N°. 11930 A°. 1899 geze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De patiëut van „San-Salvatore." Zaterdag; 14 «T amiari. DA&BLAD. PRIJS DEZER COÜRAHTi Voor Leidon per 8 maanden. f 1.10. -Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommer» -00&- PRIJS DER AD VERTEN UJMh i I—6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.171. - Grootere Van (etters naar plaatsruimte wordt f 0.08 berekend - Voer het tncasseerno botten de stad Uit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 13 Januari; Gisteravond trad voor de loden van het Nutidepartement albier op mej Sopble Bos, tan Amsterdam, die eenige voorbrachten ten bests gal zoowel tan moer ernsligên als van luimi- gen aard. De groote zaal was ruim voor de helft bezet, •welk aantal, indien wfj in betere wt erconditios waren geweest, st Uig wel grooter geweest zou zijn. De aanwezigen zullen zektr met gè- aoegen de spreekster hebben aangehoord. Reeds m^t het eerste vers, „Het jurkje", naar het Fransch van-ï& Manuel coor J. L. Wertbeim, maakte ztf jfn oiepen indruk - on gunstig tot aan betwinde bleet deze-, al was by dan ook by de verschillendo voor drachten een andere. Daarvan is natuurlük oorzaak het groot aan tal verschillen e nummers, dat zy voordroeg, twaalf, maar ook, dat zy, naar wy meenen, beter voldoet in luim dan in ernst, en vooral waar bet alleen maar voordragen is. Zy acteerde over het algemeen uitstekend, vandaar het pakkende van „Het jurkje," „E n stormachtige jeugd", „Ons huweiyka- foisje", „O, Meneer" en „Een kennismaking" mochten aller toejuiching verwerven, omdat zy daarin werkeiyk zich in vele opzichten een kunstenares toonde. Met genoegen hebben wy zitten luisteren en zitten zien en kunnen niet anders dan met een woord van lof voor mej. Bos onzen eindindruk weergeven. Bedankt heeft voor de beroepen by de Jtfed. Harv. Gem. te Hoofdplaat en te Burgh, en aangenomen naar d©Ned. Herv, Gemeente te Enter, de heer E. Jfr j Couvóe, cand. te Leiden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Leksmond door ds. T. Lokkerkerker, predikant te Hagestein. Gisteren werden op het diner ten Hove als gasten gonoodigd: mevrouw de barones Clifford; baron Snouckaert van Scbauburg, thesaurier van H. M. do Koningin, en mevrouw; de baron Snouckaert van Schauburg, directeur van het Huisarchief en van de Bibliotheek van H. M. de Koningin; de heer Ridder Huyssen van Kattendyke, kamerheer van H. M. de Koningin, en mevrouw; majoor baron Van Tuyll van Serooskerken, adjudant van H. M. de Koningin, en mevrouw; de 1ste luitenant graaf Du Monceau, ordonnance-offlcier van B. M. de Koningin. Naar aanleiding van het aanstaande aftreden te Rotterdam van den directeur der gemeenterelniging, den heer A. C. Cramer, heeft zich aldaar een combinatie gevormd, die de reiniging weer evenals vóór 25 jaren In particuliere handen wil doen overgaan. Men zal zich tot den Gemeenteraad wenden en denkt kans van slagen te hebben, door dien de verpachting aan particulieren aan de gemeente zooveel minder zou kosten. Het in8tructiescbip „Nautilus", onder bevel van den kaplt in-luitenant ter zee A. Soret, ia 11 dezer van Cadix vertrokken. De bevolking der gemeonte Rotterdam bedroeg op 21 December 1.1. 309,307 inge zetenen, nl. 147,926 mannen en 161,881 vrou wen. Zy vermeerderde derhalve in 1898 met 10,874 zielen In 1898 werden geboren 10,892 kinderen; er overleden 5530 personen. In de gemeente vestigden zich 19,018 personen en er vertrok ken 13,501. In het geheel zyn er 13,456 meer vrouwen dan mannen. Na afloop der algemeene vergadering van de Vereeniging tot bestryding van knoeieryen in den boter- en kaashandel, Maandag 28 Januari te één uur ln het Geb. v. K. en W. te Utrecht te houden en waarin uitsluitend huishoudelijke aangelegenheden worden be handeld, zal te twee uren een buitengewone vergadering met introductie plaats hebben ter bespreking van het ontwerp-Boterwet. Als inleider treedt op de heer J. Rinkes Borger, eere-lid der Vereeniging. De „Amst. Crt." kan met zekerheid meedeelen, dat binnen enkele weken de