van gedachten raden, getallen opgevon, ge blinddoekt bepaalde voorwerpen opzoeken, enzenzwaarvan de uitvoering aan het wonderbaarlijke grenst. Wy kunnen dan ook ieder aanraden, die er maar éénig belang in stelt, er heen te gaan en deze gelegenheid, welko zich niet dikwijls voordoet, niet onge bruikt te laten. Het drietal treedt tban6 ln Den Haag op en gaf er Zondagavond een voorstelling, waar van o. a. „De Residentiebode" met waardeering melding maakt. Tegenover het talrijk opgekomen publick vertelde mevr. Homes Foy op het podium gezeten b. v. welk jaartal op een muntstuk prijkte, dat men in de zaal aan den heer Homes ter hand stelde, welk het wapen was, dat op een broche stond, en welke namen men lezen kon op een visitekaartje. Mejuffrouw Davenport ging, door een viertal toeschouwers vastgebonden, in een klein tentje en wierp dan allerlei voorwerpen op het tooooel. Zelfs mocht een toeschouwer in dat tentje plaats nemen met een doek voor de oogen en vertelde dan, dat hij aan de handen enz. werd aangeraakt. Overbodig noemt „De Residentiebode" het, na dit alles nog te zeggen, dat het publiek zich uitstekend amuseerde. Wij zouden er zelf nog meer van kunnen zeggen, maar dit komt voor zulk een séance natuurlijk minder g9wenscht voor, omdat dan de aardigheid er van af zou gaan en het zou schaden aan de vele interessante ver rassingen, welke de werkzaamheden van het drietal aan het publiek bezorgen. De afd. Leiden van het Alg. Ned. Werkl.-Verbond gaf een gezellige avond-btJeen komst voor de leden met vrouwen en intro ducés, in de zaal van den beer Epbraïm, welke geheel gevuld was De voorzitter sprak bij de opening zijn wenschen aan allen uit voor het pas begonnen jaar, wees er op, dat de bijeenkomsten der afd. zich steeds ken merkten door prottigen geest en opgewekte stemming, en hoopte ook nu de oude gezellig heid in hun midden te zien. Eenige leden voerden op het tooneelspel met zang „Stille Jan". Het spel was van dien aard, dat men bijna zou meeneD, dat het voor de opvoerenden dagelijksch werk was, en niet een liefhebberij, beoefend na volbrachte dagtaak. Daarna volgden verschillende voordrachten, welke gedurig de zaal deden daveren van hilariteit. Het zou te ver voeren ty iederen naam stil te staan en het „eere, wien eere toekomt" toe te passen, want allen voldeden. Doch daar dames altijd iets vóór hebbon boven het sterkere geslacht, mag hier wel een uitzon dering gemaakt worden met mej. B., die met haar voordracht „Een professor in de botanie" een bijzonder succes had. Vooral waar in die coupletten een hulde wordt gebracht aan onze liove Koningin, voor haar grooto en goeie hoedanigheden als Vorstin, klom het enthusiisme ten toppunt. Een op geruimd bal was het gewone slot. En sprak de voorzitter in ziin openingsrede den wenscb uit, dat bij het gezellig samenzijn de crank den mensch niet zou beheerschen, doch de mensch den drank zou meester blijven, ter eere van de vele aanwezigen moet het gezegd worden aan dien wensch werd voldaan, want in het vroego morgenuur ging mon, na allen staande en uit vollo borst het „Wien Noerlandsch Bloed" te hebben ge zongen, in de grootste eendracht en in opge wekte stemming uiteen. Geen wonder, dat velen, zóó voldaan, een spoedige herhaling wenschen. Bij sommige