'ïhVan dor Meer, stationsarbeider alhier, den dag, waarop hy vóór 26 jaren in dienst fcrad bfi de sedert opgeheven Ned. Rynspoor- 1 weg Maatschappij. Tot heden is hy nog aan hetzelfde station werkzaam. Door het personeel werd hem een inktstel afo hetfnaertog mq- getoden. Moge het hem gegeven worden die betrekking nog vele jaren te vervullen! "Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiten. Benoemd tot burgemeester: van W ij he, var. T. L. Rambonuet J. Jz., secretaris dier gemeente; van Scherpenzeel, D. Pool, secre taris dier gemeente; van Asten, G. M. Frencken, 8ecrotaris dier gemeente; van Someren, J. Verhoy- sen, secretaris dier gemeente; van Driebergen en en van Rijseoburg, mr. W. H. J. Baron van Heem stra; van Diever, L. W. Van Os, secretaris dier gemeente; van Voorst, mr. H. Crommelin; van AVijmbritseradeol, M. H. Tromp; van Beesel, J.P. H. B. 11. Jaussen; van Simpelveld, J. L. H. Van "Wersch, secretaris dier gemeente; van Litb, N. Dijkhoff; van Brakel en van Poederoijen, J. Van Dalen, secretaris dier gemeenten. Bij hot Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid benoomd tot hoofdcommies, de commiezen J. W. Van Schagen on W. A. C. Whitlau. Do hoofdinspecteur van administratie bij de zee macht W. H. F Vogel benoemd tot officier inde orde van Oranje-Nassau. De luitonaut ter zee der 2do klasse A. Merku9, met ingang van 1 Januari a. s., bevorderd tot luite nant ter zee der 1ste klasse. Aan dr. K. Gorter, apotheker te Breda, op zgn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsver vangend 1 d der commissie, die van 1 Augustus 389b tot 1 Augustus 1899 te Groningen belast is met hot afnemen van de praclischo examens van arts. Toestemming verleend aan P. Van Trnijon, secretaris der gemeente Wfik aan Zee en Duin, om to Beverwijk te blijven wonen. Met ingang van 1 Januari 1899: de hoofdinspec teur van administratie W H. F. Vogel, op zijn verzoek, op pensioon gesteld onder dankbetuigiug voor zijn langdurige en zeer goede dionsteu, en het bedrag vau het pensioen bepaald op32^5 'sjaars; en bevorderd: tot hoofdinspecteur van administra tie de inspecteur van administratie P. F. Van Wag©; tot inspecteur van administratie, de.officii van administratie der lste klasse J. W. Groêneyk; tot officier van administratie dor lste klasse, de officier van odmiuistratie der 2de klassa O. W. J. Immink, en tot officier van administratie der 2de klasse, de adjanct-administrateur A. Van der /Boon. Min. beschikking. Met ingang van 1 Januari 1899, benoomd tot amanuensis aan 's Rijks Veeartse nijschool te Utrecht, A. Visser, te Utrecht. De gowono audiëntiën van de ministers van marine, financiën, oorlog en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's Rijks schatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 16,722,340,04 on bij do betaalmeesters f 2,646,642,73'/«. Te zamen 119,369,982.77 l/j Rijksmuseum. De minister van binnenlandsche zaken beeft art. 48 van het Reglement voor den inwendigen dienst van hot Rijksmuseum to Amsterdam, te xekeDen van 1 Januari 1899, gewijzigd als volgt: Het Museum is kosteloos voor het publiek ge opend op alle werkdagen, van 15 November tot 15 Februari, van 10 tot 3 urep>- van i6 Fobruari tot 30 April, van 10 tot4 uren; t van 1 Mei tot 30 September, van 10 tot 5 uren; j van 1 October tot 15 November, van 10 tot 4 uren. Op Zon- en feestdagen is de tijd van opening io 12'/; unr; die van sluiting als op de werkdagen. Hot Museum is gesloten op Nieuwjaarsdag en van 1 November tot 31 Maart des Maandags. Do stichting der Leidsche Iioogescliool. In do „Haarl. Ct." werden een paar be- jwaren geopperd tegen de meening, dat Prins ^Til em I de Leidsche