X. automobiohDclub, die te Amsterdam vertegen woordigd is, te verhalen. Mochten do Rykstollen onverhoopt gehand haafd blijven, dan zullen aan do tolgaarders middelen tot voorkoming van ontduiking gegeven worden. De Minister zal de motiveering van de uit spraken van Raden van Beroep enz. overwegen. Hg wenscht te bevorderen een ruimere toe passing van de invoerrechten-wet en gaarne wil hy medewerken bet kadaster zoo goed mogelijk te maken zonder daaraan echter een rechtsgeldig karakter te geven. Voorloopig kan de rangschikking van de gemeenten voor het personeel over het alge meen niet worden herzien. Onderzocht zal worden het betalen van be drijfsbelasting door alle buitealandsche schip pers. Bij een partiëele herziening van het Per soneel zal vooral ook aandacht aan de koffie huisaanslagen worden gewijd. Met den heer Van Alphen erkent hij, dat in zake de aanslagen op ongebouwde eigen dommen misstanden moeten worden weg genomen. Da heer De Ras verklaarde zich bevredigd door 's Ministers antwoord. Da heer Pijnappel wenschte het kadaster zoodanig te herzien, dat de grondeigenaar en de landmeter mter overleg plegen omtrent de grenzen van het eigencom, opdat laatst genoemde niet tevens eigen autoriteit zij. Het algemeen debat is daarop gesloten. Bij de tehandeling der artikelen verklaarde de Minister aan den he6r Van Gijn, dat hij bij de levering van de brandkasten voor do betaalmeesters mededinging zal toelaten van Neaerlandsche fabrikanten, die op de hoogte van hun vak zijn. De heer Van Limburg Stirum drong aan op bescherming der gistindustrie. De heer Bouman vroeg een vast traktement voor de deurwaarders der airecte belastingen Do heer Veegens wenschte een organieke regeling der traktementen van de ambtenaren van den waarborg van gouden en zilveren werken. De heer Mutsaers bepleitte een betere regeling van de toelagen aan de commiezen der Rijksbelastingen. Avondvergadering van Maandag. Onder leiding van den waarnemenden voor zitter, baron Michiels van Verduyaen, werd de behandeling van het begrotingshoofdstuk Financiën voortgezet. Uit '8 Ministers beantwoording der sprekers bleek o. a.: Hij zal nagaan of invoerrecht op gist kan worden voorgesteld. Dat op vaten en fusten kan misschien bij de tariefsherziening verhoogd worden. Vaste traktementsregeling voor de deurwaarders acht hij niet aanbe velenswaardig. Tegen organieke regeling der traktementen van de waarborg-ambtenaren heeft de Minister in beginsel geen bezwaar. Met de nog nader door den heer Bouman aanbevolen rondzending der belasting-waar schuwingen per post, kon de Minister niet sympathiseren. Plei jooien van de heeren Roessingh en Van Alphen voor de positieregeling der Rijkskler ken stuitten bij den Minister af op's Ministers ernstig strevon naar zuinigheid, zoodat hij in deze niets kon beloven, al was hü, na her nieuwden aandrang van den heer Van Alphen, alsnog bereid de belastingdirectauren over de gevraagde traktementsvcrotteriDg te booren. Aan den hoer Bastert, die 15,000 voor stichting van vier commiezen-woningen bij den toestand der financiën nogal hoog vond, antwoordde do Ministerdat dit maximum wellicht niet geheel noodig zou zgn. Den heer Bastert beviel ook niet het ge bruik van het kanongeweer op jacht en wil Je dit zelfs verbieden. De heeren Pytlerscn en Van Alphen kwamen op voor de belaDgen der teekenaars bij het kadaster. De ankerkustvisscberü op hot Hollandscb Diep vond in den heer Meesters een tegen stander wegens züu vreos voor veroieling van do elft en zalm, en in een uitvoerig be toog ondersteunde de heer Rink den hoer Bastert in zijn oppositie betrekkciyk de jacht met het kanoDgeweer op het Hollandsch Diep en in het Vuile gat. De