N°. 11911 Donderdag S3 December. A0. 1898 <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. l)lt ïiommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 December. Feuilleton. Drie Kerstmissen. 4) LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZEB COURANT; Voor Loiden per 3 maanden. franco per post Afzonderlijke Nommors t 1-10. 1.40. PRIJS DER AD VERTENTCEN Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooterd lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseereo buiten de stad wordt f 0 05 berekend. Ofiiciëele Kenulsgeyingen. Bnrgemeeater en Wethouders van Leiden, Gezien art. 8, late alinea, der wet van den 2den Jnni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regoling van bel toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welko gevaar, aohade of hinder kunnen veroorzaken Brongen bij deze tor algemeene kennis, dat door hen op hf-den vergunning ia virlonnd aan J. BIETHOVEN en reohtvorkrijgonden tot het oprichten van een rookery in het peroeel 8t. Aagtenetraat No. 2i. Burgemeester cn Wet houders voornoemd, Leiden, F. WAS, Bnrg-meester. 19 Deo. 1898. M. C. DEKHUIZEN, Weth., lo.-Secr. Na gehouden examen z$n de leeringen der Muziekschool van de Maatschappij voor Toon kunst alhier geplaatst als volgt: Piano, late klasse: M. W. H. Dekhuyzen, P. N. R. Dekhuyzen, A. Kloote, M. Van Ovost, C. Heringa en H. J. Christiaanse. 2de klasse: E. L. Maslhoff, A. Masthoff, A. C. Somerwil, C. Christiaanse, C. G. v. Groningen, N. Idzerda, L. M. C. Einthovon, J. Lafontaine, A. P. M. De Graaf, A. H. Van Koolbergen, S. C. Des Tombe, M. Broekhuis, M. Van Altena, A. Zeverijn, F. Vreede en M. Veldheer. 3de klasse: J. H. Romeyn, A. G. Peltenl>urg, W. P. J. Driessen, Ch. C. Emeis, M. G. Eraeis, A. L. Einthoven, J. G. H. Hovens Grove, J. J. Sprayt, J. C. Zeverijn, B. Zeverijn, E. H. Hesseling en M. W. C. Herfst. 4do klasse: J. C. Tiele, A. E. v. d. Kloes, C. A. Kelder, F. J. v. d. Wolk, J. C. Planjer, A. M. Zantvoort, A. C. M. Sanders, C. M. E. v. Hamel, F. A. Le Poolo, J. Cau, H. M. Cau, F. A. Des Tombe, J. A. N. E. R. Franeema, S. Des Tombe, H. Striening, N. Hoogevoen, F. Boele, J. Milikan, M. S. Bronkborst, H. J. Tiele, M. Mijer en J. A. Boele. 5de klasse: W. De Jong, C. J. De Wekker, K. J. Van Veen, H. J. Kindermann, T. Thora, H. v. d. Burg, L. G. Vijgb, B. Adriani, G. Van Driel en P. J. Brummelkamp. 6de klasse: J. C. Gleuns, Chr. A. Oudshoorn, B. M. Oppenheim, M. A. De Goeje, A. J. Juta, H. G. Essers, J. P. Zaayer, A. Ch. Zaayer, M. L. Mullor, J. M. Blok, C. Fortgens en H. J. M. Meerburg. 7de [klasse: I. Charbon, S. M. W. Gookoop en A. M. De Quay. 8ste klasse: J. P. Fockema Andreae, W. Greven, C. M. C. Van Gulik, E. M. Bos en J. C. De Quay. Sol o les en So loklasso: M. A. Coebergh, G. A. M. Sanders, A. Korteweg, A. 0. H. v. Blok- buyzen, E. Van Dam, J. S. Oloff, A. M. Zaayer, E. Dumont, L. v. d. Kloes, M. J. G. v. Leeuwen, M. W. L. J. Wijting, H. Kingma Boltjes, W. M. Do Graaff, A. Goekoop, Swaagmans van Hoorn, A. M. Vaillant, M. Hagen, J. M. Hooiberg, M. Esche, J. M. G. Vaillant, A. M. O. Verdam en F. C- Ouwerkerk. Viool: late klasseJ. A. Middendorp on H. Gr. G. Heringa. 23e klasse: P. Hesseling, H. Muller, E. J. Dingo- mans, A. C. v. Hamel, H. G. Van Kempen, H. J. Van Oordt, I. W. Werkman, J. C. Spiecker, J. I. p. v. Wensen en I. H. Miolée. y 3do klasse: H. A. De Rijk, F. S. C. Metzlar, C. Hovens Greve, O. Veit, W. Middendorp, N. G. Herfst, C. Punt, F. Borgerboff Mulder en I. H. Adriani. 4de klasse: J. M. A. Coebergh, E. M. Juta, W, J. Esche en J. W. Gleuns. 