universiteit beeft ge dicht. Da schrijver wees er op, dat het plak kaat, waarop die stichting bevolen werd, vóór het beleg van Leiden gegeven is. De hoog leeraar dr. J. Te Winkel, to Amsterdam, schrijft nu o. a. aan genoemd blad: „De stichtingsoorkonde ia natuurlijk uitge vaardigd in naam van Philips, omdat alleen dóór een vorst (souverein) een hoogeschool gesticht kan worden, on tot de afzwering in 1580 Philips II de souverein der Nederlanden was. De Prins van Oranje stichtte de hooge school, maar in zyn hoedanigheid van Philips' stadhouder. De dateering 6 Jan. 1574 betee- kent 6 Jan_ 1675, want het jaar 1575 werd eerst gerekend met Paschen aan te vangen. „Wat aan Paschen 1575 voorafging, heette no g 1674." Ook de heer Morren, uit Den Haag, gelooft dat de zegsman, volgens wien het plakkaat, waarbjj de stichting bevolen was, vóór i het beleg van Leiden gegeven is, uit het oog heeft verloren, „dat vóór de invoering der Gregoriaansche tijdrekening het jaar met Paschen begon; dat dus Maart de laatste maand des jaars was en dus ook Januari 157® na October 1574 viel. „Wat aangaat het bezwaar, dat het plak kaat van 6 Januari door Koning Philips II zou zijn gegeven, valt op te merken, dat wij in moraliteit zeker nitt bij onze voorouders ten achter staan. „Verwekt het heden ten d3ge rechtmatige ergernis, wanneer petit bleu's ten Dame van derdt-n gesteld worden, in de zestiende eeuw geneerde men zich niet om geheele staats stukken op naam van daaraan geheel vreemde auteurs te stellen." Gemeenteraad van Lisse. Zitting van 27 Dccembe)' 1S9S. Tegenwoordig al d« leden, behalva de heer Van Stockum. Voorzitter: de burgemeester. De notulen der vorige vergadering worden gele zen ch goedgokeurd. Dc Voorzitter doet mededeeling, dat zijn inge komen: a. Een missive van Ged. Staten, tor begeleiding van een goedgekeurd Raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving op de bogrooting voor 1899. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een adres van den heer J. M. D. Baron Van Lijnden en andere ingezetenen, hondendo verzoek tot plaatsing van 2 of 3 lantaarns aan den Rijks straatweg, tusschen den Tol en do .Nachtegaal". Met het oog op de nog.hangendo beslissing in zake elcctrischo verlichting wordt besloten dit verzoek aan te houden tot dienaangaande eeno beslissing zal zijn gevallen. e. Een verzoek van den heer J. M. Van Til alhier om aanwijzing van de rooilijn ten behoeve van drie voor hem te bouwen woonhuizen aan het .Oosteinde". De noodige aanwijzing hierom trent wordt door den Raad gedaan. De Voorzitter deelt nog mede, dat in zake den ▼oorgenwwa fcenw van een post- en telegraaf kantoor de noodige overeenstemming met het Rijk is verkregen en stelt voor, om to besluiten tot den bouw over te gaan. Conform met alge- meene stemmen besloten. Niots meer te behandelen zijnde, wordt de ver gadering gesloteir. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam gisternamiddag te halfdrie bijeen tot bet in ontvangst nemen van de laatsteiyk dcor de Tweede Kamer aan genomen Begrootiogs- en andere ontwerpen. Nadat de afdeelingen waren getrokken, zijn deze bijeengekomen tot onlerzoek van de Urgente ontwerpen. Hedenmiddag te 2 uren komt de Kamer weier in openbare vergadering bijeen tot afdoening van de Indische Begroo ting voor 1899. Kleine branderijen. In zijn antwoord op het Sectie-verslag der Eerste Kamer omtrent het wetsontwerp hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistilleerd, verdedigt de minister van financien zijn houding, togen het amendement in de Tweede Kamer aangenomen, om de invoering van de nieuwe bepalingen niet op 1 Juli 1899, maar op 1 Juli 1900 te stollen, onder