H», 11949 Maandag; O Februari. AM 899 <§cmant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad Feuilleton. De bloem van bet noud. LEIDSCH DAGBLAD. PRUS DEZER OOUBANTi "Voor Lelden per 8 maandecL 1.10, Franco per poet 1.40, Afzonderlijke Nommers 0.05. PBJJS OER ADVERTEHTEËW Van 1 6 regels f l 06. Iedere regel meer f 0.17). - Grociere lettere naar plaatsruimte - Voor het Incasseer on bulten de stad wordt f 0.05 berekend Leiden, 4 Februari. •- Aan den Directeur van het Kabinet der Koningin, is, na zUn terugkeer uit Zeist, tot herstel van gezondheid voor den tyd van 6 weken verlof verleend. De heer Roéll, minister van marine, is herstellende, doch moet in het belang van volstrekt noodzakelijke rust nog hot bed houden. Men verzekert, dat tegen Oct. 3.8. de verwisseling van gouverneur generaal van Nederl. Indiö kan worden verwacht. Jhr. J. De Rovere van Breugel, vice- consul, zal als adjunct-commies opgenomen worüen in het ambtenaarspersoneel van het departement van binnenlandscbe zaken. Niettegenstaande door het college van kerkvoogden en notabelen te Zaandam definitief tot den verkoop van de „Bullekerk" enz. was besloten, en deze reeds was bepaald op den löden dezer, is de toestand zoodanig verandert, dat bet behoud van bet gebouw thans niet tot de onmogelijkheden behoort. Van verschillende zijden kwamen in den laat8teii tijd giften in, om de kerk voor sloo ping te behosden. Dit heeft geleid tot een vergadering van alle kerkelyke collegos op gisteravond, waar de wenschelykheid van het behoud werd uitgesproken en waarin besloten werd voorloopig den verkoop te verdagen, ten einde te trachten de beneodigde som voor herstel bijeen te krijgen. Naar het „N. v. d. D." verneemt, hebben ook personen, buiten de gemeente woonachtig! belangrijke byiragen toegezegd. Het pantserdekachip „Friesland onder bovel van den kapitein ter zee L. A. H. Lamio, Is 3 dezer te Smyrna en het pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, 8 dezer te Plymouth aan gekomen. Nader wordt gemeld, dat de minister Tan oorlog ter kennis van de landmacht heeft gebracht, dat voortaan, in den gewonen paa xnarcheerende, 120 passen in de minuut moeten worden gemaakt. In de maand Januari jl. werden bij het Koloniaal Werfdepot aangenomen 97 personen, t. w. 78 Nederlanders, 8 Duitscbers, 8 Belgen en 8 Zwitsers en werden van de veracbillende corpsen van het leger hier te lande over genomen 18 onderofficieren en minderen. Het totaal der werving bedroeg aldus 110 man, aan wie 21,750 aan handgelden werden uitbetaald. Het stoomschip „Cyclops," van Batavia Baar Amsterdam, vertrok 31 Jan. van Colombo; de „Bundesratb," van OoBt Afrika naar Vlis- slngen en Hamburg, vertrok 2 Febr. van Port-Said; de „Chemnitz," van Java naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 2 Febr. van Singapore; de „Clio" arriveerde 2 Febr. van Amsterdam te Neufahrwasser; de „Kanzier, tan Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, airiveerdo 2 Febr. te Napels; de „Sultan" vertrok 2 Febr. van Delagoa Baai naar Vlis- 6ingen en Hamburg; do „Orion" vertrok 3 Febr. van Stettin naar Amsterdam; de „Sme- roe," van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Febr. van Padang. Bodegraven. De kans om op hun ouden dag op het jaagpad te loopen, het ODgelukkig lot van zooveel paarden, wordt hoe langer hoe minder. Stoommachines en pitroleum- motoren maken de jaagpaarden overbodig. In