N°. 11906 ^Vrijdag 16 December. A0. 1898 <§oiiTant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Uit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 15 Decembers LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT J Voor LeJdon per 8 maanden, .<»-..«,*•«ƒ t.lOw Franco per post 1.40. Afzonderiyke Nommers 0.06. PRUS DER ADVERTÜH TIÜW "Van 1 6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17- Grootere letters naar plaatsruimte - Voor het incasseerqd buiten de stad wordt f 0.05 berekend Eerste Blad. Officiëole Kennisgevingen. Hamer tod Arbeid foor de Bouw bedrijven. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien do wet op de Kamers van Arbeid, het Kiesreglement voor do Kamers van Arbeid en het Koninklijk besluit van 2 Juli 1898, No. 39; herinneren den hoofden of bestuurders van de navolgende bedrijven: het bewerken van hout, steen of metalen; het leggen van electrische geleidingen of van gas- of waterleidingenhet schilders-, stoffeerders-, behan gers-, heiers-, stukadoors-, mandenmakers-, aard- werkers- en straatmakersbedrijf; het ontwerpen van en het houden van toezicht bij het uitvoeren van bouwplannen, aan hun verplichtingen om vóór 15 Januari a. 8. een lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de namen en voornamen der mannelijke of vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen hot gebied der bovengenoemde Kamer van Arbeid (welk gebied zich alleen uitstrekt over de gemeente Leiden) uls patroons of in hun dienst als werklieden werk zaam zijn geweest gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari a. 8. aan hun Collego in te zenden. Onder patroons verslaat de wet do hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de twintig jaren tegen genot van loon werkzaam is, en allen, die op het beheer der hoofden of bestuurders toezicht honden, be nevens de personen, dio door het hoofd of den bestuurder van een bedrijf in den regel belast worden met het ontwerpen van wetenschappelijke plannen on modellen of mot het doen van weten schappelijke proeven, de procuratiehouders, als mede de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of van den bestuurder van bet bedrijf, dat hoofd of dien bestuurder vervangen. Onder werklieden verstaat de wet alle andereu, die tegen genot van loon in een bedrijf werkzaam zijn, bobalve degenen, die geheel of gedeeltelijk gezag over anderen uitoefenen. Op de lijsten mogen niet vermeld worden zjj, die gedurende het biervorengemelde tijdvak van 7 maanden niet binnen het gebied der bovongenoemde Kamer van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet' vermeld te worden zij, die geen ingezetonen des Rijks of geen Neder landers zijn of op den loden Februari a. s. den leeftijd van 25 jaren niet zullen hebben bereikt. Zij, die gedurende het laatste- tijdvak van 7 maanden, dat in de aan hot hoofd dezer vermelde bedrijven ia gewerkt, niet in het bedrijf van het zelfde hoofd of denzelfden bestuurder zijn werk zaam geweest, en die aanspraak kunnen maken om op een kiezerslijst voor bovengenoemde Kamer van Arbeid te worden geplaatst, zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari a. s. aangifte te doen bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. De formulieren dezer aangiften, zoomede die der lijsten, zijn kosteloos voor belanghebbenden ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Burg. en Wethouders van Leiden, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 12 Dec. 1898. VAN HEYST, Secretaris. Men deelt ons mede, dat van de netto opbrengst der uitvoering van het Oratorium „De H. Elisabeth", behalve de reeds gemalde f 700 aan h6t idiotengeBticht te Osch, is uit gekeerd aan de St.-Elisabethsvereeniging een 3om van f 500 en aan de R.