Bears van Amsterdam. Premieplaat. kende beer Dupuy heeft een fout begaan. Hy beeft vergeten, dat In Frankrijk, God zy dank, op het einde de goedheid altyd zegeviert, goedheid, die slechts een van de vormen van juBtitie is." De „Libre Parole" zegt, dat „Het Hof onder de bevelen van De Reinach staat." De „Lanterno": „De heer Cavaignac scbflnt minder fortuinlijk te zyn by de Strafkamer dan by de Kamer van Afgevaardigden." In do „Aurore" zegt de heer Clémenceau: „De waarheid beweegt zich voorwaarts, zeide Zola. Nu volgt haar de justitie." Paul De CaBsagnac in de „Autorité:" „Het (de mededeeling aan Dreyfus) is een infaamhoid, doch een, die ons niet ver wondert." Het „Journal" betuigt den rechters, „dat zü zich moeten herinneren, dat zy zoowel burgers als magistraten zijn". Rochefort schuimbekt in de „Intransigeant": Deze slag door de Loewen en de Manaus in het openbaar in het aangezicht van de minis ters toegebracht, bewyst, dat, sedert den dag, dat de Pruis Brisson het dossier van de zaak overleverde aan bet Hof van Cassatie, dit laatste slechts de bevelen heeft opgevolgd van de Bancs, de Beinacbs, do Jaurès en de Trarieux's", Yan het onderzoek door bet Hof weet de „Temps" mede te deelen, dat de strafkamer, hoewel reeds overtuigd, dat het schrift van het borderel identisch is met dat van Ester- hazy's brieven, die onlangs in beslag zyn genomeD, niettemin een schriftonderzoek heeft gelast. De „Courrier du Solr" vertelt, dat het Hof na het verhoor van generaal Chanoino heeft be sloten de overlegging te vragen van hot ge heim dossier. Dit besluit is echter nog niet ter kennis van den minister van oorlog ge bracht. Een andere mededeeling van de „Courrier" keeft nogal eenige sensatie gemaakt. Dérou- fcde en Cavaignac zouden zich naar Dupuy hebben begeven om te vragen de beslissing van bet Hof betreffende de mededeeling van Dreyfus dat het verzoek om revisie van zijn proces ontvankelijk was verklaard, niet uit te voeren. De heer Dupuy heeft echter ge weigerd, waarop de beide afgevaardigden ver klaard hebben, dat zy hem daarover zouden fn terpell eeren. De „Daily News" heeft weer een nieuwe onthulling van den heer Casella. Uit het onderhoud, dat doze met majoor Panizzardi te Rome had, bleek, dat de attachés Von Schwartzkoppen en Panizzardi aan hun Iiegee- ringen hadden gemeld, dat kolonol Henry de maker der valsche stukken van 1896 en van de andere stukken van het Dreyfus-c'ossier was. De heer Yon Schwartzkoppen stond in recht- streeksche betrekking met Esterhazy, Henry en Du Paty de Clam, die de opbrengst van het verraad onder elkander verdeelden. Toen Dreyfus nog maar kort aan het ministerie was, bemerkten Esterhazy, Du Paty en Henry, dat de nieuw aangekomene een oogje op hen hield, zoodat zy de betrekking met Von Schwartzkoppen moesten afbreken. Zy be schuldigden daarop Dreyfus en maakten het jalsche dossier tegen hem. j Zoo vertelt ten minste de heer Casella. In de „Droits de l'Homme" verklaart de heer Monod naar aanleiding van het schryven van kolonel Honteil, dat hem op een soirée, door een persoon die zeer bevriend was met kapitein LebrunRenault was verteld dat op zekeren dag kapitein LebrunRenault ten aanhoore van twee getuigen aan hem had verklaard, dat Dreyfus nooit bekend heeft maar dat hy (Lebrun Renault) zich wel zou wachten dit feit te publiceert, daar hem bevolen was te zwijgen en hy slechts zyn 'soidy had om van te leven. De