gezellen van het personeel der brooi- en meelfabriek aan het Groenewegje te 's Gravenhage heerscht sedert eenige dagen gisting en gisteravond dreigde het zelfs tot een uitbarsting te zullen komen. Er schynt ontevredenheid te bestaan over het door den directeur doen vervangen van don chef-bakker door oen anderen bakker. De ploeg gezellen die gisteravond te zes uren moest opkomen, is geregeld aan bet werk gegaan, terwyl de gezellen die op dat uur de fabriek verlieten, door den directeur gewaarschuwd zyn, dat wanneer zy heden ochtend niet op tyd present waren, zy onver- biddeiyk ontslagen zouden worden, l Een gezel, de zoon van den vervangen chef bakker, is gisteravond op staanden voet ontslagen door den bo khouder, tegenover wien hy zich minder passend zou hebben gedragen. Buiten de fabriek was het eenlgen tyd nogal beweeglijk, omdat daar bakkersgezellen van andere fabrieken het gebeurde bespraken De politie zorgde voor geregeld verkeer. Volgens den directeur is de bedoelde chef- bakker niet door hem uit deze betrekking ontslagen. Hy heeft hem alleen met 14 dagen verlof naar huis gezonden met behoud van week loon, om gedurende öi9n tyd door een andoren chef te doen nagaan, of er niet in stryd met de beweringen van den nu afwezigen chef, een andere regeling van werken in de bakkery mogelijk is. Reeds vroeger moet de directeur by zyn chef-bakker aangedrongen hebben op het nomen van anderj maatregelen in de fabriek, maar steeds zou hy ten antwoord hebben gekregen, dat zulks onmogeiyk was. Het gerechtshof te 's-Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis van de recht bank te dier stede, waarby werd afgewezen de vordering van oen houthandelaar te Meppol, strekkende tot veroordeeling van den Staat om e n basaltsteenen walmuur aan het M'-ppoler Diep door een houten walbescherming H uoea vervangen. De Hooge Raad verwierp gisteren de cassatieberoepen van do twee zalmvisschers, die door kantonrechter en rochtbank te Dordrecht tot geldboete zyn veroordeeld wegens het als schipper buiten het geval van nood- zakelijkheid in de Oude Maas onder Dubbel dam ankeren gedurende den tyd dat aldaar de zalmzegenvis8chery werd uitgeoefend door de zalmzegenvisschery „De Volharding." Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van de cassatieberoepen vanlo. den persoon, die door de rechtbank en het gerechtshof te Amsterdam tot 1 maand gevangenisstraf is veroordeeld wegens het venten van het blaadje „De scband paal van de AmsterJarasche Lantaarn", be vattende een artikel, beleeaigen i voor den directeur en eigenaar van eon hotel te Amster dam; 2o. den landbouwer te Herwen, door het gerechtshof te Arnhem, met veroietiging van een vrijsprekend vonnis van de recht bank te Zutfen, tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het afleveren van melk, vervalscht door toevoeging van water. Uitspraak in de eerstbedoelde zaak 16 Januari, in laatstbedoelde 6 Februari. 