By beschikking van den minist r van waterstaat, han.'el en n\Jvorh id is J. J. Cos benoemd tot buitengewoon opzichter by den bouw eener brug ovtr de oude Maas te Spy- kenisse. De heer Pyls, lid dtr Eerste Kamer voor Limburg, wi n dezer dagen te 's Gravenhage op het Buitenhof een ongeval overkwam, is naar Maastricht teruggekeerd. Het aandeel in de te leveren manschap- pon voor de trekking der nationale militie van 1$99 in de provincie ZuiJ-Holland be craagt voor de gemeenten: 's Graveohage 399, Delft 67, Rotterdam 608, Schiejam 62, Leiden 103, Dordrecht 70. B\j de commissie voor een monument van Frans Hals, te Haarlem, zyn zoventien antwoorden ingekomen op de door haar uitge schreven prijsvraag, en wel onder de volgende motto's "Wie faalt mag keeren. Hulde. Hulde II. Een oud Hollander. Morgar-tha. Florapark. Ars. Beter laat dan Nooit. Rust Roest. Ontwerp. Ontwtrp II. Vroolyke Frans. Eindtlyk. Do plano. Jetje. Ars longa. In Memoriim Overeenkomstig de door den minister van oorlog gegeven orders zullen do officiers-kroisen voor 15-jarigen Nederlandschen uienst als officier, cie op 6 Dec. worden toeg-kend, op o-'ficiéele wyze en voor het front der troepen door de chefs van corpsen en dienst n aan hun onderhoorige officieren worden uitgereikt. Aan de onderstaande officieren wor.t het onderscheliingsteeken voor XV jaren offici=rs- dienst toegekend: Off. van gez 1ste kl. J. J. "Van Driel, R. Van der Veer, J. Rentmeester, dr. E. Halbertsma, dr. H. F. A Sasse, ar. H. Folmer, J. Norn en T. "W. H. Paulussen; mil. apotheker ïite kl. H. Boddé, paardenartsen 2de kl, A* Froderikse en P. C. Moyzert. lste Inits. der inf. "W. L. Overduyn, P. Hinrich8, jhr. G. A. Alting von Geusau/^ Kist, A. Van Sliadregt, jhr. A. F. Van Spengler, H. C. A. De Block, J. F. T. Bloem, W. F. hartman, H. Croockewit, J. C. H. Verschoor, J. Van Pellecom, H. B. Pothoff en P. C. Hompe. lste luits. der cavalerie J. M. baron Van Eo.cop, R. G. B. Van O ver vela t, F. A. J. Pipp nghegen en X. W. baron Van der Capellen. Kapts. der art. A. C. M. ridder Alewyn, H. M. F. G. Peltzer, "W. Verhey, D. G. Van der Voort Maarschalk, C. E. Baud, G. P. Bouten, C. Tromp, P. G. Verhaart en H. G. De Bruyne. Kapt. mag. H. W. Van Byleveld en lste Juit. der art. A. D. Maas. Zondag bad in het kerkgebouw der Waalscho Gemeente te Rotterdam de bevesti ging plaats van den nieuw beroepen predikant is. Oswald Genouy, predikant te Clairac, ter vervanging van ds. Luti, die om gezondheids reden zijn emeritaat reeds geruimen tyd ge leden aangevraagd en verkregen had. Ds. Bresson hai tot tekst gekozen Eclesiaste 11 vers 4 en 6 (eerste gedeelte). Nadat door ds. Bresson de gebruikelyke vragen, tot den nieuwbenoemde waren gericht, en ze waren beantwoord door ds. Genouy, betrad deze den kansel en bracht zfin dank aan het consistoire, dat hem gekozen had, terwijl hy zich in ae sympathie der gemeente leden aanbeval. Ds. Genouy predikte naar aanleiding van den tweeden brief van Korinthe 4 vers 7. Omtrent do electrischa tram Haarlem Amsterdam langs den Haarlemschen straat weg, waarvoor aan de heeren Anderheggen en Neumeyer concessie werd verleend, valt mede te doelen, dat door den minister van waterstaat vergunning is verleend, onder zeer aannemelyke voorwaarden, tot het gebruik van den straatweg. Verder, dat het kapitaal zoowel voor den aanleg als voor de exploitatie bijeen is, en de gronden, achter den straatweg benoo ïgJ, reeds zjjn aangekocht. Het zal echter nog wel tot het volgende jaar duren voordat met den aanleg begonnen wordt. In de zitting der Alg. Synodale Com missie van Zaterdag kwam ter taftl een bericht van het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland omtrent financiêele aangelegenheden, rakende de Bilitgemeenten. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Ditzelfde ge schiedde mot htt ingekomen afschrift van de uitspraak van een Classicaal Bestuur. Een scbryven van een Classicaal Bestuur betreffende Art. 23 Regl. op de Vacaturen, werd voor kennisgeving aangenomen, evenals een beklag over een einduitspraak van een Prov. Kerk bestuur, met bijvoeging van de opmerking, dat deze zaak by de aanstaande Synode zal ter tafel komen. Mededeeling werd gedaan, dat van den Minister van Justitie een portret van H. M. de Koningin is ontvangen, en be sloten Z.Exc. daarvoor dank to betuigen. Hot portret, in keurige lyst, versiert reeds de vergaderzaal der Synode. Omtrent een inge komen verzoek tot uilkeering van een bydrage uit de Algemeene Weduwenteurs weri be sloten, deze zaak over te brengen bij de Synode, aan wie bet beheer der Beurs toekomt. De vergadering werd hierop met gebed geslotrn. He luitenant ter zee der 2de klasse P. H. Cool, dienende aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond", en de officier van administratie der 2de klasse H. P. "Winkelman, tydeiyk geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, worden met 6 December a. 8., en de luitenant t-.r zee dor 2de klasse B. C. A. Van Renterghem, geplaatst in de rol van Hr. Ms. torpedo instructieschip „Marnix" en gedetacheerd b\j den torp9doiienst, wordt met 3 Januari a. 8. op non-activiteit gesteld. Eerstgenoemde wordt met 6 December a. 6. vervangen door den luitenant ter zee der 2de klasse E. H. Friderichs. M.t 3 Januari a. s. wordt de luitenant ter zee der 2de klasse C. J. Cauters g« pl atst aan boord van Hr. Ms. torpedo-instructieschip „Marnix" als wachtdoend offidrr en de luite nant ter zee der 2de klasse L Van Verre gedetacheerd by den torpedodienst. Do heer Jos. Tyssen Jr. deelt aan het 1 „Hbl." namens mevrouw Tyssen Bremer kamp mede, dat zy der directie van de Ned. Optra op 30 Nov. jl. in kennis gesteld heeft van haar voornemeo, om voorloopig niet meer in deze instelling op te treden. De voor haar in dit seizoen onaangename werkkring is biervan de oorzaak. Volgens het „Vad." zullen Hr. Ms. pantserdekschepen „Holland", commandant do kapitein ter zee J. J. De Bruyn?, Hr. Ms. „Friesland", commandant de kapitein ter zee L. A. H. Lamie, en Hr. Ms. pants.rschip „Piet Hein", commandant de kapitein ter zee J. E Sickens, in divisie vereenigd onder be vel van den kapitein ter zoo J. J. De Bruyne naar Inóië vertrekken. Hr. Ms. „Friesland" zal evenwel vroeger verirekken en 14 dagen in de Levant vertoeven en de havens Smyrna en Beyrouth bezoeken, om zich daarna te Port-Sali met de twee overige schepen te vereenigen. Hr. Ms. „Holland" zal voor zjjn vertrek naar Indiö nog eerst een proefreis maken naar de Noordzee. By het 5de reg. inf. te Ereda wordt een proef genomen met een gewijzigd model ransel, zooals uit door den lsten luit. H. M. A. Forbes Wels is voorgesteld. Ttr gel genheid van het Kerstfeest wor.t aan da adelborsten van het Instituut te Willemsoord, de cadetten van ae Kon. Milit. Academie te Breda en die dtr Cadettenschool te Alkmaar en aan do onderofficieren van den hoofdcursus te Kampen, verlof verleend van 24 Dec. a. s. tot 2 Jan. d. a. v. De eerste patiënten (20) zyn thans uit hot krankzinnigengesticht te Medemblik te Grave aangekomen onder geleide van ver pleegsters en den geneesheer-directeur. Het Rykskrankzinnigcngestkht kan dus nu ^Ls geopend worden beschouwd. Men verwacht weidra aanvulling van het getal verpleegden zoo uit Medemblik als van particuliere