dat alleon een quaestio van tactiek zo scheidde, maar de feiten, die men waarneemt, schynon aan te duiden, dat er meer is en dat meer bepaald personen quaesties daarbij een grooto rol spelon. Zoo schijnt de oprichting eener Sociaal-Democratische Arbeiderspartij wel hoofdzakelijk too te schrijven te zijn geweest aan een persoonlijk antagonisme tusschen Niouwenhuis en Troelstra, twee eer- en hoerschzuchtige naturen, die elkander moeten afstooten. Nemen wij echter aan, dat werkelijk alleen verschil van tactiek het kenmorkend onder scheid is, dan staat de 2aak aldus, dat de S.-D. A. P. werkzaam wil zijn langs parlemen tairen weg; dat wil zeggeD, dat haar leiders er niet onverschillig voor zijn om in de Kamer zitting te krijgen; dat de Vrije Socialisten, met Domela Nieuwenhuis aan het hoofd, alleen heil verwachten van een gewelddadige omverwerping; en dat de mannen van den Socialistenbond zoowat tusschen de parlemen taire en de revolutionaire stroomingen trach ten door te laveeren. Van de drie fracties of partijen schijnt de S.-D. A.-P. bestemd om het laDgst stand te houden. Maar zjj zal zich genoodzaakt zien haar naam te veranderen, want steeds meer verliest zij het karakter eener arbeiderspartij. In den laatsten tijd neemt men het ver schijnsel waar, dat het socialisme vorderingen maakt onder de jongeren in gegoede kringen. Het schijnt een soort mode te zijn onder intel- lectueele jongoliedeD, zich met socialisme af te geven. Het feit brengt mede, dat de partij, waarvan mr. Troelstra de eigenlijke leider en Vliegen (een „heer" geworden werkman) de woordvoerder ia de pers is, een party van heeren en dames geworden is, waarbij de arbeiders slechts dienst doen als figuranten, niets meer. Intuascben blijkt juist uit dat toetreden van zoovele jongeren onder de „intellectuals", dat men in deze party hoeft te zien do ware sociaal-democratische party. Domela Nieuwen huis, die hier te lande den 6teen aan het rollen bracht, ziet zich geheel verdrongen en in een hoek gezet. Als by nog aanhangers heeft, dan zyn het menschen, die men nooit hoort noemen. AlleD, die ooit ook maar iets ln de party beteekend hebben, hebben zich van hem afgewend. Ea de Socialistenbond, de moeder-vereeni- giDg, die door haar telgen verloochend is? Straks, op het congres, zullen wy er mis- schen iets meer van te hooren krygen. Recht voor Allen is het orgaan van den bond ge bleven, en daaruit moet men opmaken, dat deze nog altyd iets beteekent. Maar do redactie van dat blad is reeds weder in andere handen overgegaan; Hermans heeft die neergelegd en by is vervangen door Bergmeyer, een onderwyzer te Dordrecht. Dat optreden van een onderwyzer als ver- antwoordeiyk redacteur van het orgaan kan niet strekken om de party te versterken, want de man zal by het schryven voor zyn blad steeds de gedachte voor den geest heb ben, dat hy voorzichtig moet wezen, om niet zyn onderwyzersbaantje er by in te schieten, en dit kan niet anders dan ongunstig op den inboud van het blad werkeD. Wy gelooven dan ook, dat de heer Bergmeyer niet in aan merking zou gekomen zyn voor het redac teurschap van het party-orgaan, wanneer men niet zeer beperkt ware geweest in de keus; waaruit dan volgen zou, dat deze socialisti sche party al byzonder arm moet zyn aan intellectueele krachten en bygevolg als poli tieke party weinig te beteekenen heeft. Nu er sprake is van de oprichting van sanatoria voor longlydors komt Be Tijd aan met wat bet blad zelf noemt: een idee. Met die oprichting, zegt Be Tijdwordt een grootsch werk van menschlievendheid tot stand gebracht, waarvoor wy bun, die het initiatief namen, niet het minste de Yorstio, wie wy zooveel verschuldigd zyn, zeer danken. En wy twyfelen niet, of wy handelen geheel in den geest dier hooge Vrouwe en van hen, die haar van raad dienden, of die de uit breiding van dit plan ondernamen, door van onzen kant een plan te opperen, hetwelk de kans van welslagen o. i. zeer vergrooten zal. Laten we eerst nog zeggen, dat wy het Diet zouden geuit hebben, wanneer er maar éón sanatorium werd opgericht, maar nu men er meer wil bouwen, meenen wy niet te veel te vragen. Wy zouden dan willen vragen uit Daam van allo katholieke Nederlanders, of niet in een dier gestichten de verpleging door katho lieke geestelyke zusters zou kunnen ge schieden? Dan zoudon zy, die deze verpleging stellen boven elke andere, al de groote voor- doelen kunnen genieten, welke zy schenkt. 