nationale indus trie de eendenvangst door eendenkooien woidt door de jacht met dit vooral door Engelschen geliefd wapen bedreigd en dit ter wille van een klein bel ing van de schatkist. Nadat de heer Svneenge teruggekomen was op do positie der landmeters, wees de Minister op de bepaling in de pacbtvoorwaarden, dat de jagers op grooten afstand van de eenden kooien moeten biyven, die daardoor niet be nadeeld worden. Wordt er echter schade toe gebracht, dan zal het geweerkanon verboden worden. Zonder bepaalde beloften af te leggen wilde de Minister nog eens verbetering van de positie der teekenaren en landmeters nagaan door regeling in verband met de dienstjaren; dus zonder traktementsverhooging. Een absoluut verbod van de ankerkuilvis- scherf achtte de Minister niet noodig, maar de voorlichting van den adviseur voor vis- schery dr. Hook in deze is voor den Minister een geruststelling. Do hoer Rink was niet tevreden over het antwoord van den Minister en stelde daarom bfj motie (later te behandelen) voor, dat de Kamer de noodzakelijkheid uitspreke, dat op de openbare wateren de jacht op waterwild met het kanongeweer worde verboden van overheidswege. Hierby moet nog vermtld 's Ministers protest tegen de bewering van den heer Rink, aan wiens motie de heer Bastert reeds steun toezegde, dat hü deze zaak en bagatelle had behandeld. Ten slotte werd de begrooting van Finan ciën aangenomen met 57 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren: De Ras, Merkelbach, v. d. Heuvel, v. d. Zwaag, Troelstra, Van Vlymen en v. d. Kun. De Kamer begon toon nog aan de Oorlogs- begrooting. De algemeene beraadslaging hierover werd ingeleid door den heer Van der Zwaagmet een betoog over de mogelijk heid van ontwapening, dat edele denkbeeld, alleszins vatbaar voor practische toepassing en strekkende tot bevordering van den onder- lingen vrede. Hy wenschte, dat Nederland, met ter zyde stelling van de gedachte, dat anderen ons tot tegenweer dringen, het voor beeld zou geven, te meer, daar geen aanval in 't zicht i3 en bovendien ae mogeiykheid van aanval toch bestaat, ondanks onze oorlogs toerustingen, met groote kans toch het onder spit te delven. Op do bekende gronden bestreed hg overigens de oorlogsuitgaven, die de ontwikkeling der nationale welvaart beletten; alle sociale her vormingen doen afstuiten op het financiëele bezwaar. Spr. bracht ook hierby te pas da vre Jestoodschap van den Czaar, overigens de wreeJheid in het licht stellende, gelegen ia het gebruik van alle oorlogsmateriëel. In dezen gedachtengang en wegens het optreden der Vorsten tegen de volken wenscht by het recht van oorlogsverklaring te geven in handen der Volksvertegenwoordiging. Zyn denkbeel den omtrent de krijgstucht ontvouwende, kwam spr. tot de conclusie, dat volks solidari teit zelfstandigheid geeft, die het geheel byeen- hou;t en eerbied afdwingt. Men zoeke geen militaristisch bondgenootschap, maar een, aat berust op de kracht der humaniteit. De heer Truyen kwam terug op het denk beeld van uitkeering aan de miliciens na volbrachten diensttyd. De heer Verhey vroeg naar de plannen van legerorganisatie, besprak de uitlegging van eenige bepalingen der militiewet met betrekking tot een broederdienst en drong aan op wyziging der bevorderings- en pension- neeringswtt met het oog ook op de nagelaten betrekkingen van minderen. De heer Troelstra ODtkende ook, dat do oorlogsmillioenen tot hun doel kwamen, beriep zich op citaten, die zouden aantoonen, dat de militaristen zeiven twgfelen aan de mogelyk- heid onzer verdediging, bepaal Jelyk tegeoover een overmachtigen vyand in het open veld. Aan zoodanige slachting wil hy de zonen van het volk niet blootstellen. En