zjjee. Het gesticht maakt een uitstekenden indruk zoo wat het uitwendige als het inwendige betreft Het kan vooreerst 108 patiënten opnemen. In verband met de bestaande leemte aan plaatsing in gestichten vermoedt men, dat spoedige uitbreiding te gemoet kan worden gezien. Benoemd is tot hoofd der openb. school in den Grooten IJpoller de heer A. Groot, hoofd der school te Nes, gem. Westdongeradeel. Op de vooraracht voor Leraar voor de oude talen aan het gymnasium te Arnhem zyn geplaatst dr. W. De Vries, te Zwolle, en dr. J. W. F. Van Konijnenburg, te Win schoten. Het stoomschip „Maasdam" is 3 Dec. van Nieuw York naar Rotterdam vertrokken; de „Werkendam," van Rolteriam naar Nieuw- York, passeerJe 4 Dec. Lizard; de „Burge meester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Dec. te Padang; de „Koningin-Regentes," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 4 Dec. van Port-Said; de „Smeroe" vertrok 3 Dec. van Rotterdam naar Batavia. Alk em ado. Ingevolge het aandeel in de nationale militie, lichting 1899, hetwelk voor deze gemeente IJ bedraagt, zullen, behouJens eventuoele afkeuringen, voor den aienst worden opgeroepen de nummers 3 (P. De Jong), 5 (A. M. Van Zoen), 6 (J. Rotloffs), 8 (C. Versluis), 13 (M. C. Snyders), 14 (C. G. Van derZwet), 16 (L. Van Hameren), 17 (J. Hoogentoom), 19 (J. Spruiten burg), 21 (G. Sehryvers) en 20 (E. Van Veen). In mindering strekto de vrywilliger K. De Pous, reeds sedert eenige jaren in militairen diensthet aantal ingeschrevenen bedroeg 48. Hillegom. Het aandeel der gemeente In ts leveren manschappen voor ce nationale militie (lichting 1899) bedraagt 13. Behoudens eventueels vrystellingen wegens lichaams gebreken, zou No. 17 vry kannen zyn. De inschrijving voor de nationale militie in deze gemeento van de mannelyke inge zetenen, cie in 1880 geboren zyn, zal plaats hebben ter gemeente-secretarie gedurende de maand Januari 1899. Voor die inschryving zal meer bepaald zitting worden gehouden op Vrydag 6 Januari a. s., des voormiddags te tion uren, zoodat men verzocht wordt zich zooveel mogelyk op dat tijdstip aan te melden. Een afschrift van het aanvullingskohier van den hoofdelyken omslag, zoomede van het aanvullingskohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 189S zal gedurendo vyf maanden van af 28 November 1898 tot en met 28 April 1899 ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Noordwyk. Toen gistervoormiidag de wed. Z. in de Bronckhorststraat haar petroleum stel wille uitblazen, sloeg de vlam in de petroleum. By haar pogingen om te blusschen kreeg de bejaarde vrouw hevige brandwonden aan de handen en het aangezicht, die door dr. Kervel verbonden werden. De eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden in het Invalidenhuis te Leiden, op Dinsdag 13 dezer, des voormidd&gs te elf uren. Zy, die om andere redenen dan lichaamsgebreken of g-rcis van de vereisebto lengte vrystelliog v r! ngen, behoeven niet te verschynen. Warmond. Het aandeel der te leveren roan- f pp^n voor de nationale militie, lichting 1 'J9, bedraagt voor deze gemeente 6, en wel ü-i volgende lotingnummers: No. 1 A. N. Van Dam, No. 4 J. De Haas, No. 6 W. J. Van Noort, No. 7 A. Tegelaar en No. 9 N. Van den Voet. Het aantal ingeschrevenen bedroeg 19. De zitting van deti militieraad zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag den 13den dezer, des namiddags te twee uren, te Leiden, in het Invalidenhuis. Tot 7 dezer heeft hier een zeer beziens waardige tentoonstelling plaats van een ta.htigtal fraaie teekeningon door Isa&c Israels, Hoynck van Papendrecht, Schipperus, Max. Heyl, a a. Ook bewoners van