N®. 1 959 "Vrijdag 17 ITelbruari. A*. 1899 (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gori- en feestdagen, uitgegeven. Bit nommer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Mntoscopen. Aan het Nederlandsche Tolk. Leiden, 16 Februari. LEIDSCH PBIJS DEZEB COUBJLNT» "Voor Lelden per 8 tnaandeo. 1.10. (Franco per post. r t 1.40. Afzonderlijke Nommers O.OB. PRIJS DER ADVERTEHTIÊB VaD 1-6 regels I 1.06. lottere regel meer f 0.17J. - Groctero letters naar plaatsruimte - Voor het incaaseer&D buiten de stad wordt f 0.05 berekend De Mutoscopen in onze Vestibule biyvon zich in een voortdurend© belangstelling ver heugen. Ook voor kin dor en zyn ze zeer amusant en wy bevelen darom ouders en moeders aan hun kinderen één of meer mutos- copen te laten zien. De inhuldigingsfeesten blijven nog maar «nkele dagen, daar de Directeur der Maatschappij heeft geschreven aanstaanden Maandag nieuwe voorstellingen te zenden. De Keizer van Rusland, de Opperbevel hebber van een der grootste strijdmachten, heeft, onder inroeping van Gods hulp, zijn stem voor den vrede onder de volkeren doen weerklinken en alle mogendheien opgeroepen om samen te beraadslagen over een mogelijke vermindering van den krijgslast, waaronder alle natiën, en niet het minst de kleinere Staten, zooals Nederland, gebukt gaan. Aan afschaffing van legers en vloten valt In de naaste toekomst zeker niet te denken, «n het blijft een schoone en dure plicht zijn leven voor de verdediging van vaderland en haardsteden veil te hebben. Niettemin zouden veel oorlogen vermeden kunnen worden, Indien de Staten de beslechting hunnsr onder linge geschillen on .erwierpen aan de uitspraak van een scheidsgericht in plaats van tot het moordend staal hun toevlucht to nemen. En nu William Stead, Engelands bekende "journalist, ons uit Livaöia de tijding bracht, dat innerlijke overtuiging Ruslands Keizer tot spreken drong, en Hij niettegenstaande alle bezwaren, welke aan zijn plannen in den weg zouden staan, toch den hoogen moed gehad heeft om zijn keizerlijk woord tot alle Regeeringen te doen uitgaan, en ons dus het vooruitzicht geopend wor^t, dat voel millioenen op de oorlogs budgetten uitgespaard en der vermeerdering der volkswelvaart ten goede kunnen komen, is in ons de overtuiging ge wekt, dat wij thans niet mogen zwegen, maar fiat er van uit den boezem der natie een woord in weerklank op de roepstem van den edelen monarch behoort uit te gaan. Ook in het buitenland is dit gevoeld en onder Stead's leiding heeft men niet stil gezeten, maar aanstonds een weldoordacht plan ge vormd, om die manifestatie der volkeren zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. Afgevaardigden uit Engeland en Amerika zullen zich te Londen vereenigen en van daar zich naar alle grooto hoofdsteden van Europa begeven. Mannen en vrouwen uit verschillende landen zullen zich bij hen aansluiten en zoo zal deze schare van strijders voor den vrede naar St.-Petersburg gaan en voor den Czaar verschijnen als do tolk der overtuiging van alle natiën, dat vrede en recht heerschen moeten. Zelve ging onze geliefde Vorstin voor in Haar eerste Troonrede door een woord van ingenomenheid met het denkbeeld van den Keizer van Rusland te dosn hooren. Thans is het aan ons om to bewijzen, dat, evenals altijd, Nederland één is met Oranje, en dat het ook ons ernst is met den wensch naar vrede. Welnu, daartoe is het, dat wy u de gelegen heid verschaffen. Adreslijsten zullen door ons in alle steden en dorpen