N\ 11942 Zaterdag 2® Januari. A#. 1899 §eze <§oarant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 Januari. euilleton. De bloem van het woud. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT; Toot Lelden per 8 maanden. f 1.10. ÏYanco per post .-••••••••••. 1.40. fcfeonderluhe Hommers 0-06- PBJJ8 DER AD VERTEN T1ÜN s Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. - Grootere lettere naar plaatsruimte - Voor het IncaaaeereD bolton de stad wordt A 0.05 berekend I In do gisteren alhier gehouden Raads zitting deelde de Voorzitter nog mede, dat nan den heer T. W. P. Dikaboorn, eervol ontslagen ambtenaar ter secretarie, met ingang van 1 Jan. jl. een penBioen van ƒ151.87 is verleend en dat aan den beer T. Bik, gemeente- bode en conci.rge ten Raadbuize, op zijn ver zoek, tegen 1 Mei a. e. evooeens eervol ODtslag Is verleend uit zijn betrekking met dankbe tuiging voor de langdurige en goede diensten, der gemeente bewezen, en op een pensioen, dat later zal worden medegedeeld. Een tweetal adiessen, b.t een van de vc-r- «eniging „St.-Lucas", die zich beklaagt, dat het verfwerk voor het krankzinnigengesticht .Endegeest" is opgedragen aan een buiten Leiden, ja, buiten de provincie wonenden werk- baas, het andere van den beer A. J. Bernard (firma J. C. Bernard), handelaar in flzerwaren, vragende waarom hem niet perceel 4 der laatste aanbesteding is gegund, worden, na rechtvaardiging door den Voorzitter van de handelwijze van B. en Ws., als afgedaan beschouwd. Voorts waren nog ingekomen een tweetal missives, de eene van de gebr. Gysderver, te Amsterdam, die namens hun principalen, de firma Doyen en Co., te Rheims, voor de algemeene armen een som van 30 aanbieden uit erkentelijkheid voor een in September aan deze gemeente gedane leverantie, welke schenking in de armenkas zal worden ge stort; en een missive van den kerkeraad dercHerv. Gemeente, dia een som van 4000 aanbiedt, om hiervoor de Bethlehemskcrk, san de burgerlijke gemeente behooronde, in eigendom te krijgen. - Naar wij vernemen, zullen onze stadge- nooten Donoerdag 9 Februiri zich weer eens Jku men verlustigen met .De Schipbreuk", w.arvoor de repetition reeds geruimen tijd aan den gang zijn. Ditmaal zal echter op deze uitvoering, behalve „De Schipbreuk, een nieuw werk van den begaafden componist Wagenaar worden ten gehoore gebracht, een ©enigszins soortgelijke compositie, ook op 4en tekst van „Den Schoolmeester", nl. de ,0de aan de Vriendschap". Naar hetgeen wij er van vernamen, moet ook dit een allergeestigst werkje zijn, waarop wü wellicht nader nog terugkomen. Leiden heeft hiervan de primeur. Voor deze uitvoering hebben mej. Cath. Van Rennes en de hoeren Van Reunes en ifoh. Schmier hun medewerking toegezegd. Wat zullen we dus weer moeten lachen I De beer A. I. Witmans, penningmeester van „Schoolkindcrvoeding", Oude Rijn No. 76, bericht ons, dat hij, oen 25sten dezer, des avonds, per post weer ontving een muntbiljet groot f 10 van een onbekende geefster, die zich noemt „Voorstandster van Schoolkinder voeding." Do heer J. Zuurdeeg, alhier, is benoemd tot onderwijzer aaa de openbare school to Hlllegersberg. De uitgaaf zal worden ondernomen van publicaties uit 's Rijks Ethnographlsch Museum te Leiden. Onder meer zullen verschijnen Mededeelingen uit 's Ryks Ethnographisch Museum, jaarlijks een deel van 16 vel druks met 12 platen, welke gedeeltelijk in kleuren, licht- en steendruk uitgevoerd, reproducties voorstellen van de in die instelling aanwezige voorwerpen, welke niet voor afzonderlijke publicatie