boven bouw van het nieuwe Entrepotdok te Am sterdam openbaar zal worden aanbesteed. Brieven en andere stukken voor het oorlogsschip „Nautilus" zullen tot en met 15 Januari a.s. worden verzonden naar Santa Cruz de Teneriffo. Voorts zullen, tot nadere aankondiging, de brieven en andere stukken voor de oorlogs schepen „Piet Hein" en „Holland," mot elke daartoe bestaandepostgelegenbeiduitNederlana worden verzon Jen in paketteo aan het adres van die oorlogsschepen te Port Saïd. Opdat die brieven en andere stukken by de sorteering op de postkantoren dadeiyk in het oog vallen, worden belanghebbenden uitge- noodigd ze te voorzien van twee zich kruisende strepen over het geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. {Sis. Ct.) De heer Victor Taunay, secretaris van het internationale perscomitó, vertoefde Woens dag en Donderdag in Den Haag, om in opdracht van het comité den verschillenden autoriteiten dank te betuigen voor de schit terende ontvangst, de pers by de inhuldigings feesten bereid. De heer Taunay maakte zyn opwachting by de ministers van binnen- en buitenlandsche zaken en van financiën, by den heer Röoll, president van het eere-comité, en de heeren Mes Jag en Israëls, en bezocht heden ook den voorzitter der Haagsche Journalistenvereni ging en den voorzitter van het comité van ontvangst, om in hun persoon alle Haag sche collega's dank te zeggen voor hun hulp en vriendeiyke ontvangst. De heer Taunay vertrok heden naar Rotterdam, om zich daar van gelyke opdracht te kwyten, en keert hedenavond naar Parys terug, waar eerstdaags het perscomité byeeDkomt, om de noodige regelingen te treffen voor het eerstvolgende congres, dat omstreeks Paschon te Rome zal worden gehouden. De voormalige Engelsche gouvernante van H. M. de Koningin, miss Saxton Winter, die telken jare in den winter eenigen tyd te 's-Gravenhage doorbrengt en ook sedert de vorige maand daar ter stede vertoefde, is deze week naar Engeland teruggekeer De directeuren van het Röntgen instituut te Haarlem vragen daarvoor subsidie uit de gemeentekas. Biykens bericht van onzen gezant te Brussel van 'gisteren, is de invoer van melk koeien in Belgiö langs bet tolkantoor de Klinge van af 15 dezer tot nader orde vet- boden. Naar het „H.blad- verne3mt, zal mejuf frouw A. Mfjné, die gedurende meer dan dertig jaren aan het tooM der Indu6triaschool voor vrouwelijke jeugd te Amster fam beeft gestaan, haar betrekking met lo. Augustus a. s. om gezondbeidsredenen nedërleggen. Nymeegs Mannenkoor zal ter her denking van zyn 40-jarig oestaan in Augus tus een natlonalen wedstry i voor mannen koren uitscbryven, verdeeld in drie afdee- liogen, en zóó breed op 't getouw gezet, dat de grootste en beste maononzangvereeni- gingen io ons land daaraan stellig alle zullen deelnemen. (IVtfm. Ct.) Naar aanleiding van een circulaire van den minister van justitie, gericht tot de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, is aan de officieren van justitie, inspecteurs dei rykeveldw'acbt, hoofden der gemeente politie en commissarissen van politie verzocht te wlllon «lolon of de intrek king van niet krachtens verjaring ver vallen signalementen van door kantonge rechten veroordeelden meerendeels het gevolg is van aanhouding ten gevolge van slgna- letring in het „Algemeen Politieblad" dan wel van opsporing door beambten hiermede belast zonder speciale raadpleging van dat blad, of na eigen aanmelding van de veroor deelden. Het bestuur der „Vereeniging tot instand houding van het Oud-Studentenfonda" te Utrecht, heeft een bedrag van f 500 beschik baar gesteld ten behosve van de leermiddelen by de chirurgische kliniek, en deze som op 31 Dec. 11 den hoogleeraar dr. A. Narath doen geworden. Deze gift wae het bestuur toegezonden door een ingezetene van Utrecht, die reeds meermalen van zyne belangstelling in het universitair onderwys biyk had gegeven. De van gedetacheerd uit West-Indiö teruggekeerde majoor der infanterie W. A. F. De Meester en de kapitein der infanterie J. Witteveen zyn wederom Ingedeeld by het leger hier te lande. De eerste by het regiment grena.lers en jagers, de tweede by bet lsto reg. inf. te Leeuwarden. Benoemd is tot directeur der stoom- zuivelfabriek te Sassenheim, de heer H. Gerrits, te Scboonebeek. Tot directeur der gemeente-gasfabriek te Venloo is benoemd de heer U. Janssen, thans administrateur-boekhouder aldaar. De heer W. A. Coolen, notaris te Hei voort, is benoemd tot advocaat van St.