jPolitie. noemd. Ala nieuw lid werd toegelaten de heor J. Kraay. Door de barbiers- en kappersvereoDiging was het schrifteiyk verzoek Ingediend zich voortaan niet op Zondag van den baard te doen bevrijden. In de bus werd een vraag gevonden fn verband met de verbouwing en uitbreiding van oen magazijn aan den Ouden Rijn alhier. De voorzitter sluit na rondvraag deze ver gadering, die zich kenmerkte door een hooge mate van gezelligheid. F. A. W. Gemeenteraad van lVoordwijk. (Zitting van Vrijdagavond). Voorzitter Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford. burgemeester. Afwezig: de beeron C. Alkemade Sr. en O. Ammeraal. De notulen der vorige vergadering worden on veranderd goedgekeurd. I. Ingekomen zijn een tweetal missives van Ged. Staten, benevens eon proces-verbaal van opname der kas van den gemeente ontvanger. Allo voor kennisgeving aangenomen. II. Zonder hoofdelijke stemming worden, op voorstel van Ged. Staten, eenige wijzigingen ge bracht in de redactie van de artt. 19, 52 en 92 der nieuwe Politieverordening. III. Naar aanleiding van het in de laatsto ver gadering door den heor Parlevliot aangegeven denkbeeld, om het gebruik der grasbermen in het openbaar te verpachten, deelt do Voorzitter als het gevoelon van B. en Ws. mede, dat hun de bestaaude toestand als de meest gewenschte voor komt, weshalve bij voorstelt, als in vorige jaren ondershands aan F. Alkemade die grashermen te verhuren, op dezelfdo voorwaarden als vroeger. Do hoer Parlevliet is bij nader inzien tot dozelfdo slotsom gekomen en trekt das zijn voorstel in. Zonder hoofdelijke stemming wordt dat van b. en Ws. aangenomen. IV. Tot weeshuismeester en gasthuismeester wor don met algemeene stemmen herbenoemd reap, de hoeren J. de Groot Sr. en W. N. Alkemade. (De voorgedragen tweetallen waren: J. De Groot on D. Homan; W. N. Alkemade en J. Prins). V. Als vervolg op de in de vorige verga dering gehouden discussie over het toen ingo- trokken voorstel van B. en W. in zake gasgloei licht, stelt het Dag. Best. thans voor een com missie uit den Raad te benoemen, die deze zaak grondig zal onderzooken en van haar bevinden rapport uitbrengen. Hun meening handhavende, dat het invoeren van gasgloeilicht tot voordeelige resultaten zal leiden, acht de Voorzitter het echter raadzamer, eerst het oordcel van een Raadscom missie daaromtrent te vernemeD. Daar niemand zich tegen het voorstel verzet, wordt tot een benoeming overgegaan en worden nis leden in die commissie gekozen de heeren J. De Groot en C. Alkemade, rosp. met 7 en 6 stemmen. Eerstgenoemde, ter vergadering aanwezig, neemt die benoeming aan. VI. Tot leden der commissie voor den hoofde- lijken omslag, dienstjaar 1899 werden met 6, 5 en 5 steramen gekozen de heeren J. De Groot, H. Homan en E. Smit. VII. Ten slotte komt in behandeling een adres van P. L. Van der Deyl, verzoekende om een toe- jage boven de door het Rgk toegekende vergoe ding voor inkwartiering, liet praeadvies van B. en Ws. deelt mede, dat in het vorige jaar, voor den aanleg eener telophonische geleiding langs de kust, acht manschappen van de genie b 80 ets per man daags by Van der Deyl zijn ingekwartierd geweest; dat hun echter is gebleken, dat deze met dab fodrag niet is toegekomen, reden waarom zij voorstellen aan Van der Deyl een subsidie toe te kennen van 20 ets per man en per dag, tot eon totaal van 44.20. Op de bevestigend beantwoorde vraag van den heer Van der Meer, of v. d. D. bekeud was met den bepaalden prijs van 80 ets., aierkt spreker op, dat z. i. dan ook van geen