N". 11890 Maandag 38 November. A0. 1898 feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiumer bestaat nit YIJF Bladen. Yoorloopige Jlededecliog. Leiden, 26 November. Feuilleton,. TWEE BROEDERS. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJ3 DEZEB COUBANTJ Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers05 6 r t rot PR IJ 3 DEB AD VERTENTUSN Van t-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooterê lettere n?Lar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Eerste Blad Wy hebben eenige dagen geleden een con tract afgesloten voor een gezelHgen avond op Vrijdag 16 December in de Stads- Gehoorzaal voor onze abonnés. Het had reeds meermalen onze aandacht getrokken, dat de Biograaf, zooals deze werd vertoond in het gebouw van Carré, te Am- ster jam, alle avonden tal van bezoekers lokte. De voorstellingen van dezen biograaf hadden telkens en telkens groot succes en vooral de inhuldigingsfeesten werden uit undig toege juicht, Wy hebben thans ditzelfde toestel met zyn levensgroot© beelden voor dien avond besproken. Aangezien het echter te vermoeiend ls voortdurend naar deze bewegende beelden te zien, zal de bekende pianist Otto Lamborg, die bet publiek met zyn humoristische voor drachten uitnemend weet bezig te bouden, den avond verder aanvullen. Bovonoien hebben wy den kapelmeester der «chatterymuziek alhier verzocht eenige Qummers gedurende de voorstelling van den biograaf en tydens de pauze te willen doen uitvoereD, zooJat deze avond zeker een recht gezellige zal worden. De toegangsprijzen zfln dezelfde als voor den KunstavonJ. De Afdeeling Leiden van de „Neder- landBche Vereeniging tot Bevordering* van Zondagsrust" hield gisteravond een ver gadering in het NutsgebonWvWas de opkomst der.leuen niet groot, een in. onzen tyd Diet ongewoon verschijnsel by onderscheiden ver- eeüigingen de toon der besprekingen was aangenaam en opgewekt. In zUn openingswoord vergeleek de voor zitter, de heer H. P. Schim van der Loeff, de taak der Vereeniging by die der wachters in den wynberg. Hy is niet de zon, die den oogst dout rypen, niet de arbeider, die bet werk verricht; by is het, die alarm roept als de oogst door vyanden wordt bedreigd, steeds waakzaam op syn post. Notulm en verslagen werden gelezen en goedgekeurd. De Afdeeling telt 78 leden. H> t batig saldo van bet laatste dienstjaar is f 40.815. Modedeeling werd gedaan van de besprekin gen des Afdediugsbestuurs met besturen van werklieden-vakvereenigingen hier ter stede over den toestand der bedryven met betrek king tot de Zondagsrust. Voorzitter en secretaris hebben met den directeur der stedelyke gasfabriek een onder houd gehad over den arbeid der stokers, van welk gesprek, waarby de directeur groote bereiiwilligheid tot medewerking aan den dag had gelegd, verslag werd uitgebracht. De tegenwoordige toestand is onbevredigend; gedurende de wintermaanden, als wanneer van de stokers volle arbeid moet geëischt worden, hebben zy op de 29 dagen één vryen dag. Ernstige pogingen tot verbetering zyn toegezegd. Het bestuur ontving voor deze bemoeiingen den dank der vergadering met diligent ver klaring. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren Schim van der Loeff en C. A. Simonis, werden herkozen. Tot afgevaardigden ter algemeene verga dering, op aanst. Dinsdag in „Tivoli", te Utrecht, werden benoemd de heeren Simonis en dr. H. G. Hagen. Daarna werd de beschryvingebrief voor de algemeene vergadering in behandeling ge nomen. Wy lezen in een muzlekverslag-van het .Berliner Tageblatt." Om met een Forto (byna had ik gezegd: Fortissimo) myn waardeering te beginnen, zy in de eerste plaats herinnerd aan den 6onate-avond, welken de heeren Coenraad V. B03 uit Leiden en Joseph Van Been (viool) den 3den dezer in Bechsteinsaal hebben gegeven. Voorgedragen werden de drie vioolsonaten van Johannes Brahms (G-dur, A-dur, D-mol), van welke ik de laatste mocht hooren. Het samenspel der beide jonge kunste naars getuigde van ernstige stuJie en alge- heele bekendheid met het werk, welks ciepe inhoud van gedachten op treffende, bevattelijke wyze werd opengelegd. Als de veelbetetkeoendo treedt de heer Bos, die ons reeds als een voortreffelijk accompagneur bekend is, naar voren Ook als solo speler mankt by een goeden indruk. Zyn forte is gevoelig; zyn piano vol uitdrukking, de techniek niet schitterend, maar degeiyk en vast; de opvatting was krachtvol en by alle warmte vry van sentimentaliteit, geheel overeenkomstig het karakter van den ver tolkten meester. De beide heeren hebben een tweeden avond toegezegd. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Eist, by Amerongen, de heer H. C. Briët, cand. te Leiden. De Nederlandsche en Engelsche mails met berichton uit Indiö worden hedenavond alhier verwacht. Donderdag hield prof. Tiele aan de univer siteit van Edinöurg zyn zesde Gifford-lezing. Hy sprak nu over .den eeredienst, gebeden en offers." De leden van de Eerste Kamer dor Staten- Generaal zyn byeengeroepen tegen Woensdag 30 November e k., des avonds te balfnegen. Ds. K. v. d. Wal, te Hillegom, komt voor op het tweetal voor predikant by de Geref. Gem. A te Giesendam. H. M. de Koningin zal 8 December a. s. in Den Haag terugkeeren. De .N. R. C." scbryft in haar Kamer overzicht over de Indische bcgrooting van gisteren: Op den door den heer Van Kol andermaal gtoefenden aandrang om een eind te maken aan de .lamentabele schrielheid," waarmede in Indië de voorziening in vrou- weiyke verloskundige hulp plaats heeft, kon de minister antwoorden met een verbiydende mededeeling. Drie vrienden van den minister, warme vrienden van Indië tevens, de heeren Janssen, Nienhuys en Van de Pol, hebben ter gelegenheid van het jubeljaar een ton gouds beschikbaar gesteld voor het stichten eener opleljingsschool voor vroedvrouwen, Welk aanbod later, toen gebleken was, dat een uitoreioing der school voor doctors djawa door de Indische regeering meer doeltreffend, ook voor het verlangde oogmerk, geacht werd, doch waarvoor f 170.000 noodig zou zyn, eoelmoedig tot dit bedrag verhoogd is ge worden. Op den grondslag, door deze kapi talisten gelegd, zal aan den wensch van den sociaal-democrati8cben afgevaardigde een begin van uitvoering gegeven kunnen worden, Zooals men weet, werd by besluit van den gemeenteraad van Amsterdam, dato 12 October, o. m. besloten met ingang van 1 Januari 1900 in te trekken de concessie, verleend aan de Amsterdamsche Omnibus- maatschappy en bet trambedryf met ingaog van dien datum in eigen beheer te nemen. B. en Ws. stellen don Raad thans voor, hen, voor zooveel noodig, alsnog to machtigen de gemeente tegenover de Amsterdamsche Omnibusmaatschappy te verbinden om de tramwegen dier vennootschap in eigen beheer te houden, opdat de aan haar uit te keeren premie zal worden berekend op de wyze als in art. 18 sub 1 der concessio is voorge schreven. Gisteren heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad van een verdrag tot wyziging van het postverdrag tusschen Nederland en Belgiö van 23 Juni 1898. De „Sts. Ct." bevat boden hetkoninkiyk besluit van 17 November 1898, tot aan- wyzing ter onteigening van perceeleo, nooaig voor de verzwaring en den aanleg van zand dijken in den buitenduinregel tusschen de Holdersche- en Hondsbo*&cbo zeeweringen. Naar de „Delftsche CL" uit de meest vertrouwoara bron kan mededeeleD, is hot bericht van het (Indische) .Centrum", dat de gouverneur generaal ia April va6t en z-ker denkt te repatnëeren, onjuist. De heer Van der Wyek is voornemens eerst in het najaar van 1899 af te treden. Gisternacht is te 'a Gravenhago over leden de heer J. M. Bosveld, controleur en kassier vau het departement van den hof maarschalk van H. M. do Koningin enouder- ling der Ned.