde kapitein van den generalen 6taf Gr. Gort mans. Bij bet Binnenl. Bestuur op de bez. buiten Java en Madoera. Goplaatst: In de res. Benkoelen, de burger lijke ambtenaar J. L. C. Karsten Schuier. Bij den waterstaat en 's Lands B. O. W. G epla atst: In de ros. Batavia, deadspirant- ingenieur G. Van Bommel. Bij den aanleg van Staatsspoorwegen: Ontslagen: Eervol uit zijn betrekking, de tijdelijke opzichter 3de kl. R. W. Burgomcestre. do Op gedragen: De leiding van den aanleg van lijn Kalisat-Banjoewangi, met Boudowosso als standplaats, aan den hoofd-ingenieur A. E. Wijss, wordende bij eervol ontheven van het beheer der nog onderhanden zijnde aanlogwerken van de lijn Probolinggo-Panaroekan. Overgeplaatst: Naar de lijn Kalisat-Banjoe wangi, de bouwkundige ambtenaren 2de kl. A. Gbijsols Mzn. en J. P. Van Sten is; de tijdelijke onderbaas van de wagenmakerij en houtbewerking 11. F. Tielman; de boekhouder M. E. J. Köhler; do tijdelijke 3de commiezen E. Betel, E. P. Descliaux, en A. M. Smits; do tijdelijke magazijnmeester A. De Boer, met standplaats Probolinggo; de tijde lijke betaalmeesters R. A. Braun en L. E. Poublon; allen van de lijn Probolinggo-Panaroekande bouwkundige ambtenaar 1ste kl. P. J. Nellensteyu, thans bij de lijn Batavia-Bantam, en belast met het beheer der 3do sectie met standplaats Banjoe- wangi, de opzichter lste klasse K. F. S. O. Ott, thans ter beschikking van den hoofd ingenieur A. E. Wijss. Verleend: Wegens langduvigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den hulpprediker ten dienste der inlandsche Christen-gemeente to Saparoea (Amboina) H. L. Langevoort. Ontslagen: Mot ingang van den dag, waarop bij zijn betrekking aan zijn opvolger zal hebben overgegeven, op verzoek, eervol uit's lands dienst, de assistent resident van Gorontalo (Menado) A. H. Westra; eoivol uit 's lands dienst^ de gewezen klerk op bet assisteut-res.-kantoor to Buitenzorg (Batavia) P. C. Govert. Bij het Binnenl. Bostunr op Java en Madoera. T ij del ij k toegevoegd: Onder nadere goedkeuring der Regeering aan den hoofdinspec teur voor de suiker- en rijstcultuur, het landelijk stelsel en wat daarmede in verband staat, de ambtenaren voor don burgerlijken dienst, J. Van der Marei, L. L Prins, J. Öcharp, G. A. Van Drünen en de burgerlijke ambtenaar W. P. A. Kloprogge. Benoemd: Tot adjunct houtvester der lste klasse bij het boschwezen op Java en Madoera, de adjunct-houtvester 2de klasse bij gemclden tak van dienst P. J. Hommes; tot 3den commies bij de Algemeeuo Rekenkamer, de ambtenaar op wachtgeld P. J. Streitborst, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Bij het Binnenl. Bestuur op de bez. buiten Java en Madoera. Verplaatst: Van de res. Palombang naar het gouv. Atjeh en Onderb. do adspirant-controlour D. J. Cramer Nz. Goplaatst: In de ros. Palombang de ambte naar voor den burgorlijken dienst A. J. Knaap. Bij den post- en telegraafdienst. Belast: Met bet beheer van bet. kantoor 2de klasse te Kediri de hoofdcommies K. Brocx, te Weltevreden. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: Tweo maanden verlof wegens ziekte naar Soeka- boemi, aan den off. van gez. lste kl. bij het subsistentonkader te Batavia M. Kievit. Verlengd: Mot een maand bet hem verleend verlof wegens ziekte naar Soekaboeini, aan den 2den luit.