feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. N°. 1956 Woensdag ±5 Februari» A0. 1899 LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUBANTl Voor Lelden per 8 maanden. L10. pranco per post 1.40. AJionderiyke Nommere 0 0.05. PBU8 DER ADTTERTENTEBH t 6 regels f 106. Iedere regei meer f OJff. - Grootere Van l letters naar plaatsruimte wordt f 0.05 berekend Voor het tncasseereo bulten de stad Oflioiöele KGnnisgeTlngen. De Ontvanger der Directe Belastingen alhier maakt bekend, dat morgen een begin zal worden gemaakt met hel langs de huizen ophalen van de invullingsbiljetten (Model A) der personeele belasting di-nstjaar 1899. Eon ieder, die een dergelijk biljet heeft in to leveren, wordt, in het belang van een spoedige aanslagregeling, verzocht het tot af gifte gereed te houden of wel het aan myn kaütoor te ooen bezorgen, alwaar, zoo noodig, inlichtingen gaarne worden verstrekt. Leiden, De Ontvanger voornoemd, 14 Febr. 1899. F. A. J. A. Van Galen. Leiden, 14 Februari. "Wjj vestigen de aandacht op het aan bet hoofd van dit blad geplaatst verzoek van den ontvanger der directe belastingen. Velen stellen er prys op hun aanslagbiljet zóó tijdig te ontvangen, dat de termijn van betaling zoo gemakkelijk mogelijk kan worden gesteld; en daar kan een spoedige inlevering van de invullingsbiljetten veel toe doen. Men behoeft niet te wachten tot het biljet wordt afgehaaldmen kan het ook ten kantore doen bezorgen. Hun, die, door de eenigszins veranderde inrichting van het invulbiljet of de daarin voorkomende nieuwe vragen betreffende de riJwieloelas.ting, inlichtingen meenen noodig te hebben, raden wjj aan die ten kantore van den ontvanger te gaan vragen, overtuigd als w|j zijn, dat die welwillend zullen worden verstrekt. Gekozen is tot praeses van hetLeidsch Studentencorps de heer D. W. Van Heeckeren. Ter begraafplaats Eik-en-Dulnen werd gister tn le 's-Gravenhage het stoffelijk over schot van dr. A. Th. Van Aken, inspecteur van het middelbaar onderwijs, in het familie graf bijgezet, in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten op onderwijsgebied en andere belangstellenden; aanwezig waren o. a. de minister van l innenlandsche zaken, vergezeld van den heer Huoer, referendaris; professoren De Vries en Van Goer, de district-school opziener en veel anderen. De inspecteur van het middelbaar onder wijs dr. Van Eyck, huldigde zijn ontslapen ambtgenoot als een man, die zijn geheele leven aan het onderwijs had gewijd, en die zich in alle graden en rangen daarvan in elk opzicht verdienstelijk had gemaakt, ja, die gerust kon zeggen: wys my de plek, waar ik niet gearbeid heb. Prof. Van Geer, van Leiden, roemde daarna namens de examen-commissiön, don ontslapen voorzitter dier commissiön als een man van hooge plichtsbetrachting, die steeds op zijn post, altijd het eerst op het appèl was en het laatste heenging. Spreker bracht hulde aan Van Aken's groote onpartijdigheid. Nooit -oefende hy invloed uit op den uitslag van het examen. Als voorzitter liot hy ieder lid volkomen vry in zijn oordeel en daardoor stond by by de commissieleden hoog aange schreven m k#n by op aller medewerking fekeneo. Ten slotte herinnerde prof. Van Geer aan de vriendschappeiykheid van dr. Van Aken jegens de candidaten, tegen wie hy nooit eon hard woord uitte. Integendeel by niet- Blagen was hy wellicht nog meer bedroefd dan die candidaat, wien bU steeds een woord van vertroosting en bemoediging medegaf, en voor wien hy ten allen tyde met raad gereedstond. De zoon, mr. Van Aken, dankte voor do groote belangstelling zyn vader betoond. Veel