geschikt zijn. Voorts zijn onder handen genomen een monographische bewerking van het Javaansch „Battik" op grond van het rijke in het Museum zelf en in an ere Neoerlandsche wetenschappe lijke instellingen en bij particulieren aanwezige materiaal, met tal van zwarte en gekleurde platen; alsmede een ethnographisch album der Congostretk, gebaseerd op het rijke materiaal, hetwelk het Museum, dank zij de offervaar digheid van een aantal in genoemde land streek levende of geleefd hebbende landge- nooten, bezit. De matroos der 1ste klasse D. W. Maljers, thans dienende aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam, wordt met ingang van heden gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier. De Eerste Kamer der Staten Generaal heeft aangevraagd doot H. M. de Koningin in audiëntie te worden ontvangen. Deze zal plaats hebben op aanstaanden Dinsdag, 31 Januari, des namiddags te vjjf uren. Gisteren had een diner ten Hove plaats, waarop genoodigd waren de vlag- en opper- offleieren, in de residentie in functie, alsmede de adjudanten in buitengewonen dienst van de Koningin van dienzelfdeQ rang. De konink lijke militaire kapel voerde gedurende het diner eenige muziekstukken uit. In Den Haag is op 73-jarigen leeftijd overleden de sedert 1877 g^pasporteerde korporaal der infanterie J. P. A. Sloots, die, als loteling van de lichting 1846 in dienst getreden, later met een vrijwillige verbintenis overging ty het Oost-Indische leger. Deelgenomen hebbende aan de derde expeditie tegen Bali en aan de krijgsverrich tingen op Borneo in de jaren 1850'55, werd hy wegens betoonde dapperheid twee malen eervol vermeld en hem toegekend het ridderkruis der Militaire Willemsorde. Heden werd zijnstoffelijk overschot van uit bet sterf huis in de Lange Kranestraat met militaire eer op de begraafplaats aan het Kanaal begraven. De jagermuziek was daarbij tegenwoordig. H. M. de Koningin, vergezeld van H. D. Moeder, maakte gisteren een rijtoer langs den Scheveningschen Zeeboulevard en door het dorp in een open victoria. Een postiljon begeleidde het rijtuig. H. M. hield zelf de leidsels. De gift van f 300 aan de armen te Sche- veningen, waarvan melding werd gemaakt, werd niet geschonken door H. M. de Koningin, doch door H. M. de Koningin-Moeder. In een plechtige openbare zitting der arr.-rechtbank te Arnhem zijn gistermiddag geïnstalleerd tnr. J. Van Leeuwen als griffier en mr. L. J. Blijdenstein als substituut-griffier by die rechtbank. De heer H. W. Mesdag is benoemd tot eerelid van „l'Assoclation artistique inter nationale", te Rome. Morgen wordt door den Turkschen gezant, Missak Bye, een groot diplomatiek diner ge geven ter eere van den minister van buiten- land8che zaken. Tot bijwoning van bet diner zijn genoodigd de hoofden der buitenlandsche gezantschappen en hun dames. H. M. de Koningin-Moeder vertrok heden voormiddag per Staatsspoor uit Den Haag met klein gevolg naar Ede, om zich van daar naar het landgoed „Oranjè-Nassau's Oor j" te begeven. Baron Van Harinxma, burgemeester der residentie, deed H. M. in het station tot aan den trein uitgeleide. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandagavond a. s. te halfnegon. By koninklijk besluit van 20 Januari is goedkeuring verleend aan de statuten der vereeniging „Nederlandsche Vrouwen ond ter internationale ontwapening" met toekenning van rechtspersoonlijkheid aan genoemde ver eeniging. De Nederlandsche Entomologische Ver eeniging hield in „Artis", te Amsterdam, haar 32ste wintervergadering, die door een dertigtal leden werd bijgewoond. De heeren jhr. dr. E. Everts, D. Ter Haar, J. Jaspers Jrdr. J. C. H. De Meyere, dr. J. Th. OuJemans, mr. M. C. Piepers, R. A. Polak, dr. A. J. Van Rossum, P. C. T. Snellen, H. A. De Vos tot Neder- veen Cappel en F. M. Van der Wulp deden mededeelingen op het gebied der entomologie. De fabrikant Frledricb Krupp te Essen is, volgens de „N. R. C.", benoemd tot groot- officier in de orde van Oranje-Nassau. De minister van marine, jhr. Roëll, is gistermiddag, toen hij zich naar zijn departe ment zou begeven, op den Schenkweg plot seling ongesteld gewordeu en buiten kennis geraakt.Nadat hem in een der huizen aan di-.n weg de eerste hulp was verleend en de familie was gewaarschuwd, werd hy por rytuig naar zijn woning in de Van den-Bosch straat ov-rgebracht. Tot laat in den avond was hy in bewuste- loozen toestand. De afgeioopen nacht was rustig en tegen den ochtend van heden waren er teekenen, dat het bewustzyn en de spraak terugkwamen. Wy vernemen, dat naar alle waarschyn- lykheii zeer spo9dig de minister van oorlog, luitenant generaal Eland, zal worden belast met de tydeiyke waarneming van het beheer van het departement van marine gedurende de ongesteldheid van den minister jhr. Roëll. Door de Nederlandsche Vereeniging ter bevordering van Zondagsrust is een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zy te kennen geeft ten hoogste tebetrouren, dat do Regeering geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek van het hoofdbestuur om door een Staatscommissie de gegevens te doen ver zamelen betreffende den omvang van Zondags- arbeid en de mogelykheid om dien door wet telijke voorschriften te beperken of te ver bieden, ten einde op die wyze tot intrekking van de verouderde Zondagswet van 1815 te geraken en, wanneer dit noodig en mogelijk bleek, tot uitvaardiging van een nieuwe Zondagswet. Het hoofdbestuur vraagt thans aan de Kamer „de Regeering uit te noodigen om aan dit belangryke vraagstuk haar aandacht te schenken en zich niet te bepalen tot par- tiëelo wetten, die steeds slechts een klein de^l der van Zondagsrust beroofden ten goede komen." Het voornaamste van hetgeen cr in de zitting van den gemeenteraad te Amsterdam Woensdagnamiddag i3 behandeld, was het instellen van een nieuwen leerstoel, en wel voor de paediatri9, aan de gemeentelyke universiteit. Een voorstel daartoe was gedaan door B. en Ws., welk voorstel een uitvloeisel was van een voorstel van dr. Voute en dr. Schippers, om voor het onderwys in dien „tak van wetenschap" een lector aan te stellen. Curatoren van ae universiteit waren niet voor de aanstelling van een lector, en evenmin voor de instelling van een nieuwen leerstoel. Er waren natuuriyk vóór- en tegenstanders. De heor Van Nierop tyvoorbeeli verkeerde in de meening, dat de hoogleeraren Pel en Winkler colleges gaven over de kinderziekten. De discussie liep verder over de vraag of er iemand in Nederland te vinden was, die geschikt was om den leerstoel te bezetten, hetgeen ontkennend wrd beantwoord. Ten slotte werd het voorstel van B. en Ws. om een hoogleeraar in de paediatie aan te stellen, verworpen met 28 tegen 10 stemmen. Het voorstel om een lector aan te stellen, werd daarentegen aangenomen met 27 tegen 12 stemmen. Men zal nu moffen zien, of men voor lector wel een geschikt persoon zal vinden. Verworpen werd bovendien de voordracht van B. en Ws. om de jaarwedden van den directeur en de adjunct-üirectrice van hot Armenhuis nader vast te stellen, respectievelijk op f 1600 tot ƒ2400, en op f 1200 lot f 1600, beide met genot