enbsidie sprake mag zijn, daar v. d. D. te voren zyn berekening had kunnen maken; on als dooi den voorzitter en den heer Smit wordt aangevoerd, dat andoro gemeenten ook oxtra-toelagen geven, meent de heer v. d. Meer toch, dat wij dat voor beeld niet moeten volgen, omdat het een gevaar lijk voorbeeld voor andere aannemers van gemeente werken bijv. worden kan. Do heer Parlevliet wenscht aan te dringen op N verhooging van de bjjdrage door het ryk, omdat, no hij verneemt, dat er voorgeschreven wordt, hoe de voeding enz. zijn moot, gebleken is, dat - 80 ets por dag te weinig is. Do Voorzitter, ant- I woordendo, dat in sommige andere provinciën die bijdrage ook zeer voldoende kan geacht worden, brengt daarna het voorstel in stemming, dat met acht steramen, togen die van den heer Van der Meor, wordt aangenomen. Bij do rondvraag wenscht de heer Smit de aandacht van B. en W. te vestigen op de gebrekkige en onvoldoende straatverlichting te Noordwijk aan Zeo. De Voorzitter hoopt eerlang ook voor dat deel der gemeente betere verlichting te zien invoeren. Alvorens de vergadering te sluiten, brengt de Voorzitter de heuglijke gebeurtenis in het ten oinde spoedende jaar in herinnering, wenscht den leden geluk bij de wisseling vau een nieuwen jaarkring en hoopt, mot allen in heb aanbrekende jaar veel nuttigs en gewichtigs voor degemcento tot stand te zion komen. Gemeenteraad van Woubrugge. Voorz. de heer A. L. Wichers, burgemeester. Alle leden zijn tegenwoordig. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering worden na leziug goedgokeurd on ge- teekend, waarna door den secretaris worden go- lozen de ingekomen stukken, waaronder een paar missives van Ged. Staten ten geleide van goed gekeurde Raadsbesluiten. Voorts was ingekomen oen adres van het hoofd bestuur van de Friesche Maatschappij van Land bouw, mot verzoek om instemming- of adhacsie- aetuiging met het bekende adres aan H. M. de Koningin, ten aanzien van de wederopenstelling van do Bolgische grenzen voor ons veo. Dienaangaande deelt de Voorz. mede, dat door B. en We. aan dat verzoek bereids was voldaan. Vervolgons wordt gelezen een adres van II. Straathof en andereu, bewoners van den Veender Polder onder Woubruggo, waarin zij ver doeken -om verbetering en verbreeding van den weg aldaar, en wel in aansluiting met een der gelijk werk in Roelofarendsveen. Conform het voorstel van B. en Ws. wordt b slotou dit adres te renvoieeren aan B. en Ws., ter tine van onderzoek en advies. Naar bleek uit de mededecling des Voorzitters, is de visscherij in de Woud watering voor den tijd van drie jaren verpacht aan W. Buis, alhier, voor 101 per jaar. Ton slotte kwam ter tafel een adres van Gebr. Stigtor en P. Boot, timmerlieden alhier, waarin zij verklaren, niet te kunnen begrypen, dat door B. en Ws. „voorloopig besloten is" om aan den heer J. Kroon, watermolenaar alhier, voor hot volgend jaar het timmerwerk der gemeente op to dragen. Zij vorzooken daarby den Raad, het daarheen te leiden, dat genoemd voorloopig besluit zal worden te niet gedaan. Door den Voorzitter wordt, namens B. en Ws., voorgesteld, genoemd adres te renvoieeren aan hun college, ter afdoening, als niot behoorende tot de competentie van den Raad. Op de vraag van den heer v. Wieringon of dan deze aangelegenheid niet in den Raad kan be sproken worden, antwoordt de Voorz.: „Jawel, maar do afdoening niet." Nu ontspon zich een zeer langdurige disoussie over dit onderwerp tusschen de hoeren v. Wierin- gea, v. d. Boon, v. d. Voorn en Molenaar eener- zijds, en den