N°. 11882 "Vrijdag 18 November. A0. 1898 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Uit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 17 November^ Feuilleton. Een vergissing en baar gevolgen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. 0 f i.io. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere05 PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1-6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootelt» letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseeren bulten de stad wordt f 0 05 berekend. Eerste Blad. Omtrent de deze week gehouden verga dering der Provinciale Staten van Zuid-Hol land werd uit Den Haag gemeld, dat de Staten bet afwijzend praeadvies van God. Staten op bet verzoek van B. en "Ws. van Leiden om provinciaal subsidie voor de uitbreiding van het krankzinnigengesticht „Endegeest" hadden goedgekeurd, m. a. w. dat het subsiuio was geweigerd. Zooals ons uit nadere inlichtingen blijkt 5is deze mededeeling onjuist. Zulk een besluit is niet genomen. Daarontegen is wel goed gekeurd een voorstel van de Commissie uit de Staten om haar ook voor dat punt diligent te verklaren evenals ten opzichte van haar rapport, volgens hetwelk God. Staten wc-rden uitgenoodlgd een volledige statistiek betref fende de Zuid-Hollanoscbe krankzinnigen te Killen samenstellen en aan de Prov. Staten medeöeslen. Een definitieve beslissing omtrent hetgeen „Endegeest" betreft, ie dus óók tot later uit gesteld. - De gezellige bijeenkomst of het bloemen- feest vanwege de afd. Leiden en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde had gisteravond plaats in de Wielryschool der heeren Gebrs. Straatsburg. Yeel leden met hua dames waren opge komen naar die ruime zaal, getooid met de schoone chrysanten, verlicht met gaslicht, waarvan de helderheid gedempt was door Jhineesch papier (dit om de kleuren der bloe men beter tot hun recht te doen komen) en met tal van kleurige ballons, en waar ook nog enkele der elf versierde sportkarren te bewonderen waren. Op het balkon zetelden eenige musici der infanterie, die het avondfeest met hun tonen zouden opvroolyken, en langs de wanden was hier en daar gelegenheid tot een zitje. De samenkomst werd geopend door don voorzitter der afdeoling, den heer G. P. Van Outeren, die allen in deze zaal het welkom toeriep, hulde bracht aan de bloemisten voor hun ijver in het kweeken en veredelen der chrysanten en voor hetgeen zij de .en ter opluistering van dit feest; en ook aan de feestcommissie, die den wedstrijd met de versier Je sportkarren en deze avondfeest- viering had georganiseerd, met het oogmerk eens iets nieuws te geven: in afwijking van een zomerfeest in „Zomerzorg" thans een winterfeeat in deze ruime, daartoe zeer ge schikte zaal, etn feest, dat aanvankelijk reeds goed waa geslaagd. Een nummer, dat tot veel wandelen, zoeken en daardoor tevens nauwkeurig bloemenkyken, alsmnde tot vroolykbeld en onderling hulp betoon aanl.iding gaf, waa de tombola. Een damo van elk lii trok een nummer en een zelfde nummer vond men na korter of langer zo kon op een hoogero of lagere plant, in reusachtlgen of kleinen pot, welke dan uit de bloomenverzameling mocht gelicht worden, om later met haar nieuwe eigenares mee naar huis ts gaan. Ten slotte werd een algemeene wandeling door de zaal gemaakt: de muziek voorop, daarna het afdoelingsbestuur en vervolgens allen, die lust gevoelden mee te marcheeren. Het „Wilhelmus" der muziek, meegozongen coor de fcestvi renden, was hot sein om zich tot den aftocht gereed te maken. Bi) het gisteren gehouden examen voor lager onderwijs handteekenen en perspectief slaagde mejuffrouw A. v. d. Bilt, leerlinge van den heer W. J. Lampe, alhier. De Bloemen- en Plantencomroissie der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft ia haar November-vsr- gadering toegekend een zilveren medaille aan een verzameling Cattleya labiata autumnalis van den heer J. G. Ballego, te Leiden. By de beoordeeling der prijsvragen voor Chrysanthemums verwierven een extra prijs f 5) de heeren Speet en Vaa Velsen, te Leiden. Gedurende de tweede helft der maand October zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke door onbekendheid der adressen niet bezorgd konden worden: W. v. d. Koogb, Amsterdam; W. v. Raay, Doitinchem; C. De Visser, Middelburg; mej. G. 