de vorige maand zijn hier weder twee motor- pakschuitdiensten ingevoerd, één van den heer Nagtegaal, die een geregelden dienst van hier op Amsterdam en do Zaanstreek onder houdt, en één van den heer Van Aalst, van Bodegraven op Gouda en Leiden, tot vervoer van goederen en vee. Op Maandag 13 Febr. a. 8. zal de zang- vereeniging „Harmonie", alhier, met welwil lende medewerking vun twee koorzangers van de R-Katholieke kerk, in het hotel „Van Haaften" een uitvoering geven voor de kunst lievende leden dier vereeniging. Ook zullen niet-leden, volgens het verleden week gewijzigd reglement van „Harmonie", tegen betaling deze uitvoering kunnen bijwonen. Wegens ziekte van mej. F. Maas, onder wijzeres aan de openbare school A, albier, is tijdelijk als onderwijzeres aan aie school aan gesteld mej. G. Blok, van 's-Graveohage. De heer H. Le Coultre, burgemeester van Bodegraven, heeft gevolg gegeven aan de uit- noodiging van het bestuur van een Neder- landschen Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening, om zitting te nemen in bet door dien bond gevormd comité. Het aantal ingeschrevenen voor de nati onale militie voor oe lichting 1900 bedroeg alhier, bi) de sluiting der inschrijving op 31 Januari, 86. De heer C. Dekker, arts alhier, zal op Dinsdag 7 Febr., des avonds te aebt uren, in een openbare vergadering van het departement „Bodegraven" der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de spreekbeurt vervullen. „Hulp bü ongelukken" is het onaerwerp, dat de spreker zal behandelen. Op 1 Jan. 1899 bedroeg het aantal kin deren van 6 tot 12 jaren in deze gemeente 257 jongens en 277 meisjes, te zamen 534 kinderen. Hiervan gingen niet school 6 jon gens en 14 meisjes, te zamen 20 kinderen. De vier scholen in deze gemeente werden op 1 Jan. bezocht door 205 jongens en 208 meisjes, te zamen 413 kinderen. 74 jongens en 78 meisjes ontvingen onaerwlj3 buiten de gemeente, terwijl 28 jongens en 23 meisjes uit andere gemeenten in Bodegraven de scholen bezochten. Aan het postkantoor albier is in de maand Januari in de Rijkspostspaarbank in gelegd ƒ1118.44 en uitbetaald 1167.80. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nommer 652. Katwijk. Op 31 December jl. waren in de gemeente 87 hondenkarren, terwijl het aantal inrichtingen, waarin krachtens vergunning sterke drank in het klein werd verkocht, 19 bodroeg. Voor de lichting 1900 werden 69 jongelingen ingeschreven tegen 82 in het vorig jaar. Deze week zijn weder een 5-tal hommen ter kantvisscberij vertrokken, zonder echter zoowel als een paar die reeds de vorige week vertrokken, terug te zijn gekomen; volgende week zullen weder vele naar genoemde vis8cherij afvaren. De jeug igo V. van Katwyk-aan-Zee, die op 1 Januari dezes jaars bij bet uit oe tram springen te Rijnsburg zich hevig ver wondde door onder een der rijtuigen terecht te komen, is thans geheel herstel 1 uit het academisch ziekenhuis te Leiden ontslagen. Lisse. In de afgeloopen maand zijn aan het Rykstelephoonkantoor albier behandeld 140 telegrammen, t. w.ontvangen 84 en verzon-ien 56. In Januari 1898 werden behandeld 169 telegrammen. Nüordwykcrliout. Iri het café van mej. de wed. Brama bad'ditmaal de vergadering plaats van de afd. der Alg Ver. voor Bloem bollencultuur. De voorzitter, de heer F. Diemei, opende weer met eenhartelijk woord de lste vergadering dezes jaars en wenschte den leden een voordeelig jaar zoowel in