-K. militairen vereeniging een som van/" 200. Bei Je voreeni- gingen z(jn hier ter stede gevestigd. Gothov Grüneke voort met zijn Wie nerinnen het woord excelsior in zyn schild. Vroeger kwam hij er met acht, nu met zestien. Bekend is het succes, dat de dames, dio werkelijk een allerliefste verschijning vormden, indertijd hier en elders behaalden. Ook gisteravond deden zij dit in onzen schouwburg, nu zij in twee operettes op traden: Offenbach's „Monsieur et madame Denis", en Suppó'a „Acht Madels und kein Mann" (Acht huwbaro dochters), en daar- tusschen in „lm Reiche des Jocus", een groot zang- en dans-divertissement. De zestien Wiener meisjes zien er weer bepaald heel aardig uit in hun lieve kostumes en spelen doen zo ook allerprettigst, heel vlug en zeer geestig, wat natuurlijk niet zonder invloed blijft op de toeschouwers, die daardoor in een bijzondere stemming werden gebracht, getuige het algomeen gelach, dat herhaaldelijk door de zaal klonk. En hoe kon dit ook anders. Ds dames kunnen alles I En onvermoeide stemmen dat ze hebben I En oogenl En hoe weten byv. Adèle Von Ehrenberg met haar jodelen en Anna Volmar als aardig sergeantje het publiek in te pakken 1 Steeds nam de voorstelling in aantrekkelijkheid toe. Het was weer een echt prettige avond, die de Wienerinnen gaven, en het was alleen maar jammer, dubbel jammer zelfs, dat de opkomst niet beter was. Voor hen, die de Wienerinnen Dog niet gezien hadden, was het zulk een schoone gelegenheid. Bedankt is voor het bc-roep by de Ned.- Herv. Gem. te Eist, by Amorongen, door den beer H. C. Briét, cand. te Leiden. Gedurende de tweede helft der maand Nov. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke door onbekendheid der adressen niet bezorgd konden worden: Mevr. W. F. Hendriksen, M. S. v. d. Heide, te Amsterdam; N. G. Stuff ken, Arnhem; Mej. M. Hartman, J. W. Van Oosterzee, Mej. M. Dullart, I. Schmidt, Mej. A. v. d. Wiel, 's Gravenhage; Mej. H. De Bühn, Haarlem; D. D:n Ouden, J. Baan, Wed. Van Ryn, Rotterdam; Mej. Ponsen, H. Van Bergen, niet vermeld. Briefkaarten: C. Schmidt, Mej. E. Becker, Amsterdam; Mej. A. De Jong, Mej. A. Koeter, 's-Gravenhage; S. Tryistra, A. H. Fucks, Rot terdam. Brieven, besteld geweest naar het buiten land: Wed. Haarhaus, Elberfeld; J. Molenaar, Pary8. De EngeUcho minister de heer Howard begaf zich hedenvoormiddag te 8 u. 85 m. per Staatsspoor uit Den Haag naar Beriyn. De internuntius, Mgr. Tarnassi, vertrok hedenochtend uit de residentie naar Utrecht. Hare Majesteit de Koningin bracht gister middag een bezoek aan de Tentoonstelling van Schilderyen („Vlootrevue 15 September 1898"), van H. W. Mesdag, in „Pulchri Studio", te 's Gravenhage. Hare Majesteit werd ontvangen en rond geleid door den voorzitter en betuigde Haar ingenomenheid er mee, dat dit historisch feit op deze wyze op verschillende momenten zoo getrouw werd weergegeven. Volgens het „D «g'olad" zal in Januari in den Haagschen Schouwburg worden opge voerd de allegorische hulde aan H. M. de Koningin-Moeder, welke hulde tydens de in huldigingsfeesten te Batavia met zooveel by val door een groep kinderen aldaar ten tooneele werd gebracht. „Regina's beschermengel" is de titel van de sproke, een phantasie op „Sneeuwwitje" en „Doornroosje," gedicht door M. W. en getoonzet door den heer Van DoEkum, oie de leiding van de uitvoering te 's Graven hage op zich heeft genomen. Do kapitein van het 5de reg. inf. W. H. Van Terwisga zou naar „De Avond post" mededeelt door den minister van oorlog zyn uitgenoodigd, nadere inlichtingen te verstrekken naar aanleiding van zyn be toog ten gunste van een voldoenden oefentyd voor het wapen der infanterie; en wel meer bepaaldelyk in verband met een opstel in de October-aflevering van den „Militairen Spec tator". In de door den heer Van Terwisga inge diende memorie zyn, zegt het blad, voorstel len gedaan, welker uitvoering reeds dadelyk tot een bezuiniging van minstens zeven a. acht ton gouds op hoofdstuk „Oorlog" zal l<riden. Naar het „Hbl." verneemt, heeft de directeur van het postkantoor te Amsterdam, de heer