omliggende plaatsen worden op deze gelegenheid tot artistiek genot opmerkzaam gemaakt. De Vereeniging „Arti et Amicitiae" heeft haar agent, den heer W. Coens van Senden, door toezending eener portefeuille hiertoe in staat gesteld. Wonbrug-ge. Het aandeel der gemeenten van het 14ae Militiekantoor van Zuid Holland in de voor de lichting van 1899 te leveren manschappen der nationale militie bedraagt voor Woutrugge 5 op de 20 ingeschrevenen, voor Rynzaterwoude 2 op de 8 Ingeschre venen, voor Leimui Jen 4 op de 15 inge schrevenen, voor Ter-Aar 5 op de 22 inge schrevenen, voor Nieuwveen 4 op de 17 ingeschrevenen en voor Zevenhoven 3 op de 12 ingeschrevenen. Zoctermeer. Met ingang van 1 Januari a. s. is benoemd tot brievenbesteller te's-Gra- venhage J. W. Pypers, postbode te Zegwaar J. Aan het hulpkantoor der posterjjen werd gedurende de maand November ingelegd in de Rijkspostspaarbank in 45 inlagen een becrag van 2783 75, terwyi aan de inleggers in 22 terugbttalingen een som werd uitge keerd van 985.83. Twee nieuwe boekjes werden algegeven. Aan het Rykstelephoonkantoor alhier werden gedurende de maand November be- hmdeld 123 telegrammen, waarvan verzonden 54 en ontvangen 69. Vit de „Staatsconrant,* Kon. besluiten. De lieer J. De Hoop, arts, mot ingang van 1 Januari 1899, benoemd totoffi. van gezondheid der 2de kl. bij de zeemacht. Aan den tijdelijk gcp. luit ter zee der 2de kL H. W. Tydeinan, met ingang van 1 December 1898, opnieuw toegekend het hem laatstelijk bij kon. besluit van 14 October 1893 verleende pen sioen van 1 890 's jaius, thans voor den tijd van 2 jaren. Op verzoek eervol ontslagen met aanspraak op pensioen en dankbetuiging voor trouwe diensten, meer dan 50 jaar den lande bewezen, de heer W. M. D. Van Wely, rjjks-outvanger to Maastricht. Johannes Von Schinid, te Djember (eiland Java), met at zijn wettige, Zoo mannelijke als vrouwelijke, afstammelingen in den (tederlaudschen adel inge lijfd, mot depraedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Wetenschappelijke reis van Dr. Holwerda. De „Sts.-Ctvan heden bevat het verslag van dr. A. E. J. Holwerda betreffende de wetenschappelyke reis, welke by, daartoe door de RegeeriDg in staat gesteld, heeft gemaakt naar Italië en Griekenland, in gezelschap van zfin zoon, den doctoranaus in de klassieke letteren J. H. Holwerda, die door een subsidie uit het fonds "Van Vollenhoven in staat werd gesteld hem te begeleiden. Wat bet resultaat zyuer reis betreft, zegt de schrijver: Ruimschoots heb ik met deze reis bereikt, wat ik er my van voorstelde. Ik hoop en verwacht, dat myn onderwys biyken zal er veel by gewonnen te hebben en dat in het algemeen de studie der klassieke oudheid aan onze [de LeidscheJ universiteit er voordeel van zal trekken. Reeds wat ik aan nieuw materiaal voor studie meebracht is niet onbe langrijk. Ik bracht een verzameling van pho- tographieën byeen van ongeveer 700 stuks. Deze, zorgvuldig geordend en van een bege leidende bescbryving voorzieD, vormen thans een uitnemend hulpmiddel voor studie. Verder liet ik een belangryke verzameling papier- afdrukken van bekende Attische inscriptiën maken; te zamen met de origineele stukken, die het Leidsch Museum bezit, zullen deze het voortaan mogelyk maken zich in Leiden voor epigraphischo studiën voor te bereiden. Het was hiervoor, dat ik het krediet bezigde, dat het Leidsche Universiteitsfonds de goed heid had my toe te staan. Voor het Leidsche Museum van Oudheden verwierf ik verder etteiyko merkwaardige stukken van oud- Grieksch aardewerk, waardoor de belangryke vazencollectie van het Museum verrykt werd met specimina van eenige