prachtige kransen dekten de ïykbaar. H. M. de Koningin-Moeder en Prinses Elisabeth van Waldeck hebben Zondag de voormiddag-godsdienstoefening bygewoond in de Duitsche kerk te 's-Gravenhage ondor gehoor van ds. Quandt. De minister van koloniën heeft gisteren dan zyn departement de werkzaamheden hervat. De overgangsexamens van de cadetten der iuf. en der cavalerio van het 1ste en 2de studiejaar by de Kon. Millt. Academie te Breda zullen 15 Mei beginnen. Deze cadetten worden 31 Mei gedetacheerd by de corpsen der late civisio inf., by wdko zy ook aan de najaarsmanoeuvrea zullen deelnemen. Burg. en Weths. van Amsterdam heb ben een voordracht ingediend, waarin zy machtiging vragen tot het doen bouwen van een brug over den Amstel, waarvoor onge veer f 400,000 zal noodig zyn. Reeds sedert lang, zeggen B. en Ws., ei8chen de belangen van het verkeer, dat een nieuwe brug over den Amstel wordt gebouwd ten zuiden van de Hoogesluis. Be doelde brug vormt een schakel in het uit te breiden tramwegnet, zoodat in verband met het Raadsbesluit van 12 October 1898, om de exploitatie der tram in eigen beheer te nemen, het oogenblik is aangebroken om het plan tot het scheppen van een nieuwe verbinding tusgchen den Amsteiayk en de Weesperzyde nader uit te werken. Het maken van bedoelde brug in de rich ting van de as van de Ceintuurbaan vormt een onderdeel der werken, die aan den aanleg van een Ceintuurtramiyn behooren vooraf te gaan. By gelegenheid van het 80-jarig bestaan van het 1ste reg. huz. zal, onder leiding van den 2aen luit. J. G. Pabst, den 20sten dezer in de manége te Leeuwarden een assaut worden gegeven. Ter gelegenheid van het 85-jarig feest 3de reg. huz. woei de vlag gisteren van de huzaren kazerne te 's-Gravenhage. De reveille werd later dan gewooniyk geblazen en te tien uren heeft de troep met den kolonel en de muziek aan het hoofd een wandelrit door de stad gemaakt. Een feestmaaltyd werd aan de onderofficieren en manschappen aangeboden en reeds te twee uren trad de dienst als op Zondag in en hadden de manschappen vryaf. Men deelt ons mede, dat by de firma W. J. Thieme Cie., te Zutfen, een nieuw werk van dr. Van den Bergh van Eysinga ter perse is, getiteld: 0Het Boek van Toe vertrouwen." Harer Majesteits Hofmaarschalk, baron Clifford, heeft, hersteld van zyn ziekte, zyn functiën, die werden waargenomen door adju dant-kolonel Sirtema van Grovestlns, hervat. Aan het oiner ten Hove waren heden genoodigd: baron A. E. Mackay, minister van Staat; baron Van Wassenaer van Rosande, kamerheer in buitengewonea dienst van B, M. de KoniDgin, en Mevrouw; baron J. Van Zuylen van Nyevelt, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M., en de heer F. Loudou, ordonnans-officier van EL M. Op de aanbevelingsiyst voor de betrekking van directeur van het te Nymegen op te richten openbaar slachthuis zfin door B. en Ws. geplaatst: lo. P. D. Beunders, keurmeester lste kl. te Amsterdam; 2o. G. B. Goossens, veearts te Rotterdam; 3o. E. A. L. Quadecker, kapiteio-paardenarts te Haarlem. Er hadden zich 16 sollicitanten aangemeld, de jaarwedde bedraagt f 2400 en vrye woning. Door ds. W. Jesse, predikant by de Doopsgez. Gem. te Oost-Zaandam, die verleden jaar zyn 40-jarige ambtavorvulling herdacht, zal emeritaat worden aangevraagd. De kaplteia der inf. H. W. Muller, van het O.-I. leger, wegens ziekte met verlof, is op zyn verzoek eervol uit den dienst ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen. De by de ryschool te Bergen-op-Zoom gedetacheerde lste luit. P. J. Van der Meer en de 2de luit. H. A. Van Zwyndregt, van het 2de reg. veld-art., worden 1 Mei van die detacheering ontheven en ingedeeld by bet lste reg. veld-art. te Amersfoort. Te Deventer is in den ouderdom van 72 jaar overleden de heer L. A. v. d. Berg, gepens. kapitein van het O.