VoermanHenschel, fp; Ï195T Woensdaia: 8 I^el>riiari. A*. 1899 Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. |>it nonuner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. KOWKUJKE VEREERIGING Het Nederlandsch Tooneel. Leiden, 7 Februari. LEIDSCI DAGBLAD. PBJJS DEZER COURANT i "Voor Lelden per 8 maanden. 1.10, (Franco por posl••••••*...- 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PBXJB DER AD VEBTENTlSS t Van 1 8 regels 1.06. Iedere regel meer 0.171. - Grootere letters naar plaatsruimte - Voor het Incasaeeren holten de stad wordt ƒ0.06 berekend MAANDAG 13 Februari: Tooueelspel in vijf bedreven, uit het Duüsch van Gerhart Hauptmann, vertaald door Taco E. De Beer. Over „Voerman Henschel" is al veel ge schreven in menig blad werd een uittreksel van den Inhoud gegeven en by de vertooning bleek, dat onze beste tooneelspelers hunne hoogste triomfen er mede vieren en zich in hunne volle kracht vertoonen. Gisteravond werd het te Rotterdam ge geven. Ziet bier wat het morgenblad van heden der „Nieuwe Rotterdammer Crt." schrijft: „Bij groepjes kwam men tegen achten op den Coolsingel de menschen tegen, die geen plaats meer in „Tivoli" hadden kunnen vinden voor de vertooning van Voerman Henschel door „Het Nederlandsch Tooneel." Dit stuk ls een besliste zege voor de Koninklijke Vereenigiug, maar oordeelend naar de ver slagen, gelooven we niet, dat de belangstelling en het succes nog ooit zóó groot als te Rot terdam zijn geweest. Men zat niet alleen in bet orkest, en het is daar geen lekker zitten met dit weer „men" zat ook boven, d. w. z. menschen, die aan de stalles en baignoires gewoon zijn, hadden gretig een enkel open plaatsje boven genomen. De heele komedie was dus vol. Ook verscheidene Rot ter jamsche actrices en acteurs waren komen kijken. „En na elk bedrijf Is het twee-, drie- of viermaal halen geweest! De heer Louis Bouw meester werd tweemaal alleen teruggeroepen, en toen bij aan bet slot de huldebetuigingen samen met zijn zuster ontving, werden aan Mevrouw Thóo Bouwmeester vier bloemge- schenken vereerd, en waren broeder en zuster het voorwerp van een geestdriftige ovatie." Do voorstelling zal plaats hebben in den Leldschen Schouwburg. Loges en Baignoires f 1. Parterre 50 Cts. Galerij 25 Cts. Plaatsbespreking aan ons Bureel voor Loge, Baignoire en Parterre 10 Cts. en voor de Galerij 6 Cts. extra. Aboonés binnen en buiten Leiden kun nen van heden tot Donderdag-middag klokslag vier uren vooraf schriftelijk of per teleplioon plaatsen bespreken tegen vergoeding van 20 Cts. bespreekgeld per plaatsonder voorwaarde, dat do genomen plaatsen in den loop van Vrijdag of Zaterdag op het daarvoor bestemde en in ons nommer van Donderdag avond afgedrukt wordende Bewijs worden afgehaald en betaald. De plaatsen worden dan zooveel mogelijk volgeQS in het schrijven uitgedrukt verlangen en naar volgorde besproken, terwijl de be zoekers van de vorige voorstelling recht van voorkeur behouden op hun plaatsen. Zooals men onlangs In dit blad beeft kunnen lezen, zal mejuffrouw Van der Lindon alhier zangonderwijs komen geven. W(j boerden, dat zjj een dochter ia van den componist C. Yan der Linden, den directeur der Nederlandsche Opera. Mejuffrouw Van der Linden behaalde het eind-diploma van het Conservatorium der Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst en haar zangopleiding genoot zij van mej. Cornólie Van Zanten, wier uitstekende methode door tal van leer lingen, waaronder mej. Tilly Koenen, ook buiten onze grenzen beroemd is geworden. Het zangonderwijs, waarvan mej. Van der Linden onder leiding van mej. Van Zanten een