herinnering, dat bij van den beginne af de meening was toegedaan, dat aan de bij de zaak betrokken branderijen een redelijke t-rmfln moest worden gelaten om zich op den Dieuwen toestand voor te bereiden. De minister zegt voorts, dat de meening, dat de branders de uit het beslag te verkrijgen boeveelheid gedistilleerd slechts bij gissing zouden kunnen opgeven, in zoover gegrond is, dat die hoeveel' eid niet met volkomen juist heid is te voorspellen. Maar de brander, bekend met de soort en ae hoeveelheid der grondstof, kan de te verkrijgen hoeveelheid gedistilleerd altijd met voldoende nauwkeurigheil berekenen om, wanneer bij dienovereenkomstig zijn aangifte doet, geen gevaar te loopen in bo te te vervallen of accijns te moeten betalen voor gedistillerrd, dat niet verkregen is. Tegen dat gevaar is by in ruime mate gewaarborgd door de spelingen, die volgens art. 2 van het wetsontwerp toepas selijk zullen zijn. Gemengd Nieuws. Do commissie van de straat ver siering Hoogewoerd van af de Kraaierstraat tot en met de Plantage deelt ons mede, dat haar rekening sluit met een batig saldo van f 28.17, welk bedrag zy met onderling goed vinden heeft afgedragen aan de commissie voor „scboolkindervoecing" alhier. Te 2 uren hedennacht brak te Rotterdam brand uit in den drogistwinkel van J. C. Halmmans de Jongh aan den Hofdijk No. 36. Onderscheiiene hand-, zoomede beide stoomspuiten, waren aanwezig. Sedert eenigen t y d worden er door een kindervriend te Rotterdam aan zLkelyke kinderen maandk'aarten verstrekt voor 60 glazen zoete melk, waarvan zij er dagelijks twee kunnen nuttigen in een op de kaart aangegeven filiaal der Rotterdameche Melkinrichting. Door de recherche te Rotterdam werd Maandag in een woning aan de Nieuwe Veemarkt aldaar een 40 jarig manspersoon gearresteerd, die in hooger beroep door hot gerechtshof te Arnhem tot 2 jaar gevangenis straf was veroordoeld, waarvoor bij in het „Algem. Politieblad" gesignaleerd stond. Hij is ter beschikking gesteld van den procureur- generaal by het Hof te Arnhem. Dinsdagmorgen, halfelf, brak te Huizen brand uit in oen perceel, bewoond door den kastelein en sigarenfabrikant J. H. Dit perceel, alsmede het direct aangrenzende, bewoond door den gemeente-veldwachter H. en met het aangetaste oneer éón kap staande, brandden geheel uit. Niettegenstaande den zeer feilen zuidwestenwind en de dichtbe woonde buurt, gelukte het den brand tot bovengenoemd huizen te beperken. De oorzaak is onbekend. Te Hengeloo heeft men zich 's nachts toegang weten te verschaffen tot een der openbare lagere scholen; er is een bedrag van ongeveer 60 gulden uit de spaar- doozen der kinderen ontvreemd. De dader is nog niet ontdekt. Te Dinther is opgehaald het lyk van een onbekend man, waaraan de b9ide beenen ontbraken. Vermoedelijk is het 't lyk van zekeren Van den Broek, uit Nistelrode, die vóór drie weken heimeiyk zyn woon plaats heeft verlaten. Door een onbekende oorzaak is de boerdery van do wed. Klaassen, te Vechel, tot den grond afgebrand. Er is byna niets gered kunnen worden. Alles is verzekerd. De burgemeester van zeker dorp ten noorden van Breda werd door den rijks veldwachter van Oosterhout..... bekeurd wegens jachtovertreding. BG.) Onder de benaming „liefdes elixer" trachtte sedert een paar dagen een rondreizend koopman kleine flescbjos en flacons met een roodkleurig vocht te Utrecht aan den man te trengen. Mocht men den man gelooven, dan waren enkele druppels vau dat vocht op spy's gestort of in drank gemengd, voldoende om het meisje van de iDnigste liefde van den jongeling barer keuze te verzekeren. Inzonder heid waren het de dionstmeisjes, aan wie by dit heilzame vocht probeerde te siyten