Voorz. en den heer Peters anderzijds. De eer8tgenoemden ontwikkelden hun be zwaren en gaven duidelijk te verstaan, dat het meergemelde voorloopig besluit van B. en Ws. hun goedkeuring niet kon wegdragen, op grond, dat genoemde J. Kroon eigenlijk van beroep is waterraolenaar, bij te ver van do kom der ge meente woont, er geen gemeentebelang bij betrok ken is, enz., enz., welke beweringen door de beide laatstgenoemde heeren werden bostredon. Op een vraag, of Kroon wel bekwaam limmor- man is, antwoordt de Voorz. bevestigend, en hij scheen dit te doen op gezag van een advies van den gemeente opzichter. Het eindo van dit eenigszins langwijlig debat was, dat het voorstel van B. en Ws. zonder stem ming werd aangenomen. Na do gebruikelijke rondvraag, werd de verga dering door den Voorzitter gesloten. Gemeenteraad van Alkemade. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer Oosthoek. Voorzitter, de burgemeester, de heer F. H. Yan Wichon. I. Na lezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering, doet de Voorzitter mede- deeling van a. een bericht van den heer A. Rookhuijzen, dat hrj zijn benoeming tot onderwijzer aan de Openbare School to Roelof-Arendsveen, met ingang van 1°. December 1898, aanneemt; b. een missive van Ged. Staten, waarbij het Suppletoir koliier van den hoofd, omslag van 23 October jl. wordt goedgekeurd; c. een schrijven van Ged. Staten, waarin inlich tingen worden gevraagd omtrent de behoefte aan den rijweg RypweteringHoogmade. (De Voor zitter stelt voor, dit punt na afhandeling der agenda in gesloten zitting to bespreken); Ieen brief van den hoofdingenieur der Bol- landsche Electrische Spoorwegmaatschappij, oven eens to behandelen in gesloten vergadering. De Voorzitter kan hieromtrent reeds raededeelon.dat deze brief geschreven is naar aanleiding eener aanvraag der Uoll. IJz. Spoorweg-Mij. om conces sie tot het leggen van een spoorlijn van Amster dam naar Leiden, waarover ter tegemoetkoming in de drukte op de bestaande lyn dier Maatschappij, uitsluitend sneltreinen zouden rjjden. Tevens wordt in dat schryvon den Raad in ovorweging gege ven, zich met een adres voorzien van eene adhaesiebetuigïng uit de gemeente Woubrugge te wenden tot den Minister van Waterstaat, Handel on Nijverheid, ten einde aan te dringen op verwerping der aanvraag van de Holl. IJz.-Sp.- Mij. en het verleenen van concessie aan de Holl. Elect. Spoorweg-Maatschappij, wat voor de ge meenten, onder dit traject vallende, meer voor deden aanbiedt; e. een missive van Ged. Staten, dat de Begroo ting der gemeente voor 1899 is goedgekeurd. Al deze inedcdeelingen worden voor kennis geving aangenomen. II. Thans is aan de orde: benoeming van leden van het Burg. Armbestuur in de gemeente AJke made wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1899 der heeren H. v. d. Poel, M. de Graaf en A. J. v. d. Zon, welke heeren worden herbenoemd resp. met 9, 10 en 9 stemmen. By No. 1 was één stem uitgebracht op den heer A. Los, en bij No. 8 één stem op den heer J. v. d. Voort III. Omtrent de benoeming van het Stembureel over 1899 wordt bij acclamatie besloten dit in den bestaanden vorm te bestendigen, zoodat voor het le stemdistr. Voorz. is de burgemeester, plaatsv. Voorzitter de heer H. Bakker, leden de heeren H. Bakker en C. v. Rijzen, toegevoegd lid de heer J. J. v. d. Meer, plaataverv. leden, de heeren: J. J. v. d. Meer, M. Oosthoek en T.Eist- geest. liet 2e stemdistr. is samengesteld als volgt: Voorz. de heer H. v. d. Poel, plaatsverv. Voorz. de hoer J. v. d. Voort; leden