Petroleumkachels. i Jn L. C. HEYN1S Jzn., Doezastraat 6, Zeeuwsch Zilveren Deze, en Geen Andere J. P. F. FRISON, N°. 11888 "Vrijdag 25 November. A0. 1898 <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. SOEP. Langebrug G3. GEZELSCHAPSLIEDEREN TEEKENONDERWÜS W. C. A. RIDDEEHGF, Solide, reukvrij, zonder gevaar. Vrijwilligers bjj de Militie. Eigenaar der Firma Erve Wed. KLAPMEYER, in Binnen- en Buitenland bekend door de uitstekende Koffie en Thee. Mokka- en Menado-Koffie worden op verzoek bij bestelling direct gebrand. Filiaal »JDe Gouden Bal", Korte Mare No. 14. Telephoonnummer 328. S. DE BOEFl Az., Eoszastraat No. 14. Telephooanuramer 327. W. v. ROSSUffl Dü CHATTEL, Telephoonn. 92. Haarlemmerstraat 114, 2de huis v/d. Mare r Allerfijnste Qualiteit Wed. J. STEENHAÜER Zn., Mandenmakerssteeg 4, b/d.Waag. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS ÜEZEE COUEANT: Voor Leiden per 8 maanden. 0 f 1.10. Franco per post1.40, Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER AJIVERTENTIEN: Van 1-6 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J, Grooterd letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Openings- en sluitingsuur. De Comraissi9 voor de Strafverordeningen heeft den gemeenteraad ter vaststelling voor gedragen lo. een Concept Verordening op de jaar markt of k rmis; 2o. een Concept-Verordening op tapperijen, "bierhuizen, enz. en logementen. Zij zyn bestemd ter vervanging, de eerste, van de artik.len 3 28 tot en met 132, de tweede, van de artikelen 137 tot en met 147 fan do Algemeene Politieverordening voor de gemeente Leiden van 6 November 1879 (Gemeenteblad No. 9). By bet ontwerpen der Verordening op tapperijen, enz. be-ft de Commissie overwogen verschillende adressen van caféhouders, tappers, enz., door den gemeenteraad in haar handen gesteld, houdende bezwaren tegen de bestaande regeling van bet openings en sluitingsuur dier inrichtingen. Volgens de bestaande Verordening mogen zonder schriftelijke vergunning van den Burge meester die inrichtingen op geen anderen tyd geopend z'yn dan van des voormiddags zes uren tot dos avon.'s elf uren in de maanden April tot en met September, en van des voormiidags zeven uren tot des avonds elf urn in do ma;nd .n October tot en met Maart. Adressanten wenschen, dat hit openings uur zoowel des winters als des zomers worde bepaal J op 's morgens zes uren, en het sluitings uur op twaalf uren 's nachts. Als gron waarom het openingsuur des winters vervroegd zou moeten worden, wordt door adressanten aangevoerd, dat voor buiten lieden, die naar de verschillende markten moet'n, oui hun bedrijf uit te oefenen, en voor werklieden, cie in nachtploagtn werken, het openingsuur des winters to zeven uren te laat is. Do acr~ssanten v^rg'ten daarbij te-vermel den, dat «v-n 11 tappers en 3 licrhuishoudors door den burgemeester vergund is hun inrich tingen, in de onmi iceilyke nabij heil van de m-rkt g 1 gen, des Vrijdags reeos te 3 uren 's morgens le op nen, terwijl t- n behoeve van de groentenmarkt aan 2 t*pp:rs vergund is hun inriibtingen op werkdagen reeds te 5 uren 's morgens open te stellen. M t het l e- zwa.r van adressanten wordt dus voldoende rekening gchouien. Van een vroegere openstelling ten behoeve van werklieden, die in nachtploegen Wtrk.n, ziet do Commissie de noo izakelykheid niet in. B.gosren zjj tot uitspanning de tapperijen en bL-rhuizen te bezoeken, dan blyft hun overdag tusschen de rusttijden daartoo ge noegzaam tijd ovor. By hun wensch, om het sluilingsuur, be halve voor enkelo groote cafés, voor alle in richtingen op 12 uren 's nachts te