en vol gloed; humor en vlugheid, welke ver- eischfc worden voor „Een kop thee," ont braken Diet. „Daarby is het tooneelstuk van den be roemden SpaüjaarJ Echégaray een stuk, dat steeds aanspraak maakte op een degelyke ua can ook steeds succes bod. „Nu, die vertolking heeft bet gisteravond gevonden; het publiek was dan ook zeer dankbaar en ging klaarbiykelyk uiterst voldaan huiswaarts. „Wy wenschen „Jacob Cats" veel succes met haar gelukkige mededingingI" Hierby zy opgemerkt, dat de wedstryd eerst in het laatst van April afloopt, omdat dan pas de laatste van de acht mededingende vereenigingen („Cats" was de vierde) optreedt, zoodat de uitslag der jury eerst in het begin van Mei kan bekend worden. Beroepen is by do Ned.-Herv. Gem. te Moerkapelle de heer C. A. Yan den Akker, cand. Te 's-Gravenhage is overleden de heer Augior, derde bas bjj de Opera. Sedert vele jaren aan het Fransche tooneel verbonden, was bfj by het publiek zeer gezien door de voortreffelijke wyze, waarop by het type van zyn rollen wist weer te geven. Het schouw burg-bezoekend pobliek zal zich zyner zeker wel herinneren in zyn komische rollen in „Petit Faust," ,1a Grande Duchesse", „Mam'zelle Nitouche," en dergelyken. Ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin is, als een herinnering aan Hare Inhuldiging op 6 Sept. jl., aan elk der leden van het Uitvoerend Comité voor de Inhul- digingsfeesten in de residentie uitgereikt de naar het ontwerp van Bart Van Hove ge- slagon mat-zilveren medaille, groot formaat, met het relief-borstbeeld der Koningin op de eene zyde. H.H. M.M. de Koninginnen woonden lsten Kerst iag te 's Gravenhage de godsdienst oefening by in de Kloosterkerk, onder gehoor van ds. Weiter. Tweeden Kerstdag woonde fl. M. Koningin ■Wilhelmina in de Nieuwe Kerk te 's-Graven hage de voormiddag godsdienstoefening by, w.iar voorganger was de hofprediker dr. Van der Flier. Het 9de internationaal oogheelkundig congres zal van 14 tot 19 Augustus 1899 te Utrecht vergaderen. Ten einde het congres op een Nederland waardige wyze te ontvangen, heeft zich 69n commissie gevormd, grootendeels bestaande uit hoogleeraren der Utrechtsche universiteit, onder voorzitterschap van den burgemeester van Utrecht, den heer Reiger. Tot directeur der gasfabriek te Harlingen js in de Raadszitting gekozen de heer Censé, van 's-Gravenhage. Do Raad van Winschoten besloot een deputatie te zenden naar den min. van fin. om Z. E. te wyzen op de schromelijke onbiliykheid, waarmee in die gemeente de j5vpjsoneele belasting wordt geheven. fir. Ms. flottielje-vaartuig „Siboga", onder bevel van den laitenant ter ze9 l6to klasse d. F. Tydeman, is 24 dezer te Algiers aan gekomen. By den commandant bestond het voornemen 3n den avond van dien dag te vertrekken. Op 22 December 1898 heeft te Bern do uitwisseling plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het aldaar op 31 Maart 1898 tusschen Nederland en Zwitserland ge sloten verdrag tot wederkoerige uitlevering van misdaaigers, ook toepasselyk op de Neder- landsche koloniën. (Sts.-Ct.) De minister van oorlog heeft bepaald, dat do voor het jaar 1899 bevolen troepen verplaatsingen op 31 October 1899 moeten zyn ifgeloopen. Tot bestrijding van de uitgaven voor aankoop van levensmiddelen wordt, ten be hoeve van onderofficieren en soldateD, over de dagen, waarop zy levensmidaelen in natura genieten, een bfjslag op de soldy toegekend, waarvan het bedrag door don minister van oorlog wordt vastgesteld. Die bflslag raag echter niet meer bedragen dan 3 cent per man en per dag. Dit treedt in werking op 1 Januari 1899. Biykens bericht van Harer MajesteitB gezant te Brussel van 25 December 11. is de invoer van melkkoeien in België langs hot kantoor Watervliet tot nader order