N°. 11916 I>oiidler<lag SO December, A0. 1898 r mo. §eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit noimiier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Postkanfoor Leiden. Leiden, 28 December^ Feuilleton. Een oude Schuld. LEIDSCH DA&BLA PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommorsq qI' PRIJS DER advertentien Van 1-6 regels 1.06. ledero regel meer 0.17{. Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat met de aanstaande jaarwisseling de postcienst ia geregeld a. v. Den 31sten December 1898 is het kantoor voor do brievenpost gcopond tot 10 u. 20 m. 'sav., den lsten Jan. 1899 als op Zon- en Feestdagen; van 7 u. tot 9 u. 's m. en van 1 u. tot 3 u. 'a midd. Don 31sten December worden 4 bestellingen uitgevoerd, waarvan de laatste aanvangt te 7 u. 60 m. '8 av. [Den lsten Januari en volgende 2 a 3 dagen, zpolang zulks noodig blijkt, hebben er 3 be stellingen plaats te 7 u. 00 m. 'sm., 3 u. 20 m. *s midd. en 8 u. 20 m. 's av. De in de stad geplaatste bybussen worden 81 December van af 1 u. 20 m. 's midd. elk uur gelicht. De laatste lichting te 12 u. 20 m. *s nachts. De uren zyn in stadstyd aangegeven. Beleefd worot verzocht de kaartjes aan het daarvoor aangewezen loket in de wachtkamer af te geven, hetwelk veel onnoodig werk voorkomt. Ofiioiëele Kennlsgeying-oii» Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 20 December 1898, des namiddags te twee uren. Punten tor behandeling: ^1°. Benoeming van een lid der Commissie voor ae bewaarscholen. (279) 2°. Benoeming van oen Commissaris van do Stedelijke Gasfapriék. (282) 3°. Benoeming van vier leden van de Plaatselijke Schoolcommissie. (286) 4°. Voorstel tot benoeming vaft 'drrö raadsleden in zake een eventueels onbewoonbaarverklaring van perceelen in de Bloomendaalspoort, Driegul- denbierspoort en Wafelpoort. (281 en 289) 5°. Verzoek van E. D. Abspoel, om eervol ont slag als derde onderwijzer aan de openbare school der 4de klasse No. 1. (284) 6°. Benoeming van een derden onderwijzer aan de openbare school der 4do klasse No. 1. (288) 7°. Verzoek van P. J. Von Stein Callenfels, om vrijstelling van de betaling van schoolgeld, Middel- Laar Onderwijs. (287) 8°. Voorstel tot onderhandsche verhoring van de bovenwoning van het perceel Nieuwsteeg Ho. 10. (272) 9°. Voorstel tot het ter bebouwing ongeschikt verklaren van het terrein, grenzende aan de Tohanna-Maria-straat. (273) 10°. Voorstel tot ruiling van grond, gelegen san den Maresingel achter hot aan de gemeente toebehoorende raamland. (274) 11°. Voorstel tot het vorleenen van subsidie nan de afdeeling Leiden en omstreken van den Nederl. Roomsch-Katholioken Volksbond, voor bet •oprichten en in stand houden van een teeken- school. (275) 12°. Supplotoire staat van begrooting, dienst lw)8, van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Bnderhuis. (276) *3°. Begrooling, dienst 1899, van het ColJ^go van Vrouwen-kraammoeders. (277) 14°. Begrootingen, dienst 18)9, van het Roomsch- Katholiek Weeshuis en het Roomscli-Katholiek Armbestuur. (278) 15°. Begrooting, dienst 1899, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhais. (293) 16\ Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het verzamelen van statistische gegevens voor onbewooubaarverklaring van perceelen. (283) 17°. Voorstel betreffende openbaro verpachting van staanplaatsen op de kermis. (290) 18°. Voorstel van de raadsleden dr. A.W. Kroon Jr. c. s. tot wijziging van de