hun zaken als daarbuiten toe. Een overzicht gevende van de geschiedenis der Afd. van haar oprichting af, bleek, dat zij zich mag verbeugen in een bloeienden staat, welken hy hoopte, dat zou biyven bestendigd. De secretaris, de heer B. C. Vos, las de notulen, die werden goedgekeurd. De lieer L M. Van Noort, penningmeester, deed verslag van zijn geldelyk beheer ov-r 1898 en sloot met een batig saldo. Da hceren v. d. Zalm en Boez-1, met het nazien belast, adviseerden tot goedkeuring, en alzoo geschiedde. Nu werden 4 nieuwe leden aangenomen, waaronder één lid-leerling. Van de 4 bestuurs leden, dij aan de beurt van aftreding waren, wenschte de heer W. J. Guldemond niet meer in aanmerking te komen. De heeren Vos en Van Noort werden herkozen en gekozen de beereh A. Koudjjs Aza. en Th. Warmerdam. Tot afgevaarjigden naar do Algemeene Vergadering werden gekozen de heeren A. N. Vermin en L. M. Van Noort en tot plaats vervangers de heeren A. Kouöys en J. Bekkers. Alle gekozenen namen hun benoeming aan. Uit de vragenbus bleek dat men de ver gaderingen gaarne een halfuur eerder zou beginnen, dat voorden secretaris een kosteloos diploma wordt gewenscht en voor de leden ▼r\je vertering op de vergaderingen. Ja, het vragen staat vryi Daarna had de verloting plaats van wel een twaalftal prfizen. De kans was groot, want ondanks het N. B. onder de agenda in het Weekclad was de opkomst niet byzonder talrijk. Hedennacht zijn by den heer F. Diemei, alhier, twee groote ruiten ingeworpen. De afgeloopen week was voor onze ge meente weer een ty perk, ryk aan afwisseling en vol emotie. We hadden o. a. het genoegen, de Hillegomsche tooneel-vereeniging „Voor waarts" weer eens te zien. De zaal van het vernieuwde „Wapen van Noordwykerkout" van den keerP. Warmerdam was geheel bezet. Het was merkbaar, dat de vereeniging „Voorwaarts" haar mam tot geen ijdelen klank heeft bestemd. Zy was vooruitgegaan. Dat zy nu nog eenige aandacht schenke aan de uitspraak, welker zuiverheid en natuurlijk heid nog eenige voorwaartsche bewegingen bebooren te maken. Dit in het algemeen. Opgevoerd werd: „De wees uit het ge bergte", een tooneelspel iQ 4bedryven, waar- schynlyk sp«l n e in den tyd, toen te Parys nog deug i was te vinden tn beloond werd: naar de kostumes te ourdeelen lang gelecen. Het spel der oilettanten was lang niet onver- dienstelyk. Eduard en vader Thomas waren bepaald goed. Aloirt leverde een schreeuwend contrast met ae voorstelling, die men zich van e^n advocaat der armen maakt. Wat een blozende wangetjes. Ook zijn de Franschen niet zulke harts- tochtelyke rookers, dat men het hen zelfs tot op het tuoneel mott laten voortzetten, indien het niet volstrekt noojzakeiyk Is. „Een uurtje Dokter" is een kluchtspel in één bedryf en werd kluchtig weergegeven. Het verschafte, evenals de komische voor drachten, die de beide stukken afwisselden, aangename oogenblikken en we gelooven u..n ook de tolk te zyn van alle goedgozinden, als wy zeggen, dat bet gezelschap zetr i eHt vobaan. Mochten wo daarom de vereeniging al een tot weerziens wenscben toe te roepen, wy vreezen, dat het tevergeefs zou zijn. Waar de leden, g< komen zynde om ons te vermaken natuuriyk met de hoop op een goede recette by het scheiden gez-m^nlyk een voorwaartsche beweging moesten uit voeren, om óók hunne virtuositeit in het klappen-uitdeelen te bewijzen zou het ons niet verwonderen, al moestea wy het