17 0,0 00 postzegels. Aan het post kantoor te Rotterdam werd op 31 Dec. jl. voor 1700 meer aan postzegels van 1 cent verkocht dan op 31 Dec. '97. Volgens de „Pr. Gr. Ct." waren den 5den Januari op het postkantoor te Groningen nog pl. m. 40,000 Nieuwjaarskaartjes ter bezorging aanwezig. De verzending van visitekaartjes te Brussel bedroeg op den 4den Januari 1,800,000. Daar de verzending nog steeds voortduurt, denkt men wel de 2 millioen te berdken. In twee dagen tyd, 31 December en 1 Januari, werden er voor 22,000 fr. postzegels verkocht. In den „Hollandschen schouw burg" in de PJantage te Amsterdam, ont stond eergisteravond tydens de voorstelling van „Ghetto" een paniekje, dat bedwongen werd. Tegen het einde der voorstelling rook men op eens oen vry sterke brandlucht. Onmiddel lijk natuuriyk een paar msnschen, die zenuw achtig werden en opston en om heen te gaan. Dit voorbeeld werkte aanstekeiyk, zoodat er een oogenblik een „sauve qui peut" dreigde te ontstaan. Gelukkig waren er meer kalme dan zenuw achtige menschen, en het geroep van „zitten biy ven" bracht enkele weifelaars van hun plan om heen te gaan terug, terwyl de omstandig heid, dat de acteurs na een paar minuten ge wacht te hebben, gewoon doorspeelden zeer kal meerend werkte. Trouwens zoolang het maar brandlucht biyft is het gevaar nog niet groot. Toch hadden 0' n aantal personen van de nood- deuren gebruik gemaakt, om „het lyf te bergen." Na afloop der voorstelling bleek (althans zoo vertelde men), dat de verf van het souffleurshok geblakerd was omdat er een lampekapje in brand was geraakt. U.B.) Zaterdagavond te kwart voor tienen rappoiteerde de machinist van den te Middelburg aankomenden trein, dat by op de hoogte van da goederenloods een zwaren schok had gevoeld. Terstond werd een onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat een zestienjarige jongen zich op de rails had gelegd. Het geheel vermiDkto lyk van den ongelukkige werd eenigen tyd later naar het gasthuis vervoerd. Op de heide van den heer Cremer onder de gemeente Doornspijk, niet ver van het station Elburg—Oldebroek, is het lyk gevonden van een naar gissing ruim 60-jarig man, wien do beide polsen waren doorgesneden. Op advies van den geneesheer, onder wiens behandeling hy aanvankelijk was gesteld, is de 20 jarige B. H. te Oudewater overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Utrecht. Vóór eenige dagen nl. Is hy werkzaam zynde te Hekendorp ln de stoomspinnery en touwslagery van de firma G. Van der Lee met een zyner handen in aanraking gekomen met de machine. Hoewel eerst slechts aan een lichte ver wonding mocht worden gedacht, hebben de sedert zich voordoende verschynselen van ernstiger aard, o. a. hevig opzwellen van den arm, met daarmee gepaard gaande onuitstaan bare pynen, de opneming in genoemde inrich ting nooazakeiyk gemaakt. By eon horlogemaker, tevens winkelier in goud- en zilverwerken, op het Rembrandtplein te Amsterdam is gisteravond door raiddel van een valschen sleutel inbraak gepleegd, terwyl de bewoners afwezig waren. Uit een vitrine werden ongeveer 100 zilveren en gouden horlogos vermist. De broeder van den heer V. B.f een geacht ingezetene van 's-Hertogenboscb, die te Napels woonde, word, naar men aan de „Tel." meldt, j. 1. Vrydag aldaar op straat door drie kerels aangevallen en zoo verwond, dat hy Zaterdag aan de gevolgen overleed. Do daders zyn nog niet gearresteerd. Te Iglo, in Hongarye, is een spoor trein ingesneeuwd. Tweehonderd werklui zyn bezig den weg vry te maken. Tachtig reizigers zyn door de sneeuw ingesloten. Volgens een bericht uit Bonn aan de „Kölnlscho