verordening, regelende het onderwijs in handteekenen en gymnastiek. (291) 19°. Verzoek van regenten van de Groeneveld- stichting in zake den afkoop van recoguitie voor het gebruik van de voormalige Stomrnestoeg aan de Oudo Vest. (292) 20'. Voorstel tot het verleenen van afschrijvingen van plaatselijke directe belasting, dienst 1898. (285) 21°. Tweede suppletoir kohier der plaatselijke dirocte belasting, dienst 1898. (280) Aangenomen is het beroep als predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te Steenwfjker- wold door den heer H. C. Briët, cand. to Lei ten. Benoemd is tot onderwijzeres in de Fransche taal aan de bijzondere meisjesschool, Prinsengracht 620 (directrice mej. B. M. Cohen Stuart) te Amsterdam, mej. G. Chavannes, te Leiden. In de kerk van O. L. Vr. O. Ontv. aan de Hartebrug, alhier, had gedurende de Kerst dagen het 40-uren-gebed plaats en tevens de plechtige feestviering van het 60-jarig jubi leum der verteniging van het Allerheiligst Sacrament en het liefdewerk der arme kerken. Het altaar was bij die gelegenheid prachtig versierd met guirlandes van siergroen en vaandels met opschriften. De predikatiën werden gehouden door den Z=ereerw. pater M. H. Heuser S. Jvan Rotterdam. H. M. de Koningin zal hedenavond de uitvoering van Verdi's „Requiem", door de afd. 's Gravenhage van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, in het Getouw voor K. en W., aldaar, bijwonen. H. M. de Koningin Moeder maakt nu en dan, o. a. gisteren weer, wanieliagen op het domein „Zorgvliet", tot het onderhouden der beweging met den onlangs verzwikten voet. De Ned.-Ind. Spoorweg-maatachappy te 's-Graver>hage deelt mede, dat het in de „Soerabaiasche Courant" voorkomende bericht, dat de Nederlandsch-Indische Spoorweg-maat schappij sinds den 23sten November het werk aan haar tramlijn Goendih—So rabaia heeft gestaakt, op een misverstand moet berusten, aangezien uit door den Raad van beheer der genoemde Maatschappij van het plaatselijk comité te S*marang ontvangen brieven van don 26sten November niets blijkt van een staking van het werk. Een dergelijk belangrijk bericht zou boven dien zeer zeker dadelijk aan don Raad van beheer langs telegraphischen weg zijn mede gedeeld, welk bericht ook niet werd ont vangen. -Een Bruggenaar tan geboorte, maar Hage naar geworden, toen by aan de Hofstad een achttal zijner levensjaren heeft gegeven, zal in Den Haag herdacht worden. Op Donderdag 29 December zal door de tereeniging „Die Haghe" een gedenksteen, met Stevin's buste versierd, onthuld worden, Raamstraat No. 47, thans bewoond door den heer J. W Miachël. Daar ter plaatse heeft Simon Stevin van 16121620 geleefd en gearbeid. Hij werd te Brugge geboren, welke stad hem ook een monument heeft opgericht, en een herinnerings-medaille te zijner eer deed slaan. Tusschen Brugge en Den Haag in, woonde hy nog te Middelburg, te Leiden, waar hy studeerde, en te Delft. Zyn eerste werk was een coup de maïtre, en bezorgde hem het leeraarschap in de wis kundige wetenschappen van Prins Mauriti. "Wat Simon Stevin als leermeester en vriend van den prins verricht heeft, wat hy gegeven heeft in zyn vele werken, zullen wy, zegt een inzender in de „N. R. Ct." niet opsom men. Het ligt buiten het doel van deze korte herinnering. We wilden slechts even gewagen van zyn groots ervarenheid in alle takken der wis- en werktuigkunde, on van zyn scherpzinnig vernult, waaraan zooveel nuttige uitvindingen te danken zyn, terwyl