N9. 1957 üonderdag Xö Februari. A9. 1899 feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Hit noinmer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 15 Februari. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAXPPt Voor Lelden per 8 maanden, 1.10. Franco per post 1.40. AJzonderiyke Nommers 0.05, PRIJS DER ADVERTEmTÈB t Van 1-0 regela f 1.05. tedere regel meer f 0.17}. - Groclero lettors naar plaatsruimte - Voor het incasseereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend ORIciëele Renuis^evingen. HENXISGEFING. NATIONALE MILITIE. OPROEPING TOT DEN WERKELIJKEN DIENST De Burgemeester der gemeente Leiden brengt by deze ter kennia van den milicien-verlofganger GERRIT DAUPBIN, loteÜDg van r'e liohtiDg van 1895, uit de gemeente Amsterdam, behooronde tot het 6do b'talJoD, 7de regiment Infanterie, dat by, wegena overtreding van art. 133 der Mi itiewet, uit kracht vau art. 137 dier wet tot den werkelijken dienet opgeroepen, op Ma<ndag don 27aten Februari aanataande, dea namiddaga vóór vier uren, in uniform gekleed en voorzieu van zyn verlofpaa en zakboekje, alamede van al de <'oor hem bij zya vertrok met groot verlof modegenomen voorwerpen van kleediDg on nitrnrting, by zijn corpa, in garnizoen te Naarden, tegenwoordig moet zyn, ten eindo tot den werkelyken dienet over to gaan en gednreDdo den tyd van één maand in werkelyken dienet te worden gehouden. Den bodoe den verlofganger wordt or) met nadruk op gewezen, dat deze openbare kenniegoving rechtena voldoende ia en hem derhalve, bij niet-opkomat onder de wapenen, in verzuim stelt. Leiden, De Burgemeester voornoemd, li Febr. 1899. F. WAS. De aandacht van de leden van de Alliance Fran^aise" wordt nog in bet bijzon der gevestigd op de soirée van Vrijdag a. s. Zij, die zich berinneren met hoeveel genoegen bet vorig jaar de heer Tiersot werd gevolgd, zullen zich gemakkelijk kunnen voorstellen, dat de indruk, dien de oud-Fransche liederen moeten maken, intenser zal zijn nu mej. Loman en mej. Jas zich met den zang en de begeleiding hebben willen belasten naast de conférence van den heer Salverda de Grave. Daar by een vorige gelegenheid de kleine zaal een wdnig te beknopt bleek voor het aantal bezoekers, is voor dezen keer de Foyer gekozen: Une vraie petite Bodinière. By de ten overstaan van den heer H. J. Jesse, architect, gehouden aanbesteding van het bouwen eener concertzaal in het „Hotel du Nord", waren de volgende inschryvingen üngekomen: Timmerwerk: P. J. Hartevelt 4800, C. J. Cornelissen 4660, J. Van Klaveren 4575, J. Segaar 4559, P. Peereboom 4010, Joh. Tb. Bik ƒ3999, J. Van Riet ƒ3890, Jac. Bink ƒ3814, P. J. Christiaanse ƒ3810, N. Kloots ƒ3681, J. Alpbenaar 2659. Metselwerk: P. J. Cbristiaanse ƒ5677, W. f. d. Hoogt 4950, J. De Cler 4940. Smidswerk: W. L. J. De Nie ƒ1290, J. Uooten 1270, J. H. De Kruis 1234, N.- v. d. Heuvel ƒ1150, M. H. Verhulst ƒ1130, H. GL Van Egmond 1092, G. D. Buitendyk 1060, S. Smid, ƒ975. Lood- en zinkwerkL. P. v. d. Drift 650, A. Bernard 358. StukadoorswerkA. Boekwyt ƒ910, C. J. Blankwaard ƒ890, C. J. v. d. Drift ƒ880. Glas- en verfwerk: L. W. J. v. d. Drift 225, W. G. J. Lezwyn ƒ116. In massa: G. De Jong, te Katwyk aan den Ryn, 12,315. Mou verzekert, dat de familie van wyien prof. Fruin aan de hoogleeraren P. L. Muller en P. J. Blok, te Leiden, en aan S. Muller, Rijksarchivaris te Utrecht, heeft opgedragen om de meer dan 200 verspreide opstellen en verhandelingen van den beroemden geschied- ichry ver te verzamelen en uit te geven. Vad.) De administrateur van het nachtleger- magazyn te Utrecht A. Spoelstra wordt 1 Mei a. s. overgeplaatst als administrateur van de nachtleger- en