A. W. M. Van der Upwicb, tegen 1 Mei a. s. zyn eervol ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. De heer v. d. Upwicb, die op 9 Juni 1893 als directeur van het postkantoor te Amster dam optrad, heeft een hoogst eervolle loop baan by de posterijen achter zich. Hy begon zyn loopbaan op 1 Aug. 1850 als geagreëerd klerk by de posteryen te Harderwyk en werd, na alle rangen te hebben doorloopen, op 1 Nov. 1872 benoemd tot directeur van het spoorwegpostkantoor te Antworp:-n; daarna werd hy benoemd tot directeur van het post kantoor te Rotterdam, waar hy bleef tot hy naar Amsterdam werd overgeplaatst. Het Hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging tot bescherming van Dieren hoeft zich, in verband met de in de gewisselde stukken van de Tweede Kamer over de begrooting van Waterstaat, Handel en Nyverheid gemaakte opmerkingen omtrent het veevervoer, tot de Volksvertegenwoordiging gewend met een adres, waarin wordt gowezen op verschillende misstanden, welke hier te lande op h<.t gebied van dat vervoer heerschen, en herinnerd, dat het Hoofdbestuur zich reeds geruimen tyd te dezer zake tot de Regeering heeft gewend. Adressant acht toezicht van regeeringswege op het vervoer van vee zoowel te land als te water dringend noodig, en roept de aandacht van de Kamer in, opdat door wettelyke regeling aan de bedoelde misstanden een einde worde gemaakt. Te Megen is in den ouderdom van 60 jaren overleden do weleerw. heer J. Hamer, rector in het klooster der eerw. zustere Cla rissen, en jarenlang werkzaam als pastoor te Woerden en Ammerzoden. In den ouderdom van 74 jaren is in het instituut St.-Louis, te Oudenbosch, overleden de weleerw. heer C. G. Van Aert, eere-mis- sionaris van de Sociëteit der Witte Paters van Afrika. By Kon. besluit is gehandhaafd: de stuiting door het gemeentebestuur van Haarlem van een collecte ten behoeve van de Vereani- ging tot bevordering voor kleediug aan min vermogende kinderen van alle religies, ge vestigd te Amsterdam. Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. A. Rypperda, be lastingontvanger te Oosterwyk. De heer P. Fraissinet, secretaris der Neder- landsche Handelmaatschappy, to Amsterdam, tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw. Het stoomschip „Koningin Regentes," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Dec. Ouessant; de „Maasdam" arriveerde 14 Dec. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Soembing" arriveerde 14 Dec. van Rotterdam te Batavia. Hillegom. De loteling P. Q. Marseille, aan wien No. 7 by de loting was ten deel ge vallen, werd gisteren door den militieraad van de nationale militie vrygestdd, zoo iat de loteling R. Spanheim, getrokken hebbende No. 17, thans dienstplichtig is. Door S. Van Roode, die gisteren voor den dienst werd goedgekeurd, is een herkeuring aangevraagd. Noordwyk. Dins iagnamiddag te één uur is door en in tegenwoordigheid van den weleerw. heer ds. S. Verhoeff en diakenen der Ned. Herv. Gemeente op de binnenplaats van het diakona dhofje aan de Pickóstraat een Wilhelmina-linde geplant. Na een vader landlievende toespraak van eerstgenoemde werd een desbetreffende oorkonde aan den voet van den boom begraven en een telegram aan H. M. de Koningin gezonden, waarop nog 's avonds een telegrapbisch antwoord van dankbetuiging inkwam. Het hofje zal voortaan den naam dragen van Wilhelmina-hofje. Dienzelfaen avond hield de afdeeling Noordwyk van de Algemeene Vereeniging Voor Bloembollencultuur een vergadering in café „Flora." Uit de bespreking van den beschry- ving8brief der op 27 December te houden algenieene vergadering valt te vermelden, dat de voorstellen van Hillegom gesteund zulleu worden en dat den afgevaardigden zal worden opgedragen eveneens te steunen het voorstel van Lisse: vergoeding aan den Verzenders- bond van de kosten, gemaakt ter verkrijging van vrijstelling van invoerrechten voor bloem bollen in Amerika. Het