verboden ,en hot kantoor Santvliet weder voor dien invoer geopend. De geruchten, die liepen over een mogeiyk aftreden van den minister van oorlog, kunnen beslist worden tegengesproken. Uit betrouwbare bron wordt verzekerd, dat daarvan geen quaestie is. Benoemd is tot rector aan het gymnasium te Nymegen dr. Sormani, thans conrector te Maastricht. De gewone audiëntiën van de ministers van oorlog en financiën zullen deze week niet plaats hebben. Het stoomschip „Amsterdam," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 25 Dec. Lizard; do „Konig," van Hamburg en Amster dam naar Oo6t-Afrika, arriveerde 24 Dec. te Tanga; do „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 24 Dec. to Genua en heeft do reis voortgezet; de „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, arriveorde 25 Dec. te Southampton; de „Salak" arriveerde 25 Dec. van Batavia te Rotterdam; de „Sta tendam" vertrok 24 Dec. van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Sumatra," van Batavia n iar Amsterdam, vertrok 24 Dec. van Djeddah; de „Van ImhofF," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 25 Dec. Gibraltar. Anrlnndorveen. Ds. J. H. Willebrands, pred. by de Ned.-Herv. Gem. alhier, kon do beide Kerstdagen niet voorgaan in de gods dienstoefeningen. Zyneerw. is ernstig ongesteld. Benthuizen. In de laatst gehouden kerke- raadsvergadering is tot tweeden diaken be noemd de beer Jac«. Yan dar Knyil Isn. Door het zich laten welgevallen dlerkenzels thans de kerkeraad weder voltallig en bestaat nu uit de heeren R. Paul en P. Yan den Berg als- ouderlingen en de heeren L. Groen en Jacs. Van der Knyff Izn. als diakenen. Bodegraven. Commissarissen van den Straatweg GoudaBodegraven hebben alhier aanbesteed: lo. het éénjarig onderhoud van den Straatweg; 2o. het vernieuwen van de trambrug aan „Het Yisschertje", by Gouda, benevens 50 meter houten beschoeiing in de Oude Gouwe. Ingeschreven was als volgt: Onderh. weg Trambrug P. Ooms, Gouda ƒ3443 J. Termeer, Hekendorp 8274 J. J. Duym, Gouda 3371 ƒ8490 M. Verzijdon, Wad dings voen, 8947 4040 J. Alblaa, 3247 8787 W, A. Ver brugge, 3230 4200 J. De Jong Wzn., Goud% 3615 3776 P. A. Burghout, 3597 .3657 Th. Hooft, Haastrecht 3-23 3237 J. en W. Boot, Waarder 3566 8598 W. Bokhoven, Gouda 3393 .8689 L. F, Kruyt, Bodegraven 3094 H. J. Neder horst, Gouda „8574 Voor perceel 1 is alzoo laagste inschryver de heer W. A. Verbrugge, te Waddingsveen, en voor pereeel 2 de heer L. F. Kruyt, te Bode graven. De werken zyn aan deze inschryvers gegund. Burgemeester en Wethouders van deze gemeente hebben aanbesteed de reparatiën, vernieuwingen en leverantiên aan de gemeente gebouwen, straten en pleinen over 1899. De volgende 6 inschryvingsbiljetten waren inge komen Wed. W. Yan Ingen voor ƒ1190, C. Bierhorst ƒ1180, J. Boers ƒ1136, J. T. Zwynenburg ƒ1117, C. Zaal ƒ1079 en A. Hoogendoom 1074. Het werk is aan den laagsten inschryver gegund. De kinderen van de Zondagsschool in de Hervormde kerk alhier werden den eersten Kerstdag flink onthaald. Na in bet kerkgebouw het biyde feest gevierd te hebben, keerden de kinderen met ontvangen versnaperingen en boekjes huiswaarts. Oudshoorn. Door Burg. en Wethouders is aan de ingezetenen by publicatie bekend ge maakt, dat de schouw over schoorsteenen en stookplaatsen zal gehouden worden tusschen 2 en 7 Januari 1899. Het suppletoir kohier van den hoofde- ïyken omslag bedraagt ƒ3766, verdeeld over 6 contribuabelen. De vorige week viel het 2-jarig doch tertje van den stalhouder De G. alhier van een hooge trap. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen, aangezien het kind in bedenkelyke omstandigheden verkeerde. Thans echter is het weder volledig hersteld. Zoctcrwoude. Tot kerkvoogd der Ned.