bepalen, stallen' adressanten zegt de Commissie verder zich bijna uitsluitend, niet op het standpunt van de bezoekerszooals zij dat ten aanzien van het openingsuur doen doch van de houders der inrichtingen. Zy eischen gelijk recht voor allen. Adressanten verliezen daarbjj uit het oog, vooreerst, dat de Verordening niet gemaakt wordt in het belang van do houders der inrichtingen, doch uitsluitend in het belang van de goede orde ten bate van de ingez tenen vervolgens, dat eenzelfde sluitingsuur voor alle inrichtingen de grootste ongelijkheid zou scheppen. Immers de requestranten zeiven erkennen dit in hun verzoekschrift - de levensom standigheden zijn voor alle ingezetenen niet dezelfde. Voor den eenen kring der bevolking is de dagtaak des avonds vroeger afgeloopen dan voor den anderen. Is het nu, naar de meening der Commissie, in het openbaar belang, dat de regel, die sluiting te elf uren voorschrijft, gehandhaafd blijve, men mag niet vooroyzion, dat in e9n groote stad als de onze verschillende personen zyn, wier werkzaamheden eerst laat in den avond eindigen Te hunnen behoeve moeten uitzonderingen op het algomeen sluitingsuur kunnen worden toegelaten en sommige in richtingen l.ter dan elf uren des avonds opengesteld zyn. Op wtlke inrichtingen oio uitzondering wor-t to .-gepast en in welke mato, zal in den regel afhangen van den ard der inrich ting en van de soort der gewone bezoekers. Vaste grenzen kunnen hiervoor niet wor 'en getrokken, andtrs zou de Voror'ening ze kunnen aangeven, hetgeen voor den burge meester en de ambtenaren der politie vry wat gemakkelyker zou zyn. Dat do beslissing in sommige gevallen moeiiyk is, kan worden toegegeven, doch dat zy niet steeds op een nauwgezet onJerzo k, maar op begunstiging zou berusten, zooals in het laatste r.quest .telkens worat beweerd, is een verdachtmaking van de autoriteiten, met de uitvoering belast, welke de Commissie niet z 1 behoeven te weerleggen. Ten slotte kan de Commissie aan den ge meenteraad me ede el én, dat op dit oog :n blik de volgende vergunningen zyn verleend, om de inrichtingen later dan het gewone sluitings uur geopend te houden: 9 koffiehuizen tot één uur. 2 id. alleen des Zaterdags tot één uur (andere dagen tot 12 uren). 2 bier en ververs hingen tot één uur. 24 inrichtingen tot 12 uren. 2 id. alleen Zaterdag tot 12 uren. 1 id. alleen Zaterdag en Zondag tot 12 uren. 1 id. alleen Zaterdag, Zon- en Maan dag tot 12 uren. 1 id. alleen by uitvoeringen in don Schouwburg tot 12 uren. 3 id, waar na elf uren geen bezoe kt rs mogen worden toe gelaten, tot 12 uren. De overige inrichtingen: 171 tapperyen en 129 bierhuizen, sluiten des avonds te elf uren. Uit deze opgave trlykt, dat van den by ce Verordening gestel en regel slechts bfi uit zondering wordt afgewekeD. Wijziging van den toestand, die hier steeds bestaan heeft, acht de Commissie door geen enkel motief gerechtvaardigd. De commissie voor de Strafverordeningen, die dit rapport heeft uitgebracht, bestaat uit de heeren F. Was, S. J. Fockema Andrem en Egbert De Vries. KOLONIËN. BATAVIA, 12-25 October. Te Malang is een Vereeniging opgericht tot veredeling der vruchtenteelt, onder voor zitterschap van den heer H. J. Wigman, hortulanus aan Js Lands Plantentuin te Buitenzorg. Den 16don October werd, zoo wordt uit Makassar aan de „J.