laatste voorstel, verdedigd door den heer Braun en bestreden door den voorzitter, werd'met 28 tegen 15 stemmen aangenomen. Ook zal als het gevoelen der vergadering worden medegedeeld, dat de index by „Flori- legium Harlemensis" niet voor advertentiën mag worden gebruikt. Voor zyn medewerking by het opsporen, enz. der laatst gepleegde diefstallen van bloembollen wordt aan J. Zoeteman f 10 toegekend. Tot afgevaardigden (of hun plaatsvervangers) worden gekozen de heeren J. H. Van der Werf en J. Braun, Chr. Van der Meer en P. Van der Plas; terwyl de heeren A. Van Raai van Konynen- burg en W. N. Alkomade hun mandaat als bestuursleden vernieuwd zagen. Na de ge bruikelijke verloting - een vijftal fraaia planten waren ditmaal de pryzen werd de vergadering gesloten. TWEEDE KATIE It. Zooals men in ons vorig nommer heeft ge zien, heeft de Minister gisteren in de Kamer, in antwoord op de klacht van den heer De Savornin Lohman, gezegd, dat de medewerking van den onderwijzer Bergmeyer aan „Recht voor Allen" geen reden mag wezen tot het ontslag van dezen onderwyzer, die een voor beeld van plichtsbetrachting is. Ziehier een uitvoeriger overzicht van wat de Minister te dezen aanzien heeft gezegd: De Regeering, die de verschillende factoren van bet volksleven, waartoe ook de byzondere school behoort, moet in eere houden, moet alleen dat volksbelang in het oog houden, zonder te vragen of iets wel geheel met eigen richting strookt en overeenkomt. Doet de heer Lohman dat niet, dan eische men ook van hem feiten. De Minister pleit niet alle onder- wyzers vryde heer Ketelaar, die in de onder- wyswereld een zoo hooge positie inneemt, heeft zelf de onderwyzers aangespoord geen aanstoot te geven. Dat zal invloed hebben. Het optreden van sommige onderwyzers geeft den tegenstanders van het openbaar onderwys wel eens wapenen in de handen. Omtrent den heer Bergmeyer is nog nooit een klacht ingekomen; nochtans heeft de Minister wel eens geïnformeerd] by den bur gemeester van Dordrecht, dien men zeker niet van socialistische neigingen kan verden ken en die een hoogst gunstig rapport over legde van het hoofd der school, dat een schitterend getuigenis bevat omtrent plichts betrachting, yver, meegaandheid. Nooit is eenige klacht tegen dien man ingediendmag men nu een dergelyk persoon om zyn socialistische gevoelens uit zyn ambt ont zetten? Toch erkent de Minister niet met den heer Ketelaar onbeperkte vryheid voor den onderwijzer buiten de school. Een onderwijzer, die opruiende redevoeringen houdt, een onzede- lyk leven leidt, kan niet gehandhaafd worden. Van Regeeringswege worot dan ook streDg toezicht gehouden. Maar de toestand is niet van dien aard, dat hy de pbillippica ook maar eenigszir.s rechtvaardigt. By de afdeeling Landbouw zeidedeheer Van Koldat Roofbouw mo.'t verdwynen. Daarom moet de Staat het pachtstelsel regelen, opdat een einde kome aan de hooge pacht- pryzen. Spr. wenscht pachtcommissiön in te stellen. De heer Van Karnebeek waarschuwt tegen overdryving op landbouwgebied. Men vergete niet, dat de landbouw vrij is va° belasting. De Minister acht verbetering in de organi satie en de vertegenwoordiging van den land bouw noodig. By het ontwerp, dat reeds wordt voorbe reid, zal op de wenken van den heer De Boer worden gelet. Ook een Visscherywet wordt voorbereid. Omtrent een Onteigeningswet kan hy geen bepaalde toezegging doen. Met de schets, door den heer Troelstra van den toestand in Friesland gegeven, is de Minister het in hoofdzaak eens; ook hy beschouwt het absenteïsme als de hoofd oorzaak. Van den achteruitgang in Friesland echter verwacht de Minister vrywillige ver betering in den toestand. Er zyn te-kenen van verbetering van het gemeenschapsgevoel. Verlaging van den Hoofdelyken Omslag, door verhooging van de Ryksbydrage aan de gemeenten, komt ook aan den kleinen man ten goede. En als de Woningwet by de Kamer inkomt, zal men zien, dat