5de klasse: A. I. I. Sanders, W. F. I. Wijting, L D. Werkman en G. Muller. 6de klasse: R. Horst, H. J. Egter van Wisse- kerke. E. R. Opponheim, H. Striening en L. v. Groningen. Vdo klasse: B. Verdam. 8ste klasse: H. v. Hasselt. Violoncel, lste klasse: H. W. Egter van Wissekerke. 2de klasse: G. C. Lafontaine, W. G. F. Borger- hoff Mulder, J. A. Wijnmalen, D. Doyor en A. K. Horst. 3de klasse: C. E. Veit. 4de klasse: R. Werkman. 5de klasso: S. H. v. Groningen. 6de klasse: F. Muller en A. S. Oppenheim. 8ste klasse: C. Van der Hoeven, Theorie. 2de klassoC. Verdam, N. De Quay en A. Vaillant. 3de klasse: B. M. Oppenheim, H. G. Essers en J. C. Do Quay. 4de klasso: C. M. C. v. Gulik. 5de klasse: L. v. d. Kloes, M. W. L. J. Wijting, P. J. Bremmer en J. A. Hotz. 8ste klasso: M. J. G. Van Leeuwen en J. S. Oleff. Élémentair onderricht: J. A. Wijn malen, A. De Casparis, A. H. Adriani, F. Vreede, E. A. Vreede, B. J. Broekhuis, C. A. Somerwil, P. N. R. Dekhuyzen, M. W. H. Dekhuyzen en P. Korevaar. lste Koorzangklasse: A. H. Van Kool bergen, J. Boek wijt, J. M. S. Rosier, M. Van Altena, G. Lafontaine en J. C. Somerwil. 2de Koorzangklasse: A. C. v. Hamel, J. J. Spruyt, J. E. Muller, G. J. Muller, J. C. P. Planjer, L, G. Vijgh, W. A. Broekhuis, C. Christiaanse, H. J. Christiaanse, L. M. M. C. Einthoven, H. Broekhuis, M. J. Choufour, A. C. Somerwil, J. Drost en J. Lafontaine. 181o Solfègeklasse: Ch. C. Emeis, M. G. Emeis, A. C. M. Sanders, J. A. N. E. R. Fransema, H. J. Tiele, C. v. d. Kloot, C. M. E. Van Hamel en A. L. Einthoven. Solozangklasse: C. M. Diillmann, J. A. Diiilraann, J. A. Van Deventer, G. A.M.Sanders, W. P. J. Driessen, N. A. M. Sanders, H. I. Cohen on J. Kortmaan. Ensemblozangklasse: G. Van Dam, E. C. Filippo, J. M. Hooiberg, M. L. Muller, H. G, Essers, D. Van der Kloot en G. L. Lorentz, als mede de Solozangleerlingen. Orkestklasse: A. G. Boekwijt,P. J. Bremmer, G. W. Van Grasstek, F. De Wilde, F. De Stoppe laar, A. Rappard, C. Van der Hoeven en A. Panne- koek. H. M. de Koningin heeft gistermiddag te 5 uren audiöntie verleend aan verschillende opper-, hoofd- en verdere officieren van het leger. Dr. S. J. Van Royen, te Utrecht, vierde zfjn 40jarige loopbaan als dokter; in 1850 promoveerde hfj to Leiden in de philosophic en in '58 in de geneeskunde. Tot directeur van het instituut voor doof stommen te Groningen is benoemd de heer P. Roorda, leoraar in het Engelsch aan het Gymnasium te Groningen. Voor de betrekking van rector aan het gymnasium te Nijmegen zfjn op de aanbe velingslijst geplaatst: dr. A. W. Van Geer, rector te Dordrecht, en dr. K. G. P. Schwartz, rector te Doetinchem. De afdeeling 's-Gravenhage van de Maat schappij tot Bevordering van de Geneeskunst zal den 4den Januari haar 50-jarig bestaan herdenken met een feestelijke bijeenkomst in het gebouw der Loge. De feestrede zal worden uitgesproken door dr. A. Sikkel. In een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal dringt het bestuur van het Landbouw-Comitó aan op aanneming van de op de Waterstaatsbegrootin? uitgetrokken som van 20,000 als bijdrage in de kosten voor een waardige vertegenwoordiging van de Ned. Paarden- en Veerassen op de Wereld tentoonstelling van 1900. Adressant acht het vooral een eisch, dat onze Nederlandsche paarden als uit Ne Ier land afkomstig in Frankrijk bekend worden en hiertoe kan voorzeker door een flinke inzending een stoot gegeven worden. Met ernst dringt bij b^J de vergadering aan om den landbouw de gelegenheid tot deelneming Diet te onthouden, en dit zal bet geval zijn, wanneer de subsidie voor het onderdeel Landbouw wordt besnoeid. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën brengen ter algemeene ken nis, dat, ingaande 1 Januari 1899, verboden wordt de in- en doorvoer uit het buitenland van vleescb, afkomstig van éénhoevige oieren. Dit verbod is niet toepasselijk: lo. wat den invoer betreft, op het vleesch van in hun geheel aangebrachte dieren, waaraan de huid en de ademhalings organen vast zijn en hetwelk aan het eerste kantoor door den districtsveearts of een zijner plaatsvervangers bij onderzoek voor consumtie geschikt wordt bevonden; 2o. wat den doorvoer betreft, op het vleescb, hetwelk zoodanig is verpakt, dat er geen gevaar voor overbrenging van besmet ting bestaat. De Ylaamsche Opera van Antwerpen gaf Maandag te 's Hertogenbosch voor een volle zaal „Tannh&user," met Joh. Schmier, De Busscher, Wijnbergen, Tassen, de dames Levering, Callemien en Ferni. Het publiek was zeer ingenomen met deze Uitvoering en juiebte d» artisten herhaaldelijk en luide toe. Het is gebleken, dat de monding der geweren, M. 95, door het veelvuldig en niet altijd volgens de regelen uitpompen met een pompkoord, zoodanig kan uitslijten, dat de trefkans daardoor vermindert. Daarom is door den directeur der artillerie-inrichtingen voorgesteld wederom als vanouds pomp stokken in te voeren. Vad De officier van administratie dor 2de kl. H. J. J. Renier, uit Oost Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Bij de Marine en het corps Mariniers begint de diensttijd, geldig voor berekening van pensioen, b\j het 16de levensjaar, bij de landmacht bij het 18de levensjaar. Militairen, die vroeger by de landmacht dienden en bij de marine of het corps mariniers overging n, worden bij pensionneering tob heden toe ook berekend van hun 16de jaar af. Thans is door den minister van marine be paald, dat de diensttijd, voor de berekening van pensioen geldig van laatstbedoelde mili tairen, eerst zal beginnen te tellen bij het 18de jaar. Het stoomschip „Etna" arriveerde 19 Dec. van Amsterdam te Cuxbaven; de 0Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 20 Dec. Point de Galle; de „Lombok", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Dec. te Padang; de „Pomona" vertrok 19 Dec. van Neufahrwasser naar Amsterdam; de „Sultan", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 18 Dec. ts Lissabon; de „Van Imhofif", van Amsterdam naar Padang en Batavia, pas seerde 20 Dec. Dunzeness; de „Ancbises" vertrok 18 Dec. van Batavia naar Amsterdam; de „Gedé," van Rotterdam naar Java, vertrok 20 Dec. van Southampton; de „Kaiser" vertrok 19 Dec. van Delagoabaai naar Rotterdam en Hamburg; de „Rotterdam" arriveerde 20 Dec. van Nieuw York te Rotterdam; do „Cluden," van Amsterdam naar Nieuw-York, is 20 Dec. Lizard gepasseerdde „Prins Willem I" vertrok 19 Dec. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem III" arriveerde 20 Dec. van Amsterdam te Paramaribo. Alkemade. Ten gevolge van de laatste uitspraak van den Militieraad zullen bier voor de lichting der nationale militie dienstplichtig zfjn, om in Maart 1899 te worden ingelijfd: No. 3 P. De Jong, No. 6 I. Roeloffs, No. 8 C. Versluis, No. 9 P. Warmerdam, No. 13 M. C. Snijders, No. 14 C. G. Van der Zwet, No. 16 L. Van Hameren, No. 17 J. Hoogen- boom, No 19 J. Spruitenburg, No. 22 E. Van Veen en No. 25 G. P. Wortman. De hoogi.re nummers zullen dus vrij zijn. Hillegom. Door den beer L. L. Veenen- daal, hoofd aan de openbare school alhier, welke betrekking ruim 43 jaren alhier door hem werd waargenomen, is met ingang van 1 Mei 