de heeren J. v. d. Voort on A. Los; toegevoegd lid de heer A. J. v. d. Zon; plaatsverv. leden de heeren A. J. v. d. Zon, T. Nigten en C. Straathof. IV. Wordt besloten om op de begrooting 1898 van den post; onvoorzien© uitgaven geraamd ad. /"817.15 af te schrijven ƒ256.581/; wegens onder houd van sohoeiingswerken langs den weg te Hnigaloot over een lengte van 1441 meter, toe zicht, vrachten, hevel enz. ad. 174.38 en onkosten, gemaakt bij het theoretisch en practisch verge lijkend examen voor hoofd der school te Rijp- wetering ad. f 82.25'/;. V. Wordt voor kennisgeving aangenomen een suppletoir kohier hondenbelasting ad ƒ5.50. VI. Door den Voorzitter wordt voor B. en W. machtiging gevraagd tot het dempen eener sloot tusschen den gemeenteweg en het zoogen. dril- veld nabij het Raadhuis, waarvan de kosten door den opzichter geraamd zijn op 77. Het doel van dit werk is, landaanwinning, daardoor meerdere opbrengst en meer veiligheid voor rijtuigen. Na eenige discussie over het nut, de wijze van afslui ting, de vergunning vanwege het betrokken polder bestuur, enz. waaraan werd deelgenomen door do hoeron Los, v. Rijzen en Elstgeest, welke heeren door den Voorzitter bevredigend.worden ingelicht, werd deze machtiging verleend. VIL Met betrekking tot den tramaanleg door do gemeente wordt in aanslnitiDg met een vroeger genomen besluit voorgesteld tot garandeering eener rente van hot aanlegkapitaal, en wel van ten houdord van de kosten van aanleg tot een maxi mum van 500 'sjaars gedurende 10jaren. Voorts om aan den Minister van W. H. en N. een adres te zenden met verzoek, geen concessie te ver- leenon aan de H. U. S. M. voor bot uitsluitend laten loopen van sneltreinen. De verdere behan deling van dit punt geschiedt in geheime zitting. VIII. Wordt mot algemeene stemmen besloten tot het verleenen eener gratificatie van ƒ25 aan A. Oosterbroek te Oude-Wetering, omdat hg do eenige nachtwacht is in de gemeonte, die den post van lantaarnopsteker mist. Mede wordt unaniem besloten, om nit den post „kosten voor het bijhouden van den Burg. Stand" een gratificatie van 25 te nemen voor den heer A. J. De Ridder, ambtenaar ter Gemeente-Secre tarie. Hieronder is dan begrepen de 13 aan veergeld, die hij anders uit den post „Onvoor ziene Uitgaven" ontving. Do Voorzitter schorst na voor een poos de open bare vergadering om over te gaan in Comité generaal. Na heropening deelt do Voorzitter mede: 1°. dat de Raad machtiging heeft verleend aan B. en W., om aan Gedeputeerde Staten te antwoorden, dat aan de wegverbinding tusschen Rijpwetering en Hoogmade waarvoor bij de Prov. Staten sub sidie is aangevraagd groote behoefte bestaat en dat daar een druk verkeer op wordt verwacht. 2®. dat aan B. en W. machtiging zonder resum tie is verleend tot mcdedeoliog aan de Directie der Holl. Electr. Spoorweg-Mij, dat de gemeente van do aanlegkosten zal bijdragen in den ontworpen tramweg van Amsterdam naar Leiden tot een maximum van ƒ500 'sjaars gedurende 10 jaren, te beginnen met het le jaar na de exploi tatie der lijn. Niets meor aan orde zijnde en geen der leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter deze laatste vergadering van het jaar 1898, en drukt de hoop uit, dat Gods beste zegen moge ruston op al de werkzaamheden, die door den Raad gedurende dit jaar zijn verricht; tevens wenscht hij voor het nadereudo jaar veel heil en zegen voor den Raad en de ingezetenen, en voor de gemeente tocnemenden bloei. Nachtarbeid in bakkerijen. De minister van oorlog beeft, ten aanzien van den arbeid in de