de toe passing van zyn arbeid een onbetwistbaar nut afwierp voor ons vaderland by de ver dediging of het belegeren cwizer stoden. Behoeft het herinnerd, hoe Simon Stevin populair is geworden door de uitvinding van den zeilwagen? De zeilwagen, in prent ge bracht, beschreven en bezongen, heeft zyn naam bekendgemaakt tot by den jongsten leerling der lagere school. By koninkiyk besluit is mr. A. Neder- burgh, secretaris der gemeente Warmond, her benoemd als burgemeester dier gemeeDte. Na het Kamerreces in Februari a. s. zal de heer P. H. Van der Kerap, in het Indisch Genootschap te 's-Graveahage, een rede houoen ter bestryding van de nota van den heer J. Boissevain in zAe de Indische Paketvaart. Nv. d. D.) De officier van goz. der 2 e kl. S. A. Van der Chys geplaatst in do rol van Br. Ms. wachtschip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. schoeoer „Dolfijn," wordt met 17 Januari a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gez. der 2de kl. P. J. Vastenou. De benoemde officier van gez. der 2de kl. J. De Hoop wordt met tfion zelfden datum geplaatst by het hospitaal der marine to Willemsoord. Sts.-Cl De hoofdinspecteur van administratie W. H. F. Vogel wordt met 1 Januari 1899 eervol ontheven van de betrekking van chef der afdeeling „Soldyen, voeoir.g en kloeding" aan het departement van marine en in die betrekking vervangon door don benoemden hoofdinspecteur van administratie P. F. Van Wage. Laatstgenoemde wordt alsdan eervol ontheven van de betrekking van „aangewezen intendant der zeemacht," en daarin vervangen door den benoemden inspecteur van admini stratie J. W. Groeneyk. Sts.-Ct De heer J. Ch. Vintges, onderwyzer aan een der St.-Vincentiusscholen in Den Haag, is benoemd tot hoofd der R. K. parochiale school te Hazerswoude. By kon. besluit vau 22 Dec. 11. wordt de minister van financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schatkist- promessen tot een gezameniyk bedrag van f 5,000,000. De rente der uit te geven schat kistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent nist nader is beschikt, bepaald op 3'/i pCt. in het jaar. Gerard Keller viert den 13den Febr. a. s. z\jn zeventigsten verjaardag. De militair attaché by de Amerikaansche legatie kolonel Wheelan is gisteravond in de residentie teruggekeerd en nam z\jn intrek in bet „Hotel den Ouden Doelen." By twee brieven, beide van 10 dezer, heeft Z. H. de Paus, voor den tyd van zeven jaren, byzondere geestelijke gunsten ge schonken aan de bedevaartsplaats Hasselt, by Zwolle. En wel door een vollen aflaat te verleenen op de feestdagen van Paschen, Kerstmis en H. Sacramentsdag, of een der dagen van het Octaaf, aan al degenen, die, na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, de parochiekerk te Hasselt of de kapel de Heilige Stede aldaar zullen bezoeken en er eenigen tyd bidden voor de gewone doeleinden. Bovendien verleent de Paus een aflaat van löö dagen aan ieder, die, op welken dag ook van het jaar, een der beide gonoemde bedehuizen godvruchtig zal hebben bezocht en daar tot intentie van Z. H. gebeden. Tijd De commissie uit de ingezetenen van Den Haag voor de grensregeling tusschen Ale gemeenten Ryswyk en 's-Gravenhage he9ft met 16 tegen 8 stemmen besloten daaromtrent een ongunstig advies uit te brengen. De vergadering, voorgezeten door den burge meester, werd voornamelyk gtleil door de overweging, dat het klein aantal Ryswykers op het gedeelte grondgebied, behoorende