-B." gemeld, den afgetreden Gouverneur van Celebes en Onder- hoorigheden, den heer Van Braam Morris, door de ingezeteneq in het Sociëteitsgebouw een bal aangeboden, waarop tevens een operette werd vertoond. Den volgenden morgen om halfnegen heeft de heer Van Braam Morris met een flinke toespraak het bestuur over gegeven aan den resident Brugman. Om 9 uren is hy met bet gebruikelijke ceremoniöel met de „Generaal Pell" weggestoomd met bestemming rechtstreeks naar Batavia. Solo-werken. De voorstellen van den directeur der B. O. W., thans in Bolland in behandeling, komen, volgens het „Bat. N ld.", in het kort hierop neer, dat èenige onderdeelon voorloopig niet gemaakt zullen worden, dat ve 1 personeel zal worden bedankt door het Invoeren van een minder omslachtige admini stratie, dat de chef der werken vervangen zal worden door den hoofdingenieur 1st* klasse L. H. Slinkers, thans chef der 1ste water 6taatsafdeeling. Zooals bekend is, voegt het blad er by, heeft defce indertyd zyn sporen met het maken van irrigatiewerken verdiend, als opvolger van den -heer Van Houten in Demak, waar hy de groote werken voltooide. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoomd: tot ambtenaar voor Cliineescho zaken te Semarang A. E. Moll, thans ale zoodanig werkzaam te Medao (Oostkust van Samatra). Bij den dieust van het grondpeHwezen. Overgeplaatst: Van do hoofdplaats Ben- koelen naar de hoofdplaats Pontianalc, de boor meester der late kl. bij dien dienst Jhr. J. Th. Goldman. By het openbaar lager onderwijs. Belast: Met de waarneming der betrekking van ouderwijzer 3de kl. en geplaatst aan de 1ste school A. te Batavia, de ambt. op non-ac. A. W. Hoeseu, laatst onderw. 2de kl. Overgeplaatst: Van de late gem. school te Batavia naar de lste school to Amboina, de onderwijzer 8de kl. J. Van Aken. V erleend: Wegens ziekte een jaar verlof naar Europa, aan doa ouderwijzer 3do klasse C. Van der Zee. Tijdelijk belast: Met de waarneming der betrekking vau ndjunctchef der vierde afdeeling bij de exploitatie van Staatsspoorwegen op Java, J. F. M. Bauens, particulier, laatst chef de bureau, tevens chef dor aldeeling vervoer on dor contrOle bij de Bataviascho Oostersnoorweg-Maatscbappij. Benoemd: Tot president van don Raad van Justitie te Soerabaia, de advocaat-generaal bij hot hooggerechtshof van Nederiands-lndiö, nir. ,T. Reepmaker; tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen, de gewezen boekhouder der 5de klasse bij die middelen J. L. Van Raemdonck en de opzieners bij die middelen L. Ch. A. Rombach en F. De Lizer. Bij den landraad te Bengkalia (Oostkust van Sumatra): Ontslagen: Wegen9 vertrek eervol als lid B. L. Kroon, offi. van gez. 2do kl., onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Benoomd: Tot lid E. 1. Crooy, off. van gez. 2de kl. aldaar. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Met intrek king van hun toevoeging aan de expeditionnaire troepenmacht naar Pedir: Overgeplaatst: Naar den gewestelyken en plaatselijken geneeskundigen dienst van Atjeli en Onderh., de officieren van gez. Iste klasse: G. V. De Boffer en J. Rosenfeld en de off. van gez. 2de kl. A J. G. Van dor Upwichvan Amboina naar Soerabaia, do milit. apotheker lste kl. H. Faber; van Pontianak naar Semarang, de milit. apotheker der 2de kl. G. A Bar; van den gowestolijken en plaatselijken geniedienst in de lste militaire afd. op Java te Batavia, bij de IV afd. van het depar tement van oorlog (hoofdbureau der genie) de kapiteiu der genie H. W. Fischer. Geplaatst: Bij aankomst in Indië te Padang, de off. van gez. 2de kl. dr. S. F. W. Van Hasselt, van vorlof terugverwacht, en de milit. apotheker 2de kl. J. 11. Kok, bestemd voor den dienst hier te lande; te Pontianak, de militaire apotheker der lste klasse A. Groothoff, van verlof teruggekeerd te Amboina, de milit. apotheker der lste klasse J. De Jong, van verlof teruggekeerd; le Batavia, de off. van gez. 2de kl. A. H. De Chaufepié, be stemd voor don dienst hier te lande Verleend: Twee maanden verlof wegens ziekte, naar Magelang, aan den kapitein der inf. bij het subsistentenkader te Batavia, geëvacueerd van Atjeli, G. K. Jochems; naar Soekaboemi, aan den laten luit.