-Pieter. De gewone auoiêntie van den minister van binnenlandsche zaken zal op Zaterdag 14 Jan. niet pliats hebben. Het stoomschip „Oengaran", van Rotter dam naar Java, vertrok 12 Jan. van Mar seille; de „Spaarnaam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 12 Jan. Dover. Haarlemmermeer. Door de duisternis misleid, verdronk den llden dezer, 's avonds omstreeks 7 uren, in de Kruisvaart, voor zyn woning, de oud-strijder Jan Lammere, oud 88 jaren. Naar men verneemt, was Lammers de eenige oud 6tryder te Haarlemmermeer. Leiderdorp. Woensdag a. a., 18 Januari, zal in het Raadhuis alhier gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting, des namid dags te twee uren. Weoerom heeft zich binnen deze ge meente een geval van roodvonk geopenbaard by zekeren G. v. L., ten huize van C. V. Derhalve zyn bier weer twee gevallen heer- schende. Noordwyk. Woensdagavond werd in café „Flora" een algemeene vergadering gehouden van het St.-Jeroensgilde, die door een groot aantal leden werd bygewoond. De voorzitter, de heer C. J. L. Van der Meer, deeJ de vol gende mededeelingen: dot door het fanfarecorps „St.-Jeroea" twee aandeelen der rentelooze leening zyn uitgeloot, i- dat de voor het bestuur afgel-gde rekening en verantwoorcing van die afdeelicg sloot met een batig saldo van f 50, en dat door het Gilde als in vorige jaren den leden in den vastenavondtyd een feestavond zal worden aangeboden. Als datums daarvoor zyn voorloopig vastgesteld Dinsdag 31 Januari, Donderdag 2 Februari en Dinsdag 7 Februari. Wie nog lid van het Gilde wenscht te worden, moet zulks doen vóór 22 Januari a. s. Na dien datum kunnen niet leden (ook vreemde lingen) de feestavonden slecbts tegen een betaling van 75 ets. by wonen, zoover er plaats ruimte beschikbaar is. De hoofdschotel van den avond was oen lezing, te houden door den zeereerw. heer G. G. Honig, pastoor der parochie. De eerw. spreker had tot onderwerp gekozen: „DeEzel" en hield in een boeiende en welsprekende improvisatie één doorloopende pleitrede voor dit veelal zoo miskende dier. Humoristisch- satirisch was de vorm, waarin spreker zyn onderwerp gehuld had; en de geestige anek doten, waartoe de ezel aanleiding geeft in de zoo bekende vergelijkingen, de ezul op zyn plaats in de natuur, het not en de eigen schappen van den ezel, de ezel in het spreek woord, de ezel in da gewydo en de ongewyde geschiedenis dit alles, nu eens luimig, oan weer dicbteriyk, vaak verheven, docü ste 'da voor ieder bevattelyk, ontlokte aan de aan dachtige toehoorders meermalen een bartelyk gelach of .daverende toejuichingen. De voor zitter was dan ook aller tolk, toen hy den eerw spreker dank zeide en den wensch uitsprak, hem nog vaker in de vergaderingen van het Gilds te mogsn boor-n. Met het ziogen van b6t St. Jeroonsgildo-lied werd de vergadering gesloten. Voorschoten. In het jaar 1898 zyn alhier geboren 41 jongens en 40 meisjes en ovvr- leden 20 m. en 27 v.; levenloos aangegeven 6 j. en 1 m. Aantal hnwelyken 18. IJlt de „SUataeoar&nt." Koninklijke beslatten: Benoemd tot burgemeester van Oost-, West- on Middelbeers do heer A. J. Smuldors, eecreiaria dier gemeente. Overgeplaatst: in ziin rang bij het regiment grenadiers en jagers, de eerste luitenant G. Van Iden. van het 4de regimont infanterie. Vorgunning verleendaan na te noemen personen tot het aannemen der onderscheidingsteekenen, achter hun namen vermeld: mr. W.' C. I. J. Cremers, te Arnhem, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, commandeur in de orde van den 11. Gregorius den Grooten, hem door; Z. H den Paus geschonken; EL W. Mesdag, te 's-Gravenhage, kunstschilder, commandeur 2de klasse der