MIIELE Co, Den Haag, Veenestraat 50 Nouveautés in verzilverde artikelen. Prachtige sorteering Bijouterieën in Goud, Zilver, Doublé en Fantasie. N». 11892 Woensdag 30 November. A*. 1898 tCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pnen feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Te koop gevraagd: COMMISSIE Toor Tweede Bijeenkomst Op een Fabriekskantoor Boekverkooping BERICHTEN DE ONTVANGST EENER GROOTE COLLECTIE LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. Franco por poet o f 1.10* i 1.40. Afzonderlijke Nonimere 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regel3 f 1.05. tedere regel moor f 0.17J. Orooterfl letters naar plaatsruimte. - Voor het incasaeeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Oct.-l Nov. Binnenkort kan, naar men aan de „J. B. mededeelt, de afkondiging van een maatregel •worden te gemoet gezien, die al sedert jaren bU hot departement van oorlog in bewerking Is geweest. Alle nieuw te benoemen opper- en hoofdofficieren zullen nl. minder traktement ontvangen, om daarentegen het oudste derde gedeelte der luitenants en aan het administra tief kader by alle wapens en diensten meer inkomen te kunnen toeleggen. Ook de toelagen aan de officieren van de triangulatie en de topograpbische opname zullen aanmerkelijk worden besnoeid om tot dit doel te kunnen geraken zonder de bogrooting van oorlog te bezwaren. Naar wy vernemen, zal de hoofdinspecteur toor de suiker- en rystcultuur, het landeiyk stelsel en wat daarmede in verband staat, de heer H. J. W. Van Lawick van Pabst, in het begin van het volgende jaar, vermoedelijk in Maart of April, met verlof wegens langaurigeu dienst naar Europa gaan. (B. N.) Uit de beste bron kunnen wy mededeelen, dat de hoofdinspecteur van het boswezen, de heer W. Buurman van Vreeden, van plan is, wegens langdurigen dienst met verlof naar Nederland te vertrekken en wel in Maart van hot volgende jaar. (B. N.) Aan de assistent residenten van Lombok en voor de politie te Padang J. Eschbach en J. F. A. De Rooy en aan de houtvesters by het boschwezen E. Van de Roemer en W. A. baron tan Asbeck is eene traktementsverhooging van respectieveiykj 50, f 50, f 75 en 75 'e mda. toegekend, wordende hun traktement mitsdien gebracht op f 700, f 650, f 700 en 400 's mds. Samensmelting der kaders. Naar aanleidiög van het bericht der be noeming van een commissie, die over de mogeiykheid van do samensmelting van het Indische met het Nederlandsche officierscorps rapport zal hebben uit te brengen, schryft hot „Bat. Nbl." o. a.: „Wat de fusie zelve betreft, scharen wy Ons aan de zyde dergenen, die haar afkeuren. „Voor zoover toch valt na te gaan, is het nut, getrokken uit de vele en telken jaro grooter wordende detacheeringen van Neder landsche olficieren by het Indische leger Diet 2oo groot als met de kosten dier detacbee- kingen in overeenstemming zou zyo, den goeden natuuriyk niet te na gesproken. „Do samensmelting nu zou die detachee- tingen uitbreiden over het Nederlandsche en het Indische leger over en weer, een stelsel, Waarby het Nederlandsche leger veel, het Indische slechts weinig kan winnen. „Wat het Indische leger in de eerste en toorname plaats daarby verliezen zou, is, dat het de bevorderingskansen by eukele Wapens toch reeds slechter dan ooit zou moeten gaan deelen met het Hollandsche leger, dat, op zyn beurt betere promotiekansen zou winnen. Zooiat, wat dit eene punt be treft, gezegd zou mogen worden, dat Indiè gaat bydragen aan de kosten van het Hol landsche leger. „En waar dit gebeuren zou, wordt aller minst het belang van Indiê gediend. „Er zou ongetwyfeld meer over het onder werp te zeggen zyn, zoowel vóór als togen. Te bekwamer tyd zal daarover dan ook wel in ons blad het woord aan meer bevoegden op militair terrein worden gegeven. „Doch dat neemt niet weg, dat wy de samensmelting naar biliykheid en recht een onbillykheid achten en daarom de instelling der commissie een fout noemen. „Het moest er nu nog maar by komen, dat de kosten der commissie ten laste der Indische begrooting worden gebracht; on- mogeiyk is dat niet." Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Ontslagen: Op verzook, wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking, de verificateur 4de kl. bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen J. Sibenius Trip. Benoemd: Tot advocaat generaal bij het Hooggerechtshof van Nederlandsch-Indië, de voor zitter van den landraad der stad en voorsteden van Batavia, mr. B. H. P. Van der Zwaan; tot voorzitter van den landraad der stad en voorsteden van Batavia, het lid van den Raad van Justitie te Batavia, mr. A. J. A. Kollmann; van de Landraden te Padang en Priaman (Sumatra's Westkust), do voorzitter van de land raden te Cheribon, Madjalengka en Koeningan (Cheribon), jhr. M. A. W. Van den Brandeler; van Cheribon, Madjalengka en Koeningan, de ambtenaar op non-activiteit, mr. J. H. Meiss, laatstelijk voorzitter van den landraad te Indra- niajoe, Cheribon; tot opzichter 2de kl. bij den Waterstaat en 's lands Burgerlijke Openbare Werken, de opzichter 3de kl. Tj. Bijkerk. Bij den po9t- en telegraafdienst. Ontslagen: Eervol, wegens ziekte, uit zijn betrekking de adjunct-conunie3 H. Kommer. Bolast: Met de waarneming der betrekking van adjunct-commies op ƒ80 'smaands en ge plaatst te Weltevreden, ae ambtenaar op wachtgeld D. B.- G. Claus, laatst commies 3do kl. bij dien dienst. Bij bet kadaster in Ned.-Indië. Verplaatst: Van de residentie Soerakarta naar de residentie Djokjakarta de landmeter 2de kl. J. H. Evelein, met bepaling, dat hij aldaar als chef der kadastrale metingen zal optreden en hem tevens de function van gouvernements landmeter worden opgedragen. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen. Werkzaam gesteld: Als verificateur 5de kl., do ambtenaren: J. L. Van Raemdonck, L Ch. A. Rombach en F. De Lizer. Geplaatst: Te Batavia, J. L. Van Raemdonck vd.; te Semarang L. Ch. A. Rombach vd., en F. De Lizer vd. Ontslagen: Uit 'slands dienst, de gewezen klerk bij het post- en telegraafkantoor te Semarang, N. Tremio. Door den directeur van Binnenl. Bestuur. Verplaatst: Van de residentie Besoeki naar de residentie Kedoe, ter beschikking van den resident van dat gewest, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst C. Poortman. Bij do in- en uitvoerrechten en accijnzen: Benoemd: Tot opziener op ƒ100 'smaands, V. H. Heijden, thans klerk bij den ontvanger der voormelde middelen te Padang, en tot tijdelijk opziener op ƒ75 'smaands, H. W. Stap, thans particulier, en geplaatst resp. te Natal en to Padang. Overgeplaatst: Van Soerabaia naar Lan- gitan (Rembang) de verificateur 5de kl. H.J. Fliers DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verlengd! Met een maand het verleend verlof wegens ziekte: naar Djokdjakarta, aan den lsten luit.