speciale studio heeft gemaakt en waar voor z(j door haar leermeesteres met warmte wordt aanbevolen, belooft dus in uitstekende handen te zijn. Dat zij reeds op gunstigo verkregen resultaten kan wijzen, etrekke haar niet het minst tot aanbeveling. - Aan den Raad is ingediend een adret door de heeren M, H. Fontein en M. De Tombe, tea geleide van een stratenplan voor een •terrein, benoorden de Rijnkade. B. en "Ws. verklaren, zich, evenals oe commissie van fabricage, over het algemeen met het inge diend plan te kunnen vereenigen. Plaats en richting der ontworpen straten geven geen aanleiding tot bedenkingen en ook de ont worpen breedte van 10 meter komt vol doende voor. Ook tegen het overnemen van de straten op de door adressanten aangegeven voor waarden bestaat by B. en Ws. geen bezwaar, met dien verstande evenwel, dat niet alleen de grond van de geprojecteerde toegangstraat aan de gemeente worde overgedragen, maar ook het verlengde dier straat, op de over gelegde situatieteek-ming als tuintje aange geven. Ook over dat stukje grond toch be hoort de gemeente de vrije beschikking te heoben, opdat niet de acbter het bouwterrein gelegen grond van de Rijnkade worde afge sloten en dus met een eventueelen straten aanleg in de Waard worue rekening gehouden. In overeenstemming hiermede geven B. en Ws. den Raad in overwegiog te besluiten tot goedkeuring van het door adressanten inge diende stratenplan, onder voorwaarde, dat het in het verlengde van de geprojecteerde toe gangstraat op de situatieteekeniog als tuin aangegeven stukje grond, benevens de hellt van de daaraangrenzende sloot, aan de ge meente ln eigendom worde overgeoragon voor een koopsom van f 850, waarvan de betaling zal plaats hebben, wanneer de gemeente over oien grond, die voorloopig kosteloos als tuin by de verkoopers in georuik zal biyren, zal wenschen te beschikken; tot het overnemen in eigendom en onderhoud van de ontworpen straat, benevens de helft van de aangrenzende Broersloot en van de geprojecteerde toegang- etraat, benevens het in het verlengde daarvan liggende gedeelte van de RUnkade, onder voorwaarde, dat door adressanten aan de gemeente worde betaald een som van f 1600, als tegemoetkoming in de kosten van be strating en rioleering van den grond, waar voor ce gemeente in hun plaats zal zorg dragen; en tot ingebruikgeving aan adres santen na de eigendomsoveroracht van twee 6trooken grond, ieaer ter breedte van 21/, M. en gelegen vóór de huizen aan weerszyden der ontworpen straat, ten einde tot tuin te worden ingericht. Naar aanleiding van oen door den heor N. Bink Ingediend plan tot aanleg van een etraat op eon aan het Utrechtsch Jaagpad grenzend terrein, deelen B. en Ws. den Raad mede, dat do aan te leggen straat is ontwor pen op een terrein tusschen den Hoogen Ryndyk en het Utrechtsch Jaagpad, met welk laatste zy een rechten hoek vormt. Met het oog op een eventueel doortrekken van de straat naar den Ryndyk is bet wen- scheiyk, dat de straat glooiend worde aan gelegd, geleideiyk opklimmende in de richting van het Jaagpad naar den Hoogen Ryndyk in verband met den afstand tusschen beide wegen. Overigens bestaan by B. en Ws. tegen het ingediende plan geen bezwaren. Zy geven den Raad mitsdien in overwegiog het door den heer N. Bink ingediende straten plan goed te keuren onder bepaling van in achtneming van het bovenaangevoerde. Onder aanvoering van de daarvoor gel dende redenen geven B. en Ws. den Raad in overweging vrystelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen ten behoeve van de na te noemen jongelieden, t. w.J. W. Glouns, vroeger leerling van het