-adjudant der inf. bij het subsisten tenkader te Batavia geëvacueerd van Atjeb A. J. Gooszen. Verleend: Een maand verlof wegens ziekte naar Soekaboemi en Sindanglaia, aan don lsten luitenant der infanterie bjj het subsistentenkader te Batavia J. F. Van Kroon. Teruggeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de lste luit bij het 12de bat., ge- ovacueerd van Atjeh naar Padang, H. Pek. O v ergeplaatst: Bij bet 13de bataljon, de kapitein bij het 14do bataljon, geëvacueerd van Atjeli naar Batavia, H. A. Stein; van Djokdjakartn naar Willem I, de offi. van gez. 2de kl. H. C. Mees; van Willem I naar Djokdjakarta, de offi. van gez 2de kl. A. J. A. Hoorweg. Verleend: Een maand verlof wegen9 ziekte naar Djokdjakarta, aan den militairen paardenarts 2de kl. H. J. Tromp do Haas. Overgeplaatst: Van bet commandement der artillerie in Atjeh en Onderhoorigheden te Kotta Radja naar do 16de compagnie (6do compag nie vesting) artillerie te Soerabaia, de lste luite nant dér artillerie J. C. Van Leeuwen; van de 22ste compagnie artillerie (compagnie van Atjeh en Onderhoorigheden) le Kotta-Radja naar het commandement der artillerie in Atjeh en Onderhoorigheden te Kotta-Radja, do lste lui tenant der artillerie U. L. F. Vanger; van de reserve-bergbattory (expeditionnairo artillerie) te Segli naar de 21ste compagnie artil lerie, compagnie van Atjeli en Onderhoorigheden te Kotta-Radja, de lste luit. der art. A. Van der Hegge Spies; van ae reserve-bergbatterij (expeditionnaire artillerie) te Segli naar de 17de compagnie (17de compagnie artillerie) te Kotta-Radja, de lste luit. der art. H. C. J. Sraeets. Outslagen: Met ingang van 3 December 1898, op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol en met behoud van recht op pensioen iiit Hr. Ms. militairen dienst, de kapt. dor inf. jhr. H. A. A. Meyor. DEPARTEMENT VAN MARINE. Overge plaatst: Van hot flottioljovaartuig „Makasser" op het ilottieljevaartuig Batavia", de ofti. van administratie dor 2de klasse G. A. Dalii Ouwens; van hot flottieljevaartuig „Batavia" op het flottielje- vaartuig .Makasser", de offi. van administratie der 2de klasse J. W. Broers. INGEZONDEN. Wcled. Keer Redacteur 1 Wees zoo goed en neem het volgende in uw blad op. In uw blad van 24 dezer staat etn stukje van den Heer G. Van Willingen. Genoemde Heer beweert twee honden gezien te hebben, cle geen van beide te vertrouwen waren! De oene hond nu is door den eigenaar geheel uit eigen beweging gemuilkorfd, omdat z:j, als zy met den oppasser liep, wel eens men- schen aangeblaft en zelfs in de jas gebeten heeft. De Heer Van Willingen nu beweert, dat de anJere ook niet te vertrouwen is. Want hy zou een anderen boni half dood gebeten her en 1 De Heer Van Willingen acht het noofig hierby te voegen, dat dit nl9t de gemuilkorfde, maar de ongomuilkorfde was11 Nu schynt het my tos, dat genoemde Heer geen hoogen dunk van de levenskrachten van een hond heeft. Want, nietwaar, de meeste mensehen, als zy een honci op zyn vier beenen netjes zien wegbuppelen, denken nu niet zoo dadelyk, dat het beest half dood is. En aangezien het nu eenmaal een eigen schap van alle mannen onder de honden is, dat ze wel eens samen vochten, en dat één het dan wint, zou de wensch van den Hoer Van Willingen eigeniyk hierop neerkomen, dat alls rekels gemuilkorfd moesten worden. Tot een