de Regeering wat wil doen. De Minister verheugt er zich over, dat men niet tegen het doen van uitgaven opziet. De heeren KolkmanVan Vlijmen en de Minister verdedigden tegenover de heeren Tydeman, Smeenge en De Boer de voorgestelde subsidie voor de oprichting van coöperatieve leenbanken, waarna met 55 tegen 27 stemmen de post werd goedgekeurd. De heer Thooft sprak daarna over de ver betering van het paardenras. Indisch Kastekort. Een wetsontwerp is ingediend, regelende de wyze, waarop, in afwyking van art. 26 Ind. Comptabiliteitswet, voor het jaar 1899 zal moeteu worden te gemoet gtkomen in het kastekort van den Indischen dienst hier te lande. De bedoeling is aan de Indische kas een voorschot te verleenen van 18 millioen gulden. Gemeenteraad van Aarlaaderveen. Voorzitter: do Burgemeester. Afwozig do hoeren J. A. Wolmerstett en J. Kop. Voorlezing wordt gedaan van de sedert de vorigo vergadering ingekomen stukken, waaronder zich bevindt een afdruk van een adres van de Friesche Maatschappij van Landbouw aan de Regeering, waarbij wordt aangedrongen op hot nemen van maatregelen, die leiden tot algeheelo openstelling der Belgischo grenzen voor fok-, slacht- en melk vee. en tevens, om, wanneer dit niet .binnen korten tijd geschiedt, België door hot nemen van repre saille-maatregelen tot algeheele openstolling der grenzen te dwingen. DeVoorzitter deelt raede.datB.on Ws. adviseeren genoemd adres voor kennisgeving aan te nemen. Zjj meenen, dat in deze de Regeeriog actief genoeg optreedt en zien van deze adresbeweging geen heil. De heer P. J. Van Niekerk, het woord vragende, acht het wel wenschelijk om aan het adres adhaesio te betuigen. De openstelling der grenzen zou voor de landbouwers een zeer belangrijke gebeurtenis zyn. Hij is, zoo noodig, ook voor het nemen van represaille-maatregelen. De heer Van Muiswinkel kan zich wel vereenigen met het idee van den heer Van Niekerk. Al is ook, zooals de Voorzitter terecht opmerkte, de Regeering actief genoeg, toch acht hij, vooral met het oog op het gezegde van den Minister tijdons de be handeling in do Tweede Kamer van het verdrag met België, betreffende het Kanaal naar Gent, een adresbeweging wenschelijk. De heer Van Borssum Waalkes acht bet adres overbodig. Het onderwerp opening der grenzen voor het vee is al afgezaagd. Men weet toch hoe van de zijde der Regeering in den laatsten tijd alles is aangewend om opening der grenzen te verkrijgen en hoo zou men, indien België de openstelling niet wenscht, dit land kunnen dwingen door het nemen van represaille maatregelen. Nederland is daar een veel te klein land voor en heeft buitendien tal van grondstoffen voor ver schillende bedrijven uit België noodig. Onlangs beeft de Friesche locaal-spoerweg-maatschappg haar rails, die zij steeds uit België betrok, uit Duitschland laten komen, en meende hierin oen represaille-maatregel te nemen. Doch deze hande ling is immers zoo inconsequent mogelijk. Wa t hoe ia de zaak Uit Belgis wil men geen rails nemen, maar wel uit Duitschland, en juist Duitsch- land is het dat zijn grenzen geheel gesloten houdt, terwijl België de grenzen nog gedeeltelijk heeft opengesteld; ijzer en steenkool moeten wij toch of uit België óf uit Duitschland betrekken. Nadat Dog de heer Boer zijn oordeel had uit gesproken, wordt met zes tegen drie stemmen, op voorstel vau den heer P. J. Van Niekerk, besloten adbaesie te betuigen. Tegen stemden do heeren J. Van Borssum Waalkes, G. Van Niekerk en mr. C. Van der Lee. Benoemd werden tot gemeentegeneesbeeron dienst 1899, do heeren P. Maais a StuliDgen en J. J. M. Richelletot leden van de financiëele commissie de hoeren mr. C. Van der Lee, C. Boer en W. J. Van Muiswinkel; tot lid van do schutterij-commissie de heer G. Van Niekerk. Vastgesteld de eerste wijziging van het algemeen politiereglement, nadat daarin do door de Ged. Staten gewenschte aanvullingen zijn gebracht. In behandeling