en die daartoe door hêm per briefje op dit wonder middel werden opmerkzaam gemaakt. Of de man veel succes heeft gehad weten wy niet, wellicht was de prys, f 1 per flacoD, wel wat hoog om er de proef mede te nemen, doch zooveel is zeker, dat de politie gemeend heeft aan dergelyke bedriegeryen een einde te moeten maken en hy sedert gistermiddag dan ook niet meer is gezien. Zooals het meestal met dergelyke middeltj.s gaat, bleek ook hior by onderzoek, dat de fleschjes slechts een geheel waardeloos vocht inhielden. By voldoenden om zet dus een zeer winstgevend zaakje. (U. D.) In November 1897 werd uit hot gesticht „De Goede Herder", te Ambt-Almeloo, ontvoerd door middel van een bootje de minderjarige Johanna Holkenbrink. Al spoedig bleek, dat bier liefde in het spel was; bet feit werd zelfs bezongen. Te dezer zake werden door de rechtbank in Februari jl. vier personen, de uitvoerder en de medeplichtigen, veroordeold. De hoofddader, Karei Van Lier, te Enschodee, werd by verstek veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden. Van dit vonnis kwam deze, na uit het buitenland teruggekeerd te zyn, in verzet. De eisch van het O. M. strekte tot bevestiging van het gewezen vonnis. Gistermiddag werd hy door de rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee 'maanden. Dicht by Leuven zyn vyf werk lieden door een trein overreden. Drie waren dadeiyk dood, twee zyn ernstig gekwetst. Door hevigen storm in Duitse fa- land hadden gisteren de treinen veel vertraging. In de gracht van het fort Lunetten II te Utrecht werd gistermorgen het lyk opgevischt van den 17-jarigen M. S. Kort nadat gistero htend zyn vader, die reeds vroeg op onderzoek was uitgegaan, de pet van zyn zoon op het ys had zien liggeD, ging men onder toezicht der politie dreggen. Het duurde niet laDg of het lyk van den ongelukkige werd van onder het ys te voorschyn gehaald. Do knaap had de schaatsen nog onder de voeten. [U. D.) Op 2den Kerstdag worden de bewoners van Geertruidenberg en Raamsdonks- veer opgeschrikt door het gerucht, dat aan de Dongerrrug dertien personen, waaronder zeven meisjes, door het ys waren gezakt. Het gerucht bleek waar te zyn, maar allen kwamen met den schrik en een nat pak vry. Gisteravond is by Mariendaal een goederentr in ontspoord. Eenige wagens liepen buiten de rails. Er was veel vertraging in den trein nloop. Geen persoonlijke onge lukken. In de „S o c.-D e m." wordt mede gedeeld, dat de minister van justitie de door hem aan den heer Van Kol verleende ver gunning om de ryksopvoedingsgestiebten te bezoeken heeft ingetrokken, omdat de heer v. K. een bezoek in tegenwoordigheid van den directeur overbodig en nutteloos oordeelde. Gistermiddag toen de heer J. H., uit Bokstel, onder Oorschot op de jacht was ging ty het overnemon van het geweer, dat de bediende droeg, door een onbekende oorzaak de haan over, zoodat de knecht een schot in zyn been kreeg. Een verschrikkeiy k ongeluk trof Zaterdagavond het huisgezin v. d. L., wonende in een poort aan de Havenmarkt te Breda. Ongeveer to tien uren koerde de ruim veer tigjarige echtgenoot huiswaarts en zette hy zich aan tafel. De vrouw verwyderde zich even tot het doen van een boodschap. Wolcra overmeesterde de slaap den man zoodanig, dat hy met het hoofd op tafel insluimerde en niet bemerkte, dat by in aanraking kwam met een staande petroleumlamp. Op een gegeven oogenblik kantelde deze om en deelde het vuur zich mede aan de kleederen en het hoofdhaar van den slapende. Toch ontwaakte deze eerst toen de vlammen hoog opsloegen. Verbysterd van schrik en ten prooi aan de hevigste smarten, deed de man een ge brul hooren, dat huizen ver doordrong. Helaas, hy was