levensmiddelenraagazynen te Leiden. In de te Amsterdam gehouden gewone vergadering van de Letterkundige afdeeling der Koninkiyke Academie van "Wetenschappen werd door den voorzitter, prof. Kern, met •en enkel woord hulde gebracht aan de nagedachtenis van wyien prof. Fruin, wiens beengaan hy een smartelijk verlies noemde voor de Academie. Wat de wetenschap en het vaderland ln Fruin hebben verloren, Is, zeide by, reels overal in den lande en door mannen van meest verschillende richting erkend. Eenstemmig beeft men Fruin een groot criti8ch gescbiedvorscher en schryver genoemd. Hy was zyn vak van wetenschap geheel meester, maar misbruikte zyn meester schap nooit om partygeest te dienen. Hy heeft steeds getracht eerlijk te zyn zonder te vervallen tot karakterloosheid of onver schilligheid. Hy was in waarheid een vader landlievend man, bad zyn volk lief, welks kenmerkende deugd tevens de zyne was: Öegelykheid. Ook deed hy zich vaak als geestig schryver kennen, maar gaf nooit biyk van zucht tot pronken met zyn geleerdheid en zyn vernuft. Het nageslacht zal hem huldigen als den geschiedschry ver, met wiens optreden een nieuw tydvak voor de beoefening der Nederland8che historie aanbrak. En Fruin's werken zoo besloot de spreker zullen blyven, zoolang onze natie bestaat en haar verleden niet vergeten zal. De generaal-maioor, inspecteur der infan terie, hoeft, naar aanleiding eener mededeeling van den minister van oorlog, dat nl. dit jaar nogmaals een proef zal worden genomen met een eersten oefeningstyd van 8 maanden, aan de verschillende commandanten toegezonden autographische afdrukken, bevattende wenken en bepalingen, welke by de opleiding van de lichting van dit jaar in acht moeten genomen worden. O. a. komt daar ook in voor, dat dit jaar twee lichtingen voor herhalings-oefeningen onder de wapenen zullen komon, en wel de eerste van 2 of 3 Juli tot 5 of 6 Augustus en de tweede lichting van 7 of 8 Augustus tot 11 of 12 September. In November worden door genoemden inspecteur de rapporten van de regiments-en divisie-commandanten nopens de geoefendheid der lichting 1899, dus by bet einde van den achtmaandachen oefeningstyd, tegemoet gezien. By baar adres aan den gemeenteraad, om de politie-bepalingen op de keuring van vleesch zoodanig te wyzigen, dat werkelyke keuring den keurmeesters mogelyk wordt, heeft de 8lagersvereeniging „Weldadigheid zy ons doel", te 'a-Gravenhage, een vyftal verklarin gen overgelegd van deskundigen, die allen oordeelen, dat vleesch, zonder de bybehoorende ingewanden, niet kan worden gekeurd. „La Capitale de la Paix," zoo noemt Henri De Régnier (in een hoofdartikel van de „Gaulois") Den Haag, natuurlyk in verband met het aanstaande congres tot beperking der krygstoerustingen, dat in Den Haag zitting zal houden. Hy acht Den Haag uitnemend geschikt om de Hoofdstad van den Vrede te worden. Den Haag is niet kenschetsend Hollandsch. Leiden herinnert aan een lang verleden van weten schap, Amsterdam, met haar onteloare grach ten, ie grillig en verrukkelyk, Dordt heeft haar molens, Delft baar aardewerk, Haarlem de bollenvelden om zich heen Den Haag is de koninkiyke stad, zy heeft een maagd tot Koningin, zy zal misschien in de geschie denis den prachtigen en roemvollen eerenaam dragen van Hoofdstad van den Vrede. Den Haag is juist een rustig plekje voor de ernstige, kalme, aandachtige menschen, om over de groote zaak te beraadslagen. De schryver ziet hen daar al saamgekomen, liefst in een zaal van het Binnenhof, met het gezicht over den VyverEn dan komt het by hem op, dat hy dat al eens meer gezien heeft ja, het doet denken aan Rembrandt's „Anatomieles," die juist