Zeitung", zyn by verscheidene uit Holland ingevoerde, geslachte varkens talryke trichinen ontdekt. Onder de marinetroepen te Cher bourg heerscht een typhus-epidemie. Er zyn driehonderd zieken in het hospitaal opgenomen, waarvan er reeds zyn overleden De ziekte kiest haar slachtoffers by voorkeur in de kazernes die door de Divette van drinkwater worden voorzien. De kazernes die ander water hebben biyven vry. Ook al ten gevolge van slecht drinkwater is onder de leerlingen van de school voor officieren van gezondheid ter zee te Brest typhus uitgebroken. Van vyftig leerlingen zyn er tot dusver tien aangetast en is één overleden. Een derde typhus-epidemie, maar vooralsnog van weinig ernstlgen aard is uitgebroken in de gevangenis van Algiers. Er zyn tot dusver nog maar vier govangenen aangetast. In Moskou is onlangs de door de Russische bladen ale „brandewynkoning" betitelde heer P. A. Smirnow in den ouder dom van 71 jaren gestorven. Smirnow was de zoon van een boer uit het gouvernement Jaroslaw tn heeft door viyt en inspanning zich een vermogen van naar schatting 15,000,000 roebel verworven. Marktberiohten. Rotterdam, 10 Januari. Vee. Aanvoer 42 Paar den Veulens, 1059 magore en 690 vette RundereD, 223 vette- en graskalveren, 164 nuchtere Kalveren, 1 Schapen of Lam-xoren, Varkens, 63 Biggen, 1 Bolt, EzeL Men noteoit: Vette Runderon 1ste qual. 60 a 2de qual, 64 a 8de qual. 44 a cents. Kalveren 1ste qnal. 90, 2de qual. 86 a 70 ct., Btierou 1ste qual. 50, 2de qual. 40, 3de qual. ets. Blies por KG. Ossen lete qual. 60, 2do qual. 64, 3de qual. 42 cents. Handel in lete qualiteit stadig, overigens tra g, üraskalvefen f40 a 25, Melkkoeien ƒ210 a ƒ160, Kalfkoeien /215 a /160, Stieren 170 a 65, Va arzen 110 a f 80, Pinken /70 a 40. Paarden 80 a /40. Handel redelik. Boter. Aanvoer: 49/3 en 73/16 ton en 650 stukkon van tys kilo. Do prijzen waren als volgt lete qnal. /54, 2de qual. /60, en 8do qual. 48. Voor stukken van Vs kilo word 63 a 60 cents betaald. B liegraven, 10 Jan. Ka&e. Aaugev. 89 wagets, to z'inen 4233 stukr. wegende 19,690 KG. Prijs 1ste soort Gondsobe 24 a.zwaardere a f 2de soort 13.50 a 20.50; £>orb kaas, prge late soort a 2de soort 2 a Edamn er Kaai, prijs lete soort 25. 2de soort 22.a wagens Leidsohe Kaas. f a fhet schippond. Handel vlug. Schiedam, 9 anuari. Noteeriog van dc Make laars. Moutwijn IJ.— Jenever /15.— idem. Amst. proef ƒ16.60 per Ned. vat en zonder fast, zonder ds belasting. Spoeling-commissie per ketel /0.70. Noteering van den Brandersbond. Mou:wijn 10% a 7c Per beet. ct., zoodor fust en zonder belasting. Alkmaar, 9 Jan. Vee. Koeien per KG. /U.50 a /0.58, vette Kalveren ƒ35 a ƒ125; idem per K.G., 0.35 a 0.80; nuchtere id./8 a f 18; Sohipon ƒ14 a f 24.— vette VarkeDS per K.G./0.33 a f 0.36 magere idem 12 a 14; Bokken en Geiten a f Rotterdam, 9 Januari. De meeste beurtschippers bieldon nog hun wiDterrusr, zoodat er heden maar een kleine aanvoer van granen wae. Evenzoo waren er ook weiüig koopers tor markt gekomen. De handel was dan ook verro van levoDdig en hot heofG moeite gekost om oen en ander aan den man te brengen zonder do prijzen daaron Ier merkbaar te doen lijden. Witto Tarwe was in de allerpuikete soorten eerst uitgezocht en iets boven de noteoring betaald. Bet overige ging laDgzaam tot nagenoeg vorige prijzen van de hand. INLANDSOHE GRANEN. Vlaamsche en Zeeuweche de beste /6.90 tot /7.10 dito dito middelb. 