-adjudant der genie bij het subsistenten-kader te Batavia, feëvacueerd van Atjeh, C. F. De Rochemont; naar elantoengan, aan don lsten luitenant bij het 8sto bat. inf. J. A. Leers; met een maand het verleend verlof wegens ziekte Daar Soekaboemi, aan den lsten luitenant der inf., geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, F. H. Wefera Bettink. Verleend: een maand verlof wegens particu liere belangen naar Soekaboemi en Soerabaia, aan den off. van goz. 2de kl. A. De Jong; wegens ziekte twee maanden verlof naar Soekaboemi en Garoet, aan den lsten luit. der inf., geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, J. H. G. Wicbors; naar Padang-Pandjang aan den kapitein der inf. bij het subsistentonkader te Padang G. K. F. Collard. Overgeplaatst: Van Batavia naar Buiten zorg de officier van gezondheid der 2de kl. H. C. Buning; bij bet 15de bataljon, de kapitein bij het 6de bataljon, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, ö- W. Hou bolt; bij het 17der bataljon, de kapitein bij bet 12de bat., geëvacueerd van Atjeh naar Padang, P. R. De Rochemont; bij het linkerhalf 4de bataljon de 1ste luitenant bij het 2de reserve- bataljon, geëvacueerd van Atjeh naar Batavia, G. Radersma. Hersteld: Bij het wapen der infanterie boven de formatie in activiteit,de kapiteins op non activiteit, J. Van Swien en J. W. H. Van Eede. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van de „Atjeh" op de „Flores" en belast met den dienst van oudsten offide luit. ter zee dor 2de kl. L. Hamming; van de „De Ruyter" op de „Flores" op folio van luit. ter zee der 2de kl., de adelborst der lste kl. C. M. Schaeffer; van do „Flores" op de „Bromo" en ontheven van den dienst van oudsten offi van de „Flores", do luit. ter zee der 2de kl. S. Van Lennep; van de „De Ruyter" op de .Atjeh' op lolio van luit. ter zee der 2de kl., de adelborst der lste kl. J. D Evers; van het flottieljevaartuig „Serdang" op het wachtschip „Bromo", de luit. ter zee der 2de kl. P Te Veltrup; van het wachtschip „Bromo" op het flottielje vaartuig „Serdang" en belast met den dienst van oudsten officier, de luitenant ter zee der 2de kl. R. Van Leent. Bij de Gouvernements-Marine. O v or geplaatst: Van het stoomschip „Rei ger" op het stoomschip „Raaf," te Menado, de 3do stuurman J. A. Wychers; van het stoomschip „Zeeduifop het stoomschip „Zeemeeuw," te Ternato, de lste stuurman J. W. Van Nouhujs en de leerliugmachinist G. J. Ch. Aveling; van het stoomschip „Zeemeeuw," te Ternate, op het stoomschip „Zeeduif", de lste stuurman J. W. Hondius van Herwerden, de 3de stuurman J. W. Tisot van Patofc, en de 2de^-machinist A. Sauer; vaD het stoomschip „Raaf," te Menado, op het stoomschip „Zeeduif, de 3de machinist C.Saijers en de leerlingmachinist C. Sneeuwjagt; van het stoomschip „Raaf," te Menado, op het stoomschip „Reiger," te Soerabaia, do 3de stuur man J. J. Van Doesburg. Geplaatst: Op folio van luit. ter zee der 2de kl., respectievelijk aan boord van de wachtschepen „Bromo" en „Gedeh", met den datum van terug keer van hun wegens ziekte verleend verlof, do aan boord van genoemde bodems dienende adel borsten der lste kl. W. Bosch en F. A. De Koning. In go trok kon: De detacheering aan boord van het stoomschip voor den dienst der bebakening en kustverlichting „Cheribon" van den 3den stuurman bij de Gouvs.-Marine, behoorende tot de rolle van het stoomschip „Zeeduif," S. N. Stikkel. INGEZONDEN. De knalslgnalen der lloll. IJlzcrcn- Spoorweg-Maatschappij. Een metalen ronde doos van 5*/3 centimeter diameter met dubbelen staalhaak ter bevesti ging aan den rail, gevuld met buskruit, in liet midden A vorm, voorzien van drie stiften, op elk waarvan een donderbus is geplaatst ziedaar de verschrikkeiyke traktatie, waarop de directie dier lyn sinds goruimen tyd de omwonende buren vergast! Onophoudelijk by mistig weder vliegen haar treinen over die signalen heen, overal zonder genade hunne etootende ontploffingen door de dampige lucht doendö daveren l Aldus by al de onaangenaamheden, die de mistige dagen weder opleveren, komt dit er by, zoowel by dag als by nacht. Hierop kan men antwoorden dat het knallen dier signa len tot veiligheid van den spoorweg moet dienen; doch dan deed de directie der H. S.