in een Haagsch museum hangt. Maar thans is het geen ïyk, waaromheen de leerlingen van prof. Tulp zich opmerkzaam verdringen: het is een zieke, die onder het mes moet, de Europeesche Maatschappij, die men wel niet ineens zal genezen, maar toch wat verlichting brengen kan van haar militaire kwaal. Blykens den dezer dagen verschonen Delftschen Studentenalmanak voor 1899 zyn aan de Polytechnische School 618 personen ingeschreven, van wie 399 leden van het Delftsch Studentencorps, 38 oud-leden van dat corps en 181 niet-leden. Bedankt is voor bet beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Kockengen door de. W. Zyistra, te Waddingsveen. Het diploma voor krankzinnigenver pleegster der Nederlandsche Vereeniging voor Psychiatrie ea Neurologie is uitgereikt aan de dames A. Van Eyle, J. Mentz, J. C. L. Van Essen, C. M. Jonker, E. M. C. Berghuis, allen van „Meeronberg". De examens werden gisteren te Bloemen- daal en worden daarna op „Endegeest" voort gezet. De gemeenteraad van Loosduinen heeft besloten een nieuw post- en telegraafkantoor te bouwen. -De correspondent van de „Daily Chronicle" te Sint Petersburg seinde aan zyn blad: „Ik boor uit de beste bron, dat het voorstel van de Nederlandsche regeoring om de vredes conferentie in Den Haag te houden, hier dank baar aangenomen is. De uitnoorigingen zullen dus van Den Haag uitgaan. De antwoorden op de tweede circulaire zyn nog niet van alle mogendheden ingekomen, maar tot dusver zyn alle antwoorden zeer bevredigend". By gelegenheid der inhuldigingsfeesten had de gemeente Amsterdam een aantal per- ceelen gemeentegrond verhuurd aan de De- Ruyter-kade, met het oog op het vuurwerk. De pachters hebben slechte zaken gemaakt, hetgeen volgens belanghebbenden in niet geringe mate zou moeten worden toege schreven aan het feit, dat het uitzicht den avond van het IJ-feest belemmerd werd door schepen van allerlei aard. Op dien grond hebben de pachters zich tot B. en Ws. gewend om schadevergoeding. Hoewel er geen enkelo rechtsgrond is tot verleening van schadever- goscing, zyn B. en Ws. niettemin van oordeel, dat er termen zyn om aan het verzoek te voldoen en stellen zy den Raad voor de helft der pachtsommen te restitueeren. Op 30 Januari 1899 heeft de politieke agent en consul-generaal der Nederlanden te Caïro, namens Harer Majesteits regeering, toe gestemd in de verlenging der gemengde rechtspraak in Egypte voor den duur van één jaar. {Sts.-Ct.) Benoemd is tot leeraar in de scheikunde en directeur der hoogere burgerschool te Goes, ar. G. H. Leignes Bakhoven, te Kampen. Hr. Ms. pantserdekschepen „Holland" en „Friesland" en Hr. Ms. pantsersemp „Piet Hein", welke schepen te Port Said werden vereenigd tot een divisie, on^er bevel van den kapitein ter zee J. J. De Bruyne, comman dant van eerstgenoomden bodem, zyn 13 uezer van Port-Said vertrokken met bestemming naar Oost-Indië. De luitenant ter zee lste klasse W. C. J. Smit, de luitenants ter zee 2de klasse P. H D. Schuttevaer en M. C. Koning en de officier van gezondheid 2de klasse W. A. De Looze worden met 1 Maart a. s. geplaatst in de rol van Hr Ms. wachtschip te Willems oord, eerstgenoemde belast met het bevel over Hr. Me. schoener „Argus", de overigen gedetacheerd aan boord van dien bodem. Bedankt is voor het beroep naar de Gereformeerde Kerk ts - Batavia door ós. G. J. Barger, te Driebergen. Wegens ongesteldheid van den heer Kolkman heeft de gemeenteraad van Den Haag andermaal uitgesteld de behandeling van het rapport omtrent hot onderzoek in zake schending van de neutraliteit by het openbaar onderwys aldaar. Mr. Van Maanen, advocaat generaal by den Hoogen Raad, is sedert eenigen