militaire bakkerijen, voor zoover daartegen, vooralsnog, in een of meer van die inrichtingen geen bezwaren van technischen aard bestaan, de volgende maatregelen ingevoerd: a. Da dienst in de militaire bakkerijen mag niet aanvangen vóór vier uren des morgens. b. De normale arbeidsdag wordt vastgesteld op tien uren. c. Voor verricht overwerk wordt aan bet vaste personeel op daggeld een vergoeding per uur toegekend, berekend naar 1/l9 ge deelte van het bedrag van het gewone dag geld, waarbij gedeelten van uren, grooter dan uur, voor volle uren worden gerekend. d. Tot bet verrichten van den aroeid mogen geen militairen gebezigd worden. e. Op de dagen, waarop zulks, in verband met het biervoren c, b en d bepaalde noodig wordt geacht, mogen hanoiangers (noodhul pen) worden in dienst genomen. De machtiging, tot bet in-diensfe-nemen van bedoeld hulppersoneel wordt door den hoofdintendant verleend. 3o. De zolderknechts vormen een afzonder lijke Cctegorie van werklieden. Marktberiohten* Het vergevorderde eeizoeü in aanmerking genomen, waron do a&nVoercn van kaas den laateten tyd tamelijk groothet ie te verwachten, dat ze na Nieuwjaar belangrijk zulleo dalen. Met den handel ging htt de l&ateto dagon iote beter: te Londen was verleden weck meer vraag on flinke handel, wat op onze markt niet zonder invloed bleef. De notoeri gen van Edammer, althans van commissie en middelbare, gingen etn weinig omh og. De noteoringen te Alkmaar liepen voor kleine tot 23.6U, commissie 29, middelbaro ƒ23.6 Bodegraven noteerde voor fijne Goudaobe 1 hooger; overigens bleven de pryzen van doze toort vrijwel gelijk. Derby werd verloden week op de Zatd-Hollandcche markt niet aangevoerd. In de AlbUeserwaard werd de vorige week van ƒ17—ƒ22 bestoed; in de Lopiker- en Krimpener- waard liepen de pryzen van lote soort Goudsobe van ƒ21 ƒ23, zwar en ƒ26, 2de soort 17f 2 Edammer lsie soort ƒ24 en f 6. (U. D.) Leideu, 31 December. Granen in vasto stemming. Zoowel de aanbiedingen ale do zaken waren weinig belaDgrijï. De prijzen blovon nagenoeg onveranderd. Witte Tarwe ƒ6.50 a 7.40. ltoodc 6.50 a/7.- Walla-Walla a Poolscbe a per 80 EG. Kogge 4.80 a 6.16 per 74 KG. Zo uiergerst a Winter- 4.80 a ƒ6.25, Chevalier- ƒ6.25 a ƒ5.76 per HL. Haver ƒ3.36 a ƒ3.60 per oü KG. Groene Erwten ƒ6.60 a ƒ7.60 per HL. Paardonboonen ƒ6.30 a ƒ6.25 per HL. Duivenboonen ƒ6.90 a j 7.10 per HL. Koolzaad ƒ7.90 a ƒ8.25 per ÉL. Kanariezaad ƒ5.' 6 a ƒ6.75 por HL. Hennepzaad ƒ3.25 a ƒ8.76 ptr HL. Boter. Aanvoor 5620 kilogr., lstj qualit. per 1/j vat 56.—. a 60.2de quai. per V4 vat 48.— a ;54.— lete qaalit. per kilogr. f 1.40 a i.óO 2de qualit. per kilogr. ƒ1.20 a 1.35. Aanvoer lange zwarte turf: G3ü,000 stuks ƒ8.75 a ƒ4.ptr duizend. Schiedam, 30 December. Noteering van de Make laars. Moutwijn ƒ11.— Jenever ƒ16.idem. Amst. proef ƒ16.60 per Ned. vat en zonder fust, zonder de belaaung. Spoeling-commissie per kotel t.öo. Noteering van den Branderebond. Mouiwiju l05/g a per heet. ct. zonder foat en zoDder belasting. Leeuwarden, 30 Dec. Boter. Aangevoerd 47/4, 45/8 en 18/16 v. Eersta Boort ƒ47.50. Kaa^. Aange voerd 21,617 K.