-M. boter om byv. mistcornetteD, die op een half uur afstands te hooren zyn, in de plaats te nemen. Het afvuren van knalsignalen is waariyk geen internationaal gebruik, en dus niet algemeen voorgeschreven voor de veilig heid. Derhalve is het ten zeerste gewenscht, dat deze signalen spoedig worden vervangen door andere, welke niet die oonoodig zynde schokkende luchtverplaatsing voortbrengen; vooral ten bate van de zieken en herstellenden, die in de onmiddeliyke nabyheid van de scbiet- plaatsen dier spoorlyn wonen, en die nu telken male allerhevigst worden opgeschrikt door dit helsche lawaai! "Wat waariyk voor dusdanige personen bepaald een onhoudbare toestand is. De Gemeentebesturen van het grondgebied, aan deze lyn gelegeD, worden hierop beleefde- lyk attent gemaakt, en bun wordt in ernstige overweging gegeven om met het oog op de al- gemeene politieverordening wegens hinderlyk burengerucht vooral by nacht de directie der H. IJ.-S. Maatsch. uit te noodigen, dat zy het doen ontploffen harer signalen onmiddeliyk voorgoed doe staken. November 1898. X. Mnrktborich ten* Rotterdam, 28 November. By een goed voldoenden oovoer was eest de koopluet weinig geanimeerd, maar later toonde meo meer behoefte en toen is nagenoeg alles opgeruimd. INLANDSCHE GRANEN. Witte Tarwe. Het kon den boudera niet gelukken vorige pryzen te bedingen. Tot dooréén 10 cents lagor ia ten slotte alles verkocht, wat niet gelimiteerd was. Voor de extra puike monsters werd io don be ginne wat beven do noteering betaald. Vlaamsche en Zeouweche de beste ƒ7.10 tot ƒ7.30 dito dito mlddelb. 6.60 6.90 Flakkeoscho en Ovorm. de boste 7.7.20 dito dito middelb. 6.50 6.80 Mindere soorten5.80 6.30 Canada5.70 6.— Voorts werd verkooht por 100 Kilo: Goede qualitelt Witte 8.50 tot f 9. Middel dito8.20 8.40 Mindere dito8.— Roode Tarwe was tot vorige pryzen koopbaar; de beste Poldoraoorten ƒ219 tot ƒ221; overigons ƒ204 tot ƒ214. Rogge waa weinig aan de markt, goed pryehou- dend verkocht. Zeeuwsche en Vlaamsche naar qual ƒ5.40 tot f 5.70 Overm. en N.-Brabantsche 5.5.30 Geringere soorten„4.60 „4.75 Van Gerst was de Winter- wat flauwer. Zomer en Chevalier onveranderd. Vlaamsche en Zoenwsche Winter-van 4.90 tot ƒ5.30 Ovormaasche en Flakk. 4.70 5.10 Afwijkende en mind, soorten 4.25 4.50 Vlaams ho, Z. en Flakk. Zomer- „5.10 „5.35 Mindere qualiteit „1.75 5. Chevalier5.25 6.— Ook verkocht per 100 Kilo. Zeenwaohe Winter Daar qual. ƒ7.85 tot ƒ8.50 Chevalier 8.55 9.— Haver rnimer aangevoerd en daardoor traag afgaande. Blanko en wichtige qualiteit van 3.90 tot 4.— Zeeuw, on andere inl. Voera. 8.25 ?.70 Liohtere dito dito 2.CO 3.— Voorts werd gedaan por 1C0 Kilo. Gocda Voerqualiteitƒ7.10 lot 7.25 Mindere dito „6.90 7.— Paardenboonen uit Zeeland weinig aangevo rd, des to meer uit de Polders. Duivenboonen ƒ6.70 tot ƒ7.20. Schapenboonen ƒ6.20 tot ƒ6.10. Bruineboonen waren nu minder aan de markt on zijn tot vorige pryzen opgeruimd. Walcberechcvan ƒ11.50 tot 12— Do besto Vlaam. en Zeeuw. 11.— 11.25 Ordinaire dito en dito 10.— 10.75 Geringere en wakke 9.— 9.50 Wittcboonen ondervonden wein:g vraag, zooda een gedeelte overbleef. Walcherschevan ƒ11.75 tot ƒ12.- Vlaameche en Zeeuwsche „10.75 „11.25 Dito dito ordinaire 10.1 '.50 Blauwe Erwten waren alloen in de puike soorten op kook to verkoopon, Walcherschevan 9.25 tot ƒ10.— De beste Zeeuw, en Vlaam. 8.75 9. Middelb. qual. dito en Flakk. 