van vrye woning, vuur en licht. Door de 1ste divisie infanterie zullen dit jaar najaars-manoeuvres gehouden worden op het noordoosteiyk doel der Veluwe. Vad.) Men verneemt, dat mr. E. G. J. Tilman, raadsheer in het gerechtshof to 's Hertogen- boscb, tegen 1 April a. s. als zoodanig ontslag heeft gevraagd. Naar wy vernemen, zal Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso", evenals Hr. Ms. „Valk", uit de sterkte der vloot worden afgevoerd, om later publiek te worden verkocht. (17. D.) De kapitein-luitenant ter zee C. J. G. De Booy, uit Oost-Indiö ia Nederland terug gekeerd, is op nou-activiteit gesteld. Het voornemen bestaat wyziging te brengen in den militairen pas. De versnelde pas zou dan vervallen en de snelheid van den gewonen pas worden gebracht op 125 in de minuut. (Vad.) De minister van waterstaat, handel en nyverheid verleent de volgende week geen audiëntie. °- Het stoomséhip „Lombok", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 26 Jan. van Perim; do „Spaarndam" vertrok 26 Jan. van Rot terdam naar Nieuw-York; de „Malang", van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Jan. van Perim; de „Salak", van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Jan. van Marseille. Katwjjk. De Vereeniging ter bevordering van de Bloembollen-cultuur voor Katwyk en Omstreken hield in het logement „De Roskam", te Kbtwyk aan den Rtjn, een vergadering bfigewoond door een 90-tal ledeD. Naoat de vergadering door den voorzitter was geopend, werden de notulen der vorige gelezen en goedgekeurd. Het door den penningmeester uitgebrachte flnmciëele verslag over 1898 geeft aan een batig saldo van fT6.7Ql/t. Alanu werd overgegaan tot het opgeven van nummers voor de a. 8. veiling, welke besloten werd te houden op 3 Mei a. s., ter- wul zich tot airecteuren zagen gekozen do heeren C. Wassenaar Sr., te Katwyk aan den Rijn, A. De Mooy Jr., te Rynsburg, en ze verder zal plaats hebben onaer leioing van den notaris mr. D. v. Riessen. By ballotage werden 6 nieuwe leden aan genomen, terwyi, na de gsbruikelyke rond vraag, welke gelegenheid door niemand werd waargenomen, de traditioneele verloting ge schiedde van $3 pryzen. Te ruim tien uren kon de vergadering coor don voorzitter wor den gesloten. Noordwyk. 't Was een gezellige aanblik, dien ce zaal in café „Flora" Woensdagavond boodop den donkeren achtergrond de door de firma Ivens, te Amsterdam, gratis afgestane apparaten voor de lichtbeelden, in de twee zich daarby bevindende hoeken de katheder en het vaandel van het St.-Jeroensgllde, te midden van sierlyk groen, en daarvóór eenige tafeltjes met de pryzen voor de verloting, door de dame3- b©3tuurderc8sen van het liefdewerk „St.- Liduina" geschonken of bijeengebracht. Reeds lang vóór zeven uren wat de zaal geheel ge vuld met een t ilryk publiek, dames en heeren, waaronder zeer veel eerw. heeren gcesteiykeq- on professoren uit den omtrek. Vóór den aan vang der lezing opende de spreker van den avond, de heer dr. A. Kervel, de voor een, liefdadig doel belegde bijeenkomst, waarna de beer Arts, muziekleeraar aan het gymna sium te Katwyk, een pianonummer ten beste gaf. De heer Kervel beklom alstoen den katheder, om de aangekondigde lezing over het Alcoholisme te houden. Na een enkel woord over de bereiding van gegisteengedislilleerde drai ken behandelde spreker la zyo eerste gede-lto den invloed van don drank by overmatig gebruik, dus misbruik, op den drinker, als moordenaar van eigen ziel en lichaam, van vrouw en kinderen, eD»als het ware van de geheele maatschappij. By