soorten, die zy tot nog toe niet bezat. Wat nu verder myn byzondere onderzoekingen aangaat, ik hoop de resultaten daarvan na niet al te langen tyd in vakorganen te kannen pabliceeren; zy betreffen vooral Eleusis en Olympia. Het spreekt wel vanzelf, dat het voor abstracte wetenschappelyke vertoogen hier de plaats niet Ge-veilde perceelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Don Burg, alhier, op Zaterdag 3 Dec., ten overstaan van: lo. Mr. J. A. F. Coebergb, Notaris te Leiden: Het huis, Garenmarkt 25 en 25a, in bod 3200, kooper de beer J. Pander; het huis, Speksteeg 5, in bod 1050, kooper de heer J. H. H. Roestten, voor ƒ1054; het huis, Paradyssteeg 6a, in bod 760, kooper de heer P. Arnoldus; het huis, Doelensteeg 5, in bod ƒ850, kooper de heer J. N. Botermana qq., voor f 880. 2o. L. J. C. A. Gordon, notaris te Lei!en: Vier huizen met tuingrond, aan den Maren- dyk, samen in bod ƒ6775, kooper de heer J. J. Van Hoeken qq., voor ƒ6835; zes hui zon met bovenwoningen, aan de Nieuwe Beestenmarkt, samen in bol 19,760, kooper de heer J. P. T. Muurlink, voor 19,762; het huis, Binnenvestgracht 2, in bod ƒ1725, koo per de heer C. C. Van Ingen qq., voor 1735; twee huizen, Boerhavestraat 3 en 4, samen in bod 2450, kooper de heer J. Stoute, voor 2451; bet huis, Van-der-Werff straat 57, in bod f 950, kooper de heer P. Van Wyk, voor 955; het huis, als voren 55, in bod ƒ990, kooper de heer W. v. d. Laan, voor 993; het huis, Middelstegracbt 139, in bod ƒ1500, koóper de heer J. W. P. Licht qq., voor 1540; het huis, Levendaal 40, in bod 1450, kooper de heer W. J. N. Do Kok qq., voor ƒ1560. 3o. D. K. J. Schoor, Notaris te Voorschottn Het beerenhuis met tuin, te Leiderdorp, en daarnaast gelegen arbeiderswoning, onverkocht geblöven. Ontzettende brand te Amsterdam. Hedenmorgen om kwartier over zessen werd de brandweer te Amsterdam gealarmeerd voor een bevigen brand, ontstaan in perceel 424 aan de Heerongracht by de Leidscheetraat. Hoe hij ontstaan is, zal waarschynlyk nimmer met zekerheid bekend worden, aangezien, helaas 1 de crie bewoners van het perceel de slachtoffers van dezen brand zyn geworden. In het benedenhuis bevond zich de kappers winkel van den heer Willem C. Selle, terwyi het overige gedeelte van het huis doer hem en zyn vrouw werd bewoond met den heer C. J. A. Reael, die op de eerste verdieping zgn kamer had. Hyzelf was de eigenaar van den sigarenwinkel in de Leidschestraat No. 14 terwyl by bovendien was kapitein der dd. schutte ry. De brand is waarschynlyk ontstaan op de tweede veraieping in de slaapkamer van het echtpaar Selle; anderen meenen, dat hy in den winkel ontstond; nog anderen spreken van een gasontploffing in het 6ousterrain, om dat ook de vloer van den winkel -.oorgebraud is. Een nader onderzoek zal dit moeten aan- toonen. Dit staat vast, dat de brand dadeiyk oen grooten omvang nam en het vuur zich langs de eenige trap, die het ingebouwde huis had, dadelyk naar de bovenveraiepingen ver spreide e. De bewoners, door rook en vlammen uit hun slaap gewekt, kouden niet meer de trap af. De heer Selle sprong uit het raam der tweede verdieping op straat, doch kwam op zyn hoofd op de steenen terecht. Stervende wtrd hy opgenomen, en toen hy in bet Gast huis wae gebracht, moest daar reeds de aood geconstateerd worden. Inmiddels werd der ter plaatse gekomen brandweer gemeld, dat er nog meer menschen in het huis waren, maar zoo fel sloegen de vlammen uit, dat het onmogeiyk was het huis binoen te treden. Toen het blusschingswerk zóó ver gevorderd was, dat zulks mogelyk was, vond men op de derae verdieping de vreeselyk verbrande lyken van de echtgenoote