heer Monod heeft de betrokken per sonen nog niet genoemd, maar beloofd zulks ',te zullen doen zoodra zyn bewering wordt tegengesproken. Francis De Pressensé is geschrapt van de .registers van het Legioen van Eer. 1 Dinsdag avond heeft president Faure het decreet geteekend, en gisterochtend is het aan Do Pressensé medegedoeld; hem wordt tevens het dragon van ridderorden, ook buitenlandsche, 'verboden. De „Matin" verzekert dat De Freycinet Dinsüag in den ministerraad een uittreksel van het rapport van kapitein Tavemier ia zake Picquart heeft voorgelezen, en ook de conclusion van dat rapport. De ministers hebben echter het geheim van deze mededeellngen «tipteiyk bewaard. Het proces van kolonel Picquart tegen de „Tour" is wederom acht dagen uitgesteld daar mr. Labori nog niet met zyn cliënt heeft kunnen spreken. De „Matin" vertelt over hetgeen er na het geruchtmakende besluit van het Hof van cassatie, betreffende de mededeeling aan Dreyfus, heeft moeten gebeuren: De minister van koloniën Guillain heeft dadelyk geseind aan den gouverneur van Cayenne. Dat telegram is te één uur afge zonden, langs den onderzeeschen kabel die naar het eiland Saint Pierre loopt, vervolgens over Halifax en Paramaribo naar Cayenne. Gewoonlyk gaan zeven uren heen met het overbrengen van zulk een telegram tusschen Parys en Cayenne. Het zal dus volgens onze klok acht uren geweest zyn toon de gouver neur van Cayenne het telegram van den minister ontving, maar ginds, ten gevolge Van het tijdsverschil, ongeveer halfviec. Daarna zal de gouverneur, Roberdeau, het telegram gezonden hebben aan Deniel, direc teur der strafkolonie op de Hes du Salut, en daar diens bureau telephonisch verbonden Is mot het wachthuis van Dreyfus' bewakers op het Duivelseiland, kan do balling dadelyk daarop het groote nieuws vernomen hebben. De overste Monteil heeft ln een der bladen een verhaal gedaan, volgens hetwelk op den dag van Cavaignacs redevoering in de Kamer een Joodsche vriend van hem, Monteil, by hem kwam, zeggende dat mevrouw Dreyfus beneden in een rytuig waobtte, dat zjj zeer beangst was over hetgeen de minister aan gaande de „bekentenissen" van Dreyfus had gezegd en gaarne van Monteil, die Lebrun- Renault by zich aan huis ontving, wilde weten wat deze garde-kapitein hem daarvan gezegd bad. Monteil antwoordde, dat by niets met de zaak te maken wilde hebben, maar op zyn eer zwoer hy het er nooit met Lebrun-Renault over gehad te hebben, omdat hy wist dat deze er niet over spreken mocht. Op dezen brief, pas in een anti Dreyfus- blad openbaar gemaakt, antwoordt mevrouw Dreyfus: „Mynbeer, ik leos heden den brief dien g(j aan de pers gegeven hebt en ik kan dien niet laten voorbygaan zonder protest. Dat myn geloof in de onschuld van mijn echt genoot hoeft kunnen verduisteren öp den dag, waarop de heer Cavaignac voor de eerste maal in de Kamer verklaarde, dat kapitein Lebrun-Renault zoogenaamde bekenteüissen hai ontvangen niemand heeft ooit iets dergeiyks uit myn naam kunnen zeggen of te kennen geven. „Ik heb toentertyd aan den heer Cavaignac geschreven om hem de onnoozelheid aan te toonen van het verhaal, waarvoor hy zich borg stelde; zyn verklaringen op de tribune hebben myn verontwaardiging kunnen gaande maken, zy konden my niet beangstigen, Doch myn onwankelbare overtuiging verzwakken. Ik stel er echter prys op de waarheid te herstellen wat betreft de stappen door den heer