niet in staat zich van zijn kleederen to ontdoen. Op dat oogenblik keerdo de vrouw huis waarts, terwijl ook eeuige buren roede tracht ten de woning binnen te dringen. Inmiddels had zich daar zooveel rook verzameld, dat men er toe overging een ruit te verbryzelen, waardoor de rook een vry en uitweg vond. Rappe handen rukten don ongelukkige de kleederen van bet lichaam. Dermate had het vuur hem aangetast, dat op meerdero plaatsen heele stukken huid mede werden afgescheurd. Gehoel ontkleed legde men hem op een hodp krullen. In alleryl werden een priester en een dokter gewaarschuwd. De laatste genade- mi Idelen der H. Kirk werden toegediend on daarna werd de man overgebracht naar het gasthuis, waar hy, nog steeds by kennis zynde, ten volle werd bediend. Eerst des morgens te halfvyf verloste de dood den rampzalige uit zyn naamloos lydeü. (N. B. C.) In do provincie Friesland hebben zich in het geheel vier vrywflligers voor do militie aangecoJen, waarvan één is afgekeurd. De bondenkoopman Van G., uit Gouda, die op marktdagen op do Gedempte Binnenrotte to Rotterdam staat, heeft aan de politie medegedeeld, dat en jongen van 16 jaar, by hem als knechtje in dienst, f 60 heeft gestolen, waarmede hy hem uitzond om honden te koopen. De jongen kwam niet meer terug. (N. R. Ct.) De rechtbank te Almoloo ver oordeelde den ontslagen gemeente-ontvanger van Denekamp tot l'/2 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tyd, in preventieve hech tenis doorgebracht. De arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft den onbezoldigden ryks- veidwachter Peeters, te Born, gedetineerd, wegens doodslag op Kösters, met wien hy twist over een hond had, veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Van den heer N. N., postmerk Wor- merveer, is by den penningmeester van het Willem-Barendsfonds ingekomen de som van f 100, welk bedrag aan voornoemde personen is uitgereikt. Op het in de haven van Zaandam in winterlaag liggend schip „Jan en Carel", toebehoorende aan eenige reoders aldaar, is inbraak gepleegd. Uit e?n kast in de kajuit werden eetwaren en eenige scheepsbenoodigd- heden ontvreemd. Door do te Kiel aangekomene stoomboot „Laura" werd in de Noordzee een open, met noodvlaggen voorziene boot aan getroffen, waarin de zich uit zes man be staande bemanning van den kotter „Fox" bevoQd. De reeds geheel uitgeputte schip breukelingen werden door de stoomboot op genomen. In de Balkanstaten is de winter met groote gestrengheid ingevallen. De verandering van weer is zóó snel gekomen, dat ze aan een paar bonderJ Montenegrynsche soliatcn byna het leven heeft gekost. De mannen waren by goed weer naar Podgeritza vertrokken, om de nieuwe, door keizer Nicolaas geschonken geweren In ontvangst te nemen, maar werden in den Lara-pas onvoorbereid door een sneeuwstorm overvallen. Onder een dicht sneeuwkleed werden ze allen bedolven, en slechts met de grootste inspanning be reikten zy hun bestemmiDg. Hot tweegevocht tusschen den heer Le Pic, redacteur van de „Droits de l'Homme", en den geschorsten burgemeester van Algiers, Max Régis, heeft Maandag te Puteaux plaats gehad. Na de vyfJe ronde waren de degens buiten gevocht gesteld, maar geon der duellanten was tot dusver geraakt. Daar de andere degens, die voorhanden waren, niet aan de gestelde eischen voldeden, werd door de getuigen ouder protest der vechters besloten de ontmoeting later te hervatten. De tweede ontmoeting had Dinsdagmorgen plaats te Levallois Perret. By den tweeden gang werd de heer Le Pic gewond aan de linkerwang en aan den rechterschouder, de heer Régis aan de onderlip. By de derde reprise kreeg de heer Le Pic e.n steek van een centimeter diep in