komt een adres van don heer C. Van Wieringen Junior, te Alfen, waarin dezo mededeelt, dat hij beroid is van de Raadsver gaderingen stenographische verslagen te doen opmaken en in druk aan de Raadsleden toe te zenden togen een jaarlijkscho vergoeding van f 40. Aan het eind van het jaar zullen die vor- slagen worden ingebonden en gealphabetisecrd. Do heer mr. C. Van dor Lee, hierover het woord vragende, stolt voor op het adres afwijzend te beschikken, omdat toch altijd notulen van de vergaderingen worden gehouden, en dezo zoo noodig door de Raadsleden kunnen worden geraad pleegd. Zoo veel belangrijke aangelegenheden komen trouwens in dezen Raad niet ter sprake, dat het wenschelijk is deze na eenigen tijd op te sporen en te bestudeeron, terwijl de inhoud der stenographische verslagen toch niet officiëel zal zijn. De heer P. J. Van Niekerk is van een tegen overgestelde meening; hg acht het voor de Raads leden nuttig, wanneer men de Raadsverslagen iu huis nog eens kan nalezen. Men maakt Diet zoo licht een extra-reis naar hot gemeentehuis, om daar de notulen na te gaan lezen over vroeger behandelde ondorwerpen. De beer Van Borssum Waalkes zegt in de ver gadering van B. en Ws. reeds to hebben kenbaar gemaakt, dat hij voor toewijzende beschikking i3. Wol wordt in de notulen bij extract het verhan delde in do Raadszittingen vermeld, doch in de stenographische verslagen zal men uitvoerig alios kunnen nagaan. Het alphabetisch register zal voor de Raadsloden ook veel gemak goven. De heeren Vau der Lee en Van Muiswinkel achten de verslagen niet noodig. Het voorstel van den heer mr. C. Van der Lee wordt hierna aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, die van de heeren J. Van Borssum Waalkes en P. J. Van Niekerk. Do reclame tegen zijn aanslag op het kohier wegens hoofdelijken omslag von A. Van Vliet wordt ter zijde gelegd als zijnde te laat ingeko men, terwijl afschrijving van een gedeello van don aanslag wegens vortrek uit de gemeen to wordt verleend aan den heor K. J. E. Koning, en de aanslag van G. De Jen, op diens reclamo, wordt verminderd van de 26ste klasse ad f5 naar de 27ste klasse ad f 4. Hierna wordt de vergadering, na een opmerking van den heer P. J. Van Niekerk over don Ziende- wog, gesloten. Standbeeld voor Frans Hals. In de groote schilderyenzaal van Teyler's Stichting te Haarlem zyn tentoongesteld de 17 ontwerpen voor een standbeeld van Frans Hals. Op drie na is by alle hot beeld van Hals, hetzy zittend of staand, het hoofdmotief. Hot ontwerp, waaraan de eerste prys 1000) is toegekend, is ingezonden onder het motto „Jetje" door den heer H. A. Scholtz, te Amsterdam. Het stelt Hals voor in staande houding, blootshoofds, los gekleed; het schil derspalet in de linkerhand is los tegen bet lyf go rukt, de rechterhand rust op een ezel. Op het voetstuk, uitmuntend door mooie lynen, leest men: „Aan Frans Hals, door zyne stad- genooten en vereerders". Daaronder is, tegen een palmtak, aangebracht het wapen van Haarlem. Tegen en op het voetstok zyn gezeten de Schilderkunst en de Beeldhouwkunst, voorge steld door vrouwenfiguren. De tweede prys (van f 750) is toegekend aan den heer Ch. Van Wyk, te's-Gravenhage, onder het motto „Eea oud Hollander". Dit ontwerp stelt „Hals" voor zittend op een stoel zoodor leuning, den breed geranden hoed achter op het hoofd, het palet in de linker hand en verdiept in de aanschouwing van vrerk. Het beeld rust op een monumentaal voet stuk, waarop en relief is aangebracht oen fragment van een zyner schilderstukken daaronder, boven een liggenden lauwertak, leest men„Frans Hals, 15841666". De derio prys f 600) werd toegewezen aan de heeren Bart Van Hove en Kromhout, te Amsterdamdeu eerste voor hbt beeld, den tweede voor den byboboorenden porkaan leg. Hals wordt daarby staande in losse hou ding voorgesteld, evenals het vorige ontwerp

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1