1899 eervol ontslag aangevraagd. Gisteravond te circa 7 uren had de heer J. A. Guldemond, to Lisse, bfj het alrijden van de stoomtram bij het Hotel van den heer Sistermans, alhier, ten gevolge van een dui zeling, het ongeluk van het balkon to vallen, by werd bewusteloos opgenomen en getracht in de woning van dr. J. D. De Boer, waar gelukkig bleek, dat de gevolgen van den val niet van ernstigen aard waren, zoodat hy eenige oogen blikken later, met een lichte verwonding aan het hoofd, per rijtuig naar zijn woning kon terugkeeren. Oudshoorn. Het aandeel dezer gemeente in het voor de lichting van het jaar 1899 te leveren contingent bedraagt 6. Voor de inschrijving der nationale militie van manlijke iögozetenen dezer gemeente, ge boren in het jaar 1880, zal zitting worden gehouden ten gemeentehuize op Dinsdag 10 Januari 1899, van des voorm. 10 tot des namiddags 2 uren. Dr. H. Meur6inge ia door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente ook voor het jaar 1899 benoemd voor het verrichten van den doodschouw. Oude-Wetering. Ten lokale van den hoer Beerepoot vergaderde het bestuur van de IJsclub „Ijsvermaak zij ons doel". De niet herkozen penningmeester L. De Prie droeg zijn opvolger P. De Jeu Cz. zijn functie over, en de kasgelden ad f 128.485, de niet her kozen secretaris H. Van der Burg deed over dracht van boeken en bescheiden aan den nieuwen titularis H. G. Jonkman. De voor zitter dezer vereeniging heeft ontslag genomen tot werkelijk leelwezen van het overige bestuur. Van de 16 commission waren er 13 tegen woordig. Bjjnsburg. Door kiesgerechtigden der Ned.-Herv. Gemeente alhier zijn als kerk voogden herkozen de heeren J. v. Klaveren (presid.-kerkvoogd), H. Van Egmond Jz. en P. Van der Meü Pz. Rypwetering. In de vergadering van de le^on der R.-K. Kiesvereeniging „Alkemado" (Westelijk geoeelte), gehouden alhier op DinB' dag 20 December, werd in plaats van den heer H. Waarle, die de gemeente beeft ver laten, als lid van het bestuur gekozen de heei C. Van dor Hurk, hoofd der school alhier. De vergadering werd bezocht door 37 leden. In de daarop gevolgde bestuursvergadering werd de heer H. v. d. Poel gekozen als vice president. Zoeterwoude. Door de vereenigde vergade ring van kerk- en armbestuur is tot lil van het R.-K. Parochiaal Armbestuur in de Zuid buurt gekozen de heer P. Hogeveen, aan wier heden de betrekking van secretaris dier ver eeniging is opgedragen. Zoetermeer-ZegwaanL Tot notabelen dei Herv. Gemeente alhier zyn herkozen de heerep A. Bos Atz., te Zoetermeer, en A. G. Var Sittert, te Zegwaard, en tot diakenen de heerei A. Bos Abz. en Johs. Blonk. Door Burg. en Wetbs. is aan belang hebbenden ter openbare kennis gebracht, dat krachtens art. 33 der verordening op de brand weer alhier, te Zoetermeer op Wo nsdag en 28sten en te Zegwaard den 27sten, 28sten en 30stun dezer maand de gewone schouw zal worden gedreven over alle stookinrich tingen en rookgeieidingen, alsmede over all} magazynen en bewaarplaatsen van brandstof fen enz. Lakmé. Voor een op alle rangen goed bezetten schouwburg werd gisteravond door de Fran- sche Opera uit Don Haag alhier gegeven da opéra comique in drie acten „Lakmé", woorden van Gon .iaet en Ch. GQls; muziek van Léo Delibes. Door de wijze, waarop „Lakmé" werd opgevoerd, gaf de Fransche Opera weder eep bewij3 van haar degelijkheid. Het was dan ook zeker bet voorgevoel daarvan, dat het publiek in nog zoo t&lryken getale had doen opkomen, niettegenstaande twee andere uit voeringen op muziekgebied, welke tegelijker- tyd hier ter stede plaats