't Hart, Albaderstoel, wed. A. Borchassi, mej. M. Heijser, 's Gravenhage; mej. H. Kruyflf, D. Van Rosse, Haarlem; mej. D. v. d. Horst, Heemstede; mej. C. A. W. Van Wageningeo, Verheden, Leiden; Maatschappij van Geldrlfike Uitkeering, Overscbie; mej. A. Kejman, Rhenen; J. Poots, J. Peter, Rotterdam; H. v. d. Kwaak, niet vermeld. Briefkaartenmevr. H. Scheffner, Enschedee; mej. J. Do Graaf, S. Burgwal, BMi, 's Gra venhage; mej. Van Gent, Rotterdam; mej. H. Ledeboer, Wageningen; mej. R. Bolman, Zaandam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de kristallographie, mineralogie, enz., dr. Eugène Dubois, officier van gezondheid a la suite te Leiden. Tot tweoden onderwijzer aan de school No. 78, de heer J. C. Van Zelm, onderwijzer te Aalsmeer. Tot directeur der Stadsbank-van Lecning den heer C. G. Pol vliet, kassier der Sta tebank- van Leening te Amsterdam, met 17 stemmen. De heeren Th. L. J. Banning, directeur der Gemeentelijke Bank van Leening te Maastricht, kreeg 6, do heer A. S. Middelkoop, secretaris en ontvanger te Oosthuizen, die nummer één op de voordracht stoni, kreeg 4 stemmen. Negen stemmen waren blanco. Door den heer H. Bogaerts is een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin by zich beklaagt, dat de minister van linnenl zaken, door kosteloos aan alle scholen, ge meentebesturen, enz. portretten der Koningin te zenden, oorzaak is geweest, dat zijn (Bogaerts) onderneming belangrijke schade is toegebracht. Had de minister vooraf kennis gegeven van zijn voornemen, dan had de heer B. zijn plan laten varen, dat belangrijke uit gave met zich bracht. BiJ vraagt derhalve schadeloosstelling van Regeeringswege en wel op de volgende gronden dat hy niet kon veronderstellen, dat hem van Rijkswege concurrentie zou worden aan gedaan; dat hy door de uitgave van zyn portretten veel bygedragen heeft tot aankweeking van eerlied en liefde voor het Koninkiyke Huis en daardoor de geestdrift van het Nederland sche volk heeft opgewekt; dat door het besluit van den Minister hem esn schade van. minstens f 25,000 is toege bracht, een schade, cie hy meent voor zyn streven niet verdiend te hebben; dat hy genoodzaakt was, ten gevolge van het besluit van den Minister, om zich voor nog grootere schade te vrywaren, alle nog voorhanden portretten tegen spotpryzen op te ruimen; dat hy zyn grieven aan ZEx. den Minister in hoffelijke vormen in een request heeft mede gedeeld dat ZEx. echter als eenig antwoord op zyn biliyke klacht berichtte: dat aan het verzoek, in het adres uitgedrukt, niet kon worden voldaan; dat hy overtuigd is, dat rechtvaardigheid by onze natie geen ydele klank is; dat het volgens zyn bescheiden zienswyze niet geoorloofd is iemand, tot welke politieke of go.'sdienslige richting hy ook behoort, van Regeringswege, willekeurig, een belangrijke schade toe te brengen. Voor het jaar 1S99 is het goedkeurings- merk by den yk en heryk van maten en gewichten de letter h in den gewonen schrjjf- vorm; by den yk en heryk vao gasmeters de Koninklijke Kroon. Hedc-D is het de 85sté gedenkdag van N.êrlands onafhankelykverklaring. Naar wy vernemen, heeft H. M. de Koningin Moeder een bydrage van f 600 ten behoeve van de noodlydenden der toven- windsche eilanlen van de kolonie Curasao geschonken. Van den minister van koloniën, den heer Cremer, is een som van f 500 ontvangen voor de ramp op de Cura^aoscho eilanden. Het Dinsdag door de Provinciale Staton van Zuid Holland in zake de havenquaestie genomen besluit heeft, geiyk te verwachten was, te S.heveningen veel vreugde gebracht. Byna huis aan buis was gevlagd; zingende troepen doorli pen de hoofdstraten en in de sociëteit „Neptunus" en op „Zeerust" werden feesteiyke byeenkomsten gehouden, waarin bet feit van den dag met biydschap werd begroet en hulde en dank gebracht aan allen, die tot bereiking