evenzeer meende hg, dat de verdediging van onze onafhankelykheid niet gewaarborgd is door de stelling van Amsterdam, aie niet bestand zal blyken tegen de moderne oorlogvoering. Tot versterking van den twijfel aan het afJoende van ons verdedigingsstelsel, zeer ten nadeele van de belastingschuldigen, beriep by zich op mannen als Kerdgk en Mees, ook om te doen uitkomen, dat het niet alleen sociaal- democraton en antimilitaristen zyn, die het doellooze der militaire uitgaven beweren. Op het vostspoor van den heer v. d. Zwaag wees ook by op de vele productieve uitgaven, die met het gekapitaliseerd bedrag aan oorlogs- en marinekosten kon ien gadam worden. Voortzetting dier nuttelooze uitgaven ware derhalve niet te verantwoorden. Voorts vroeg hg omtreot een speciaal punt inlichtingon: nl. het dwingen van een milicien, hartlgder, tot gymnastische oefeningen, waar door hy stierf, terwyi een pensioenverzoek van zgn vader werd afgewezen, omdat de ziekte niet in dienst was ontstaan. De he9r Pijnappel wierp verre van zich, dat by anti-militarist zou zgn door een ver- duiielgking van hetgeen hy vroeger gesproken heeft over eigen grond en onafhankelykheid en nog houdt hy vol dat niet-verdediging van onzen bodem ons duur te staan zou komen. Evenmin kunnen wy wachton tot wy bedreigd worden en spr. meent dat wy niet beter eerbied zullen afdwingen en karakter toonen dan door kracht te toonen. Alleen uit plicht gevoel besteden wy dus veel geld aan het krygswezen. Hy betwyfelde of andere mogend heden ons zouden volgea in ontwapening. Te halftwaalf werd de vergadering verdaagd tot hedenmorgen. II uren. Oorlogsbegrooting voor 1899 ©9 Commissie van Rapporteurs in de Tweeie Kamer heeft een reeks van amendementen voorgesteld, strekkende; lo. de voorgedragen verhoogingen voor oefening, kampeeren van troepen, enz. te doen vervallen; 2o. de by nota van wyziging voorgedragen verhooging, om het tegenwoordig gebouw der Hoogere Krijgsschool met de noodige lokalen voor een laboratorium, enz. uit te breiden, van de begrooting af te voeren; 3o. eveneens te doen vervallen de posten, uitgetrokken voor aankoop van eon terrein voor de verbetering van het militair hospitaal te 's Gravenhage, voor het bouwen van een ryloods by de Alexander-kazerne te's-Graven hage; voor het bouwen van een overdekte rüloods te 's Hertogenbosch en voor het bouwen van een ryloods te Amersfoort. Vestingbegrooting voor 1S99. De hoer Kerdgk heeft een amendement voorgesteld, om art. 4 te verminderen met 4S4,000, met de bedoeling thans nog niet over te gaan tot het maken van de bomvrye gebouwen in de forten Liebrug en Pennings- veer. De Commissie van Rapporteurs heeft een amendement voorgesteld, om het bedrag, aan gevraagd als eerste termyn voor het maken ▼an gebouwen in do 5 forten Zuidwykermeer, Den Ham, Krommeniadyk, Marken-Binnen en Edam, niet toe te staan, en om niet over te gaan tot het inrichten van gronddepots en sectorparken voor het opleggen van hot artillerie- en geniemateriaal in do stelling van Amsterdam. Hygiëne on bacteriologie. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat tot het doen van onderzoekingen op het gebied van hygiëne en bacteriologie, ten behoeve van het Geneeskundig Staats toezicht beschikbaar zyn gesteldhetBoerhave- laboratorium te Leiden (directeur prof. dr. Mac Qillavry) en het pharmaceutisch labo ratorium aldaar (directeur prof. dr. Wysman), het pathologisch instituut van de universiteit te Utrocbt (directeur prof. dr. Spronck) en het hygiënisch instituut aldaar (directeur prof. dr. Eykman); voorts het hygiënisch pharma- cologisch laboratorium van de universiteit te Groningen (directeur prof. dr. Fokker) en hot hygiënisch