onder Ryswyk, dat naar 's Gravenhage zou over gaan, slechts in zeer geringe mate in de plaatseiyke belasting der residentio zou bydragon. De grens-commissie zal nu nog eens byeen- komen tot vaststelling van haar ein rapport, waarvan de slotsom in overeenstemming is met het advies, door Burg. en Weths. uitge bracht op de in deze van de gemeente Rys wyk gedane aanvraag tot grenswyziging. Eenigen tyd geleden is by den Raad der gemeente Hengeloo (O.) een aanvraag om concessie i' gekomen van de heeren Hofstede Crull en Willink, te Borne, voor den aanleg vaa electrischs geleidingen voor verlichting en krachtoverbrenging. Naar men verneemt, is die aanvraag by B. en Ws, in overweging. Verder is reeds aan de heeren Hofstede Crull en Willink do opiracht verleend voor den aanleg van electrische geleidingen voor verlichting, enz., in de gemeente Zeist Drie bergen. Het „H. Dagblad" verneemt, dat de gezondheidstoestand van jhr. J. H. Van Capel- len, adjudant-generaal der marine van H. M. de Koningin en oud-chef van het Militaire Huis van wylen Z. M. den Koning, geptn- sionneerd vice admiraal, in den laatsten tyd te wtnschen overlaat. Het stoomschip „Herzog," van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, passeerde 26 Dec. Ouessanfc; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Dec. van Southampton; de „Prins Willrm V," van Para maribo naar Amsterdam, arriveerde 28 Dec. te IJmuiden; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Dec. te Suez; de „Telamon," van Amsterdam naar Java, vertrok 26 Dec. van Liverpool; de „Cyclops," van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 26 D.c. te Singapore. Bodegraven. In deze week zal door de alhier bestaande commissie voor de nieuwjaars bedeeling een collecte langs de huizen gehouden wordeD. De opbrengst daarvan zal in levens middelen en brandstoffen worden omgezet, om daarvan aan allen, die zich hiervoor komen aanmelden, op oudejaarsdag een uitdeeling te houden. Mogen de giften der commissie \oor de nieuwjaarsbedeeling rykelyk toovlo.-ien1 Lisse. Als leden van den kerkeraad der Chr.-Geref. Kerk alhier zyn herkozen: als ouderling de heer J. Faas, als oiaken de heer A. Mooleoaar Sr. en als kerkmeester de heer G. Hagen. Oegstgecst. Door den kerkeraad der Ned.- Herv. Gem. alhier is benoemd tot ouierling de heer C. W. Vlasveld en tot diaken de heer J. Van der Voet, beiden aftredend. Oude-Wctering. Tot kerkvoogden by de NeJ. Herv. Gemeente van Oude- en Nieuwe Wetering zyn herkozen de heeren M. Oost hoek, to Oude-Wetering, en Huig Los, to Niauwe-Wetering. Rynsburg. In de jongst gehouden ver gadering van de Afdeeling Rynsburg van de Algemeene Vereniging voor Bloem' ollen- cultuur werden als nieuwe leden aangenomen: J. De Best, N. v. d. Mey Pz. en N. Zand bergen Kz. Volgens rooster moesten als bestuurslid aftreden: G. v. d. Eykel Jz. en H. Hoge- woning Cz., waarvan eerstgsnoemce voor een eventueele herkiezing bedankte. By de l8te stemming werd H. Hogewoning Cz. herkozen; in plaats van G. v. d. Eykel werd na twee stemmingen gekozen N. N ord. By de verloiiDg waren de gelukkigen: H. J. Den Haan, P. Brussó Gz., A. v. Iterson (3 en 5), P. v. Bourgon ion en A. De Mooy Jr. Tegen 1 Januari a. 8. is van Gorkum naar Rynsburg verplaatst de commies 3iekl. der Ryks belastingen J. F. De Zutter, terwyl den commies lsto kl. W. H. B. Lambrechts, alhier, Dor recht als standplaats is aangewezeïb.