-Herv. Kerk alhier is benoemd (in de plaats van den heer P. J. Coffrie, die aan de beurt van af treding was en niet herkiesbaar ten gevolge van de kerkelyke annexatie van een deel dezer Gemeente door die van Leiden) de heer W. Los, thans notabel. Tot notabel in de plaats van den heer D. Schenkeveld, aan de beurt van aftreding, is gekozen de heer K. H. Schraal. Door den majoor-commandant van het 4de bat. rustende schuttery in dit gewest zyn de schutters dezer gemeente, t. w. de heeren D. Key, H. v. d. Velden, L. v. d. Yalk, A. Den Haan, W. Pieterse en J. S. I. Yan Ryn, benoemd tot sergeant. De Raad dezer gemeente is tegen Donder dag 28 dezer, des voorm. halfelf, byeen- geroopen. De agenda bevat: lo. Ingekomen stukken. 2o. Adres van de heeren Oppenheim, te 's-Gravenhage, en T. A. O. De Ridder om concessie voor den aanleg van een stoomtram. 3o. Benoeming van leden der etambureaux voor 1S99. 4o. Voordracht ter benoeming van een lid van het college van zetters, vacature S. Hogeveen. 5o. Reclame hoofdeiyke omslag, dienst 1898. De kinderen van de Zondagsschool alhier vierden in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gem. in den avond van den Tweeden Kerst dag het Kerstfeest. Zy zongen schoone liederen, werden flink onthaald, gaven or biyk van goed onderwfis te hebben genoten en ontvingen fraaio geschenken. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg, alhier, op Zaterdag 24 Dec., ten overstaan van mr. L. M. J. H. Kerstens, notaris te Leiden. H;t winkelhuis, Groenesteeg 58, in bod 4200. Kooper de heer G. H. Langezaal qq. voor 4330. Uit de „Staatscourant.* Kon. besluiton. Benoemd tot griffier der arrondissementsrechtbank te Arnhem, mr. J. Van Leeuwen, thans substituut-griffier brj gemelde rechtbank; tot opzichter der telegraphic van de 2de kl. A. Heock, thans adspirant-opzichter der tolcgraphio; tot leden van het bestuur van het fonds „Weldadig en Zorgvuldig", P. C. Evers, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Bolland, en jhr. mr. O. J. Repelaer van Molenaarsgraaf, wethouder van 's-Gravenhage. Pensioen verleend, ten laste van den Staat, aan J. Jansen Czn., 427 'sjaars, en aan J. Zwier, ƒ286 'sjaars. Mr. r. Dijckmeester, laatstelijk president van den Raad van Justitie te Padang, thans net ver lof hier te lande, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1899, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Toegekond do bronzen eeremcdaillo der ordo van Oranje-Nntsa i aan J. U. Zasburg, penning meester dor Kon. Vereoniging van Nederlandsch- Indischo oud-strijders „Je maintiendrai", te Rot terdam. KOlLiOlXlËIN". BATAVIA, 23—29 Nov. (Nederlandsche Mail.) Over de benoeming van kolonel Yan Houtsz tot generaal-majoor schryft het „Bat. Nwbl.": „Wfj begroeten haar met grsoto instemming. Reeds zoo vaak is op de groote militaire ver diensten van den heer Van Heutsz gewezen, dat wy daarby niet meer behoeven stil te staan. De verdiensten zyn trouwens by de troepenbewegingen der laatste maanden in Atjeh voldingend aan het licht getreden. „Het eenige, wat wy hier nog by wenschen, is, generaal Yan Heutsz biyvend te zien be last met het bestuur over Atjeh, totdat het werkeiyk zal gekomen zyn tot de volleoige onderwerping, die door hem in uitzicht is ge steld. Dat wy daartoe thans op den goeden weg zyn, zal iedereen toegeven, en het is niet te deDken, dat onder de tegenwoordige om standigheden zyn bevordering zou wyzen op een bestuursverandering, geiyk met zyn voor ganger is geschied". De krygsraad te Weltevreden veroor deel ie den fuselier B. H. Lamers tot zes maanden militaire detentie ter zake van insubordinatie aoor woorden 6n gebaren. Aan de „Loc." werd uit Soerabaia geseind: Den 248ten dezer diende voor den raad van justitie alhier de zaak van den notaris