7.50 8.25 Geringere en niet kookende 0 6.75 7.25 Koolzaad van ƒ8.tot ƒ8.70, met wi-inig aanbod. Kanariezaad kwam weinig voor. Het biste ƒ6.50 tot 6.75, middel-qnaliteit f 5.75 lot ƒ6.en geringere soorten tot In Karwoizaad ging niet om. BÜ1TENLANDSCHE GRANEN. Tarwe onveranderd. Hier was zeer weinig te koop, en van Amer ka etoomc-nde partijen vonden plaatsing naar Dnitscbland. Rues.soho en Donan op aflading nog oven vast. Indieobo op latere aflading goed prijs houdend. Rogge met klein aanbod. Odes?a contant. tot ƒ147 Helena152 Donau-Beasarabieche 150 Nicolajtff stoomende 150 151 Western Nov.-afliding155 dito D.c152 IC 3 Gerst echaarach en vast. Odessa116 a ƒ121 Donau122 „121 Odessa stoomende 114 115 Taianroj111 112 Haver stil. Amerikaanecheƒ7.— a 7.25 dito etoomendo i 6.90 7. Dantziger 7.10 7.20 Boekweit kalmer. Prime State s'oomende a ƒ173 Bo^kweJgrntten stil. Grove St.-Peteraburger, niet mooi, op 300 gehouden. Voer-erwten onveranderd. Maïs voor disponibol hooger; op levering flauwer. Bonte Amerikƒ113.tot ƒ114.00 dito uit zooboot „110.— dito stoomende 108. u dito later aankomende 107. dito Nov.-afl. bij part. „104.— „105.— Odessa113.- „116.— Alkmaar, 28 Nov. Vee. Kooien per KG. ƒ0.51 a ƒ0.57, vette Kalveren ƒ35 a ƒ107; idem per K.G., ƒ0.65 a 0.80 nnohtore id. <s a 16; 8chipen ƒ13 a ƒ28.vette Varkens per K.G. ƒ0.31 a 0.37 magere idem ƒ13 a ƒ15. Louden, 28No7. Ter veemarkt zijn aangevoerd: runderen 2000, schapen en lammeren 8000, kal veren 10, varkens Prijzen: beste runderen 2/4 a 4/5, schapen en lammeren 3/8 a 5/9, kalveren a varkeDS a sh. Frieecbe Boter 101 108 eb. Iade Sted. Werklar. i|]a opgenomea: D ATOM. DAGEN. Volw, pors. Kin- doren. Totaal 20 Nov. 67 17 74 21 Maandag. 76 14 90 22 n Dinsdag 81 19 100 23 Woensdag. 85 19 104 24 H Donderdag 84 20 104 25 Vrijdag 86 20 106 26 Zaterdag. 81 15 96 'bon groote hoeveelheid ZOETEMELK, te leveren te Lelden, alle dagen. Brieven, met prys, te zendon aan het Bureel Van het Leidsch Dagblad No. 9556. 6 OP IDONDËRDAG 1 DECEMBER 1896, des avonds te 8 oren, in de STADS GEHOORZAAL. te dezer etede kan ge plaatst worden ÏEMAKD, bekend met administratie en gewoon tie correspondentie te voeren, ook in de moderne talen. Alleen zy komen in aan merking, die aan deze eischen voldoen en daarvan de bewyzen kunnen overleggen. Brieven aan het Bureel van dit Blad onder No. 9494. 10 bij BURGERSDIJK NIERHANS, Nieuwstecg 1. Woensdagavond 30 November, to halfzeven. Geschiedenis eia Geographic, Nos. 983 1544, en Genealogie, Alba a ml co- ram, Numismatiek, enz. Nos. 1789-1839 v. d. Catalogus. 9568 10 By vonnis der Rechtbank te 's-Graven- hage van 25 November is HENDRIKU8 BUNNIG, Kruidenier te Leiden, verklaard In staat van Faillissement, met benoe ming van Mr. H. A. VAN REES, Rechter in de Rechtbank, tot Rechter-Commissaris, en den ondergeteekende tot Curator. 9577 8 Mr. H. G. GORDON. Ontvangen een partij prachtig) Eic-ren, 44, 5, Cts., per 100 minder. L'iischo Kaas 35, 16, 20, Zoete Kaas 25, 30, 35, zulrero Keuken- boter 35, 40, Friesche Boter 45, 50 cents, alles per 5 ona. 4109 9 A. ITAMERS, Korte Dlefetccg, hoek Lnngcbrug. Spreker: 6e Heer P. H. LAMBERTS Jr., Tan Amsterdam. Onderwerp: Voordrachten. Be Deuren worden om kwart over achten CE8LOTEIV. In de zaal mag niet gerookt worden. Be Commissie behoudt zich het recht roor aan kinderen beneden de 16 jaren den toegang te weigeren. Namene de Commissie voornoemd, Ch. M. DOZY, Voorzitter. H. P. BERDENIS VAN BERLEKOM, 28 Secretaris, 9143 100 De nieuwe, geïllustreerde Prijscourant wjjrdt dezer dagen alom verspreid en op aanvrage gratis en franco toegezonden.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5