ter teekening worden neergelegd. Een comité van vrouwen en mannen van verschillende richting vormde zich en zal voor Nederland een woordvoerder aanwijzen, die de bewijzen uwer instemming met zich neemt om met de delegatie uit alle landen Neder- Jand by deze vredes manifostatie te vertegen woordigen. Laat ons dus niet alleen staan, maar teekent, het gebeele land door, ons adres in grooten getale of zendt ons het bewijs uwer adhaesie per briefkaart of naamkaartje toe. Al werd als gevolg der conferentie nLt anders ver kregen dan dat het denkbeeld der internatio nale arbitrage meer en meer in toepassing werd gebracht, dan ware toch reeds onnoem lijk veel gewonnen. Doch we durven meerder hopen. Het zwaard moge een macht zijn, aan ons om te toonen de macht van het woord. Een bede om vrede recht uit den boezem aller volkeren, tot deleiJers en staatslieden der beschaafde Staten, kan haar uitwerking niet missen. En wat hiervan ook zijn moge, het voegt den natiën in elk geval een woord van dank tot den Keizer van Rusland te richten, die toonde haar druk te verstaan, en met dien druk deernis fee hebben. Het bestuur van den Nederlandschen Vrouwen bond ter Internationale Ontwapening Mevr. B. Waszklewicz—Van Schilfgaarde, Presidente. Jonkvr. C. M. Van Hogendorp, Vice Presid. Douairière C. De Neree tot Babberich Van Houten, 1ste Secretares. Mej. M. Schmidt, 2de Secretares. Mej. B. Dudok van Heel, Penningmeesteres. Mevr. H. Reich Stavenow, Adjunct-Pen- ningmee8tere8, voor Scheveningen. Eet Hoofdcomité Mevr. B. Waszklewicz—Van Schilfgaarde, Presidente. Mr. J. M. Van Stipriaan Luïscius, Vice- President, President der Vergaderingen. J. A. Mazel, Secretaris. Onder de namen der heeren-leden komen ook voor die van de heeren: Prof. dr. Einthoven, Leiden. Prof. dr. J. Oppenheim, Leiden. H. Le Coultre, burgemeester van Bode graven. De tekst van het adres (met eenigszins ge wijzigde redactie van die der eerst© 1000 lysten, reeds in omloop) luidt aldus: Aan Zyoe Majesteit den Keizer van Rusland. Sire. Wfi ondergeteekenden, Nederlandsche vrou wen en mannen, neman vol eerbied de vrij heid onzen blijden dank uit te spreken voor Uwer Maj stsits edelmoedig optreden ten gun ste eener vermindering van krijgslasten en ter bevestiging van den vrede. Tevens veroorloven wfi ons den vurigen wensch te uiten, dat de door Uwe Majesteit bijeengeroepen conferentie bevorderlijk zal zfiu aan do vervulling van het verlangen naar vrede, dat, evenals alle andere natiën, ook ons bezielt. Het adres ligt ter teekening o. a. by de volgende firma's (boekhandelaren): Leiden, M3re 58, Blankenberg en Co. Bre9straat 156, P. J. Van Breda Vriesman. H. Kleyn. Bodegraven, Brugstraat, C. H. Pfauth. Gouda, Kleiweg, J. T. Swartsenburg. A. Jongeneel. De aflevering van de by de nationale militie voor de lichtiog van dit jaar in te ly ven manschappen zal geschieden voor Leiden in het Invalidenhuis alhier op Vrijdag 3 Maart, 's morgens om halfnegen. - De Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen van het Neder landsche leger (onderstand aan militairen, geponsionneerd vóór de Wet van 1877, en hun weduwen) keert op 19 Februari a. 8. ter her denking van den jaardag van wyien Z. M. Koning Willem III aan 220 leden en 200 weduwen van leden een bedrag uit van f 9120, waardoor gedurende het boekjaar 1898/99 totaal uitgekeerd is f 19,900 of sedert de oprichting der Vereeniging in 1879 het vrij belangrijke cijfer van f 232,400. Voor de Afde:ling Leiden van deze Ver eeniging