des hoeren Selle on van den heer Reael. Zy hebben willen trachten den zolder te bereiken, om te pogen langs de dakgoot te ontsnappen, doch dit ie hun niet meer mogen gelukken. Waarschynlyk zyn zy door den oikken rook bewusteloos geworden en toen verbrand. De brandweer tastte onder bevel van den commandant Moier het vuur aan met eenige slangen op de waterleiding en bracht tevens drie stoomspuiten in werking. Zy wist het vnur grootendeels tot het brandende perceel to beperken, dat echter geheel uitbrandde. Met moeite wist zy te voorkomen, dat ook hot huis van den heer J. Coerten, hoek Herren- gracht en Leidschestraat, waarin een banket bakkerij is gevestigd, door de vlammen werd aangetast. Immers, dit huis was boven slechtB door een houten wand van het brandende perceel gescheiden, zoodat de vlammen door dien wand al spoedig de zolders bereikten, waarop een groote party mot lag, waarmede de ovens worden gestookt. De brandweer moest ook aan het dak des heeren Coerten belaugryke schade toebrengen, om daardoor den zolder te kunnen tereiken. Uitoraprd kreeg de boven verdieping ernstige schade en is de water schade by den heer Coerten zeer groot. De twee slachtoffers werden door politie rpriT het afdeelingsbnreel aan den Singel gebracht. Er werd beweerd, dat er nog een vierde alachtofler was, de kappersbediende, doch ge lukkig is dit niet het geval geweest. De be diende heeft den nacht niet in het verbrande huis doorgebracht en is daardoor den dood door de vlammen ontkomen. De deelneming van de bnrgery was natunr- ïyk groot; den geheelen dag stonden troepen menschen aan de overzyde der gracht en op de brug het droevig onheil te bespreken. (A. E.) Gemengd Nieuws, De leden der Leidsche stndenten- ▼ereeniging „Lugdunum Batavornm", welke Zaterdag haar veertigjarig bestaan herdacht, trokken, des avonds van dien dag, in negen open landauers gezeten, voorafgegaan door eenige musici en vergezeld vao fakkel- en bengaalschlicht-dragers, alsmede politie, en nog opgeloisterd door het vaandel en de vlag van het gezelschap, ten aanschouwd van tal van lAidena.irs van „Hótel du Lion d'or" aan c Kreestr.iat naar het Van-der-Werff-park, 0Q, daar onder muziek en kleurige verlichting een ovatie te brengen aan het beeld vaQ Leidens fierun oud-burgemeester. Zy tooiden dit met een fraaien kranr. van groan en bloemen met een lint in de Lei ache kleuren, welk huldeblijk gisteren veel bekyks had. Velen met ons voelden zeker sympathy voor cieze hulde van deze echt Leidsche stud.nten-v reeniging. Toen de krans, met behulp van een ladder aan het beeld was gehecht, bedankte een der beeren, op die ladder staande, den aanwezigen voor hun tegenwoordigheid ty deze plech- tigheid, waarna de muziek het oude Wilhel. mus speelde, vervolgens het „Iö vivat", dat tevens werd medegezongtn, en eindelyk het koraal „Nun danket Allen Gott". Een ommegang werd om het beeld gemaakt en tevens van de deelnemers, met behulp van magnesiumlicht, een photograpbische groep, opname genomen. Toen werden de op de Garenmarkt wach tende rytuigen weer bestegen en werd in optocht naar het Hotel teruggetrokken. Het jaarlyksche St.-Nicolaas- feest voor kiaueren van minvermogenoen, waarvoor de Commissie der Volksbyeenkom- sten steeds zorg draagt, zal Woensdag-avond in de Stadszaal plaats hebben. Evenals vorige jaren zal St.