tyd wegens longaandoening verhinderd de zittingen van genoemd rechtscollege by te wonen. Hy neemt thans in beterschap toe. Door den Franschen vredes apostel Frédéric Passy is aan H. M. Koningin Wil- helmina een Open Brief gericht naar aanleiding van de mededeeling, dat de ontwapenings conferentie te 's-Gravenhage zal worden ge houden. Hij dringt er daarin op aan, dat de Nederlandscho Regeering zich met andere Staten, eventueel met België, zal verstaan, „ter voorbereiding van de kiem van een Hof van Arbitrage, dat het werktuig moet worden voor do te wachten hervorming." De afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw heeft het pro gramma uitgegeven voor de jaarlyksche Paasch tentoonstelling van rystieren, melkvee, vet rundvee, wolvoe en varkens, op het DoelenvelJ te Alkmaar, op Yrydag 24 Maart. Gisteravond werd by monde van een commissie, bestaande uit de heeren A. J. Overdyk, voorzitter; C. A. Van Zeeland, secretaris; F. IJzendoorn, penningmeester, namens de R.-K. Werklieden-vereeniging „St. Joseph", te Utrecht, aan dr. M. J. Schroder, gee6teiyk adviseur dier vereeniging, ter gelegenheid van zyn 12'/2'jarig priester ambt, een huldebiyk aangeboden in den vorm van een in Gothischen styi kunstig met de hand gesneden en gedreven kalfslederen album, vervaardigd in het Kon. atelier van den heer Jos. Merckelbagh te Utrecht. In het album staat op het eerste blad in goud en kleuren ryk de opdracht gecalligrapheerd. Hiefop volgon tien kartons, waarop de be sturen der verschillende fondsen en vakver- eenigingen in groepen gephotographeerd zyn, met de namen dier fondsen en gilden en datums hunner oprichting; drie volgende kar tons geven het St.-Joseph-Gebouw van binnen en buiten te zien. Daarop volgen nog 15 kartons, waarop de namen der deelnemers aan dit huldebiyk. Op de achterzyde is ais midden vulling een afbeelding van de bonds- medaille uit de hand gesneden en geciseleerd. Dit huldebiyk rust in een fraai notenhouten cassette, met moiré antique bekleed. Gisteren werd het 25 jarig bestaan der Ambachtsschool te Arnhem feesteiyk herdacht. Het bestuur, by monde van zyn voorzitter, mr. B. P: baron Van Verscbuer, kwam den directeur, den heer F. Berghuis, di9 van de oprichting der school af de directie gevoerd had, gelukwenschen en hem de regeling van de pensioen8- en invaliditeitsverzekering van het onderwyzend personeel, die 1 Februari was tot stand gekomen, aanbieden. Aan de school bood de voorzitter de buste van den directeur ten geschenke aan. Geschenken van het bestuur, de leeraren en oud leeraren, de oud-leerlingen en de leerlingen werden ver volgens den directeur aangebodeD, wiens verdiensten van alle zyden werden gehuldigd. Ook een dor leeraren, de heer HMd, die van de oprichting af aan de school werkzaam was, ontving geschenken. De Raad der gemeente Tessel hoeft met 5 tegen 4 stemmen besloten geen adhaesie te betuigen aan de Friesche Maatschappy van Landbouw in zake de openstelling der Bel gische grenzen voor vee invoer. De viool van den verleden jaar te Am sterdam overleden heer Simon, oud violist van het orkest der Kon. Fransche Opera, is ver kocht voor 950 en het eigendom geworden van den heer E. Benedictus. De viool van deQ hoer Simon had een zekere vermaardheid onder de kenners. Dagblv. Z.