't Is nog maar oen idee. Maar een idee, dat, dunkt ons, op vaste grondslagen rust. Waar zeer veel vóór valt te zeggen en weinig tegen. Wy voor ons zien er mets tegen. De verpleging zal zeker de goedkoopste wezen. Dat komt dan weer ten goede aan de edele zaak, waarom het hier te doen is. Ea de arme lyders, die in hun ziekte minstens even zeer behoefte hebben aan een moreel aller gezondste omgeving als aan de zuiverste lucht, zullen er in zeer hooge mate door gebaat zyn. Wy bedoelen volstrekt niet de verpleging door anderen in ons land af te keuren. Wy wenschen ieder te geven wat hem billyker- wyze toekomt. Maar het is o. i. niet meer dai natuuriyk, dat wy stroven naar bereiking ▼ar het best mogeiyko. En daarmede bevelea wy ens plan aan io de welwillende overweging van alio ernstige menschen. Parlementaire vormen! Het gaat by ons denzelfden weg op aldus Het Neder- landsche Bagblad als in alle andere parle menten, waarin socialistische afgevaardigden zitting hebben gekregen. Met de socialisten hebben minder goede vormen hun intrede gedaan in onze Staten- Generaal. Sedert menschengeh6Ugenis is het niet voor gekomen, dat de publieke tribune in da Tweede Kamer ontruimd moest worden, en thans heeft de socialistiscbe afgevaardigde Van Kol daartoe aanleiding gegeven. Nog een schrede verder en de Kamer zal, ter wille der socialisten, haar reglement moeten ver anderen en de middelsn tot handhaving der tucht vermeerderen. Wy zullen dan wellicht ook in ons kalm en waardig Parlement, even als in Frankryk, soldaten of politie agenten zien vorscbynen om oproerige Kamerleden desnoods met geweld te verwyderen, en dat alles ter wille van enkele menschoD, die voel meer hot woord voeren dan andere afgevaar digden, altyd hetzelfdo zeggen en steeds op reclame-maken uit zyn. „Na afloop der groote verkiezingen in 1897 zeiden wy, dat de socialistiscbe afgevaardigden aan hun eigen party meer kwaad zouden doen dan aan andere of aan ons, en die voorspelling begint thans waarheid te worden. De socii- listen zeiven zullen het zich te laat beklagen, dat zy op zoo weinig degeiyke en ernstige wyze vertegenwoordigd zyn, en zoo de wer kelijk noodige en mogelyke hervormingen op sociaal gebied langer uitblyven dan anders bet geval zou zyn geweest, zal dat in de eerste plaats te wyten zya aan den onwil en den wrevel, door het optreden dor socialistische Kamerleden gewekt." Kamerm aziek. Eenigen tyd g leden ben ik in de gelegen heid geweest er op te wyzen, hoe wy hier ter stede ten opzichte van kamermuziek mis deeld zjjn. Dit is niet te wyten aan de kun stenaars, want menigmaal is het nu door dezen, dan door genen beproefd een vast aantal soiróes te organiseeron. Het publiek echter is in gebreke gebleven genosgzamen steun te verschaffen en zoo hebben alle op touw gezette avonden óf een kortstondig en kwynend bestaan geleden, óf zyn zelfs niet eenmaal tot stand kunnen komen. Ook ditmaal kan het niet gezegd worden, dat het vol was, en wat wy m3ar vóór alles moeten hopen, is, dat de vier heeren de op komst toch nog de moeite waard hebben geoordeeld om hun uitvoeringen door te zetten, want voor de liefhebbers is het zeor zeker de moeite waard ze by te wonen. Wellicht hebben ook de opvoering van „Lakmó" en de uitvoering door leerlingen van Mej. Gripe koven afbreuk