hadden. Mile. Miranda zong de titelrol ontegenzeglijk met veel virtuositeit, met bezieling en bezie lend, vooral ook, wat niet weinig betekenis heeft, met goede actie. Zy werd dan ook menigmaal toegejuicht, een teeken, dat z\j de groote verwachtingen, wulke men van haar had, niet teleursteldo. Haar zaDg in den tempel „Blanche Dourga" was in hooge mate indrukwekkend; zoo ook in het twe.de be drijf de bekende, schoonklinkende „Lógendo de la fille du parii". Zuiver en mooi werden Wie andera zoo redeneerden de detectives verder kon mot den misdadiger gemeene zaak gemaakt hebbeD, dan de eenige peraooD, die alleen niet bewusteloos gemaakt was: Mina? Al haar tranen, haar verzekeringen, haar uitbarstingen van wilde vertwijfeling werden door de vertegenwoordigers der wet als comedie beschouwd, waardoor zij zich van de verdenking hoopte te zuiveren; al dover- 1 zekeringen van Qussie, dat zy nooit iets ver- 4 dachts by haar vriendin bemerkt had, baat ten niets Mina werd naar de gevangenis overgebracht. De detectives vernamen natuuriyk onmid dellijk, dat Mina een bruidegom had, en onvermoeid zochten zy nu naar Frits Lehmert, dien zy vier en twintig uren later vonden. Zy beschuldigden hem onmlddeliyk de juweeien- dief te zyn; maar Frits begon een omvaDgryk bewys, dat zijn onschuld moest bewyzen. Hy leverde een afdoend alibi. Sedert eenige maan den woonde hy nameiyk by bloedverwanten van Quesie, en dezen bezwoeren, dat Lehmert gedurende de laatste dagen en nachten hun woniog niet verlaten had. De justitie deed alle mogolyke moeite, om zyn verklaringen en die van zyn onder eede gehoorde getuigen te ontzenuwen, maar het gelukte haar niet. Vier weken lang duurde bet onderzoek, gedurende welken tyd Mina in de gevangenis moest blyven, terwijl Frits in vrijheid was, daar een Iersche kroeghouder den vereischten borgtocht voor hem gesteld had. Toen liet men de zaak loopen en ook Mina kreeg haar vryheid terug. Nu was zy vry, maar ellendig, ziek en moe deloos! En toch stond haar nog het ergste te wachten, toen zy, van alle middelen ontbloot, zich onder de bescherming van haar bruidegom moest stellen. Zy zocht Frits in zyn woning op, daar hy, onbegrypeiyk voor haar, ver zuimd had haar na afloop der preventieve hechtenis voor het gerechtshof op te wachten. Zy vond den kleermaker in het huis van Guasie's Ierscbe bloedverwanten met dezen aan een welvoorziene tafel zitten. Verscheidene whiaky-flesschen en een gevulde bierketel be- wezeD, dat men zich uitBtekend amuseerde. De kleermaker toonde geen neiging om op te staan, toen zyn bruid binnentrad. „Wat verlangt gy van my?" vroeg hy. Zyn barsche, afwijzende toon trof Mina als een vuistslag. „Wat Ik van je—verlang?" stamelde de ongelukkigo.maar, Frits, ik jy „Laten wy het kort maken," viel de ellende ling haar barsch in de rede. „Wy hebben nieta meer met elkander te maken. De justitie moge je vrygelaten hebben, ik geloof toch, dat gy medeplichtig waart aan den juweeien- diefstal." „Fritsl" schreeuwde het bedrogen meisje; „Frits, ben je wel by je verstand?" „Eu kort en goed ik heb genoeg onaan genaamheden door je gehad; bet is bet beste, dat wy elkander niet meer kennen." Niet in staat zich te bewegen, stond zy daar bleek als een doode. De voeten weigerden haar den dienst, en zy moest ai haar krachten iDBpannen, om niet bewusteloos neer te zygeü. Eindoiyk zeide zy met gebroken stem, doch zonder tranen: „Goed - ik begryp je. Ik bo- gryp alles. Maar ik heb in het geheel geen geld ik moet je verzoeken, my myn spaar bankboekje terug te geven." „Je spaarbankboekje?" „Zeker, het