-I. leger. Oud-Ado» Naar men ons uit goede bron mededeelt, zal het hulpkantoor der posteryen te Oud-Ade op Woensdag 15 Febr. Worden opgeheven en een op Donderdag 16 Febr. te Ryp Wetering worden geopend. Wassenaar. Daar zyn gisteravond aan Den Ouden Deyl tranen geschreid en tranen ge lachen. De vereeniging „Nut en Genoegen" gaf haar laatsten gezelligen avond. Mej. Busquet en de heer G. Van der Werf, die den eersten avond met hun voordrachten zooveel succes hadden, voerden nu in ver eeniging met mej. Swart en den heer Uljee een tweetal tooneelatukjea op. Er is wel eens gevraagd hoe het komt, dat de tooneelspelen van Rosier Faassen zoo „pakkend" zyn, terwyl menig „degelyker" tooneelstuk door het publiek niet wordt gewaardeerd? Ik weusch op die vraag geen antwoord te geven, maar wil alleen constatoeren, dat do tooneelisten met „De Werkstaking" succes hebben gehad. Er is gelachen, maar men heeft zicli niet geschaamd te verklaren, dat er ook menige traan weggepinkt is. Sommigen waren van oordeel, dat voor de Vereeniging nog nooit zoo iets schoons was opgevoerd. Een bewys dus, dat de vertolking van het tooneelspel uitstekend is geweest en doel heeft g.troffen. Onder het blyspel „Een kop thee" ia er voort durend gelachen, evenzoo onder do klucht „De lastige Schoonpapa." Mej. B. en de heer v. d. W., wier roem hier gevestigd was, door hun optreden op den eersten gezelligen avond, zullen zich moeten getroosten, dat naast hun namen ook die van mej. Swart en den beer Uljee voortaan met eere genoemd zullen worden. Er mag niet onvermeld gelaten worden, dat mej. S., tusschen de nummers, op het pro gramma vermeld, eenlge liederen gezongen heeft, waarvoor zy telkens met applaus werd beloond. Uit de „Staatscourant»* Kon. besluiten: Benoemd tot adjunct-com missaris der loodsen, ter .standplaats Maassluis, de heer L. Van der Valk; tot commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te Dordrecht, de adjunct-commissaris der loodsen te Rottordam, P. Verkade; tot leorares aan de Rijks hoogero burgerschool te Winterswijk, mej. J. C. De Bruin, thaDS tijdelijk belast met net geven van onderwijs in de Hoogduitsche taal en het schoonschrijven aan die school. Aan M. C. Thijssen, op zijn verzoek, eorvol ontslag verleend als burgemeester der gemeente We9tervoort. Voor den tijd van vijf jaar gedetachoerd bij het leger in Noderlandsch-Indië, de tweede luitenant J. R. L. Jans, van bet 5do reg. infanterie. Benoemd tot ontvanger der invoerrechten, accijnzen en den waarborg, te Maastricht, de heer C. A. M. Bevers, inspecteur der directe belastingen te 'a-Herlogenbosch. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op 11 dezer bij de betaalmeesters iu kas was fl,844/754.II1/. en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van 1,878,680.13. Indische ambtenaren. De „Sts.-Ct." van beden bevat een Koninklyk besluit van 3 Februari 1899, tot wyziging van de artikelen 3 en 6 der Bepalingen betreffende het groot ambtenaarsexamen voor den Indischen oienst, en tot wyziging van artikel 14 van het Koninklijk besluit van 29 Augustus 1883 (Sts 1. No. 133), houoende vaststelling van nieuwe regelen omtrent de benoembaarheid en uitzending van rechtorlyke en administratieve ambtenaren voor den dienst in NederlanJsch-Inciié. Het laatste lid van artikel 3 en het voor laatste en het laatste lid van artikel 6 der Bepalingen