van het goede doel hadden medegewerkt en de beste verwachtingen voor de to.komst werden uitgesproken. Aan de led9n der Prov. Staten, cie het subsidievoorstel hebben verdedigd, zullen adressen van dank worden gezonden. Naar wy uit goede bron vernemen, scbryft de „N. R. C.", wordt door de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld ni .fc meer, zooals tot heden het geval was, gevor derd, dat de p rsonen, die by notariëele Groot- boekprocuratiên, ln het binnenland verleden, machtiging geven over kapitaal of rente van Grootboekinschry vingen te beschikken, nevens die procuratiën overleggen een zoogenaamd formulier van handteekening, afgegeven door het Gemeentebestuur hunner woonplaats, of hun handteekening stellen in het daartoe be stemde register, by de directie aanwezig. Voor hen, die niet bij procuratie, doch per- soonlyk, in welke qualiteit ook, over kapitaal of rente beschikken, blyft het overleggen van een formulier van handteekening of het stellen der handteekening in bovengenoemd register noodzakeiyk. Deze opvatting van het reglement door de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld brengt een zeer groote vereenvoudi- gmg in het behandelen van Grootboekzaken met zich. De regeling van de jaarwedden der ryksklerken, thans nog afhanktiyk van en betaald uit de bureaukosten der ontvangers, zal 1 Maart worden ingevoerd. De klerken zullen alsdan naar de belangrykheid der kantoren, waaraan zy werkzaam zijn, worden gerang schikt in vier categorieën, en rechtstreeks door het Ryk worden betaald. NR. C.) By de verkiezing voor de Tweede Kamer in het district Eindhoven werden uitgebracht 2928 stemmen. Gekozen werd de heer V. Van den Heuvel, -candidaat der R. K. Kiesvereeni- ging, met 1739 stemmen. Mr. Van den Acker had 1149 stemmen. To Oudenbosch heeft de plechtige bis- schopswyding plaats gehad van mgr. E. S. Luypen, apostolische vicaris van Batavia. Des morgens werd mgr. Luypen, omgeven door een eerewacht, de keurig versierde kerk binnengeleid. De wyding werd verricht door mgr. Loyden, bisschop van Breda, geassisteerd door mgr. v. d. Ven, bisschop van 's-Hertogen toscb, en mgr. De Bi9, prelaat van Born- hem. Na do wyding werd mgr. Luypen door de assisten-bisschoppen onder het zingen van een „Te-Deum" de kerk rondgeleid, waarna een prachtige optocht, vergezeld van een eere wacht en harmonie, door de versierde gemeente werd gehouden. Het geheel was indruk wekkend. De officieren van gezondheid 2de kl. P. B. Van Zeggelo on A. F. Heyl, van bet militair hospitaal te Utrecht de eerste gedetacheerd by het garnizoen te 's-Hertogen- bosch zyn overgeplaatst onderscheideniyk by de 5de en 41e bat. van het 7de reg. infanterie te Naarden en Amsterdam; de officier van gezondheid 2de kl. J. Van der Meulen, van het 5de bat. 7de reg infanterie te Naarden, is overgeplaatst by het garnizoen te Hoorn, als chef van den militairen genees kunoigen dienst. Voor den nationalen wedstrijd voor mannenzang, uitgeschreven door de Lieder tafel „Haarlem's Zanggenot", to Haarlem, op Zaterdag 19 en Zondag 20 November a. s., ter gelegenheid van haar 80jarig bestaan, hebben zich reeds 31 vereenigingen aangemeld met een totaal van 2000 zangers. Do jury zal worden saamgesteld uit de bekeidat) toonkunstenaars van ons laDd. Naar wy vernemen, zal de kapitein ter 299 M. J. C. Lucardie, wegens langdurigen dienst, byna 40 jaar, op verzoek eervol uifc den zeedienst worden ontslagen onder toe kenning van pensioen. (D.) Blykens de ingekomen rapporten by de inspecteurs der verschillende wapens, is men eenparig van oordeel, dat het verplichte kerkgaan, zocals door de Algemeono Synode der Ned.