bejammeren. De schuld lag geheel aan een paar NoorJ- wykerhouters, oie, naar men zegt, waren omgekocht om berrie te maken. Zy gaven aan cie inblazingen gehoor en vergalden zoo het genot van velen. Op het bal, dat na de voorstelling heette te volgen, werd soms bal gehouden, dat het ue politie de handen vol gaf en tot gevolg had, dat een paar in 't cachot en anderen als een bal thuis kwamen. Mochten we dus de Hillegomsche vereeniging „Voorwaarts" hier niet weer zien, waar de aanplakbiljetten haar reeds qualifkeeruen als veel beroemd roepan we haar toe: Schryd steeds voorwaarts en word wereld- beroemd! In de maand Januari werd aan het hulp postkantoor op de Rykspost8paarbauk inge legd f 1879.25 in 23 inlagen. Terugbetaald werd 587.84 in 10 keoren. Oegstgcest. Voor de lichting 1900 van de nationale militie htbben zich in deze gemeente 26 jongelieden aang-goven. Hiervan is 1 in mil. oienst, terwyi als reden van vrystelling werd opgegeven door 3 broederdienst en door 2 eenige wettige zoon. Van deze 26 kan 1 lezen noch schryven. Oude-Wetering. Het mag voor de leden der afdeeling Ouue Wetering der werklielen- v reeniging „Patrimonium" wel een voldo ning zyn, dat de D0nderstand6kae 'ij ziekte" zot nuttig blykt te werken. Ten vorigen jare was oesloten, om ook niet leden der afdeeling in de onderstanoskas op te nomen. Biykens de rekening en verantwoording, door een penning meester dezer dagen g daan, heb; en eer tiental nieuwe deelnem-rs zich aangemeld. Aan zieken werd gedurende btt bo kjaai 1898 ruim 67 uitgt-k-erd; dG inkomsten gingen met 75 vooruit, en een b drag van 616.35Vj» hy den penningmeester in kas, is wel een duidelyk bewys van den go den to stand, waarin deze nuttige instelling zich mae verbeugen. Bijnsbnrg. In de maand Januari van dit jaar zyn op het Ryks-telophoonkanioor .«lhitr behandtld 104 telegrammen, waarv.n 42 wen-n verzonden en 62 ontvan en. In Jan. 1898 bearoeg het aantal behandelde tele grammen 74: 36 verzonden en 38 ontvangen. De rekening voor den Elstgeesterpolder zal gehouden worden op Dinsdag 21 Febr. in het café „De Landbouw"; oie van den Morse eltpolder op 22 Foor. by don heer W. Van don Eykel. Roclof-Ajrendsveon. De tooneeluitvoering van „Atnalia", treurspel in 5 bedryven, oor de Pancratius Vereeniging albier, in den avond van 30 en 31 Januari, 1 en 2 dezer, kan als uitnemend geslaagd worden beschouwd; tel kens was de ruime zaal oog byna te klein, om alle belangstellenden te kunnen bevatten. Het gebeel Werd afgewisseld ooor prachtigo reizangen en besloten met oen schitterende apotheose. De lyst van stemgerechtigde ingelanden voor <Fn Voender en Lyktr-Pol er buiten de bedyking onder Aikeuaaae en Wou rugge, dienstjaar 1899, ligt tot 15 dezer ter secetarlo dezes Polders voor ingelanden ter inzage. Rypwctering. De Donderd g «lbiGr ga- ho'ideo lilj Ttwaastrydlridd© tot oen volgenoen uitslag: lbte prys: J. Van der Hulst, te Oud- Ade; lste prille: C. Akerboom Jr., 2de premie J. Waas;orp, l eidon alhier. H^t lokaal van den heer Disseldorp was goed bezocht; er hotrschte een recht gezellige toon. De 15 deelnemers, allen goede spelers, lokten nogal toeschouwers. Stoinpwyk. In deze gemeente zyn voorde lichting 1900 24 lotaliogen der nationale militie ingeschreven, waaronder 9 vrystallingen weg-ns broeder jienst of e nige wettige zoon. Warmond. Het aantal ingeschrevenen voor de nationale militie lichting 1900 be raagt voor deze