A.by u gedaan. „D3 heer A.had hooren zeggen dat kapitein Lebrun Renault in uw tegenwoordig heid, zooals hy meermalen had gedaan, ver klaard had, dat myn echtgenoot hem beken tenissen gedaan bad. De heer A.wilde u vragen hiervan getuigenis af te leggen voor hot assisenhof in het (tweede) proces Zola. Gy hebt den heer A.geantwoord dat kapitein Lebrun-Renault in uvr tegenwoordig heid die taal niet gevoerd hoeft. Daartoe hebben zich onze stappen bepaald. „Ik kan niet dulden dat hiervan een ver keerde voorstelling gegeven wordt en ik ben overtuigd dat uw geheugen u in den steek heeft gelaten. Aanvaard, enz. LUCIE DREYFUS." Ook een andere vrouw heeft geprotesteerd, de weduwe van Henry. Zy komt op tegen de voorstelling als zou haar man degene zyn, die aan den verrader Esterhazy stukken leverde. Zy verzekert tevens dat Henry en zy een zeer zuinig en Ingetogen leven leidden, enkel zicli met de opvoeding van hun kind bemoeiden en dat zy in behoeftige omstan digheden achterblyft. Wat nu verder do „bekentenissen" van Dreyfus betreft, de „Temps" dringt er op aan, dat het Hof van Cassatie daaromtrent, be halve Lebrun-Renault en andere betrokkenen, zal hooren: den onderofficier en de gendarmen, die Dreyfus van de gevangenis naar het degradatieveld en terug begeleid hebben; den adjudant van de republikeinsche garde, die Dreyfus de galons afrukte; de twee gendar men die met hem in den gevangenwagen zaten. Omtrent al wat die menschen t09n gezien en gehoord hadden bestaat een rapport in de archieven der gendarmerie. Het Hof van Cassatie zal, naar gemold wordt, waar8chyniyk Maandag met het ver hoor van de generaals Gonse en Roget zyn onderzoek vervolgen. De „Siè.le" schryft: „Het is goed, dat men wete, dat die raadsheeren van het Hof van Cassatie, die de antisemieten en nationalisten als gunstig gestemd voor Dreyfus beschouwen, sedert eenige dagen ongetoekende bedreigingen met moord ontvangen." BUITENLAND. Fraukrijk. Het gerucht, dat e;n Fransch eskader de „Hohi:nzolltrn"naar Spanje zal geleiden, wordt door de „Presse" met ingenomenheid begroet. Zulk een plan zou een aanbevelenswaardige beleefdheid zyn en getuigenis afleggen van den goeden aard der betrekkingen met Duitsch- land, zegt het Had, en bet knoopt daaraan de opmerking vast dat Frankryk niet het recht heeft den Duitschen keizer ia zyn verzoenings gezindheid te dwarsboomen. Keizer Wilhelm doet de terugreis incognito. Dientengevolge voert de „Hohenzollern" Diet den Keizeriyken standaard, maar slechts den wimpel des Keizers in top. De Pary6cbe correspondent van de „Inié- pendance beige" schryft een artikel over „M. De Freycinet, inaulteur de Tarmde." Four- nière, zegt by, heeft in de Kamer brokken aangehaald uit geschriften van Barrès en Drumont, welke evenzeer tot een vervolging aanleiding konden geven als het boek van Urbain Gofcier. Maar hy had niet zoo ver be hoeven te zoeken. Welke straf zal de minister van oorlog verlangen voor don scary ver van deze zinsneden: „Het leven van den soldaat is tegenwoor dig geschikter om zyn waarde als mensch te verlagen dan te verhoogen. Een groot deel van zyn dag brengt de soldaat in ledig heid door, ter prooi aan alle gelegenheden tot uitspatflng die een groote 6tad oplevert hy loopt in de kroeg, hy doet slechte ken nissen, opBraaf en ontwetend in de kazerne gekomen, verlaat hy die maar al te dikwyis even onwetend, maar bedorven. „Voortaan behoorde niet