gymnasium, thans van de hoogere burgerschool; W. L. Mac Gillavry, oud-leerling der hoogere burgerschool; H. A. De Ryk, als voren, en N. J. C. Van Hasselt, oud leerling van het gymnasium. Van uit het gebouw Haarlemmerstraat No. 54 was gisteren de Nederlandsche drie kleur met Pauseiyken wimpel ontplooid. De reden biervan was niet ver te zoeken. In de concertzaal Ephraim, deel uitmakende van dat gebouw, vierde de Zouavenbroederscbap „Fidei et Virtuti" (afd. Lelden van den Alg. Ned. Zouavenbond) baar drie-en twintigste jaarfeest. In de zaal prykte een groep sier- ïyke planten met de busten van H. M. Koningin Wilhelmina en Z. H. den Paus, tenevens de banier der Broederschap. Ongevoer halfnogen ging het scherm van het tooneel op en heette de voorzitter, de heer B. J. Staphorst, gekleed in zouaven-uniform, detalryke aanwezige dames en heeren welkom. Hy wierp een terugblik in het afgeloopen jaar, daarin reden tot tevredenheid vindonde, wyl er een krachtig leven in de Broeder schap werkzaam was. Eenlge leden verlieten haar, doch meerdere sloten zich by baar aan, om mede onder haar banier te stryden voor de heerlyke zaak des Pausen. Hy eindigde zyn bezielende toespraak met een „Lang leve de Paus Koning Leo XIII" en een „Lang leve Koningin Wilhelmina". Pas hadden de aanwezigen hun byval met het gesprokene betuigd, en had de muziek zich doen hooren, of er hadden een tweetal plechtigheden plaats en wel in verband met het feit, dat de heer B. J. Staphorst thans vyftien jaren als lid aan de Broederschap is verbonden en 121/» jaar onafgebroken het voorzitterschap bekleedde. De heer W. Mul ders, commies by de Holl. IJzeren-Spoor- wegmaatschappy te Amsterdam en lid van verdienste der Broederschap, bood den voor zitter diens goed gelykend portret, door den gever zelf geteekend, ten geschenke aan, terwyl de penningmeester, de heer J. W. Godoyn, den jubilaris mededeelde, dat hem door de leden en het lid van verdienste een linnenkast, vloerkleed en fauteuil waren geschonken als zooveel stoffeiyke bewyzen van erkentelykheid voor hetgeen de heer Staphorst als een uitnemend voorzitter tot nu to3 voor do Broederschap is geweest. ZyD „Leve de Voorzitter" werd met toejuichingen en fanfares begroet. Getroffen bedankte de heer Staphorst voor deze blyken van waardeering. Vervolgens bracht de lste secretaris, de heer L. J. Hensing, verslag uit van den toe stand der Vereeniging. Deze telt 65 leden, 7 donateurs, 2 eereleden en één lid van ver dienste; 8 leden beaankten en één lid werd geroyeerd. De ontvangsten bedroegen in het geheel ƒ603 935, de uitgaven 279.19 (waar van 210 aan ziekengeld), zoodat er een voor- deelig saldo is van 324.74s. In het verslag worat voorts melding go- maakt van de feesteiyke herdenking van het 2-jarig bestaan der zangafdeeling „Leo" in Augustus; van het niet onopgemerkt voorby- gaan der troonsbestijging van EL M. Koningin Wilhelmina; van het zonden aan H. M. by die gelegenheid van een telegram van geluk- wenscbing, waarop een waardeerend antwoord werd ontvangen; van de vertegenwoordiging der Broederschap ln den optocht by de Leidscho inhuldigingsfeesten; van de gewone protestvergadering te Utrecht, waarop de zangafdeeling „Leo" zich op zoo uitnemende wyze van baar taak kweet, dat ze den dank verwierf van het centraalbestuur en van den gewyden redenaar dier vergaüeriog, den eerw. pater Kerkhof; van de herdenking van den veldslag van Montana, op de gewone wyze (het Mentanafeest kon ditmaal' Diet gevierd worden). De secretaris eindigde zyn verslag met de beste wenschen voor den bloei der Broederschap en de uitroepen: „Leve do Paus-Koning", „Leve