-kwartierm. te Batavia E. W. Gunther. O v e rg o p 1 a a ts t: Bij do troepenmacht in Atjeh t. n. i. de 2de luit. dor inf. bij bet 8ste bat. H. Gramberg; van Goenoeng Sitoli naar Atjeh, de off. van gez. 2de kl. R. Oostingh; van Padang naar Goenoeng Sitoli, de off. van gez. 2de kl A. Hasskarl Meaembach; naar Magelang, de van Lombok afgelost wordende off. van gez. lste kl. J. Bijleveld. Geplaatst: Te Lombok, de van verlof terug gekeerde off. van gez. lsto kl. J. C. Kornelissen. Overgeplaatst: Van den geniedienst te Tjimahi naar Bandjermasin Zuid. en Oost. afd. van Borneo de kapitein der genie A. Zonvau Bandjermasin naar Willem I, do lste luit. der genie C. J. Schley er; van Willem I naar het detachement genie troepen te Kotta Radja, de lste luit. der genie G. I'. Steinbuch. Verleend: Een maand verlof naar Kediri, wegens dringendo familiebelangen, aan den off. van gez. 2de kl. W. A. Bock. Bevorderd: Tot Islon luit. bij het wanen der inf., de 2de luits. C. B. Dutry van Haoften, A. B. W. Schaeffer, G. J. Ot, L. W. F. übbens en W. Haaxman. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van het wachtschip „Bromo" op bot fregat „Atjeb," de luit. ter zee 2de kl. P. H. Gallé; van het fregat „Atjeh" op het wachtschip „Bromo," de Juit. ter zeo 2de kl, J. Hofstede. Ingetrokken: De overplaatsing van den adelborst lste kl. W. Bosch van Hr. Ms. wacht schip „Bromo" naar Hr. Ms fregat „Atjeh." Bij de gouvernements marine. Overgeplaatst. Van bet stoomschip „Barito" op de „Gier" de 2de stuurman A. Hendrikson; van het fregat „Atjeh" op het wachtschip „Bromo" do off. machinist 2de kl. G. Van Os. Gemeenteraad van Wassenaar. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig: Baron Van Brienen. Ingekomen zijn eenige missives van Ged. Staten, houdende goedkeuring van Raadsbesluiten. Uit het proces-verbaal van kasopnemiüg bij den ontvanger blijkt, dat op 17 Januari in kas was 845.83. Ingekomen is nog een request van W. Grundeke c. s. met bet verzook van gemeentewege eem'ge hoornen te doen rooien, staande voor de buizen der onderteekenaars. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor, op dit verzoek gunstig te beschikken. De heer Verbrug zag gaarne, dat de boom op den hoek van den weg bleef etaan. Het Dagelijksch. Bestuur verklaart zich Jaar niet tegen. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De beer Grevers verzoekt den Voorzitter in het vervolg op de oproepingsbiljotten, de ingekomen 6tukken, welke verzoeken, enz. beholzen, nader te omschrijven, zoodat de leden weten wat ze behelzen. Als we niets te doen hebben dan de voorstellen van B. en Ws. maar goed to keuren, dan. Do Voorzitter zal aan het bezwaar van den heer Grevers in liet vervolg te gemoet komen. De Voorzitter steltvoor, de leden der verschillende slombureelen dit jaar te herbenoemen. Er is hoogst waarschijnlijk alleen maar een verkiezing voor den Raad. Do heer Grevers meent, dat er dit jaar wel geen stemming zal plaats hebben. De heer Broek3mit, de lieer Verbrug en De beer v. d. Oudermeulen: En u zelf. De beer Grevers: Ze zullen die wolll..-. De laatste woorden zijn onverstaanbaar door bet luid gelach. Het suppletoir kohier voor den hoofdelyken omslag wordt vastgesteld op ƒ324.43. Aan de orde is nu een nieuw hoofdstuk van de Politie-verordening, en wel „Het rijden met motor wagens". Deze gemeente-veiordening is gemaakt naar de Rijks-verordening op de automobielen. Uit de discussie blijkt, dat het doel der verordening is, aan bestuurders van automobielon de gelegen heid te benemen op de gemeentewegen met grooter snelheid te rijden dan op do Rijkswegen wordt toegelaten. Het is alleen ter voorkoming van onge lukken. Blijkt bet echter, dat bestuurders van automobielen en z. g. stoomfietscn veel reden tot klagen geven, dan zullen sommige wegen voor die vervoermiddelen worden afgesloten. De beer Verbrug zou er sterk voor zijn, aan deze nieuwe verordening grooto publiciteit te geven, ten eerste voor de houders van automobielen zeiven en ten tweede voor bet publiek, opdat dit weten kan waaraan de bestuurders van die rijtuigen zich te houden hebben. Hij is er van overtuigd, dat bet gevaar op de wegen groot is, en ook, dat men zich weinig bekommert over de wenken of ver zoeken van het publiek. De verordening wordt aangenomen In art. 43 van de Politie-verordening wordt voortaan