laboratorium van de gemeente- lgke universiteit te Amsterdam (directeur prof. dr. Saltet.) Voorts zgn regelen vastgesteld betreffende de bevoegdheid van den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht, om die onder zoekingen te doen instellen, de wgze van verzameling en verpakking van de te onder zoeken stoffen, de wyze van het onderzoek en de wyze, waarop de directeuren der labo ratoria aan den inspecteur (desverlangd per telegraaf) mededeeliug doen van de uitkomsten van hun onderzoek. De kosten van de onder zoekingen worden gekweten uit de kas van den Geneeskundigen Raad. Dit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Dr. H. P. M. Van der Horn van den Bos benoemd tot schoolopziener in het district 's-Hertogenbosch, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als directeur der Rnks-boogere burgerschool te Tilburg en als schoolopziener in het arrondissement Tilburg. Met ingang van 1 Januari 1899, aan P. H. Von Sijben de Mnroije eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks-hoogere burgerschool te Roermond. Goedgekeurd dat aan O. F. Cleveringa, burge meester der gemeente Koog aan de Zaan, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeente. Een pensioen van 457 verleend aan S. J. F. Piguiilet, laatstelijk commies 1ste klasse bp 's Rijks belastingen. De noD-activiteit van don eersten luitenant der infanterie C. A. J. Struiken, op zijn aanvrage en te rekenen van 1 Januari 1899, voor den trjd van één jaar verlengd, mede zonder bezwaar der schatkist. Min. beschikking. Voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1899, benoemd tot assistent van het Rijksproefstation voor zaad- controle te Wageningen, G. Azings Vonema. aldaar. De gewone audiëntiën vau de ministers van oorlog, koloniën en waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend.dat het saldo van 'a Ryka schatkist op 17 «lezer bodroeg: bij de Nedcrlandscbo Bank 20,985,594.53l/a en bij de betaalmeesters ƒ2,732,088.63. Te zamen ƒ23,717,683.16'/.. Siarktborlohten. Alfen, 19 Deo. Aangevoord 19 wagens kaas, partgen, ts zatnea 849 stuks. Prijs: Goudsche kaas lata qual. 21.— x 23.zwaardere a 2de qual. ƒ17.a 20.—. Edammer f a Leidsche kaas de 150 kilo. Handol matig. KSltffdim, 19 Deoember. De markt toonde een fliuken aanvoer. Voor de meeste artikelen was ook wat meer kooplust, zoodat er ton slotte niet veel onverkócht overbleef. Ia de prijzen kwam weinig verandering voor. INLANDSOHE GRANEN. Witte Tarwe werd dooréén 10 cents hooger betaald on is nagenoeg alles opgeruimd. Extra pniko qualiteit braobt nog iets boren de noteering op. Ylaamsche en Zeeuwsche de beste ƒ6.90 tot ƒ7.10 dito dito middelb. 6.40 6.70 Flakkesscho en Overm. de besto 6.80 a 7. dito n dito middelb. 6.81 B 6.60 Mindere en geringe soorten a 5.80 6.10 Canada5.10 6.— Voorts werd verkocht per 100 Kilo: Boète qualiteit Witto 8.75 tot 9.— Goede dito 8.50 s a 8.70 Mindere a dito a 8.25 s 8.85 Boode Tarwo was in goodo qualiteit weinig aan de markt. Polder ƒ210 tot 225, overigens 195 tot ƒ200. Bogge ging tot vorige prjjzen van de hand. Zeeuwsche en Ylaamsche naar qual. 6.20 tot 6.60 Overm. en N.-Brabantsohe 4.80 a 6.20 Gerst werd in alle soorten tot vorige prijzen afge daan. Zomer- en Chevalier- echter traag. Vlaamecho en Zeeuwacbo Winter-van f 4.90 tot ƒ5.80 Ovormaasohe en Flakk. 4.70 n „5.10 Afwijkende en mind, soorten a a 4.26 a 4.50 Vlaams he, Z. en Flakk. Zomer- a a 5.10 m a 5.35 Mindere qualiteit a a 4.75 5. Chevalier a 5.25 a 6.— Voorte verkooht por 100 Kilo. Zeeuweohe Winter ƒ7.80 tot ƒ8.80 a Zomer- 8.a 8.85 Chevalier 8.50 9.06 Haver was zeer ruim aangevoerd en moest daarom wel iets lager afgegeven worden. Blanke en wichtige qualiteit van 3.90 tot f 4. Zeeuw, en andere inl. Yoera. a a 8.25 .3.70 Liohter* dito dito a a 2.60 a a 3. Voorts word gedaan por 100 Kilo. Goede Voersoorton7.