-H.) Z. H, de Paus heeft het hoofd der zoo gunstig bekende kerkelyke kunstateliers, firma Janssen Co., te Tilburg, benoemd tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. {Tijd.) Het stoomschip „Koningin Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Febr. Gibraltar; de „König," van Oost Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 13 Febr. Kaap Armi, de „Prins van OraDje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Febr. Perim; de „Cluden" (Holl. Amerika- ïyn) van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde 14 Febr. Prawlepoint; de „Lombok," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Fobr. Wight. Bodegraven. Maandagavond gaf de zang- vereeniging „Harmonie", alhier, een openbare uitvoering. Het was voor den directeur en de werkende leien dezer vereeniging aangenaam, dat de zaal ditmaal flink bezet was. Er werd over het algemeen goed gezongen, niet alleen wat zuiverheid van toon en correctheid aan gaat, maar de voordracht was ook zeer goed. Alle eer aan den yverigen directeur, die het, gewis met veel moeite, zoo ver by de leden van „Harmonie" heeft weten te brengen. Wa3 er in de koren vóór de pauze, hoe goed ook gezongen, een enkele maal iets onzekers by het treffen waar te nemen, by de koren uit de „Tannbauser", na de pauze ten gehoore gebracht, bomerkte men daarvan niets meer; er werd zekerder en daardoor met meer gloed en bezioling gezongen. De ouverture voor piano door den directeur, den heer A. J. Laftrée, gespeeld, was byzonder schoon on een groot muzikaal genot voor lief hebbers der kunst. De meeste solo's werden ook zeer verdiensteiyk uitgevoerd. We kunnen niet nalaten in het byzonder hier hulde te brengen aan twee solisten, die, wegens onge steldheid van twee andere, onvoorbereid hun partyen zoo flink uitvoerden. Moge „Harmonie' steeds in bloei toenemen, opdat zy ons nog menigen kunstavond verschafte l De koffiehuishouder H. v. d. Sluis, alhier, engageerde het café-chantant gezelschap Wery, dat Maandagavond ten zyoen huize in een volle zaal den aanwezigen aaDgenaam met zang cn komische voordrachten bezig hield. De avond slaagde zóó, dat op verzoek den volgenden avond een tweede voorstolling gegoven werd. Noordwyk. Maandagavond gaf do tooneel vereeniging „Vriendschapszin" alhior in café „Flora" woderom een voorstelling. Voor het voetlicht werd gebracht „De onschuldig ver oordeelde (Pierre de Galeiboef)", tooneelspe! in vyf bedryven van E. S. Culp. Den korten tyd in aanmerking genomen immers, slechts vyf weken scheidden ons van de vorige uit voering in het begin van den vastenavondtyd werd het stuk, dat goed in elkaar zit, vlot en uitstekend gespeeld. Hoewel alle hoofd rollen in goede handen waren, verdienen de vertolkers van Pierre, Plourie en Bichon een byzondere vermelding. De kostumes waren zeer juist gekozen, ook de plunje en de ge heels houding van den landlooper waren eenig, maar met do „schminko" mocht men wel iets zuiniger zyn. Tot slot werden eenige voordrachten ten beste gegeven, nl. „De blauwe kiel" (drama tische schets), „De jammerklacht van oen slager", „De politieke veldwachter" en „Twee leden van den blauwen knoop", die wy echter niet meer konden bywonen. Het pro gramma werd verder aangevuld door do eigen verdienstelijke muziek van het gezelschap onder leiding van den heer A. G. Venderbos, waarvan wy noemen willen „Abendstëndcben", van Muller, en „Fleurs des Alpes", solo voor viool, voorgedragen door den oirecteur. Dienzelfden avond werd aan Zee in het hotel Konynenburg een vergadering gehouden van de protestantsche kiesvereeniging „Ge meentebei anNadat de rekening en ver antwoording van den penningmeester den heer F. Moll werd goedgekeurd en dezen door den voorzitter dank was gebracht, verkreeg het woord de heer H. J. Van den Bosch, onderwyzer aan het Instituut „NooMwyk", dio in een keurige improvisatie het onderwerp behandelde: „Hoe ons land geregeerd werd vóór 1795". Onder ademlooze stilte werd de spreker, die geen pauze hield, aangehoord. Op voor allen begrypelyke wyze zette hy de verschillende toestanden, die ons land van tyd van Karei den Grooten af, heeft coorleefd, uiteen, en wist zyn gehoor niet alleen van het begin tot het eind to boeien, aoch ook door menigen geestigen zet hilariteit te wtkkon. De heor K. Ham, voorzitter, was dan ook zeker aller tolk, toen hy aen geachten spreker dank zeide voor de bereidwilligh.