boekje, waarop je myn spaar- penDiogen hebt laten inschryven. Ik gaf je elke maand vytrien tot achttien dollars myn loon myn spaarpenningen." De kleermaker sprong op. Schynbaar woe dend sloeg hy met de vuist op de tafel. „Brutaio leugenaareter I" schreeuwde hy en keek daarby naar een boek der kamer om Mina's blikken niet te ontmoeten; .niet één cent heb ik van deze vrouw gekregen, sedert ik in Amerika ben. Maar, Datuuriyk, wie steelt, liegt ook. Er uit, onbeschaamde I" Mina vluchtte naar de deur, want hy had dreigend een stoel opgenomen. Maar nog een oogenblik bleef zy op den drempel staan, om, alsof haar eensklaps een licht was opge gaan, uit te roepen: „Wie steelt, - liegt ook 1 Zoo heet het, en zoo paesen de woorden op jou!" Hierna yide zy voort, en het nieuwe spot tende gelach van Gussie'e bloedverwanten klonk haar na. Mevrouw Knoth was niet weinig verwon derd op zekeren dag een brief te ontvangen, die blykens de postzegels uit Amerika kwam. Hoofdschuddend maakte zy hem open en een uitroep van verrassing ontsnapte aan haar lippen, nadat zjj de eerste regels gelezen bad. „Stel je voor, deze brief is van Mina," wendde zy zich tot baar echtgenoot, met wien zy aan de ontbyttafel zat. „Van welke Mina?" vroeg de kantonrechter over de krant heen. „Van Mina Eleinert, onze vroogere keuken meid, die naar Amerika gegaan is. Do onge lukkige scbryft my, dat zy in al haar ver wachtingen bedrogen is en zich nu zonder middelen, der wanhoop naby, te Nieuw-York bevindt. Zy verzoekt my haar het geld voor de terugreis naar Duitschland te zenden en haar weer in dienst te nemen. Lees maar zelf, Oscar, welk een diep leed uit deze een voudige regelen spreekt, en Mina was altyd een braaf, vlytig meisje." „Stuur baar dan vandaag nog het geld en natuuriyk oen weiDig meer dan de reis kost. Ja, dat is niet de eerste, die in Amerika ongelukkig geworden is. Weinigen gelukt het daar ginds en velen gaan er ten grondel" Weer bevond Mina zich in de dompige ruimte van het tusechendek, en ditmaal gevoelde zy zich nog veel ellendiger, want het wreeds, vreemde land had haar alles ontnomen, wat zy bezeten had, toen zy er heen ging: werklust, haar weinigje geld en- haar eer. Bovendien ook den bruidegom, wiens verlies zy evenwel minder betreurdo, want by bleek een ellendeling te zyn. Doodarm keerde zy naar haar vaderland terug, en dat zy dit nog kon, dat zy niet in bet groote, liefdelooze Nieuw-York ellendig ten gronde was gegaan, bad zy alleen te danken aan de goedheid van haar vroegere mevrouw, die haar behalve een trooetryken brief het reis geld gezonden had. Mina stond, over bet noodlot nadenkend, op het voor de tusschendeks-paseagiers toe gankelijke deel van het dek, toen een hand zacht op haar schouder word gelogd. „Juffrouw Mina Kleinert," zeide een diepo mannenstem achter haar. „Meneer Kolbl" riep Mina bewogen uit. Jubelend sprongen de beide kindoren van den weduwnaar naar haar toe, kusten haar en verheugden zich over het onverwacht weerzien. „Nu, is het u in Amerika ook zoo gegaan als my?" vroeg Kolb trouwhartig; „heefthet vreemde braad niet gesmaakt? Ja, het is een eigenaardig land, dat wy verlaten, zoo groot, zoo ryk door de natuur met kostbare gaven begiftigd, en toch - voor ons, Duitschers, misdeeld van alles, wat onB het leven e n- genaam maakt. Sommigen gewennen nooit, aan do AmerikaanBcbe lucht, en de anderen, die er wel aan gewennen, worden dikwyls zonderlinge menBChen in deze verandering. Dat heb ik by myn oom kunnen waarnemen. (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1