— tot 7.10 Mindere dito .6.70 .6.90 Spelt zonder aanbod. Paardenboonon mot ruimer aanbod. Ylaamsche en Zeeuwsche .ƒ6.25 tot ƒ6.75 Ovormaasohe 6.6.50 Geringere eoorten6.70 a 5.90 Duivenboonen ƒ6.70 tot ƒ7.10. Sohaponboonen ƒ6.10 tot ƒ6.50. Bruinoboonon ruimden onveranderd op. Er was woinig van werkelijk puike qualitoit. Walohersobevan ƒ11.25 tot ƒ12. De boste Vlsam. en Zeeuw. 10.26 10.75 Ordinaire dito en dito a 9.— a 10. Geringere en wakke 7.75 8.50 Witteboonon waren weinig gevraagd. Walohoreche van 11.25 tot ƒ11.50 Ylaamsche en Zeeuwsche a 10.10.60 Dito a. dito ordinaire 9.25 9.75 Blauwe Erwten lieten zioh tot vorige prezen wat vlugger rerkoopen omdat do aanvoer maar klein was. Walehersohevan ƒ9.tot 9.50 Do beste Zeeuw, on Ylaam. 8.8.60 Middelb. qual. dito en Flakk. 7.25 7.60 Geringere en niet kookendo 6.50 7. Kanarioraad word woinig getoond. Het beste ƒ6.59 tot ƒ6.76. middol-qualiteit ƒ5.75 tot ƒ6-— en geringere soorten tot BÜITENLAND3CHE GRANEN. Tarwe werd algemeen wat hooger gehouden, dooh de Molenaars kochten alleen voor diroote behoefte wegens de ongnoetige Meolprijzon. Yoor Dnitaobland was moer kooplust vooral van «toornende partijen. Bogge bleef nog even schaars met vaste prgzen. Bnlgaarecho uit zeeboot. tot ƒ167 Nicolajeff a 148 Western,151 156 Helena155 169 Donau-Besaarabische 148 150 Westera etoomende 153 154 Odessa 150 164 Gerst met weinig aanbod. Zwarte Zee uit zeeboot. tot ƒ116 Odessa etoomendo,114 .115 dito zwaardere, etoomende 118 121 Dodsu 186 137 Van Haver werden geon verkoopen bokend. Boekweit hooger. Prime Statotot ƒ178 dito etoomende 170 172 Boekwcitgrntten niets in omgegaan. Maïs mot goedon handel. Bonte Amerik. on détail ƒ113.tot ƒ115. 9 dito uitlichtor, oont. .110. dito uit Zeeboot. 106.50 a ,11. a dito etoomende 105.— 107. dito Deo.-aflading 102.103. dito Jan.-Fobr.-afl. 101.— 102.— Odesea116.- 117.— dito etoomende. 110.112. Foxanian108. Gereild© perceelen. Gehouden verkoopiug in het Notarishuis aan Den Burg, alhier, op Zaterdag 17 Dec., ten overstaan van L. J. C. A. Gordon, notaris te Leiden. Het huis, Ouden Ryn 93, hoek Heeren gracht, in bod 4600, kooper de heer G. Splinter qq., voor 4825; het huis, Ouden Ryn 91, in bod 1900, kooper de heer N. Mosterd q.q.; het huis, Heerengracht 94, in bod ƒ3250, kooper de heer J. Verhoog Jzn. q.q., voor ƒ3475; het huis, alsvoren 90, in bod 1900, kooper de heer EL N. Labree; het winkelhuis, alsvoren 124, en het pakhuis, Veste8traat 57a, samen in bol f 2960, kooper de heer G. Splinter q.q., voor ƒ2968; bet pakhuis met bovenw., Heerengracht 134, iu bod 1475, kooper de heer G. Splinter q.q., voor ƒ1515; het pakhuis met bovenw., Mid delweg 87, in bod f 4250, kooper de beer J. B. Rombouts, voor 4350; het huis, Ouden Rgn 66, in bod 5000, kooper de beer J. L Planjer q.q voor 5550; het huis, alsvoren 92, in bod 8700, kooper de heer H. Ver- baaff q.q.; het pakhuis met bovenw., alsvoren 188, in bod ƒ3100, kooper de heer H. P. L. Voret qq.het huis, Kolfmakerssteeg 24, in bod 1000, kooper de heer J. y. d. Linden q.q.; het huis, Parauyssteeg 21, in bod 430, kooper de heer J. Stoeke. Gemengd Nieuws. Aan de Waardgracht alhieris gisteravond een treurig tooneel afgespeeld. Aldaar woont de 74-jarige weduwe Van Oosten, wier dochter, gehuwd met G. Bavelaar, met haar vier kleine kinderen by haar een toevlucht had gezocht voor de bedreigingen van haren man, die zich voortdurend schuldig maakt aan dronkenschap en in dien toestand zeer lastig is. Te ruim negen uren kwam Bavelaar by zyn schoonmoeder binnenloopeD, roepende: ,Waar Is myn vrouw?" en het bleek toen dat- hy meer dan genoeg gedronken had. Beide vrouwen sprongen op en de vrouw van Bavelaar wilde zich verbergen, waardoor Bavelaar voor zgn schoonmoeder kwam te staan. Opeens bracht hy de oude vrouw een hevigen slag tegen het hoofd toe, kort waarop zjj bewusteloos werd, in elkaar zeeg en het bloed nit mond en neus te voorschyn kwam. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar de vrouw in den loop van den nacht, overleed. Bavelaar is door de politie aangehouden, terwgl op last van den commissaris van politie het ïyk der vrouw gerechteiyk zal worden geschouwd. Natuurlyk wordt van een en ander proces verbaal opgemaakt. By den aanvang der gisteren gehouden civiele terechtzitting van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage deelde de presi dent mede, dat het Hof het wenschelyk acht, door het steeds klimmend aantal verzoeken om pleitdagen terwyi de gelegenheid om te pleiten daartoe twee keer in de week kon worden gegeven en de behandeling van zaken zóó werd opgeschort, dat reels in October 1899 pleidooi moest worden gegeven daarin wyziging te brengen. Het Hof wil nu een poging beproeven om dien achterstand te overwinnen en dat wel door de Dinsdagen, to beginnen met Januari a. s., als extra-pleitdagen aan te wyzen, zoo dat daardoor reeds 15 pleitdagen zgn vrygo komen. Om zoo min mogelyk verandering te brengen, heeft het Hof de vastgestelde plei dooien na de vacantie in dier voege gewyzigd, dat zy alsnu successievelijk te beginnen met Januari a. s. op de Dinsdagen nader zgn ingedeeld. De alsnu aan te vragen pleidooien zullen, voor zoover zy nog niet zgn ingedeeld, op de Dinsdagen worden gesteld. Als de nieuwe Beurs te Rotter dam tot stand komt, zal die gemeente haar vierde Beursgebouw in bezit nemen. De oudste Rotterdamsche Beurs dateert van 1597. Zg stond op den zuid-wosteiyken bosk van den Haringvliot, naby de Spanjaardsbrug. Oude teekoningen stellen dit gebouw voor met een toren, in den trant ongeveer van de thans nog bestaande "Waalsche kerk. In 1643 werd dit gebouw afgebroken, om plaats te maken voor het Admiraliteitshof, later Zeekantoor, dat men zich nog van een twintigtal jaren geleden herinnert. Door do vesti.ing binnen Rotterdam van de Delftscbe lakenhandelaars (1621), die de Maatschappy van Rotterdamsche kooplieden (Marchands Avonturiers) een contract hadden gesloton, was grooter beursruimte noodzako- ïyk. Deze nieuwe Beurs werd gevestigd in d« toenmalige Zeevischmarkt aan het noord, oosteindo van den Blaak, naby de Gaberbrug^ Zy bestond slechts uit tweo overdekte gale, ryen op houten pilaren, waarvan de eena zich van het oosten naar het westen langs het water uitstrekte en do andere aan de we8tzyde van het zuiden naar het noorden, zoodat het gebouw een rechten hoek vormde. Gedurende beurstyd werd de doortocht langs de huizen met houten hekken afgesloten, dia verder op den dag en des nachts open bleven. Het binnenplein was met boomen beplant. In het begin van do achttiende eeuw schynt de behoefte aan een ruimer gebouw opnieuw zóó groot te zyn geworden, dat de stedelyke regeering besloot een nieuwe Beur3 te doen bouwen. Nadat zy veel plannen daart09 had afge keurd, aanvaardde zü den 28sten April 1721 het ontwerp van den bekenden schil.der Adriaan Van der Werff, dat in 1736 geheel was vol tooid het gebouw, dat men, behoadens enkels wijzigingen, thans nog kent. Het stond aan de Blaakzgde in het water, zoodat de leelyke blinde muur van thans aan den Noordblaak voboende te verklaren is. Het gebouw ia trouwens bedorven aoor den breeden koepel toren, die in 1829 gezet werd in de plaats van een fraaien spitstoren. Ook dit gebouw is voor den