betreffende het groot-ambtenaars examen voor dön iDdischen dienst, vastgo- stold by het Koninklyk besluit van 20 Juli 1893 (Ned. Stsbl. No. 117, Ind. Stsbl. No. 257), vervallen. Artikel 14 van het Koninklyk besluit van 29 Aug. 1883 (Ned. Stsbl. No. 133, Ind. Stsbl. No. 249), reeds gewyzigd by bet Koninklyk besluit van 23 December 1892 (Stsbl. No. 286), wordt nader gewyzigd als volgt a. Het derde lid wordt gelezen: Alle requesten, waarby uitzending verzocht wordt, moeten vergezeld zyn van een bewys van zedelyk gedrag, afgegeven door het dage- l(jksch bestuur der gemeente, waar de sollicitant woont, en voorts van het bewys, dat by. tot geen militairen dienst verplicht is, of wel van het bewys, aantoonende welke verplichtingen ten aanzien van den militairen dienst hy nog heeft te vervullen. b. Als voorlaatste lid wordt in het artikel opgenomen: Wanneer een sollicitant nog verplichtingen heeft ten aanzien van den militairen dienst, wordt hiermede rekening gehouden by de bepaling van den termyn van zyn vertrek. Gemengd. Nieuws. Te ruim zevon uren gisteravond hoorde de boerenarbeider Joh. Nobel, wonende in een arbeiderswoning, grenzende aan de boerdery „Nooit Gedacht" van de wed. Grave- land No. 218 aan den 's Gravenweg naby de Ceintuurbaan te Oud-Kralingen, eon geweldigen slag. Onmiddellyk snelde hy naar de veestallen en redde de koeien en paarden, nadat hy ook vrouw en kind in veiligheid gebracht had. Nauweiyks was dit geschied, of de boerdery en twee woningen waren in een vuurzee her schapen en viel aan redden niet moer te denken. Op het zien van den vuurgloed werd io Kralingen de brandklok geluid en rukten ver scheidene spuiteQ ook uit Rotterdam aan. De brand liet zich zoo ernstig aanzien, dat ook eeu stoomspuit uit Rotterdam ontboden werd; evenwel slaagden een viertal spuiten er in het vuur onder leiding van den hoofd man den heer Van der Leek te blusscbeo. De geheele opstal is nagenoeg uitgebrand. De schade wordt door assurantie gedokt. Nobel, een oppassend man, lfjdfc evenwel groote schade, daar al zyn have verbrand en by niet geassureerd is, wyi hy er eerst kort woonde. Eerst omstreeks tien uren In den avond was de brand gebluscht, nadat met groote brandhaken het dak van de groote schuur afgerukt was. De orde op het brandterrein werd gehand haafd onder leiding van den politiechef te Kralingen. Z o n d a g-m orgen is op de grenzen van Zaandam en Sloten in bewusteloozen toestand gevonden zekere J. H. S., oud 27 jaar, van Amsterdam. Zaterdag-avon i heeft by den trein aan de Hembrug verlaten, is toen eigenounkeiyk de spooriyn gevolgd en vermoedeiyk van den spoordyk naar beneden gestort. Inwendig gekneusd en steeds buiten kennis, werd hy door de Zaandamsche politie eerst naar Zaandam en vervolgens naar Amsterdam vervoerd. Een 26-jarig man, werkzaam aan het gesticht St.-Johannes de Deo, te Haarlem, is van het dak van dat gebouw gevallen; de man was nagenoeg onmiddellyk dood. Gisterochtend is uit het Noord- ze kinaal opgehaald het lyk van den onlangs verdronken portier van de papierfabriek W. Van Eyk. De „Tel." deelt mede: Op last der justitie is een groot deel der telegraphische correspondentie opgevraagd, betrekking heb bende op de zaak tegen mr. Van Hall. De twaalf ambtenaren, die voor het opzoeken der telegram-formulieren naar het telegraaf- arebief te 's-Gravenhage zyn gezonden, hebben niet minder dan ruim een millioen stukken te onderzoeken. Enkele ambtenaren zyn daar voor tydelyk naar Den Haag verplaatst. Zy genieten eiken dag van hun arbeid aloaar een extra-toelage en op het vinden van de ge zochte