-id, waarmee hy een lezing had willen houden, en voor den genotvollen en leorryken avond, allen bezorgd. Voor rekening van de Maatschappy tot Hotel-exploitatie en bloembollencultuur „Huis ter Duin" werd dezer dagen aanbesteed het bouwen van een bergplaats, enz. voor bloem bollen, op te richten in het duin naby de Laiterie (architect de heer W. Lang hout Gz., te Amsterdam). De hoogste en laagste inschry vingen waren resp. 6540 en ƒ6279. Aan de laatste (die van J. T. De Bes tn A. B. Van der Boon, in combinatie, alhier) Werd het werk gegund. Oudsliooru. Door den heer D. Van Oordt alhier is vergunning gevraagd aan het gemeente bestuur voor de oprichting van een pannen- bakkery. Oude-Wetering. Een algemoen geacht man is hier heengegaan door het overly den op ongeveer 67-jarigen leeftyd van den hetr H. Van der Sulm, oio tal van jaren werkzaam was als hoofd brandmseetor alhier, en als lid van het bestuur van don "Wassenaarscben Polder on^er Rynzaterwoude, welke function by tot vóór eenige jaren bekleedde. Tot aan zyn dood was de ontslapene nog bestuurslid van den Goog-.r-Polder alhier. De redoryk-rskamer „Ons Genoegen", van "Woubrugge, daartoe uitgenoo igd, gaf Maandag-avond alhier een uitvoering in het logement van den heer Cozyn. In het goed bezet lokaal werden achtereenvolgens opgo- 'voerd „De Moord io de Plantage" en „Twee Vreemdelingen ia de Stad". Bei Je stukken vonden veel byval. Afgewisseld door muziek en besloten met een bal, wist men don avond verder aangenaam door te brengen. Eerst laat in den nacht keerden de bezoekers huiswaarts. Rynsburg. Toen de brik van K., bestuurd door N. Van Egmoud, de hooge brug by de Langevaart afreed, kwamen hierby ce boomen door de ruiten van de wed. Zandoergeu. Behalve, dat vier ruiten gebroken waren en de vensters werden beschadigd, veroorzaakte dit een hevigen schrik aan do vrouw, die juist in de huiskamer bozig was. Het scbynt, dat het paard niet tjjdig genoeg aan den teugel wilde gehoorzamen, waardoor het een verkeerde richting nam. Drie kinderen, J. N., P. N. cn W. P., wonende in de Molensteeg te Leiden, hadden Zaterdag een uitstapje gemaakt naar Katwyk- aan-Zee. Hoen ging goed, maar terug konden de kleinen, die 10, 8 en 9 jaar waren, den weg niet meer vinden. Des avonds werden ze door den gemeente-veldwachter v. d. Pol dwalende in Rynsburg gevonden, die de zwervelingen spooaig por tram weer naar Leiden bracht en ze onder de zorgen de hoede van hun ouders stelde. Gisteravond vergaderde de „Afdeeling Rynsburg" van ce Algemoene Vereeniging van Bloembollencultuur in het café van den beer J. H. Uittenbogaard. Als lid werd toegelaten do heer A. Van der Mey Sz. Uit het 6do jaarverslag van den secretaris, den heer P. v. Iterson, bleek, dat er het vorige jaar 7 vergaderingen werden gehouden en één droge bloembollenveiling. Verder wees het verslag op den gunstigen toestand der financiöD; er was ten minste een batig saldo aan te wyzen. De werkzaamheden der afdeeling waren vele en van allerlei aard. Een tentoon stelling van afgesneden bloemen is uitstekend geslaagd, enz. Voor de verloting waren mooie pryzen aan gekocht, die resp. gewonnen werden door A. v. d. Eykel Az, S. Scboneveld, J. Krom- ho t Jz., C. De Mooy, EL Hoge woning Cz.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1