aan de opkomst gedaan. Wie er wel waren vormden een uitgelezen aantal door merg en beensche muzieklief heabers, die biykbaar genoten hebben van de orie uitge voerde werken. Schumann's quartet is een oude bekende, maar dat men met dat al toch maar nooit te hooren krijgt als men het niet zelf speelt. Het ligt zeker niet zoo buitengewoon in het gehoor als het quintet, maar toch is het een werk, dat zelfs voor het groote publiek be vattelijk is. Al is het Schumann, die het ge schreven heeft, toch veroorloof ik my de opmerking, dat de schoonheid vaD het eerste trio uit het Scherzo my by alle vorige ge legenheden en ook nu weer ontgaan is. Smetana's trio is, voor zoover ik my ten minste herinner, hier nog nooit te voren uit gevoerd; wel zyn stryk-quartet „Aus meinem Leben," het lyfstuk der Bohemers, dat inder- tyd op Toonkunst eens door bet voormalige Kes-quartet is gegeven. Voorts zullen ook velen een aangename herinnering hebben bewaard aan „Die verkaufte Braut," voor eenige jaren door het een halven winter be staan hebbende Duitsche Operetten-gezelscbap (dir. Saalborn) opgevoerd. Al deze werken munten uit door de friscbheid der meloaieen en de levendigheid, waarmede ze bewerkt zyn. Dit trio was voor my ook iets nieuws, maar ik heb or met hot meeste genoegen mee kennis gemaakt. Brahm's sonate is van een diepzinnig karakter en is er nu juist niet op berekend om by eerste auoitie een machtigen inoruk teweeg to brengen: het Adagio is zeker het miüst verstaanbare deel en ik boud er my van overtuigd, dat de meeningen ovtr het meer of minder sehoone van deze sonate en vooral van het middelste deel uiteen hebben geloopen. Tegen de wyze, waarop de vier heeren zich van hun taak gekweton hebben, zyn geon bedenkingen In te brengen en, staan do beide volgende uitvoeringen op het hooge peil van deze, dan Ik druk er nog eens op - zal het zonde en jammer zyn als de opkomst niet dubbel zoo groot is. Dat de heeren de kleine zaal en niet den foyer hebben gekozen, stemt tot dankbaarheid. Men zit er rustig en volstrekt niet ongezellig, zooals wel eens beweerd is, en wordt er niet tot vervelens toe door Auber on Rossini aan gestaard. Dat do acustiek in den foyer zooveel beter zou zyn, daarvan ben ik nog lang niet overtuigd. De volgende soiróe zal 13 Januari plaats hebben en ook voor dien avond staan weder byzonder aantrekkelyke werken op het pro gramma. Mes ga se hooren 1 d. G. TWEEDE EASIER. Nadat de heer Troelstra nader betoogd had, dat liet eutniyke volk in de eerste plaats meer vraagt naar voorziening in levensbehoeften en welvaart dan naar verdediging van het land, en nadat de heer Van Oilse had aangedrongen op spoedige legerorganisatie, werd het alge meen debat over de Oorlogs-bogrooting ge sloten. By de artikelen werd op scheiding tusschen de intendance en de militaire administratie aangedrongen door de beuren Be Ras en Van Vlijmen. Laatstgenoemde zal het volgende jaar in dezen zin een motie voorstellen, wan neer die scheiding tot stand is gekomen. De Minister antwoordde, dat algeheel e scheiding van de beide genoemde dienstvakken geen zin heeft. De Minister wensebte zich nog niet uit te laten over een wetswijziging in di6n zin, dat voor lederen rang een maxiroum-leeftyd wordt gesteld, waarop door den heer Be Ras was aangedrongen. Een amendement van den heer Serelom niet toe te staan de aangevraagde golden voor de ov-rr ranging van de directie der artiileri.