bedraagt die uitkeering op gemelden datum aan 7 leden en 7 weduwen f 289. Deze Vereeniging geniet dan ook zeer terecht steun en medewerking van H.H. M.M. de Koninginnen en van de Regeering, zoomede van het Nederlandsche leger en de kern der Nederlandsche natie. - Gekozen is tot ab-actis collegii van het Leidsch Studentencorps de heer W. H. De Greve. Gedurende de tweede helft der maand Jan. züp aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: C. Visser, C. F. T. v. d. Wort, mej. I. v. d. Velde, Corneli8sen, mej. De Greof, Noord-Holl. Hypotheekbank, Selligman, Amsterdam; J. A. Best, Delftshaven; Van Loon, Doesburg; mej. J. De Vroom, wed. Hakkaart, Baronesse Snouckart v. Schauburg, 's Gravenhage; mej. M. Bouman, A. Zondervan, niet vermeld; Hykamp, Naarden; M. Smits, Nieuwkoop; wed. C. Spanj9rsberg, Rotterdam; G. A. Schrij vers, Utrecht; P. F. Van Slype, Warmond. Briefkaarten: Mevr. v. Hoogenbuise, mevr. W. Rutgers, Amsterdam; Leeflang, G. J. Pol, wed. Ban ier, mevr. L. D. Jansen, 's Graven hage; Kamann, Rotterdam; wed. Verschagen, Utrecht; J. Scheuer, Zwolle. Brieven, besteld geweest naar het buiten land: Engering, mej. M. T. Doumont, Brussel. Voor het examen in de nuttige hand werken zfin t9 VGravenhage geslaagd de dames M. Verhoog on A. J. M. Van der Hom van den Bos, te Voorschoten. De afaeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur behandelde gisteren o. a. het beroep van Albert Verwey c. s. to Noord wijk aan-Zee, tegen de besluiten van B. en Ws. dier gemeente, waarby voor een proeftyd van twee jaren vergunning is ver leend aan C. Admiraal tot het oprichten van een bokking en viscbrookery en aan P. H. Admiraal tot het oprichten van een bokking- rookery. Rapporteur was de Staatsraad mr. De Ntrée van Babberich, gemachtigde van appellanten mr. P Droogleever Fortuyn; ge machtigde van C. en P. H. Admiraal, jhr. mr. W. Th. C. Van Doorn, beiden advocaten te 's-Gravenhage. Vanwege de Maatschappy tot Exploitatie van Stoomtram wegen worJen reeds voorloopige opmetingen gedaan voor den weg Boskoop Gouda—Schoonhoven. Er bestaan reeds plan nen om te Schoonhoven een roomboterfabriek op te richten, zoodra er een stoomtramver- binJiog bestaat. De burgemeester der residentie, baron Van Harinxma thoe Slooten, was Dinsdag de gast van de Raadsleden aan een diner in den restaurant Van der Pyl. Mede warm uitgenoodigd en zaten aan de heeren Everts, secretaris der gemeente, en jhr. Bealaerts van Blokland, gemeente ontvanger. De leden plaatsten zich naar hun leeftyd aan tafel, zoo Jat de heer Polak Daniëls, als nestor, rechts van den burgeine.ster zat. De wethouder jhr. Gevaerts van Simons- haven, die tegenover 's Raads voorzitter ge zeten was, opende de ry van toosten met e n dronk op H. M. de Koningin, gevolgd door een toespraak iet den burgemeester als leider van 's Raards vergaderingen. De burgemeester wydde in antwoord hierop hartelijke woorden en wenschen voor den gemeenteraad en den bloei der resistentie. De heer Polak Daniëls bracht een heil dronk uit op mevrouw de baronesse Van Harinxma, echtgenoote van den burgemeester; de wethouder dr. Mouton herdacht de ver diensten van dtn secretaris en den ontvanger der gemeento. Ook de Scheveningsche deputatie in den Raad werd niet vergeten door een der Haag- sche leden, die daarty een wensch voor het welslagen der havenzaak invlocht. Te halfclf nam de burgemeester afscheid van de ga6theeren. Men schryft uit de Residentie aan de „Tel.": Naar wy van wélingelichte zyde