gelezen in plaats van „Burgemeester," „Burgemeester en Wethouders." De feestelijkheden in bet voorgaande jaar zijn duurder geweest dan men geraamd bad. Er is een tekort van ƒ500. net Dagelijksch Bestuur stelt voor, in beginsel te besluiten, dit tekort uit de gemeentekas te betalen. De heer Verbrug vraagt of dit een tekort van de „Landbouw" is of van de „gemeente." De Voorzitter antwoordt» dat het een totaal tekort is van „Landbouw en gemeente" samen. De openbare vergadering wordt gesloten en in een vergadering met gesloten deuren worden eenige reclames op den Hoofdelijken Omslag be handeld. Opleiding van inlandsche vroedvrouwen. De Regeering heeft een wetsontwerp inge diend tot verhooging van den post: Genees kundige dienst op de Indische begrooting voor 1899, lo. met f 3000, ten einde een beslissiDg te verkrijgen over de vraag of mefc behoud van de bestaande regeling der oplei ing tot vroedvrouw het aantal kweekelingen zal worden vergroot met dien verstande, dat de aldus opgeleide inlandsche vroedvrouw,n van gouvernementswege zullen worden bezoldigd; 2o. met f 170,000 voor den bouw van een Dieuwe djawaschool t9 Weltevreden, terwyi tevens voorgesteld wordt, in do wet op de Middelen op te nemon een gelijk bedrag als gift van de beeren P. W. Janssen, J. Nienhuys en H. C. Van den Honert, die dit bedrag voor gameiden bouw hebben aangebeden. Het ligt in de bedoeling het tegenwoordige maximum aantal leerling-n van 100 uit te breiddn tot 200. De hospitaalzaal No. 8 on de zoogenaamde yzeren kazerne, die thans in den hospitaaltuin gelegen zyn, zullen worden afgebroken en overgebracht naar de tegen woordige dokter-djawaechool, waarover het hospitaal de beschikking zal krijgen. In de toelichting tot bet ontwerp bespreekt de Regeering het plan van den directeur van onderwys, eeredienst en ny verheid, om, over eenkomstig de denkbeelden van dr. Van Buuren, eer» speciale kweekschool op te richten, welker hoofddoel zou zyn het opleiden van inland sche meisji-s uit de binnenlanden, on zulks te Kediri. Zy wyst echter op gegronde beden kingen tegen de verwezeDiyking van dit plan en op het b. i. niet licht te tellen bezwaar, ontleend aan de financiöele gevolgen van de oprichting eener kweekschool. De Minister zegt, dat hy de verantwoorde- ïykheid voor e9n zoo kostbaar voorstel (onge rekend de kosten van oprichting en installatie, zou deze hernieuwing jaarlijks ten minste ƒ980,000 kosten) by den huiJigen stand der Indische geldmiddelen niet kan aanvaarden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Zondagsrust. Meermalen vind ik onder dit motto in uw veelgelezen blad en ook in andere bladen een vriendelijke uitnoodlging om zooveel mogelijk ter wille van de winkeliers en hun bedienden de waren, die anders op Zondag gekocht worden, een dag vroeger of later te koopen. Hoover aan deze vriendelyke uitnoodigingen gehoor wordt gegeven is my niet bekend, maar zeker is het, dat het toch wel eenig resultaat zA hebben, indien de H.H. winkeliers zeiven hun medewerking biertoo verleenen. En is er sprake van Zondagsrust, dan is dit voor iedereen, ook voor den kapper en barbier. Tot nu toe is Zondagsrust een ydel woord voor den kapper en barbier, want behalve enkele goede uitzonderingen is de Zondag voor velen nog een werkdag in plaats van een rustdag, naar m. I. een zeer treurig verschyn- sel. Men moet met de toestanden bekend zyn om er over te oordeelen. Veel is er reeds over Zondagsrust gesproken en geschreven, vooral door den wakkeren president van de Leidsche Kappers- en Barbiersvereeniging, wiens pogingen helaas met te weinig uitslag bekroond werden. Waaraan is die mislukking grootendeels te wyten? Naar ik meen anders niet dan coor de concurrentie 1 De concurrentie is bet vooral, die tot nog toe de Zondagsrust voor den kapper en barbier tot een onmogelijkheid