Ü., N-gel en - Yec. De aanvoer bestond uit: 863 Banderen, 1867 Schapen, 672 Varkona, Paarden, waarvan de noteoring is als volgt: Stieren, enter 85 tot 130, Twenter- /130 tot 156, Ossen 100 tot J 176, vette Koeien ƒ170 tot ƒ200, mei .e Koeieu 130 tot ƒ150, Pinken 60 tot ƒ75, vette Kalveren 16 tot ƒ32, Gr&eaalveren tot nuoh tere dito 6 tot ƒ8, vette Sehapon ƒ16 tot ƒ20. melko id. ƒ14 tot ƒ16, Lammeren ƒ11 tot ƒ13, vette Varkens 60 tot ƒ75, magere dito ƒ30 tot ƒ46, vette Biggen 20 tot ƒ35, mager; dito tot Paarden tot Vette Koeien 1ste qua], 24 tot 26 c., 2-ie qual. 22 tot 24 c., 8io qual. 16 tot 20 c., stieren 20 tot 23 c., vette Kalveren 30 tot 35 c., vette Schapen 23 tot 25 c„ vette Varkens 17 tot 171/» c., Varkens Londensehe markt 16 tot 17 c., allee per Va kho. In Bandvee was do handel vlugger, in Schapen pryBhoudend en in Yarkone willig. Deventer, 30 Deo. Boter. Per ƒ26.a 26.—, afw. 23a 24.—, por 7l# vat 11.— a ƒ131/;. por K.G. 1.a ƒ1.20. KipeieronJ'4.a ƒ51/, per 100 stuks. Zwolle, 30 Doe. Boter. Aangevoerd 246/8 en 138/16 v. en 2360 stokkeu, wegende samen 7680 KG. Prys per I/a vat ƒ22»/, a f 25»/,per KG. 1.- a 1.26. Kijkjes ia en om Leiden. In do in het Tweede Blad voorkomend# 12de wandeling is als „kykje van af de vaart op het dorp Voorhout" een verkeerde afbeelding te recht gekomen. De goede zullen wfl by het volgend kykje geven. Gemengd Nieuws. Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad concludeerde gistereo tot hand having van de rechterlijke boslissing, waarbij de vordering van een huishoudster te Gro ningen tegon de erfgenamen van haar meester tot betaling van 1000 is afgewezen op grond dat de door dien meester geschreven schuld bekentenis alleen en op zichzelve geen vol doend bew(js, maar hiervoor ook nog het bewjjs van do oorzaak der schuld noodig is. Uitspraak 3 Febr. Gisteravond is nabij de Duinstraat te Scbeveningen een jonge zeeman, cie van de stoomtram der H. IJ.-S-My. sprong, onder die tram geraakt. De man werd met gebroken been eerst naar de Ziekenverpleging te Scheveniogen en daarna naar het Gemeente ziekenhuis in Den Haag overgebracht. Een heer uit Rijswijk beeft b ij de politie aangifte gedaan dat hem gistermiddag aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag een portemonnaie met geld is ontrol!. Op later te bepalen datum in de maand Februari a. s. zal door de scherm- vereeniging van het bataljon dd. schutterij te Haarlem in het Brongebouw aldaar een groote nationale en international© scberm- wed8trijd, waaraan esn colonne- en ®corps- wed8trijd op alia wapens is verbonden, worden gehouden. Nader deelt men mede, dat van de leden van het Dag. Bestuur van den „Alg. Ned. Wielr.-Bond", die van H. M. de Koningin de Inhulcigingsmedaille ontvingen, de president, de heer Edo Bergsma, haar in zilver krteg. Voorschriften by brandwonden. Naar aanleiding van geheel verkeerde, nog onlangs toegepaste behandeling van personen, wier kleeren in brand geraakt zijn, herinnert de heer J. A. Sperna Weiland, te Dongen, in de „N. R. Ct." aan de lijst van voor schriften tot voorloopige hulpverschafflng by plotselinge ongevallen, uitgegeven door den Geneeskundigen Raad voor Noord-Holland (uit gave Joh. Geredts Co., te Hilversum). Tegen verbranding luidt het voorschrift aldaar als volgt: „Zijn iemands kleeren in brand, werp hem dan dadelijk op den grond en werp een kar pet of iets anders over hem heen, om de vlam to smoren. De verbrande kleeren wor den met mes of schaar voorzichtig wegge nomen, zoodat de losgelaten huid gespaard biyve (1) Het vocht m de brandblaren ver- wydere men, door een kleine opening met de punt van schaar Of naald te maken, en bedekke de brandwond met watten, die men besmeerd heeft met een mengsel van gelijke deel n kalkwater en ongekookte lynolie. Is de huid echter van de brandwond af, maak dan een zalf uit eierdooiers met slaolie en roep inmiddels den geneesheer. De ondervin ding heeft geleerd, dat vlammen van brandende petroleum