gemeente 11, oie allea lezen en schrijven kunnen. Voor de zeemilitie voor de lichting van oit jaar heeft zich niemand aangemeld Wonbrugge. Mej. L. A. Mooy, on itrwyzeres aan ce O. L. School, komt voor op -e voor dracht voor onaerwyzeres aan de O. L. School to Hoer-Hugowaard. De in Januari jl. herziene lyst van stem gerechtigde ingelanden voorden Vior-Ambacbts- Polder, onder deze gemeente, tn de gemeenten Rynzatorwoude, Ter-Aur on Ouoshoorn, ligt voor ingelanden ter inzage ter secretarie dezes polders te Leimuidon, tot 14 Februari a. s. 24) De bezoeken van Alban deden Irmi altyd .veel genoegen, evenals zy die van een anderen bezoeker verre van welkom vond. Nog steeds vertoefde de secretaris Erbe in Würzburg en maakte geen aanstalten om spoedig te vertrekken. Door zjjn verblyf in het buis van graaf Rottnach was by met den huismeester en diens vrouw in kennis gekomen en had toen Irmi gezien, -wier jeugdig en onschuldig uiterlyk hem had -aangetrokken. Hy verzocht Schurzer hem toe to staan af toe in zyn huisiyken kring te verkoeren, ©n dit verzoek kon hem natuuriyk niet ge weigerd wordeü. Erbs kwam dikwyis. Eindeiyk bijna dageiyks. Met mooie praatjes zocht hy juffrouw Schurzer en Irmi voor zich in te nemen. Hoewel hem dit by de eerste gelukte, trok de laatste zich meer en meer terug. Hyzelf, te ydel om dit te bemerkeD, hield Irmi'8 zwygen in zyn tegenwoordigheid voor een bescheidenheid, welko haar tegenover hem paste. Irmi zat met oen haakwerkje, dat voor zuster Benedicta's klooster bestemd was, in den tuin. Wie het Jonge meisje in haar linnen rokje het boschhuis hadde gezien, zou haar heden nauwelyks herkend hebben. Een bruin wollen kleed viel statig tot aan de kleine voetjes af; aan den rokzoom, de manchetten en aan het keurslijfje zaten groote zwarte strooken. Over het keursiyfje was een witte doek, welke krui8gowyze aan den hals sloot. Op bet hoofd droeg zy een klein wit mutsje, waarvan de punten schuin over het voorhoofd roikten, waaronder de blonde krulletjes te voor8chyn kwamen. De lange blonde vlechten vielen haar op den rug. Wanneer een zonne straal door het loof der boomen scbitterdo, dan glinsterden de haren al.s goud.... een beeld van onvergetelyko lieftalligheid. Dat dacht de heer Erbe ook, toen hy, uit het woonhuis komende, Irmi in den tuin ontmoette. Zachtkens kwam hy naderby, zorgvuldig het minste gedruisch vermijdende. Eensklaps kraakte het zand onder zyn voeten, waardoor Irmi van schrik opsprong. „Vergeef my, juffer, dat ik u stoor", zeide Erbe, naderby tredende; „ik zocht naar vrouw Schurzer, en ik dacht haar hier te vinden. Ook den huismeester vond ik niet thuis." „Waar deze is, kan ik u niet zeggen. Vrouw Schurzer is uitgegaan om eenige boodschappen te verrichten", antwoordde Irmi, yverig door werkende. „Sta my toe, dat ik, tot de goede vrouw teruggekeerd is, hier vertoef." „Ik heb hier Diets toe te staan, myn heer! Gy zyt een gast van den graaf, en de tuin staat voor iederen huisbewoner open." „Zeker, dat weet ik. Maar het zal my ge lukaig maken van uw lippen te hooren, dat myn aanwezigheid u niet lastig is." „Waarom zou zy dat?" Verwonderd zag Irmi op. Men waande door do blauwe oogen van het meisj tot diep in haar ziel te kunDen lezen, maar toch lag in den grond van haar oogen iets, dat zich niet ontraadselen liet. „Of gy op de baDk al dan niet zit, hindert aan myn arbeid niets." „Hm, hm, gij zyt niet vleiend; maar