Boelen van Sidhoardjo. De hoofdgetuige, de heer Niggebrugge, werd, wyi hy niet verschenen was, veroordeeld tot een boAe van honderd gulden. De verdere behandeling der zaak werd daarop uitgesteld tot den 26sten Jan. a. s. Er waren 43 getuigen verschenen. Tegen den niet eervol uit zyn betrekking ontslagen commies der 3de kl. by den post en telegraafdienst B. D. zal wegens gecon stateerde onregelmatigheden in zyn admini stratie, een gerechteiyke vervolging ingesteld worden. Mocht de uitspraak der justitie te zynen gunste uitvallen, dan zal bedoeld ont slag beschouwd worden als te zyn verleend „eervol". In het tegenovergestelde geval zal niet eervol ontslag uit 's lands dienst volgen. De Nederlanclsch-Indische spoorwegmaat- schappy heeft sinds den 23sten November het werk aan haar tramlijn Goen jih-Soerabaia ge staakt. Men wil verband zoeken tusschen dit onverwacht stagneeren en de schorsing der Solo valleiwerken, scbryft de „Soer. Ct." In verband met het overiyden van zyn huishoudster, onder omstandigheden, die aan geweldpleging doen denken, is de magazyn- meester 4de klasse der artillerie W. Roelandt, te Samarang, in voorloopige hechtenis gesteld. Een treurig ongeluk wordt aan het „Bat Nbld." uit Tandjong Priok gemeld. De 3de en 4de machinist van de „Koningin Wilhelmina" gingen een bad nemen aan het strand, te kampong Kodja, het z. g. Petit Trouville.. Naar het schijnt, hebben zy zich daarby te ver in zee gewaagd, althans de 4de machinist, de heer Lusche, verdween plotseling in de diepte. Nadat zyn metgezel nog, ochter vruchteloos, verscheiden pogingen had gedaan, om hem terug te vinden, begaf hy zich naar Tandjong Priok om van het onheil kennis te geven en daer hulp te halen. Van daar vertrok weldra een sleepbootje met de baven-politie naar Petit Trouville; en eerst na lang zoeken en dreggen mocht het gelukken, het lyk van den beer Lusche te vinden. Hoewel men aanvankeiyk meende, dat hy door een of ander zeemonster in de diepte was gesleurd, bleken aan het lyk geen sporen van geweld te onderkennen. Men moet dus aannemen, dat by plotseling door kramp of door een toeval werd overvallen, die hem machteloos deed wegzinken en den jammer- ïyken dood veroorzaakte. De officieren van gezondheid D. De Oude en H. M. Neeb, te Soerabaia, zyn in commissie benoemd, om te onderzoeken, in hoeverre de officier van gezondheid 2de kl. E. B., die, op wacht zynde in het hospitaal, een poging deed tot zelfmoord door vergiftiging, al dan niet voor dit feit voor den krygsraad kan worden gedaagd. De controleur der 1ste kl. P. Weyers wordt in aanmerking gebracht voor assistent- resident van Sindajoo of een andere vacante afdeeling. Zyn wy goed ingelicht, dan staat den te Bengkalis geplaatsten ambtenaar ter beschik king C. J. Yan Kempen en den in Menado bescheiden ambtenaar ter beschikking |H. F. N. Roskott, spoedig promotie tot adspirant- controleur te wachten. Lombok. Het is op Lombok weer verre van gezond. Dit biykt uit een correspondentie der „Loc.", waarin men leest: Hoewel in den laatsten tyd voortdurend met elke evacuatie-boot een groot aantal zieken is heengegaan, en alzoo bet garnizoen steeds kleiner is geworden, blyft het aantal zieken echter byna even groot. Een paar dagen na de laatste evacuatie was er weinig van te bemerken, want op heden ligt het hospitaal weder zoo goed als vol. Als de twee compagnieën dan ook uitrukkeD, zyn by elke compagnie hoogstens een tiental Europeanen. Zelfs is het dezer dagen voorge* komen, dat al de officieren van eon der com pagnieën ongesteld waren, zoodat een luitenant der andere compagnie zoolang het bevel over moost nemen, om by de diensten tegenwoor dig te zyn. ATJEH. Een officiéél telegram van 24 Nov. aan de „Java Ct." meldt: „Een patrouille