- Yoorschotcn. Zondagnacht ona 12 uren brak er Lrand uit by den assistant aan het station der H. IJ.-S.-M. Leen. Vrouw en kind hyzelf was niet thuis konden zich ty dig in veiligheid stellen. De 2 brandspuiten waren spoeoig op het terrein aanwezu en wisten den brand tot een schuurtje en een kamer te beperken, waartoe de gunstige wind richting niet weinig medewerkte. Misschion zal de H. IJ.-S.-Maatschappy, aan wie het huis behoort, in dezen brand aan leiding vinden tot het bouwen van een n-ttera woning dan de gedeeltelyk verbrande, een keet, oie nog is overgebleven van den bouw van het station. Zoctcrmecr-Zegwanrd. Door den burge meester dezer gemeenten is ter openbare kennis gebracht, dat do vereischte bevel e-n zyn gegeven om te waken, dat vóór, op of na den aanstaanden Nieuwjaarsdag goen bedelary onder de benaming nieuwjaarwen- Bchen binnen deze gemeenten plaats heeft, zullende uit de opbrengst eener te houden buitengewone collecte een uitdeeling aan min- vermog-nden geschieden. Zoetermeer. Do jaariyksche stierenkeuring ter bevordering der veefokkery in de provin cie Zuid Holland in het 9de oistrict zaI plaat3 hebben te Zoetermeer op ZateiJag den 4den Maart 1&99, des voormiddags te 10 uren. Bovengenoemd oistrict i3 samengesteld uit de gemeenten Zoetermeer, Waddingsveen bewes ten de Gouwe, Zegwaard, Moercapelle, Zeven huizen, Bleiswyk, Benthuizen, Vtur, Stomp- wyk, Voorschoten en Nootdorp. Zegwaard. Dezer dagen herdacht de heer Slot) Hy had allerlei attenties voor hem, noemde hem „myn vriend - myn goede Mazuc." Zyn geweten knaagde, wanneer by weers veranderingen de kolenhandelaar kreunde: nek had my gewaarschuwd, dat het gaan regenen -*Het was Collardat niet ontgaan, dat de min hem vaak zyn cokes heel krap toemat. „Zyn nek plaagt hem," zei hy dan ver ontschuldigend. „Hy heeft het hoofd niet by het werk." In het atelier betastten Mazucs zwarte vin gers ongestraft schetsboeken en schilderstuk- \ken; Collardat zag het aan zonder zelfs de ■wenkbrauwen to fronsen. Oo zekeren dag vertelde onze Mazuc, dat de -v rjaardag zyner ega ophandon was en dat hjj ilan had haar te dezer gelegenheid te laten photographeeren. „Laat ik het portret van uw vrouw maken," •was het antwoord van den schilder. „In olieverf?" „In olieverf." Weldra prykte de beeltenis van moeder Mazuc aan den wand te midden van twee vazen met gemaakte bloemen. En nu vroeg Mazuc hem zyn dochter te leeren, hoe zy fortuin kon maken met het teekonen van vogels, die om kersen vochten. Veel liever had Colliardat gezien, dat mejuf frouw Madeleine haar vryen tyd aan haar toilet besteedde. Maar aan zyn slachtoffer kon hy niets weigeroD. Zonderling genoeg had do schilder mejuf frouw Madeleine, zooal gezien, toch nimmer aangezien. Hoe dikwyis had hy nochtans, na het ongeval, in den winkel zyn tyd ver praat, wanneer hy met zyn vriend Mazuc aan het politiseeren was! Een fijn gezichtje, met mooie zwarte oogon, lange wimpers, weelderig haar, dat in twee zware vlechten op haar schouders neerhing, een zedige en onschuldige uitdrukking op het lieve gelaat, alles samen een verscbyning, zooals men soms op schilderyen ziet. Hoe was het mogeiyk, dat een zoo teere bloem in den hof van zyn steenkolen-leveran cier bloeide en dat zyn oog daar nooit op was govallen! Hy ontdekte haar, om zoo te zeggen, ter wyl hy haar zyn eerste les gaf in het nederig vertrekje, dat op de plaats uitkwam en de eetkamer van het gezin was. Zyn verbaziog was nog grooter, toen zy hem op zyn vraag, welk doel zy