-Herv. Gemeente wor.t voorgestaan, niet is aan te bevelen, wordende er alleen dan nut gezien in het kerkbezoek, wanneer dik geheel uit vryen wil geschiedt als tot heden het geval was. De heer Jac. Den Duik zal, naar men verneemt, aftreden als lid der Permanente Commissie voor de reodery te Scheveningen. B. en Ws. hebben den Raad voorgesteld te besluiten tot uitbreiding van het gemeente- museuro, ten einde te verkrygen een zaal daar, waar zich thans de open binnenplaats bevindt en een zaal ter plaatse van de bestaande berg joods; en daartoe op de gemeentebegrooting voor 1899 een post uit te trekken van f 32,000, waartegenover de post „gelcleening"' met gelyk bearag te verhoojen. Het stoomschip „Burgemeester D nTex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Nov. van Suez; de „Merapi" arriveerde 16 Nov, van Rotterdam te Batavia. Bodegraven. De harmonie „Beethoven" van Alfen zal Dinsdag 22 November in „Hotel Van Eaaften" een soirée-amusante geven. Voor het departement „Bodegraven" der Maatschappij tot Nut van bet Algemeen trad Dinsdag-avond op dr. Bleekrode, van 's Graven hage, met het onderwerp: Noord Amerika. D9 begaafdo spreker, die een paar malen een reis door Amerika gemaakt heeft, vertelde in een aangename causerie veel merkwaar igs van San Francisco, Nieuw-York, de Niagara, de reuzenwouden van Californië, enz. Door het gebruik maken van lichtbeelden werd er zeer veel toe bygedragen, dat alles zoo duidelyk en begrüpeiyk werd gemaakt, wat ons, by vertellen alleen, dikwyls wonderbaarlijk voor komt. De opkomst van het publiek was zeer be vredigend, hoewel zeker h6t auditorium vry wat grootor zou zyn geweest, indien, zooals tot voor eeo paar jaar, iedere Nutslezing voor een ieder toegankeiyk was geweest. Tot h&t gaan vragen van volkskaarten gaan maar weinigen hier over. liillegom. Gisteravond was de zaal van den heer J. Staats, alhier, geheel gevuld door donateurs en kunstlievende leden van de vereeniging „Voorwaarts" ter gelegenheid harer openings-voorstelling in dit seizoen. Was de verwachting van alle aanwezigen hoog, een aangename verrassing, w Ike het op te voeren programma voorafging, v.rhoogde niot weinig de warme sympathie, welke men der vereeniging toedraagt. In navolging van meer alhier bestaande vereenigingen, hadden eenige dames zich beyverd de vereeniging in hot bezit te stellen van een vaandel, h twelk haar reeds by gelegenheid van het inhuldi- Slot) Om dezen tyd kan hy er zeker van zyn, hier ongestoord een uurtje door te breDgen. Qemeiyk staat Dugdale aan het venster, ter wijl hy alles, wat in de laatste dagen ge beurd is, nog eens overpeinst. Plotseling hoort hij een lichteü, doch haastigen stap. Wie komt daar nu weer aan? Zy is hetl Hot scbynt hem toe, dat hy haar byna niet kent, als zy voor hem stilstaat, zóó zenuw achtig ziet zy er uit. ,Hier", zegt zy. „Neem het maar aan. Gy behoeft het niet kwyt te raken door door myt" Zjj biedt hom zyn horloge aan I Niet wetende wat te doen, daar zyn zenuwachtigheid op hot oogenblik de hare overtreft zou hy nog eens alle bekendheid er mee ontkend hebben, maar *0 weerhoudt hem. ,Neen, neen", roept zy met trillende stem, »2®g hot niet weer; het is niet meer noodig. Ik weet toch alles I Ik geloof, dat ik het reeds Hng geweten hebl" ZÜ legt het horloge op een ottomane naast hem en gaat naar de deur. Dugdale voelt, dat, &13 zy nu gaat, hot voor altyd zal zyn. Hy gaat dus voor haar staan en plaatst zich met den tegon de deur. DGa niet zoo heenl" zegt hy. „Laat my ■Preken. Kom, hoor my aan, Lilian". Hy heeft de beide handen uitgostoken om de hare te vatten; maar zy weert ze af. Dan bedekt ze haar gelaat en begint bitter te weenen. Zy snikt niet luid, maar haar slank figuurtje schokt er hevig van. Alsof zy beschaamd is over deze plotselinge uit barsting, keert zy zich van hem af, gaat achter de venstergordynen staan en weent door, met het hoofdje tegen het houtwerk geleund, als een bedroefd kind. „Is het zooveel verdriet waard?" zegt Dugdale, haar in de veneternis volgend. „Het was, alles goed beschouwd, niets dan een vergissing. Ik draag er de schuld vaD, maar myn fout is niet één van die tranen waard. Ik kan nog niet begrypen hoe het gebeurde, hoe ik zoo dom was; maar...." „Spreek er niet over, dat kan ik niet ver dragen," zegt zy stampvoetend. „Het is juist veel beter er wel over to spreken en het een3 voor altyd af te doen," zegt Dugdale. „Gy hebt van een molshoop een berg gemaakt, en al3 gy my nu niet toestaat, het zoo voor to stellen, als het