-HTv. Gemeente, aldaar. Willem Van Zuylen is thans gelukkig in zooverre hersteld, dat hy weer zyn gewone ochtendwandeling kan doen. Tot volkomen herstel van gezondheid zal hy oen poosje te Velp gaan doorbrengen. Te Laag-Soeren is overleden de gep. luit. kolonel van het Indische leger F. C. Burgers. Naar wy vernemen, Is de gepen6ionneerde luitenant ter zee 1ste klasse J. A. Van der Star, werkzaam by de afJeeling hydrographie aan het departement van marine, op zyn verzoek eervol ontheven van zyn werkzaamheden. UV. R.) Donderdag is het 70 jarig bestaan der Koninklyke Militaire Academie feestelyk, doch geheel huishoudelyk, gevierd. Mtt toestem ming van den kolonel-gouverueur gaf het cadettencorps een solrée, gevolgd door een bal. Naar aanleiding van een bericht van den minister van Justitie over de in den laatsten tyd herhaaldeiyk by hem ingekomen klachten over den toestand van de bewaar plaatsc-n, waarin van misdryf verdachte, doch ni t zelden geheel onschulJige personen hier te lande tydrlyk worcen opgesloten, alvorens ter beschikking van den officier van Justitie te worden gesteld (waarvan in de Memorie van Antwoord over hoofdstuk Justitie wordt gewaagd), heeft de minister van Binnenland- sche Zaken een scbryven gezonoen aan de commissarissen der Koningin met verzoek te dezer zake een onderzoek in te stallen en hem omtrent don uitslag daarvan te dienen van consideratiën en advies. Zyne Hoogheid Prins Hermann van Saksen-Weimar heeft aan Hare Majesteit de Koningin, met bestemming voor het Ryks- Museum, overhandigd den sleutel van de Hoofdpoort der voormalige Citadel van Ant werpen, welke sloutel, blykens een door Zyne Hoogheid daarcJJ gevoegd gbtuigschrüt, in 1831 na de overgave der Citadel door de Neder lands he officieren weri ter hand gesteld aan Zyne Hoogheid Hertog Bernhard van Saksen- Wtimar, luitenant-generaal in Nederlandschen dienst, en in diens nalatenschap w?rd aange troffen. Aan Zyne Hoogheid Prins Hermann van Sak6en-Weimar is de dank der Reg-erlng be tuigd voor dit geschenk, dat de herinnering bewaart aan de roemryke daden van het Nederlandsche leger. St. Ct Bet stooms-hip „Achilles", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 25 Nov. te Suez; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, vertrok-25 Nov. van Genua; de „Wer- ktndam" arrive rde-25 Nov. van Nieuw-York te Rotterdam; de „Rotterdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 25 Nov. Prawlepoint. Alkeniadc. Ds alhier gehouden November- collecte voor de Vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland" ten bate der behoeftige oud stryders, gereohtigden tot het dragen van het Metalen Krui* of de Citadel-medaille, bracht zuiver op f 15.25. By openbare kennisgeving is van ge meentewege andermaal de aandacht der be langhebbenden gevestigd op hun verplichting tot het doen van aangifte trr Geme'nte- Secretarie van elke voorgenomen stichting, verbouwing, slooping, verandering van be stemming, enz. van gebouwde eigendommen. Met het oog op de wet op de grondbelasting is dit stellig in hun eigen belang. Katwyk. In do afgeloopon week kwamen van de visschery tinnen 3 Katwyksohe loggers, terwijl'1 bom aan het strand kwam; de vaDgst variëerde van 120 tot 380 kantjes, terwyi de pry3 vry statiounair op f 11 psr ton bleef. By de gisteren gehouden verkie zing van de Kamer van Koophandel werden de af tredende leien de heeren A. Van Rhyn, D. Haasnoot, W. Taat on P. v. d. Perk herkozen. Noordwykerliout. In het café: „Het Wapen ran Noordwykerhout" had gisteravond de eind-vergadering plaats van de feestcommissie voor het inhuloigingsfeest. Naoat de voorzitter, de burgemeester, ia z(Jn openingswoord had geweze op het goede verloop van htt gehouden r-est, waarmee on zo gemeente een kranig figuur ha<J gemaakt, wat hy meende, dat boofozakeiyk te danken was aan oe uitstekende hou ing der inge zetenen en de toewy ing der commissie, waarvoor hy nogmaals beiden hulde bracht, Wera coor den penningmeester, den heer Refineveld, rekening en verantwoording gedaan, welke werd goedgekeurd. De voorzitttr oeelde mede, dat hst tekort door de gemoe; te re-jds was overgenomen, en had inmiddels, daar hy de-zen avond als gastheer optrad, uitgenoooigd tot het crinken van een glas wyn. De hoer Roezol meende als tolk der overige commissie leden op te treden, toen hy voorzitter, secretaris en penningmeester