gemaakt heeft. Daarom is het doel van dit schryven om nog eens uit naam van alle kappers en barbiers (ook bedienden niet buitengesloten) allen te ver zoeken: Laat toch op Zaterdag scheren of wut ook, maar. niet op Zondag. Ook gy, die, als zelf werkman zynde, den Zondag gaarne tot uw beschikking wilt hebben, laat dan op Zondag geen werk verrichten, dat u net zoo goed een dag vroeger of later doen kunt. Maar ook tot u, gy allen, die behalve den werkman zich ook op Zondag laat scheren, richt ik dit vriendelijk verzoek, wanneer u gaarne uw naaste een weldaad doet, tlyf des Zondags uit die salons weg, welke hun deuren wyd geopend hebben ten spyt hunner collega's, die des Zondags zichzelveo en hun bedienden gaarne vry geven. U, M. de R., zeg ik dank voor de verleende plaatsruimte. Inmiddels verbiyf ik: Hoogachtend, Februari 1899. Figaro. Sn de Stei. Werklar. x\)n opgenomen: DATUM. D AQ BH. Volw. pera. Kin deren. TotaaL 5 Febr. Zondag 64 17 81 6 Maandag. 86 23 108 7 - Dinsdag. 91 24 118 8 Woensdag. 96 2» 121 9 Donderdag 89 23 112 10 Vrijdag 94 2S 120 11 H Zatordag. 89 14 103 De scheidsmuur. i) Boos waren ze op elkaar, dat het een aard had, of zóó goed, dat zy in de meeste Ter trouwelgkheid met elkander omgingen. Zy waren don eenen tyd lang de beste buur vrouwen van de wereld en daarna kwam er plotsoling weer een tyd, waarop ze elkaar in bet geheel niet meer schenen te kennen. Dan begon juffrouw Morvaud de te-kort- komingon en gebreken van haar buurvrouw juffrouw Gagnard op te eommon, die mogelyk niet zoo welbespraakt was als zy, maar het weder van haar won doordat zy den woordon- ^tryd zoo gauw niet opgaf. Toch keken zy »a eiken twist elkander eindelyk weer vrien delyk aan. Dan werd juffrouw Gagnard op de <heo genoodigd en overschreed den drempel Ier woning van haar buurvrouw, waar zy ie keurige netheid van de vensterruiten, van 4e kachel, van den winkel, van het keuken gerei en vooral van do wateremmers bewon derde, die er zóó verloideiyk blinkend uit- .agen, dat men alleen van er naar te kyken .eeds dorst kroeg. .Hoe kun je hier toch altijd alles zoo netjes •n precies in orde houden? By my is het ütfld even vuil en wanordelyk." Daze uitspraak was een leugen, die zy ipleen maar to berde bracht, om juffrouw Sngnard uit te hooren. .By .iou," antwoordde juffrouw Morvaud, .glimt on blinkt alles nog veel moer dan by rnjj; men zou haast donken, dat de meubelen afgelikt worden." En zoo bleven zy complimentjes wisselen, zonder het minst aan haar gevoel van eigen waarde te kort te doen. Aan don drempel van de voordeur gekomen, kwam juffrouw Gagnard nogmaals in ver voering over den mesthoop van de Morvauds. Het was zoo'n bgzonder net, regelmatig gevormde vierhoek. Hy werd door boom takken en palen gesteund en men zou er tegen op hebben kunnen loopen over oen in de schuinte gelegde plank als naar een tribune. „Je komt toch spoedig by me, lieve schat?" zoide juffrouw Gagnard by het afscheid- nemen. „Ja zeker, ik hoop heel gauw te komen," antwoordde juffrouw Morvaud. Op zekeren dag waren ze weer vreeseiyk aan het kyven, zonder dat ooit iomand op hot dorp er achter gekomen ie, wat de oorzaak van hun twist geweest is. Sommigen beweer den, dat juffrouw Gagnard een emmer vuil waschwater over de gemeenschappelyke plaats gegooid bad, en anderen, waaronder ook de schoolmeester behoorde, hielden vol, dat juf frouw Morvaud een mand rotte appelen, mogelyk zonder kwaad opzet, voor de voeten van juffrouw Gagnard geworpen had. En wat gebeurde nu verder? Juffrouw Gagnard sloeg met een mestvork een gans dood, dia haar niet toebehoorde, en juffrouw Morvaud draaide oen haantje den nek om, ook zonder er het recht too te hebben. En toen begonnen ze beiden met den moseton yver te kyven. Juffrouw Morvaud schold en juffrouw Gagnard schimpte. Juffrouw Morvaud liep