6.40 „6.70 Flakkeesche en Ovorm. de beste 6.80 7. dito dito middelb. 6.3 6.60 Mindero en geringe soorten 5.80 6.10 Canada6.80 6. Voorts werd verkocht per 100 Kilo: Beste qualiteit Witte 8.90 tot 9. Goede a dito 8.65 8.76 Mindere dito 8.50 8.60 Roode Tarwo uit de Polders van /207 tot /225; overige soorten /190 tot ƒ200. Rogge was er te weinig en puike monsters konden wel iets boven de noteering opbreDgen. Zeeuwsobe en Vlaamsche naar qual. /5.20 tot f 5.50 Overm. en N.-Brabantscho „4.80 ,5.20 Gerst met trago koopere. Er was te weinig aanvoer om tot flinke zaken to kunnen leidon. Vlaamsche en Zeeuwsobe Winter- van ƒ4.90 tot 5.30 Overmaascho en Flakk. „4.70 „5.10 Afwykende en mind, soorten „4.25 „4.50 Vlaame ho, Z. en Flakk. Zomer- „5.10 „5.36 Mindere qualiteit 4.75 5. Chevalier 5.25 6. Voorts verkocht per 100 Kilo. Zeeuweche Winter ƒ7.60 tot 8.25 Zomer8.— 8.30 Chevalier8.80 9. Haver werd ruim genoeg aangeboden en onveran derd verkocht. Blanke en wichtige qualiteit van 8.80 tot 3.90 Zeeuw, en andere inl. Voera. 3.25 3.75 Lichtere dito dito 2.60 3. Voorte werd gedaan por 100 Kilo. Mooie qualiteit7.20 tot 7.25 Goede dito „7.„7.10 Afwijkoudo dito6.85 6.90 Paardenboonen weinig gozooht en wat lager afge geven. Vlaam8cb© en Zeeuweche .ƒ6.25 tot ƒ6.60 Ovormaasohe„6.— „6.40 Andere soorten5.70 5.90 Duivenboonen C.70 tot /7.10. Schapenboonen ƒ6.10 tot 6.50. Bruineboonen weinig aangeboden, maar ook weinig gezocht. Walcherschevan ƒ11.tot ƒ1 .76 De beste Vlaam. en Zeeuw. 10.25 10.60 Ordinaire dito en dito 9.— „10. Geringere7.75 8.50 Wittoboonon vonden ook weinig afirek. Walchoreohe van 11.25 tot ƒ11.60 Vlaarasohe on Zeeuwscho 10.10.50 Dito dito ordinaire 9.25 9.75 Blauwe erwten zonder veranderiDg. Men zooht slechts puik kookqualiteit en wat daaraan niet vol- deod moest vootstootB vorkocht worden. Walohersohevan f 8.75 tot 9.25 De beste Zeeuw, en Vlaam. 7.75 8.50 Middelb. qual. dito en Flakk. 7.25 7.60 Geringere oa niet kookende „6.50 7.10 Koolzaad was tot 8.75 koopbaar. Kanariezaad was niet gezocht en nominaal to noteereD: Het baste 6.50 tot ƒ6.75, middel-qualttelt ƒ5.75 tot ƒ6.en geringoro soorten tot BUITENLANDSOHE GRANEN. In tarwe was weinig omgaDg; de loco-voorraad biedt dan ook zoor weinig keuze. In de laatste digen werd nogal wat van Amerika gekooht, zoowel stoo mende als op nadere aflading. Rogge werd niet druk verhandeld, maar bleef prijs houdend. Giove Holena stoomende tot ƒ162 Western157 158 Odessa. „150 „151 dito stoomende„149„„ 161 Balg&arsohe stoomende157 158 Donau-BesBarabiecho154 155 Western Jan.-sfl&ding 154 165 Gerst schaars en vast. Zwarto Zeeƒ116 tot ƒ117 Odessa117 119 Zware dito stoomondo„120, „121 Haver onvoraoderd. Libau naar qualitoit7.— tot ƒ7.25 Nicolajeff stoomende. 6.85 Novorosiak 6.70 6.80 Boekweit vast. Prime 8tateƒ180 tut ƒ188 n dito Jan.-sflading. 178 180 Boekweitgrutten ruimer aangeboden. Grove Libau uit Zoeboot a ƒ262 Voer-erwten met weinig omgang. Maïs te ruim aangeboden voor do bestaande be- hoifto on daarom iets lager afgedaan. Bonto Amerik100.tot ƒ110.— dito nit lichter 105.106. dito uit Zeeboot. 104.„1 6. dito stoomende „104.„105. Foxanian„106.