Generaal De Charette' „Leve de Alg. Ned. Zouavenbondl" Nadat den secrotaris voor zyn net en degeiyk verslag een welverdiend applaus was ten deel gevallen, werd de avond verder in de aange naamste stemming doorgebracht met zang, muzi-k, tooneelspel en voordrachten. De zang vereeniging „Leo" droeg ook nu weer niet onbelangrijk by tot de opluistering van het feest door het zingen van verschillende liede ren, waarvan „Naar den Dam" zóó in den smaak viel, dat het werd herhaald. In de pauze verschafte de uitloting der prijzen eener tombola ten voordeele van een nieuwe banier veel genoegen. Het initiatief tot deze tombola bestaande uit door de leden byeengebrachte geschenken, was genomen door den heer J. Van Dam, die het vorig jaar als lste secretaris optrad. Op verzoek vermelden wy nog, dat de heer A. Kouwenberg ook nu de grimeering voor het tooneel had geleverd. De minister van financiën maakt bekend, dat hy uit Lellen ontvangen heeft 3, ter voldoening van te weinig betaald successie recht. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 10 Januari, wordt hedenavond alhier verwacht. De toestand van den minister Cremer was gisteren reeds wat verbeterd. De luitenant ter zee der lste klasse W. C. J. Smit, in commissie te's Gravenhage, worJt met 16 dezer op non-activiteit gesteld. De Tweede Kamer is ter vergadering op geroepen tegen Dinsdag 21 Februari, te 2 uren. In die byeenkomst zal aan de orde zyn: de trekkiog der afdeelingen en regeling van werkzaamheden. De voorbereidende schrifte lijke behandeling van enkele wetsontwerpen (o. a. de revisie van strafzaken in de Indische Mynwet), die allereerst voor openbare behan deling in aanmerking komen, zal dan afge loopen zyn. De voorzitter zal in overweging geven in de afdeelingen te onderzoeken onderscheidene wetsontwerpen, o. a.: nadere bepalingen om trent den accyns op den wyn (vruchtenwyn); nadere regeling van den dienst en het gebruik van spoorwegen, waarop uitfluitend met be perkte snelheid wordt vervoerd; verbetering van het Noordzeekanaal; wijziging van het slotprotocol der Rynvaartakte; regeling van arbeids- en rusttyden in fabrieken en werk plaatsen; aanleg en onderhoud van een visschershaven te Schoveningen; bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterbandel, en dading nopens den eigendom van duin onder Callantsoog. By de ter-aarde-bestelling te Hilversum van het stoffeiyk overschot van douairière Hartsen, Dame du Palais van H. M. de Koningin-Moeder, was H. M. de Koningin vertegenwoordigd door Haar Kamerheer baron Taets van Amerongen; H. M. de Koningin-Moeder door jhr. Yan Tets, dienst doend kamerheer en thesaurier van Harer Maje3teit8 Huis. De commissaris-generaal voor de Wereld tentoonstelling is uit Parys te 's-Gravenhage teruggekeerd. De toestand van den minister van marine, den vice-admiraal jhr. Róell, gaat goed vooruit. Zondag mocht de minister voor 't eerst het bed verlaten. De heer F. J. Domela Nieuwenhuis, consul generaal der Nederlanden te Pretoria, is benoemd tot ridder ia de orde van Onze Lieve Vrouwe van de Onbevlekte Ontvangenis van Villa ViQosa van Portugal. By de ontvangst door den president der Fransche Republiek van den Nederlandschen Commissaris Generaal ter Paryscbe Wereld tentoonstelling en zyn gedelegeerden, werden beide heeren aan den heer Faure door Hr. Ms. gezant te Parys, Ridder De Stuers voor gesteld. Mej. H. M. J. Sueringh, te Utrecht, is benoemd tot onderwyzeres aan de openb. lagere school te Hei- en Boeicop. Door tusschenkomst van den burge meester van Renkum heeft de heer A, Koning, onderwyzer aldaar, vanwege H. M. de