ver nemen, zou het bericht, dat voor korten tyd de ronde deed en waarop van verschillende z\j en tegenspraak volgde, als zou een ziekte geval van H. M. do Koningin-Moeder het volgen eener kuur noodig maken, in zoover ni.t van waarheid ontbloot zyn, dat dit beil middel, door ingewonoen medisch advies voor het oogenblik niet direct noodzakelyk geacht wordende, niettemin na verloop van korten of langoren duur nooJzakeiyk zal zyn. De heer C. A. Steger, directeur der stenographische inrichting by de Kamers der Staton-Generaal, genoot gisteren het voor recht zyn vyftigjarigo ambtsbetrekking by dim tak van dienst te gedenken. Reeds op zyn veertigjarig jubilé mocht de heer Steger van de zydo der Regesring, der Kamers, van zyn collega's eu vrienden talrijke bewyzen van erkentelykheid voor z'yn belangryke en trouwe diensten, van Bympathie en van waar deering ontvangen. Daarom werd het beter geacht zich ditmaal van openiyk huldebetoon jegens den bekwamen ambtenaar te onthou den. Toch mocht de heer Steger ook giste ren uit menig biyk van aangename herinne ring ontwaren, dat by nog altijd hoogelyk wordt geapprecieerd. Da uitgever van zyn „Leerboek voor do Stenografie" waarin hy op menigen cursus zoovebn in de mosilyke kunst heeft helpen bekwamen had de attentie den heer Stegc-r een prachtexemplaar van den pas verschenen derden druk toe te zenden. Wie den gouden jubilaris gisteren de band kwamen drukken, konden zich overtuigen van een gezondheidstoestand en veerkracht, welke gegronde hoop geven, dat de heer Steger ook zyn zestigjarig jubilé nog zal mogen vieren. Naar diplomatiek gebruik zou de leiding van de vredesconferentie, welke waarschyniyk in de residentie zal gehouden worden, toe komen aan den minister van buitenlanische zaken van het Ryk, dat de afgevaardigden ontvangt; in dit geval dus aan minister De Beaufort. Men verzekert echter, dat deze voor de eer zou bedanken en dat daarom het voor nemen bestond hem het eerepresidium aan te bieden. Twee op het geUei van internationaal recht zeer bekende mannen noemt men reeds als gedelegeerden van Nederland ter conferentie. Ter eere van de gedelegeerden van alle natiën zullen, naar men verneemt, groole hoffeesten en partyen worden gegeven, indien het vredescongres te 's Gravenhage byeenkomt. Het „Haagsche Dagblad" maakt melding van een nieuw schilderytje, zoo pas voor de verzameling van het Mauritshuis aangekocht, door tuBschenkomst van dr. Bredlus, die er tyjons zUn jongste verbiyf te Londen beslag op legde. „Het is", z°gt het blad, „een volmaakt en echt meesterstukje van de kunst der oude Hollanders, ongeveer van de grootte van het „puttertje" van Fabritius, waar het boven hangt. Het paneel, geteekend C. H (wellicht Claes Hals), stelt voor een lezend vrouwtje in een zomervertrek, waarin het daglicht straalt uit een klein getralied venster, links van bet interieur. Het vrouwtje zit in achtelooza houding, verdiept in de lectuur van oen prentenboc-k, dat op haar schoot ligt en dat zy met de linkerhand vasthoudt, terwyi de rechterarm leunt op een naast haar staanden drievoet. Do linkervoet rust op een stoof. Htt licht valt op het met een niet zeer helder wit mutsje gedekte hoofd van het vrouwtje, dat schamel gekleed is in een bruin jak en versleten blauw voorschoot. De tonen van dat bruin en blauw zyn zeer fraai, evenzoo de straling van het licht, dat langs het houten beschot en het muurtje achter de figuur hefe vertrek schaars verlicht. De manier van schilderen verraadt