Danebrog-orde, vac Denemarken J. Van der Veen, te 's-Gravenhage, nestellakei, de zilveren medaille van verdienste, van Waldeck en Pyrmont. Gemengd Nieuws. Het was geen storm, het was eon orkaan, die gisteravond en in den afge' loopen.nacht over onze sUd en waarschyniyb over het geheele land woedde. De luchtdruk was ontzettend. Hoeveel parapluids en hoeden het moesten ontgelden, zal wol verborgen bigven* doch wanneer men zag, hoe do voorby- gangers ais door den wind werden voort gedreven, is het niet gewaagd te onderstellen, dat het er zeer velen zullon zyn. In het alge meen zal wel een opruiming zyn gehouden van alles, wat niet erg spykervast zat. Persoonlyke ongelukken van bier kwamen ons niet ter ooren. Van veel huizen aan don Stationsweg zyn pannen afgowaaid. Een schutting aldaar voor een nieuw te bouwen huis is omgeworpen, evenals een schoorsteen van de Praclische Ambachtsschool aan den Haagweg. Een schutting aan den Witten Singel b|j het politiehuisje kwam in de sloot terecht. De afsluiting van de tonnisbaan van „Imo" aldaar ligt gedeelteiyk omver. Van do boer* dory aldaar heeft de helft der pannen bet moeten ontgelden. Een io aanbouw zyad huisje op „Groenhoven" is Ingestort. Slot) De dag van haar aankomst in deze stad was by uitstek somber, maar nog somberder was het in Alice's binnenste. ■Zy zag in de toekomst niets dan vreugde- loosheid on bange zorgen. Zy was een wees sonder geldmiddelen en met een bevlekten familienaam. En dat was nog niet allesHaar hart was in liefde ontstoken en haar liefde ms immers hopeloos, dacht zy. Neen, zy moest dat zoete gevoel in haar hart smoren, bekampen, uitroeien en voortaan het leven «jnig en ln afhankelykbeld siytenl Zy begon nu te gevoelen, dat zy toch een zwaar offer had gebracht om de zonden van haar vader te boeten. XX. Ludwig Von Erlenburg was by zyn aan komst te München in een geheel andere stem ming. Zyn gelaat straalde van vroolyken levenslust. Slechts drie maanden was hot geleden, dat de uitspraak der rechtbank hem uit de gevan genschap verloste, en nu? Niemand zou kun- »en denken, dat een raan, die zich zoo edel en fier voordeed, ooit aan de bevelen van een <»lsdadigen schurk had moeten gehoorzamen, yan allen dwang ontslagen, verheugde zijn tSTt zich ly lederen ademtocht over het genot der vryheid. ,>i Êq telkens kwam hem daarby voor den geest, hoe hy al zyn geluk verschuldigd was aan Allco Von Waldheim. Hü had eenmaal een andere liefde gekoes terd; hy had Amalia Monti oprecht bemind en baar edel beeld gedurende zyn twintigjarige gevangenschap steeds voor oogen gehad. Maar nu in het werkelyke leven teruggekeerd, kwam de herinnering daaraan hem voor als een droom. Thans zou het zyn grootste geluk ziju Allee weer te zien en aan haar voeten alles neder to leggen, wat zy voor hem had opge offerd. Denzelfden avond, dat hy was aangekomen, zond hy de freule Ton Waldheim zyn kaartje met het verzoek haar don volgenden dag zyn opwachting te mogen maken. Zyn verzoek werd toegestaan en alzoo wandelde hy den volgenden dag naar de nederige woDing, waar Alice voorloopig een gastvry onderkomen had gevonden. De jonkvrouw was ten dlepete ontroerd by het bezoek van den man, wien zy haar eerste liefde had geschonken, maar Ludwig Vou Erlenburg wae ook niet op zUn gemak. Be deesd, maar met ingetogen vriendelykheid, trad de jongedame hem te gemoet, toen hy de kamer biunenkwam. De baron betuigde haar zyn oprechten dank voor haar edelmoedig gedrag en verontschuldig de zich, dat by drie maanden na het proces bad laten verloopen, vóór hy zich van dezen plicht der dankbaarheid kweet. Hy sprak van hetgeen hy gedaan had om zyn vrouw terug te vinden, van haar eterven kort na zyn kornet in „San Salvatore," van Cecilia en haar man. „Myn dochter leeft in goede omstandigheden en heeft myn bUstand niet verder noodlg," dus eindigde hy, „maar myn hart klopt van onrust by de overweging van de vraag of het geluk, dat Cecilia geniet, ook my ten deel zal vallen." By deze woorden keek hy Alice mot schitte rende oogen aan, maar deze geraakte daar door in