elk dezer drie onderdeelen stond spreker stil, om met een gloed der overtuiging de Bchaceiyke werking van den drank te betoogen. Lichamelyk be nadeelt zich de drinker door den staat van overprikkeling, waarin by zich brengt, en do ziekten, die hy zich er door op den hals haalt; met name werdon de verschillende organen genoemd, waarin die zickton zich vertoouen. Maar vooral de zonden, aan de „Hmwy, soldaten, werden slecht genoeg Htaald en kregen ternauwernood ons onder- H>ud. Aan het hof ging heter beter naar toe; Hidden ze daar geen gelddan namen zy het maar, waar zy het vinden konden Burgers en boeren, kerken en huizen waren spoedig ledig. De geplunderden schreeuwden moord •n brand.... wie vroeg daarnaarl" ÏJ „Thans is ook alles leeg en er is niets meer te halen. Toenmaals waren hot nog goede tydei voor de soldaten. Wat zyt gy echter later aangevangen?" „Ja, wat moest ik aanvangen? Voor soldaat tgeugde ik niet, en in werken had ik geen Da weinige schellingen, welke ik bezat, aren spoedig opgemaakt, en toen heb ik de ereld rondgezworven eo nam nu eens hier, dan daar wat weg. Ver ben ik er echter niet ede gekomen, totdat ik eensklaps weder aan yn familiebetrekkingen in Würzburg dacht, ©n wellicht gelukt het my door hua hulp yn oude dagon eeriyk door te brengen." „Arme kerel, een bard gelag! Maar ik be- of u vrye vertering en èen zeker geleide; oud soldaat helpt men gaarne. Morgen obben we rustdag, overmorgen komen we aan de voorposten en trekken yo naar Würz- aurg heen; wy nemen u met ons, en gy kunt ongehinderd verder trekken. Maar dit moet ik u nog zeggenzoek met niemand in het kamp twist en zwyg over alles, wat gy ziet of hoort. Generaal Pfuel duldt geen hand- tasteiykheden of zwetsen, en de strikken, welke wy by ons hebben, worden maar meer dan genoeg gebruikt. Het zyn niet enkel vruchten, welke aan de boomen hangen t" Nu werden zy luid door de voorposten aangeroepen. De aanvoerder gaf de noodige antwoorden, en toen eerst kon de afdeeling het eigeniyke legerkamp betreden. Het vee werd behooriyk gestald en Stoffer volgde de soldaten naar hun legerplaats. Er werden vuren aangelegd en een ieder maakte het zich zoo gemakkoiyk mogelyk. Van den eenvoudigen avondkoet ontving ook Stoffer zyn deel; daarna hielden de soldaten zich met het een en ander, naar het hun beviel, bezig. Dezen herstelden hun kleedingstukken en schoenen, genen poetsten de wapens en anderen zaten gehurkt om een ouden soldaten- mantel, waarop zy met kleine geldstukjes dobbelden. Zonder Schimpen en vloeken ging dit echter nooit af, want do verliezer beschul digde immer den winner van bedrog, een verwyt, dat hevi& geuit werd en weder even heftig beantwoord wierd. Reeds greep do een of ander naar het wapen, en de twist zou in een vechtparty ontaarden. Te rechter tyd keerde de aan voerder terug en vertoornd gebood hy stilte. „Een stryd met de wapens onder de kameraden.... past dat onder soldaten? Wee u, zoo ik wederkeer, en ik hoor er weer van!" By do verschyoing van den hopman zonken de opgeheven handen van Bchrik neder en de blikken werden beschaamd naar den grond gericht. „Vergiffenis, heerl" stamelde een der sol daten; „het was zoo hevig niet gemeend." „Dat wil ik hopen, doch laat het niet weder voorkomen, gy kent de leger-order." Nu wendde hy zich tot Veit Stoffer. „Ik heb zooeven den generaal rekenschap van myn tocht afgelegdhy zal morgen hier een bezoek brengen, reinig uw kleederen zoo goed mogelyk, de generaal mag u zoo niet zien,* daar houdt hy niet van. Morgen kunt gy hier iets nieuws