Koningin-Modder een dankbetuiging ontvangen voor zyn tydige waarschuwing aan den koet sier, toen by het bezoek van B. M. aan „Oranje Nassau-oord" op 27 Januari een wiel van Hr. Ms. rytuig defect was geworden. De examens voor onderwyzer en onder wyzeres zullen dit voorjaar aanvangen op 17 April; het schriftelyk gedeelte zal op 5 April te voren gehouden worden. Het getal candidaten zal grooter zyn dan ln 1898. De minister van oorlog heeft bepaald, dat by de ioaeeling der militie voor den dienst by de infanterie bfizonuer geschikt zyn te achten breedgeschouderde manschappen, ook al zyn zy niet lang. Allerminst mag als regel geldeD, om by dit wapen in te deelen de inge- lyfden van minder krachtigen lichaamsbouw of wier uiteriyk eea minder sterk gestel verraadt. Dezelfde minister heeft verder bepaald, dat by de vesting-artillerie, by de in Maart a. e. plaats hebbende indeeling der ingelyfden voor de militie te land der lichting 1899, by voor keur moeten worden ingedeeld die manschap pen, welke herkomstig zyn uit gemeenten, waar de schuttery geheel of gedeelteiyk voor den dienst der vesting-artillerie bestemd is, of aio thuis behooren in vestingen, in kust plaatsen of in gemeenten, waarin of in welker nabyheid verdedigingswerken zyn gelegen. De afd. Neder-Veluwe der Geld.-Ov.-My. van Landbouw zal in baar eerstvolgende ver gadering behandelen het volgende voorstel, ingediend door den heer S. G. Van Weideren baron Rengers: dat door de afdoeling een request aan de Regeering worde gezonden, daartoe strekkende: „dat van Regeehngswege een commissie van deskundigen (veeartsen) worde benoemd, aan wie wordt opgedragen in 't hoogste ressort uitspraak te doen in geheel Nederland, tus schen hengstenhouders en de Prov. commissies, wanneer hengstenhouders vermeenen, dat door de commissie hun hengsten zyn afge keurd op niet voldoend gemotiveerde grin den of zonder opgave van redenen." Spr. noemde in z(jn toelichting den tegen- woorcigen toestand onhoudbaar. Meermalen gebeurt het, dat hengsten in de eene provincie afgekeurd en in een andere goedgekeurd worden. Het voorstel vindt reeds algemeene instem ming. In het „Handelsblad" is een schrijven van een onzer landgenooten te Algiers opge nomen, waaruit biykt, dat op Zaterdag 21 Januari Hr. Ms. „Pi9t Hein" voor Algiers verscheen. De Ned. consul, de heer J. J. Van Vollenhoven, begaf zich aan boord en ging toen met den commandant de officiöele be zoeken afleggen. De*9 werden beantwoord door de plaatseiyke autoriteiten, w. o. generaal Larchey, chef van heft 19de legercorps, den echoot by-nacht en daarop volgde een reeks feesten aan land en aan boord. Het stoomschip „Anchises" vortrok 6 Febr. van Amsterdam naar Liverpool en Java; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 4 Four, van Nieuw-York naar Weet-Incië; de „Staten dam", van Nieuw York naar Rotterdam, pas seerde 6 Februari Lizard; de „Kooingio Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Febr. te Southampton; de „Lom bok," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Febr. te Genua; de „Prins Willem IV," van Suriname naar Amsterdam, passeerde 6 Febr. Oues8ant. Bodegraven. Toen de weeke sneeuwbry op de straten, in den nacht van Zondaz op Maandag, door do vorst in een harde yskorst was veranderd, vermaakten den volgenden morgen in onze gemeente zich reeds enkelen met arren. Ook de heeren gebr. B. en hun zuster gingen alt wintervermaak genieten. Snel ging het een hoek om, toen de lei Jsels braken; de heeren grepen ze allebei nog, maar het paard was hun te sterk en ging er van door met de jonge dame alleen in de ar. Deze liet zich er