naar buiten, raapte allerlei dingen op, die ze aanstonds weer vallen liet, om ze weer te kunnen oprapen en dan weer neer te kunnen smyten, en krabde mot woodende vingers haar eigen gezicht open. Verder bestond haar eenige bezigheid in het uitstooten van luide gillen, die niet hooi welluidend, maar toch wel byzonder krygshaftig klonken. Telken3 naderde zy haar vyandin, terwyi zy haar handen, die jeukten om ook eens het gezicht van haar buurvrouw to bekrabbelen, atyf op haar rug hield, terwyi juffrouw Gagnard op haar beurt zich als eon kalkoen stond op te blazeD, en, met de armen over de borst gekruist, naar adem bygend haar tegenstandster stond aan to schreeuwen. Zoo stonden ze tegen elkander over; zy huilden, schreeuwden en bulderden en waren op het punt om van woede te barsten. Juffrouw Morvaud ging eindelyk naar binnen en naar do schrynwerkerswerkplaats van haar man. Zy wierp zich op de schaafbank neer en bleef daar eenigen tyd liggen zonder een woord te spreken. Het zaagsel kleefde aan haar met zweet bedekt gelaat. Werktuiglijk haalde zy een krul van onder bet schaafmes uit. Van tyd tot tyd zuchtte zy met droge oogen en die zware zuchten kloDken als snikken. Filip Morvaud keek niet naar haar om, hy had eon tweede visschennatuur en bracht zyn leven met nadenken door. Wanneer hy een plaDk eenmaal gemeten had, deed hy het nog eens weer. „Het kan zoo niet biyvod," steunde juffrouw Morvaud op doffan toon. Filip dacht er niet aan, om haar ook maar een enkele syllabe te antwoorden. Hy had een afgeschaafde plank voor zich en keek er nu met één oog nauwkeurig laogs of er ook oneffenheden in te bespeuren waren, en ging er toen met de schaaf weer over heen, terwyi de oneffenheden in dunne krullen naar benedon vielen. „Dit leven ie niet laDger uit te houden!" zeide juffrouw Morvaud weor; „er moet een einde aan gemaakt worden." Filip eprak haar niet tegen, maar stemde ook niet met haar in. Juffrouw Morvaud be gon hem de zaak uit te leggen. Zy was nu kalm, en om rechtvaardig te schgnen, beschul digde zy niemand. Zy gaf toe, dat zy en juffrouw Gagnard geen van beiden erg zacht moedig waren; zy zouden dus wel alle beiden ia het ongeiyk zyn, maar wanneer men elkander nu eenmaal niet verdragen kan, doet men het best om elkaar maar uit den weg te gaan. „Nu, Filip, wat zeg jy daarvan?" „Wat duivelt" zeide Filip, „draai haarden rug toe." „Maar als zy mü dan aanspreekt?" „Dan geef je geen antwoord!" „Dan zou zg my voor gans uitschelden 1" „Nu, dan ben je ook niet op je mondje gevallen en geef je haar heur vet. En wan neer je een langen bezemsteel oude kleeren aantrekt, en dien vogelverschrikker 's nacht» voor haar venster zet, dan zal juffrouw Gagnard zich in den morgenstond vreeselgk ergeren. Dat zou je ten minste eens kunnon probeeren." „Is dat nu een raad geven?" zeide juffrouw Morvaud. „Voor den duivel!" zoide Filip. Toch begon bet geval hem belang in ts boezemen. Hy zou wel liover een beteren raad gegeven hebben, maar dat kon by niet. Hy nam zyn pgpje, atopte het, en daar bjj te midden van zyn krullen bang was om brand te maken, begon hy in alle kalmte en ernst koud to rooken. Van tyd tot tyd schoof hy zyn pyp in den anderen mondhoek, of nam baar er heelemaal uit, spuwde op den grond, droogde zyn lippen af en scheen op het punt te zgn om iets te zeggen. Het was echter loos alarm. Een oogenblik later nam hy zyn bril van den neuB, vouwde bom plechtig op en legde hem op een schoon hoekje van de schaafbank neer. Men zou gezworen hebbeD, dat by tot een besluit gekomen waB; juffrouw Morvaud wachtte, maar Filip wachtte evenzeer. „Weet je wat?" zei eindelyk de ecbryn- werkersvrouw, „ik heb een goeden inval." Zy had gehoopt, dat Filip vragen zou: „En welken inval dan?" li-iar Filip bleef zwygen. {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5