tegenwoordigen tjjd onvoldoendena een gebruik van byna 170 jaren zal bet plaats moeten maken voor een ander. Daarvoor is het gisteren reeds beschreven schitterende plan ontworpen. Ter waarschuwing voor anderen deelt men uit Rotterdam het volgende mede; Eenige firma's in binnen- en buitenland waaronder een Rotterdamsch handelshuis bad een party amandelen gekocht van een firma te Messina, waarvoor bedoeld handels huis te Rotterdam geaccepteerd had tegen overgave van documenten. Bg aankomst, Vrydag jl., van het stoomschip bleek de partij amandelen niet aanwezig te zyn, de cognossementen waren gefingoerd m eg de cargadoors, de heeren Ruys Zonen, waa niets bekend. Daar de wissels geaccepteerd waren, moet natuurlgk betaald worden, terwgl de zaak voor de Rotterdamsche firma bovendien dubbel onaangenaam is, wyi het artikel middeltrwyi 50 pet. in waarde gestegen is en zg alzoo tot hoogere prgzen moet dekken. Van deze frauduleuze handeling is ce Rot terdamsche firma er voor enkele duizenden guldens ter goeder trouw ingeloopen, en een firma aan den Ryn voor circa 30,000. Het huis te Messina is inmiadels failliet verklaard en wordt gerechteiyk vervolgd. Tegen den ontslagen gemeente- ontvanger van Denekamp J. G. A. K. heeft het O. M. bg de rechtbank te Almeloo geëischt een gevangenisstraf van 2'/j jaar, wegens verduistering, valschheid in geschrifte het opzettelyk valscheiyk opmaken vau boeken. In de kermisweek (Soptemberjl.) werden door de politie te Edaui 3 personon gearresteerd, verdacht een landbouwer uit de Purmer naar den stillen Zuiderzee ;gk te hebben gelokt en daar van zyn geld to hebben beroofd. Na een zeer uitgebreide in structie zyn er termen gevonden reebtsingang tegen hen te verleenen. Op 5 Januari 1899 zullen zg verschgnen voor de openbare zitting der rechtbank te Haarlem. Een paar zeer jonge menachea te Lochem kregen gisteravond aldaar twist. Hy had wat te veel gedronken, wat zg niet aardig vond en waarom zü gezegd had niets moer van hem te willen wettn. Hierop haalde het jonge mensch een revolver uit zyn zak en richtte die op zgn voorhoofd. Het meisje had de kordaatheid het vuurwapen uit de richting te slaan, zoodat het schot laDgs zgn hoofd ging. Op een tabakszolder der firma G. J. Erftemeyer, Haarlemmerstraat 141, to Amsterdam, ontstond gisternamiddag om streeks 5 uren een zware brand. Het vuur, dat zyn oorsprong bad gevonden nabg de eost, werd z^er spoecig getluscht. Het gedeelte van den zolder, waar de brand ontstond, brandde geheel uit. De ryks veldwachter te Rhoon (Z.-H.) heeft gistermorgen een tweetal per sonen, verdacht van de onder die gemeente gepleegde inbraken met goweldpleging, naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht. Zondagnacht werd een schil d- wacht, geposteerd aan het kantoor van den Ryksbetaalmeester te Roermond, door een drietal personen aangevallen. De schilJwacht, een huzaar, kon zich wegens d9D onverhoed- 8chen aanval niet verdedigen, daar men zyn sabel, het eenige wapen, vasthield. Op zgn hulpgeroep kwamen eenige burgers toeschieten en nu kozen de aanvallers het hazenpad. Hoewel de daders nog niet zyn aangehou den, i3 de politie toch op hun spoor. Nader is gebleken dat de korpo-i raai van de koloniale reserve te Zutfen, dia 11. Donderdag werd uitgezonden met ƒ180 om deze voor klein gold te wisselen, doch vergat om in de kazerno terug te kceren, met een rytuig uit Brummen over Dieren en do Steeg naar Arnhem is gereden, nadat hy te Diere® zich een burgerpak had aangeschaft en zyn uniform aan den koetsier ten geschenke had gegeven. Te Steeg was by zeer mild en beloofde een grooto fooi, indien hy dadeiyk een baroiec

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2