hulde bracht voor de wyze, waarop zy hot oen overigen commissieleuon zóó gemakkolyk hadden gemaakt, dat zy zoo goed als niets te doen hadden. Nog lang bleven ce aanwezige commissie leden gozellig byeen, zoodat we mogtn zeg gen: einde goed, al goed. De vergadering van de afdeeling der Alg. Ver. voor Bloembollen-Cultuur had gister avond plaats in het cafë Brama. Slechts twee bestuursleden met een achttal gewone waren aanwezig. De secretaris moest het voorzittors- ambt waarnemtn on deelde mede, dat op het bekende aores aan de Holl. IJz. Sp. My. ongun stig was beschikt. Verder werd besloten de candidatuur voor het hoofdbestuur van don heer Roozen te steunen. Rynsbnrg. De „Vereeniging tot stichting en instan-houding eoner Cbr. School te Rynsborg" hield baar jaarvergadering in de school achter het weeshuis. Ongeveer 20 belangstellenden waren opge komen. Na het zingen van Psalm 84 v. 6 ging do voorzitter, de heer N. v. Egmond Dzvoor in het gebed, waarna hy met een kort woord de aanwezigen welkom heette. De seer. taris, de heer Js. Oostenrijk, las de notulen der vorige vergadering, welke worden goedeekeurJ. De penningmeester, de heor G. Bloemendaal, deed v rslag van de kas, waaruit bleek, dat de rekening sloot nut een batig saldo van f 27.565. Op nitnoodiging van den vojrzitter zagen de heeren D. v. Egmond Nz. en P. Brussó Jz. de rekening na; dezo werd volkomen in ordo bevonden, wa-rna den penninemoester ty monde van den voorzitter de daDk der Vereeniging gebracüt werJ voor zyn trouw beheer. De vier aftredende bestuursleden, de hoeren H. Hogewoning Cz G. Bloemendaal, J. Krom hout Jacz. en J. Oudwater, werden allon herkozen. Staande de vergadering werd een inzameling 18) Den ouden, eerlyken Koster klopte het hart van vaderiyk gevoel, en ook den jongen man aan het venster doorstroomde een aangename gewaarwording al3 broeder van den geprezene. „U hebt zeker ambtszaken met myn zoon to behandelen?" waagde vader Koster te vrageD, die niet kon gissen wat den gebeim- zinnigen vreemdeling tot hem gevoerd had; by vermoedde in hem een ambtgenoot van Otto«#f misschien wel een ondergeschikte. „AmbtszakenEen vluchtig lachje zweefde om de mondhoeken des heeren Vogel; met een "onwillekeurige beweging tastte hy naar den borstzak van zyn jas. „Ambtszaken? Neen, ik sta met uw zoon in andere ver binding. Mynheer de advocaat schenkt my de ©er my te bezoeken" de vreemde glim lachte „gy weet toch hoe uw zoon is: een beetje lichtzinnig, zooals meer jongelui; geld kunnen ze altyd gebruiken. Maar dat hindert Diets, wanneer er later maar iets uit hen groeit. En uw zoon wordt ook nog eens Excellentie genoemd; dat durf ik u op een gezegeld stuk geven." Maar deze troostende verzekering miste haar uitwerking op de aanwezigen; op aller ge laatstrekken toekende zich een instinctmatige onrust. Vader Koster keek sprakeloos voor zich uit en juffrouw Ko3ter liet onwillekeurig Heiena's hand los; alle verheugde trekken waren van haar vriendeiyk gelaat verdwenen, haar oogen dwaalden angstig van den vreemdeling naar haar man. Karei was de eenige, dio het vreemde be zoek scheen te kunnen verklaren. De élégante inrichtiog van Otto's kamer, welke hy eenige weken geloden betreden had, de scène in den circus, toen Otto met Helena een rytuig nam, vertoonden zich voor zyn oogeD, en hy ver moedde de ware reden van het bezoek van den vriendelykon heer. De heer Vogel knoopte zyn jas open; hy greep in den zak en haalde er een portefeuille van verdacht groote afmetingen uit; bij opende haar laDgzaam en nam er een saamgevouwen papiertje van een aan den kassiersknecht wel bekend formaat uit. Een plotselinge schrik beving den ouden Koster by het zien van dit papier. Helena maakte een beweging, om zich bescheiden te vsrwyderen, maar juffrouw Koster greep opnieuw baar hand en weerhield haar. Vogel nam, terwyl hy langzaam in de papie ren bladerde en er bedachtzaam twee ont vouwde, opnieuw met een hatelyke tronie het woord. „Ik weet, mynheer Koster, dat gy een eeriyk, nauwgezet man zyt; ik weet