-inricbtingen van Delft naar Amster dam, werd aangenomen met 62 tegen 33 stemmen. De Minister beloofde overweging van den wen8ch van den heer Fan Vlijmenom ook minder-ontwikkelden tot bet Reservekader toe te laten, en aan den heer Tydeman verzekerde hy verandering in do toelagen voor kleeüing en uitrusting op de soldy te zullen overwegen. Een amendement van de Commissie van Rapporteurs tot schrapping van de verhooging ad f37,700 voor oefening, kampeeren van troepen, enz., werd door den Minister bestreden, omdat hy anders we9r do civisie-manoeuvres zal moeten uitstellen, en door den beer Kerdijk die een Minister, nu wy staan voor een voort zetting van een proef met verkorten eersten oefeningstyd, deze gelden niet wilde onthouden. Het amendement werd met 66 tegen 20 stemmen verworpen. Het amendement dor Commissie van Rappor teurs, om te schrappen don post van f £2,600 voor uitbreiding der hoogere krygsschool met een laboratorium, werd cioor den Minister be streden. Mot leedwezen hoeft hy dezen post op de begrooting gebracht, omdat bet een gevolg is van het bedanken van dr. Pareau, een verlies, dat hy zeer betreurt. By de aan neming van het amendement zal toch later hetzelfde voorstel moeten komen. Het amendement werd aangenomen met 71 tegen 12 stemmen. Do hoer Troelstra waardeerde de loonsver- hooging voor het personeel dor militaire bakkeryen. Een betere regeling by het betalen- van overwbrk blijft echter gowenscht. Voor lotsverbetering van hen, ciie werken voor de Rykskl9edingmagazynen, dringt spr. aan op een Rykswerkplaats. De Minister kan dit niet toezeggen. Aan den beer Van Asch van Wijch (Ede), die een gedeelte van het garnizoen uit Gorkum, waar de kazerne z. i. te kleia was, wil /e over brengen naar Vianen, merkt de Minister op, dat dienaangaande een correspondentie han gende is. KOLONIËN. BATAVIA, 16—22 Nov. Over het jubiló van dr. M. Treub, directeur van 's lands Plantentuin te Buitenzorg, dat hy 25 jaar geleden promoveerde, ontving het „Bat. Nbld." het volgende telegram: Buitenzorg, 22 November. Heden hield dr. Treub ter gelegenbeiJ van zijn jubileum in het vreemdelingen-laborato rium van '8 lands Plantentuin receptie. Z. E. de Gouverneur-Generaal verscheen persooniyk op dit feest, om den jubilaris mede- deeling te doen van een telegram van den minister van koloDiën, meldend, dat de heer Treub tot hoogleeraar was benoemd. Z. E. wenschte den heer Treub, zoowel ter gelegenheid van zyn jubileum als met de hem te beurt gevallen onderscheiding, harte lyk geluk. Dr. Boerlage nam daarop het woord, om don heer Treub mede de heilwenscben aan te bieden van alle geleerden, te Buitenzorg werkzaam of dat geweest zynde. Ten bewyze van de algemeene deelneming bood de heer Boerlage den heer Treub een feestbundel aan, bestaande uit een verzame ling wetenscbappeiyke verhandelingen een zg. feestschrift geschreven door Holland- sche en vreemde geleerden, die te Buitenzorg gewerkt hebben, en versierd met de portretten dor schryvers. Dr. Koningsberger, hierop het woord ne mende, bracht den heer Treub hulde namens vrienden en vereerders zoo In Holland als in Indië. Namens dezen bood hy een album aan met portretten van plantkundigen en vroegere natuuronderzoekers. Professor Treub beantwoordde de sprekers diep erkenteiyk op de hem eigen wyze en dankte in welgekozen bewoordingen voor de koninkiyke onderscheiding en voor de hem aangeboden gelukwenscben. Op het feest werden opgemerkt de alge meene secretaris, de heer Heringa, de eerste gour.-secretaris, de heer Nederbugh, de heeren dr. Van der Stok, dr. Burck, Van Houtum en Westpalm van Hoorn van Burg en eenige buitdDlandsche geleerden. Overigens was het geheele personeel van '8 lands Plantentuin aanwezig. Met grooto voldoening, soo besluit het „Bat. NblJ.", zien wy uit bovenstaand bericht de benoeming van den heer Treub tot boog- leeraar. Voorzeker had do Regeering moeiiyk een beter middel kunnen kiezen om de ver diensten van den heer Treub te huldigen. In de kas van den chef van het post en telegraafkantoor te Krawang D. is eon tekort geconstateerd, zoo Jat by met spoed moet worden vervangen. Dit is het vyfde ge val in één jaar by dezen tak van dienst. J.