zeg my, juffer, houdt gy van bloemen?" „Ja. „Natuuriyk, gy zyt onder haar juist op uw plaats; maar mag ik van u weten, welken bloemen gü de voorkeur geeft: die, welke een schoon uiterlyk hebben, of die, welke meer inneriyko hoedanigheden bezitten?" „Een lastige vraag de bloemen rangschikt men toch in verschillende soorten. Deze 7.yn bont gekleurd, gene verspreiden weder lieflyke g6uren; alle zyn schepselen Gods. Dan zyn er nog een menigte onaanzieniyke planten en kruiden, welke men evenwel niet gering schatten moet, daar zy heilzame, genezende krachten bezitten." „Zoo, kent gy die dan?" „Zuster Benedicta en moeder Rotburg leer den my de nuttige eigenschappen van veel wortelen en kruiden kennen." „Kunt gy dus heildranken en zalven voor menschen en dieren geroed maken?" „Wie van de wereld afgezonderd leeft, moet leeren zichzelf te helpen, en ik geloof, dat de hand van een mensch uit dezelfde stof bestaat als de voet van het dier." „Hm, een geleerd medicus zou die stelling wel wa?" gev.aagd vinden. Maar zeg my eens, juffer, hebt gy hier wei eens gelegenheid gevonden om uw kunst uit te oefenen?" Het antwoord op deze vraag bleef Irmi bespaard. Met vasten tred en rinkelende sporen trad Alban het huis uit. Verwonderd zag by Erbe aan. „Gy hier, secretaris?" riep hy. „Waariyk, ik had u hier niet gezocht. Zyt gy ook een bloemenvriend?" „Zeker, jonker, ik houd vao alle bloemen, ofschoon er één my byzonder lief is." Zyn blik viel op Irmi, die bij het aankomen van Alban ïnnerlyk ontroerde. Haar voorhoofd en slapen ware rood gekleurd. Zij was opge staan, doch op een wenk van Al'oan zette zy zich weuor neder en werkte rustig verder. „Eu welke bloem schenkt g\j dan de voor keur, daar gy hier zoo zoekt? Of voerde een andere reden u hierh6on?" „üe bloomenkoningin, de wilde roos, vereer ik het meeste. En ik zoek hier vrouw Schurzer, die ik spreken wilde." „Weet gy, dat de rozen niet voor iedereen geschapen zijn? Zy hebben ook doornen vergoot dat niet, mynheer!" merkte Alban spottend op. „JufFrouw Schurzer kunt u in huis vinden, de juffrouw hier wilde ik iets vragen." Erbe stonl op en ging.... Onder welk voorwendsel zou hy nu nog hebben kunDen biyven? Irmi zag schuchter op. „Wat beveelt gy, jonkheer?" Alban zag het meisje doordringend aan. „Wat ik u te bevelen heb, maar.... wat my bodeo bier voertAan Stoffer zenden wy, zooals afgesproken, het fraaiste musket, dat in Würzburg te vinden is. Berk heeft het wapen uitgezocht en hy verstaat zich daarop. Wilt gy er ook geen klein aandonken voor moeder Rotburg by voegen? Van u zal baar dit het meest verheugen, dat weet ik zeker." „Met allo genoegen, jonker, maar wat zal ik, arm kind, haar geven? Alles, wat ik bezit, hebt gy of uw vader my geschonken." „Welnu, ik zag bij vroow Schurzer een warmen doek, welke aan moeder Rotburg ook wol bevallen zal in den winter kan het daar recht koud zijD. Gy schryft eeo- voudig op een stuk papier „Van Irmi" en beve.stigt het papier op den doek." „Dank u; hoe goed zyt gij toch, jonker!" „Liten wo in huis gaan. Maar zeg my eerst: Wat deed die kruiper, die Erbe, hier 1" „Ik weet het niet." „Waarover aprak hy met u „Hy sprak van bloemen en kruiden en wilde weten, of ik hun eigenschappen kende. Maar hy zal niet veel van my geleerd hebben." Zy lachte flauw. „En hoeft hy u reeds dikwijls hier opge zocht?" Wordt vervolg dy

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 13