verwant schap met de meesterstukjes van Brouwer, Frans Hals en Fabritius, oie in de Vermeer- zaal aan hetzelfde chevalet hangen. Wanneer het werkelyk van Claes Hals is, heeft htt schilderij voor 't Mauritshuis des te meer waarde, omdat die zeLzame meester in ons Museum nog niet vertegenwoordigd is." De Minister van Oorlog heeft bepaald: lo. Aan de officieren van bereden wapens en dienstvakken, voor wie het dragen van een manteljas met staanden kraag met lossen mantel is voorgeschreven, wordt ver gund de manteljas zonder den mantel te dragen, doch de manteljas alsdan voorzien van een liggenden kraag, waarop de distinc tieven, aan den rang verbonden, zyn aange bracht. De vorenbedoelde officieren moeten by uit rukkende diensten steeds gekleed zyn in overeenstemming met den troep. 2o. Aan de adjudanten onderofficier by de bereden wapens wordt mede vergund, om, in de gevallen, waarin zulks aan de officieren is toegestaan, de manteljas zonder den mantel te dragen, doch de manteljas alsdan voorzien van een liggeaden kraag. Een voordracht is ter visie gelegd voor den bouw te Amsterdam van een nieuwe barak voor lijders aan besmettelyke ziekten by het Wilhelmina gasthuis. De kosten worden begroot op f 30,700 (met meubilair). Tevens is het weDscheiyk de zolders van drie dor barakken voor slaapvertrekken in te richten, enz. Hiervan zyn de kosten begroot op f 10,000. Jozef Israels zal in bet begin van het voorjaar, [vergezeld van zyn zoon, een reis ondernemen naar Rusland, welke waarschyniyk een maand of drie zal duren. Door de arrondissements-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Helder, opgemaakt de navol gonde alphabetische lysfc van aanbeveling: mr. P. Van der Crab, substituut-griffier by gemelde rechtbank; jhr. mr. W. H. Hoeufft en mr. J. A. Schaaff, griffiers by de kanton gerechten fce Zieriksee en Helder. In oen te Groningen gehouden vergade ring van het studentencorps „Vindicat atque Folit" is o. a besloten, de lustrumfeesten dit jaar te doen houden van Maandag 18 tot Zaterdag 23 Soptembor. De maskerade, aie waarschyniyk op Woensdag 20 Septomber zal worden gehoudeö, zal voorstellen schut tersgilden en rederijkerskamers omstreeks 1460. Het voornemen bestaat om op een van de dagen dor fee6tweek een tooneelstuk uit de middeleeuwen op te voeren, geheel in den styl van dien tyd. De receptieweek begint Maandag 11 Sep fcember. Uit de studentenwereld wordt nog vernomen dat het studentenbal, in stryd met de ver 8preide geruchten, als zou het dit jaar niet gc-houden worden, wel doorgaat. Te Utrecht is uit Monte Carlo het bericht ontvangen van het plotseling overiyden aldaar van den heer P. F. baron Van Heerdt, sedert 1 April 1877 directeur der afdeeling voor de waarnemiogen ter zet Tin het Meteorologisch Instituut. By koninkiyk besluit zyn regelen gesteld betreffende de wyze van werken van den raad tot regeling van de bevordering en het ootslag van de officieren der Kon Ne.erl. Marine reserve en betroffande de benoeming van de leden van den raad. De raad zal bestaan uit door de Koningin te benoemen vjjf leden en vijf plaatsvervangers. Voorzitter van den raad is het oudste liJ naar rang en anciënniteit. Deze raad kan geenerlei beslissing nemen, als hy niet voltallig is. Iedere beslissing wordt genomen bij eenparig heid of meerderheid van «temmen. „Nymoeg's Mannenkoor" heeft ter ge legenheid van zyn 40-jarig besta ra een nationalen wedstryd voor mannen-zangver- eenigingen uitgeschreven, te hou en op 18, 19 en 20 