de moest gepro- togeerde of de oudste, maar de waarcigste bevorderd te worden Het leger is geen kaste in den staat, het legerbestuur is geen erfdeel voor bevoorrechten die in het geheim en buiten het oog van het publiek intri geeren Deze zinsneden zyn ontleend aaneen boekje: „La guerre en province pendant le siège de Paris" getiteld, en geschreven door Charles Da Freycinet, destyds civiel ingenieur. En als men nu durft beweren, voegt de correspondent van de „Indépendance" hieraan toe, dat de toestanden geheel veranderd zijn, dan zullen zy voor wie in den laatsten tyd een tipja van den sluier opgelicht is, wel meewarig de schouders moeten ophalen l Een zekere Strobard te Toulon wordt op verzork van minister Da Freycinet, wegens beleediging van het leger VcrvolgJ; hy moet gisteren op een vergadering o. a. gezegd heb ben, dat het leger een opleidingsschool voor elavemy was en dat zich onder de tegen woordige generaals medeplichtigen van fal sarissen bevonden. Duitcohland. Yon Bismarck's uitvaart zal vermoedeiyk eerst in April kunnen plaats hebben. De graf tombe, welke in aanbouw is, zal dan eerst gereed zyn om de lykkist te ontvangen, welke nog altyd in het sterfhuis staat. Uit Straatsburg wordt gemeld dat kapi tein graaf zu Stolberg Wernigerode, die onlangs den sergeant Scheinhardt een doodeiyke wond toebracht met zyn sabel, door den krygsraad veroordeeld is tot wegzen.ing uit het leger on tot drie jaar en vier maan en gevangenis straf. Htt vonnis is reeds door don Keizer bekrachtigd. itiuia. De Kamerzitting werd gisteren op de ge- bruikelyke wyze geopend. In de troonrede maakte de koning meldiDg v,.n de laat.te ongeregeldheden. Hy verwachtte met verlan gen het oogenblik, waarop aan de verdoolden gratie kon worden geschonken. De betrek kingen mot vreemde mogendheden zyn vriend- schapp lyk. De Troonrede koniigt een aantal hervor mingen aan. De toestand der geldmiddelen is bevredigend. Tcrwyi er naar gestreefd zal worden do begrooting' niet te overschrijden, zal er voor geleidtlyke uitbreiding der vloot worden zorg gedragen. Italië, dat behoefte heeft aan vre e, heeft zich gehaast zich te verklaren voor een conferentie betreffende ontwapening. Groot-Brltannië. De bisschop van Gibraltar heeft aan de Grosvenor-House commissie kennis gegeven, dat hy in de eerstvolgende vergadering van deze commissie de aandacht zal vestigen op het vele nadeel, dat de reis van keizer Wilhelm naar Turkye aan den philantbropischen arbeid in dit ryk heeft berokkend, en een motie daarover zal indienen. De hertog van Westminster heeft daarop aan den secretaris der commissie een schryven gezonden, waarin hy zyn leedwezen uitspreekt, dat hy de vergadering, die Dinsdag zou plaats hebben, niet kan by wonen, en zegt: „Na al hetgeen in de Blauwboeken is ge zegd, geschreven en gestaafd over de misdaden van den Sultan en over zyn medeplichtigheid aan den moord op 100,000 van zyn onderdanen, ben ik van meening, dat het ten ze.rste mo.t betreurd worden, dat de Duitsche keizer de gastvryheid heeft aangenomen van een heer- scber, die door een reeks weergalooze misdaden zichzelf buiten de beschaving heeft geplaatst." In de particuliere kapel van koningin Yictoria in Windsor Castle, waar geregeld dienst wordt gehouden als H. M. op het kasteel vertoeft, is electrisch gloeilicht aangebracht. Op het pantserschip „Colossus" zyn een officier en een ondergeschikte ernstig