den ouderbuik, die hem buiten gevecht stelde. In de omgeving van Brest he9ft gisteren een zware storm gewoed. Slechts mot de grootste moeite kon de haven bereikt worden. Te Tacozyi, in Gaasterland, Is het driejarig zoontje van den kastelein Keulen in een pot met water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Een telegram uit Antananarivo zegt, dat tot Zaterdag jl. te Tamatave 108 personen aan de pest zyn gestorven. Zeven en vyftig der slachtoffers zyn inboorlingen, 50 Creolen van Réunion en Mauritius en één is een Europeaan. Men vermoedt, dat de ziekte is overge bracht uit Zanzibar of Bombay. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Beleefd vraag ik U.Ed. plaatsing voor het volgende. 't Is myn gewóonte wel niet to schryven in couranteD, eenvoudig werkman als ik ben en ook Katwyker, maar dat schepen (deel van Katwijks visschersvloot, onzen trots) worden bestempeld met den naam van pestholen, zie, Mynheer de Redacteur, dat deed my van woede of liever van epyt opspringen. Pestholen en dat tegen schepen, waarmedo een der beste voedingsmiddelen wordt gevan gen, aan boord behandeld en klaar gemaakt tot gebruik. 't Bedroefde my dit te lezen in de courant en wel hier in Nederland, een bg uitBtek zee varende natie, het land dat eens een der eerste was ter zee; maar inzender is zeker geen Nederlander, zoo ja, dan toch een zeer slechte vaderlander. Maar wat my het meest verbaasde, Mynheer, is dat iemand nog zyn naam durft zetten, onder zulke leugens, want dat zyn ze; het zyn geen pestholen, ik noodig ieder uit eens te komen ruiken; ook is f 5 te laag opgegeven. Wat het paardenmoorden betreft, ik wil dit maar overlaten aan de betreffende personen, een wenk aan dierenbescherming is echter wenschelyk. De leugens zyn echter zóó grof, dat zy niet bestreden behoeven te worden, niet waar? gezondheidscommissie, 't had eerlyker geweest, dat inzender zyn grieven bad ingebracht op het uitzicht, want daar wringt hem de schoen inzender weet echter wel, dat daar niets aan te doen is, do Oado-Vest-bewoners hadden dan meer redenen tot klagen. Nog een woord, Mynheer H., schryft u weer in couranten, tracht dan waar te zyn. U, Mynheer de Redactour, dank zeggende voor de verleende plaatsruimte, noem ik my Uw getrouwe lezer J. De Jong, Aan boord van den Rotten Zijlsingel, en zoo gezond als een visch. Leiden, 27 December 1898. Nederlandsche Journalistenkring. Op tweeden Kerstdag is in het lokaal „Eensgezindheid" te Amsterdam de algemeene vergadering van den Nederlandschtn Journa listenkring gehouden, die dezen zomer ten gevolge van de inhuldigmgBfoesten niet kon plaats hebben. De vergadering, bygewoond door een 70-tal leden, werd door den voorzitter van den Kring, den hoer Charles Boissevain, geopend met een rede, waarin hy wees op hot gewicht van het thans byna afgeloopen jaar wegeos het optreden van Koningin Wil- helmina al9 regeerend vorstio, een feit, dat in het geheelo land met vreugde was. begroet en in den Journalistenkring tot krach tige werkzaamheid had aanleiding gegeven. De ontvangst van de buitenlandscbe jour nalisten by die gelegenheid had veel inspanning geëischt, maar dank zfi de samenwerkfng van Regeering, vertegenwoordiging, maat- schappyen en particulieren was het doel be reikt, nl. de buitenlandschen persvertegenwoor digers gelegenheid te geven ons land te aanschouwen en de innige verstandhouding tusschen vorstin en volk waar te nemen. Het was de eerste maal dat de Kring een dergelyke ontvangst had voor te bereiden en wanneer de regeling niet ia alle opzichten volmaakt was, dan zullen de opgedane lessen ongetwyfeld voor de toekomst vruchtdragend zyn. De heer Boissevain, die periodiek