-Nicolaas weer in persoon verschynen. Wy wenschen den jongens en meisjes, die daarvan gebruik maken, een genotvollen avond toe. Zaterdagavond is in een zystraat van den Ouden Singel albier door een paar jongens van ongeveer twaalfjarigen leeltyd een brutale oiefstal gepleegd. Zy hebben daar nl. een elfjarig meisje aangepakt en dit een portsmonnaie met eenig geld uit den zak gehaald, waarna zy bet hazenpad kozen. De jongens zyn by de politie bekend, zoodat zy zich wel te verantwoorden zullen hebben. Zaterdagochtend is in een koffie huis in de Mandenmakerssteeg een man plot seling dood gebleven, ten gevolge van hart verlamming. In een logement op de Nieuwe Beestenmarkt is gisternamiddag een man by een twist met een anaer persoon door dezen met een scherp voorwerp in de borst gesto ken. Hevig bloedend is ae inan naar het ziekenhuis gebracht. De dader is gearresteerd. In den nacht van 3 op 4 December is ten nadeele van den vischbanaelaar Roos, te Leiden, Haarlemmerstraat, een vischoeun of kaar, waarin de visch, tot deze noojig is, wordt bewaard, ontvreemd, welke beun lag m het water op Steenevel j nar.y den land bouwer Van de Marei onder Leiderdorp. Na ang zoeken is de beun of kaar met paling ieruggevonden een kwartier van de plaats, 6n wel in ae zoogenaamde Stioksloot, geheel verbroken, zelfs bet zware, stevige slot. De dief of dieven zyn wellicht op de vlucht ge gaan of waren van plan oen b uit later te halen, aangezien het op Zondag aan de Stinksloot een stille plaats is. Omtrent de aanrandingen te Amsterdam schryft de „Tel." het volgevde: Heeren met pelerinejas en deukhoed mogen zich in deze dagen wel in acht nemen on zorgen, dat zy niet te vrypostig optreden tegenover alleen loopende meisjes. De schrik voor den „aanrander" zit er in. Dit onder vond Vrijdagavond iemand, die op de ge noemde wfjze gtkleed was, toen hy op de Haarlem mprstraat een omstreeks 17-jarig meisje aansprak, dat een bezoek had gebracht aan den American bazaar op den Nieuwendyk en toen naar de Barcndszstraat terugkeerde. Het meisje wt rd beangst, ontÜ9p den „aan rander", waarvoor zy hem aanzag, en deelde haar wedervaren mede aan een anderen heer, door wiens tusschenkomst de man met de pelerinejas naar het politiebureel in de Spaarn- dammerstTaat werd geleid. Hier bleef by tot Zaterdagnacht halfdrie. By fouilleering werd een dolkmes op hem bevonden; doch het verhoor, dat by onderging, leverde geenerlei aanwyzing op, dat hy de lang gezochte persoon was, zooJat hy weer op vrye voeten gelaten werd. 4 Te Tilburg is een poging tot schaking gepleegd van een 10 jarig meisje P. v. d. D., hetwelk omstreeks halfzes 's avonds door vier kerels werd aangegrepen en een eindweegs voortgevragen. Om het kina het schreeuwen te beletten, hield één hunner hot den mond geslottn, waarna zy het in een wolbaai wikkelden en een zystraat insloegen. Bemtrkende, dat zy verrast waren, lieten zy het kind los en maakten zich uit de voeten. De brandweer te Amsterdam werd Zaterdagavond even halfacht gealarmeerd voor een brand in den Langen Niezel. Op de derde étage in een klein kamertje aan de straat stak de vrouw van den bewoner Filips, die kamers verhuurt aan artisten uit café- chantants, de petroleumlamp op. Ternauwer nood was dit geschied, of de peer barstte en de petroleum vatte vlam. De vrouw wilde nog spoedig blusschen, doch slaagde daarin niet. In haar ontsteltenis sloeg zy nog een ruit stuk en het gevolg was, dat zy door de glasscherven en de vlammen vry ernstig aan hoofd en handen werd gewond. De man, die ter hulpe toeliep, bekwam mede vry hevige brandwonden aan hoofd en handen. Hy liep echter nog de trap op, om de dames artisteD, van wie de meesten bezig waren zich te kleeden, te waarschuwen. Toen vluchtten: allen de straat op. Het echtpaar Filips weid in bet brooddepot tegenover hun huis liefde vol opgenomen en door de brandweer voor-

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 2