— „108. Odessa„107.- „108.— Cinqantine116.120. CORRESPONDENTIE. - Abonné te Sassen- heim. Alles is niot geschikt en zoo ook het nieuwo blyepel „Schulden" niet. Er is niot veel keus op dit oogenblik en Kloris en Roosje, dat nu aanstaanden Maandag gegeven wordt, brengt te veel kosten voor ons mede, omdat het gezelschap er op rekent tydens de bruiloft werkeiyk onthaald te worden. Hebt dus nog geduld tot einde Januari. UITLOTINGEN. S-j Ots. Oostenryksche B.odon Credit Anstilt van 1889 a fl. 100, 2do Emissio. Trokking van 5 Januari. Betaalbaar 1 Augustus 1899. Hoofdpryzen: serie 8101 Nr. 50 a fl. 50,000; s. 3215 Nr. 12 a fl. 2000; s. 524 Nr. 39, e. 1806 Nr. 60 elk fl. 1000; s. 99 Nr. 3, e. 187 Nr. 22, s. 683 Nr. 13, b. 1436 Nr. 4, s. 8383 Nr. 20,8.4300 Nr. 37, e. 4918 Nr. 46, s. 5029? Nr. 44, s. 5695 Nr. 24, e. 8733 Nr. 6 elk fl. 2'0. Amortisatietrekking Ns. 26 2605 6619 6G46 6895 7056 7408 7672. Dein deze eeriecn vervatte loten worden mot fl. 100 elk belastingvrij iDgolost. De zaak Dreyfas-Picquart. Een telogram uit Cayenne bracht gisteren het antwoord van Dreyfus op de vraag, door de commissie van verhoor gesteld betreffende de bekentenissen, die hy gedaan zou hebben op den dag van zyn degradatie aan kapitein Le Brun-Renault. Dreyfue ontkent ten sterkste, onder welke omstandigheid ook, eenige bekentenis te hebben gedaan. Hy betuigt opnieuw zyn onschuld. Het telegram is in den avond aan het Hof van Cassatie medegedeeld. Men gelooft, dat de arbeid van het Hof op dit punt welhaast zal zyn beëindigd. De heer Quesnay de Beaurepaire heeft aan den minister van justitie Lebret de volgende ontslag-aanvraag gezonden „Mijnheer de grootzegelbewaarder. Ik heb de eer u mgn ontslag-aanvraag te doen toekomen als Kamerpresident by het Hof van Cassatie." Meer niets. Aan het agentschap „Havas" zond de heer De Beaurepaire tegelykertyd het verzoek om de volgende mededeeling openbaar te maken: „Ten gevolge van een oneenigheil betref fende het onderzoek, geopend aan het Hof van Cassatie, heeft president Quesnay de Beaure paire aan den minister van justitie zyn ontslag aanvraag gezonden." Yan een oneenigheid met den minister, ge- ïyk men eerst meedeelde, is dus geen sprako. Een dergeiyke oneenigheid zou, volgens een officieuze nota van „Havas," niet kunnen be staan. Daarin toch deelt de minister van justitie mede, dat hy met den heer Quesnay de Beaurepaire geen enkel onderhoud heeft gehad en oiets kon hem het besluit van dezen ma gistraat c'09n voorzien. De heer Lebret heeft den eersten president van het Hof van Cassatie verzocht een onder zoek te willen instellen naar het Incident-Bard. Mr. Mazeau verzocht daarop den heer De Beaurepaire zyn verklaringen te willen inzen den. Deze schreef don eersten president, dat het incident-Bard verkeerd was voorgesteld, maar vestigde tevens de aandacht van den eersten-president op enkele andere feiten, die zich hadden voorgedaan. Hiermede in kennis gesteld, gaf de heer Lebret aan mr. Mazeau de opdracht zyn onder zoek uit te breiden. Daaraan werd voldaan en mr. Mazeau deelde den minister het resul taat van zyn nasporlngtn mede. De heer Lebret zal aan de Kamer de resul taten van beide enquêtes mededeelen. Daartoe zal hy de gelegenheid hebben by de behan deling der reeds aangekondigde