moest aftreden, nam ten slotte harteiyk afscheid van den Kring, waaraan hy, journalist met hart en ziel, steeds een aangename herinnering zou bewaren. Daar zyn gezondheid hem niet toeliet gedurende langeren tyd vergaderingen by te wonen, gaf hy na de zoer toegejuichte inleidingsrede den hamer over aan oen onder voorzitter, den heer P. J. Appsl, die namens do vergadering den heer Boissevain dank zegde voor al hetgeen hy voor don Kring had gedaan. Na goedkeuring van bet jaarverslag, waarait bleak, dat het ledental tot 266 geklommen is, en van de rekening, die met een klein tekort sloot, werden drie moties behandeld, waarin critiek werd uitgesproken over handelingen van het bestuur of de verschillende comitó's tydens de jongste feesten. Door het Bestuur en de Voorzitters van de binnen- en buiten- landsche comitó's werden uitvoerig inlichtin gen verstrekt. De slotsom van het debat was, dat, nadat was beslist, dat het Bestuur binnen de perken der statuten was gebleven, de moties werden ingetrokken, toen het Bestuur verklaard had, dat de ondervinding thans had geleerd, dat een overdracht van bevoegdheden van het Bestuur aan byzondere comité's in de toekomst diende vermeden te worden. De overige voorstellen op de agenda wer den, sommige na korte bespreking, daar het inmiddels zeer laat was geworden, vordaagd tot een volgende vergadering. In de plaats van de heeren Ch. Boissevain en dr. Vermeulen, die bedankt haddon, wer den tot bestuursleden gekozon de heeren R, Schwarz (Volksdagblad) te Amsterdam en mr, R. Macalester Loup (Vaderland) te 's-Gravem hage. Tot Voorzitter van den Kring werd gekozen de heer d r. A. Kuyper. De heer J. H. Geerko werd als bestuurslid (periodiek aftredend) her kozen en evenzoo de periodiek aftredende com missarissen van het Ondersteuningsfonds de heeren H. L. Berckenhoff en R. Schwarz. Den waarn. Voorzitter werd dank gebracht voor zyn leiJing. Na afloop van de vergadering vereenigdon zich velen aan een maaltyd in Hotel Kras* napolsky. Do eerste dronk werd door d/sa heer Appel uitgebracht op H. M. de Koningin* BUITENLAND. Diiitsclxla.n(l. Na ruim zeven jaren in het ambtelooze leven to hebben doorgebracht, is de gewezen minister van onderwas en eeredienst in Pruisen^ graaf Von Zedlitz Trützschler, weder tot een aanzieniyk staatsambt benoemd, nameiyk tot Oberpraesident van de provincie Hessen-Nassau. Zyn vorige loopbaan als minister was kort, maar zyn naam is ver bonden aan een poging om de onderwys- wetgeving in Pruisen in reactionnairen zin te hervormen. De heftige oppositie, die dit wets ontwerp uitlokte, bracht den Koning tot het besluit het wetsontwerp weder in te trekken, hetgeen het aftreden van den minister, die er de samensteller van was, ten gevolge had. Do benoeming van graaf Zedlitz tot Ober praesident wordt veelal beschouwd als de voorlooper van zyn herbenoeming tot minister. Echter zou hy niet weder als minister van onderwys optreden, maar de portefeuille van binnenlandsche zaken zou hem worden op gedragen, waarvan de tegenwoordige titularis, baron Von der Recke, niet heel vast meer scbynt te zitten. In hoeverre voor deze ver moedens grond bestaat, zal natuuriyk nader mosten biyken. Keizerin Frederik, de moeder van den keizer van Duitschland, wordt te Nizza ver wacht, waar zy den winter denkt door te brengen. De „Echo de_Paris" verneemt, dat men te Dinard de villa van graaf Hatzfeld gereed maakt voor de ontvangst van de genmlla van keizer "Wilhelm, en er bestaat kans, dat de keizer haar daar, al is het ook maar voor een enkelen dag, een bezoek zal brengen. Dit laatste bericht eischt evenwel beves tiging.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2