zien. Do generaal geeft den soldaten een feest." De bivakvuren verrezen meer en meer, de soldaten strekten zich rondom de gloeiende houtvuren uit; het werd stil in het kamp. Men vernam slechts den regelmatigon tred van de wachten en het gehinnik van het een of andere paard. Ook Stoffer sliep, gehuld in een mantel, welken zyn nieuwe vriend hom geleend had. Toen de morgen weder aanbrak, was de slotvoogd reeds op de been; gehuld in den mantel, liep hy het kamp door. Hy slenterde langzaam heen en weder, om de opmerk zaamheid niet te trekken, en niemand biold hem dan ook aan. Hy was in het kamp gekomen, hy bad dus ook het recht daar rond te loopeü. Vroeger moest het er hier schoon uitgezien hebben; er was bier een groote boeren hofstede geweest. De aangerukte troepen namen eenvoudig bezit er van en de eigenaars moesten nog verheugd zyn, dat het hun gelukt was met vrouw en kinderen en een weinig huisraad te vluchten. In etteiyke minuten waren zy van vermogende lieden bedelaars geworden. Wie bekommerde zich daar echter om? In het woonhuis sloeg generaal Pfuel zyn hoofdkwartier op en in de belendende perceelen huisden zyn hoogere officieren. Het aanwezige vee verdween in de sol- datenkeukens, de paarden waren een welkome buit. De groote akkers leenden zich uit stekend voor een legerplaats on het daarop geteeld wordende graan werd tot paarden- voer gebruikt of eenvoudig onder den voet getreden. In dat gedeelte van het kamp, waar de woning van den generaal zich bevond, heerschte strenge orde. De musketten der soldaten stonden naar voorschrift in rotten geschaard; hun stormkappen, borst* en rug- pantsers hingen daarnaast. In het meer verwyderde gedeelte van het kamp zag het er andera uit; hier zag men wel muskotten en pantserstukken, maar ook spiesen, helle baarden en lederen kolders. Een breede, diepe gracht sloot bier bet kamp af. Aan gene zyde der gracht legerde een wanordeiyk mengelmoes van schooiers en vagebonden van allerlei slag, mannen en vrouwen, in ontzettend ellendigen toestand. Luidkeels schreeuwen en woest geschrei, wild kryschende stemmen en gillend gelach weerklonken daar van alle kanten in den verwilderden hoop. Het gewone gevolg van een leger in dien tyd: menschen, die door do bewoners nog meer gevreesd werden dan do soldaten zei ven. By -zyn makkers teruggekeerd, vond Sloffer hen allen vol bedrijvigheid. Zy poetsten kleederen en wapens. De laatste zouden in den loop van den voormiddag geïnspecteerd wordenin den namiddag sou het schyfschieten voor de officieren plaats hebben, waarvoor de generaal veel pryzen had uitgeloofd. Spoedig hoorde men trompetsignalen, cn nu stelden de soldaten zich in het kamp in regelmatige ryen op. Toen dit geschied was, trad generaal Pfuel uit het huis, met een gevolg van officieren, allen schitterend uitgedost. Pfuel droeg een wambuis en een mantel van rood laken, ryk met goud versierd, breede kanten om den hals en by de haudeD, en e9n grooton, met zwarte vederen opgomaakten hoed. Groot en sterk gebouwd, stak hy boven geheel zyn omgeving uit, en zijn echerpe blik ging onderzoekend rond. Ieder hopman ademde vrtf, zoodra de gene raal, zoDder toornig te kyken, zyn afdeeling was voorby gegaan. Geen soldaat waagdo het in zijn nabyheid een spier van het gelaat te vertrekken. Iedereen wist, dat Pfuel verbazend streng was en dat zyn baud vreeseiyk strafte. Maar onder zyn vanen verschafte men zich een rijken buit, en na een zegepraal was den soldaten alles veroorloofd. (Wordt veroolgdj

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1