door overgieten met melk zeer gemakkeiyk gebluscht worden." Door de Amsterdamsche brandweer wordt ook als verzachtend middel by brandwonden een mengsel van lynolie en kalkwater ge bezigd, ofschoon het bestuur van den Genees kundigen Kring baar heeft geadviseerd, dat zinkzalf de voorkeur verdient. Gisteravond brak een ernstige binnenbrand uit in het café van den heer D. Oderkerk, Overtoom 339, te Amsterdam. Van de tappery is de gelagkamer geheel uitgebrand. De bewoner bevond zich een paar huizen verder by buren. Hy vertelde, dat kwart voor elven zijn vrouw goed had willen krygen uit een kast, dat toen de petroleum lamp gevallen was en in een oogwenk alles in vlam had gezet. De vrouw had haar kind gegrepen en was gevlucht; de man, die aan stalten maakte om te sluiten, kwam voor een zóó hevigen rook te staan, dat by niet in staat was eenige dierbare panden aan het vuur te ontrukken. In korten tyd is alles uitgebrand en dank zy het spoedig optreden van de brandweer, alles gebluscht. Inboedel en opstal waren voor ƒ2500 verzekerd. Een 8terke Arnautenbende u i t Koporitisch, in Oud-Servié, is over do Servi sche gren3 gedrongen om vee te rooven. By het dorp Lagovina kwam het tot een botsiDg met de Servische grenswacht, waarby een aantal der roovers werd doodgeschoten en hun het vee weder werd ontnomen. Er is op Kerstnacht to Weensn een moord op een vrouw gepleegd, op de wyze van Jack the Ripper. De politie, cie naar den onbekenden moordenaar zoekt, houdt het niet voor onmogeiyk, dat deze de welbe kende De Jong is. NR. G.) Do intercommunale aansluiting in de gemeente Zwolle zou heden, op den laatsten dag van 't jaar '98, geschieden. Zwolle zal dan telepbonisch verbonden zyn met Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Baarn, Bussum, Dordrecht, Den Haag, Groningen, Haarlem, Den Bosch, Hilversum, IJmuiden, LeideD, Maassluis, Nijmegen, Osch, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Vlaardingen, Zaandam en Zandvoort, en in den loop van 't andere jaar zullen meerdere kleine plaatsen volgen. Er kan alleen gesproken worden van de spreekcel op 't telegraafkantoor. Vanwege de kamer van koophandel en fabrieken is reeds de aandacht van de firma Ribbink, Van Bork Co. gevestigd op het ontbreken van de ge legenheid om io huis en kantoor verbonden te worden. Ook 't gemeentebestuur heeft zyn aandacht op do zaak gevestigd. Donderdag-avond moest do trein naby Zaandam stoppen tot het opnemen v^n reizigers. De bagagewagen, waarin do hoofd conducteur Dam was gezeten, kwam juist op de spoorbrug te staan. Door do duisternis werd oit niet opgemerkt, waardoor Dam ia bot kanaal stortte. Het porsoneel wist hom gelukkig spoedig op hot drogo te brengen, doch gisteren kon hy zijn dienst nog niet hervatten. De mazelen breiden zich te (Dot terend op Tessol meer uit Byna geen huis gezin, of de ziekte komt er in voor. De openbare school staat sedert eenigen tyd stil en ook de byzondere school is byna geheel ontvolkt. De ziekte is tamelijk goedaardig; sterfgeval len doen zich hierdoor tot heden niet voor. In de gemeente Lange Ruigeweido by Oudewater, gedeelte Langewei e, brak brand uit in een door twee gezionen bewoond huis. Door don feilen wind aangewakkerd, nam do brand zoozeer toe, dat nagenoeg alles in do vlammen opging. Slechts enkele meubelen konden worden gered. Voor d9 brandweer, hoewel vry spoedig t.r plaatse aanwezig, bletf weinig te blusschen over. Een van de gezinnen is gedeelteiyk door assurantie gedekt; het andere byna van alles beroofd. Gisternamiddag ontstond