interpellaties over hot incident-Bard, waarby dan tevons beantwoord zal wordon een gisteren aange kondigde interpellatie van senator Prevost de Launay over het aftreden van mr. Q. De Beaurepaire. De minister is van oordeel, dat hy slechts aan het parlement rekenschap moet afleggen van de verschillende omstan digheden, die het aftreden van den president der Civiele Kamer ten gevolge hebben gehad. Mr. Mazeau, eerste president van het Hof van Cassatie, heeft hot voornemen te kennen gegeven om ter bevrediging van de gemoede ren in persoon het presidentschap van de Kamer van strafzaken van het Hof waar te nemen zoodra de Dreyfus-enquête is geëindigd om de debatten over de revisie-aanvraag te leiden. De „Echo de Paris" bevat een 6tuk van anderhalve kolom met verklariogen van den heer Quesnay de Beaurepaire. Met een toespeling op zyn scherpschut terschap tydens het beleg van Parys schryft Quesnay onder meer: Ik heb misschien meer geleden dan velen van mgn collega's, omdat ik chauvin ben en oud soldaat. Toen ik zag, dat de |ambtenaren van myn Hof gemis aan eerbied toonden voor ons leger ton gunste van een verrader, werd myn hart verscheurd, maar als slaaf van de discipline heb ik het stilzwygen bewaard. Maar in dit zeer ernstige geval, van gevaar voor de publieke belaDgen, heb ik myn ge liefde rechterlyke macht moeten verdedigen door myn zaak te scheiden van die der ver dwaalde rechters, die haar in opspraak brengen en haar dood zyn. Slechts eon schyn van een enquête is er geweest. „Na de officieuze nota omtrent het incid nfc- Bard heb ik begrepen, dat allo feiten, welp ik in myn verklaring had onthuld, waren gecontroleerd en als waar erkend. Niettemin behandelde men my mot een soort van wan trouwen en zou ik de verdachte magistraal zyn geweest. De waarheid is verzwegen. Ik ben verbitterJ geworden. Myn gevoel van persoonlijke waardigheid veroorloofde my niet de den mond gestopte getuige te biyven van sommige voorvallen. Alleen rayn protest zou nuttig kunnen zyn. Dat zyn de oorzaken van mgn ontslag." Beaurepairo belooft vryuit de geschiedenis van zyn tyd te zullen scbryven, ook van Panama, welke mg zegt hg zoo duur gekost heeft, en besluit: „De publieke opinie heoft behoefte aan recht en het zal haar geschonken worden. Morgen zal ik my hier verklaren omtrent het incident Bard en do onjuistheid 6n onwaarschynlykheid der officieuze nota van den 6den dezer aantoonen. Men zal zien, wat ik vervolgens zal doen. Wat er ook gebeuren mag, ik zal de zaak verdedigen van het recht, met vernietiging van 's Hofs arrest, dat in voorbereiding is. Ik zal het leger en zyn chefs wreken voor de martelingen, welke zy stilzwggend moeten ondergaan. Ik zal evenmin als in 1890 ver geten, dat het vaderland in gevaar is." Quesnay do Beaurepaire verzekert aan de „Temps", dat zyn verklaringen in de „Echo" woordelgk z(jn weergegeven, üy zal voortgaan onthullingen to geven aan dit blad, dat indertyd zyn medewerker was en dat hg nu uitkiest, daar het gelezen wordt door „nos cbers officiers". Hy had hen altyd lief; nu bewondert by hen, want, zegt hy, weinig waarhei jlievend, ondanks al wat zy hebbon moeten dulden, heeft niemand, geen tweede luitenant noch een generaal, den mond ge opend. Zonder aarzeling verklaart hy zich midden over den