verwarring en wiet niete te antwoorden. „Het is byna een en twintig jaar geleden, dat ik in liefde ontbrandde voor myn nu zalige vrouw," Bprak de baron, „en deBtyde droomde ik my een parady3 op aarde. Maar dat allee is voorby 1 De herinnering aan Amalia, zoo levendig tijdens ik een gevaDgene was, ligt nu achter my als een droom. Myn leven ia vernieuwd en myn hart ie vry. De plichten, die het ver ledens my oplegde, heb ik vervuld en nu ie myn grootste verlangen: gelukkig te zynl" Eenige oogenblikken hoerechte er een pyn- iyke stilte, daar Alice weer niets antwoordde „Vertrouw op God. Hy zal uw toekomst gelukkig maken," liepte de ontroerde jonk vrouw eindelyk, terwyi de tranen in haar oogen blonken. Toen de baron dit zag, kon hy zyn gevoelens niet langer bedwingen. „Alice I Het verlangen, om u myn hart en hand aan te bieden, heeft my naar deze plaats gedreven," dua sprak hy vol vuur. „Ik kom niet alleen om u myn dank te betuigen voor uw odele handelwyze, neen, ik bemin u sedert het eerste oogenblik, dat ik u zag. Alleen de ver vulling van myn plichten in Italië heeft my belet u vroeger deze bekentenis te doen. En nu emeek ik u: Wilt gU my gelukkig maken?" Met een gevoel van onbeschryfiyk geluk had Alice deze bekentenis van den baron aan gehoord. Haar wangen gloeiden, toen zy het huweiykeaanzoek vernam uit den mond van hem, voor wien haar hart met liefde vervuld was. Zy antwoordde niet, maar sloeg de oogen neer. Een pyniyke gedachte kwam weder by haar op „Ge zwygt, Alice?" vroeg de baron dringend. Haar boezem zwoegde op dat oogenblik weer onder een last van leed. „Vergeef my," fluisterde zy hygend, „maar myn geschandvlekte naam „Wat?" viel de baron met geestdrift io, „kan men een naam beter adel geven dan door uw handelwyze ie goschiod?" Deze edelhartige vraag sneed alle verdere tegenwerpingen af. Een onbeschryfiyk gevoel van vreugde maakte zich van de jonkvrouw meester en zonder te antwoorden zag zy den baron met schitterende oogen aan. „Daar de naam Von Waldheim treurige her inneringen by u opwekt," zeide hy levendig, „moest ge den mynen aannemen. Het geslacht Von Erlenburg zou trotsch mogen zyn, als ik de edelste der vrouwen de myne mocht noemen. Kom, Alice," fluisterde hy, „ver trouw op my, lk zal u gelukkig maken. Heb slechts oen boetje liofde voor my." „Een beetje?" vroeg Alice. „O, Ludwig! ik bemin u sedert bet oogenblik, dat ik u in den tuin van „San-Salvatore" zag!" Zy koD nu baar gevoel niet langer bedwingen en omheiedo hem teeder. Twee harten klopten tegen elkander; twee meDschen waren gelukkig. Er werd veel gesproken over het aanstaande huweiyk van Alice Von Waldbeim met den baron Von Erlenburg, dien ieder reeds lang gestorven waande. Aanvankeiyk had de eerwaarde heer Barnau al bet mogolyke gedaan om de misdaad van den overleden landheer verborgen te houden, doch dit was nu niet langer doenlyk. Ludwig Von Erlenburg Btoorde zich echter niet langer aan de loopende geruchten. Hy nam zyn kaeteel ln gebruik, bracht bezoeken a kit de naburige adellyke famflibn en won door zyn manieren spoedig aller achting en genegunbeld. Alice Von Waldheim bleef nog eenigon tyd In München wonen. In het begin van Maart nam zy de ultnoodiglng van haar voogd aan om tot de voltrekking van bet huwe iyk op de pas torie te komen logeeren. Op een heer- lyken morgen In de maand April werd het huweiyk in ds dorpskerk door den eerwaar den heer Bar nau op plech tige wtlze ingezegend in tegenwoordigheid van edellieden uit de nabuurschap. De hartetykheid, waarmede zy het jonge paar geluk weDSchteD, gaf bewys van de oprechtheid hunner woorden. De dorpskerk was prachtig versierd en bet pad tneschen het kasteel en de kerk was met een menigte bloemen en kransen getooid. Alice had echter die huldeblyken niet noodig om gelukkig te zyn. Zy wist, dat wedo;- zydache liefde haar met baar echtgenoot verbond. Met dezon dag begon voor haar opnieuw een tydperk van geluk. ThaDB had zy genoeg voor haar vader geboet. „Kom, Alice," fluisterde hy...*

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1