t© Arnhem ten huize van A. aan den Rozen- daalschen weg, een binnenbrand, cie zich ernstig liet aanzien, doch welke spoe ig ge bluscht werd door de brandweer en de politie. Wy vernemen, dat uit een nauwkeurig iDge- steld onderzoek moet gebleken zyn, dat hier misdryf in het spel is, en de vrouw van A., tegen wie proces verbaal is opgemaakt, in bewaring wordt gehouden. AG.) Te Wessem by Roermond is in de schuur van den landbouwer P. Verstraeten brand uitgebroken, doordien de vrouw viel met een lantaarn in'de hand. Het vuur nam zóó snel toe, dat weldra de schuur en do geheele hoeve in lichterlaaie stond. Aan blus- scheD viel niet te denken; alleen het vee kon gered worden. De hofstede was verzekerd, de inboedel niet. Op Zuid-Beveland bestaat een bond van stroopers, oie onderling de boet© betalen wanneer een hunner worut veroor deeld. Men zegt, dat zelfs onbezoldigde ryks- veldwachters lid daarvan zyn. MG.) Donderdagmiddag is te Hoorn in de nabyheid van de haven gezonken bet tjalkscbip „Johanna," schipper Vtenstra, ge laden met steenkolen, voor die stad bestemd. Da opvarenoen, man, vrouw, vyf kinderen en de knecht, werden met veel moeite gero J door schipper Boenes van den botter „Marken 114". Te Nieuw Weerdinge is zekere R. een eerste vechtersbaas in een twee gevecht op het mes vreeseiyk verwond, zoo dat men voor zyn leven vreest. De dader is bekend. De sedert den brand op den Hof- dyk te Rotterdam in het ziekenhuis aldaar verpleegde vrouw Horstman en haar 7-jarig dochtertje nemen langzamerhand in beter schap toe. Het Keizeriyk A ar d ry k skundig Genootschap te St.-Petersburg heeft weinig ge ruststellende berichten ontvangen over het lot van de expeJitie Andrée. De expeditie- Stadliug, die in Siberiö nasporingen heeft gedaan, heeft niets kunnen te weten komen, en evenmin heeft de heer Gredt, die zich naar de eilanden van Nieuw-Siberiü begeven had, In de hoop er Andróe te vinden, iets ontdekt. Aan boord van de Britschestoom- boot „GolcoDda", die te Gravesend is aan gekomen, heeft zich een geval van pest voor gedaan. Het laatste doodvonnis, dat door den Paryschen beul Deibier, die door zyn zoon worot opgevolgd, zal worden vol trokken, is dat van den herdersmoordenaar Vacher. Deze terechtstelling had heden to Bourg plaats. Gevonden voorwerpen: Een sleutel van een pendule. Een ring met 3 sleutels. Een papieren zakje, inh. f 0.71. Een gouden medaillon. 10 totervaatjes. Een hondenhalsband. Inlichtingen worden verstrekt aan het Bureel van Politie dagifyks tusschen 12 en 1 uur. De zaak Dreyfus-Plcctnart. Een mededeeling aan de „Ind. beige" uit Parys spreekt de geruchten betreffende den terugkeer van Dreyfus beslist tegen. Alleen op officiéél v.rzoek van het Hof van Cassatio zou de gevsngone naar Europa kunnen ver voerd worden en ln dat geval zou men to Parys eer weten hoever de zaken ston Ion dan te Cayenne. De „Temps" meent te weten, dat op ver zoek van het Hof een telegraphische opdracht is gezonden aan een rechteriyk ambtenaar to Cayenne om op bepaalde punten Dreyfus een verhoor af te nemen. Naar aanleiding van de straffen, door een dertigtal officieren opgeloopen wegen© inteekening op de ïyst van mevr. de wed. HeDry, zegt de heer Henri Rochefort onder meer in zyn „Intransigeart": „De officieren beleedigt men en de officieren worden gestraft. De heer Do Freycinet noemt dat: het leger verdedigen. „Had die minister van het snoodste ver raad nog maar zelf het initiatief genomen van den maatregel tegen de oude makkers

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2