gewond door een kanon, dat by het vuren achter uitsloeg, Creta. Uit Canea wordt gemeld, dat de masten, waaraan de Turksche vlaggen woeien, alle zyn opgeruimd. Alleen waait de Turksche vlag nog van het hoofdkwartier. De vlag van Creta waait thans van do Grieksche kerk, van de openbare gebouwen en van de schepen in de haven. De Grieksche bisschop verklaarde, dat, indien hy geweten had, dat de Turksche vlag nog van het hoofdkwartier woei, naast de vlaggen der mogendheden, hy het plechtige „Te-Deum" zou hebben uitgesteld. De „New-York Herald" heeft een bericht ontvangen uit St.-Petersburg, waarin een nieuwe oplossing van de Creta-quaestie wordt aangekondigd. Volgens dit bericht loopen daar in politieke kringen, die beweren goed inge licht te zyn, geruchten, volgens welke de Sultan, die, zooals bekend is, een beslist tegenstander Ss van de benoeming van Prins George van Griekenland tot gouverneur van het eiland, overtuigd is van de volkomen nutteloosheid van zyn verz9t. Om echter aan zyn eigenliefde en aan die der Turken tege moet te komen, wenscht hy het eiland aan Rusland ate staan ah schadevergoeding voor het gedeelte der oorlogsschatting van 1876, dat nog niet betaald is. Nader wordt gemeld: Koning George van Griekenland heeft nog niet het besluit ge teekend, waarby onbepaald verlof uit den Griekschen krijgsdienst wor.t verleend aan zyn zoon prins George- Daardoor is de aan kondiging door de mogendheden aan de Porte van 's prinsen benoeming tot opper-commis- saiis voor Creta vertraagd. Zond3g hebben de laatste Turksche officieren, soldaten en ambtenaren Creta verlaten. Toen de waarnemende gouverneur Sjakir pacha al aan boord van het stoomschip was waarmee hy naar Konstantinopel zou tr.rug- keeren weigerde hy bevel te geven om het anker te lichten, zoolang hy geen uitdrukke- lykcn last van de Porte had. Admiraal Pot tier liet toen de torpedoboot „Vautour" het schip, dat in de Soeda-baai lag, naderen. Toen gaf Sjakir-pacha het bevel. Het weer werd echter zoo slecht dat hy gisteren nog niet de Soeda-baai uitvoer, maar, onder bewaking van een vreemden kruiser, in de haven van Soeda bleef liggen. China, In een artikel over den toestand in China komen in de „Frankf. Ztg." de volgende mededeelingen voor: De oude veete tusschen Chineezen en Mand8choeren wordt door do verwikkeling der laatste tyden weer opgewekt, nadat zy eeuwen heeft gesluimerd. De liberale jonge Cbineesche generatie vinct haar heftigste bestryJers juist onder do Mandschoeren, die zoo reactionnair zyn als oude adel dat maar kan wezen. De Mandschoerischo hofedelen en de tartaren-generaals willen niets van hervormingen weten. De keizerin-weduwe is de ziel der reac- tionnaire party. Raad, opwekking en alle soort van ondersteuning ontvangt de Cbi neesche Reform party van de Japanners. Dezen staan achter de geheelo hervormings beweging in China en hebben ook by de tegenwoordige crisis de hand in 't spel. Het Is zeker geen toeval, dat juist in deze dagen, nu de hervormingsparty haar slag hoopte te slaan. Markies Ito, de vroegere Japansche minister-president en vertrouwde van den Mikado, te Peking vertoefde en zyn ouden vriend Li-Hung-Chang een bezoek bracht. Markies Ito is 30 September weder naar Japan teruggekeerd, nadat hy don Euro- poeschen gezanten te Peking bezoeken had gebracht. Achter de Japanners staan weder de Engelschen. Het doel van Japan is, China zoo ver te brengen, dat