van Padang Tidji geraakte den 23sten dezer in het heuvelterrein benoorden het bivak aldaar in vuurgevecht met een kleine bende, waardoor onzerzyds niet levens* gevaariyk gewond werden de 2de luitenant der infanterie S. D. Kramers en de Europeesche fuseliers Dale en Tannon. De vyand liet één doode met een voorlaadgewoer achter." Uit Kotta-Radja werd 27 Nov. aan het „Bat. Nwbl." geseind: „Den 24sten dezer rukte een compagnie onder kapitein Godin nit naar Andeue, alwaar munitie en wapens van Panglima Polim verborgen zouden zyn. „Na eea marsch van 24 uren keerde de compagnie onverrichterzake terug. Zy had by een moeilyk te doortrekken bergrivier een geweer verloren, dat later echter door het hoofd van Andeue werd teruggebracht. „De cavalerie, die een andere compagnie vergezelde, ving een Atjeher met een beaumont- geweer." Van Atjeh krygen we te hooren, dat een onzer meest betrouwbare spionnen Toekoe Oemar en zyn vrouw Toekoe Nja Din eenigen tyd in een boscb, waar zy rust hielden, onbemerkt heeft kunnen observeeren. Zy was in een mannengewaad gekleed en zag er, gewapend met een Turksche sabel en eeni beaumontgeweer, trotsch en gebiedend uit. Hy daarentegen keek lusteloos voor zich, was broodmager en maakte den indruk van alleen nog door opium, waaraan hy buitengewoon verslaafd moet zyn geraakt, op de been te worden gehouden. Deze spionnen phantasie (waarvoor wy het verhaal houden) is niet onaardig. Vooral de Turksche sabel en het beaumontgeweer van Nja Din zyn onbetaalbaarl (Bat. Nwbl.) Door den Gonverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens langdorigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den controleur 1ste kl. by het Binnenlandsch Bestnur op de bezittingen buiten Java on Madoera, A. L. Kamerling. Benoemd: Tot controleur 1ste kl. bij het Binnenlandsch Bestuur op do bezittingen buiten Java en Madoera, de controleurs der 2de kl. G. J. Koopman en F. M. Dekker. Bij den dienst van het Mijnwezen. Overgeplaatst: Van Batavia naar Menado, de ingenieur 1ste kl. bij dien dienst M. Koperberg. Bij het openb. lager onderw. voor Europeanen: Ingetrokken: De tijdelijke werkzaamstelling van mejuffrouw L. J De Kochemont als hulp- onderwijzores en haar plaatsing aan de meisjes school te Soerakarta. Tijdelijk werkzaamgeeteld: Als hulp- onderwijzeres, mejuffrouw C. R. E. C. Van Hasselt. Geplaatst: Aan de meisjesschool te Soera karta, de tijdelyke hulpondorwijzeres C. R. E. C. Van Hasselt. Ontheven Eervol van de tijdelyke waar neming der betrekking van derden stadsgeneesheer te Batavia, de officier van gez. 2de k). dr. P. Van Andel, met bepaling, dat hy bij hot legor zal worden teruggevoerd van voor memorie. Belast: Met de function van derden stads geneesheer te Batavia, met uitzondering van de inspectie en geneeskundige behandeling der fiublieke vrouwen in het stadsverband, L. E. Pape- ard, particulier geneesheer ter genoemdor plaats. Opgedragen: De inspectie en geneeskundige behandeling der publieke vrouwen in het stads verband to Batavia, aan dr. C. N. Van de Poll, particulier geneesheer aldaar. Benoemd: Tot assistent-resident voor de politie te Palembang, de ambtonaar op non-activi teit C. A. Kroesen, laatstelijk assistent-resident van Groot-Atjeh; tot 2den stadsgeneesheer te Soerabaia, de ge neesheer bij het Marine-Etablissement aldaar, dr. J. L. L. Sterner. Bij do exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Tot onderopzichter 1ste kl. en geplaatst op de Westerlijnen, de ambtenaar op wachtgeld r. E. Fordinandu3. Bij het kadaster in Ned.-Indië. Verplaatst: Van de opnemings-sectie te Tjiandjoer naar het kadastraal-bureau te Pasoe- roean de adjunct-landmeter 2de kl. E. J. 0. Andela; van de opnemings-sectie te Bandoeng naar het kadastraal bureau te Probolinggo, de adjunct-land meter 2de kl. J. S. Mellinga. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verlengd: Met een maand het verleend ver lof wegens ziekte naar Soekaboomi, aan den kapt. en den lsten luit., beiden van het wapen der inf., 'eëvacueerd van Atjeh naar Batavia, H. K. lieimers en J. W. Knegtmans. Overgeplaatst: Als beheerder van het garn.- kleedermagazijn te Magelang, de magazijnmeester der 3de kl. (2de luit.), beheerder van het kleding magazijn te Malang, C. A. Lohausen vau den gewestelyken en plaatselijken geniedienst vaD Amboioa en Ternate to Amboina naar dien ter Sumatra's Westkust te Padang, de late luit. der genie H. A. Klerks; van het corps genietroepen te Magelang naar den gewestelijken en plaatselijken geniedienst van Amboina en Ternato te Ambonia, de lsto luit. der genie F. W. P. Clignett. Verleend: Wegens laDgdurigen dienst, één jaar verlof naar Europa, aan den magazijnmeester der 3de kl. (2de luit.) bij do militaire administratie, D. L. Baron Van Slingelandt. Bevorderd: Tot offi. vaD gez. lste kl. bij don militairen geneeskundigen dienst, de offi. van gez. der 2de kl-, S. W. Van Hettinga Tromp. Overgeplaatst: Bij het 2de depotbataljon, de lste en 2do luits. bij hot lste garnizoensbatal jon van Atjeh en onderhoorigheden, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia F. C. Van Swieten en W. D. Davis bij het lsto depotbataljon, de lste luit bij het 14de bat., geëvacueerd van Atjeh naar Batavia I. H. Wefers Bettink; bij het 2de depotbat. J. A. L. Roeloffe, J. W. Ebbink en E. D. Van der Sleesen; bij hot 11de bataljon, de 2de luit. bij het lste depotbat. L. A. Bedet; tiii het lste reserve-bataljon de. lste luitenant bij net 3de depotbataljon J. Dorré; op het bureau van den gewestelijken intendant te Soerabaia, de 2de luiteDant-kwartiermeester van het 13de bataljon infanterie te Soerabaja M. W. Scheltema; als administrateur van het hospitaal te Willem I, de 2de luitenant-kwartiormeester te Willem I, A. H. Van Mastrigt; op het bureau van den gewestelijken intendant te Semarang de 2de luitenaDt-kwartiermeester, administrateur van het hosDitaal to Willem 1 L. Verboon. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Djokjakarta, aan den officier van gezondheid der 2do klasse S. H. do Granada. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge- Elaatst: Van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Batavia" ij buiten-dieust-stelliug naar Hr. Ms. wachtschip „Bromo" de luit. ter zee lste kl. Jhr. H. L. Wichers; van Hr. Ms. flottieljevaartuig „Batavia" bij buiten-dienst-stelling naar 't fregat „Do Ruyter" op folio van luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. C. J. Van Hegge Spies; van Hr. Ms. flottioljevaartuig „Batavia" bij buiten dienst-stelling naar 't fregat „De Ruyter" op folio yan luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. L. S. W. Van der Wal; van Hr. Hs. flottieljevaartuig „Batavia" bij buiten dienststelling naar 't wachtschip „Bromo', de luit. ter zee 2de kl. A. M. Kan van Hr. Ms. üottieljevaartuig„Batavia"bijbuiten- dienst-stelling naar 't wachtschip „Bromo" de offi. van adm. 2de kl. G. A. Daly Ouwens; van het wachtschip „Gedeh" naar 't flottielje- vaartuig „Edi" als commandant de luit. ter zee lste kl. G. F. G. Gobius; van het flottioljevaartuig „Edi" naar 'tlwacht- nchip „Bromo" de luit. ter zee lste kl. J. J. W. H. Van der Toorn. V e r g u n dOm te repatrieëren wegens lang durig verblyf in deze gewesten, de luit. ter zee lste ld. M. H. E. Sachso en de luits. ter zee 2de kl. A. C. De Joucheere en S. Van Lennep, reap, van Hr. Ms. schepen „De Ruyter", „Bromo" en „Gedeh". Benoemd: Bij het Departement der Marino in Ned.