weg goworpen te hebben, om, als hg kan, te verhinderen, dat de vyand passeert. Heden zal hy in betzelfde blad zich nader verklaren en den tekst geven van zyn ver klaring aan president Mazeau, benevens een aanvulling daarvan, speciaal betrekking heb bende op mr. Loew, en een antwoord op de officieuze nota, waarin getracht werd mr. Bard geheel te rechtvaardigen. Uit deze verklaring zyn slechts twee feiten te trekken: de president der civiele Kamer valt in het byzonder den rapporteur in de zaak-Dreyfus, mr. Bard, en een president van de Kamer van Strafzaken, mr. Loew, aan. Dat deze beide magistraten ten gevolge van do voorname rol, die zij in het revisie proces hebben, juist de zwarte schapen der anti-Drayfus-party zyn, geeft, zegt het „Hbi/% by de bekonde gezindheid van mr. Quesnay de Beaurepaire, voorzeker te denken. De Fransche bladen spreken natuurlijk vooral naar aanlei ing van dit incident. Het zgn echter altegaar grepen in het wild, onderstel lingen, verklaringen van meer dan een kolom, maar geen blad behalve dan misschien de „Echo de Paris" kan aanspraak maken op meer geloofwaardigheid voor zyn mode- deelingen dan eenig ander. Men we.t nog altyd niet wat men van de zaak moet denken; met weet slechts wat de heer Cornély in de „Figaro" scherp boiynd aldus zegt: „In dit verward, onbekend incident is een schuldige. Deze schuldige is de minister, die de zaak-Bard voor een mystificatie heeft ver klaard, of het is de heer Quesnay de Beaure paire, die haar ernstig genoeg heeft geoordeeld, om er zyn ontslag aan te verbinden". Volgens de „Matin" blyft De Beaurepaire raadsheer in het Hof van Cassatie, al treedt hy af als president der civitle kamer. De „Indópondance" spreekt dat tegen en ver zekert, dat, hoewel de brief van Quesnay de Beaurepaire aan den minister alleen spreekt van het presidentschap der civiele kamer, het ontslag zich mo;t uitstrekken tot de functie van raadsheer. De „Tomps" geoft geen beschouwing over het gebeurde. De „Débats" schryft, dat Beaurepaire de wyz?, waarop de enquête goleid werd, steeda beeft veroordeeld en dus het incident-Bard, waarin hy toevalligerwyze gemengd geworden is, den emmer zal hebben doen overloopen. Maar wachten wy ophelderingen af, meont het blad, want tot nog toe is slechts een persooniyke meening uitgedrukt. Met het scbryven van Grosje3n to Versailles zyn het voorbeelden van de rechterlyke anarchie, waaraan het jaren lang toegepaste stelsel van zuivering niet vreemd is. De „Liberté" meent ook, dat Do Beaurepaire meer beweert dan bewyst, maar zy noemt het artikel van de „Echo" een van de ernstigste feiten, welke men te constatoeren had sedert het Hof het revisieproces begon nen heeft. De „Rópublique franqaise" gelooft niet te ver te gaan met te zeggen, dat wanneer veel vuldige punten niet volkomen opgehelderd zyn, de verklaringen zouden kunnen volstaan om het tookomstig arrest te discrediteeren. De minister van justitie schynt het gebeurde nogal kalm op te nemen. Aan een reporter van de „Patrie" althans verzekerde by enkel ophelderingen schuldig te zyn aan de Kamer en deze by de eerste gelogenheid te zullen verschaffen. De naam van den heer Quesnay de Beaure paire, merkt het „Hbl." op, is door twqa

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2