stukken Is een extra premie gesteld. Reeds langer dan acht dagen zyn zy aan het W'.rk. Of reeds eenlge der gezochte papieren gevonden z(jn, is nog niet bekend, daar de ambtenaren onder hun ambtseed staan en slechte aan hun bevoegde superieuren mede- oeelingen mogen doen. Men berekent, dat de kosten van het onder zoek der formulieren tot nu toe reeds f 300 bedragen. Te Groningen wordt door zekeren A. De V. een informatiebureel gehouden. Ten opzichte van in de loting voor de nationale militie gevallen jongelieden uit omliggende plaatsen hoeft hy wat nieuws en voor hen wat zeer belangryks bedacht. Vóór de loting zocht hy hen op en beloofde, togen een belooning van f 100 a f 150, te zullen zorgen, dat zy afgekeurd werden. Onderscheidenen namen dit aan. Een dag voor do keuring moesten zy zich by De V. aanmelden, die den jongelui een lepel bruin vocht liet innemen. Zy kregen hevige hart kloppingen en werden werkelyk afge keurd. Voor de marechaussee hebben ver schillende afgekeurden, voor wie natuuriyk vrygelote jongelui moesten invallen, de toe dracht der zaak medegedeeld en de gevolgen zullen wel niet uitbiyven. In zake de goederen, rechten en titels, behoorende tot de Heeriykheid Schagen en toebehoorende aan graaf Duris d'Oultreraont in Henegouwen, hebben de vol gende overdrachten plaats gehad. De hofstede Zaandam, benevens de heer- lykheidstitel, is overgegaan op vrouwe Van Rappard née du Marchie Sarvaas, te 's Graven- hage; het jus patronatus over de kerken van Schagen, BarsiDgerhorn, Kolhorn en Haring huizen op mr. H. Boonacker, te Schagen; de landeryen in de Schager en Niedorper Kogge op verschillende eigenaars. Te Almeloo is gisteren een werk staking uitgebroken in de stoomspinnery „Twente". De oorzaak is, dat aan het per soneel in de krassery dezer inrichting de keus gelaten werd voor het vervolg te werken „zonder hulp" tegen het loon, dat thans ge noten wordt, of met helpers, maar dan met een vermindering van f 2 van het tegenwoor dige loon. Toen dit bekend wa9 gemaakt, heeft men het werk in de krassery gestaakt De directeur zag zich hierna verplicht „stop" te zetten, aangezien men nu ook niet in de andere inrichtingen der spinnery kan arbeiden. Eon groot rumoer had Zaterdag avond plaats in de Schryvorstraat te Dordrocht, Een 12 tal personen, die een tappery aldaar nog binnen wilden, wat, omdat het na be zetten tyd was, werd geweigerd, trokken stukken hout van eenige glaskisten, staande aan de KnipersbaveD, en sloegen daarmee de ruiten in. De tapper, hierdoor woedend geworden, kwam met een vensterluik naar buiten, waarna een hevig gevecht volgde. Een der persoüen werd zwaar aan het hoofd verwond. Daarop werden alle glasruiten in de woning van den tapper stukgeworpen. Gelukkig verscheen toen de politie, die eenige jongens arresteerde en naar het burem bracht, terwyl de verwonde door een arts werd verbonden. (D. G) Zondagavond on-nacht was het onrustig in en voor verschillende bierhuizen en tapperyen to Arnhem, zood.it de politie telkens tusschenbeide moest komen en van de sabel gebruik maken. In een bierhuis aan de Menthenstraat, waar voor iederen avond een agent van politie ge posteerd is, ontstond telkens twist, welke ten laatste zoo hoog liep, dat assistentie der politie werd verzocht en een twintigtal be zoekers werd verwyderd. Hierby werd met bierglazen en stoelen geworpen, zoo >at ce bierhuiBhouder een verwonding aan het hoofd kreeg en de politie, een dor daders arrestee- rende, in de handen werd gebeten en schop pen en slagen ontving. Intusschen gelukte de arrestatie toch en werd proces-verbaal