-B Van den resident van Amboina is het volgend telegram ontvangen: Amboina, 3 November. Algemeono politieke toestand bevredigend, gezondheidstoestand over het algemeen goed, behalve op Ceram en Boeroe, waar pokziekten in geringe mate heerschten. De resident van Bagelen deelt mode, dat ten gevolge van bandjirs in de dagen van 12 tot en met 15 en 20 tot en met 29 Octo ber jl., een uitgestrektheid van ruim 500 bouws jonge padi aanplant en plm. 100 bouws kweekbedden in het onderdistrict Poerwo- gondo (afdeeling Karanganjar) worden over stroomd. Bedenkelyke verschynselen van onte vredenheid zyn, naar men aan hat „Bat. Nol." schryft, by een groot deel oer inlaadsche be volking in het Limbangansche, inzonderheid in het Bloeboersche, waargenomen. De oorzaak wordt toegeschreven aan de belastingen, die de draagkracht der bsvolking zouden te boven gaan. Duizenden ontevredenen hebben zich in massa by het inlandsch bestuur vervoegd, om er over te klagen. Naar wy vernemen, is de heer H. P. Andreas, controleur der lste kl. ter Sumatra's Westkust, overleden. BN.) De controleur der lste kl. W. L. Van Troostenburg do Bruyn, te Poear Dat ir, is belast met oe waarneming der betrekkiDg van assistent-resident der L. Kotas (Pad. Bovenlanden) en de controleur der 2de kl. L. F. H. Timmermans, ten gevolge van bet overlyden van dtn titularis H. F. Andreas, met bet bestuur over de onderafdeeliDg Indra- poera. De adspirant controleur Th. C. Rappard is toegevoegJ aan den controleur van de afdeeling Oud-Again in de residentie Padang- eche Bovenlanden. {J.-B.) De burgeriyke ambtenaar K. C Barkey in de residentie Pasoeroean is ter beschikking gesteld van den assistent-resiaent van Bangil. Volgens bericht van den resident van Batavia is op den 9den dezer in cie kampong Peteuj in het district Djasinga, Buitenzorg, door onvoorzichtigheid brand ontstaan, waar door negen inlandsche woningen in de asch werden gelegd. ATJEH. Biykens door de regeorïng van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigbeden ontvangen telegrammen vertrok de ter Westkust ageerende colonne den 7den dezer naar Lho Boeboen en rukte zy den volgendon dag naar Tjot Semereung; in boven- Bo^boen werd by den opmarsch door versperde kampongs een bezette benting genomen, waarin de vyand twee deoden achterliet, zoomede twee bruikbare voorlaadgeweren en blanke wapens; onzerzyds werden de lste luitenant der infanterie Doerleben en twee inlandsche marechaussees niet levensgevaariyk gewond. Het bivak Tjot Semereung werd uit de omliggende kampongranden beschoten, waarop de vfiand verdreven werd. De colonne maakto tot den llden dezer verkenningen langs den bovenloop der Boeboen- rivier en keerde den 13den van Lho Boeboen naar Meulaboh terug. In den nacht van 10 dezer rukte een deta chement van Kroeng Raja uit naar Jé'seoem om kwaadwilligen te arresteereneen Atjeher en een vrouw werden gevangengenomen, terwyl één Atjeher, die zich verzette, ontkwam; onzerzyds werden niet levensgevaarlijk gewond de Europeesche fuseliers Pelgrim en L upen, zoomede twee inlandsche mindere militairen. Den 14den dezer kwamen twee compagnirön van het 3de bat. van Segli te Seulimeuen aan. Nu de registers betreffende personen en goederen te Lepong, Paroé, Sendroe en Koeloe voltooid zyn, kan het bivak Lepong, dat 11 Maart jl. met het oog op die registratie door 4 brigades marechaussees werd bozet, tegen het einde dezer maand opgeheven worden. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn do volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Wegens ziekte een tweejarig verlof naar Europa, aan de hulponderwijzeros bij hot openbaar lager onderwijs voor Europeanenmevrouw L. J. Hissink, geboren Snellebrand. Verplaatst: Van de residentie Riouw naar het gonvernement Celebes en Onderh. de contro leer 2de kl. P. A. Oudemans. Bepaald: Dat geplaatst blijven in de resi dentie Riouw de benoemde controleur 2de kl. H. F. Van Os en de benoemde adspirant-controleur A. F. Meijer. Ontslagen: Eervol uit zijn betrekking, de 2de commies bij 's lands kas te Semarang J. K. Tauser. Benoemd: Tot waterschout te Batavia, do onderschout in de ros. Semarang, L. M. Van Boxtel. Bij den post- en telegraafdienst: Overgeplaatst: Van Padang naar Tandjong Priok de commies 3de klasse W. H. F. Guldenaar; van Soerabaia naar Padang, de commies 8de kl. J. F. J. H. Velden. Bij het Bosch wezen op Java en Madoera: Belast: Met de waarneming der betrekking van houtvester. N. J. Kollcwyn, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk inspecteur bij dien tak van dienst, met bepaling, dat hij belast wordt met het beheer over het boschdistrict Preanger- Krawang-Bantam, met Bandoeng als standplaats. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Bevorderd: Tot boekhouder 3de kl. op ƒ250 maands F. H. B. Palm; tot verificateur 4de kl. op ƒ200 's maande J. Twijeeltot ontvanger op ƒ200 'smaands H. F. Van Daalen, thans ontvanger op ƒ150 'smaands, met bepaling, dat zjj blijven ge- plaatst resp. te Batavia, Tandjong Pandan (Billiton) en Japara. Werkzaam gesteld: Als ontvanger op ƒ250 'smaands A. A. De Brnyn, thans verificateur 3de kl.; als verificateur 3de kl. A. Vau IJsseldijk, thans ontvanger op gelijke bezoldiging; als ont vanger op ƒ200 'smaands H. C. Pieters, thans verificateur 4de kl.; als boekhouder 5de kl. A. Coenraad,. thans ontvanger op gelijk© bezoldiging; als verificateur 5de kl. F. II. Westerkamp en L. A. Van der Eist, thans resp. boekhouder 5de kl. en ambtenaar bij die middelen. Benoemd: Tot tijdelijk opziener op ƒ75 's maands W. R. March, thans particulier Geplaatst: Te Soerabaia de wdn. verificateur Van der Eist en de opziener March. Overgeplaatst: Van Batavia naar Pasoe roean de ontvanger A. A. De Bruyn; van Tan djong Poera (Oostknst Sumatra) naar Batavia de verificatour A. Van IJseldijk; van Siak sii Indra- poera (Oostkust Sumatra) naar Soerabaia, de boekhouder A. Coenraad; van Soerabaia naar Tandjong-Poera (Oostkust Sumatra) de vorifica- tour F. H. Wosterkanip; van Bclarigan (Oostknst Sumatra) naar Cheribon do verificateur der 3de klasse C. Keyner; van Cheribon naar Belawan (Oostkust Sumatra) de verificateur dor 3de klasse W. P. Anthonijsz; van Soerabaia Daar Probolinggo de tijdelijke opziener J. E. C. Sneil. Bepaald: Dat blijft geplaatst to Tandjong Poera ^Oostkust Sumatra) de ontvanger Pieters. Aangesteld: Tot makelaar to Semarang, G. Stoll. Aangewezen: Als tjjdelijk vervanger bij ontstentenis of verhindering van den president der Javasche Bank, de heer H. P. J. Van den Berg, oudste directeur. In het geval, dat do oudste directeur, de heer H. P. J. Van deu Berg voornoemd, verhinderd is al9 tijdelijk vervanger van den president op to treden, de heer J. Reysenbach, directeur-secretaris. Bij het openb. lager oud. van Europeanen. Benoemd: Tot onderwijzer 3de klasse, P. W. Hararaan3, daartoe gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal. Belast: Met de waarneming der betrekking van onderwijzer 2do klasse G. B. Feekens, van verlof van Europa terugverwacht, laatstelijk onderwijzer der 2de kl. Overgeplaatst: Van de school te Koepang, Timor, naar de 7de school te Batavia, de onder wijzer 3de kl. L. Hottinga. Geplaatst: Aan de school te Koopang, do ben. onderwijzer 3de klasso P. W. Hamman; aan de 2de gemeDgde school te Batavia, de met do waarneming der betrekking van onderwijzer 3do klasso belaste ambtenaar G. B. Feekes. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Geplaatst: Op de Woaterlijnen de wd. op zichter lste kl. W. G. Van Merkesteijn. DEPAllTËMKNT VAN OORLOG. Geplaatst: Als gewestelijk intendant te Batavia, de majoor- intendant bij de Vde afdeeling van het departement van oorlog T. Rinses; bij aankomst in lndiü to Batavia, de militaire apotheker der 2de klasso, bestemd voor den dienst hier te lande, H. B. C. Gieben. Overgeplaatst: Naar het 3de depotbataljon, de kapitein der infanterie bij het 2de bataljon, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, H. A. Do Graaff. Ontslagen: Met ingang van 3 Decomber 1S98, op verzoek, wogens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen uit Hr. Ms. militairen dienst, de officier van gezondheid der lste klasse J. F. Tulleners; eervol als militair commandant van Amboina en Tei nate, de luitenant kolonel der infanterie H. F. C. Van Bijlevelt. Benoemd: Tot militair-commandant van Amboina en Ternate, de luit.-kolouel der infanterie H. G. Willems. Overgeplaatst: Naar het 16do bat., de lste lait. bij het 6de bat,, geëvacueerd van Atjeh naar Padang J. P. Donk; nanr het 17de bat. de lste luit. bij het 7de bat., geëvacueerd van Atjeh naar Paduug, M. Van der Vliet. Geplaatst: Bij aankomst bij het 17de bat., de 2de luit. der inf. uit Nederland verwacht wordende, zijnde bestemd voor den dienst hier te lande, J. E. Jautze. Benoemd: Tot adjudant bij do troepenmacht in Atjeh t, n. i., de lste luit. bij het lsto garni- zoens bataljon van Atjeh en Onderhoorigheden L. Swartjes. Verleend: Een maand verlof wogens ziekte naar Soekaboemi en Garoet, aan den offic. van gez. 2de kl. bij het krankzinnigengesticht te Buitenzorg L. A. Demmers; wegeDS xiekte een tweejarig verlof naar Europa, aan den^ kapitein kwartiermeester bij de militaire administratie F. W. Arndt. Bevorderd: Tot offic. van gez. lste kl. bij den militairen geneeskundigen dienst, de officieren van gez. 2do kl. J. A. Van Hasselt en dr. K. Van Roon. Verlongd: Met een maand het verleend ver lof wegens ziekte naar Malang aan den offic. van gez. 2de kl. van de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo S. Visser. Ovorgeplaatst: Van Batavia naar Buiten zorg, de offic. van gez. 2de kl. dr. F. S. Stibbe; van Buitenzorg naar Batavia, de offic. van gez, 2de kl. E. A. Kocli. Ontheven: Eervol van zijn betrekking van adjudant van het corps genietroepen en geplaatst bij den gewestelijken en plaatselijken geniedionst te Magelang, de lste luit. der geDio, met verlof te Djokdjakarta, Ch. F. Do Rochemont. Verleend: Wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa aan den lsten luit. der inf. J. H. Munter. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Soekaboemi, aan den lsten luit. der inf. bij het 2de reserve-bataljon, G. M. C. Ort. V erlongd: Met een maand het verleend ver lof wegens ziokte: naar Malang, aan den lsten luit. der inf. by het garnizoens-bataljon van Celebes, Menado en Timor to Makassor, P. J. De Roock; naar SindaDglaia, aan den 2den luik-kwartier- meester bij bet subsistoutenkader te Batavia, W. F. Wouter. V erleond: Een maand verlof wegens ziekte naar Fort-de-Kock, aan den 2den luit.-kwartier- meoster, geëvacueerd van Atjeh. H. C. E. Karsten. DEPARTEMENT VAN MARINE. Vergund: Te repatriëeren, wegens langdurig vorblyf in deze gewesten, aan den luit. ter zee der lste kl. A. A. Flaes, van Hr. Ms. wachtschip,.Bromo". Overgeplaatst: Van het gouvernements- stoomschip „Singkawang'' bij buitendienststelling op hot wachtschip „Bromo" als lste officier, do luit. ter zee der lsto kl. H. A. Schoonhoven en de luit. ter zee der 2de klasse M. J. Van Alphen de Veer. By de Gonvernemonts-Marine. Benoemd: Tot gezaghebber lste klasse, <To gezaghebber 2de kl., L. F. E. Hauët; tot gezaghebbor 2de kl., do gezaghebbers 3de kl. C. C. De Jongh en J. H. De Bos; tot gezaghebber 3do kl., de lste stuurman J. V. Crans. Ingetrokken: De detacheering van bet stoomschip „Zeednif" op het stoomschip „Reiger" van den 2den stuurman L. J. Resner. Kb de Stel. Werklar. z\)n opjeaomeaj DATUM. DAGEN. Volw. pera. Kin deren. Totaal. 11 Doo. Zondag 65 12 67 12 Maandag. 73 11 84 18 Dinsdag 79 16 95/' 14 Woensdag. 86 19 104. 15 Donderdag 86 20 1C6. 16 Vrijdag 87 20 107' 17 Zaterdag. 81 13 94

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 6