het een sterke mede stander is in den stryd, dien Japan tegen al wat vreemd is in Oost-Aziö zal ondernemen. Japan wil voorvechter zyn van een soort Aziatische Mooroeleer, Aziö voor de Aziaten. Spanje en de Vcreenigde Staten. Heden houdt de Spaansch-Amerikaanscbe vredescommissie te Parys weder een vergade ring. Waarschyniyk zal daar worden beslist of de oorlog zal worden hervat of niet Als de Spaansche godelegeerden niet toestemmen in den afstand van de Philippynen aan de Vereenigde Staten, zou, naar de correspondent van de „Daily Chronicle" te Washington uit den mond van een lid der Amerikaansche regeering heeft vernomen, Amerika de Philip pynen met kracht van wapenen gaan ver overen. Tevens zou dan een krachtige vloot naar Spanje worden gezonden. Maar waarschyniyk zal het zoo ver niet komen. Volgens de „Temps" zal Spanje, als de Yereenigde Staten aan hun eisch vast houden, in den afstand der Philippynen toe stemmen onder protest, verklarende dat het koninkrgk voor geweld wykt, wyl het in de onmogvlykheid verkeert om den stryd te hernieuwen of van eenige andere mogendheid hulp te krygen ter verdediging van zyn rechten. Thermometerstand: gisteravond on 8 uren 8.5' C. 47.3' Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 8.5 C. 47.3 F., 's middags om 12 uren 10 C. 50 F., 's namiddags 4 uren 9° C. 48.2' F. Telegrammou. PARIJS, 16 November. Een nota van „Havas" meldt: De Spaansche gevolmachtigden hebben in de heden gehouden byeenkomst der vredesconferentie een memorandum inge diend, waarin zy verklaren, dat zy vastbe sloten zyn de integriteit hunner vorderingen betreffende de Philippynen te handhaven. Zy verklaren echfc.r dat zy in bogiasel niet zullen weigeren het verschil met onderling goedvinden aan scheidsrechterlyke beslissing te onderwerpen. De Amerikaansche gevolmachtigden zullen de zaak onderzoeken. PRETORIA, 16 November. Da stryd macht der Boeren veroverde hedenmorgen te 11 uren Magato's versterking in de bergen, na een hevig gevecht, waarin de Boeren twee dooden verloren en eenige gewonden kregen. Hurktbericliten. Delft» 17 Novotnber. Graoen in slappe etommiog en prijzen mc-erendeo a lager. Witte Tarwe ƒ6.75 a 7.80. Roode 6.50 a 7.50. Boggc ƒ4.75 a ƒ5.20. Zomergerat 4.70 a ƒ6.10. Ohevalior ƒ5.a 6.75. Haver 2.75 a 3.75. (iroeno Erwten ƒ7.50 a ƒ8.50. BruiDe Boouon 11.a ƒ12.26. Paardenboooen ƒ6.a 6.26. Dmvenbooneo ƒ6.85 a ƒ7.Koolzaad 7.75 a ƒ8.30. Kanariezaad ƒ5.60 a ƒ6.75. Hennepzaad a per HL. So .iedaiu, 16 November. Noteeriog van de Make laars. Mont vijn ƒ11.75 Jeaero- 16-75 idem. An 8i. I roef ƒ17.2» por Ned. vat ei zonder fast zordor de belasting. Spooling-commiesia per ketel f 0.90. Notocriag vaa dea Braudcrsbond. Moatw(jn/ll a ll'/g per boet. ct.. zon Kr foet oo zonder belasting 17 November 1898. pCt Red. Werk 8 pCt. Oblig. dito 8 pCt- Cert. dito 4 pCt Brazilië 6 pCt Oostaar Mei/Nar. JuJJaU 8 pCt. Portugal 4 pCt Spanje. 6 pCL Mexico 4 pCt. Vonezi Koloniale Bank dito pret NederL Indische NederL Handel-Mj). op Dordt Potx. My.. Java Potr. Mg. Koninld. PetroL-Mjj. Nederl. Mocara Enim Sumatra Palembaag i a 4 i 4 44 i 4 i 4 4 Aand. Socmalata Central. Pacific Atchison Topeka dito prof. Or. Shortline B Union Paciflo dito preL Oalioharea 6 pCt. dito Oblig Beltaharea 4 Var. Koar« koers. baden. 