ook, dat gy by Jacobs Co., een zeer respectabele firma, aangesteld zyt. Gy hebt verstand van geld zaken en zult niet toelateD, dat een armen handelsman schade wordt toegebracht. Gy weet, dat wissels op de vervaldagen moeten ingelost worden, en dat by niet-inlossing de onderteekenaars kunnen worden gevangen genomen." Hy hield den oude de twee papieren voor, welke hy langzaam glad gestreken had. Koster nam de lange papieren werktuigiyk in ontvangst en staarde ze met verwarde blikken aan. Maar tot lezen was hy niet in staat: do letters dansten hem voor de oogen; hy stond als bedwelmd, als versteend. „"Wat wilt gy van my?" vroeg hy eindeiyk met heesche stem. „Wat ik wil?" De spreker trok de schouders op en zyn sluwe oogen schitterden. „Mag ik u beleefd verzoeken, die beide accep ten van mynheer uw zoon te betalen De oude zat nog steeds onbeweegiyk en staarde op de papieren in zyn hand; zyn ge laat, tot zyn lippen toe, was bleek. Juffrouw Koster had een zeer onduideiyk begrip van wat een wissel beteekent; maar zy wist toch, dat eon wissel in zekere omstan digheden een gevaarlyk, zwaarwichtig docu ment is, dat wel eens een geheele familie naar den grond gericht had. Zy sidderde over haar gansche lichaam en hield zich met de eene hand aan het kleed van het naast haar staande jonge meisje vast, dat onwillekeurig haar armen beschuttend en ondersteunend om het middel van de kleine, zwakke vrouw sloeg. Karei keek over den schouder van zyn vader. „Dat is in 't geheel geen wissel van myn broeder!" riep hy uit en keek niet heel vrien delijk naar den heer Vogel om. Maar deze liet zich niet uit het veld slaan. „Uw br03der heeft geëndosseerd," ver klaarde hy; „geaccepteerd heeft de heer Van Markwold. De heeren scbynen geen geld te h6bben. Mynheer Koster, wanneer gy van uw zoon houdt, zult gy my betalen wat de advocaat my schuldig is." Vader Koster maakte een handbeweging als wilde hy den wissel ineenfrommelen, maar hy bezon zich nog bytyds en vergenoegde zich het ongelukspapier toornig naar den geldschieter te werpen. „Niets betaal ik.... geen centl" riep hy, bevend van ergernis; zyn bleek gelaat werd vuurrood. Vogel bukte haastig en raapte de papieren, welke over den vloer verspreid lagen, met angstvallige zorg op; zyn blikken verrieden ergernis en angst, zyn gelaatstrekkon waren verwrongen en maakten hem nog leelyker dan by reeds was. „Hoe?" riep hy uit, schynbaar verwonderd, maar zeer onrustig, „gy zoudt uw zoon in d6n brand latengy wilt zyn geheelo schoono loopbaan vernietigen De oude staarde hem wezenloos aan. Karei deed onwillekeurig een stap naar den spreker. Juffrouw Koster beheerschte haar zwakheid; zy wendde zich met een gelaat, waarop de grootste angst geteekend lag, naar den geld man en vroeg dan stamelend: „Hoeveel is hy u schuldig?" Vogel keerde zich met een vriendeiyk lachje naar de vrouw om e:i beleefd ant woordde hy: „O, mevrouw, een drie duizend guldentjes maar.... drie duizend gulden." Het oudje dc-inscie terug en zou gewis op den grond gevallen zyn, wanneer Helena Diet spoedig een stoel had toegeschoven en de arme moeder daarop liet nederzitten. De oude Koster schreeuwde op onnatuur- lykon toon: Slechts drie duizend gulden! En gelooft gy, dat ik u myn zuur bespaarde centen in uw opengesperde beurs zal werpen?" Vogel trok een beleedigd gezicht. „In myn beurs?" vroeg hy. „Waarom in myn beurs? Heb ik uw zoon het geld niet gegeven - heeft hy het niet voor zich noodig gehad?" De vuisten van den ouden Koster balden zich; toornig fonkelden zyn oogen. De oude man was geheel veranderd; elk zyner spieren beefdo van woede. „Wie beval u," schreeuwde hy, „den licht- zinnigen borst met uw geld te ondersteunen? G(j moest weten, dat hy nog niets verdient, geen rooden cent. Zie zelf maar hoe gy weder aan uw geld komt; van my hebt gy niets te verwachten.... niet zóóveel!" Hq knipte met zyn vingers, draaide den geldschieter den rug too, en m6t driftigs passen liep by in het kamertje op en neder. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1