heel spoedig oitvallen en bezeerde zich da&rby gelukkig slechte weinig. Het paard rende in woeste vaart, met do ledige ar achter zich, door oe Kerkstraat, waar op dit oogen- blik tal van naar huis keerende schoolkinderen liepen, waarvan, als door een wonder, niemand letsel kreeg. Een kwartier buiten het dorp gelakte het iemand het paard te grypen en naar de eigenaars terug te brengen, dia er '8 middags nog eens weer een toertje mee maakten. De staten van de uitkomsten der metingen en schattingen, over het afgeloopen jaar in deze gemeente verricht, ten opzichte van ver» anderingen en stichtingen van gebouwde eigen dommen, liggen ter Gemeente-secretarie go- durende 30 dagen ter inzage en vóór den 5oen Maart a.s. kunnen bezwaren daartegen by het College van Gedeputeerde Staten dezer provincie worden ingebracht. Hazcrswoude. Ds. N. Y. Van Goor, prei. by de Geref. Gem. alhier, heeft het beroep naar Boxum aangenomen. Voorschoten. Voor de lichting der nationale militie van 1900 zya alhier ingeschreven 29 loteiingen, die allen lezen en echry ven kunnen. Voor de zeemilitie heeft zich van de lote iingen der lichting 1899 niemand aangemeld. Zoetermeer-Zegwaard. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ter alge meene kennis gebracht, dat op Woensdag 15 Maart, 14 Juni, 13 September en 13 December 1899, telkens des namiddags van 12 tot 2 uren ten huize van den heer A. Meerburg, arts te Zoetermeer, en van 1 tot 2 uren ten huize van dr. L. J. Vriesman, arts te Zeg waard, gelegenheid zal bestaan tot kostelooze inenting eo herinenting. Zoetermeer. Aan het hulpkantoor der posteryen werd gedurende de maand Januri in 71 inlagen een bedrag gestort vao 1739,74, terwijl in 8 terugbetalingen f 2245,91 aan de inleggers werd terugbetaald. Aan het Ryks-telephoonkantoor alhier ztfa gedurende de maand Januari behandeld 89 telegrammen, waarvan 31 verzon Jen en 58 ontvangen. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten: Benoemd tot heemraad van bet waterschap de polder van Dieden, provincie Noord Brabant, A. L. P. Broekman. Met ingang van 13 December 1898, een jaar- lijksche toelage van f 100 verleend aan L. S. of S. L. Brepohl, weduwe van den broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw E. Gerdes. De kapitein A. W. Ncordayn, van het l6te reg, infanterie, voor den tijd van twee jaren gede tacheerd bij de landmacht in West-Inaiö. Met ingang van 1 April 1899, den opzichter der telegraphie van de lste kl. W. J. Van Gulik, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst. De gewone andi&ntiön van de ministers van waterstaat, handel en nijverheid en van koloniën zullen deze week Diet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekond, dat op 4 dezer bij de betaalmeesters in kas was ƒ1,887,667.421/. en dat op denzeltden dag door de Nederlandsche" Bank, ingevolge art. il&«s van haar octrooi, aan 's lande koa een voorschot was verstrekt ten bedrage van ƒ1,711,362.73'/;. Nuttige en fraaie handwerken. De minister van binnenïandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Rijks- kweeaschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn met 1 Mei 1899 te vervullen is een betrekking van onderwijzeres in de nattige on fraaie hand werken voor meisjes. Jaarwedde ƒ800. Zij, die voor doze botrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 21 Febraari 1899, met overlegging van haar akten yan bö* kwaambeid, aan te melden bij de directrice der Rijkskweekschool voornoemd. De to benoemen onderwijzeres heeft uitzicht tevens te worden aangesteld als onderwyzeres

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1