werkeiyk gebeurde, zult gy er altyd ongelukkig door blyven." „Dat is goed; ik ben liever ongelukkig", zegt miss Englethorpe van achter haar zak doek; „maar als ik altyd zoo ongelukkig zal zyn als nu, zal ik spoedig sterven; dat is één geluk." „Maar niet voor my", zegt Dugdale. „Heb je geen medelyden met me? Denk je, dat ook ik niet geleden heb? Iedere zenuwachtige blik van je was voor my een onbeschryflyke smart. Als ik straf verdiende voor myn be- leediging, die toch heusch onwillekeurig was, dan heb ik deze wel honderd keer ondergaan. Kon je my nu slechts vergeven, daü. „O, als het maar iemand anders was ge weest dan gyl" zegt zy, zoo naiëf, met zulk een onbewust verraad van haar werkeiyke gevoelens, dat Dugdale weer hoop krygt, zyn arm om haar hoen slaat on haar hoofdje tegen zyn schouder legt. „Dat was nog erger geweest", zegt hy. „Gy en ik kunnen het geheim bewaren, nietwaar? Lilian, mag ik je nu vertellen, Wit je zeker reeds weet, maar dat ik zoo graag in woorden wil brengen? Ik bemin jel Lieveling, denk je, dat je genoeg van my zoudt kunnen houden, om myn vrouwtje te worden?" „Ach, als dat niet gebeurd wasl" „Als dat niet gebeurd was, hadt ge dan van my kunnen houden?" vraagt hy zacht. „Och, waarom zouden we daar nu over spreken?" zegt zy met een langen zucht. „Ja, het geeft nu niet veel meerl" zegt Dugdale berouwvol. „Maar antwoord me toch maar." „Nu, ja dan." „Dan," zegt Dugdale, „dan sta ik er op, dat ge nu ook van my houdt, in spyt van dat ongelukje." „O", roept zy haastig, „daar geef ik niet om." Zy legt haar handje op zyn lippeD. „Ik wilde je iets anders vragen: Denk je, dat een dat is dat iemand op een ander verliefd kan raken, al3 de twee personen elkaar slechts sedert tien dagon kennen?" „Als gy en ik die twee personen zyn ja", zegt Dugdale, met diepe overtuiging. „Het is een zeer korte tyd", zegt zy twijfelend. „Wat my betreft, den eersten keer, dat ik je zag „O neenl" zegt zy, het gelaat aan zyn borst verbergend. „By onze eerste kennismaking „Dick, als je daar nog eeD8 over spreekt, wil ik niet met je trouwen 1" zegt zy veront waardigd. „En als ik het niet doe, wil je wel?" „Dat weet je wel," zegt zy zóó schuchter, zóó lief, dat by gevoelt, dat de aarde hem niets meer kan geven. „En nu, niet meer weenen," zegt hy, als over en weer al die teederheden zyn gewisseld, waarvan geliefden zich sedert onheugiykon tyd hebben bediend. „Hier, neem myn zakdoek die van jou is doornat. Lieve hemel, wat zyn meisjes toch belachlyke wezentjes l Je zult in je heele leven geen traan meer schreien, als ik het kan beletten. Maar één ding zou ik Dog wel graag willen weten. Mag ik je er een vraag over doen?" „Is is het over dal9" zegt ze zenuw achtig. „Ja, ik zou wel eens willen weten, waarom beide kamers blauw waren?" „Dat was de schuld van Augusta. Zy vond de oude kamer zoo aardig, die van jou, dat zy naar hetzelfde model een tweede liet meu- bileeren de myne! Ik wilde, dat zy het nooit gedaan had*'' „Wel, ik niet," zegt Dugdale. „Een van de lieflykste herinneringen uit myn leven zal zijn een lief kopje met bruine krulletjes, liggende Maar hier doet miss Englethorpe zoo'n wanhopige poging om uit zyn armen te ont snappen, dat by midden in zyn enthusiasto herinneringen moet ophouden, om haar te beletton zich vry te maken. „Ik zal het niet meer doen, dat beloof ik," verklaart hy. „My zal geen woord over dit onderwerp meer over de lippen komen tot wy zoo'n ouderweteche Darby en Joan zyn, dat alles ons een droom zal toescbynen." „Nu heb je het beloofd, denk er aan," zegt zy, en houdt dan op, biykbaar zoo vol van den wensch om nog iets te zeggen, dat hy vraagt: „Nu?" „Eén ding beeft my nog het meest gehin derd," bekent zij fluisterende en haar hoofdjo zóó keerend, dat hy haar oogen niet zien kan. „Was myn haar dien keer, je weet wel was myn haar toen erg verfonfaaid? Zag ik er org leeiyk uit?" vraagt zy, erg ver legen aan een knoop van zyn jas plukkend. „O, lieveling! Hoe kondet ge er anders dan lief uitzien?" roept hy uit, haar aan zyn hart drukkend.

Leidsch Dagblad | 1898 | | pagina 1