80 96% 96% 96% G3X *1% 8i% 83% 2Ü% 21% 21% 38% 84% 84% 33 46% 66 83% 83 146% 146% 113J* 113 1GS 283^ 300 23 11»X 92% 96 186 27* 16 18% U Cl 61% 84% 31% 81% C8 19% 18% 13% 72% L3 pCt Spanje flauw. Koninkl. Petrol. My. 295 300. Sumatra Palembang 9496. Atchison willig. Gulfshares 20x, nu 18%, dal ndo. Gulfshares Oblig. 73j*72*f fiauw. Scbi- baieff 142 willig. Vorstenlanden 6061 willig. De enkel notenhouten lyst is uitverkocht Met de aflevering der overigenwaaronder notenhout met zwart wordt voortgegaan. Gemengd Nieuws. ACADENIENIEUW». Leiden: Geslaagd is voor het candidaats- examen in de rechtswetenschap de heer B. C. Van der Linden. Eergisteravond is do brieven besteller S. van het postkantoor te Rotterdaqr op heeterdaad betrapt by het stelen van irievef uit Gen bus. Zwaar goboeid werd hy door d§ politie van het kantoor weggebracht. Toen gistermorgen de eerste trein van Parys naar Amsterdam te Rozendaal aankwam, bleek het dat de Fransche pafctt- postwagen was warmgeloopen, zoodat de post moest overgeladen worden. Gelukkig dat bet onheil aldaar werd ontdekt, want de wagen was niet van een noodrem voorzien. Op den Ryn tegonover Kaisers- werth is de afvarende passagiersboot „Prinz Heinrich" in botsiog gekomen mot de op varende sleepboot „Vorw&rts." De laatste zonk onmiddellijk; co bemanning werd met moeite gered. De „Prinz Heinrich" kon nog te Kai8er8werth aanleggen. Ze had echter groote avery. By WeiikiOestjoeg, in het Rus sische gouvernement Wologda, bezweek Zaterdag, terwyl tal van wagens over de bevroren rivier de Soecbona reden, het ys, ton gevolge van plotselioge ryzing van bet water. Twintig menschen kwamen om. Door de O o s t er s t o o m t r a mko mende uit de richting Arnbem, werd gister avond op den Wageningschen Berg een man, waarschyniyk arbeider, overreden; vermoede- lyk had by zich over do rails te elapon gelegd. De ongelukkige werd afgrtyseiyk verminkt on was natuuriyk oamiddellyk dood. Het lyk werd door de tram medegevoerd naar Wageningen, waar het in het ïykenhuis op de begraafplaats ter schouwing werd over gebracht. Aan het politiebureel te Gronin gen vervoegde zich gisternamiddag de 13-jarige Nicolaas Sikkema, wonende in de Houtzager- steeg, die, naar by beweort, zonder eenige aanleiding, door een knaap van elf jaar, Har man us V., in diezelfdo straat woonachtig, b(J de Nieuwe Veemarkt met een mes in den rug gestoken was. Dr. Reyenga, die Nicolaas op het politie- bvreel do eerste heelkundige hulp verleende, achtte de wond zóó ernstig, dat by opneming in het ziekenhuis noo ig achtte. De gewonde is daarheen overgobraebt, de dader gearrosteerd. De waterstand op den Ryn wordt weer zeer ongunstig. Het sleepverkeer vooral ondervinct daarvan de nadeelige gevolgen. Naar Straatsburg is 't verkeer weer gestaakt moeten worden. Ook in het RuhrgebieJ i« 't zeer slap, ten gevolge van don lagen rivierstand. De gerechtsdienaar, die eenige maanden geledeo, in het gerechtshof te Man chester, met een revolver schoot op een rechter, die hem wegens wangedrag ontslagen had, is tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld. De rechter werd ernstig gewond, maar is hersteld en zal eerstdaags weer in het hof sitting nemen. De prosideut van de Spaansche gedelegeerden der vrede commissie, Montoro Rios, werd door een zekeren Simon Rivas, welke Rios verantwoordeiyk stelde voor het verlies van oen proces, op de Quai d' Orsay te Parys met een revolver bedreigd, llivas werd gegrepen en over de grenzen gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 3