-Indiü, tot lsten commies, de 2do commies H. J. Van Lingen; tot 2dea commies, de 3de com mies J. H. M. Hartsinck, tot 3den commies, de klerk C. F. L. Dessener. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. wachtschip „Gedeh" naar Hr. Ms. flottieljevaartuig „Sombawa de ofli. van gez. 2de kL G. J. Colder. Gemengd Nieuws. Op de alhier gehouden leden* vergadering van den Nederlandschen Scherm* bond, op 25 December j.l. in „De Harmonie", werd afloop in de Siadszaal door de tech nici van genoemden Bond examen gehouden. De heer Jac. J. Stephanus slaagde voor meester-amateur op degen en sabel; de heer M. C. Willebrands voor meester-amateur op sabel. Daarna werd overgegaan tot den corps- wedstryd op degen en sabel, waaraan ongeveer 10 vereenigingen uit verschillende plaatsen deelnamen. Respectievelijk waren overwinnaars: Degen lste prys „Vrije Wapenbroeders" ta Amsterdam. Degen 2de prfis „Onderlinge Schermcursus" te Amsterdam. Sabel 1de prys „Schuttery" te Haarlem. Sabel 2de prys „Kracht door Oefening" te Haarlem. Naar wy vernemen, heeft het onderzoek, door den' hoogleeraar, belast met de inwendige schouw van het lyk van de weduwe Van Oosten, niet aangetoond, dat de dood het directe gevolg van den door den schoonzoon toegebrachten slag is geweest, waarom Bavelaar dan ook op vrye voeten is gelaten. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen een brievenbesteller, die reeds ter zake in zjjne betrekking ge schorst was en zich heeft schuluig gemaakt aan diefstal van kleine geldsommen, in winkels, alwaar by quitanties voor het postkantoor kwam innen. Zondag speelde „De Sportman I" een match tegen het lste elftal van „Concor dia". Met een uitstekende achterhoede won „Concordia" met 3 tegen 2 goals. Omtrent de totale maansverduis tering, hedenavond voorvallende, is wat den tyd betreft het volgende te melden: Het begin beeft plaats te 10 u. 7 m. 's av, midden 12 u. 2 m. einde 1 u. 56 m. Het begin der totaliteit heeft plaats te 11 u. 17 m. en het einde dier totaliteit te 12 u. 46 m. De bewoners van de Wassenaar- sche8traat en het daaraan grenzende gedeelte van den Gevers-Deynoot-weg te Schevenfbgen werden Zaterdagavond omstreeks negen uren opgeschrikt by het booren van een tweetal schoten. Daar in don loop van den avond in die buurt zwervende was gezien zekere G., die beJreigingen had geuit ten opzichte van een dienstbode van het hotel van den heer K., werd hy verdacht de schoten gelost te hebben. Terstond was de politie in de weer om den verdachte op te sporen en ee;> uur later werd hy dan ook aangehouden. De heer K. heeft den volgenden namiddag in het houtwerk van het sousterrain den kogel gevonden. Nader wordt gemeld: De persoon K. G., die twee revolverschoten loste, is een paar malen in verhoor geweest, maar weder oj. vrye voeten gesteld. De revolver is in de Werfstraat, waar hy het laatste schot loste, gevonden, er waren nog vier geladen patro nen op. Ofschoon een kogel in het sousterrain van het hotel Keyi gedrongen en gevonden is, moet het niet op de dienstbode gemunt ge weest zyn, maar op een jeugdig dokterskoetsier, met wien hy wel eens eenige woorden zou gehad hebben. Zondagavond is ter hoogte van Seinhuis 3, by den overweg aan den Parallel weg te 's-Gravenhage, door trein No. 31 der H. IJ.-S.-M., gaande naar Rotterdam, een man overreden en gedood, die later herkend is als te zyn een Haagsche melkverkooper. Als naar gewoonte had de man zich 's middags van huis begeveD, om zyn varkens te voederen, en om op zyn land te komen moest by de spoorbaan passeeren. Eenige dagen geloden werden eenige zyner varkens door een spoor trein gedood. Zaterdag had de loodgieter Q. Moolhuizen, te Haarlem, het ongeluk uit de dakgoot van een in aanbouw zynde villa aag^

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2