beoogde, hevig kleurende geantwoord had, dat zy geen ander oogmerk had dan zich met teekonen te verstrooien en met haar vogeltjes hun woning te versieren, wyl men haar niet toestond zich met de kolenzaak in te laten, omdat dit haar witte handen bezoedelen zou. Na afloop der les Mazuc ia zya magazyn opzoekende, zei Collardat: „Ze is allerliefst, uw dochter 1" „Meneer Collardat is de eerste niet, die dat zegt," was het lakonieke antwoord. „Men heeft my al om haar hand gevraagd." „Zool Wie dan?" „Een vriend van ons uit Aveyron,. die daar een mooien lap grond heeft." „En hebt ge uw toestemming niet gegoyen?" „Ik denk er over, meneer; ik denk er over." Door de opening van het Salon waren de lessen aanvankeiyk weinig geregeld, maar allengs begon de achilder de zaak ernstiger op te nemen. Hy was ingenomen met zyn leerlinge, die schrander, nederig en heel volgzaam was. Zy droomde van geen roem, zy was niet op een familiaren voet met Rembrandt en Raphael. Wat kan men meer wenschen? Daarenboven was zy ontwikkeld en had manieren, die de omgang met hooger geplaatsten spoedig zou verfijnen, en Collardat zei by zichzelf, dat zy een allerbekoorlijkste vrouw zou zyn voor iemand, die haar zou weten te leiden en te beschaven. „Gaat het? Maakt zy vorderingen?" vroeg Mazuc. „Het gaat opperbest, er is wat uit het talent van juffrouw Madeleine te halen." En op zyn beurt vroeg de schilder „Heeft uw vriend uit Aveyron al nader van zich laten hooren?" „Jawel, hy begint ongeduldig te worden." „En gy hebt nog geen besluit genomen?" „Ik denk er nog altyd over, meneer Col lardat." Gewooniyk pakte Collardat in Juli zyn valies en trok naar de kust vau Bretagne of naar de Middellandsche Zee. Dit jaar verwyderde hy zich niet uit den omtrek van de Place Pigalle, voorwendende, dat een groot doel hem in Parys terughield. In werkelykheid leefde by in den winkel van vader Mazuc. Hy was daar ochtend en avond. Ternauwernood deed hy kleine tochten in den omtrek om landschappen te schetseD, doch keerde weldra gejaagd, zenuwachtig huis waarts, als vreesde by, dat er in zyn afwe zigheid iets noodlottigs gebeurd ware. Hy speelde kaart met den Auvergner en juichte diens politieke gevoelens toe. Hy had zich in het hoofd gezet, dat juffrouw Ma deleine oen houtekoolschet8 in bet Salon zou inzenden, die in den catalogus zou pryken met het opschrift: „Leerlinge van Collardat.' Mazuc wreof zich in de handen, terwyl hjj küipoogde tegen zyn vrouw. Nevelen kondigden den winter aan; de kachels werden voor den dag gehaald. Meel dan eens had Collardat zyn vriend Mazuf op straat meegetroond, om hem een vtrtrou>- wolyke mededeeling te doen; maar zy wilde hom niet over de lippen. Mazuc verloor zyn geduld, zoowol als de vriend te AveyroD. Op oen avond, na hon partytje, vertelde hy aan Collardat, dat het jongmensch eiken dag in Parys te wachten waa. „Hy komt myn dochter opeischen..:" De schilder ontstelde. „Opeischen?... Go hebt toch niets be loofd?..." „Dat niet, maar. „Ma^uc, myn beste Mazuc, schryf hem dadelijk, dat hy biy vo waar by is.Ik bemin haar, uw Madeleine! "Wy beminnen elkander." De man hield zich uiterst verbaasd. „Waarom zei menstr dat niet? Als men elkaar maar begrypt. Gelukkig getrouwd, verheugt de landschaps schilder Collardat zich nu over het ongeval met den dollen hond en Mazuc beklaagt er zich niet over zelfs dan niet, wanneer zijn nek hem slecht weer voorspelt.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1