tegen den dader, alsmede tegen een persoon, die verzet pleegde, opgemaakt. Voor een tappery aan de Doelenstraat ont stond gisternacht eveneens een vechtparty, waarby een militair, de radende artillerist A. De L., zoodanig tusschen de tweede en derde rib werd gestoken, dat hy in het hospitaal moest opgenomen worden. De dader werd in zyn woning gearresteerd en bevindt zich in bewaring der politie. Ds toestand van den patiënt is vry ernstig. AmhCt.) Terwyl Zonda g-a vond twoe personen uit Yucht, Maller en Denisse, in het riviertje de Dommel onder die gemeente op de ganzenjacht waren, stootte Muller het bootje, waarin zij gezeten waren, van den wal, en drukte toen door eon of ander toeval tegen den haaa van het geweer, dat in het bootje lag. Het schot ging af en Muller kreeg de volle lading in ds borst. Hy werd onmiddellyk. naar het ziekenhuis overgebracht. Toen een arts hom daar gisterochtend opereerde, stierf hy onder de behandeling. Gistermiddag om drie uren is te Raamsdonksveer een zeejarig jongetje door een machine van een rangeerende stoomtram gegrepen, waarby hem het linkerbeen en van den rechtervoet een teen werden afgereden. In het laatst der vorige week zyn te Bristol in het hnwelyk verbonden een juffrouw Margaretha Chisholm en de hoer Alexander Macdonald, ds laatste, ofschoon in de hawelyksregisters onder dezen naam in geschreven, is meer algemeen bekend onder dien van „koning van Klondyfee" Hy is de gelukkigo bezitter van zeven en twintig millioen pd. et. De wittebroodsweken zullen door het jonge paar te Bournemouth worden doorgebracht en daarna trekken bei en naar het ryk van den goudkoning terug. Macdonald is in Schotland geboren; toen hy twintig was, trok hy reeds als mijnwerker de wyde wereld in, om in Mexico, dat toen hot rykste zilverland was, te land te komen. De jonge man werkte er hard en weldra had hy eon fortuintje by elkaar gegraven. Toch was de rykdom dezer mynen de reden van zyn kort- stondigen tegenspoed, want de reusachtige hoeveelheden zilver, die aan het daglicht werden gebracht, hadden zulk een depreciatie van bet metaal ten gevolge, dat Macdonald genoodzaakt was zyn eigendommen in Mexico met verlies van de hand te Z9tten. In 1895 besloot h(J zyn geluk in het goud te beproeven. Hy trok naar Alaska en zette zich neer te Dawson City, dat nu 30,000 inwoners telt, doch toen slechts uit een handje vol hutten bestond. Drie jaren I ter was by reods eigenaar van acht en zeventig mynen, waaronder die van Eldorado en Shookem, waaruit jaariyks voor een ronde som van een millioen pd. st. geput wordt on welke benaderd zyn op 27 millioen pd. st. Te midden der goadkoorts-epidemie, dio haar slachtoffers overal om hem heen uitkoos, bleef Macdonald een bedaard en ernstig man. Een van zyn eerste daden als „ko.-.ing" was de katholieke kerk te Dawson City te her bouwen. Kort daarop ging hy een bezoek aan Engeland brengen; hy bracht eenigen tyd door by zyn ouders in Schotland, ontmoette te Bristol een familie, waar een oudste dochter wasenfin, het einde van het liod is hier boven reeds verhaald. Op vernuftige wijze heeft oen oplichter by eon gemaskerd bal te Beriyn zyn slag geslageD. Daar verscheen onder de talryke gasten een persoon als oudo dame ge kleed, die uit haar tasch een flesch met cognac haalde en den inhoud „ten bate der veroe- nigiog" voor 1 mark per glaasje rondci ndo. Zeer groot was de aftrek, zoodat 63n aantal flesscben geledigd werden. Toen men na middernacht van allo zijden verlangde te weten, hoeveel de kas door aio vrywillige

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1