Augustus a. 8. Het stoomschip „Print Willem II" ver trok 15 Febr. van Amsterdam naar Suriname; de „Soenda" arriveerde 16 Febr. van Amster dam te Batavia; de „Smeroe", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 15 Febr. van Ptriin; de „Telamon" arriveerde 10 Febr. van Am sterdam en Liverpool te Batavia; de „MaLag" arriveerde 15 Febr. van Rotterdam te Batavia; de „Cluden" arriveerde 16 Febr. van Nieuw- York te Amsterdam; de „KöDÈg", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 14 Febr. van Napels; de „Prins Mauntg" arriveerde 15 Febr. van West-Ineië te Nieuw-York Haarlemmermeer. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.L la in het catechisatie- lokaal naby de Lyndon Inbraak gepleegd. De dader of daders hebben zich toegang weten te verschaffen door de buitendeur, welke met een boom gesloten was, te ver breken. Ook hebben zfi pogingen aangewend om tot de huiskamer van den he rAndruga door te dringen, biykeaa een aan do deur aanwezigen indruk van een breekyzer, in welke poging zy echter niet zyn geslaagd. Uit het catechisatie-lokaal is een yzeren offer kist ontvreemd, waarin naar gissing 25 kan aanwezig zyn geweest. De kist is door den gemeenteveldwachter op het land achter het lokaal ledig teruggevonden. De daders, vermoedeiyk dezelfden, die te Halfweg een 600rtgeiyk misdryf pleegden, zyn nog niet opgespoord. De politie doet onderzoek. Kfttwyk. Do Chr. Jongedochters vereeniging „Bidt en Werkt" vierde gisteren haar 5 jarig bestaan, in tegenwoordigheid van leden, eenige oud-leden en genoodigden (ieder lid had een moeder of zuster, enz. medegebracht). Het feest werd geleid door den eere voorzitter der vereeniging, ds. Bolléo. Uit de verslagen van secretaresse en penniugmeestoresse bleek dat de vereeniging zich bfl voortduring in bloei mag verheugon. Voordrachten en samen spraken, beide door de ledeD verdi nsteiyk gehouden, verhoogden de feestvreugde. Het middernachteiyk uur waa reeds ver verstreken toen ieder wel voldaan huiswaarts keerde. Oegstgcest Het aantal in deze gemeente aanwezige kinderen tusschen 6 en 12 jaren bedroeg op 1 Januari 1899 160 jongens en 203 meisjes, totaal 363. Daarvan genoten onderwijs: in de gemeente 100 j. en 133 m., totaal 233 elders 45 j. en 47 m., totaal 92 Te zamen 145 180 325 Geen onderwys genoten dus 15 j. en 23 m., totaal 38. Van andere gemeenten bezochten de scholen alhier 11 j. en 12 ra., totaal 23. - Gedurende het jaar 1898 zyn in dezo gemeente 60 vaccinatiön verricht en wel van kinderen beneden het jaar 4, van 13 jaar 24, van 3 6 jaar 27, van 6-12 jaar 5. Voorhout. Zoo ooit, dan bebben de inwoners dezer gemeente, t.rwyl ook veel personen van elders waren overgekomen, in de zaal van het Stationskoffielrais alhier een genotvollcn avond bolaefd by do uitvoering, gegeven door de populaire karakter-humoristen Soleer en Hesso, van Amsterdam. Omdat het de eerste maal was, dat ge noemde heeren zich hier op de planken vertoonden, vroesde men aanvaukciyk, ddt er niet veel animo alhier zou bestaan, doch uitvoerders, ondernemer en publiek waren ruimschoots tevreden, daar de grooto zaal goed gevuld was en ieder na afloop zeer voldaan huiswaarts keerde. De heeren Solser en Hesse hebt en zich dan ook hun naam als populaire karakter- bnmoristen ten volle waardig betoond. Ver meldden de strooibiljettan, een paar dagen te voren verspreidlachen, lachen, de heer Solser wist in zyn eerste voordracht „Het boertje",

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1