dergeiyk stadium van dwaasheid zyn de andere menschen nog niet gekomen. De buur, die zei, dat het beest voor menschen gevaarlyk was, heeft die beweriDg uit ZynedB. duim gezogen. En het gevaar voor schoolgaande kinderen is ook niet heel groot, te meer, daar ai die kinderen het beest streelen, by den naam roepen en aanhalen, wat zy allicht niet zouden doen, zoo het dier gevaarlyk was. Ondergeteekende, eigenaar van deze beiie bloeddorstige en gevaariyke monsters, zal derhalve ook den anderen hond muilkorven, als hy het noodig acht, maar voorloopig acht hy het nog niet noodig. Bovendien begon de gisteren doodgebeten honl vandaag uit eigen bewoging woer tegen den moordenaar te vechten 11 U dankzeggende voor do verleende plaats ruimte, noem ik my Uw dw. Dienaar BIo9mmarkt 22. A. W. Hartman. TWEEDE KA 91 Eft. Indische begrooting Do heer Brummelkamp heeft voorgesteld den betrekkelyk-n post op de Indische be grooting met f 1000 te verminderen, met do bedoeliog geen geldon toe te staan voor het houden van beidensche offerfeesten. Beperking van krijgstoerustingen. Do minister van buitenland6che zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst der nota, waar by het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferentie over de beper king der krijgstoerustingen ter kennis van Hr. Ms. R9geering gebracht is geworden. Dageiyks verkrygbaar A 20 ets. per portie: Liederen verzameling behoort vóór alles In ieders huis, in ieders hand; hierin vinden wy onze bekende liederen weder met hunne zoo sprekende melodieën, die voortleven in den volksmond. Daar is by v.„Kom, mijn Bruintje stop wat aan" „Schilder,'k wil mij, zelf eens zien" „Aan d'oever van een snellen vliet" 9Iö Vivat", enz. van Jb. KWAST. Uitgezochte Verzameling Tan 146 Kederlandsche Zangen en 11 Volks liederen van verschillende Natién, idt druk, met de muziek voor Zang en Piano, 2 deelen, io geïllustreerde Omslagen voor slechts ft .25 of byeengebonden in 1 zeer fraaien Prachtband voor slechts ƒ1.?5. Verkryg baar by D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang No. 98, Rotterdam, en verder alom; toezending franco na ontvangst van postwissel ad ƒ1.25 of ad ƒ1.75, waarop te 'fwmelden; 9Liedeienschat". 9383 28 en THEORIELESSEN in Perspectief, enz., voor de akten L. O. en NI. O., door Leer aar BI. O., Zoeterwoudsche Singel 45. Reserve-Vrijwilliger ge vraagd voor het contingent der gemeente Voorhont. Reflectanten gelieven zich in per soon aan te melden bij den Heer A. ANGENENT, te "Voorhout, nabij de Spoorweg-halte. 9332 10 GERNER Co. RIJKE KEUZE voor Salon en Huiskamer, zeer geschikt voor 9389 8 St.-Nicolaas-Cadeaux. 10 procent korting d contant. welke gevestigd is sedert 1740 Vijzelstraat 14, Amsterdam, Mokka Koffie gebrand f 1.25 de 5 ons Menado Preanger 1 Preanger 2 „1.25 0.75 0.57s Melange 1 Koffie gebrand 0 50 de 5 oos. 2 „0.40 0 3 9 9 B 0.30 BB 1) f n 0 n 0'2«5 n b n Gemalen Gru^koffie 0.20 Uitgebreide sorteering in Kruideniers- en Grutterswaren. Billijke prijzen. Proeforder zal aangenaam zijn. Aanbevelend: 9343 20 Brochesvan af 0 85 Oorknopjes 0.35 Hoedenspeiden 0.35 Horloge-Kettingen3.75 Ceintuurgespen van af ƒ3.30 Dasspelden. „025 Manchet-Knoopen 1.50 Overhemds-Knoopen 1.25 Aanbevelend 9382 30 8981 80 '-7 Y' onvervalschte Leidsche Natuur boter, Goudsche, Leidsche en eclite Edammerkaas. Verkrijgbaar: 7107 8 Cuisinier*, Papengr. S3, beveelt zich aan tot het leveren van Diners en Sonpers, Houdc en Wnrme Schotcis, Pasteitjes, Croqoetten, cnr. Uitzending van Diners tegen over een te komen prijzen. 9169 8

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 5